'Bijna elke dag met je poten in het water' Kees Smit na 37 jaar weg bij Rijkswaterstaat Texelstroom warm ontvangen Pelikaanweg krijgt nieuwe fundering TEXELSE 7 couRANT ■jf1 Kerkdiensten MC(tischc zorg Hu'pverienrng oud Papier Radio Texel 1Q6.1 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2007 He leefden net als de meeuwen het tij', vertelt Kees Smit uit Den Burg terwijl hij vanuit het auto- naar een bijna onder water staand strandhoofd kijkt. 'Als het laag water was, moesten we onze kansen grijpen om eraan te wer ken.' Woensdag maakte Smit zijn öatste ronde als medewerker van Rijkswaterstaat over het Texelse strand. Hij is na 37 jaar met pensi oen gegaan. Hier is het allemaal begonnen', vertelt Smit terwijl hij een auto van Rijkswa terstaat bij paal 9 het strand oprijdt. Het allemaal slaat op de strandhoof- den die tussen paal 9 en paal 17 haaks op het strand liggen. Tot eind jaren zeventig het belangrijkste middel van Rjkswaterstaat om de westkust van •et eiland tegen de zee te bescher men. Twaalf lagen er toen Smit in april 1970 in dienst trad bij de toenmalige óenstknng Texel. Onder zijn toezicht kwamen er nog eens twaalf bij en werden de andere strand hoofden ver sterkt en verlengd. 'Dat deden we met zinkstukken en basaltblokken. Een aannemer voerde het werk uit en sis medewerker van Rijkswaterstaat je vaak bij het werk aanwe- sg Die eerste jaren stond je soms ajna elke dag met je poten in het water. Omdat het werk met laag water moest plaatsvinden, wist mijn vrouw niet hoe laat ik thuis zou komen. Mobiele telefoons waren er nog niet.' Smit was eveneens betrokken bij de anplant van helm in de winter. Vanaf '979 namen zandsuppleties de kust- «rdediging over. De eerste werd bij Berland uitgevoerd. Zo'n 42 miljoen cjtxeke meter zand werd sindsdien onder zijn toezicht op of voor de Texelse kust aangebracht. Gemiddeld het eiland jaarlijks goed voor eenderde of nog meer van de sup pleties voor de gehele Nederlandse De strandhoofden, nog steeds goed onderhouden, werden minder <an belang. Volgens Smit hebben ze .li hun tijd de afkalving van het strand ■set volledig kunnen voorkomen. Maar het zou groter zijn geweest als die strandhoofden er niet waren geweest.' Al rijdend' over het strand wordt bij Westerslag een uitstapje gemaakt naar het terrein van Ooms (vroeger van Rijkswaterstaat) waar een grote zinkwagen nog herinnert aan de tijd dat daar met rijshout de zinkstuk ken voor de strandhoofden werden gevlochten die vervolgens met de platte wagen naar het strand werden gereden. Ook een bos achtergelaten njshout herinnert aan die tijd. Studie Smit, geboren in de boerdenj tegen over de Worsteltent en getogen op het eiland, kwam via werk in de aan- nemerij bij Rijkswaterstaat. Hij begon met het maken van zinkstukken voor de destijds nieuwe veerhaven op "t Horntje. 'Daarvandaan geraakte ik bij Rijkswaterstaat. Overdag werken en in de avonduren studeren. Dat heb ik zeven jaar volgehouden, totdat de kinderen grotér werden.' Tot de reor ganisaties van een paar jaar geleden werkte Smit vrijwel onafgebroken op het eiland. Al rijdend komt het strand bij paal 21 in het zicht. Automatisch komt de Hunte, de coaster die eind 2001 strandde, ter sprake. 'Dat was een stranding volgens het boekje', vertelt Smit. 'Geen gewonden, geen troep die eruit kwam en hij lag er prachtig bij.' Het schip trok tijdens de kerstdagen en oud en nieuw duizen den bezoekers. Smit reisde die dagen van vergadering naar vergadering. 'We hebben er als Rijkswaterstaat op aangedrongen dat de olie meteen uit het schip moest en dat hij van het strand werd gehaald.' Hij maakte eveneens de strandingen van de Compass en de Anneliese mee. 'De laatste hebben we onder de Wrakkenwet moeten stellen om haar te kunnen slopen. Dat was heel bijzonder, -daar was geen eigenaar meer van te vinden.' De eerste cala miteit die Smit meemaakte was de noodlanding van een vliegtuig van Hansa Jet op de Hors. Het vliegtuig, bezig met een testvlucht, was door slecht weer in de problemen geko men. 'Die hebben we destijds met een bulldozer van het strand moeten halen.' De laatste actie was de heli kopter die in november 2006 bij paal 28 aanspoelde. Smit zag het strand in 37 jaar tijd een stuk schoner worden. 'Je kunt het merken dat er in havens projecten zijn ontstaan om vuil van schepen in te nemen, er spoelt veel minder troep aan. Je kunt ook zien dat er minder te jutten valt, want bijna alles wordt tegenwoordig in contai ners vervoerd.'Hij plaatst vanuit zijn praktijkervaring kanttekeningen bij voorspellingen over verandenngen in het klimaat en de verwachting dat de stormen zwaarder worden. 'In de jaren zeventig en tachtig had je nog echt zware stormen langs de kust en was er soms afslag van vijftien meter per jaar, maar sinds de jaren negentig hebben we eigenlijk niet meer van die zware stormen gehad.' Smit liep tijdens zwaar weer regelmatig dijk bewaking. 'Dan leer je de kracht van water en wind echt goed kennen. Ik vond ook altijd dat studenten en sta giaires mee moesten om die kracht te ervaren. Mijn eigen kinderen heb ik ook wel eens meegenomen. Mijn dochter is een keer zelfs bijna van de dijk gewaaid.Sinds de invoering van de basiskustlijn in 1990 is er volgens Smit niet veel kust meer verdwenen, omdat de basiskustlijn telkens wordt gehandhaafd. De wijze van kustverde diging leidde nog wel eens tot verschil van inzicht met strandexploitanten. Rijkswaterstaat heeft primair als taak de veiligheid van het achterliggende land zeker te stellen en dat hoeft wet telijk niet per se met een mooi breed en voor toensten aantrekkelijk strand, zoals strandexploitanten graag zien. Verandering De Slufter is het keerpunt van de ronde. Gemiddeld om de vijf. zes jaar was Smit er betrokken bij het verleggen van de geul die jaarlijks zo'n honderd meter verloopt. 'Dat doen we om te voorkomen dat de opening in de duinenrij groter wordt. Als dat zou gebeuren, zou er bij slecht weer een bredere zeegang naar bin nen kunnen lopen en dat zou slecht zijn voor de achterliggende dijk.' Het verleggen van de slufter moest altijd met enig beleid gebeuren. 'We lieten eerst een nieuw klein geultje maken en daarna legden we een stevige dam aan. Die mocht niet breken, want dan zouden er twee geulen naast elkaar ontstaan.' De laatste jaren bij Rijks waterstaat stonden in het teken van veranderingen. De dienstkring Texel werd opgeheven en het onderhoud aan de duinen ging over naar het hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier. Smit verkaste naar een nieuw team in Alkmaar dat zich met grote projecten bezighoudt. 'Daar onder vallen de suppleties aan de Texelse kust, maar ook het werk aan de haven in Oudeschild en de haven hoofden in IJmuiden. Dat is ook leuk om mee bezig te zijn.' De reorganisa ties stuitten hem met tegen de borst. 'Je hebt te maken met nieuwe tijden en ik zag de veranderingen ook wel als een uitdaging.' Paal 9, eindpunt van de nt, komt weer in zicht. Smit merkt lachend op dat zijn loopbaan bij Rijkswaterstaat vrijwel gelijk is opge gaan met het gebruik van het voor malig kantoor aan de Keesomlaan in Den Burg. 'Daar zat Rijkswaterstaat net twee maanden in toen ik in dienst kwam en nu ik weg ga hebben we het verlaten.' Een laatste blik gaat over het strand. 'Het blijft mooi om te zien. Het strand is elke dag anders, het is altijd in ontwikkeling.' Rijkswaterstaat op Texel. In de beginjaren hij betrokken bij de aanleg De Pelikaanweg is momenteel voor doorgaand verkeer gesloten in ver band met een ingrijpende recon structie van het gedeelte tussen de bocht bij hotel De Pelikaan en het kruispunt van de Ruyslaan. Dit 700 meter lange met betonklinkers bestrate stuk vertoonde diepe spo ren als gevolg van de verkeersdruk. Dit werd mede veroorzaakt door de minder goede structuur van het zand van de ondergrond. Dit zand wordt nu afgevoerd en vervangen door een betere fundenng in de vorm van een 30 centimeter dikke laag puingranulaat. Die wordt afge dekt met een dunnere laag zand van goede kwaliteit en daarop wor den de klinkers teruggelegd. Verder krijgt de weg ter weerszijden veel zwaardere betonnen sluitbanden en de betonnen strook daarnaast wordt vervangen door echte gras keien. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Tatenhove, die ver wacht dat de weg begin december weer kan worden opengesteld voor het verkeer. IFoto Hany Oe Graat'/Beeldbank TereO Terras Nikadel onderwerp geschil Het terras van restaurant El Toro aan de Nikadel in De Koog is onderwerp van een geschil tus sen uitbater Sher Atroshy en de gemeente. De ondernemer wil zijn gasten met schermen tegen de wind beschutten, volgens bur gemeester en wethouders is dat op grond van het bestemmings plan niet toegestaan. De kwestie werd woensdag bespro ken tijdens een bijeenkomst van de commissie bezwaarschriften. Daarin toonde Atroshy weinig begrip voor het besluit van het college. Volgens hem heeft het winkelend publiek geen enkele last van de schermen, die het op een dag met veel wind mogelijk maken dat zijn gasten bui ten zitten. Ovengens heeft de onder nemer wél gewoon het recht zijn terras met tafels en stoelen in te richten. Een juriste van de gemeente legde uit dat de tafels en stoelen zijn toegestaan op grond van de Drank en Horecawet, maar dat voor het plaatsen van schermen moet worden voldaan aan de voorwaarden in het bestemmingsplan. Zo'n voorwaarde is dat het horecabednjf en het terras 'direct aan elkaar grenzen'. Daar is in dit geval geen sprake van, volgens het college, omdat het restaurant zich op de eerste verdieping bevindt. Terras en restaurant zijn met elkaar verbonden via een trap. Tijdens de bijeenkomst ontstond enige discussie over de status van de trap. Commissielid Gerard Weijers vroeg of deze toegangsweg zelf ook met tot het bednjf moet worden gerekend, maar volgens de junste gaat om twee aparte zaken. Ze benadrukte bovendien dat het niet van belang is of de terrasscher men al dan niet handig of veilig zijn. 'Het gaat er om wat er volgens de regels mag en wat niet Het tegenargument van Atroshy dat col lega-ondernemers wél toestemming hebben terrasschermen te plaatsen, veegde ze van tafel. In één geval (in Oudeschild) was een ander bestem mingsplan van kracht, in een ander (in Den Burg) was helemaal geen vergunning verleend. De commissie brengt binnen zes weken advies uit aan het college, dat daarna opnieuw een besluit over de kwestie neemt. Zondag 30 septembr 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard, 19.00 u. ds. F. van Helden. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Helden. Oudeschild: 11.00 u. ds. PC. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser, extra broeder schapscollecte directe hulp bij ram pen. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltram. De Cocksdorp: 9.30 u JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u Wachttorenstudie, 11.20 u En hoe zit het met het Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoon nummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongeval lennummer vermeld 313086: 314727. 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549 Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13 00-14.00 u. - Diëtiste voor afspraken elke werk dag van 8^30-17.00 uur, tel. 0223- 650222 Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis. Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104 Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vnj- dag 8 00-17.30 u zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17 00 u. zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-0844. In spoedei sende gevallen: 112. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216 De Cocksdorp. tel. 311477, www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of J/f/erk aan de weg In de week van 1 oktober tot 7 okto ber is de Pelikaanweg tussen de Ruy slaan en hotel De Pelikaan afgesloten Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van huisvuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen k.omt in de volgende straten. 1. Noordwester, Duinreep, Zeebnes, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul, Schoor- wal, Gasthuisstraat - aanleunwonin gen, Gasthuisstraat van Beatrixlaan tot Pontweg. andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel. Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter. molenaar@brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton. Beatrixlaan 43. Den Burg Tel. 312696. TEXELSE ^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar €36,45 34,85 i Per jaar €71,10 68,951 Bi] verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Cabaret-café. Waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Vandaag: het dorps café Over bejaarden, de TESO en de HEMA, de perike len rond het vliegveld en de jonge katjes van Ecomare. Rechtstreekse uitzending van uit De Lindeboom, aanslui tend: Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Dierendag. 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Halve marathon. Rechtstreeks verslag van deze sportwed strijd Met uitslagen, reporta ges, achtergronden in inte rviews. 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.45 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg 19.30 u. Baptistengemeente Den Burg; themadienst mmv The Mes sengers Maandag: 18.00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boeR (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van.. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café. Waarin het loka Ie nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Vandaag: het dorps café. Over bejaarden, de TESO en de HEMA. de perike len rond het vliegveld en de jonge katjes van Ecomare (herhaling). Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden I ^Texelstroom bezocht tijdens een jubileumvaart vrijwel alle thuishavens. Een reis langs vrijwel alle thuisha vens van de Texelstroom ter ere van het honderdjarig bestaan van de loodsbotter. Schipper Peter Lock kijkt met veel plezier op deze eretocht terug. 'We werden overal warm ontvangen.' jubileumvaart begon op 10 september, na een bezoek aan de Wereldhavendagen in Rotterdam, lock: 'We werden in Hoek van Hol- and onthaald en toegezongen door tóScheldeloodsenkoor.' De Texel stroom diende van 1922 tot 1936 in fetdistrict Goeree/Maas, waar Hoek On Holland onder viel. De acht gas ten en vier bemanningsleden kregen gelijk te maken met tegenslag. 'We zouden op maandagochtend naar Uitluiden vertrekken, maar dat werd ag door de harde wind. Vanuit Umuiden hebben we Den Helder «ergeslagen en zijn gelijk doorge ien naar Den Helder. jfe Texelstroom diende van 1911 W 1914 en van 1952 tot 1958 op feschelling en sloot daar ook de arière als loodsbotter af. Na een «ïtvangst van de wethouder van ferschelling stond er een verras- Srigstocht op het programma. 'Eén •an de gasten was Duits en kwam "iet het idee naar Borkum te varen. Qat vond ik echt heel leuk. De gasten "aren zeer bij de reis betrokken.' Na |h overnachting op Borkum was <fe volgende bestemming Delfzijl. Texelstroom begon haar carrière in 1910 daar. Ondanks dat het schip er maar één jaar diende, was de his torische band tussen het schip en de stad voelbaar. 'Het Eems-Dollard Havenfestival was aan de gang en er was warme belangstelling voor ons schip. We werden ontvangen door het voltallige organisatiecomité en ook de burgemeester stuurde een afgevaardigde.' Na drie dagen in Delfzijl te hebben gelegen, vertrok de Texelstroom op 17 september naar Schiermonnikoog, waar zij in het donker aankwam. 'We zijn door de vuurtorenwachter begeleid door het zeegat naar de haven.' De vol gende dag werd gelijk doorgeva ren naar Ameland. 'Door de wind moesten we in plaats van buitenom Ameland, onder het eiland door. Gelukkig komt de ellende nooit vol ledig, dankzij de harde wind stond er voldoende water op het wantij onder Ameland.' De wind bleef hard en in plaats van naar Vlieland werd besloten opnieuw naar Terschelling te varen. 'Het was jammer dat van wege de windrichting en kracht de motor nodig was om op tijd over het wantij te komen.' Vanaf Terschel ling kon weer worden gezeild. De reis eindigde op 20 september in de haven van Oudeschild. Bekend terrein, want Texel was het district waar het schip het langst diende, van 1914 tot 1922 en van 1936 tot 1952. De loodsbotter dankt ook haar naam aan het eiland. In 1914 stond het schip te boek als Botter No. 7, in 1925 werd dit Motorbot- ter No. 1 en in 1946 kreeg ze de naam Texelstroom, omdat ze in het vaarwater Texelstroom de betonning verzorgde. Lock kijkt met een goed gevoel terug op de reis. 'Ondanks de tegensla gen waren de gasten enthousiast. Ze begrepen goed dat we afhan kelijk waren van de natuur. Het was een fijne ploeg en enkelen hebben toegezegd dat ze volgend jaar weer mee willen.' De schipper was onder weg het meest onder de indruk van de natuur. 'Het was mooi om te zien hoe het schip zich gedroeg bij harde wind. Dan deinde het mee in de gol ven, precies zoals het honderd jaar geleden bij de bouw was bedoeld. Het is goed te beseffen dat de natuur de baas is.' Het schip is sinds 1999 in handen van de Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom. Deze restaureerde het schip en her stelde de loodsbotter als zeeschip. De Texelstroom voldoet aan alle eisen en wordt gebruikt voor dag tochten, is deelnemer aan evene menten als de Wereldhavendagen en het voert af en toe beloodsingen uit. Lock denkt dat het schip zich goed leent voor natuureducatie en wil zich daar in de toekomst meer op richten. 'We doen dat nu al in samenwerking met Ecomare. Op zo'n schip kom je met veel primaire aspecten in aanraking. Jongeren, zakenlieden, ministers, het is voor iedereen goed dat te ervaren.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7