g Brugklassers in televisieprogramma W S£|j College: geen reden voor wantrouwen 'Ik dacht dat ze zouden gaan klieren' Klasgenoten uit oorlog vieren gezellige reünie en TEXELSE J couRANT Waddenzee als werelderfgoed (jeslaagd Maree en Hoogenboom in Klif 12 ar.nl ïl o VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2007 Op het strand bij paal 33 werden opnames gemaakt voor het televisieprogramma Bio Bits. Texel heeft er nieuwe filmsterren bij. Kinderen uit klas 1b van OSG De Hogeberg mochten dinsdag ochtend figureren in het televisie programma Bio Bits van TELEAC/ NOT. Het programma besteedt in «ier afleveringen aandacht aan de natuur in Nederland. De afleve ring die op Texel is opgenomen, gaat over zeeën en meren. In de filmzaal van Ecomare was het dinsdagochtend muisstil. De kinde ren moesten naar het scherm kijken, zonder dat er iets was te zien. De dne acteurs hadden een videoclip opgenomen die zogenaamd werd .«rtoond. De figuranten moesten doen alsof het heel leuk was en meedeinen op de muziek die niet «as te horen. De 13-jarige Mytza Wijnand uit Oudeschild vond dat iest moeilijk. 'Je moet de hele tijd geconcentreerd blijven terwijl het scherm leeg is. Ook mag je niet in de camera kijken.' Ze had al wat ervaring, want in de schoolmusical had ze de hoofdrol. 'Ik zou graag .erder willen met zingen.' Docent Sylvia Schoo mocht ook Sgureren en vond het leuk dat een ■eer mee te maken. 'Ik ben men- 'orvan deze klas. Toen op school over dit programma werd gepraat, reageerde ik heel enthousiast. Ik maak namelijk zelf ieder jaar de brugklasfilm. Ik denk dat onze klas daarom werd uitgekozen.' Tijdens de opnames deed ze kennis op voor haar eigen film. 'Ik heb wel een aantal potentiële cameraman nen en vrouwen tussen de kinderen gezien. Het viel me trouwens op dat het filmen veel tijd kost. Dan denk je dat het klaar is, maar dan moet alles ook nog van achteren worden gefilmd.' werden gemaakt. 'Ik kreeg van jeugdtheater Hofplein in Rotterdam de uitnodiging mee te doen aan audities voor dit programma. Het ging goed en ik mocht door naar de tweede ronde. In eerste instan tie zou ik in een andere aflevering meedoen, maar kwam uiteindelijk terecht in deze aflevering over de zee. Dat wilde ik zelf ook het liefste omdat je dan naar Texel zou gaan. Ik ben hier eens op vakantie geweest, Na de opnames bedankte de regis seur de kinderen. 'Jullie hebben het hartstikke goed gedaan.' Daar was producent Annemiek d'Herripon het mee eens. 'Laatst waren er kinderen die strak stonden van de zenuwen. Daar kun je helemaal niets mee. Het belangrijkste is dat ze gewoon zichzelf zijn.' Voor de 13-jarige actrice Jill Bleik- sloot uit Rotterdam zaten de opna mes er nog niet op. Zij ging met de crew door naar paal 33, waar opnames op het strand en het wad maar kan me daar weinig van her inneren. Alleen dat we ergens in een drukke winkelstraat waren.' Ze acteerde voor het eerst in een tele visieprogramma. 'Het is hartstikke gezellig. Ook met de andere kin deren. Ik dacht dat ze misschien zouden gaan klieren omdat ze niets te doen hadden. Het blijven toch pubers. Maar dat was helemaal niet zo. De meisjes die voor me zaten, waren heel aardig en daar heb ik leuk mee gekletst.' Jacco Spek, projectmedewerker educatieve diensten bij Ecomare, mocht de hele dag bij de opnames zijn. 'We werden een paar maan den geleden gebeld of we hieraan wilden meewerken. Dat leek ons heel leuk. Ik ben met de makers van het programma over het eiland gegaan om geschikte locaties uit te kiezen.' De keuze om op het strand van paal 33 te filmen, was bewust. d'Hernpon: 'Het moet allemaal zo min mogelijk tijd kosten. Bij paal 33 kunnen we zo het wad op. Je hoeft niet eerst met een boot een stuk te varen.' Bij paal 33 voegde actrice Mary- Lou van Steenis (bekend van de televisieprogramma's Spijkerhoek en Vrienden voor het leven) zich bij het gezelschap. Zij had de rol van wadloper. Op het strand stond een strakke wind en daardoor was het behoorlijk fris, maar de opnames gingen gewoon door en de acteurs lieten zich er niet door afleiden. Na het strand zou het op het wad namelijk nog kouder worden. Bleik- sloot had nog nooit op het wad gelopen, maar zag er niet tegen op. 'Een dolletje tussendoor moet kun nen en zorgt dat het leuk blijft.' De uitzending over Texel is op 29 november van 9.45 uur tot 10.00 uur te zien op Nederland 2. De gemeenteraad kan met een gerust hart alsnog instemmen met het op de lijst van werelderfgoe deren plaatsen van de Wadden zee. Er is geen reden om te vrezen dat dit 'etiket' nieuwe regels of andere beperkingen of belemme ringen voor de lokale economie tot gevolg zal hebben. Aldus de boodschap van b en w aan de gemeenteraad met het voorstel om alsnog akkoord te gaan met de ondertekening van het desbe treffende convenant. Zoals bekend besloot de raad van Texel (evenals die van Ameland) om de erfgoednominatie van de Wad denzee niet te ondersteunen uit vrees dat deze status regelgeving met zich meebrengt die belemmerend is voor de lokale economie. De betrokken provincies en de overige wadden eilanden zijn warme voorstanders. Texel kwam er nadien achter dat van juridische consequenties, regelge ving en beperkingen geen sprake is. De status is dus niet te vergelijken met op natuurbehoud gerichte wet geving zoals Natura 2000. Dat bleek bij een bezoek van een afvaardiging van de gemeenteraad aan de Beem- ster (ook werelderfgoed) en het werd in april vorig jaar beklemtoond door minister Veerman. De toezegging van de minister staat nu zwart op wit en is als artikel 3 opgenomen in het te tekenen convenant. Er is nu meer oog voor de voordelen van de werelderfgoedstatus. Het is een keurmerk, een erkenning van de bijzondere kwaliteiten van het gebied, dat daardoor positief op de kaart wordt gezet. Dat is goed voor het toensme en tevens een gun stige factor bij de ontwikkeling van streekeigen producten en andere economische bedrijvigheid. De sta tus kan ook van pas komen bij het binnenhalen van (Europese) subsi dies en het verkrijgen van steun bij internationale problemen. Wethou der Nico Kikkert meent dat Texel niet over één nacht ijs is gegaan bij het beoordelen van de mogelijke gevolgen van de aanwijzing. 'Vooral de toezegging van minister Veer man heeft ons overtuigd en staat op papier: er komen geen nieuwe regels of beperkingen. Ik heb daar vertrouwen in.' Bibliotheek zoekt vrijwilliger De openbare bibliotheek is op zoek naar een vrijwilliger die van af 1 oktober één keer per week de uitleenpost in Den Hoorn wil bemannen. De uitleenpost is gevestigd in dorpshuis De Waldhoorn en is geopend op maandagmiddag en dinsdagochtend. De collectie in de verrijdbare boekenkast is bedoeld voor ouderen en voor kinderen van de basisschool. De service van de flexibele bibliotheek is belangrijk om Workshops dansyoga Mariëlle Glorie en Ericka Voort man verzorgen in yogacentrum De Hogeberg gezamenlijk workshops dansyoga. Deelnemers komen vanuit een statische yogapositie in de dynamiek van het dansen, om vervolgens weer terug te komen in een verstilde yogahouding. De bedoeling is daarmee nog bewuster te worden van het eigen lichaam. Ervaring met yoga noch met dansen is vereist. De workshops vinden plaats op 16 oktober, van 9.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. Deelname kost €45,- per workshop/dagdeel. Voor informatie of aanmeldingen: Mari- elle Glorie (tel. 315782) of Ericka Voortman (06-13614046). The Messengers Gospelkoor The Messengers is voor het nieuwe seizoen op zoek naar enkele tenoren. Ook andere stem men zijn welkom. Het koor repeteert op maandag van 19.30 tot 21.30 in de gereformeerde kerk in Den Burg. Meer informatie is te krijgen via tel. 317172. de leefbaarheid in de dorpen op peil te houden. Er zijn ook uitleenposten in De Koog, Oudeschild. Oosterend en De Cocksdorp. De boekenkas ten wisselen elke twee maanden van dorp, zodat de collectie steeds ververst. De vrijwilligers worden aangestuurd vanuit de bibliotheek in Den Burg. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Marianne Witte of Maaike Vonk in de bibliotheek, tel 312743. Alzheimer Café In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt dinsdag een Alzheimer Café gehouden. Liesbeth Rijk gaat in gesprek met Gatske Ykema, zorgmanager bij het Verpleeghuis. Het onderwerp van de avond is 'aanvullende thuiszorg bij demen tie'. Jeanette Groenhof, medewer ker aanvullende zorg, vertelt over haar ervaring, activiteiten en moge lijkheden Els van de Stadt van het DOC-team beantwoordt vra gen over de wijze waarop mensen voor deze zorg in aanmerking kun nen komen De muzikale omlijsting van de avond wordt verzorgd door accordeonist Jan Bakker. Het Alz heimer Café begint om 19.15 uur, de toegang is gratis. Ruilbeurs De verzamelaars van de Histori sche Vereniging houden donderdag vanaf 20.00 uur ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Daar verwisselen allerlei Texelse zaken van eigenaar, al zal dat niet het hierbij afgebeelde schilderij zijn. Dit werd in 1986 gemaakt door Klaas Bonne en gevonden op de rom melmarkt in Den Hoorn. Hij zou graag weten welke boerderij hier is afgebeeld. Mensen die denken dat te weten, kunnen contact met hem opnemen via tel. 312940. Hoge opbrengst TESO-aandeel Een TESO-aandeel heeft gister avond €4600,- opgebracht op de Lionsveiling. Een oprichters aandeel van De Krim ging voor €2000,- over in andere handen. De eerste veilingavond werd door ongeveer driehonderd mensen bezocht. Volgens de Lions is dat redelijk veel voor een eerste avond. De verkoop moest aanvankelijk op gang komen, maar liep in de loop van de avond naar verwachting. Waardevolle spullen brachten goe de prijzen op. Voor vanavond (vrijdag) staat de verkoop van nog eens drie TESO- aandelen op het programma. Ande re blikvangers zijn een Cadillac, Mercedes oltimer en drie flessen Kleintjes van Gert van Harry de Graaf. Hij houdt vóór de verkoop een toespraak om het hoe en wat van de drank, die met meer wordt gemaakt, toe te lichten. Mini Leegwater (31) is geslaagd voor de opleiding leraar voortgezet onderwijs van de tweede graad in biologie aan de Educatieve Hoge school van Amsterdam. Ze werkt als docent biologie en verzorging aan het Veluws College Corten- bosch. koud-klasgenoten zestig jaar na dato bijeen op Flora. Naast de organisatoren Tine Vlas-van der Vlies, Lida Zegel-Wuis, Bob Bakker, Jacques Dijt en Klaas Uitgeest herkent men 'Plicht de gezichten van Geertje Dandey-Witte, Andri Binsbergen, Ina Paradies-Boon, Annie Mantje-Bruin, Ans Dekker, Krijn Plantinga, Dirk Roeper, Cees Mooyen, Jan Zuidewind, fans Roeper, Hannie Stiggelbout, Jan Geus, Jaap Berkenbosch, Annie van Mameren-Baijs, Nel Dijt-Bakker, Tiny en Jan van der Bij, Fred Brucher, Henk Schilpzand, Max Veldstra Gerard Zoetelief. v VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Driekwart Bas! Dat is de naam van het cabareteske liedjespro gramma dat Bas Maree donder dag 27 september in Klif 12 op de planken brengt Hij wordt bege leid door Johan Hoogenboom, vaste gast en publiekslieveling in het Hoornder theater. Bas Maree is één van de kleinkunst- talenten die hun opleiding hebben genoten op de Koningstheatera- kademie. Andere cabaretiers die er het vak hebben geleerd, zijn onder anderen Dames voor Na Vieren en Renée van Bavel. Sinds kort treedt hij samen met Johan Hoogenboom op, die heeft besloten zijn ervaring Tijdens het bombardement op Burg in de Russenoorlog van 3Prii 1945 werd de openbare lage- fs school aan de Burgwal in puin 9eschoten. 'Pas in september tonden we terecht in een ander schoolgebouw', herinnert Klaas Uitgeest uit De Koog zich. Met vijfentwintig oud-klasgenoten "erde hij donderdag een reünie. ^>or onze generatie was het in de tortog een rare schooltijd. Er vielen 50fT1s hele gaten', zegt reünist Jan J5us. Bovendien wijzigde in deze Snode de start van het schooljaar '3n april naar augustus, waardoor s^kele leerlingen op hun achtste ^9 bij juffrouw Brouwer in de eer ste klas zaten. De meeste kwa men elkaar weer tegen in de vijfde en zesde klas bij meester Van der Kolk. De nieuwbouw van de huidige Jac. P. Thijsseschool hebben ze niet meer als leerling meegemaakt. Zoals dat meestal gaat, bleef een deel op Texel wonen en zwierven anderen uit, naar de overkant of ver der. Drie oud-leerlingen zijn inmid dels overleden, van wie één onver wacht daags voor de reünie. Twee wonen nu in de Verenigde Staten, maar konden allebei niet komen. De organisatie spoorde iedereen op en nodigde ze uit. 'Van tevoren hebben we al een hoop lol beleefd', lacht Tine Vlas-van der Vlies. Een opvallende aanwezige was Jaap Berkenbosch, nu 71 jaar en wonend in Voorschoten. Na de ULO reisde hij zijn ouders achterna naar Indone sië, maar bleef in Singapore steken. 'Ik had alleen mijn tandenborstel bij me, geen geld. Singapore was toen nog niet de moderne metropool van nu, maar een vieze oude stad. Het was een heel avontuur.' Hij had de smaak te pakken, want vervolgens maakte Berkenbosch voor interna tionale bouwbedrijven, zoals Volker Stevin. vele omzwervingen. Sinds zijn 21ste vertoefde hij vijfendertig jaar in het buitenland. Na Pakistan, waar hij trouwde met een Neder landse vrouw, woonde hij korter of langer in Oost-Afrika, Spanje, Suri name en de Nederlandse Antillen, Nigeria, Jordanië. Koeweit en Saoe- di-Arabië. 'Mijn loopbaan eindigde daar toen de Golfoorlog losbarstte. De scuds van Saddam vlogen ons om de oren Daarna zaten we nog maanden in de zwarte rook van de oliebranden in Koeweit.' Na zijn terugkeer vindt Berkenbosch het heerlijk om af en toe weer op Texel te zijn. 'Vooral als de zon schijnt. Het mooiste vind ik toch het landschap en de schone luchten.' De organisatie van de reünie had een mooi programma bedacht. Van af de boot van half tien werd de groep ontvangen met koffie en een rondleiding door de nieuwe StayO- kay. Per bus volgde een rondrit via De Koog naar juttersmuseum Flora, waar Jan Bakker bekende deuntjes op zijn accordeon speelde en Jan Uitgeest (twee jaar jonger dan broer Klaas) het gezelschap vermaakte met waargebeurde verhalen uit de oude doos. Zoals een hilarische anekdote over oud-politieman Jan Ottens. die een partij aangespoelde serveerbladen kwam terugvorderen en verzuchtte: 'Dat ze me voor zulke rotzooi hierheen sturen!' Na een rondnt via de vuurtoren kwam aan het 'schoolreisje' een einde en had ieder veel om na te genieten. in dienst te stellen van zijn jonge talentvolle collega. Samen schreven ze inmiddels diverse nieuwe the aterliederen, die ze 'op zeer muzi kale wijze' tijdens de show vertel len. Daarbij wordt niets en niemand gespaard. Ondanks hun samenwer king wordt Driekwart Bas! een solo programma van Maree genoemd, met een 'flinke inbreng' van Hoog enboom. Meer informatie staat op www.basmaree.web-log.nl. De voorstelling in Klif 12 begint om 20 30 uur De entree bedraagt €14,-. Een diner vooraf is mogelijk (reser veren is in dat geval gewenst). Tekst en foto Frans Hopman Maree en Hoogenboom.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7