Verkenningstocht door omstreden gebied Dorpzicht verenigt natuur en cultuur Texelse bevolking loopt terug J 'Erfgoed leidt tot meer toeristen' TEXELSE j COURANT ap Mystery guest Politiek opnieuw aan zet DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2007 js presentatie in de raadszaal werd bijgewoond door de n pjiegenwoordigden 44 belangengroeperingen. Sinds 2003 loopt de bevolking van loopt terug. In dat jaar was het aantal ingezetenen 13.829, nu cjn dat er 13.703. Ook als in Bnmerking wordt genomen dat jsielzoekers in die periode het sland hebben verlaten, is sprake ran een constante daling waar- ran het eind niet in zicht lijkt. Het aantal geboorten, dat jaren lang aanzienlijk hoger was dan het aantal iterfgevallen, is de afgelopen zes sar gezakt en is nu even hoog als •et aantal overledenen. Daarnaast (ïirökken de laatste jaren meer •sisen dan er zich vestigden, ^ontrustend is dat het vooral de pngeren zijn die vertrekken, terwijl aantal 60-plussers toeneemt: ïitgroening en vergrijzing. Omdat deze ontwikkelingen allerlei conse quenties hebben voor economie, ïrkgelegenheid, woningbouw en srg, zijn ze punt van discussie oor de Texelaars en ingehuurde feskundigen, die zich momenteel sraden over de toekomst van Texel te nemen aan het project rj die bij de eerste fase v. Ruimte voor Ontwikkeling. Genoemde demografische gege vens horen tot het feitenmateriaal dat de afgelopen maanden is geïn ventariseerd en geanalyseerd. Het was de eerste fase van het volgens wethouder Nico Kikkert 'enorme proces', die woensdag officieel werd afgesloten met een presenta tie in het raadhuis voor deelnemers en pers. Het belangrijkste moet nu beginnen: visievorming. Nieuwe kansen? De komende maanden wordt uitge maakt wat er op Texel wel of juist niet moet gebeuren, onder andere op het gebied van ruimtelijke ordening, waardoor de bouwstenen worden geleverd voor het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied. Dat laatste is een van de thema's van het project, naast economie en de sociale problematiek bij het stre ven naar een vitale samenleving. Op 8 oktober (in commissieverband) en op 30 oktober (in de raadsver gadering) zal de gemeenteraad er zijn zegje over doen en bepalen met welke thema's men allereerst aan de slag gaat. In het vervolgtraject zal ook de bevolking erbij worden betrokken. Belangrijk is dat vooral wordt gezocht naar nieuwe ontwikkelings mogelijkheden, met respect voor de bestaande kwaliteiten van Texel. De diverse delen en dorpen van Texel hebben allemaal hun eigen identi teit. De uitdaging is om die identiteit te versterken en toch leven in de economische brouwerij te houden. Bij de presentatie van woensdag bleek vooral het toekomstige beeld van Texel spraakmakend. Mede werker Albert Zandstra toonde uit dagend kaart- en fotomateriaal en maakte met trucjes duidelijk hoe de karakteristiek van dorpen, polders en buurtschappen nog versterkt kan worden, onder meer door aanslui ting te zoeken bij de schaal van de omgeving, ontstaansgeschiedenis en bodemreliëf. Er is inmiddels zelfs een lijvig en rijk geïllustreerd boek verschenen. Beeld van Texel, dat bedoeld is om de publieke discus sie over dit onderdeel van de toe komstvisie aan te wakkeren. Grote cheque voor Ecomare Medewerkers van Ecomare kre gen dinsdag een cheque van maar liefst €1050,- uitgereikt door leerlingen van de Pancrati- usschool uit Enkhuizen. Het geld is ingezameld met allerlei acties en bedoeld voor de opvang van zeehonden. Leerlingen van groep 8 van de school zijn elk jaar op Texel voor een schoolkamp. Een bezoek aan Ecomare ontbreekt nooit in het pro gramma. Om de band het hele jaar door te behouden, heeft de school zeehond Rianne geadopteerd. In het vorig schooljaar spanden de leerlin gen zich in om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor zeehonden. Er werden acties georganiseerd en ouders en bedrijven leverden een sponsorbijdrage. Dinsdag kwamen de 36 leerlingen van groep 8 naar Ecomare om het geld in de vorm van een grote cheque aan te bie den. De kinderen kregen daarna een grote foto van 'hun' zeehond. Ecomare spaart voor nieuwe bas sins voor de zeehonden. Het Open Boek genomineerd Het Open Boek is genomineerd voor de titel Beste Boekverkoper 2007. De boekhandel van de familie Tim mer staat op de deze week gepre senteerde longlist, tot stand geko men op basis van nominaties van vakgenoten en lezers. Nomineren was mogelijk tijdens Manuscripta, een begin deze maand gehouden manifestatie in de Westergasfabriek in Amsterdam, waar de opening van het boekenseizoen werd gevierd. Met ingang van deze week kan iedereen die dat wil via de website www.elspeetconferenties.nl één van de tweeëntwintig boekhandels van de longlist nomineren voor de short list. Een vakjury wijst uiteindelijk de winnaar aan, die de Albert Hoge- veen Bokaal ontvangt. Deze wordt op 10 of 11 november uitgereikt door schrijfster Renate Dorrestein. VOL 66(15 fl'J \i OW 06 Nieuwe DWkTEUR iTESO AQNDERHOOOeK IVEKSADEWinC. -M- /UKjs- -w.- RhTOöN GOÊS 2Q-OV2t*>> 'Strandbroeders hebben rust nodig' zoals dwergstern, strand heren bontbekplevier broeden issen de schelpen op het strand lukt alleen als er genoeg rat en voedsel is. De Werkgroep Srandbroeders van de Wadden- banden, die de ontwikkeling van vogelsoorten in de gaten toudt, ijvert voor beschermende maatregelen. Jaarlijks rapporteert de werkgroep de gemeentebesturen van de Wad deneilanden over de resultaten van het broedseizoen. Over het seizoen 2006 werd gemeld dat de broed- populaties op de bewoonde eilan den zich op een zeer laag niveau hebben gehandhaafd. Ondanks beschermende maatregelen is er toch regelmatig sprake van versto ring door recreanten of hun honden. Om tot grotere broedsuccessen te komen vraagt de werkgroep om bescherming van de broedplekken door bebording en door regelgeving in de Algemene Plaatselijke Veror dening. Verder zouden de gemeen ten bij het afgeven van vergunnin gen voor activiteiten op het strand eerst moeten (laten) nagaan wat de gevolgen daarvan zijn voor de strandbroeders. Dat zou moeten gebeuren door het uitvoeren van een natuurtoets in het kader van de Natuurbeschermingswet. Ook wordt samenwerking met plaatselijke des kundigen wenselijk geacht. B en w van Texel vinden dat er al behoorlijk rekening wordt gehouden met de natuurwaarden in het alge meen en met de broedvogels op het strand in het bijzonder. 'Gemeente werken werkt nauw samen met de Vogelwerkgroep bij de plaatsing van de bebording voor de bescherming van broedplaatsen op het strand'. Verder wordt erop gewezen dat er in beleidsnota's, zoals de in de maak zijnde strandnota, aandacht is voor de problematiek. De aanwijzing van de Wadden zee tot Werelderfgoed heeft een positieve uitstraling op het toe risme. Een natuurlijk wereld erfgoed wordt vaker in interna tionale reis- en natuurboeken vermeld, heeft aantrekkings kracht en leidt tot meer toeris ten uit het buitenland. Dat stellen de werkgroep en klank bordgroep, die afgelopen jaar een nominatiedossier voor de Unesco hebben opgesteld, in een advies aan de politieke partijen. Die moe ten zich maandagavond tijdens een extra commissievergadering opnieuw uitlaten over de plan nen, het dossier en een convenant waarin het ministerie van LNV de Waddeneilanden de garantie biedt dat de status niet tot beperkende werking leidt. Convenant en de plannen werden in 2005 ook al besproken, maar toen was een meerderheid tegen uit vrees voor de beperkende werking. In het 156 pagina's tellende nomi natiedossier staat acht keer het woord beperking en vier keer beperkingen en dan gaat het tel kens over bestaande zaken. Er wordt niet gesteld dat de sta tus tot nieuwe beperkingen leidt. Volgens werkgroep en klankbord groep (met vertegenwoordigers uit het Waddengebied) melden Nederland en Duitsland de Wad denzee aan 'mét alle bestaande activiteiten en zonder verdere beperkingen'.Benadrukt wordt dat de Unesco geen eigen regels aan de bestaande beschermingsregi mes kan toevoegen. Het predikaat heeft geen juridische status. Der gelijke zaken worden geregeld in bestemmingsplannen en de Pla nologische Kernbeslissing Wad denzee. Volgens de werkgroep en klank bordgroep hebben meerdere plaatsen in de wereld gqmerkt dat hun bekendheid toenam na de statustoekenning. 'Het wereld- erfgoedlabel kan als marketing instrument worden gebruikt. Het is een uniek middel om gebied en producten daaruit te promo ten. Het kan bedrijven helpen bij het aantrekken en behouden van medewerkers, het kan voor bedrij ven aantrekkelijk worden zich in de buurt van een werelderfgoed te vestigen en erkenning kan ertoe bijdragen dat lokale en regionale projecten eerder voor subsidies van de EU of anderen in aanmer king komen.' Toekenning is geen vanzelfspre kendheid. De Unesco toetst aan de hand van het nomina tiedossier eerst of een aange meld gebied aan haar criteria vol doet. Dat er jaarlijks miljoenen toeristen naar het Waddengebied komen, is volgens werkgroep en klankbordgroep bij die toetsing geen belemmering. 'De toeristi sche en recreatieve activiteiten zijn zo uitgebreid gereguleerd en in goede banen geleid dat deze geen negatieve effecten op het genomineerde gebied hebben.' In het nominatiedossier staat'dat het Waddengebied prima in staat is het huidige activiteitenniveau op te vangen en robuust genoeg is voor een toename van activiteiten en om de eventuele negatieve effecten daarvan te voorkomen. Dat er veel toeristen komen om te genieten van de natuur, het landschap en de stilte leidt vol gens de opstellers tot een grotere bewustwording van de natuurlijke waarden Dat leidt automatisch tot bescherming en behoud van de Waddenzee en het welzijn van de mensen die er leven. De com missievergadering begint maan dagavond om 19.00 uur. 'ratuur en landbouw zitten elkaar nog steeds in de weg. knminste, als je op sommige politici af gaat. Uit angst dat ratuur de landbouw beperkt, stemden ze vorige week tegen ie bestemmingswijziging voor Dorpzicht die de omzetting ran weideland in natuur mogelijk moet maken. Terecht angst efzien de raadsleden spoken? De Texelse Courant ging op «erkenning door het honderd hectare grote gebied bij De ^ocksdorp. ik nog voordat één schop in de gemaaid. Grazers zijn in dit deel r.nd is gestoken, oogt het uitge- van het gebied in geen velden of lekte terrein ten noorden van de wegen te bekennen, het wandelpad ■ollandse weg niet als een florerend dat door het gebied is aangelegd, is iwgebied. Het grasland is al even verlaten en zelfs de ganzen wuigd en zo te zien al tijden niet laten verstek gaan. Met zoveel wind als op deze donkere september dag nodigt het kennelijk niet uit om je in dit verlaten deel van Texel te vertonen. Met de actualiteit als aanleiding verlaten boswachter Erik van der Spek en ik toch de terrein wagen, voor een wandeling over Dorpzicht. Het landschap toont nog volop sporen uit het verleden waarin de dijk niet bestond en water met het tij in en uitstroomde. Het zeewa ter moet voor de inpoldering tot ver het eiland op hebben gestroomd. Oorspronkelijk kwamen de kreken ten zuiden van de Hollandseweg bij elkaar. De vorige eigenaar baron zullen ook straks het gebied blijven begrazen van Tuijl tot Serooskerke en zijn pachter(s) hebben de fonkelende waterlopen redelijk ongemoeid gela ten, maar ze staan wel droog. 'Het is de bedoeling het oude patroon van de kreken te herstellen met glooi ende oevers', vertelt Van der Spek. De sloten die strak door het gebied zijn gegraven, worden gedempt, al blijft een deel als greppel aanwezig om de landbouwkundige historie van het gebied zichtbaar te hou den. Hpt beeld dat Dorpzicht een zoetwatergebied is, klopt volgens de onderzoeken die mijn gids mij toevertrouwt niet. Daaruit blijkt dat de Roggesloot een chloridegehalte heeft van meer dan 150 miligram per liter en ter hoogte van de Hol landseweg zelfs meer dan 300 mg/l, de grens waarop water van zoet naar (zwak)brak overgaat. Zoute kwelstromen uit de Waddenzee en uit een nabijgelegen sloot zouden de oorzaak van het brakke milieu zijn. 'Het is beslist niet de bedoe ling zout water binnen te laten. Maar er zijn wel plaatsen waar het brakke grondwater dicht aan de oppervlakte komt. Op die plekken willen we het grasland plaggen. Op deze verschraalde plekken kan graslandvegetatie ontstaan die aan gepast is aan het zoute grondwater. Er zouden bijvoorbeeld orchideeen kunnen groeien, zoals dat nu al het geval is aan de zuidkant van de Hol landseweg.' Berging Weidevogels en overwinterende ganzen die Staatsbosbeheer (SBB) hier graag ziet komen, houden van een vochtige omgeving. Maar door het huidige slotenstelsel stroomt het overtollige water bijvoorbeeld direct het Eierlands Kanaal in. Plan is om stuwen en drempels aan te leggen, zodat het water minder snel het gebied uit stroomt. Maar bij extreme regenval kan het boezem water vanuit de Roggesloot wel het gebied instromen, waarmee de ber gingscapaciteit van Eierland wordt verhoogd, wat met name voor het hoogheemraadschap een belang rijke voorwaarde is aan dit plan mee te werken. We naderen het bosje in het midden van het gebied, dat er ooit moet zijn aangeplant om jagers een schuil plaats te bieden. Want de baron hield van de jacht. Op bescheiden schaal wordt er nog steeds gejaagd in het gebied en op grond van de rechten zal dat voorlopige wel zo blijven. Maar het bosje heeft zijn langste tijd gehad. Bedoeling is het te kappen, met als voornaamste reden dat er zich roofvogels schuil zouden houden. Die hebben het voorzien op jonge weidevogels, die SBB juist zo graag ziet komen. De vraag is of het verdwijnen van het karakteristieke bosje niet tot protes ten uit De Cocksdorp heeft geleid. 'Het hele plan Dorpzicht is bespro ken met de Cocksdorpers, maar schijnbaar had niemand er moeite mee.' Dan is de verslaggever ken nelijk de enige die het zonde vindt. Woelmuis We gaan verder en passeren ein delijk een kudde koeien, bruine limousines met indrukwekkende hoorns. Bedoeling is dat dit soort grote grazers blijven rondstappen op Dorpzicht. Onder wiens beheer is nog de vraag, want het geschil met pachter Cor Westdorp is nog niet opgelost. Runderen genieten de voorkeur boven begrazing door schapen. 'Vooral Texelaars vragen veel aandacht, en met een ander soort schaap 'hoeven we op Texel niet aan te komen.' Kunstmest wordt op Dorpzicht niet gestrooid, ruige mest wel, met name omdat het gunstig is voor weidevogels. We passeren een bult in het landschap, een overblijfsel van het duingebied dat hier ooit lag. Dat plaggen en die koeien, is dat wei goed voor de zeldzame noordse woelmuis, die in deze ruige omgeving in behoorlijke aantallen voorkomt. Van der Spek: 'Als er net is geplagd, zullen ze dat niet fijn vinden. Maar daarna zullen ze wel weer terugkeren. En runderen houden het gras kort, terwijl muizen meer van ruigte houden. Maar het blijft hier een goede omgeving voor de woelmuizen. In de verte het riet van de Roggesloot, het gebied dat onveranderd blijft. Is er hier nog wel plaats voor de mens? Jawel, SBB wil ten westen van de Roggesloot Dorpzicht, bij elkaar honderd hectare, vanuit de lucht. een wandelpad aanleggen, dat loopt van de Hollandse weg naar de Molenlaan en een vertakking heeft naar de Roggeslootweg, zodat het aantrekkelijk wordt een rondje te maken. En er wordt nagedacht over een vogelkijkpunt. Niet langs een plas of vijver, want die komen er met op Dorpzicht. Effect Resteert nog de vraag of de natuur- vorming nadelige effecten heeft op de omgeving. Uit een e-mail van de Dienst Landelijk Gebied (DLG), de eigenaar van het terrein, blijkt dat Texel daar niet voor hoeft te vrezen. 'Dorpzicht zit niet in de begren zing van Natura 2000 en er zijn geen redenen Dorpzicht op grond van de Natuurbeschermingswet als beschermd natuurgebied aan te wijzen, de bestemming natuurge bied is voldoende. En de aanwijzing als verzuringsgevoelig gebied, wat beperkingen geeft voor bedrijven in de omgeving, blijft alleen van toe passing op de zogeheten oeverlan den van de Roggesloot, niet voor de rest van Dorpzicht.' De DLG zal over enige tijd naar Texel komen met als doel ook de gemeenteraad hiervan te overtuigen. Aan Van der Spek de vraag of nu de raad weifelt, het pro ject in gevaar komt. 'De natuur heeft altijd meer geduld dan de mens. Dit gebied is aangekocht met de doel stelling cr natuur te realiseren, dat we destijds hebben afgesproken in het convenant met de landbouw, maar ook met de gemeente. Die doelstelling willen we nog steeds realiseren.Vroeg of laat.' Resteert de vraag of we met het afplaggen en vernatten de oorspronkelijke situ atie benaderen. Van der Spek: 'Het was ooit een soort kweldergebied. Als we dat terug zouden willen, moeten we de dijk weghalen. Maar dat wil niemand.' Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5