mantje 'Een mevrouw deed de deur niet open' Riet helpt boeren uit de brand Tibet protest lopers valt verkeerd bij organisatie 1 1 1 =uuoonHUvs tymclubs slaken noodkreet Gyvo en ZDH nog teeds zonder trainer Slauwtong verspreidt zich over het eiland iïrschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave var Sanne Jansen, Joyce Wassenborg en Renske Evers liepen met kinderpostzegels in de Warmoesstraat. Twee 10-kilometer lopers die zondag met de Tibetaanse vlag over de finish van de Texel Halve Marathon wilden gaan, zien op verzoek van de organisatie van dit voornemen af. 'Wij vinden het geen goede zaak dat de aange kondigde actie op de finish plaats vindt', reageert Dick van der Wei de, voorzitter van de stichting Texel Atletiek. Met hun actie wilde het tweetal aandacht vragen voor de schending van de mensenrechten in Tibet. Bedoeling was dat ze daarna zou den worden gehuldigd met traditio nele Tibetaanse sjaals. De beoogde actie was onderdeel van een inter nationale campagne, waarbij sport evenementen worden gebruikt om de aandacht te vestigen op de situ atie in Tibet. Tijdens de Dam tot Damloop uitten zeventien atleten zondag op dezelfde manier hun steun. Tibet wordt sinds 1949 door China bezet en gaat gebukt onder een zware vorm van onderdruk king. De stichting Texel Atletiek laat weten verrast te zijn 'dat ons evenement wordt aangegrepen om te dienen als decor voor een campagne voor Tibet'. Van der Weide: 'De statuten van onze stichting kennen geen passages waaruit blijkt dat wij uiting willen/moeten geven aan onrecht dat in de wereld bestaat. Uiteraard zijn wij hiervan wel persoonlijk op de hoogte, maar wij vinden het geen goede zaak dat de aangekondigde actie op de finish plaatsvindt.' De e-mail aan Texelse Jolanda «rij nen. die zich inzet voor de orgam- satié 'International Campaign for Tibet' respecteert het verzoek van de stichting Texel Atletiek. 'Het is jammer. Ons doel was aandacht te vragen voor de situatie in Tibet. Op een positieve manier. Daarom wil len we niet provoceren, dat is niet onze stijl.' Van der Weide: 'Natuur lijk hebben wij geen bezwaar als in het gebied rond de Groeneplaats (de finish) mensen op de situatie in Tibet worden geattendeerd.' «rij nen en haar mede actievoerders beraden zich over een alternatieve actie Gemeente Texel Wijziging flH huisvuilroute De vuilnisroute van donder dagmiddag 4 oktober wordt donderdagmorgen gereden. T EX ELSE -icOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 l 1 l'JHIM.'IWKH Lifestyle awsxmss TEXÉLTOtRlsjZnl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. v. regering heeft er de mond nvol dat het nodig is de jeugd n het bewegen te krijgen. Maar dertussen is er geen kader dat gymnastieklessen kan geven, is toch te gek voor woorden!' iDesturen van Gyvo en ZDH zijn einde raad. Al sinds februari jn ze zonder gymleraar. Aan- irtelijk kon dat nog met tijdelijke ;hten worden opgevangen, maar De Koog (Gyvo) en Den Hoorn XI) zijn sinds het einde van het pe'open seizoen geen trainingen gegeven. Daarmee worden, weid over twee verenigingen, negentig leden gedupeerd. In iCocksdorp (SVC) is nog tot het je van het schooljaar een ver- rger beschikbaar, maar ook daar onzekerheid troef. SVC telt zo'n wentig jeugdleden, hebben er samen met Connie hg van Sportservice Texel alles gedaan. Advertenties gezet, K-scholen aangeschreven, al s contacten gebruikt, maar er m geen enkele reactie. Ja, er één gegadigde, maar dat was reistijd en kosten betreft niet doen', vertelt Veronica yan Beek Gyvo. 'Er komen ieder jaar tien- bi afgestudeerden van het CIOS, ar waar ze blijven is een raad- vult Jacqueline Wilner van ZDH 'Het liefst hebben we natuurlijk and met diploma's, maar ook met een derdejaars student van CIOS of ALO zijn we dik tevreden. Maar zelfs die kunnen we niet krij gen.' De geringe animo is opvallend, aan gezien het om een meer dan een halve baan gaat. In combinatie met de uren die Tevoko heeft te verge ven voor een volleybaltrainer en de gemeente voor een zwemleraar in Molenkoog is zelfs sprake van een volledige baan. Van Beek: 'En nog hartstikke aantrekkelijk ook, want zo iemand heeft behoorlijk wat vakan tieweken.' Buiten het vervallen van de trai ningsuren zijn ook andere gevolgen al goed te merken. 'Dit gaat ons leden kosten. Er zijn er nu al overge stapt naar GVT in Den Burg. Boven dien kunnen we nu geen contributie vragen, zodat ook onze inkomsten dalen', vertelt Wilner. Van Beek: 'Ik krijg steeds te horen: wanneer is er weer gym? Dan moet ik antwoor den: ik weet het echt niet. Als ik meer weet, dan hoor je het ook. Dit is hartstikke zonde. We hadden net allemaal nieuwe materialen aange schaft.' De gymnastiekverenigingen houden zich warm aanbevolen voor oplos singen, permanent maar ook tijde lijk. Wie een idee heeft, kan contact opnemen met Jacqueline Wilner (tel. 319742) of Veronica van Beek (tel.317729). Verpleeghuis In dertig jaar is er het nodige veran derd in Verpleeghuis Texel. Gemid deld zijn de bewoners bijvoorbeeld ouder dan vroeger en meer hulp behoevend. De betrokkenheid lijkt groter dan ooit. Komende week wordt het jubileum gevierd. Pagina 2 TC op lokatie Elf jaar was verslaggeefster Stiana Sibon toen ze tijdens een vakan tie op Texel een bezoek aan het Maritiem Jutters Museum bracht. Veertien jaar later keerde ze er weer terug voor de rubriek Op Lokatie. 'Behalve de gejutte spullen kon ik me niets meer van het museum herinneren. Hoog tijd dus voor een opfrisbezoek.' Pagina 3 a «ustverdediger De Hunte noemt hij een stranding volgens het boekje. 'Geen gewon den, geen troep die eruit kwam en hij lag er prachtig bij', vertelt Kees Smit van Rijkswaterstaat. Deze week ging de kustverdediger met pensioen. Pagina 7 Zeven boetes op Oosterenderweg De politie heeft woensdag bij een controle op de Oosterenderweg zeven bekeuringen uitgeschreven. Twee weggebruikers reden te hard, twee anderen droegen geen helm. Ook werd opgetreden tegen het niet dragen van een autogordel en het bellen met een mobiele telefoon. De controle duurde van 13.30 tot 15.00 uur. Wie wordt nieuwe directeur TESO? Wie wordt de nieuwe directeur van TESO? Toen president-commissaris Kees Dros precies een jaar geleden het vertrek van de huidige directeur Rob Wortel (per 1 mei 2008) bekend maakte, sprak hij de hoop uit zijn opvolger vanavond tijdens de aan deelhoudersvergadering te kunnen presenteren. Of dat streven wordt gehaald, wilde Dros deze week nog niet zeggen, maar volgens insiders moet het wel raar lopen wil de nieuwe roerganger vanavond niet bekend worden. De bijeenkomst in de Burgemeester De «oninghal begint om 20.00 uur. Dirk de Lugt is herkiesbaar als commissaris. Zoals eerder is afgesproken, is er geen tegenkandidaat. (Advertentie) gen bij de Kustwacht en moest de «NRM uitvaren. 'Voordat de red dingboot bij Bouscholte was, had de volgboot hem alweer gevon den'. zegt woordvoerster Els Kruk. De Maria Paula, vervanger van de Francine Kroesen. maakte daarna op verzoek van de Kustwacht een paar zoekslagen om honderd pro cent zeker te weten dat er niemand in het water lag.' Bouscholte, die in mei nog het snelheidsrecord van Engeland naar Nederland verbrak, kwam op het water een oude bekende tegen; de reddingboot werd bestuurd door Sidny van Zon. voorzitter van de Ronde om Texel. Bouscholte scherpte in 2003 met Ruud van Wieren het record van de Ron de aan tot 2.30.09 uur. Twee jaar geleden werd die tijd door Wouter Samama en Jeroen van Leeuwen tot 2.11.11 teruggebracht. Een speciale tactiek heeft het duo niet. 'We vragen gewoon of men sen kinderpostzegels willen kopen. Soms zeg ik erbij dat het voor een goed doel is', vertelt Sanne. Het thema van dit jaar is Geef kinderen een veilig thuis. De Stichting Kinder postzegels wil daarmee bewerkstel ligen dat alle kinderen een gezonde, stimuleren en liefdevolle omgeving hebben waarin ze kunnen leren en werken aan hun toekomst. Men sen vinden dit schijnbaar een goed doel, want Renske verkocht al voor €27,- aan postzegels. Maar het zijn niet allemaal leuke reacties. Renske: 'Een mevrouw zat achter de compu ter, keek op toen ik aanbelde, maar deed niet open.' Ook Sanne maakte iets soortgelijks mee. 'Ik belde aan. een vrouw deed open, zei nee en gooide vervolgens de deur voor mijn neus dicht.' Daar laten ze zich echter met door ontmoedigen. Renske. 'We gaan het hele weekend door!' io Sibon/Beeldbank Texel) wtong grijpt langzaam maar ter om zich heen. De ziekte komt menteel voor op vijftien tot twin- boerenbedrijven op het eiland. :één schapenhouderij is drie tot rprocent van de dieren ziek. Het id is nog niet in zicht, de ziekte Jibij zacht weer tot ver in decem- fdoorsluimeren. oensdag was ik nog op een bedrijf 5 dertig koeien waarvan er zonder srtwee verdacht zijn', vertelt die- ats Loek van Vliet. 'Op het eerste ffjf dat positief is getest, dat zes- rcerd schapen heeft, is de stand m toe twintig tot dertig zieke die- Het blijft niet beperkt tot de eerste 7jven. Het is hier een beetje het- fe beeld als vorig jaar in Brabant, tuig en Zeeland. Er zijn tot dusver tot zes schapen dood gegaan. Bij «n valt het mee. Ze houden er een infectie aan over en de melkgift halveert. Daarna knappen ze weer op. Ook de meeste schapen herstellen. In hoeverre blauwtong zich voortzet, hangt af van de temperatuur. Beneden vijftien graden vermeerdert het virus zich niet meer. Maar het afgelopen weekend was heerlijk weer voor de knutten, vooral op beschutte plekken, waar de temperatuur behoorlijk kan oplopen.' Zo erg als in het zuiden van het land, waar de sterfte op bedrijven oploopt tot 40 procent, is het niet. Van Vliet: 'Maar natuurlijk is de situatie ook hier zorgelijk. Boeren controleren scherp, maar maken zich niet extreem druk. Want je kunt niets doen om het te voorkomen. Wel knjgen zieke die ren pijnstillers, ontstekingsremmers en antibiotica.' Van Vliet ziet een licht puntje. 'Waarschijnlijk is er volgend jaar een vaccin.' Wie ze nog niet aan de deur heeft gehad kan ze binnenkort verwach ten, kinderen die kinderpostzegels verkopen. Sanne Jansen (10) en Renske Evers (10) uit groep 7 van basisschool De Fontein waren donderdagmiddag actief in de Warmoesstraat in Den Burg. Joyce Wassenborg (11) vergezelde hen. 'Dit is al mijn derde mapje', vertelt Sanne. 'In totaal heeft onze klas al voor €725,- verkocht.' De juf frouw van Sanne en Renske heeft een beloning in het vooruitzicht gesteld. Renske: 'Als we iets meer dan €500,- verdienen dan krijgen we een snoepje, tussen de €500,- en €1000,- een zakje chips en meer dan €1000,- een cadeautje.' Met dat doel voor ogen zijn ze van plan om nog veel te verkopen. Joyce gaat naar basisschool De Meerpaal in Den Helder. 'Wij hoeven geen kin derpostzegels te verkopen. Dat vind ik wel jammer.' Recordpoging smoort in bui Een poging van zeezeiler Hans Bouscholte om het record van de Ronde om Texel aan te scherpen, is woensdagochtend gesmoord in slecht weer. De befaamde profzeiler wilde woensdagochtend een poging ondernemen, omdat de omstan digheden gunstig waren. Toen Bouscholte van Oudeschild onder weg was naar paal 17 (start van de Ronde), kwam hij op het Mars diep in een bui terecht waardoor hij omsloeg. Hij had de pech dat zijn volgboot de catamaran daarna door het slechte zicht uit het oog verloor. Daardoor werd voor de zekerheid vanaf de veerboot alarm gesla- Droomland «elaars dromen over van alles, een dorpscafeetje aan de Naai. zelf je eigen huis bouwen in je dorp. Over poeploze honden. meer zout in de natuur. Over flitsende nieuwe museumge- Over echt Texels drinkwater, s vroeger. Wie weet nog hoe het ®akte? Het zou toch geweldig dat lukte! En de rekening w de plannen kunnen we naar island sturen, erg mooi. dat je een van deze dromen bl Dan zul je merken dat er frelf mensen komen die er niets den, en die jouw plannen gaan ersbomen. Planschade. Onze- effecten. Past niet in ons dorp. *»g reëel en kolder. Teuge. En 1 stokt het. Je loopt de kans mis. *9 droom. graag aan de kant van de Niers. Want Texel kan nog veel •toer, en dan heb je ze hard nodig, ^rs, en mensen die bereid zijn samen te werken, elkaar de dro- n gunnen. Neem een voorbeeld Staatsbosbeheer, de menver- ^9 en de terreinfietsers! De een 'de ander voorrang, en ze hou- alledne rekening met eikaars ^n. Zo komen deze uit. Met de schouw in het vooruitzicht (15 oktober) worden overal op Texel sloten gemaaid, zoals gisteren aan de Schilderweg. Het riet komt de Texelse boeren dit jaar goed van pas. Er heerst door verschillende oorzaken groot gebrek aan stro. Zo is het graan door de slechte zomer in Europa slecht gegroeid en kon door de nattigheid vaak niet worden geoogst. Omdat het de moeite van het persen niet waard was. hebben veel boeren het stro verhakseld. Ook de opbrengst van graszaad- hooi viel tegen. De schaarste nam op Texel verder toe doordat meer dere klampen verloren gingen door brandstichting. Slootruigte van goe de kwaliteit biedt een goed alter natief, zeker nu loonwerker Fulps Duinker het hakselt en er balen van perst, waardoor het bruikbaar is als dek voor wortelen en bloembollen. Bijkomend voordeel is dat het riet niet naar de Hamster of nog verder hoeft te worden gebracht om te worden gecomposteerd, wat een behoorlijk bedrag aan transportkos ten scheelt. IFoto Gerard Ttmmermani Beeldbank TexelI Woelmuis

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1