Bliksembezoek minister aan Texel Strandhuisje mag een kleur krijgen Cjrotn ^warLrJexeh in het harLJ V#NK HEMA Asbestvondst PHH lelijke tegenvaller Peter Bakker keert terug als wethouder Van boerenland tot waterbuffer Minder woningen wellicht strop voor gemeente wtra toontje Let op! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12217 DINSDAG 16 OKTOBER 2007 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Café De Naai Janien de Bruijn en Irene Penha uit Den Hoorn hebben door het zetten van hun handtekening verklaard dat zij zullen betalen als verwezenlijking van hun café aan De Naai toewijzing van een schadeclaim tot gevolg zou hebben. Dat ging met van harte omdat ze vinden dat de gemeente die schade zou moeten betalen, maar vooral omdat ze geen idee hebben om welk bedrag het gaat. Pagina 3 Gemeentewet De vaste CDA-commissieleden middelen, Martijn Eelman en Ben Zegeren, waren donderdagavond afwezig bij de commissie midde len. Hun plaats werd ingenomen door Marijke Eelman. In artikel 15 van de Gemeentewet staat namelijk dat een raadslid of duo-raadslid geen goederen of diensten aan de gemeente mag leveren als daar geld mee wordt verdiend. Pagina 5 Scootmobielen Techneut Kees Versluis heeft gou den handjes. Zo weet hij bijvoor beeld van de onderdelen van drie defecte scootmobielen er tenmin ste één weer rijdend te krijgen. Hij maakt ze voor minder validen die er via de reguliere weg met of nog met voor in aanmerking komen. Pagina 7 Overname haven weer op agenda Er zijn opnieuw geprekken gestart met Rijkswaterstaat over de overna me van de rijkshaven in Oudeschild. Vrijdag wordt de stuurgroep Wortel 3 geïnstalleerd, die zich gaat buigen over de vraag op welke wijze dat het beste vorm kan worden gege ven. Dit nadat eerdere pogingen zijn vastgelopen. In de stuurgroep zitten naast Rob Wortel ook Jook Nauta, Ben Daalder. Marius Kikkert en Henk Pennings. Er zal onder meer worden gekeken in hoeverre samenwerking met het bednjfsle- ven of andere instanties perspec tief biedt voor de toekomst. De groep zal advies uitbrengen aan de gemeente. Wethouder Rikus Kieft sprak vrijdag de hoop uit nog dit jaar tot een oplossing te komen. CURSUSAANBOD kijk op: www.preventieservice.nl I I XI 1 SI. Ol.KW! Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: •S»j Gemeente Texel ^51 Wie Wat Waar-gids gemeente Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De vondst van astbest op het terrein van het PHH-gebouw is voor het 3 een 'complete en onaange name' verrassing. 'Vóór de bouw dit project zijn namelijk alle gebruikelijke onderzoeken uitge lid. Op grond daarvan werd het mlige probleem niet voorzien', aldus woordvoerder Linda Dinkel- De aannemer trof vrijdag stukken asbest aan in de grond en heeft jl aan de gemeente gemeld. Die iet daarop de grondwerkzaamheden m het linker gedeelte van de kavel ■er direct stil leggen. Het terrein is «gezet met bouwhekken en de met shest vervuilde gedeeltes van de grond zijn afgedekt met plastic. Hier- zijn voor dit moment volgens je gemeente voldoende maatrege- getroffen. Voor het met asbest evuilde gedeelte wordt zo spoedig -ogelijk een saneringsplan opge ld, zodat de grond op een veilige fiijze kan worden afgevoerd. Wie voor óe kosten van de sanering opdraait, afhankelijk van uitkomst van een mderzoek. Omdat het asbest is aan troffen op de plek van de oude sbouwing (linker gedeelte van de eveO mag de aannemer, zolang op ■st rechter deel van het kavel geen sbest wordt aangetroffen, verder een bodemonderzoek uit te voeren. gaan met de grondwerkzaamheden. Hierdoor loopt de bouw op korte ter mijn geen vertraging op. 'Hoe kan er nu pas asbest gevonden worden, terwijl de grond tevoren had moeten worden onderzocht?', rea geerde Gerbrand Poster in een open brief aan de gemeente. Dinkelman: 'Er is een bodemonderzoek uitge voerd op 15 november 2005 door T&A-research. Dit werd uitgevoerd conform daarvoor geldende normen en onderzoeksmethoden. Hieruit wérd duidelijk dat de vastgestelde bodemkwaliteit géén risico's met zich meebrengt voor de volksgezondheid en/of het milieu. Op het maaiveld en in het opgeboorde materiaal wer den geen asbestverdachte materia len aangetroffen. Vóór de sloop van de Eyercoogh werd een sloopver gunning aangevraagd en verleend. Onderdeel van de sloopaanvraag was een asbestonderzoek, daarop is ook een asbestverwijderingsplan opgesteld. De sloop was gereed op 15 maart 2006. Voor de verkoop van de grond en het verstrekken van de bouwvergunning heeft men zich gebaseerd op reeds eerder (recent) uitgevoerde bodemonderzoek. Het voormalige gebruik van de locatie (jeugdherberg) maakte dat het niet noodzakelijk werd geacht nogmaals Commandant Jack van Baarsel van de Mok begeleidt minister Eimert van Middelkoop tijdens zijn bliksembezoek aan Texel. =eter Bakker keert na een afwe- agheid van zeven maanden op g 6 november terug in de lexelse politiek. Een herseninfarct laakte hem het werk lange tijd nmogelijk, maar inmiddels is hij »eer voldoende hersteld om het wthouderschap weer op te pak ten. Zijn 'herintreden' staat als aatste punt op de agenda van de Kgrotingsvergadering. 307- is voor Bakker nu al een veel- avogen jaar. Het is precies 25 jaar gleden dat hij voor de PSP, de voor- xer van GroenLinks, aantrad als sdslid. Maar ook het jaar waarin wethouder zich als wegens ziekte jjelijk moest laten vervangen door te Kieft. Drie maanden revalida- in Heliomare en nadien elke dag ;®therapie hebben eraan bijgedra- H) dat Bakker weer redelijk fit is. 'dg niet alle functies zijn helemaal onderd procent, ik kan bijvoorbeeld tg niet schrijven en tikken met mijn ïhterhand, maar ik kan me weer aicentreren, kan weer onthouden, tb uithoudingsvermogen en met •at rust op zijn tijd kan ik me prima adden.' Om zich de gemeentelijke "materie eigen te maken, schuift hij «is een paar weken als 'reserve- •Khouder' aan bij het college en ogt hij commissie- en raadsverga- ïringen vanaf de publieke tribune. !<weet wat er speelt, al beleef je het zo intensief als wanneer je zelf diter de bestuurstafel zit. Ik heb er zin in. Omdat Rikus de begro- heeft voorbereid, is het logisch 2 hij dat werk ook afmaakt en dat net overneem aan het begin van 9 nieuwe politiek jaar.' Het werk provincie in Haarlem zal Bak ker in de loop van volgend jaar weer oppakken. Kieft schuift vanaf januari als raadslid aan bij de raads- en com missievergadering. Deze taak werd waargenomen door Rob Heijman. Minister Eimert van Middelkoop van Defensie heeft gisteren een blik sembezoek aan Texel gebracht. De minister was een klein uur op het strand achter de Joost Dourleinkazer- ne om een gezamenlijke operatie van het Korps Manniers en de Koninklijke Marine te bekijken. Van Middelkoop werd met een lan dingsvaartuig en een Viking (rups voertuig) aan land gebracht. In de duinen werd hij opgevangen door commandant Jack van Baarsel van de Joost Dourleinkazerne en het daar gelegerde Amfibische Onder steuningsbataljon. Met tekst en uitleg van Van Baarsel en een verrekijker volgde de bewindsman de verrich tingen van mariniers die met behulp van verschillende landingsvaartuigen Vanaf de Johan de Witt (een nieuw transportschip van de marine) op het Texelse strand landden. Zij kwamen om evacués (een groep Texelaars) op te halen. De minister kreeg ook een rondlei ding langs materieel van de Amphi- bic Beach Unit. een éénheid die als eerste aan land gaat om een kust in orde te brengen voor de rest van de troepen. De eenheid toonde onder meer een smeco, een mobiele gara ge voor op het strand, een heftruck om stukken duin te kunnen weg graven en een commandopost met verbindingsapparatuur. Staand op een tank (een Beach Armed Recovery Vehicle) werd Van Middelkoop teruggebracht naar het landingsvaartuig waarmee hij was gekomen. De tank moest kort daar voor nog in actie komen om het lan dingsvaartuig vlot te duwen. Dat was door het afgaand water vast komen te zitten. De gemeente houdt aan de exploitatie van grond in de toe komst wellicht minder over dan verwacht, nu uit onderzoek is gebleken dat er in 2022 geen 1100, maar 750 extra woningen nodig zijn. 'Het is nu niet precies in te schatten, maar we hou den er wel rekening mee', aldus Rikus Kieft, wethouder van Mid delen. Minder woningbouw betekent dat het langer duurt alvorens de grond die de gemeente in het verleden heeft aangekocht, kan worden verkocht. Dat betekent dat de ren telasten over deze grond langer op de gemeentebegroting drukken. Het kan ook betekenen dat een deel van de aangekochte terreinen niet voor woningbouw zal worden gebruikt. Met als gevolg dat de hogere boekwaarde moet worden verlaagd naar economische waar de en de gemeente een stukje armer wordt. Een risico waarvan de omvang nu nog niet in beeld is te brengen. Meer duidelijkheid komt er in het eerste kwartaal van 2008, wanneer wethouder Merkel- bach de langverwachte woonvisie presenteert en de raad hierover een besluit zal nemen. Dan kunnen ook de financiële gevolgen van de visie worden doorgerekend. Het boerenland onder aan de Zaandtammerdijk dat tot voor kort werd gebruikt door Piet Wim Roe per, neemt steeds meer de vorm aan van een omvangrijk meer. Eigenaar hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft aannemer Werner Dros opdracht gegeven het land te vergraven tot een berging, waarin overtollig regenwater in tijd van overvloed tijdelijk kan worden gebufferd. In de herfst van 2000, toen in okto ber en november 300 tot 400 mili- meter regen viel, hele boerderijen onder water kwamen te staan en de landbouw naar schatting €11 miljoen schade leed. bleek dat de waterafvoer vanuit de 'flessenhals' Waalenburg met snel genoeg kon afstromen naar gemaal Krassekeet. Om te voorkomen dat het land weer onderloopt, heeft het hoogheem raadschap besloten een stuk land van bijna twee hectare dat een erfenis is van het voormalige water schap Texel in gebruik te nemen als buffer. Een omvangrijke klus. want om het niveau van het perceel tot 1.60 meter beneden NAP te bren gen moeten medewerkers van Dros bij elkaar 2500 kubieke meter grond afvoeren. Het is op de akker, waar meerdere graafmachines aan het werk zijn, een komen en gaan van vrachtauto's. De grond wordt afge voerd naar diverse stukken boe renland die wel een stukje kunnen worden opgehoogd. Om het water in de buffer te laten stromen worden stuwen aangebracht en een zoge heten nood-inlaatpoort, dié bij grote aanvoer open kan worden gezet. «HSTfiHTDHTER EEN L SCHOONGROMDVERKLHitlicI 15 AFGEGEVEN 1?! 1 yDBTKBN WEL) klOPPEII.WRfffl DE GROND ROND,' HET FtóBBTlif ■n SCHOON jjfcS sr'-"-- r? -x. vw. 'V Strandhuisjes mogen een kleur tje hebben. Het college heeft de voorschriften voor de kleurstel ling losgelaten in een nieuwe ver sie van de concept-strandnota die gisteren is gepresenteerd. Volgens de nieuwe versie staat de kleurstelling vrij. Het college spreekt wel een voorkeur uit voor crème kleurige huisjes. 'We zitten hier niet in Caraibisch gebied', aldus wet houder Nico Kikkert. Het loslaten van de kleurstelling is een versoe peling ten opzichte van de vonge concept-strandnota, waarin stond beschreven dat de huisjes overwe gend wit en crèmekleurig moesten zijn. Vijf procent van de gevel mocht een andere kleur hebben Aan het uiterlijk van de huisjes is in de nieuwe nota niets gewijzigd: strandhuisjes moeten een zadel- of lessenaarsdak hebben. Ze mogen één meter dieper worden dan nu toegestaan. Huisjes mogen straks 2,5 meter breed, 2,5 meter hoog en 3,5 meter diep zijn. Voor huisjes die niet aan de voorwaarden voldoen, wordt een uitsterfregeling met over gangsregeling in het leven geroe pen. Slapen in strandhuisjes wordt niet toegestaan, omdat er anders ineens drieduizend nieuwe bedden bij zouden komen (overschrijding van de 45.000 slaapplaatsen) en het zou een hoop nieuwe veiligheidsei sen met zich meebrengen.Met een efficiëntere indeling van de stukken strand die de gemeente mag ver huren (op basis van overeenkom sten met Domeinen en Rijkswater staat) wil het college een toename van het aantal strandhuisjes met enkele tientallen mogelijk maken. Bedoeling is dat watersportaccom modatie daarvoor naar de randen van de te verhuren stukken strand opschuiven. Het college hoopt op die manier wachtlijsten voor strand huisjes weg te werken. Er staan nu ongeveer duizend huisjes langs het strand, waarvan 30 procent parti culier en 70 procent zakelijk. In de aangepaste nota wordt ruimte gela ten om de verhouding te kunnen aanpassen als toekomstige ontwik kelingen dat nodig maken. De zake lijke huisjes mogen vanaf 1 april worden geplaatst, de particuliere vanaf 15 april. Toegankelijkheid straten opgetekend De Stichting Integratie Gehan dicapten Texel (SIGT) biedt wet houder Merkelbach morgen een inventarisatie aan van straten en stoepen op het eiland en welke problemen deze met zich mee brengen voor rolstoelgebruikers en slechtzienden. SIGT wil daarmee tijdens de Week van de Toegankelijkheid (15 tot en met 19 oktober) de toegankelijk heid van de openbare weg voor chronisch zieken en gehandicap ten onder de aandacht brengen. Dick van Barneveld, voorzitter van SIGT: 'Bij de inrichting van de openbare weg is het van belang dat overleg plaatsvindt met een belan genorganisatie, zoals de SIGT. Een openbare weg die in één keer voor iedereen toegankelijk is. komt alle betrokkenen ten goede.' vT- Gemeente Texel V* Datum dorpenronde De Koog veranderd De jaarlijkse bijeenkomst (dorpenronde) tussen het dorp De Koog en het college van burgemeester en wethouders is van datum veranderd. De nieuwe datum is dinsdag 13 november, dorpshuis De Koog om 20.00 uur. De avond stond eerder gepland voor 16 oktober. Luchtfoto van de werkzaamheden onder aan de Zaandammerdijk, waar hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier een grote buffer laat graven. (Foto Ton Zege*)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1