'Het is dit jaar een blije blues' B Een rondje Blues met organisator Koomen TEXELSE 2 COURANT Agenda texelseSJcourant Toneelspel in levensgrote poppenkas! Dagverzorging naar Gollards oPIENie DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 OKTOBER 2007 Twintig jaar lang organiseerde Jan Koomen het Texel Blues festival. Afgelopen weekend kwam daar een einde aan. De Texelse Courant maakte nog één keer een rondje met de man die het festival deed groeien tot wat het nu is. 'Ik maak om tien uur, als het festival begint, altijd een rondje om te kijken of het overal loopt. De bands moe ten om 22.05 uur spelen want dat verwacht het publiek.' In Question Plaza is het nog rustig. De band Trou ble no more staat op het punt om te beginnen. In de zaal wordt Koomen aangesproken door een bezoeker. 'Hoe laat begint Flavium?' De orga nisator antwoordt dat het optreden om twaalf uur begint. 'O, dan kun nen we eerst nog wel ergens anders kijken.' Koomen is voor iedereen het aanspreekpunt. 'Mensen weten me altijd te vinden.' Door naar café De Pilaar waar het al wat drukker is. Bluesecco zorgt daar voor de muzikale noot. Koomen maakt een praatje met eigenaar Jeroen Dros. Hij volgt Koomen vol gend jaar op. 'Ik heb er alle vertrou wen in dat het goed komt', aldus de kroegeigenaar. Thirsty work is nog niet aan het spelen in J'elleboog, dus Koomen loopt door naar eetcafé Op de Steenenplaats. Daar heerst een gemoedelijke sfeer. 'Johnny Upright is een heel gedreven man. Hij speelt echt fantastisch.' Voor Richard Segers was dit het eerste jaar dat hij als kroegeigenaar het Texel Blues festival meemaakte. 'Het enige wat jammer is, is dat je zelf niet kunt rondkijken. Ik zou stiekem wel even in de Lindeboom willen kijken.' Koomen hielp hem om een band uit te kiezen. Segers: 'Er is hier geen plaats voor een drumstel dus daar moet je rekening mee houden. Ook kun je hier geen keiharde blues spelen. Mensen moeten nog een praatje met elkaar kunnen maken. Toen ik de opname van deze band hoorde, vond ik het gelijk goed. En dat is het ook.' Hoe groot is dan de tegenstelling met De Twaalf Balcken. Daar is het afgeladen vol. De Danny Bryant's RedEyeBand uit Engeland is dan ook een publiekstrekker. De oordop jes gaan in. 'Dat is wel nodig als je zo lang in de horeca hebt gewerkt.' Hij heeft gelijk, want de muziek knalt uit de luidsprekers. De stemming zit er gelijk goed in. Het publiek zingt mee en gaat volledig op in het optre den van de Engelsman. Met moeite baant Koomen zich weer een weg naar buiten. 'Juist het verschil tus sen de bands is zo leuk. Dit was heel goed, maar ik kan net zo genieten van Johnny Upright.' In café In Den Grooten Slock komt de oud-eigenaar vele bekenden tegen. 'Hé Koomen, jij hier?' The Junkyard Dogs zitten midden in hun optre den. 'Dit is heel rauwe bluesmuziek. Weer heel anders.' Iedere bezoeker is in het zwart gekleed of draagt een spijkerjas. 'Er was eens een vrouw die bezocht het festival in een witte broek. We hebben er verder niets van gezegd, maar dat kan echt niet.' Al groetend werkt Koomen zich weer een weg naar buiten. Café De Zwaan is de volgende bestemming. Buiten Jan Koomen in gesprek met de basgitarist van Driving South. den.' Nog net pikt hij de laatste klan ken van The Rhythm Bombs mee voor de pauze. Ook Gelein Jansen, oud-organisator van het Texel Blues festival, is in De Zwaan. Koomen heeft volgens Jansen een belangrij ke bijdrage geleverd in het voortbe staan van het festival. 'Op een gege- kijkt hij door het raam of er een band bezig is. 'De meeste bezoekers weten precies wanneer de bands spelen en wanneer ze pauze heb ben. Als er pauze is, gaan ze eerst naar de volgende kroeg. Dan zie je het op straat weer wat drukker wor- Chat Cadiens zorgde in De Lindeboom ven moment zag je dat de cafés van eigenaar veranderden. Er kwamen jongere mensen voor in de plaats. Het is dan altijd maar afwachten hoe zij tegenover zo'n festival staan. Jan heeft voor continuïteit gezorgd.' Voor Eetcafé Bruintje Beer staat Bas de Haan uit te puffen van zijn optreden. Hij had zelf een cd opge stuurd. 'Door die cd heb ik ook in de zomer al opgetreden in Bruintje Beer, maar ik zou sowieso op Texel Blues spelen. Het is voor mij de eer- Veiling Vier schilderijen van Fred Wie- ring en Ingmar Moerbeek hebben samen €1000,- opgeleverd. Dit bedrag gaat naar het logeer huis aan de Bernhardlaan in Den Burg. De schilderijen werden in de pauze van het optreden van de Brian Templeton Band geveild in De Twaalf Balcken. In eerste instantie brachten de schilderijen net geen €1000,- op, maar een bezoeker heeft het aangevuld. ste keer, maar ik vind het hartstikke leuk. Het optreden ging goed en het publiek was enthousiast.' Opnieuw komt Koomen een bekende tegen. 'Hey man, je moet wel je petje goed opzetten.' En het petje wordt een kwartslag gedraaid. 'Het leuke is dat je allemaal bekenden tegenkomt. Er zijn mensen die hier al tien jaar komen.' In De Smulpot komt Koomen zijn vrouw tegen. Ze is niet zo'n blues liefhebber als haar man, maar mag er graag naar luisteren. 'Je gaat het vanzelf leuk vinden. Thuis hoor ik alle bandjes die Jan krijgt opgestuurd. Ik help hem trouwens niet bij het uit kiezen van bands. Het festival is zijn ding.' Ze heeft een dubbel gevoel over het afscheid van haar partner. 'Aan de ene kant is het jammer, maar aan de andere kant weten we dit al heel lang en zijn we er ook wel klaar mee. Bovendien kunnen we volgend jaar samen naar het festival. Als hij hier als organisator rondloopt, wil hij overal snel even kijken. Dat vind ik niet leuk.' Dan naar De Lindeboom waar Les Chats Cadiens zorgen voor een bom volle ruimte. Zelfs op de gang staan mensen om maar iets mee te krijgen van het optreden. 'Henk de Kat, de accordeonist, is uitgeroepen tot de beste van Europa. Deze band is echt geweldig. Ondanks dat het vrij lichte bluesmuziek is, staan er van die stoere motorrijders te luisteren.' Op de gang wordt Koomen opnieuw door een bezoeker aangesproken. 'Ik vind dat er dit jaar betere bands staan dan vorig jaar. Toen was het ook goed, maar leken de bands op elkaar. Nu is er veel meer variatie.' In het Schoutenhuys is het rustig. Dick Danndruff The Snowy Mountains houden pauze. Op de achtergrond is nog wel muziek te horen. Koomen: Mantelzorgsalon 'Mantelzorger word je, ben je of ben je geweest.' Dat is het thema van de Mantelzorgsalon die dins dag 23 oktober wordt gehouden in het gebouw van de Bewoners vereniging aan de Thijsselaan. De bijeenkomst is bedoeld voor mantelzorgers, maar ook anderen zijn welkom. Er wordt informatie verstrekt en er is gelegenheid erva ringen uit te wisselen met lotgeno ten. Medewerkers van het Steun punt Mantelzorg en de stichting Pharos geven presentaties De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.30 uur de toegang is gratis. Aan melden kan via tel. 0223-661670 of per e-mail steunpuntmantelzorg@c orbisplus.nl. Aanmelden voor Kunstbende Theatermakers tussen de 13 en de 18 jaar kunnen zich weer inschrijven voor Kunstbende, de wedstrijd voor jongeren die hun creatieve talent willen tonen. De Noordhollandse voorronde wordt op 3 mei gehouden in Patronaat Haarlem, de finale op 1 juni in The Palace in Groningen. Inschrijven kan in de categorieën dans, muziek, film, taal, theater, expo, 'alles mag' en fashion. Deel nemers maken kans op een plekje in de landelijke finale, professionele coaching, spelen op grote festivals en optredens op radio en TV. In de aanloop naar de provinciale voorronde geeft Kunstbende work shops en presentaties op scholen. Hieraan wordt meegewerkt door Artquake, NKT Theaterschool, Dig- gydex. Hit (Haarlems Interscolair Toernooi), T-riffic, Semenete da Senzala en Digital Playground. Voor informatie en inschrijvingen: www.kunstbende.nl. Dinsdag 16 oktober Vijfenvijftigplussers gaan om 18.00 uur in de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg aan tafel voor een geza menlijke nasi-maaltijd, geserveerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Deelname kost €7,50. Opgave bij de SWOT, Beatrixlaan 43, Den Burg. tel. 312696. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een dubbelvoorstelling met Roue Verveer en Murth Mossel. Entree €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 en e- mail info@klif12.nl. In Cinema Texel draaien de volgende films: Waar is het Paard van Sinter klaas? (13.45. 16.15 uur); Plop en de Pinguin (14.00 uur); Timboektoe (16.00 uur); Azuloscurocasinegro (19.00 uur); Alles is Liefde (19.15, 21.45 uur); The Boume Ultimatum (21.30 uur). Woensdag 17 oktober: Een excursie olv de boswachter over vogels, planten en beheer van een bij zonder gebied. Kosten: €6,50 pp, tot 12 jaar €4,-. Van te voren reserveren bij Ecomare, 317741. In de Texelse Bierbrouwerij, Schilder- weg 214b tussen Den Burg en Oude- schild, starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Deelname volw. €6,- kind tm 12 jr. €2,50 incl consumptie. Graag 20 minuten van te voren aan melden in het proeflokaal. In Cinema Texel draaien de volgende films: Waar is het Paard van Sinter klaas? (13.45, 16.15 uur); Plop en de Pinguin (14.00 uur); Ratatouille (15.00 uur); Timboektoe (16.00, 19.00 uur); Hairspray (19.00 uur); Alles is Liefde (19.15, 21.45 uur); The Bourne Ultima tum (21.30 uur); 1408 (21.45 uur). Donderdag 18 oktober: Het Hoornder kerkje is van 14.00 tol 16.00 uur geopend voor publiek. Ken ners van de historie geven uitleg. i In de Texelse Bierbrouwerij, Schilder- weg 214b tussen Den Burg en Oude- schild, starten om 15.00 en 16.00 uur rondleidingen. Deelname volw, €6,- kind tm 12 jr. €2,50 incl consumptie Graag 20 minuten van te voren aan melden in het proeflokaal. In Cinema Texel draaien de volgende films: Waar is het Paard van Sinter klaas? (13.45. 16.15 uur); Plop en de Pinguïn (14.00 uur); Timboektoe (16.00, 19.00 uur): Alles is Liefde (19.15, 21.45 uur); The Bourne Ulti matum (21.30 uur). Vrijdag 19 oktober: In Cinema Texel draaien de volgende films: Waar is het Paard van Sinter klaas? (13 45 16.15 uur): Plop en de Pinguin (14.00 uur); Ratatouille (15.00 uur); Timboektoe (16.00, 19.00 uur). Hairspray (19.00 uur); Alles is Liefde (19.15, 21.45 uur); The Bourne Ultima tum (21.30 uur); 1408 (21.45 uur). 'Helaas is het geen bluesmuziek. Ook daar moeten cafés op letten. Dan zorg je ervoor dat mensen blij ven hangen.' Na al die verschillende bands te hebben gehoord, is er nog steeds maar één die absoluut bovenaan staat bij Koomen: B.B. King. Het is volgens hem niet haalbaar om de Amerikaanse bluesgitarist naar Texel Blues festival te halen. 'Hij is onbe taalbaar. Meer iets voor Ahoy. Ik heb hem zelf een paar keer live zien optreden. Echt fantastisch.' Dan zit het rondje erop. Koomen is tevreden over wat hij heeft gezien. 'Het is dit jaar een blije blues.' Hij kan met een goed gevoel afscheid nemen. 'Ik vind het jammer, maar heb er ook naar toe geleefd. Het is gewoon uit met de pret.' Hoogwater te Oudeschild Di. 16 11.25 en 23.40 u. Wo. 17 11.50 en 23.37 u. Do. 18 11.20 Vr. 19 00.30 en 11.54 u. Za. 20 01.40 en 14.07'u. Zo. 21 02.55 en 15.40 u. Ma. 22 04.50 en 17.37 u. Di. 23 06.15 en 19.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 21 oktober op om 08.16 en gaat onder om 18.34 uur. Vrijdag 19 oktober eerste kwartier. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertenliecaniract imeM 1198699 Eone de Rogelei kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34,85 (automate Per jaar 71.10 68,95 (automaten Bij verzending naar het buitenland zijn pa- tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode. Klaverjassen In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt donderdag vanaf 20.00 uur een klaverjasdrive gehouden. stichtmgbroodiioülci '.twUT Robin Bakker maakt mooiste kijkdoos Robin Bakker uit De Waal heeft met een kijkdoos over een geheim dagboek de eerste prijs gewonnen bij de wedstrijd die de openbare bibliotheek had uitgeschreven in verband met de Kinderboeken week. De prijs werd zaterdag in de bibliotheek uitgereikt. Het thema van de kijkdozenwed- strijd was, net als dat van de Kin derboekenweek, 'geheim'. De kij kers kwamen dan ook niet te weten wat er in Robins dagboek stond, want een geheim blijft tenslotte een geheim. Er werden 25 kijkdozen ingestuurd waaruit het publiek de mooiste kon kiezen. De winnaar van de opdrachten was Claudia van der Heide, de mooiste kleurplaten werden gemaakt door Mirre Zegel en Noa Zijlstra. De kijkdozen kunnen in de biblio theek worden opgehaald. Herfstwandeltocht De opbrengst van de Herfstwan deltocht van Het Gouden komt dit jaar ten goede aan budovereni- ging Shima, die het geld goed kan gebruiken voor het G-judo. De wandelsportvereniging garan deert een bijdrage van €125,-. maar hoe meer mensen aan de tocht meedoen, hoe hoger dit bedrag wordt. De Herfstwandeltocht wordt gehouden op zondag 21 oktober en voert door gebieden ten westen van De Cocksdorp. Start en finish zijn bij het Eierlandsche Huis, dat goed bereikbaar is met het openbaar ver voer. Er wordt gestart tussen 13.00 en 14.00 uur, deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Deelname kost €2,50. Bij deze tocht krijgen leden geen korting. Voor meer informatie: tel. 313087 of www.hetgoudenboltje.nl. ad ioals Echt 'Heb je altijd dezelfde coupe?' Zomaar een zinnetje dat blijft hangen. Is er dan geen ander, belanghjker nieuws om over te schrijven als columnist? Vast wel, maar er zijn massa's collega's die zich bezighouden met het grote wereldnieuws en alle ellende die zich op deze planeet afspeelt. Ik blijf dicht bij huis. Wij zitten op een klein eiland en een hoofd is een nog kleiner eilandje. Waar zich echter genoeg ellende op kan afspelen om eens een schrijfseltje aan te wijden. Praten over het eventueel veranderen van coupe is een luxe die je je alleen kunt permitteren wanneer er genoeg haar op je hoofd staat. Maar wat wanneer de ontbossing gro ve vormen heeft aangenomen? Voor veel mannen een verdhet en tevens iets dat wordt opge vat als een teken van aftakeling. Ze ontwikkelen een strategie om zich dichtbeboste lolbroeken van het lijf te houden door zelf alvast grapjes te maken over hun snel- weg of brede scheiding, veroor zaakt door een uitglijdende kap per, hanekammen die per ongeluk deze keer iets te diep afgeschoren zijn, houden ons voor dat op her sens geen haar kan groeien en ga nog maar even door. Diep in hun binnenste schuilt echter het verdriet. Onbegrijpelijk voor de aan zijn 'zie de maan schijnt door de bomen hoofd' lijdende man is dan ook de vrijwillige kale kop van rijk met haar bedeelden. Hoe krijgen ze het in of liever gezegd van hun hoofd! En wat stralen ze een zelfvertrouwen uit, waar jij je best doet een vlag van links naar rechts te kammen. Maar kaal- hoofdigen, niet versaagd. Er komt steeds meer vraag naar puur en onbespoten. Naar het Echt Texels Produkt. Houd daarom de glim mende schedel hoog en bedenk met trots: de echte dat ben jij. Die blitskikkers zijn slechts namaak. Pien Verberg De dagverzorging van Omring Thuiszorg Kop van Noord-Hol land is gisteren van Sint Jan aan de Beatrixlaan verhuisd naar de Gollards aan De Zes. Omring biedt op de dagopvang acti viteiten die ouderen helpen geeste lijk en lichamelijk actief te blijven. De een komt voor gezelligheid, een ander voor een praatje of om een kaartje te leggen. Weer anderen willen lichamelijk actief zijn en voor mensen met geheugenverlies wor den geheugentrainingen gehouden. Er wordt koffie en thee geserveerd en eventueel een warme maaltijd. Omring biedt desgewenst ook spe ciale verzorging of verpleging. Voor vervoer per taxi van en naar de dagverzorging kan gezorgd worden, de cliënt betaalt dan €2,50 per rit. De dagopvang in de Gollards wordt aangeboden op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur. Mensen die vrijblijvend een kijkje willen nemen, kunnen contact opnemen via tel. 363200. Het sprookje van Assepoester in een levensgrote poppenkast, met volwassen mannen en vrouwen als poppen. Dat is het nieuwe, gewaagde project van Toneel groep Oosterend. Verdeeld over twee zaterdagen (20 en 27 okto ber) voert het gezelschap het stuk vier keer op in dorpshuis De Bijenkorf. 'Ik werd op het idee gebracht door een uitvoering van het Noord Neder lands Toneel in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Zij speeiden Macbeth van Shakespeare als poppenkast voorstelling. Macbeth is een zwaar stuk, maar er ging een golf van ver tedering door de zaal. Een bijzonder effect, dat werd bereikt doordat de toeschouwers door de poppenkast even aan vroeger moesten denken', vertelt Ina Schrama, die samen met Els Whyte de regie voert. Ze beseft wel dat Toneelgroep Oosterend zich vooral op kinderen richt, die derge lijke gevoelens van heimwee niet kennen. 'Ik ben benieuwd hoe ons stuk overkomt. Ik vind het erg span nend.' Assepoester is een bekend sprook je, ooit opgetekend door de gebroe ders Grimm. 'Maar ik heb er wel tien versies van gelezen. Het viel me op dat het taalgebruik in de meeste gevallen nogal zwaar en ouderwets was. Voor de lijn van het verhaal hebben we ook nog een tekenfilm gezien, de officiële Cinderella-versie van Walt Disney. Daarna hebben we alles weggelegd en hebben Els en ik alle teksten helemaal opnieuw geschreven. Daar streven we altijd al naar. Het is ook handig dat je de teksten naar je spelers toe kunt schrijven. Je weet wie wat kan.' De Oosterenders 'stoeien' a! sinds het voorjaar met het stuk. 'Het is lastig voof de spelers. Ze spelen een pop, maar sommigen zijn geneigd daar te strak aan vast te houden. Je moet wel vrij zijn om te spelen. Maar hoe houd je je arm? Recht? Of toch gebogen? En hoe verschijn je in de poppenkast? Want als pop kun je eigenlijk niet lopen. We zijn nu bezig iedereen een eigen loopje te geven.' Verder willen Schrama en Whyte niet te veel kwijt over de voorstel ling. Ze houden graag de spanning erin en prikkelen de belangstelling met mededelingen als: 'Spannend wordt het zeker en ook leuk. Een sprookje loopt altijd goed af. maar of dat deze keer ook zo is?' De Oosterenders richten zich 1 op kinderen, maar verwachten od dat vaders en moeders en opa's ei| f oma's er veel plezier aan kurtre beleven. Toneelgroep Oosterend bekend om z'n vaste kern, telt nu maar liefst vijf debutant (Lisette Tuinsma, Roel Riegitt Janneke Daalder, Eduard Bose Daan van der Slikke) en een 'henif treder' (Hanneke Riegman-Starmli 1 die na jaren haar rentree maakt qi het toneel. De andere spelers zj Bettie Boks, Jos Grisnigt, Liset Daalder, Anke van Harten, Me Maas, Roelie Zandee. Rob Maas? Karin Nauta. Ineke Witte maaktei poppenkast, Gerda Bloem de kle ding. De techniek is in handen v» Aad Zegers. Verdeeld over twee dagen voert ds groep het stuk vier keer op in dons- huis De Bijenkorf. Zaterdag 201 27 oktober beginnen voorstelling® letc om 15.00 en 19.00 uur. Kaa kosten €3,50 en zijn in voorverkoco Jran verkrijgbaar bij slagerij Rob en Meta Iers Maas in Oosterend en Nauta Boek rekk in Den Burg. Reserveren kan bij W pen Schrama (tel. 318695) en op voor- bat stellingsdagen aan de zaal. Scholen krijgen duurzame lego De Texelse basisscholen hebben van de stichting Duurzaam Texel een 'duurzame legokist' gekre gen, waarmee kinderen hun idee- en over duurzame energie kun nen vormgeven. Volgens de werkgroep onderwijs van Duurzaam Texel bestond binnen het onderwijs behoefte aan materi aal waarmee kinderen zelf kunnen werken op het gebied van duur zame energie. De scholen hebben zonnepanelen op het dak en een manier om de opbrengst hiervan af te lezen. Met de legokist kunnen zonneauto's en windmolens worden gemaakt en bouwwerken waarmee getijdenenergie wordt opgewekt. Reumavereniging Liesbeth Rijk geeft donderdag voor leden van de Reumavereniging een lezing over de ziekte van Alzheimer. De bijeenkomst wordt gehouden in De Lindeboom en begint om 19.30 uur. vrouwen spelen bij Toneelgroep Oosterend levensgrote poppenkast

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2