Dorpen mogen verder met plan woningbouw Geschiedenis Hoornder havensluisje wordt zichtbaar Kleinzoon De Gorter mat vanaf veerboot TEXELSE Ondanks terughoudendheid college a oso, 03ê Benzinestank in Oudeschild Horeca De Koog met vliegtuig naar Ameland De dorpscommissies van Oude- schild en Oosterend mogen ver der met het uitwerken van hun plan om particulieren goedkope en middeldure koop- en huurwo ningen te laten bouwen. Maar het enthousiasme van een groot deel van de raad werd niet gedeeld door wethouders Nico Kikkert en Marian Merkelbach, omdat het plan vooruitloopt op de lokale woonvisie. Hans Eelman en Brendan de Graaf betoogden namens de dorpscom missies dat er in hun dorpen veel vraag is naar betaalbare woon ruimte. Met hulp van de gemeente moeten de stichtingskosten volgens het tweetal met tientallen procenten omlaag kunnen. De Graaf: 'Zeggen we straks tegen Tante Jo die wil ver huizen naar een seniorenwoning dat ze naar Den Burg moet of dat we in Oosterend een huis voor haar heb ben?' Hun concept 'Betaalbaar Par ticulier Ondernemersschap' werd als initiatiefvoorstel overgenomen door CDA en PvdA. Ook andere fracties toonden zich enthousiast. Weijers (onafh.): 'Een prima voor stel, want de minst draagkrachtigen hebben altijd een probleem om een woning te vinden.' Ook Rob Heijman (GL) was vol lof, maar plaatste wel kanttekeningen. 'We mogen geen precedent scheppen om bepaalde groepen positief te discrimineren.' Het plan mag er volgens hem niet toe leiden dat de eerste kopers de met gesubsidieerde grond gebouw de woning met veel winst doorver kopen, zodat deze alsnog duur en dus onbetaalbaar wordt. 'Ik ben geen voorstander van een anti-spe- culatiebeding. ledereen blijft dan zitten tot de termijn is verstreken. Dit beperkt de doorstroming. Zorg liever voor een creatieve oplossing.' Frans Visman (D66) zag wel wat in een erfpachtconstructie, waarbij de particulier alleen de woning koopt en de ondergrond eigendom blijft van bijvoorbeeld de gemeente. Stap terug Joop Groeskamp (TB) was kritisich: 'Bij een pilotproject denk in niet meteen aan tweeëneenhalve hec tare (Oudeschild) of 28 woningen (Oosterend). Een pilot is kleinschali ger. De dorpscommissies halen zich heel wat op de hals. Leuk dat dat de dorpen financieel, organisa torisch en juridisch kan begeleiden. 'Ontwikkeling is een moeilijke tak van sport. Ais het mislukt zijn we het geld kwijt.' Grondbeleid Wethouder Nico Kikkert stelde zich gereserveerd op, met name over de snelheid waarmee de dorpen aan de slag willen. 'Je kunt beter eerst gedegen beleid maken. Straks zet je woningen neer, die later mis schien in de weg staan. Dit moet je zien in een groter geheel.' Met 65 procent sociale woningbouw in de Volmolen vond hij dat de gemeente 5 COURANT Durper Kazerne komt aan Postweg De nieuwe brandweerkazerne voor De Cocksdorp komt aan de Postweg. Van de vier mogelijke locaties is dit met een uitruktijd van 4,1 minuut en een over schrijdingspercentage van 41 procent de beste optie, vond de raadscommissie Grondgebied maandag. De lokatie aan de Kikkertstraat voldoet om meerdere redenen niet meer. Zo is er momenteel een overschrijding in opkomsttijd van 55 procent buiten werktijd tot 100 procent binnen werktijd. Het gebouw voldoet niet aan de Arbowet en het komt voor dat er geparkeerde auto's in de weg staan. De kosten van nieuwbouw aan de Postweg zijn €42.000,-, een bedrag dat niet lager zou wor den als voor een andere locatie zou worden gekozen. Omdat de VRIJDAG 12 OKTOBER 2007 gesponsorde grond die de raad aan deze pilot toewijst, gaat vol gens hem af van toekomstige soci ale woningbouw. 'Anders krijgen we het grondbeleid niet rond.' Collega Marian Merkelbach pleitte ervoor het initiatief onderdeel te maken dit aanpakken, maar ik denk dat ze van de lokale woonvisie. 'Dan kun het zo slecht niet had gedaan. De grond momenteel een agrarische bestemming heeft, moet hiervoor een wijzigingsprocedure worden gevoerd. RNTOQry goês CONTBINÊR VERHUUR EtHRoEpS?' DiUtS CHFË ROOK KAMER CAFE NARE PEUTER OPVANG Tuieeot LM "pJDEUlKt W0i5ve&T{NG t£t?sTtx KUtf TOERKTÏSCW T3F Q a-to-ioof. KENNIS INSTITUUT Luxe én multifunctioneel op een bepaald moment een stap terug moeten doen.' De aanbeste ding wilde Groeskamp onder regie van het college houden. 'Zodat dit volgens de regels van de gemeen te gebeurt. We moeten eerlijk met publiek geld omgaan.' Frank King- ma (WD) steunde het initiatief, maar had moeite met de €20.000,- die je alle zaken tegen elkaar afwegen. Zaken in samenhang met elkaar bekijken-en dan een woningbouw programma samenstellen.' Omdat de lokale woonvisie begin volgend jaar verschijnt, deed Groeskamp het voorstel het initiatief over deze peri ode heen te tillen. Vergeefs, want alle overige fracties wilden het plan van de raad werd gevraagd voor het in de raadsvergadering van 30 okto- inschakelen van een stedebouw- ber behandelen, kundig bureau en een adviesbureau VERVOLG VAN PAGINA 1 Inwoners van Oudeschild klaag den dinsdagmiddag bij de brand weer over benzinestank. De oor zaak bleek vrijkomende dampen bij het schoonmaken van de ondergrondse benzinetanks van RAB aan de Vlamkast. Volgens Martijn van Hengel, officier van dienst bij de brandweer, bestond er geen gevaar voor de volksge zondheid. De tanks werden schoongemaakt omdat het oliedepot van RAB ver huist naar de IJsdijk. De grond maakt deel uit van het project 'Par- Van Hengel: 'De tanks worden aan de binnenkant schoongespoten met een wasmiddel. Dat vloeistof opvang kunnen er terecht, evenals Cabins Ook het ROC en de buitenschoolse Maarten Buijsman, kleinzoon van Maarten de Gorter die van 1963 tot 1974 directeur van TESO was, pro moveerde woensdag aan de Uni versiteit Utrecht. Hij analyseerde de zeestromingen en waterdieptes in het Marsdiep en verzamelde daartoe tussen 1998 en 2005 gege vens vanaf het Schulpengat. n oude Antonov wordt opgepompt en komt in de vrachtwagen. Dat wordt ontgast en daarbij komen benzinedampen vrij. Die komen uit de pijp van de vracht wagen. Dat ruik je nu.' Volgens de officier bestond er geen gevaar. 'We hebben metingen gedaan en de waarden zitten onder de onderste grens van explosiegevaar. Er is niks aan de hand.' De reinigingswerk zaamheden van de ondergrondse benzinetanks waren woensdag klaar. De drie grote olietanks moe- keren en meer'. Bedoeling is dat er ten nog worden leeggepompt, maar op de vrijkomende grond woningen omdat daar gasolie in zat, zal dat en bedrijven worden gebouwd en vrijwel geen stank geven, parkeerplaatsen worden aangelegd. De benzinestank in Oudeschild werd veroorzaakt door het reinigen van de ondergrondse benzinetanks van RAB. IFoio SUana Slbon/BeelObank Texel) OSG De Hogeberg tijdens de aan staande verbouwing. De onderne mers vragen €40.000,- per jaar. Wei nig geld. volgens Schuiringa, die zei dat een huur van €60.000,- ook heel redelijk zou zijn geweest. De commissie Welzijn vond het een sympathiek voorstel. Maar burge meester Geldorp legde uit dat het onuitvoerbaar is: 'Deze gebouwen zijn daar met een artikel 17-proce- dure voor een duur van vijf jaar toe gestaan. Die periode kan niet worden verlengd.' Mazen in de wet zag ze ook met. Jos de Wolf (WD) opperde voor nogmaals vijf jaar toestemming te vragen. Ook werd de suggestie gewekt dat een nieuwe eigenaar het recht heeft er nog eens vijf jaar te staan. Geldorp wilde echter geen valse hoop wekken. 'Het mag niet. Als gemeente hebben we zelf ook de noodgebouwen achter het raadhuis moeten weghalen.' De enige moge lijkheid is volgens haar dat de con tainers worden verplaatst. 'Maar dat kost geld en daarmee gaat een deel van je besparing verloren.' Overigens verhuizen de peuters van Spelemaer binnenkort tijdelijk naar de Texelhoeve. het voormalige restaurant aan de Kogerstraat. dat eigendom is van de Stichting Wonen Texel. Op ter mijn krijgen de kinderen een plaatsje in een vleugel van de Buureton. Met een zestig jaar oude Antonov vlogen de leden van de Stichting Horecabelangen De Koog dinsdag naar Ameland. Daar wisselden ze ervaringen uit met plaatselijke horecaondernemers. 'We hoeven hier het wiel niet opnieuw uit te vinden', aldus Paul van Dijk. Na de cursus van de Breider over drank en drugs in de horeca besloten de ondernemers een kijkje te nemen op Ameland. Van Dijk: 'Het is goed om op een ander eiland te kijken hoe het daar reilt en zeilt. Op Ameland zitten heel veel tophorecabedrijven.' Een verschil met Texel is dat op Ameland alle horeca tot vier uur open is. 'ledereen moet wel om twee uur binnen zijn. Ook wordt er geen onderscheid gemaakt tussen droge en natte horeca.' Op Ameland is minder overlast dan in De Koog. 'Dat is genomineerd voor strandtent van het jaar. Op Ameland blijven de vier strandtenten het hele jaar staan, maar vrijwel dagelijks met het Schulpen- ze blijven niet het hele jaar open. Dat gat. is niet rendabel.' Bij Sunset werd geluncht om daarna tien kilometer maximaal 98 procent te fietsen naar Nes. 'Ik ben 's och tends meestal vroeg uit de veren om te wandelen en te fietsen, maar de meesten zijn dat niet gewend. deel veroorzaakt door het getij. De vanatie in dit transport wordt ech ter vooral bepaald door de wind. Zuidwestenwinden duwen water van de Noordzee via het Marsdiep naar het Vlie, maar noordwestenwinden duwen het in de omgekeerde rich ting. Ook de waterdieptes onder de veer boot werden gemeten. De analy ses hiervan toonden zandgolven met lengtes van enkele honder den meters, hoogtes van één tot vijf meter en migratiesnelheden tot negentig meter per jaar in de rich ting van de vloedstroom, dus van de Noordzee naar de Waddenzee. Opmerkelijk is dat in de noordelijke helft van het Marsdiep de zandgol ven steeds weer seizoensgebonden variaties laten zien van een halve meter in de hoogte tot dertig meter per jaar in de snelheid. Er zijn aanwij- Uit zijn onderzoek blijkt dat het getij zingen dat het transport van zand dat Het NIOZ monteerde in 1998 een Acoustic Doppler Current Profiler, een soort sonar, onder de romp van het Schulpengat. Doel van het onderzoek van Buijsman was om de invloed van getij, wind en zoutge halte te bepalen op bewegingen van water, het daann verplaatste zand en veranderingen van de zeebodem. Buijsman groeide op in Den Helder en reisde gedurende zijn onderzoek de dage lijkse vanaties in waterstroming langs de as van de geul verklaart. Naast deze langsstroming is er in het Mars diep ook een dwarsstroming. Hier- Velen hadden dan ook spierpijn.' In voor is de hoeveelheid bij Den Oever Nes werd een bezoek gebracht aan Nescafe, dat de afgelopen drie jaar in de café top honderd stond. Van Nes fietste het gezelschap terug naar het beginpunt, Ballum. 'We hadden daar een gesprek met een lid van de familie Nobel. Ze hebben al vier gespuid zoetwater uit het IJsselmeer bepalend. Het Marsdiep heeft via de Texel- stroom een open verbinding met het Vlie. Het watertransport gaat zuid- westwaarts vanuit het Vlie, via het Marsdiep, naar de Noordzee. Dit komt ook omdat de gemeenschap of Ameland zoiets als Sunderklaas generaties lang café Nobel dat op transport wordt voor een belangrijk nummer één staat in de café top honderd. Er werd wat verteld over de geschiedenis en over het Nobeltje, de huislikeur.' Ook werd gevraagd tot vele meters boven de zeebodem opgewerveld wordt hiervoor verant woordelijk is. De manier waarop in dit onderzoek metingen zijn vemcht, zijn een illu stratie van de inzet van koopvaar dijschepen voor het zeeonderzoek. Dit TESO project is de inspiratiebron geweest voor een veel groter Euro pees project, waarbij meerdere sche pen op vaste routes worden ingezet. Ook de nieuwe Dokter Wagemaker fungeert nu als NIOZ onderzoeks- schip. daar nog hechter is dan op Texel en daardoor de sociale controle groter.' Na de landing ging het gezelschap eerst op de fiets van Ballum naar Hollum. 'We brachten daar een bezoek aan Sunset on the beach, een strandtent die door Nieuwe Revu heeft. 'Dat hadden ze, maar dat gaat veel verder dan ons feest en daar wil den ze mets over vertellen.' Van Dijk vond in een krantenartikel dat op het Amelandse Sinterklaasfeest vrouwen moeten gehoorzamen aan de gril len van de mannen, die verkleed zijn als sunneklazen. Ze mogen ook geslagen worden. De lichten mogen 's avonds niet meer branden omdat anders de ramen worden ingetikt. Politie en gemeente staan dat toe omdat het om folklore gaat. 'Ik heb me hier wel over verbaasd.' Van Dijk kijkt met een goed gevoel terug op het uitstapje en heeft in de verschillende horecaondernemingen dingen gezien die hij ook in zijn eigen bednjven wil toepassen. 'Ik vertel niet wat, maar je ziet altijd wel wat kleine, leuke dingen in andere cafés.' De Stichting Horecabelangen De Koog wil vaker van deze werkbezoeken organiseren. Volgend jaar staat Ter schelling of het Duitse Waddeneiland Norderney op het programma. Kraanmachinist Nico Roeper is nog 'volop met het grondwerk bezig en het sluisje bestaat voor lopig alleen uit een betonnen bak, gecamoufleerd door authentiek metselwerk. Toch begint al aar- big zichtbaar te worden hoe het gebied tussen Alexanderhoeve en Oude Hoorn er een paar honderd laar geleden moet hebben uitge zien. Daarom verzorgt agrarische natuurvereniging De Lieuw er de tomende week iedere dag rond leidingen. Het herstel van de Havensluis de derde fase in het project Oude Hoorn. Eerder al werden tuinwallen tussen de Stolpweg en de Water molenweg hersteld en vernieuwd, oude duintjes tussen de Stolpweg en de Mokweg opgeknapt en de in de ruilverkaveling volgestorte Rom- melweel open gegraven. Het sluisje lag enkele honderden meters oos telijker, tussen de Watermolenweg en Alexanderhoeve, in de binnendijk die de Prins Hendrikpolder en polder Buitendijk van elkaar scheidt. Het waterkundige werkje, dat vlak na de oorlog werd gesloopt, dateerde van vóór 1595. Ver voor het ontstaan van de Prins Hendrikpolder, toen de binnendijk dus nog een buitendijk was. Het kon bij laag water worden opengezet om overtollig water in de Waddenzee te spuien. Het dankte de naam aan het haventje dat er ooit lag en dat dienst deed als over slagplaats voor Den Hoorn. (Oude Hoorn, ook wel Den Horn genoemd, lag iets zuidelijker dan het huidige dorp, op een landtong, en had zelf week over vier moet kraanmachinist Nico Roeper klaar zijn met het grondwerk. een haventje, maar werd in 1398 door Friese zeerovers verwoest). In een poging de geschiedenis zichtbaar te maken, is De Lieuw eind vong jaar begonnen met de reconstructie van het gebied. Aan de voormalige zeezijde van de dijk, in de Prins Hendrikpolder, wordt een kleine kreek gegraven, die aan sluit op een bestaande sloot. Aan de voormalige landzijde, in het hui dige poldertje Buitendijk, wordt de boezem in ere hersteld. De werk zaamheden zijn nog niet klaar, maar beide waterpartijen nemen al een prominente plaats in het landschap in. Bij Alexanderhoeve werd eerder al een oude weel, het restant van een dijkdoorbraak, open gegraven. Ook het sluisje is gedeeltelijk klaar. Het bestaat uit een betonnen bak, gemaakt door bouwbedrijf Meijert Boon. Gele baksteentjes aan de buitenkant, gemetseld door Bas Tromp, gpven het bouwwerkje een authentieke uitstraling. 'Dat was nog een hoop werk, want die stenen moesten stuk voor stuk doormidden worden getikt', vertelt projectleider Marcel Drenth van De Lieuw. Hoelang de werkzaamheden nog duren, durft Drenth niet precies te zeggen. 'Het graafwerk had al verder moeten zijn. Maar door de regen van vorige week werd het land te nat voor de kraan en moes ten we stoppen. Ik hoop dat we er binnen vier weken mee klaar zijn.' Het werk gebeurt in overleg met de grondeigenaren: Frans Bakker, Jan Bakker en Jan en Piet Lap. Daarna moet het (moderne) binnenwerk van het sluisje nog worden gemaakt. 'We zijn eigenlijk nog op zoek naar een oude deur.' Bedoeling is dat het sluisje echt gaat werken. Door er het overtollige water van rond Den Hoorn te spuien, moet de verzilting van de Prins Hendrikpolder worden tegengegaan. Hoewel het niet de bedoeling van De Lieuw is er hordes toeristen naar toe te lokken, wordt het gebied aantrek kelijk gemaakt voor bezoekers. Dat gebeurt onder meer door middel van een bescheiden informatiebord. Belangstellenden mogen een kijkje nemen op het aanlegsteigertje dat in de kreek wordt gebouwd. En rond de boezem wordt een wandelpad aangelegd, dat alleen in de broed tijd wordt afgesloten. 'De grond die aan de boezem grenst, moet wat worden verlaagd, zodat het een plasdrasgebied wordt, aantrekkelijk voor vogels. We moeten nog goed kijken hoeveel grond we weghalen, want het onderscheid met de boe zem moet goed zichtbaar blijven.' Voor de reconstructie heeft De Lieuw onder meer gesproken met oudere Hoornders, die zich het sluisje nog konden herinneren. 'De exacte plek is niet bekend. Door het continu fuseren van waterschappen is veel archiefmateriaal niet meer beschikbaar. Oude tekeningen heb ben we niet meer kunnen vinden. Maar gezien het puin dat nog uit de dijk kwam, zitten we aardig goed. Het meeste puin is na de sloop des tijds gebruikt voor het verstevigen van de Grieweg.' Het project kost Met zijn zoontje op de arm bekijkt projectleider Marcel Drenth van De Lieuw het sluisje, bestaand uit een betonnen bak, gecamoufleerd door authentiek metselwerk. zo'n €200.000,- en wordt het gefi nancierd met geld van het rijk, de provincie, het hoogheemraadschap en het Texel Fonds. Belangstellenden kunnen komende week zelf kennisnemen van de ver anderingen in het gebied rond Oude Hoorn en bij de Havensluis Van maandag 15 tot en met zondag 21 oktober (met uitzondering van vrijdag 19 oktober) wordt dagelijks een rondleiding gehouden, waarbij deskundigen uitleg geven over de natuur en de cultuurhistorische rijk dom. Dat gebeurt op zondag van 14.00 tot 16.00 uur, op de andere dagen van 10.00 tot 12.00 uur. De start is bij de schapenboet langs het fietspad tussen de Watermolenweg en kampeerterrein Loodsmansduin, vlakbij de kruising met de Stolpweg De wandelaars krijgen koffie, thee of limonade met koek. Deelname is gratis. Voor meer informatie: tel. 314072 of www.delieuw.nl. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5