Café De Naai: risico schadeclaim aanvaard Laatste gang met de trekker 50! Buren blijken niet te vermurwen Openbare douche en toilet bij strandslag Lasten voor Texelaars in 2008 niet omhoog TEXELSE 3 COURANT F amilieberichten janien de Bruijn en Irene Penha uit Den Hoorn hebben door het zetten van hun handtekening verklaard dat zij zul- betalen als verwezenlijking van hun café aan De Naai toewijzing van een schadeclaim tot gevolg zou hebben. ging niet van harte omdat ze vinden dat de gemeente die schade zou moeten betalen, maar vooral omdat ze geen idee hebben om welk bedrag het gaat. Penha: 'We zaten daar erg mee. Maar als we niet tekenden, zou de procedure niet eens van start gaan. We zijn nu al twee bezig en voelden niets voor nog meer vertraging. We willen het café op 1 april volgend jaar openen.' DINSDAG 16 OKTOBER 2007 Het gaat hier om zogeheten plan- schade. zoals geregeld in artikel !9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Vergoeding daarvan kan «orden toegekend aan iemand die •Is gevolg van een wijziging van bestemmingsplan onevenredige shade ondervindt. Bijvoorbeeld ss een gebouw volgens het gel- snde bestemmingplan alleen voor ionen mag worden gebruikt en de xmeente verandert de bestemming sdat er een bedrijf in kan worden cevestigd dat hinder oplevert voor de omgeving. Dan kunnen de buren om schadevergoeding vragen, bij- oorbeeld met het argument dat de raarde van hun woning daalt. Algemeen belang Dok de gemeente Texel wordt af •n toe met zo'n claim geconfron teerd. B en w schakelen dan een oespecialiseerd bureau in, zoals het 5ureau Van Montfoort. Dat bepaalt er recht is op schadevergoeding ihoe groot het uit te keren bedrag nu moeten zijn. Gebruikelijk is dat en w en vervolgens de gemeente rad conform dat advies handelen, toals onlangs toen de eigenaar van woning nabij de veerhaven een bedrag kreeg omdat - door wijziging an het bestemmingsplan - vlak aast zijn huis het noodopstelterrein an TESO kon worden aangelegd iaar hij hinder van ondervindt. Het abeurt nog vaker dat een claim lordt afgewezen. Bijvoorbeeld ils schade wordt geleden van een ouwwerk dat ook onder het onge wijzigde bestemmingsplan mogelijk zou zijn geweest. Tot voor kort was planschadever goeding altijd voor rekening van de gemeente. Door een wetswijzi ging werd dat anders. Achtergrond was dat grote projectontwikkelaars die in afwijking van het bestem mingsplan mochten bouwen soms enorme schadeclaims opriepen. Het werd niet redelijk gevonden dat de gemeente, dus de gemeen schap, daarvoor opdraaide terwijl de projectontwikkelaars miljoenen met hun plannen verdienden. De gang van zaken is nu dat de gemeente alleen nog planschade vergoedt als die is veroorzaakt door een project van de gemeente zelf of als het om een bouw- of ander project gaat dat van groot algemeen belang is. Bij gewone particuliere initiatieven komt de planschade vergoeding voor rekening van de opdrachtgever. Door dezelfde wets wijziging worden beslissingen over planschadetoekenning genomen door b en w en dus niet meer de gemeenteraad. Leefbaarheid De Bruijn en Penha meenden dat zij niet voor de planschade zouden moeten opdraaien omdat b en w gezegd hebben dat hun café in het Loodsproject van Den Hoorn past. Omdat dit project van algemeen belang is voor de leefbaarheid en toekomst van het dorp, zou het café ook als zodanig kunnen wor den beschouwd. Volgens de initi atiefnemers zou de gemeente de provincie kunnen vragen eventuele planschade te vergoeden omdat het de provincie is die het Loodsproject mede heeft geïnitieerd en gefinan cierd. Het college was echter niet ontvankelijk voor deze visie. Wet houder Nico Kikkert: 'Ja, wij vin den dat café gewenst en haast alle inwoners van Den Hoorn staan er ook achter. We zijn er daarom soe pel mee omgegaan. Het gebouw is nu nog bestemd als detailhan del met bedrijfswoning. Omdat die woning verloren gaat, hadden we kunnen eisen dat de dames voor vervangende woonruimte zorgen of een bedrag storten waarmee wij vervangende woonruimte tot stand kunnen brengen. Daar hebben we vanaf gezien, maar het is teveel gevraagd dat wij ook nog eventuele planschade moeten betalen. Het café is immers in de eerste plaats een particulier project. Als we toch bereid zouden zijn planschade te vergoeden, scheppen we een pre cedent en zullen we in vergelijkbare andere gevallen ook over de brug moeten komen. Dat lijkt me niet verstandig.' Overigens moet nog blijken of er straks een planschadeclaim komt. Dat kan pas als de planologische procedure is afgerond, inclusief het (eventueel met inschakeling van de bestuursrechter en de Raad van State) ongegrond verklaren van de bezwaren Stemmingmakerij Dat er ten minste één bezwaar tegen het café zal komen, staat vast. Jaap en Ellen Dik uit Amsterdam zijn de eigenaars en frequente gebruikers van het monumentale pand Heren straat 1 dat met de achterkant stijf tegen het gebouw van De Bruijn en Penha zit. Zij willen geen café zo vlak naast de deur. Jaap Dik: 'Dat café komt zo ongeveer in onze tuin. Wat je ook aan maatregelen treft, het blijft een horecabedrijf met aanloop van mensen die de nodige onrust en hinder veroorzaken. Voor ons is dat absoluut onaanvaard baar. Het spijt me, want het zijn aar dige vrouwen die we al lang kennen. Als ondernemer waardeer ik het dat ook zij wat ondernemen, maar ze moeten begrijpen dat dit voor ons niet kan.' Via zijn advocaat heeft Dik laten weten dat hij alle rechtsmiddelen zal aanwenden om de bouw van het café tegen te houden. De par tijen zijn geruime tijd met elkaar in gesprek geweest, waarbij De Bruijn en Penha nagingen of het mogelijk was door extra isolerende maatre gelen of andere voorzieningen aan de bezwaren tegemoet te komen. Dat bleek onmogelijk, hoewel de gesprekken vriendelijk verliepen. Ook nu is er nog geen sprake van verstoorde verhoudingen, hoewel de familie Dik zich wel zorgen maakt over stemmingmakerij in het dorp. 'We kregen een brief van iemand die waarschuwde dat wij ons buiten de dorpsgemeenschap plaatsten als wij ons tegen dat café bleven ver zetten. Heel onaangenaam. Laten we het zakelijk houden en het over laten aan de objectieve rechter. Als die uitspreekt dat het café er mag komen, zullen wij de eersten zijn om de dames te feliciteren.' Timmerwerkplaats Jaap en Ellen Dik werden in 1983 eigenaar van Herenstraat 1, maar komen al sinds 1949 regelmatig op Texel waar ze zelfs familiebanden hebben. Dik runt in Amsterdam 'De Redactie', een uitzendbureau voor redacteuren. Ellen Dik is ingeschre ven als Texelse en woonachtig op het Hoornder adres. Onlangs kocht de familie Dik ook de voormalige timmerwerkplaats van Han Bakker, die grenst aan de andere kant van het pand van De Bruijn en Penha. Het verhaal dat de familie daar een concurrerend café zal beginnen als de twee hun zin krijgen, moet volgens Dik niet serieus worden genomen. 'Zulke ambities hebben we niet, hoewel ik benieuwd ben hoe de gemeente daarop zou rea geren. Met dat gebouw hebben we nog geen plannen, maar het bezit kan op termijn voordelig zijn. Buur- mans erf is immers maar één keer te koop.' De hamvraag: gaat Dik schade vergoeding eisen als het café er komt? Zijn antwoord is ietwat cryp tisch: 'We zullen de ruimte die de Nederlandse wet ons biedt ten volle benutten.' huidige situatie «nerwerkplaats de Naai. Het toekomstige café ook eigendom Janien de Bruijn en Irene Penha temidden het pand (de witte gevel rechts) jee* dorps- 200 illingefl let WW* - 6t college wil de komende jaren resteren in de kwaliteit van het rand. Burgemeester en wethou- *s willen onder meer geld uit een om bij elke strandslag renbare douches en toiletten te wordt gedacht aan beperkte ten van verlichting, verdwaal- m, nieuwe informatiepanelen, ïsignalen bij onveilige situa- en betere afvalinname bij de lopgangen. college verwacht in eerste intie €389.000,- voor de inves- igen nodig te hebben. Het Jtste deel daarvan is nodig voor aanbrengen van de verlichting de vorm van LED's), de reali- van de toiletten en douches het aanbrengen van waarschu- lystemen voor het geval zich liteiten voordoen. Dat kunnen zijn, maar volgens wethou- Nico Kikkert kan ook worden 'acht aan systemen waarbij 'sen op het strand tegelijkertijd hun mobiele telefoons worden irschuwd. De realisatie van tiuwingssystemen hoort bij calamiteitenplan dat voor het 'wordt opgesteld. college verwacht op langere "hijn jaarlijks €122.000,- nodig te hebben om de aangebrachte voor zieningen te kunnen onderhouden. Een kwart van dat bedrag is nodig om de gemeente extra delen van het strand te laten schoonmaken. Dan gaat het om de delen van de waterlijn tot vijftien meter vóór de bebouwing. Schoonmaak daarvan is nu nog een verantwoordelijkheid van de strandexploitanten, maar zij vinden dat de gemeente die taak op zich moeten nemen. Die gedachte gang werd begin dit jaar gesteund door meerdere politieke partijen. De reiniging zou met een strand- reinigingsmachine moeten plaats vinden. Tarieven Het college wil de kosten voor één derde doorberekenen aan gebrui kers van het strand, voor éénderde ten laste laten komen van algemene middelen en de overige éénderde moet uit een verhoging van de toe ristenbelasting komen. Burgemees ter en wethouders willen die in 2009 met €0,04 laten stijgen voor het strand. De opbrengst van strand- gebruikers (commercieel en par ticulier) moet met 26 procent toe nemen. Volgens wethouder Kikkert betekent dat niet automatisch een stijging van de tarieven voor strand huisjes. Doordat de gemeente de te verhuren strandgedeelten efficiënter Workshops Anemoone Ingrid Uitgeest van bloemenatelier Anemoone begint woensdag 24 oktober met de avondworkshops. De eerste avond wordt een herfst- tafelstuk gemaakt. Deelnemers kun nen zelf takken en ander materi aal meenemen. Op 21 november staat een wanddecoratie op het programma, op 17 december een kerstdecoratie De kosten voor de workshops bedragen €25,-, inclu sief materialen. De workshops beginnen om 19.45 uur en worden gegeven in het bloemenatelier aan de Maaikeduinweg. Voor informatie en aanmeldingen: tel. 327220 of 06- 30687184. inricht, kunnen er meer huisjes op dezelfde vierkante meters staan, waardoor de opbrengst al hoger wordt. Raadscommissie De nieuwe concept-strandnota wordt volgende week dinsdag (23 oktober) besproken in een extra raadscommissie Grondgebied. Er kunnen geen zienswijzen meer wor den ingediend, maar er kan tijdens de commissievergadering nog wel worden ingesproken. Bedoeling is dat het stuk in de raadsvergadenng van 11 december wordt bekrach tigd, zodat de nota vanaf 2008 de huidige strandnota uit 1995 kan vervangen. Meevallers en nieuw beleid zor gen er voor dat de gemeente op 6 november sluitende begroting aan de raad voor kan leggen. De lasten voor de Texelaars wor den niet meer dan trendmatig verhoogd en de reinigingsrech ten gaan in 2008 niet omhoog. De toeristenbelasting wordt ver hoogd van 80 naar 85 cent. Hier van is twee cent trendmatig en 3 cent verhoging. De raad zal nog kiezen op welke manier dit extra geld wordt besteed. De daling van het aantal bijstandsge rechtigden tot beneden de honderd werkt door in de gemeentebegro ting. Het budget dat het Rijk hier voor verleent, gaat hierdoor omlaag. Daarentegen valt de algemene uit kering van de overheid hoger uit dan voorgaande jaren. Ook heeft het vorige kabinet voor de komende vier jaar een extra bedrag beschik baar gesteld voor openbare orde en veiligheid. Maar de huidige regering heeft besloten deze bijdrage vanaf 2010 in te trekken. De gemeente heeft in de begro ting (totaal €50 miljoen) geld gere serveerd voor onder meer behoud en versterking van het karakteris tieke Texelse landschap, bijvoor beeld voor aanleg en herstel van tuinwallen en voor onderhoud van wegen volgens een afgesproken kwaliteitsnorm. De raadscommis sie Middelen adviseerde donder dag om de hondenbelasting af te schaffen. De brandweerkazerne van De Cocksdorp wordt vervangen, aan de Postweg wordt een nieuwe gebouwd. De Wet Maatschappelijke Ondersteuning en de Leerplichtweg kosten de gemeente meer geld. En de gemeente trekt extra middelen uit voor dienstverlening via internet. Ook voor renovatie van de dorps huizen in Oosterend en Den Hoorn is extra geld' gereserveerd (beiden €150.000,-), wat uit de algemene reserve wordt gehaald. In de meer jarenbegroting is na 2008 geen geld gereserveerd voor de Duurzaam Texel. Maar dat sluit volgens Kieft niet uit dat de gemeente niets meer doet voor de stichting 'Duurzaam Texel heeft de aandacht getrokken met de prestigieuze ICOONprijs. Het ligt voor de hand dat we dit gebruiken om ons als duurzaam eiland te promoten.' Bijzonder tafereel was zaterdag genoten zijn laatste gang maakte ker die hij in 1959 zelf had aange- te zien op het Lagewegje bij Den Niet per auto, de kist van de mar- schaft en waarmee hij vele jaren het Hoorn, waar de vorige week over- kante Hoornder stond op een platte landwerk heeft gedaan. Klaas Lap is leden landbouwer Klaas Lap onder wagen die werd voortgetrokken 93 jaar geworden, begeleiding van familie en dorps- door een Fordson Dexta, een trek- (Folo Texallmages/Olivier SchillingI Bericht afsluiting van Razende Bol geeft beroering Een bericht in de regionale pers om de grens voor het afgeslo ten deel van de Razende Bol in oostelijke en westelijke richting op te schuiven, heeft voor veel beroering gezorgd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van LNV betreft het een voorstel, dat nog met andere belangheb benden moet worden besproken. Tot dusver is het zo dat een deel van de Razende Bol waar zeehon den zich ophouden tijdelijk wordt afgezet, zodat de dieren hun jongen in alle rust kunnen zogen. Op basis van een evaluatie wil LNV nu een groter deel van de Razende Bol afsluiten. Artikel 20 van de Natuur beschermingswet geeft die moge lijkheid. Uitbreiding van de zeehon denpopulatie en een toename van de vaarrecreatie worden als reden opgevoerd. Afsluiting zou ten goede komen aan zeehonden en vogels. Vorige week is LNV hierover met verschillende partijen, zoals de lan delijke watersportbond, de ANWB en de Wadvaarders, om de tafel gegaan, maar tijdens dit gesprek werden de betrokkenen het met eens. Daarom zal LNV de komende week individuele gesprekken voe ren met verschillende partijen. Bij de gemeente was over deze plannen gisteren nog niets bekend. Andere gebieden die op slot zouden gaan. zijn het Mosselgaatje, De Bol led en de Steenplaat tussen Texel en Vlieland. Hulpstrandvonder Hans Eelman is met te spreken over de plannen. 'Mensen kijken naar de zeehonden en andersom gebeurt dat ook. Maar van verstoring is geen sprake. Dat doen alleen die jetski's, die er helemaal niet mogen komen. De politie te water vaart er regelmatig rond en zou daar eens tegen op moeten treden. Want ze gaan gewoon door.' Eelman heeft naar aanleiding van de berichtge ving de secretaris van de Texelse strandvonderij een e-mail gestuurd, waarin hij vraagt de positie van de hulpstrandvonderij bij LNV onder de aandacht te brengen. In dankbare herinnering aan alles wat zij voor ons is geweest, nemen wij afscheid van mijn lieve moeder, schoonmoeder, oma en over grootmoeder Gesina Hendrika Antoinette Koorn-Siemons Rieka weduwe van Gerard Koorn Henk-Jan en Tanja ■Martijn, Michiel Menno en Nele Thijs, Rob. Niek Moeder is overgebracht naar de landschap kamer van Uitvaartcentrum Texel". Bernhard- laan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 17 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum en na afloop van de crematieplechtig heid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 18 oktober om 12.15 uur in cre matorium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres: G. Meeldijk-Koorn, Beatrijsstraat 141. 2860 St. Katelijne-Waver, België. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. In het bijzonder gaat onze dank uit naar het verple gend personeel van de Gollards en Verpleeghuis Texel en de huisartsen dr. Eissen en dr. Van Hinsbergh. Familie Meeldijk-Koorn Voor uw blijken van medeleven tijdens de ziekte en na het Overlijden van mijn lieve vrouw en moeder ANNA SWAERTS-DEUTSCH betuigen wij u onze oprechte dank. C.J. Swaerts B.A. Roest-Swaerts T.C.M. Roest Den Burg, september 2007. IN MEMORIAM 14-10-'97 14-10-'07 Lieve Sieb Geen afstand te groot, je zult altijd bij ons zijn Marjan Deze kleine uk, loopt momenteel met kruk, maar desondanks krijg je haar na 50 jaar niet stuk! Dit kereltje wordt vrijdag

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3