Honderd Texelaars wagen zich aan halve marathon Ach, dan doen we toch 21 kilometer' TEXELSE 3 COURANT Halfje' Texel logistieke uitdaging JVan der Velde naar StayOkay Sneek Zondagse 'Operatie Draadschap' geslaagd -REBUS- F amilieberichten 21.098 meter hardlopen. Honderd Texelaars gaan deze spor- jeve uitdaging zondag aan tijdens de Texel Halve Marathon. Onder hen ook enkelen die nog niet zo ervaren zijn en voor eerste keer meedoen aan een wedstrijd van een dergelijk ge afstand. Zij weten niet wat hun te wachten staat en of 70 het volhouden. Berry Koning en Marleen Keijser zijn twee ran hen. DINSDAG 25 SEPTEMBER 2007 Ideedoen aan de marathon van New ft*. Dat is de droom van Berry Koning, mede-eigenaar van earn ing De Bremakker, 'Ik heb gelezen se de sfeer is. Het lijkt me geweldig cm dat eens te ervaren. Ik besloot cm dit jaar mee te doen en ervoor 6 trainen.' In januari overleed zijn ader en bleek het niet haalbaar nog -g\ de marathon mee te doen. Hij las over de Texel Halve Marathon en besloot zich daarvoor in te schrijven. 'Het parcours sprak me aan. Je start vanaf de boot en loopt onder meer door de Bleekersvallei.' Koning begon vijf jaar geleden met hardlopen, vlak nadat hij terug was op Texel. 'Ik kwam nooit op het strand. Dat vond ik jammer. Het was één van de redenen om te gaan Wc-en Keijser: 'Als het echt moeilijk wordt, ga ik een stuk wandelen.' (Foto Joop Romr Cmstreeks 13.25 uur vertrekken zon- ajmeer dan 1300 hardlopers vanaf «róoot Schulpengat, om koers te Sten naar de Groeneplaats in Den n por-c>jg. De start van een evenement Kt moet uitgroeien tot een sportieve We waarvan wordt gehoopt dat op teiijn internationale toppers aan de sat verschijnen. Tevens een logistieke Mratie die zijn weerga met kent. Zo "celen bijvoorbeeld kleding en andere alen van de hardlopers vanaf de boot het eindpunt worden gebracht. In fei Hoorn, waar de sfeer wordt opge- :'*d door het fanfare, zetten de QP islnemers aan de tien kilometer koers aar Den Burg, terwijl lopers voor de marathon via de Rommelpot naar bos gaan. Ze passeren het 10-kilo- jöapunt bij restaurant Bos en Duin, ze richting het strand gaan en 0018? hyin Sneek. Van der Velde zwaai- jt vijftien jaar de scepter in de er Dp sxe'se herberg. Daarbij gaf hij tuurda ^rste zeven jaar leiding aan MS fc samenvoeging van Panorama Met c- p Eyercoogh en de periode irgroet 'aama aan de nieuwbouw. Hels organisatie staat, de groei zit erin, ar ge* voor oen ander geluid', zegt Van mind* Velde over de herberg aan de •Ik rafelderweg, die binnen StayOkay öirn{|i verwachtingen 'meer dan waar zwa# Van 1 september 2006 tot 31 ad me ~:-s'us 2007 waren er ruim 40.000 3arng 'emachtingen. waar de verwachting e perse was. 'Veel herhalingsbezoek den 4 vee' tevreden mensen. StayOkay om tet een waanzinning toekomstper- Ptetief.' In Sneek treedt hij in dienst ai de Stichting Friese Wetterherber- 1 die werkt volgens de franchise- "tiule van StayOkay. Zonder dat gen# 'f|Zlch met de bouw hoeft bezig te zacW* '°^en' stapt Van der Velde in een enS5f 'Ci"srmeuw hostel, van ongeveer >ora 3 Shotte (240 slaapplaatsen) met stêAT: en eraan, zoals onder meer arnss ^er aanlegsteiger. Aan uitdaging '^t de 49-jarige Texelaar daar geen 'Er ligt een grote ambitie. Het Sneekbezoek moet verveel- Anne van der Velde deelt bij het bereiken van het hoogste punt van StayOkay kroketten uit aan bouwvakkers. lopen, want dan kom je er wel. De omgeving leent zich uitstekend voor de sport. Je steekt de straat over en staat middenin het bos en bent zo op het strand.' Hij heeft geen vaste dagen waarop hij traint. 'Ik loop van april tot oktober, wanneer ik tijd heb. Ik probeer drie keer in de week te trainen, maar in de zomervakantie lukt dat niet door de drukte op de camping.' Dit jaar sprak hij regel matig met een vaste gast van de camping af. 'Dan moet je wel. Maar als je 's nachts tot drie uur achter de bar hebt gestaan, is het niet altijd leuk de volgende ochtend om negen uur te lopen.' Voor hij besloot deel te nemen aan de halve marathon, liep hij altijd hetzelfde rondje van vijf kilometer. Om de halve marathon uit te kunnen lopen, moest hij langere afstanden afleggen. 'Ik heb gezocht naar trainingsschema's, maar daar zag ik vanaf, want ik heb een hekel aan intervaltraining. Ik kijk per keer wel hoe het gaat. Als ik na drie kilometer al moe ben, stop ik. Als het goed gaat, loop ik langer door.' Op een gegeven moment was hij getraintj genoeg om tien kilometer te lopen. Hij dacht daarmee ook wel de halve marathon aan te kunnen. 'Dat was dus niet zo. Toen ik een keer wat verder liep, kwam ik erachter dat het na vijftien kilometer pas echt zwaar wordt voor mij. Ik moest dus meer kilometers maken. Nadeel daarvan is dat het meer tijd kost.' De laatste weken zorgde hij ervoor dat hij minstens één keer per week een langere afstand liep. Ook legde hij delen van het parcours van de halve marathon af en trainde hij vaker op de weg. 'De ondergrond in het bos en op het strand is zachter. Ik merk dat ik op de weg sneller last krijg van mijn knieën. Voordeel is dat je sneller loopt.' Om blessures te voorkomen, kocht hij schoenen bij een .gespecialiseerde winkel. 'Met mijn vorige paar deed ik vier jaar. In de winkel kreeg ik te horen dat je ze na een bepaald aantal kilometers moet vervangen. De schoenen die ik nu heb zijn duurder, maar ik kan merken dat de demping beter is.' Inmiddels is hij zo getraind dat hij erop vertrouwt de halve marathon uit te kunnen lopen. 'Ik heb vorige week voor het eerst twintig kilometer gelo pen en dat ging eigenlijk best goed. Ik hoop binnen twee uur te finishen, maar eigenlijk interesseert de tijd me niet Als ik het maar volhoud en het liefste in één tempo.' Koning vertelt nog gekscherend dat als het echt niet goed gaat, zijn moeder met de defibrillator van de camping aan de route staat. 'Jan Vonk vroeg of we wilden helpen. Eerst zou ik onze defibrillator op mijn rug houden tij dens de halve marathon, maar mijn moeder wilde wel assisteren.' Fantastisch 'Als ik 's ochtends door het bos loop en de zon tussen de bomen zie schijnen, dan denk ik vaak: het is toch fantastisch, dat ik dit gewoon binnen handbereik heb.' Marleen Keijser loopt vooral om te genieten en trekt als het even kan in gezel schap van vriendin Mirjam Moerbeek de loopschoenen aan. 'Gewoon, om fit te blijven, omdat het goed is voor je conditie. Het lukt niet altijd om samen te lopen. Ik werk op vier wis selende dagen in de week. Boven dien heb ik twee kinderen en kan ook Mirjam niet altijd. Daarom lopen we soms alleen. Ik ga vanmiddag nog even. Dan moet ik wel gaan, want daarna moet ik nog naar een verjaar dag. Het is wel eens zoeken', vertelt Keijser, mede-eigenaar van kinder opvang Olmenhoeve. Dat ze zondag aan de halve marathon meedoet, is niet eens zo'n weloverwogen keuze. Hoewel ze trouw haar trainingsrond jes loopt, laat ze wedstrijden meestal links liggen. 'Ik ben niet zo com- petatief. Ik vind het gewoon leuk om te lopen.' De enige uitzondering maakte ze afgelopen voorjaar voor de halve marathon van De Waal, tot voor kort haar woonplaats. Samen met Moerbeek liep ze de wedstnjd over tien kilometer. 'Dat was zo leuk dat we besloten ook aan de Texel Halve Marathon mee te doen. De bedoeling was weer tien kilometer te lopen, maar toen we de route zagen, vonden we die nogal tegen vallen. Van 't Horntje via Den Hoorn naar Den Burg en bijna alles langs de weg. Toen dachten we: ach, dan doen we toch gewoon 21 kilometer. Dat is een veel mooiere route.' Ondanks hun impulsieve besluit, hebben de vriendinnen zich nauw gezet voorbereid. 'We hebben ver schillende rondjes. In het bos of op het strand, over de Hogeberg of de weggetjes door Spang. Die zijn erg mooi. We hebben een rondje van De Waal naar Oosterend en dan via Oudeschild weer terug naar De Waal. Je doet dan zomaar vier dorpen aan. Dat is toch wel apart.' De afstanden variëren. 'Er zijn stukken bij van tus sen de zes en acht kilometer. Maar ook van tien kilometer of wat langer. De langere routes lopen we vooral in het bos. Die zachte ondergrond is beter voor de gewrichten. Vaak pak ken we ook een stuk strand mee. In via het Pachapaadje, de Randweg, de Ploegelanderweg en de Smitsweg via de Westersweg naar Den Burg lopen. Om ze te laten oversteken is de Pont- weg ter hoogte van Den Burg tijdelijk afgezet en wordt het verkeer omgeleid. Er zijn nog meer verkeersmaatregelen van kracht. De strijd op de 10 kilometer zal naar verwachting gaan tussen Ron van Diepen, Ton Wiggers en Michiel de Ruiter. De richttijd voor deze afstand is gezet op 32 minuten voor mannen en 38 minuten voor de vrouwen. Bij de dames worden Luciënne Groenendijk en Silvia Kruier als favorieten getipt. Op de halve marathon, worden Barbara Zutt en Ronald Schroër als kansheb bers genoemd. Voorafgaand aan de halve marathon wordt de Kids Run gehouden. van der Velde van herberg lyOkay Texel vertrekt per 1 tecember naar Friesland. Hij is er ,oor boemd tot manager van StayO- de HEMA leverden hun vnje zondag huzarenstukje TexeJ) Voor een buitenstaander wellicht een onbetekenende verandering en er zullen zelfs klanten zijn die het niet eens in de gaten hebben, maar voor de HEMA voltrok zich afgelo pen zondag een omwenteling. Voor Operatie Draadschap werden in één dag tijd de traditionele glasbakken die de winkelketen vanaf de oprich ting in 1926 gebruikt vervangen door zogeheten draadschappen, waarbij ook de witte prijsbalken verdwenen. Op het oog een sim- voudigd worden. Mijn NJHC/StayO- kay-ervaring, mijn lokale bestuurlijke ervanng en mijn affiniteit met water sport en Friesland wil ik inzetten om dit tot een succes te maken.' Zijn overstap betekent ook dat er een eind komt aan zijn bestuurlijke taken. Naast het voorzitterschap van GroeT zijn dat het vice-voorzitterschap van TVL. het bestuurslid zijn van SDT en deelnemer aan het TKT. Het beoogd voorzitter schap van de Stichting Texelse Musea moet hij aan een ander laten en de ouderraad van de Thijsseschool moet ook op zoek naar een nieuwe vice- voorzitter. Van der Velde blijft voorlo pig wel op Texel wonen. OPLOSSING: Neem geen kind op schoot als u hete thee drinkt! Thee is oorzaak nr. van brandwonden bij baby's en peuters. totaal proberen we ongeveer twintig kilometer per week te lopen.' Bij hun voorbereiding hebben ze zich enigszins laten leiden door een trai ningsschema, dat ze op het internet vonden. Keijser staart zich evenwel niet blind op dit hulpmiddel. 'Je moet wel gewoon goed naar je eigen lichaam luisteren en met forceren. Eerst liepen we dne keer per week. Maar na de halve marathon in De Waal hebben we dat teruggebracht tot twee keer. Je moet het soms gewoon wat rustiger aan doen. Ik ga ook nog één keer per week naar de sportschool voor wat kracht training. Dat vult elkaar mooi aan, denk ik. Sinds augustus lopen we weer gemiddeld drie keer per week. Helaas heeft Mirjam wat te enthousi ast getraind. Ze kreeg last van haar knie en kan nu niet meedoen. Zonde, we hadden afgesproken samen te lopen en te kijken hoever we zouden komen.' Keijser denkt met dat ze tijdens de loop ander gezelschap zoekt. 'Je moet maar net iemand treffen die net zo hard loopt. Want het werkt niet als de één zich inhoudt of de ander juist te hard moet. Als het goed is, rijdt Ricardo, mijn vriend, mee op de fiets. Dat lijkt me wel fijn. Ik moet alleen nog even informeren of dat wel mag.' Ze heeft er wel vertrouwen in dat ze de finish bereikt. 'Je moet met te hard willen gaan. En ook even rustig aan doen bij de verversings- posten. Als het echt moeilijk wordt, ga ik een stuk wandelen. Ik heb het laatst geprobeerd en het lukte me daarna weer op gang te komen. Ik hoop een beetje op een tijd van twee uur. Maar ik heb een ruime marge ingebouwd. Als het twee uur en twintig minuten wordt, ben ik ook tevreden.' Stiana Sibon en Joop Rommets pele actie, maar het betreft hier wel 16.000 verschillende artikelen, dus net zoveel prijskaartjes, glasbak ken, etc. Terwijl buiten het zon netje scheen, ging een ploeg van dertig mannen en vrouwen op hun vrije dag aan de slag om dit huza renstukje te verrichten Met goed gevolg. Aan het eind van de dag kon 24 kubieke meter glas worden afgevoerd en stond alles weer op z'n plek. Ik ben het, zegt Gij dan. Kom maar met Mij mee naar de overkant. Wees maar niet bang, zegt Gij. hier is mijn hand. Gez. 56. vers 6 Dankbaar zijn wij dat ons de tijd gegund is om naar het afscheid toe te leven. Een tijd van huilen, lachen en gelukkig zijn, met elkaar en onze kinderen. Nu heeft het God behaagt om mijn man en onze vader, opa en ouwe opa tot zich te nemen Klaas Druif Bzn. 25 maart 1919 t 23 september 2007 M. Druif-Drijver Tineke en Piet Martine en Robert Thije, Madelief Petra Maurijn, Rowan Ingrid en Maarten Lieve, Mare Liesbeth en Rob Merel, Roos Menny en Johan Rolf en Anoek Judith en Pieter Jelle Valentijn Bart, in herinnering Piet en Frida José Emile Schilpbanck 40 1791 WJ Den Burg Vader is overgebracht naar de Robijnkamer van „Uitvaartcentrum Texel". Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 26 sep tember van 19.30 tot 20.30 uur en na afloop van de begrafenis in het uitvaartcentrum. De dankdienst zal worden gehouden op don derdag 27 september om 13.30 uur in de Gere formeerde kerk, Elemert 1 te Den Burg. Aansluitend zullen wij vader naar zijn laatste rustplaats begeleiden op de Algemene begraaf plaats aan de Kogerstraat te Den Burg. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Er zijn schakels die de dood niet kan verbreken Liefde en herinnering blijven bestaan Op 88-jange leeftijd is overleden onze zwager en oom Klaas Druif Oosterend: F. Mulder-Drijver Doorn: J. Kooiman C. Kooiman-Voogd Den Burg: C. Dnjver R. Drijver-de Bloois Luttelgeest: M. Vlaming-Drijver Oosterend: T Drijver-Eelman Neven en nichten Het leven is eindig, de herinnering oneindig. Na een lange penode van afnemende gezond heid is toch nog plotseling overleden mijn vader en schoonvader Menno Medema Usquert, 18-07-'26 Schilderweg 208 1792 CK Oudeschild Delfzijl, 18-09-'07 Lidy Medema Gerben van der Feen Vader is zaterdag 22 september jl. gecremeerd in zijn woonplaats Appingedam. Er is een steen verlegd in een rivier op aarde De loop zal nooit meer hetzelfde zijn. wij zullen je allemaal missen. Femmy. kinderen en kleinkinderen veel sterkte toegewenst. De Buren, 1 Ton en Emmy Agaath Bouk en Berna Corry en Herbert Roel en Tiny Leen en Agaath Willem Keijser Heel bijzonder, heel gewoon, gewoon een heel bijzondere man. We zullen je missen als collega en als vriend. Bewonersvereniging Texel en biljarters Starkenburgh IN MEMORIAM In liefde gedenken wij Johan H.F. Hopster Geboren op 14 januari 1943, overleden op 25 september 2006. Jeanette Glaubitz en familie

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3