'Bewegen op adem rit me' 'Niet te veel tekst op informatiebordjes' 'Tijd voor een nieuw bezoek aan museum' Genoeg te beleven bij slecht weer 'Vooral de smederij vond ik leuk' Excelsior maakt zich op voor eeuwfeest F amilieberichten TEXELSE J COURANT Het Maritiem Jutters Museum is ieder goed voor 60.000 bezoekers. De laatste tijd staat het museum volop in de belangstelling vanwege de nieuwbouw. De Texelse Courant nam er dinsdag een kijkje en klapte er de redactietafel uit. In deze rubriek een interview met medewerker Maarten Roeper, bezoeker Tim Janssen en onder bezoekers is de volgende stelling opgeworpen: op Texel is genoeg te doen bij slecht weer. Kinderen vermaken zich prima in het Maritiem Jutters Museum. (Foto's Stiana SlbonlBceldDank Texel) Vooral de 3500 flessen, verzameld door Meyert Spigt. Wat een werk moet dat zijn geweest om ze alle maal neer te zetten en ervoor te zorgen dat ze niet omvallen. Ook de vissershuisjes doen me verbazen. Helemaal als ik hoor dat ze op ware grootte zijn nagebouwd. Ongeloof lijk dat mensen in zo'n kleine ruimte met elkaar moesten leven. Dat is nog eens andere koek dan de grote keukens en woonkamers die huizen tegenwoordig hebben. De aanwe zige kinderen hebben het duidelijk naar hun zin. 'Kijk hier kun je ook nog naar boven', en daar stuiven ze weg. Het eindpunt van de rond leiding die ik kreeg, is het winkeltje. Ook daar blijkt weer dat de kinderen enthousiast zijn, want ze pakken het ene voorwerp na het andere, onder tussen diep nadenkend waar ze hun zakgeld aan zullen besteden. Een miniatuurschip of toch dat mandje met schelpen; het±>lijft een lastige keuze. Tijd om een stembiljet voor de Texelse Courant in te vullen heb ben ze bijna niet. 'We moeten gaan want de jutter gaat een verhaal ver tellen', en weg zijn ze weer Zo'n vijf jaar werkt Maarten Roeper als hoofd Presentatie Educatie in het Maritiem Juttersmuseum. Hij richt onder meer exposities in en maakt folders voor scholen. Vooral de veelzijdigheid van het werk trekt hem erin aan. 'Je bent iedere keer met een ander onderwerp bezig. En je maakt iets voor anderen om te bekijken. Dat vind ik ook leuk.' Dat Roeper zijn werk serieus neemt, is te merken tijdens de rondleiding die hij geeft. Hij hangt een schilderij recht dat scheef hangt en gooit plastic weg dat op de vloer ligt. Het eerste onderdeel van de rondleiding is de maquette van de Reede van Texel. 'De maquette is in drie delen opge bouwd. Het eerste deel laat de Reede rond 1666 zien, het tweede is gericht op de Engelse oorlog en het derde op de Europese handel.' Samen met een collega bedacht hij een com puterprogramma waarin kinderen informatie kunnen opvragen over de verschillende schepen. 'Dat kostte veel tijd. We moesten alle schepen op een draaischijf zitten om ze van alle kanten te kunnen fotograferen.' In de hoek van de ruimte staat een scheepskist met daarin oude kleding, maar ook een duikbril in felle kleuren. 'Dat is voor een speurtocht voor kin deren die we hier uit hebben gezet. Ze moeten bepalen wat er wel en niet in de kist hoort.' Op de eerste verdieping van het graanpakhuis is sinds november de tijdelijke tentoonstelling Voor traan, vet en stinkebonken te zien. De verza meling over walvissen en walvisvaart is afkomstig van Adne en Ineke Vonk. Roeper nchtte de expositie samen met hen in. 'We hebben deze ruimte licht gelaten omdat alle botten die je ziet wit zijn. Daarnaast moet je erop letten dat je niet te veel tekst op alle informatiebordjes plaatst. Daar gaat best wat tijd in zitten.' De TESO expositie even verderop, is perma nent. Ook hier is genoeg te doen voor kinderen. Op een computer spel moeten ze alle voertuigen op de veerboot opstellen 'Ik doe dit zelf ook wel eens Het is een leuk spel. Je moet het zo snel mogelijk doen, maar ook zorgen dat het schip in evenwicht blijft.' Aan de achter kant van het opstelspel staat een simulator waarop bezoekers zelf de veerboot kunnen besturen 'Het is de bedoeling dat dit binnenkort werkt.' Ondertussen zit er een schoolklas ademloos naar de verhalen van de jutter te luisteren, terwijl kinderen van een andere school over het terrein rennen. 'Daar hebben we expres voor gezorgd. Kinderen moeten zich vnj kunnen bewegen.' Maarten Roeper nchtte onder meer de walvistentoonstelling ir Elf jaar was ik toen ik tijdens een vakantie op Texel een bezoek aan het Maritiem Jutters Museum bracht. Wie had toen kunnen ver moeden dat ik er veertien jaar later vlak achter zou wonen? Behalve de gejutte spullen kon ik me niets meer van het museum herinneren. Hoog tijd dus voor een opfrisbezoek. Al een half jaar lang kijk ik vanuit mijn raam op het binnenplein van het museum. De reddingscapsule springt in het oog, maar verder is er weinig te zien. Bij binnenkomst valt me dan ook op hoe groot het museum eigenlijk is. Het bestaat uit veel verschillende onderdelen en dat zorgt ervoor dat je nergens hoeft te wachten totdat mensen zijn uitgekeken. Als het ergens druk is, ga je gewoon door naar het vol gende. Net als veertien jaar geleden maakt de jutterij opnieuw indruk. Demonstraties paardenafrichting Erik Jansen geeft 20 en 21 okto ber demonstraties ONC-africh- ting op de Eagles Ranch aan de Westerboersweg. Daarnaast is er de mogelijkheid deel te nemen aan een cursus waarin de eerste vier stappen worden behandeld. Het doel van het ONC-africhtings- programma (ongedwongen non-ver bale communicatie) is gemakkelijke omgang, meer controle en onge dwongen rijden voor paard en ruiter. Dit wordt bereikt door grondtraining op basis van natuurlijk leiderschap en rijden op basis van lichaams hulpen. Het programma kent drie onderdelen: basis, gevorderd en expert. Elk onderdeel bestaat uit vier stappen. Iedere stap bestaat uit een aantal oefeningen. Daarbij wordt ernaar gestreefd dat de ruiter het paard met meer uit de wei hoeft te lokken of hoeft te vangen en dat het paard niet meer door een stal- genoot hoeft te worden vastgehou den tijdens het opstijgen. José de Bloois uit De Cocksdorp is gestart met het geven van les sen poweryoga. Dat doet ze elke woensdag in een zaaltje in De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim. Poweryoga is een dynamische vorm van yoga waarbij het maken van bewegingen voorop staat. 'De ademhaling is het belangrijkst', aldus De Bloois. 'Je werkt met een diepe ademhaling ujjayien op het ritme daarvan maak je de ene na de andere beweging.' Dat moet onder meer leiden tot meer fitheid, kalmte en energie. Poweryoga maakt deel uit van asht- anga, een vorm van yoga die naar schatting zo'n vijfduizend jaar oud is. De techniek werd in de jaren der tig herontdekt in oude manuscripten in de .universiteitsbibliotheek van de Indiase stad Calcutta. Volgens De Bloois, die bijna klaar is met een opleiding aan een yogacentrum in Utrecht, helpt poweryoga onder meer schoon schip te maken in het eigen lichaam. 'Je schept ruimte voor nieuwe energie door sommige emoties, onzekerheden of angsten los te laten.' Fysiek kan het volgens haar ook lei den tot een betere conditie, zuive ring van het lichaam en een goede spijsvertering. 'Het is geschikt voor mensen met overgewicht. Je hoeft met echt al een conditie te heb ben als je met poweryoga begint, dat bouw je vanzelf op.' De Bloois geeft les op de woensdagochten den (vanaf 9.00 uur) en woensdag avonden (vanaf 20.00 uur). José de Bloois maakt haar ruimte in De Kiekendief in orde voor een si Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van mijn zorgzame vrouw en onze lieve moeder en oma VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2007 1-en slolti 1315 is w k vs fexel heeft de meest zonuren Nederland. Maar wat als Kt regent? Is het dan nog leuk hier vakantie te vieren? De Texelse Courant zocht het uit en «erp, net na een regenbui, onder iezoekers van het Maritiem jutters Museum de volgende stelling op: op Texel is genoeg te jien bij slecht weer. 34 mensen het stembiljet in, waarvan sechts twee het oneens waren -;t de stelling. ïjtra van Gameren uit Zeist was het sens met de stelling. 'We zijn hier net twee dagen, maar er is genoeg te doen. Vanochtend hebben we over de haven gelopen en nu zijn we hier. We hopen natuurlijk dat we nog even naar het strand kunnen als het goed weer is, maar zo niet dan vermaken we ons ook wel.' De 12-jarige Toufik Erradouani was op schoolreis. 'Ik vind dat er op Texel veel te doen is. Dit is bijvoorbeeld een heel leuk museum. We hebben net naar verhalen van een jutter geluisterd en hij kon heel grappig vertellen.' Myrthe Top, docent, had ook geen problemen met slecht weer. 'Dan trekken we gewoon ons regenpak aan. We hebben donder dag een strandprogramma en dan zou het mooi zijn als de zon schijnt, maar als het regent gaat het gewoon door. Dat was vorig jaar ook zo.' fin Janssen (11) was met groep i van basisschool Sint Victor it Apeldoorn de hele week op schoolreis op Texel. De kinde- üfl kwamen dinsdagochtend aan set de boot en gingen gelijk op fiets naar het Maritiem Jut- Srs Museum. "mvond het een leuk museum. 'Er ijn hier mooie dingen. Vooral de smederij vond ik leuk. Daar worden Bel dingen' gemaakt. Op school- ®np in groep 7 gingen we ook sar een smederij. De smid ging cei een stang warm maken met kolen en vervolgens op een akje hout een vorm maken.' Zelf hij later geen smid worden. 'Ik iets met sport gaan doen. 'Het *st profvoetballer als dat kan. Ik £«el nu in D2 van CSV Apeldoorn. Als dat niet lukt, dan word ik sport leraar.' De kinderen mochten in het muse um vrij rondlopen en overal kijken. 'Ik wist niet dat er vroeger zo veel boten lagen bij Texel. Dat heb ik hier geleerd.' Ondanks dat Tim het een mooi museum vond, was het niet het allermooiste museum dat hij ooit had bezocht. 'Dat is het Ajax-museum. Ik ben namelijk fan van Ajax.' «t Janssen vond de smederij het mooiste in het Maritiem Jutters Museum. CARLA DE JAGER-KRANENDONK zeggen wij u hartelijk dank. Simon de Jager Simon Cees Jan en Annemieke Mirte Maarten Den Hoorn - Texel September 2007. Wij zijn eenieder dankbaar voor de warme woorden van troost, persoonlijk of met kaarten, die wij ont vingen na het overlijden van onze lieve man, vader en opa HENDERIKUS JAKOB VAN DER VEEN HENK Het is ons tot grote steun, dat Henk na zoveel jaren in Spanje, op Texel niet is vergeten. Javea: Jantien Kees Texel: Reinier en Gre Barry en Miranda Finjella Mike 50 jaar getrouwd Beste mensen. Hartelijk bedankt voor de vele kaarten, telefoontjes en enorme belangstelling Het was onvergetelijk. Nic en Annie van Egmond De Waal "Niets kan ons scheiden van de liefde van Jezus" (n.a.v. Rom 8:38-39) Vanuit verwondering en in dankbaarheid hebben wij Arnold Wesseling Ina Koedijk de liefde als geschenk ontvangen en een plek gegeven in onze levens, Ons huwelijk zal D.V worden gesloten op 4 oktober 2007 in het gemeentehuis te Den Burg om 11.45 uur Vanaf 14.00 uur willen wij in een feestelijke dienst onze dankbaarheid uiten en ons huwelijk in de handen van onze Hemelse Vader leggen in de Hervormde Kerk, Binnenburg 2 te Den Burg. U kunt ons na de dienst feliciteren van 16.00-18.00 uur in jeugdherberg Stayokay, Haffelderweg 29, te Den Burg. Wij zijn dolblij met de geboorte van onze zoon en ons broertje Tim Hij is geboren op 25 september 2007 om 23.55 uur. Cor Scholtanus en Carolin Waterhout Maurijn, Rowan, Amber Vogelenzang 7 1791 EZ Den Burg 0222-320169 jmtrert :orging, ome'- londen ik geeü nko<ré uw*? slaan» 00 w. ip geu it 1 dt zon- themJ Jsnaar woröi sseling- ■dt* lesser- van# daa?» indsf' 119.36 Julia* pworit Klaverjasclub De Witte Burcht Klaverjasclub De Witte Burcht uit Den Burg begint dinsdag 2 oktober aan een nieuwe serie open drives. Voor het 24ste opeenvolgende jaar wordt op elke eerste dinsdag van de maand van oktober tot en met mei een drive gehouden voor het goede doel. Een uitzondering vormt januari, wanneer wordt uitgeweken naar vrijdag 4 januari. Na afloop van elke drive wordt een verloting met veel kleine prijzen gehouden. Na de laatste drive in mei wordt de inhoud van de pot verdeeld onder goede doelen die door de kaarters zelf worden bepaald. Inschrijven kost €3,50 per koppel en kan vanaf 19.30 uur aan de zaal. De drives beginnen steeds om 20.00 uur. n Dal 20.00 )9.30 r hal Den loet» hou- moet 10 uur it één is de racht feest- Texel Helder over ia tet. Christelijke Muziekvereniging acelsior uit Oosterend heeft een ponder jaar voor de boeg. Het haiekkorps viert in 2008 het W-jarig bestaan. fel gebeurt met onder meer een pbileumconcert, een grote reünie 81 een optreden van de Kapel van fe Koninklijke Luchtmacht. 'We S&i een muzikaal jaar tegemoet', TusCarla Veeger en Jantine Brou- van de jubileumcommissie van acelsior. Jan Brouwer en Karen 'siser, beiden lid van Excelsior, zijn met een boek over honderd historie. ^jubileumconcert, dat op 8 maart 11 de Bijenkorf wordt gehouden, 8 sèn van de eerste grote projec- die op stapel staan. De leden ^daarvoor al enige tijd aan het ^enen. 'Er wordt die avond zowel "öwe als oude muziek gespeeld', "djs Brouwer en Veeger. Bedoeling 5 dat tegen die tijd ook het jubile- '"óoek wordt gepresenteerd. concert van de Luchtmacht- ^Pel heeft op 3 juli in de Bijenkorf De contacten daarvoor wer den gelegd met behulp van oud- Oosterender Douwe Medema die vroeger bij Excelsior speelde en tegenwoordig bij de Luchtmacht kapel. De grote reünie is op 27 septem ber. De jubileumcommissie, waarin ook Monique den Braven, Dirk van Tatenhove en Keijser zitten, is al bezig met de voorbereidingen. Om geld voor alle activiteiten te verwerven, start Excelsior volgen de week een flessenactie bij de supermarkt van Koot. Klanten kun nen bonnetjes met statiegeld in de winkel achterlaten. Veeger: 'Op 27 oktober gaan kinderen langs de deur om flessen in te zamelen, we doen mee met de grote clubactie, verkopen spullen op de kerstmarkt en schrijven sponsors aan, want zo'n jubileum kost nogal wat.' Ook slagers Rob en Meta Maas in Ooste rend houden volgend jaar een actie om het muziekkorps te steunen. Het was gisteren precies 99 jaar geleden dat Excelsior, destijds nog een christelijke harmonie, werd opgericht. De drum- en percussie groep van Excelsior viert komend jaar haar vijftigjarig jubileum. De vereniging telt momenteel 73 leden, waarvan er 46 bij het korps zitten, 12 bij de drum- en percussiegroep en de rest bij de mini- en majoret tes. Het jubileum valt samen met Oosterend Present, maar er wordt bewust een scheiding tussen de evenementen aangebracht, om het niet te druk te maken voor het dorp. Excelsior omstreeks 1910. Bovenste rij van links naar rechts: Jacob Dros, Biem Vlaming, Teun Bakker, Pieter Boon, Johan Eelman, Jaap Vlaming, Dirk Trap en Jan Eelman. Middelste rij: Hein Timmer, Gerrit Bremer, meester Pool, Ans Trap, Cees Timmer, Cees Timmer en Simon Bremer. Onderste rij: Dirk Timmer en Cees Brouwer.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3