Verpleeghuis bestaat 30 jaar We weten niet half hoe goed we het hier hebben' tesoi TEXELSE 2 COURANT Kinderboekenweek in bibliotheek Bovennatuurlijke fenomenen in kamer 1408 Film Agenda Reusachtige tsunami's in verhalenwedstrijd JL VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2007 £S5«i' Het kinderkoor van de muziek- en dansschool onder leiding van Imme Wassink zet woensdag in de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg de ope ning van de Kinderboekenweek luister bij. In samenwerking met Anneke Berghuis brengt het koor een drie kwartier durende voor stelling met een interactief thea terspel. De Kinderboekenweek (van 3 tot 13 oktober) heeft als thema 'Sub Rosa, oftewel Boeken vol geheimen'. De bibliotheek in de Drijverstraat houdt een kijkdozenwedstrijd over het thema. Kinderen van 8 tot 13 jaar kunnen tot 3 oktober hun kijkdoos inleveren, de resultaten worden tijdens de kinderboekenweek ten toongesteld. De bibliotheek is de hele week gehuld in geheimzinnige sferen, met een tentoonstelling van de bekroonde kinderboeken. Kinderen vanaf 8 jaar kunnen een zoektocht met opdrachten maken, om de geheimen van de biblio theek te ontdekken. Voor jongere kinderen wordt een kleurwedstrijd gehouden. Ter afsluiting van de boekenweek worden woensdagmiddag 10 okto ber doorlopend korte workshops gehouden. Onder leiding van Moni que Dubois kunnen kinderen door middel van het tekenen van man dala's de mysteries van hun ziel blootleggen en Johan Hoogerheide helpt kinderen op spannende en leuke manieren de geheimen van hun onderbewustzijn te ontdekken. Diezelfde middag kunnen kinde ren hun hand laten lezen door een echte zigeunerin. Zaterdag 13 oktober begint om 11.00 uur de prijsuitreiking van alle wedstrijden: kleurplaten, kijkdozen en geheime opdrachten. Verkeersmaatregelen Halve Marathon Om de veiligheid van de 1.350 deelnemers te garanderen, zijn zondag tijdens de Texel Halve Marathon meerdere straten en wegen (tijdelijk) afgesloten. Ook de Pontweg zal tussen 13.45 en 15.45 zijn afgesloten. Aanwonenden zijn door de orga nisatie van de maatregelen op de hoogte gebracht. De organisatie schrijft dat zij hun woning wel kun nen bereiken of verlaten, maar dat dit op sommige momenten lastig zal zijn. Vooral op momenten dat grotere groepen lopers passeren. De Pontweg zal tussen 13.45 en 15.45 uur ter hoogte van Den Burg (tussen Keesomlaan en Gasthuis straat) zijn afgesloten om de lopers veilig te laten oversteken. Het ver keer wordt met borden omgeleid. Bewoners van de Herenstraat in Den Hoorn wordt verzocht hun auto's netjes in de vakken te parkeren. Verder zijn zondag de volgende straten en wegen afgesloten: Randweg (14.00-15.15 uur); Ploe- gelanderweg tussen Gerritslander- dijkje en Rozendijk (14.00-15.30 uur); Smitsweg (14.10-15.40 uur); Pontweg tussen Keesomlaan en Gasthuisstraat (13.45-15.45 uur); Keesomlaan tussen Beatrixlaan en Elemert (13.45-15.45 uur); Groene- plaats (13.45-16.30 uur, alle par keervakken zijn van 11.00-17.00 uur afgesloten). 'De betrokkenheid is hier groot', vertelt Grieta Oosterhof, die al dertig jaar werkzaam is in Ver pleeghuis Texel. Ze is medewer ker van het eerste uur, want dit jaar bestaat het verpleeghuis pre cies dertig jaar. Vanaf maandag 1 oktober zijn er daarom de hele week activiteiten, donderdag 4 oktober houdt het verpleeghuis aan de Hollewal open huis. In dertig jaar is er het nodige veran derd in Verpleeghuis Texel. Gemid deld zijn de bewoners bijvoorbeeld ouder dan vroeger en meer hulpbe hoevend. Richtte het verpleeghuis zich drie decennia geleden vooral op de eigen bewoners, alweer geruime tijd wordt de opgebouwde kennis ook ingezet om dienstbaar te zijn aan Texelaars die nog thuis wonen. Ze worden bijvoorbeeld begeleid bij het revalideren en er worden allerlei ondersteunende (ergo) therapieën n het midden Marianne Vermuë Daarachter de trouwjurk die herinnert aan de zo'n uitje zó naar hun zin kunnen hebben. Daar doe ik het voor.' Laatste fase Oosterhof: 'Vroeger maakten we als medewerkers meer van dat soort uit stapjes. Dan stapten we zelf achter het stuur van een busje en maakten een ritje. Tegenwoordig komen we daar door alle drukte zelf eigenlijk niet meer aan toe. Gelukkig is dat overgenomen door vrijwilligers. Wel maken we bij mooi weer elke dag met een bewoner een rondje met de duofiets. Dat is erg leuk.' Maar het omgaan met bewoners die door gaans in de laatste fase van hun leven zitten, brengt ook moeilijke momenten met zich mee. Van Lin- gen: 'De mensen wonen hier niet voor hun plezier, er is ook veel ver driet. Maar we doen er veel aan ze het zoveel mogelijk naar hun zin te maken.' Oosterhof: 'Meestal kennen we de mensen hier, als buschauf- ook in slagen... Een hele uitdaging.' Oosterhof: 'Vroeger kwamen hier alleen verzorgenden die al waren gediplomeerd. Tegenwoordig heb ben we dankzij de samenwerking met verpleeghuis Den Koogh in Den Helder de mogelijkheid zelf mensen op te leiden.' De medewerkers geven het 30-jarig jubileum de komende week een nostalgisch tintje. Voor de bewo ners begint dat maandag 1 oktober met een koffieochtend, dinsdag avond, aanvang 19.00 uur, is er een optreden van het Smartlappen koor en woensdag een nostalgische modeshow, met onder meer trouw jurken, maar ook hippe kleding uit Toneelgroep speelt sprookje Grimm Toneelgroep Oosterend heeft een nieuw stuk in studie genomen. Het is één van de sprookjes van de gebroeders Grimm, door de leden zelf bewerkt. Het belooft een bijzondere voorstel ling te worden, 'iets heel anders', maar de naam van het stuk en andere bijzonderheden willen de de jaren zeventig. Donderdag van 10.00 tot 11.30 en van 15.00 tot 16.30 uur is iedereen welkom een kijkje te nemen. Personeelsleden geven rondleidingen en er is een informatiemarkt. Vrijdag is er een koud buffet voor bewoners en zater dag van19.00 tot 22.00 uur sluiten bewoners en hun familie af met een bruin café: Oosterenders nog even geheim houden. 'Spannend wordt het wel en ook leuk. Want iedereen weet: een sprookje loopt altijd goed af. Maar of dat deze keer ook zo is...' De groep wil nog wel kwijt dat ze momenteel druk aan het repete ren is. Daarnaast wordt een decor gemaakt en kleding voor persona ges als de koning en de prins, de zusjes en hun moeder, de vader en zijn dochter, Jodocus en de muizen, een fee en drie vertellers. Verdeeld over twee dagen voert Toneelgroep Oosterend het stuk vier keer op in dorpshuis De Bijenkorf. Zaterdag 20 en 27 oktober begin nen voorstellingen om 15.00 en 19.00 uur. Kaarten kosten €3,50 en zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij slagerij Rob en Meta Maas in Oos terend en Nauta Boek in Den Burg. Reserveren kan bij Ina Schrama (tel. 318695) en op voorstellingsdagen aan de zaal. gegeven. De valpoli is er om de feur, familielid of op een andere gevolgen van een val te voorkomen. Het verpleeghuis heeft zich ontwik keld tot een modern centrum, waarin vooruitstrevend wordt gedacht. Zo verzorgt de Muziek- en Dansschool Texel bijvoorbeeld danscursussen, die erop zijn gericht ouderen te laten bewegen en een verteltheater. Ook is er een kookproject: het eten wordt dan niet in de centrale keuken bereid, maar in het bijzijn van de bewoners, waarbij geur en smaak herinneringen aan vroeger kunnen oproepen. Om dit allemaal mogelijk te maken voor de 48 bewoners, zijn onder meer zo'n 75 medewerkers in touw. Verpleeghuisarts, fysiothe rapeuten en andere behandelaars, verzorgenden maar ook voedings assistentes en interieurverzorgsters. manier. Dat maakt de betrokkenheid groot en als soms ziet hoe mensen hard achteruit gaan, is dat best moeilijk.' Vermuë: 'Zeker als het om jonge, ernstig zieke Texelaars gaat die hier komen om te sterven, waar voor we de kamer voor palliatieve terminale zorg hebben. Dat hakt er best in. Maar het helpt dat we dat hier met elkaar kunnen bespreken.' Oosterhof: 'Ook weer die betrok kenheid. We weten niet half hoe goed we het hier hebben.' Vrijwilligers Dat neemt niet weg dat er wat te wensen overblijft. Van Lingen: 'Nog meer vrijwilligers, bijvoorbeeld om kleinschalig wonen in groep jes mogelijk te maken, waarmee Om nog maar niet te spreken van de we een gezinssituatie proberen na vele familieleden en vrijwilligers die er dagelijks over de vloer komen. 'Zonder hen zouden we ons geen raad weten', vertelt directeur Geer tje van Lingen. De betrokkenheid bij het verpleeg huis, de medewerkers en de bewo ners is groot. En de waardering voor het werk. Marianne Vermuë, werkzaam op de somatische afde ling voor mensen met lichamelijke problemen: 'Bewoners zijn blij als je 's morgens bij ze binnen stapt. Vorige week zijn we met een groep je naar Ecomare geweest. Prachtig om mee te maken hoe bewoners het ondanks hun beperkingen bij te bootsen. Dat vergt extra bege leiding. Net als het kookproject. Ook wat onze behuizing betreft, denken we na over de toekomst. We groeien zo langzamerhand uit ons jasje. Met het toenemen van de vergrijzing, met als gevolg meer ouderdomsziektes, groeit de vraag naar zorg. Overigens krijgen we hier vaker mensen die op jongere leef tijd dementeren, bijvoorbeeld als gevolg van overdadig alcoholge bruik.' Tegenover een toenemende vraag naar zorg, staat dat het er niet makkelijker op wordt om goede en gemotiveerde verzorgers te vinden. Van Lingen: 'Het is altijd nog gelukt, maar of we daar in de toekomst Een kort verhaal van de beroemde schrijver Stephen King vormde de basis voor 1408, de thriller die vanaf vandaag in Cinema Texel draait. Hoofdpersoon is Mike Enslin, een niet al te succesvolle schrijver van boeken over bovennatuurlijke feno menen. Voor zijn nieuwste pennen vrucht gaat hij op zoek naar de beruchte kamer 1408 in een New Yorks hotel. Vastbesloten te bewij zen dat de verhalen rondom deze kamer een mythe zijn, schrijft hij zich in als gast, ondanks waarschu wingen van Mr. Olin, de hoteleige naar. Bloedstollend is ook de film Dis- turbia, over de middelbare scholier Kale Brecht, die na de dood van zijn vader nukkig, teruggetrokken en gedeprimeerd raakt. Zijn moe der werkt dag en nacht om rond te komen, maar krijgt daarvoor weinig waardering. Na een uitbarsting op school wordt Kale onder toezicht geplaatst en krijgt hij huisarrest. Dat betekent dat hij alle tijd heeft om zijn omgeving in de gaten te houden. Al snel vermoedt hij dat zijn buurman een seriemoordenaar is. Maar is dat waar of is de jongen bezig langzaam gek te worden? In de serie De Volkskrant-filmavon- preview, een film die officieel nog laatste deel van de actie/thriller reeks The Bourne. Bratz - de film is gebaseerd op de gelijknamige poppen- en televisieserie. De teken film De Simpsons is te zien in de originele, ondertitelde en de Neder landse versie. Op gezette tijden draait verder de nieuwe Disney- film Ratatouille (Nederlands), over een kookgekke rat. Iedere maandag vertoont de bioscoop een sneak Oen draait dinsdag voor het laatst Zodiac, over een seriemoordenaar die in de jaren zestig en zeventig in San Francisco huishield. Deze beruchte moordenaar, die nooit gepakt is, liet vreemde aanwijzingen en brieven achter bij zijn slachtof fers. Deze methode en het feit dat hij nooit is opgepakt geeft hem nog altijd een legendarische status. Dagelijks zijn er in Cinema Texel één of meer voorstellingen van The Bourne Ultimatum, het derde en Maatschappelijk In de krant van 25 september wordt vermeld dat Ina Koorn stopt met Burgwal 37. Het etiket 'maatschap pelijk' is nooit op haar van toe passing geweest. Therapeutisch (geneeskundig) was het wel. Waar is een maatschappij meer mee gediend? Velen met mij hebben daar aan de stamtafel geen dron- kenmanstaal, maar goede en ver trouwde gesprekken gevoerd. Lief en leed werden gedeeld. En als je ervoor openstond, werd je met raad en daad bijgestaan. En was er niemand om mee te Wat ik zeggen praten, dan was er nog altijd het mandje met engeltjes, het fluwelen zakje met stenen met uitlegboek of het dikke antwoordboék op stille vragen. Ina mag gedankt worden voor haar 'maatschappelijke' functie van al die jaren klank, kleur en aandacht. Een tevreden ex-stamgast, Herma van der Star. Den Burg. Twee 'reusachtige, gruwelijk grote tsunami's' die New York treffen, vijf meter sneeuw in Europa en het begin van een nieuwe ijstijd, ver pakt in een relaas vol persoonlijke indrukken. Met dat verhaal heeft de 10-jarige Annemarie van Rossum de Chattel uit groep 7 van de Jac. R Thijsseschool de verhalenwedstrijd over klimaatverandering gewonnen. Aan de door de Stichting Duur zaam Texel uitgeschreven wedstrijd deden zeven van de elf basisscho len mee. Zij werden op school op de wedstrijd voorbereid. In totaal kwamen zo'n honderd verhalen, gedichten en opstellen binnen. De jury - bestaand uit schrijver Eric Hercules, schrijver en bibliothecaris Marianne Witte, weerman Mike de Bruijn en Petra Schut van Duurzaam Texel - had drie inzendingen geno mineerd. Naast Annemarie van Ros sum waren dat die van Dali Schilling van de Vrije School en Anne van Tatenhove van de Bruinvis. Alledrie mochten zij hun bijdragen voorle zen, tijdens een bijeenkomst met de deelnemende scholen in Cinema Texel, waarna juryvoorzitter Hercu les de uitslag bekend maakte. De winnares mag samen met haar klas een dagje naar Aelos, een educatief centrum over duurzame techniek in het Friese Sexbierum. De verha lenwedstrijd was georganiseerd om de kinderen bewust te maken van Rossum de Chattel in gesprek met juryleden Ene Hercules Vrijdag 28 september: In de café-brasserie van De Linde boom begint om 20.00 uur het Caba ret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Om 20.00 uur begint in de Burge meester De Koninghal in Den Burg de algemene vergadering van Koninklijke NV TESO. Aftredend en volgens roos ter herkiesbaar is commissaris Dirk de Lugt In Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een dartstoernooi voor jongeren van 12 tot 18 jaar. In Cinema Texel draaien de volgende films: Bratz (16.00 uur); The Simpsons (16.15 uur); The Bourne Ultimatum (19.00, 21.45 uur); Disturbia (19.15 uur); 1408(21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Evan almighty (19.00, 21.45 uur). Zaterdag 29 september: Voor mensen die met hun manier van eten niet het gewenste resultaat berei ken wordt van 14.00 tot 16.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend een workshop FOOD! gegeven. Schrijfster Meijke van Herwijnen ver telt hoe het lichaam precies aangeeft wat het nodig heeft. Deelname kost 24,95, reserveren is noodzakelijk (www.wegmetdeweegschaal.nl of tel. 020-7851704). De Texelse Bierbrouwerij, Schilder- weg 214b (tussen Oudeschild en Den Burg) houdt rondleidingen, aanvang 14.00, 15.00 en om 16.00 uur. Groe pen boven de tien personen graag reserveren, tel. 313229 32032. Op de kartingbaan bij Akenbuurt (nabij Den Burg) begint om 19.00 uur de 24-minuten-race van Model Racing Texel. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Ratatouille (13.30 uur); De Simpsons (14.00 uur); Bratz (16.00 uur); The Simpsons (16.15 uur); The Bourne Ultimatum (19.00, 21.45 uur); Disturbia (19.15 uur); 1408 (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Zoop in Zuid-Amerika (15.00 uur): Evan almighty (19.00 uur). Zondag 30 september: Eetcafé Bruintje Beer op de Stenen plaats in Den Burg houdt een 'einde- terrasdag'. Deelname kost €20,- per persoon, de opbrengst komt ten goe de aan het Tesselhuus. De winkels in Den Burg zijn van 12.00 tot 16.00 uur geopend. Hoogwater te Oudeschild Vr. 28 10.36 en 23.16 u. Za. 29 11.25 en 23.4-5 u. Zo. 30 11.55 en Ma. 01 00.00 en 12.30 u. Di. 02 00.00 en 12.55 u. Wo. 03 00.40 en 13.40 u. Do. 04 01.40 en 14.30 u. Vr. 05 02.44 en 15.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 30 septem ber op om 07.38 en gaat onder om 19.24 uur. woensdag 03 oktober laatste kwartier. Voorafgaand aan de start van halve marathon wordt in Den Burg es- hardloopwedstrijd van 1250 meie voor kinderen gehouden De start finish zijn op de Groeneplaats. jongste jeugd (tot en met 8 jaar) gaz om 12.30 uur van start, gevolgd door de 9- en 10-jarigen (12.45 uur), 11-en 12-jarigen (13.00 uur) en ten slolte de jeugd van 13 jaar en ouder (1315 uur). Deelname is gratis. Opgave istcn zaterdag 29 september mogelijk www.sportservicetexel.nl en tot 1 kwartier voor de start in hotel De deboom. Meer informatie kan worfle- ingewonnen via tel. 322815. Om 13.25 uur start vanaf de veerboo! op 't Horntje de Texel Halve Marathon met 1300 deelnemers De winnaar (van de 21 km) wordt om 14.35 op de Groeneplaats in Den Burg wacht. Radio Texel doet vanaf 130Q uui- live verslag In de kerk van De Waal begint m 16.00 uur een concert van Pauls- van der Werff (sopraan), Carolien P,- kans (viool) en Hans Rijkmans (viool en piano). Op het programma staai werken van Corelli, Handel, Mozart e: Schubert. De toegang bedraagt €7 f In Cinema Texel draaien de volgav de films: Ratatouille (13.30 uur); Simpsons (14.00 uur); Bratz (1600 uur); The Simpsons (16.15 uur); The Bourne Ultimatum (19.00, 21.45 uur); Disturbia (19.15 uur); 1408 (21.30 uur). Maandag 1 oktober: In de schuren van Axel Lap aan tx Witteweg in Den Hoorn wordt var 13.30 tot 16.00 uur een rommelmaft gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoornda kerkje. In het raadhuis begint om 20. een openbare bijeenkomst over te tot werelderfgoed aanwijzen van te Waddengebied. In Cinema Texel draaien de volgero- ij films: The Bourne Ultimatum (19.00 uur); Disturbia (19.15 uur); 1408 (21.30 uur); sneak preview (21.30 uur). Dinsdag 2 oktober: In De Witte Burcht in de Moler in Den Burg begint om 20.00 uur een; open klaverjasdrive voor het goede; doel. Deelname kost €3,50 per kop-; pel. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur, In Cinema Texel draaien de volgende]]] films: Zodiac (19.30 uur); The Bourne Ultimatum (20.00 uur). Om de drukte de baas te kunnen zei TESO af en toe een extra boot in Dal gebeurt vandaag (vnjdag) tot 20.03 uur en zaterdag en zondag van 9.30 tot 16.00 uur. Er is dan ieder te! uur een afvaart, zowel vanuit Cer Helder als vanaf Texel. Toch moetend- automobilisten soms rekening hou- den met wachttijden. Maandag mo# op Texel tussen 11.00 en 12.00 uur rekening worden gehouden met één uur. Met ingang van 1 oktober is de winterdienstregeling weer van kracht Dat betekent dat op zondag- en fees dagen de eerste afvaart vanaf Teié om 8.00 uur en is vanuit Den Hek» om 8.30 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via té. 369600 of website www.teso.nl. sche niet uit is en waarvan de titel tot het laatste moment geheim blijft. Ook bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim vertoont soms films: op vrijdag en zaterdag de komedie Evan Almighty en op zaterdag en woensdag de spannen de natuurfilm Zoop in Zuid-Ame rika. Het volledige programma van beide bioscopen staat in de agenda elders in deze krant en op www. texelsecourant.nl. de klimaatverandering en te laten nadenken over oplossingen. De bij eenkomst in Cinema Texel werd afgesloten met de vertoning van de animatiefilm Ice Age. Dierendeskundige bij Weikoop De Weikoop aan de Waalderstraat in Den Burg krijgen zaterdag 13 okto ber bezoek van de Kenner Dieren deskundige. Geen dierenarts, maar een dierenkenner verbonden aan een veterinair organisatiebureau. Hij Cursus leerbewerken Lilian Koorn begint binnenkort met een cursus leerbewerken. De begin nerscursus duurt tweemaal vier uur, cursisten kunnen na afloop zelf een tas maken. Ze kunnen daarbij kiezen voor een handtas of boodschap pentas en ook voor een bepaalde soort leer. Er is bijvoorbeeld drie honderd jaar oud leer beschikbaar, opgedoken uit de Waddenzee. Deelname kost €65,-, bij de begin nerscursus is dit inclusief materiaal, bij de vervolgcursus komen daar de materiaal kosten nog bij. Dag en uur worden in overleg met de cursisten afgesproken. Vooraanmeldingen en informatie: Lilian Koorn, tel. 312245 of e-mail s.koorn@texel.com. Eenakterfestival Deelnemers aan het Eenakterfesti val in Klif 12 kunnen zich tot en met maandag 8 oktober aanmelden. Het festival wordt gehouden op zondag 11 en 18 november. Aanmelden kan bij Cor van Heerwaarden, telefoon nummer: 319633. geeft antwoord op vragen omtw voeding, vacht- en nagelverzorgra n gebitsproblemen, vlooien-, wormen $n en tekenbestrijding van honte' re konijnen en knaagdieren. Ook geeft V hij vrijblijvend advies. Het bezoe* a duurt van 11.00 tot 16.00 uur, er afspraak maken is met nodig. Voorlichting over diabetes Diabetesvereniging Nederlaw afdeling Den Helder e.o houdt zater dag 6 oktober een informatiemiddJj over het thema 'Diabetes: Voeding r vakanties en feestdagen'. Sprek? is diëtist K. de Vries. Bestuursle den van de vereniging bemand een informatiepost. De bijeenkom 'Jt wordt gehouden in het gebouw»* I» Thuiszorg aan de Witte Kruislaan» Den Burg en begint om 14.00 m* De toegang is vrij, er is volop gd* genheid tot het stellen van vragen Voor meer informatie: tel. 0223- tèil 661900 of 631901. h Themadienst bij baptisten De baptistengemeente houdt zon dag een dienst met als thema 'Waarvoor ben ik in 's hemelsnaam w op aarde?' De overdenking wort verzorgd door dominee Wessek? muzikale medewerking wordt ff 191 leend door gospelkoor The Mess#' gers onder leiding van Jaap van# Slikke. Het koor zingt hedendaagss gospelmuziek in het Nederlands# Engels. De dienst begint om ■19.30 uur in Eben Haëzer aan de Julian* straat in Den Burg. Na afloop gezamenlijk koffie gedronken. sdi

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2