Ambulancedienst houdt twee wagens op Texel Zwaarwegend oordeel inspectie Kennisinstituut wil Veel melk op De Atlas door koecomfort cafés eerder dicht Cjrocn 7wartsJ~exeh in het hartL 'Je moet er een beetje gevoel voor hebben' Vakantiekrant Aantal woningzoekenden 833 Eenderde huishoudens op huursector aangewezen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12216 VRIJDAG 12 OKTOBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De regionale ambulancedienst tornt niet aan de afspraak om twee wagens paraat te houden op Texel. Voorstellen om er in de rustige tijd één aan de over kant te stationeren, zijn van tafel. Dat verzekerde Martin Smeekes, hoofd van de Ambulancezorg Veiligheidsregio Noord-Holland Noord, woensdagavond de raads commissie Welzijn. 3 inzet van de ambulance houdt de gemoederen al een tijd bezig. Texelse huisartsen maken zich gro te zorgen. 'Met de regelmaat van de klok worden wij geconfronteerd met de mededeling van de centrale meldkamer dat er gedurende enige tijd geen ambulance voor spoedver- voer beschikbaar zal zijn', schreef Robbert van den Bent onlangs in een brief aan burgemeester en wet houders en de raadsfracties. Zor gen waren er ook dat de tweede ambulance buiten het hoogseizoen van het eiland zou verdwijnen. Bur gemeester Geldorp vertelde in een reactie die plannen niet te kennen. Van het hoofd van de Veiligheidsre gio Noord-Holland, waarvan Texel deel uit maakt, had ze de toezeg ging dat hij naar het eiland zou komen om de zaken te bespreken. Woensdagavond verzorgde Smee kes een uitgebreide presentatie voor de raadscommissie Welzijn. Daarin signaleerde hij inderdaad problemen voor Texel. Zo duurde het in 2006 in 12,9 procent van de gevallen langer dan een kwartier voor de ambu lance in noodgevallen ter plekke was. In de eerste helft van 2007 was dat percentage zelfs gestegen naar 16,1De norm van een kwartier wordt gebruikt om de prestaties van in Den Burg is op dat moment niet bemand. Daar staat tegenover dat de politieauto's op het eiland zijn uitgerust met een defibrillator, waar mee de agenten bij een hartaanval levensreddend kunnen optreden. Daarmee verkeert het eiland in een luxe positie, benadrukte Smeekes. De landelijke raad van hoofdcom missarissen vond altijd dat de poli tie andere taken heeft en niet hoeft te reanimeren. Het is aan de vol- beperking is wel dat de helikopter aldus Smeekes. alleen overdag vliegt. Smeekes erkende dat om wille van de 'efficiency' (om geld te besparen) is overwogen in rustige tijden één ambulance van het eiland te halen. De Texelse huisartsen waren daar echter fel tegen gekant. Zwaarwe gend was ook het oordeel van de Inspectie Gezondheidszorg, die vaststelde dat één auto met vol doende is. Uiteindelijk verdwenen de ambulancediensten met elkaar hardendheid van de Texelse politie de plannen weer van tafel. Daarin te vergelijken. Landelijk wordt de norm in 9 procent van de geval len overschreden, in Noord-Holland Noord is dat 8 procent. Volgens Smeekes is het relatief gro te aantal overschrijdingen vooral een gevolg van de situatie in de late avond en de nacht, wanneer het personeel van de ambulance piketdiensten draait en dus thuis oproepbaar is. De ambulancepost zelf te danken dat dit beleid op het eiland is doorbroken. Een uitzondering maakt Texel ook op de regel dat de traumaheli kopter niet wordt ingezet bij een hartaanval. 'Het traumacentrum is bereid te vliegen wanneer het lan ger dan twintig minuten duurt voor de ambulance ter plaatse kan zijn', vertelde Smeekes. Ook bij verkeers ongevallen geldt die afspraak. Een zal ook de nieuwe wet Ambulan cezorg geen verandering brengen, verzekerde Smeekes. Deze wet is al goedgekeurd door de Tweede Kamer, maar de Eerste Kamer heeft de behandeling - in afwachting van een wet die het aansturen van de meldkamers regelt - voorlopig uit gesteld. 'De Inspectie Gezondheids zorg houdt vast aan twee ambulan ces. Daar zullen wij niet aan tornen', Dat betekent overigens niet dat er helemaal niet bezuinigd wordt op de ambulancedienst op Texel. Onder zocht wordt hoe met het anders regelen van piketdiensten toch geld kan worden bespaard. Met de huisartsen wordt nog overleg gevoerd over hun rol. Zij vormen echter hoogstens de 'achtervang' en komen niet in de plaats van de tweede ambulance, bevestigde Smeekes de veronderstelling van WD-commissielid Jos de Wolf. Henny Festen (GroenLinks) riep haar collega's aan het eind van de presentatie op de Texelse situatie goed uit te leggen bij de landelijke politieke partijen. Zij werd daarin gesteund door burgemeester Gel dorp, die benadrukte dat het ook nuttig is de leden van de Eerste Kamer op te hoogte te brengen. Genomineerd Het kookboek De smaak van Texel van Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe is genomineerd voor de verkiezing Kookboek van het jaar in de categorie Nederlands Pagina 3 Wonen in dorpen Met een absolute meerderheid van 60,9 procent van de 1061 stem men heeft OSG De Hogeberg de MR-prijs 2007 gewonnen. De prijs, een bedrag van €1000,-, is beschik baar gesteld door de projectgroep WMS (Wet Medezeggenschap op Scholen), die scholen begeleidt en ondersteund bij de invoering van de WMS. Pagina 5 m OSG wint MR-prijs Met een absolute meerderheid van 60,9 procent van de 1061 stem men heeft OSG De Hogeberg de MR-prijs 2007 gewonnen. De prijs, een bedrag van €1000,-, is beschik baar gesteld door de projectgroep WMS (Wet Medezeggenschap op Scholen), die scholen begeleidt en ondersteund bij de invoering van de WMS. Pagina 7 Publiekszaken gerehabiliteerd 'Medewerkers van de afdeling Publiekszaken werken hard en adequaat. Op dit moment ver lopen de zaken goed, juist van wege de acties die de afde ling zelf heeft opgepakt. Ook in het verleden zijn er diverse maatregelen getroffen en alles bij elkaar begint dat inmiddels ruimschoots zijn vruchten af te werpen.' Aldus stak gemeen tesecretaris Cock van Wijn gaarden medewerkers van de gemeente woensdag een hart onder de riem. Dit naar aanleiding van de bencht- geving over problemen op de afde ling in de krant van dinsdag, die bij medewerkers van de afdeling hard was aangekomen. Reden voor het college alle ambtenaren een brief te sturen, waarin onder meer stond dat het ongenoegen en verbazing over de teneur van het stuk ken baar zou worden gemaakt aan de (hoofd)redactie van deze krant. Lees verder op pagina 6 TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TtXIlTOERISKnl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. onlangs gekocht van Catalpa, de vorige exploitant van de peuter speelzalen en de buitenschoolse opvang. De twee willen ze op ter mijn gebruiken voor het strandpavil joen van Schuiringa. Haast hebben ze daar echter niet bij. De strand- exploitant vertelde woensdagavond in de vergadenng van de raads commissie Welzijn de portocabins best nog twee jaar of iets langer te kunnen missen. Hij prees ze aan als luxe ruimten, voorzien van centrale verwarming en uitstekend geïso leerd. Pharos huurt nog twee ruim ten voor peuterspeelzaal Spelemaer en wil er graag blijven zitten, aldus Schuiringa. Lees verder op pagina 5 Marco Bakker haalde het afgelopen jaar de hoogste melkproductie (ejr) in Noord-Holland Noord. Met een economisch jaarresultaat (ejr) van 2717 had melkveehouder Marco Bakker van boerderij De Atlas het afgelopen jaar de hoog ste melkproductie in Noord-Hol land Noord. In een overzicht van de gehele provincie belandde hij op een derde plaats. 'Ik had wel in de gaten dat het goed liep, maar dit had ik echt niet verwacht', aldus de verraste melkveehou der. Eén keer in de zes weken voert de Coöperatie Rundveeverbete ring Delta een melkcontrole uit. 'Ze nemen per koe een monster van de melk en dat wordt onderzocht op allerlei kenmerken, zoals vet, eiwit, celgetal en liters melk.' Bak ker liet dit altijd al doen zodat hij bij de export van jongvee kon laten zien hoeveel melk de moederkoe produceerde, maar tegenwoordig is de belangrijkste reden dat hij alles goed in de gaten kan houden. 'Aan het celgetal kun je zien hoe gezond een koe is. Rond de 125.000 is goed, maar als dat getal naar de 200.000 of 300.000 stijgt, weet je dat er iets mis is. Dat heeft conse quenties voor de melkproductie.' Hij werd dinsdag door CR Delta gebeld. 'Ze dachten dat ik wel wist waarvoor ze belden. Dat wist ik dus niet. Ik was erg blij toen ik het goede nieuws hoorde. Ook mijn ouders, die in 2004 uit het bedrijf stapten, waren zeei trots.' In totaal deden er in Noord-Holland 886 melkveehou derijen mee aan de meting waarvan 422 uit Noord-Holland Noord. Het EJR bij Bakker is gebaseerd op een gemiddelde van 32 koeien die 10.571 kilogram melk gaven. 'Het afgelopen jaar zat alles mee. De weersomstandigheden waren goed, geen hete zomer of natte herfst. Daarnaast hadden de vaarzen een goede melkproductie. Dat moet je ook maar afwachten, oudere koei en geven gemiddeld meer melk dan jongere. De jongere halen het gemiddelde naar beneden, maar dat viel hier dus mee.' Een geheim voor de goede prestatie heeft Bak ker niet. 'Je moet er gewoon een beetje gevoel voor hebben en alles moet op z'n plaats vallen. Ik zorg ervoor dat de koeien het naar hun zin hebben en goede voeding krij gen. Bij het fokken besteed ik veel aandacht aan de stierkeuze. De stieren moeten genetisch aan leg hebben om sterke koeien met een goede productie te vererven.' Daarnaast verbeterde hij twee jaar geleden de stal. 'Ik heb de boxen vervangen en nieuwe rubber mat ten op de vloer gelegd. Daardoor ontstond er meer koecomfort. Mis schien dat de dieren zich daardoor prettiger voelden.' Wat opvalt, is dat Texelse boeren het altijd goed doen in de lijst. Volgens Bakker komt dat door het klimaat en het soort koe. 'Er wordt hier een goed ontwik kelde koe gefokt. Die kan tegen een stootje.' De hoge melkproductie van dit jaar is geen garantie voor volgend jaar. 'Het ligt eraan wat de vaarzen het komende jaar gaan doen. Ook kan ziekte roet in het eten gooien. Ik had hier één koe met blauwtong en een paar die de symptomen hadden. Als blauwtong doorzet op Texel kan dat veel schade opleveren.' In de toekomst wil hij graag uitbreiden naar vijftig tot zeventig koeien. 'Met de melkprijs gaat het eindelijk de goede kant op. Nu werkt mijn vrien din nog bij de Rabobank, maar we zouden graag volledig rond willen komen van de boerderij.' over de openingstijden van de natte horeca. Dit omdat het instituut uit 'berichten uit het veld' opmaakt dat 'men geneigd is om tot een voort zetting van de verruimde openings tijden te adviseren'. 'Wij zijn ervan overtuigd dat de openbare orde dient te verbeteren, maar maatre gelen mogen niet ten koste gaan van het unieke karakter van ons prachtige eiland.' Het TKT somt meerdere argumenten op: 'Het edu catieve en opvoedkundige effect dat er van uit gaat is negatief en zal zich op termijn maatschappe lijk wreken, zeker nu de discussie oplaait betreffende jeugd en alco hol. Verruiming zal een verkeerde doelgroep jongeren aantrekken. Ze komen 's avonds van de overkant en hoeven 's morgens maar kort op de boot te wachten om terug te kunnen. Deze groep past in het geheel niet binnen het imago en het beeld dat Texel dient uit te stralen. Er bestaat namelijk ook een andere groep jongeren die een sluitingstijd van bijvoorbeeld 2.00 uur prima vindt.' Over handhaving en openba re orde: 'Wij begrijpen heel goed dat bijvoorbeeld politie en dorpswach ten het als rustiger hebben ervaren. Maar aan de overlast die toeristen ervaren wordt gemakkelijk voorbij gegaan. Bovendien: een koele en natte zomer is niet representatief om het experiment te evalueren. Het welzijn van de Texelbezoeker en de bevolking staat voorop. Als inwoners van de dorpen en onge twijfeld veel toeristen tegen de ver ruiming zijn, moet hier heel serieus naar worden gekeken en moeten de bezwaren dringend worden meege wogen. Duurzame toeristisch ont wikkelingen staan voorop en zijn onlosmakelijk verbonden met de openbare orde en het imago.' Het TKT vindt dat een vergelijking met de rest van Nederland niet op gaat. 'Men is hier over het algemeen op vakantie en gedraagt zich anders.' Tenslotte: 'De openbare orde wordt verstoord door een groep bezoe kers die maar marginaal bijdraagt aan de inkomsten van het eiland. Het is eigenlijk vreemd dat we hier zo tolerant mee omgaan. De groot ste groep komt voor rust, ruimte en natuur en moet onder de last van een kleinere groep 'lijden'. De openingstijden van de cafés moeten niet naar 4.00 uur worden verlengd, een vervroeging is veel meer op zijn plaats. Aldus advi seert het Toeristisch Kennisinsti tuut Texel (TKT) de gemeenteraad om het sluitingsuur naar 2.00 uur te vervroegen. Verruiming heeft volgens het TKT een negatief effect op het imago van Texel. 'En op middellange termijn een nega tief effect op de kwaliteit van het product Texel.' Het pleidooi komt een half jaar nadat het TKT vergeefs een soort gelijk advies aan de gemeente uit bracht. 'We hopen dat u ons advies, in tegenstelling tot dit voorjaar, niet m de wind zal slaan en het TKT als serieuze gesprekspartner benadert.' Het is geen toeval dat TESO-direc- teur Rob Wortel tijdens zijn toe spraak twee weken geleden aangaf dat verruiming van de sluitingstijden ten koste gaat van het unieke karak ter van' Texel. Wortel maakt deel uit van het TKT en nam alvast een voorschot op de totaalvisie op het eiland die het instituut op korte ter mijn naar buiten brengt. Versterking van het unieke karakter van Texel speelt in deze visie een belangrijke rol. Voorzitter en oud-wethouder Nel Eelman geeft aan dat het advies over de sluitingstijden is getoetst aan deze visie. Verder heeft het TKT voor dit advies ook expertise buiten de toeristische denktank gezocht, h het advies loopt het TKT voor uit op de aanstaande beslissing Unieker 'Denk bij alle beslissingen na of Texel er unieker door wordt!' Dat klinkt mooi, maar zou Rob Wortel nu denken dat TESO door het in de vaart brengen van steeds dikkere boten Texel unieker heeft gemaakt? Maandagmiddag kwam door een botenwisseling de nieuwste boot een kwartier te laat aan, en ver volgens gaf TESO Connexxion de schuld dat de bus netjes op tijd was vertrokken. Zo had ik tijd eens coed rond te kijken, op zoek naar dingen die Texel unieker maken, in Hobs eigen werkgebied nog wel. Wat komt daarvoor in aanmer king? De vieze draaideuren naar de salon, omdat iedereen tegen de uiten duwt? De keuze aan brood- les aan het buffet: mierzoet, klef of botervet? Het assortiment in het opdringerige souvenirstalletje? De beton-en-aluminium-treurnis op het opstel terrein? Het verveloze Con- "exxion-chauffeurshokje? Bruinings 'Ik haat alles en iedereen' rancune- project aan de Pontweg? Sommige "an deze zaken zijn zowaar uniek lo noemen, maar ik ben er niet weg van. Texel mag best nog unieker worden, maar er valt hier en daar oog veel te verbeteren. Kwaliteit is ver weg op Texel. Woelmuis Nieuwe eigenaren moeten cabins snel weghalen Sympathiek, maar onuitvoerbaar. Aldus beoordeelde de raadscom missie Welzijn het aanbod van Jur Schuiringa en Dirk Roeper om de containers aan de Slingerweg in Den Burg voor een zacht prijsje beschikbaar te stellen aan scho len of de buitenschoolse opvang. Wettelijk moeten de portocabins vóór 1 november zijn wegge haald. Ondernemers Schuiringa en Roe per hebben de twintig containers Op langere termijn is er op Texel een beperkt tekort aan betaalba re huurwoningen, een fors tekort aan betaalbare koopwoningen en zijn er voldoende duurdere koopwoningen. Die conclusie trekt Jan van Andel van Stich ting Wonen Texel uit onderzoek naar de woningbehoefte. Er staan momenteel 833 woningzoeken den ingeschreven bij de SWT. Uit het onderzoek blijkt dat eenderde van de huishoudens een te laag inko men (beneden modaal) heeft voor een koopwoning en dus op de huursec tor is aangewezen. Eenderde heeft een inkomen (één tot anderhalf keer modaal) waarmee een goedkope of sociale koopwoning kan worden betaald en eenderde heeft voldoende inkomsten heeft om een koopwoning te kunnen betalen. Om in de vraag te voorzien, bouwde de SWT de afgelo pen twee jaar onder meer 60 koop- garantwoningen, waarvan de prijs 25 tot 30 procent onder de marktwaarde ligt. Van Andel: 'Het voordeel is dat deze woningen bij latere doorverkoop ook betaalbaar zijn voor huishoudens met een laag inkomen.' De komende jaren zal de SWT naar verwachting meer van deze woningen bouwen. Van Andel heeft met belangstelling het initiatiefvoorstel 'Bouwen door en voor Texelaars' gevolgd, waarover elders in deze krant een artikel. 'Vanzelfspre kend zijn wij niet de enige partij en is particulier initiatief zeer welkom. Het is wel belangrijk dat de verschillende partijen op een goede wijze samen werken, waarbij de regie uiteraard bij de gemeente ligt.' Van Andel waarschuwt ervoor de goedkope woningen die straks mogelijk in Oosterend en Oude- schild worden gebouwd, ook in de toekomst betaalbaar te houden. 'In het verleden zijn veel betaalba re (premie)koopwoningen op Texel gebouwd, die bij doorverkoop niet meer betaalbaar waren voor de vol gende starter.' Hij adviseert andere middelen in te zetten dan het anti-spe- culatiebeding. 'Dat werkt verstarrend en is geen waarborg voor behoud van betaalbare woningen.' Van Andel spreekt de hoop uit dat niet alleen een relatief beperkte groep (in Oudeschild en Oosterend) die in staat is over een bouwkavel te beschikken, gaat profi teren van het particulier initiatief.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1