Extra geld voor 'exels landschap Cjrocn ThwartsJexeh in het hart Van Zuilen mestzak mag geen plaatsen Waterballet tijdens samengestelde menwedstrijd Pharos en 't Sterrekind dienen één aanvraag in 5e Hogeberg genomineerd Pyromaan steekt weer hooiklamp in brand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12211 DINSDAG 25 SEPTEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Lie van Zuilen mag geen mestzak lp zijn terrein aan De Zeshonderd taatsen. De gemeente had een milieuvergunning verleend, maar teze is woensdag door de Raad jen State vernietigd. Tien voor jael en omwonenden hadden fczwaar gemaakt. De mestzak de natuurwaarden aantasten geurhinder veroorzaken. jöi Zuilen is met blij met de uit- praak. 'Ik heb nu een nieuwe auto an moeten schaffen om de mest lp tijd op ple verschillende adres- bi af te kunnen leveren. Ik moet k mest nu ergens anders van- jpan halen. Het komt dan in één g aan met de boot en moet zo el mogelijk verspreid worden. Met mestzak had ik de hele winter ieidelijk door kunnen werken. Een lïaauto lijkt me geen milieuwinst, mijn ogen slaat Tien voor Texel de ank helemaal mis.' de uitspraak van de Raad van late staat dat de gemeente niet vgvuldig heeft onderzocht of iuurwaarden niet zouden worden ngetast en onderzoek had moe- n doen naar geuroverlast. Van en neemt de gemeente echter kwalijk. 'Hier valt met tegen te arken. Wat is nou natuurwaarde? an extra auto is toch net zo goed ndschapsvervuiling? Bovendien ssde mestzak niet vanaf de straat iaën. Hij zou één meter boven de and uitsteken en er zou beplanting ifteen komen.' De gemeente was i mening dat een mestopslag van 00 kubieke meter geen overlast «veroorzaken binnen een straal a 200 meter en heeft daarom Iftsn onderzoek naar geuroverlast Ipicht. Ook Van Zuilen denkt dat ïgemeenteraad stelt de komen- lezeven jaar een paar honderd- izend euro extra beschikbaar tor het Texels landschap. Het is bedoeld om elders ook rasteringen los te weken. Dat 61 op te maken uit een nieuw ancieringsplan voor het natuur landschapsbeleidsplan waar in de gemeenteraad, op de WD izijn zegen heeft gegeven. opgesteld door Groen- ifc en D66, is een vervanging in de D66-raoties waarmee de Bd sinds 2005 jaarlijks tijdens de fotingsbehandeling een ton voor Slandschap opzij zette. 9 Igens het nieuwe plan wordt fflf volgend jaar tot 2013 jaar- s€50.000,- beschikbaar gesteld, «nop een structureel bedrag n €86.500.- dat al in het sinds I van kracht zijnde natuur- en ichapsbeleidsplan is opgeno- medezeggenschapsraad van SG De Hogeberg is een van de genomineerden voor de MR- 2007. De prijs, een bedrag f "duizend euro, wordt beschik- J Br gesteld door de projectgroep HEB NOG IET6 OVER ENOUDEtS VflfIDE LlONS R ZEKER EEN FLINKE KATER IK GELOOF EEN TE SO RRNDB6L VfiN 5"0(XXs EITOC) IWTOQN GOEi 2S--09 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg de mestzak geen geurhinder ver oorzaakt. 'De zak is afgesloten dus daar ruik je niets van.' Het college van b en w is vol gens voorlichter Sanne Brügemann teleurgesteld dat het standpunt over de vergunningverlening niet door de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State wordt gedeeld. Brügemann: 'Het college was van oordeel dat het zorgvuldig had gehandeld. De afdeling heeft echter gezegd dat er nog nader onderzoek nodig is op twee punten, te weten de geuroverlast van de mestopslag voor de woningen die het dichtste bij liggen en de invloed van de mestopslag op de nabij gelegen natuurgebieden.' Het college gaat bekijken of het mogelijk is alsnog een vergunning te verlenen. 'Daar toe wordt overleg gevoerd met Van Zuilen. Hij moet zelf voor de nodige gegevens zorgen, zoals een rappor tage van een geuronderzoek en een ecologisch onderzoeksrapport.' 'Alleen maar positief', zo beschouwt Menno Stam, voorzitter van Tien voor Texel, de uitspraak. 'Door een vergunning te verlenen sprak de gemeente de eigen beleidsnota over vrijkomende agrarische bebou wing tegen. De gemeente wil het landschap behouden en daar past geen mestopslag in. Dit bedrijf zit gewoon op de verkeerde plek.' Van Zuilen legt zich niet bij de uit spraak neer. 'Mijn advocaat is aan het onderhandelen met staatsorga nisaties en het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Het ministerie adviseert namelijk om een mestopslag te maken. Dat is tegenstrijdig met de uitspraak van de Raad.' Met grote snelheid stuurt Hans Jimmink zijn combinatie door de waterbak bij manege Akenburg. Met 96 deelnemers mag de samengestelde menwedstrijd die dit weekend op Texel werd gehouden zich sinds zaterdag de grootste van Nederland noemen. Een pluim op de hoed van de organisatie van het evenement dat dit jaar het 25-jarig bestaan viert. De weergoden werkten goed mee aan de wedstrijd waar voor een week geleden de eer ste overkantse deelnemers al op Texel neerstreken. Op drie verschillende plekken had een bouwploeg van twaalf vrijwil ligers in vier weken tijd zes ver schillende hindernissen opgericht. Van een tunnel tot een brug en een spectaculaire waterbak tot keer punten met een hoge moeilijkheids graad. 'Het is voor ons een uitda ging om elk jaar weer wat nieuws en bijzonders te bedenken', vertelt Carlo Witte. Het zijn juist deze ver rassende elementen in combinatie met de schoonheid van het eiland die de Texelse menwedstrijd aan trekkelijk maken en waarvoor deze mensen zelfs vanuit Zuid-Limburg naar Texel komen. Zaterdag en zon dag gingen enkel-, dubbel, tandem- en vierspannen de strijd met elkaar aan. Elk in zijn eigen tempo, wat uiteenlopende tijden opleverde. Zo deed Willem Goënga, deelnemer vanaf het eerste uur. bijvoorbeeld 1.37 minuut over de hindernis bij de manege Met name het manoeu vreren van zijn tweespan door de poortjes bij de brug, waarbij scherp moest worden gedraaid, leverde wat problemen op. Hoger lag het tempo van Hans Jimmink, die een fontein veroorzaakte toen hij zijn combi- men. Het grootste deel daarvan (€54.000,-) is de jaarlijkse garantie subsidie aan agrarische natuur- en landschapsvereniging De Lieuw. GroenLinks en D66 willen de jaar lijkse €50.000,- voornamelijk inzet ten om elders nog meer subsi dies voor het Texels landschap te verwerven. De Lieuw wist volgens het financieringsplan de afgelopen jaren gemeentelijke bijdragen bijna te verzesvoudigen door met behulp daarvan bij andere financiers aan te kloppen (volgens het principe dat andere partijen over de brug komen als een gemeente ook subsidieert). Die systematiek verdient volgens GroenLinks en D66 navolging. Een kleine berekening leert dat zo over een periode van zeven jaar 1,75 miljoen euro extra aan geld voor het landschap zou kunnen worden verworven. Lees verder op pagina 5 Peuterspeelzaal 't Sterrekind bij de Vrije School in Den Burg gaat samen met Pharos bij de gemeente één subsidieaanvraag voor 2008 indienen. Beide orga nisaties hebben daarover bespre kingen gevoerd. De gezamenlijke subsidieaanvraag komt mede voort uit de perikelen die rond 't Sterrekind hebben gespeeld. Het college wilde eerder dit jaar een subsidie-aanvraag voor verdere professionalisering niet inwilligen, maar stelde dat de op antroposo fische leest geschoeide speelzaal met Pharos moest samengaan. Dat ging 't Sterrekind, de enige peu terspeelzaal op het eiland die met onder de brede welzijnsstichting valt, een paar stappen te ver. De speelzaal zag de eigen identiteit in het geding komen. Inmiddels hebben de organisaties elkaar opgezocht voor een geza menlijke aanvraag. Dat werd dui delijk tijdens de raadsvergadering. WMS, die de invoering van de Wet Medezeggenschap op Scholen begeleidt en ondersteunt. De invoering van de WMS leidde op veel scholen tot overleg over de relatie tussen het gezag en de medezeggenschapsraad. Daarbij werd vaak voor het eerst aandacht besteed aan de betekenis van mee praten door personeel, ouders én leerlingen. De aan de wedstrijd deelnemen de scholen hebben een verhaal geschreven over hun werkwijze, doelen en verleden, wat werd gepu bliceerd op de website van de pro jectgroep, met de bedoeling andere medezeggenschapsraden te inspi reren. De bezoekers van de site kunnen een stem uitbrengen op een van deze 'succesverhalen'. Prijzen worden uitgereikt in de categorieën primair en voortgezet onderwijs. De Hogeberg moet het daarbij opne men tegen de CVO Groep Zuidoost- Utrecht en Scholengemeenschap Piter Jelles uit Leeuwarden, beide met ruim vierduizend leerlingen. Stemmen kan tot uiterlijk 1 oktober. Het blussen van de hooibrand in Eierland was onbegonnen werk. Aan de Hoofdweg in Eierland is zondag kort na middernacht opnieuw een hooiklamp in brand gestoken. Het vuur werd rond 1.30 uur ontdekt, maar op dat moment was de brand al zó groot dat de brandweer niets meer kon uitrichten. Het was voor de twee de keer in korte tijd dat een klamp van de familie Broekman werd aangestoken. Nu de pyromaan nog steeds vrij rondloopt, groeit de frustratie. Het betrof ditmaal een klamp van ongeveer 120 pakken graszaad- hooi, in totaal ruim 40 ton. Daarvan kon Joost Broekman die uit het café werd opgetrommeld er met een ver- reiker een stuk of 15 redden, de rest was al door het vuur aangevreten. Er hadden er meer kunnen worden gered, als de brandweer eerder over een voorlader had kunnen beschik ken. Veel konden de brandweerlie den nu niet uitrichten. Afgezien van het water dat in de tank was mee gebracht. was in de buurt van de klamp geen druppel beschikbaar. De ploeg uit De Cocksdorp liet het vuur gecontroleerd uitbranden. De stroklamp was wel verzekerd. Spe culaties over de brandstichter die dit jaar al meerdere klampen heeft aangestoken zijn er volop, maar de verdachte die de politie bij de vorige brand aanhield werd wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Bij Broek man, andere landbouwers en de brandweer is de frustratie groot dat de pyromaan de dans nog steeds heeft weten te ontspringen. Henk Broekman adviseert er niet teveel aandacht aanbesteden. 'Want mis schien kickt hij daar wel op.' 'We hebben er schoon genoeg van', verzucht brandweerman en officier van dienst Richard Rijk, wiens alarm zondag rond vijf uur 's morgens opnieuw afging. Ditmaal omdat caféverlaters 112 hadden gebeld. Voor dezelfde hooibrand, tot veler geruststelling. natie door de waterbak stuurde. Met als resultaat op dit onderdeel een eindtijd van 1.03 seconden. De verrichtingen vormden een fraai schouwspel voor het publiek dat met het mooie weer vrij massaal was komen kijken Het weekend werd afgesloten met een demon stratie van topmenner Herman ten Harmsen, die onlangs twee grote nationale menwedstrijden won. Zondag waren 120 vrijwilligers op de been om het evenement in goe de banen te leiden. t Sterrekind blijft in 2008 een zelf standige organisatie, maar er wordt met Pharos gekeken naar mogelijke verdere vormen van samenwerking. Coördinator Fia Joustra sluit niet uit dat het uiteindelijk tot één organisa tie komt. Ze zegt sterk te hechten aan het waarborgen van de eigen identiteit van 't Sterrekind. 'De andere peuterspeelzalen heb ben per dorp ook een eigen signa tuur en dat moet mogelijk zijn.' Een van de verschillen is dat bij de peu terspeelzalen van Pharos naast de leidsters hulpouders meedraaien. Bij 't Sterrekind is bewust gekozen voor een juf en een hulpjuf. 'Het is voor de kinderen rustiger als er vaste mensen zijn', aidus voorzit ter Esther Banki. De ouders helpen daar mee bij activiteiten rondom het peuterspeelzaalwerk. De gemeenteraad stemde er una niem mee in voor 2007 alsnog de eerder door het college geweigerde subsidie te verstrekken. Het bedrag, een tekortsubsidie van €15.750,-, moet worden gedekt via de najaars nota. Wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) liet weten dat het college werkt aan een nieuw voorstel voor een totale subsidieverlening aan alle Texelse peuterspeelzalen Bedoe ling daarvan is de voortgang van het peuterspeelwerk voor de komende jaren wordt gewaarborgd. Café De Naai nog onzeker Felicitaties en zelfs kaarten voor Janien de Bruijn en Irene Penha. nadat b en w bekend maakten dat wat de gemeente betreft dorps café De Naai de deuren mag ope nen. Maar zover is het nog lang niet. Struikelblok is de voorwaarde van het college dat de uitbaatsters zelf opdraaien voor een eventuele planschadevergoeding. 'We hebben geen idee hoe hoog dat kan uit pakken. dus kunnen dat risico met nemen', vertelt Irene Penha, die vooralsnog niet van plan is akkoord te gaan met deze voorwaard. Ze zegt eerst met belanghebbenden in gesprek te willen, alvorens verdere stappen te nemen. Loopschoenen 'Als ik 's ochtends door het bos loop en de zon tussen de bomen zie schijnen, dan denk ik vaak: het is toch fantastisch, dat ik dit gewoon binnen handbereik heb.' Marleen Keijser loopt vooral om te genieten en trekt als het even kan in gezel schap van vriendin Mirjam Moer beek de loopschoenen aan. Zondag doet ze mee aan de Texel Halve Marathon. Pagina 3 Dennenoord Dennenoord was als camping ooit een trekpleister voor kamperende hippies. Inmiddels is het uitgegroeid tot een modern recreatiepark waar het voor gezinnen goed toeven is. Het is nog altijd in handen van de familie Van den Berg en nu over gaan op de derde generatie. Pagina 5 Politieman Een boerenzoon en sportfanaat die voor de politie koos. Hij maakte tijdens zijn werk gruwelijke zaken mee, maar kon het altijd goed van zich afzetten. 'Ik heb geweldige steun van mijn gezin gehad. Ina liet me altijd gewoon mijn verhaal doen.' Muus Smit zit alweer 40 jaar bij de politie. Pagina 7 Man verdacht van kopstoot De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag, rond 3.00 uur. in de Dorpsstraat in De Koog een 17-jarige inwoner van Oudeschild aangehouden. De jongen werd ervan verdacht een 18-jarige Cocksdorper een kopstoot te hebben gegeven. Aanleiding was een woordenwisse ling tussen de twee. Daarna werd over en weer geslagen. Tegen de verdachte is proces-verbaal opge maakt. Drankrijders Twee mannen zijn afgelopen week end betrapt op deelname aan het verkeer terwijl ze alcohol hadden gedronken De eerste was een 44- jarige man uit Heeze, die zaterdag even na middernacht werd aange houden op de Bmnenburg. Uit de ademanalyse bleek dat hij twee- eneenhalf keer zovgel had gedron ken als toegestaan. Zondag werd rond 1.45 uur op de Hoofdweg in Eierland een 30-jarige Oosterender op een bromfiets aangehouden. Hij had bijna drie keer zoveel gedron ken. Beiden kregen een njverbod en een proces-verbaal. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gemeente Texel Texel bouwt aan de toekomst' Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1