i/laartenhuis krijgt donatie van gezin Aanpak hondenpoep moeilijk uitvoerbaar Extern bureau WOZ Vrijwilligers gezocht Scheefgroei exploitatie strand nader bekeken Francine Kroesen terug Duisternis tijdens tacht van de Nacht \Yat ik zeggen wou.. Gemeente leidt verlies op grond TEXELSE j COURANT et zink vervuilde grond Weverstraat afgevoerd Wars, Meriam Veldboer en Camar Mars overhandigen het bedrag aan Gia Vlas van rechts). (Folo Sfma Sibon/BeeMOank Texel) Het burgerinitiatief van Cees Hoogerheide over hondenpoep kon donderdagavond in de com missie middelen rekenen op veel bijval, maar zal moeilijk uitvoer baar zijn. De gemeente zal een uitzondering moeten maken op de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV), maar eerst moet de gemeente de behandeling van de APV in de Eerste en Tweede Kamer afwachten. Dat kan niet meer bij de eerstvolgende behan deling, maar pas in 2008/2009. Het voorstel van Hoogerheide bestond uit het afschaffen van de hondenbelasting, een boete van minstens €100,- voor hondeneige naren als ze de hondenpoep niet opruimen en het aanlijnen van hon den binnen de bebouwde kom. 'Aan de reacties van de mensen kan ik merken dat het leeft onder de Texelse bevolking. Mensen irriteren zich eraan.' Alle partijen waren voor het afschaf fen van de hondenbelasting. Daar moest tegenover staan dat hon deneigenaren erop worden aan gesproken de hondenpoep op te ruimen. Frans Visman (D66): 'De eigenaren zijn verantwoordelijk voor hun honden. Ik zie bij mijn huis regelmatig iemand met zijn hond wandelen. De lijn waaraan de hond vastzit wordt langer en langer, het baasje kijkt de andere kant op als de hond poept en kan hij het vanaf CDA-leden afwezig door zakenrelatie De vaste CDA-commissieleden middelen, Martijn Eelman en Ben Zegeren, waren donderdagavond afwezig bij de commissie midde len. Hun plaats werd ingenomen door Marijke Eelman. In artikel 15 van de Gemeentewet staat dat een raadslid of duo-raadslid geen goe deren of diensten aan de gemeente mag leveren als daar geld mee wordt verdiend. Zegeren heeft al een zakelijke verhouding met de gemeente en die van Eelman is aanstaande. Marijke Eelman: 'We hadden niets kunnen zeggen en dan had niemand het gemerkt, maar dat vonden we niet integer.' Het CDA heeft het inmiddels gemeld bij Gedeputeerde Staten en wacht op ontheffing die partijen daarvoor kunnen krijgen. 'Waarschijnlijk zijn ze er bij de volgende raadsvergade ring weer bij.' die afstand niet ruiken. Als ik vervol gens om het hoekje kijk, zie ik daar toch poep liggen.' Over het uitdelen van boetes waren de meningen verdeeld. Rob Heij- man (GroenLinks): 'Het zal erg moeilijk worden die taak te vervul len. Je bent er immers bijna nooit bij als een hond poept, maar ziet alleen de poep liggen. Ik zou er maar eens mee beginnen honden bezitters op hun plichten te wijzen.' Willem Vlas van Texels Belang was voor een boete. 'Je moet een mid del hebben om het beleid te kun nen handhaven.' Marijke Eelman (CDA) wilde de opbrengsten uit de boetes gebruiken voor palen met hondenpoepzakjes. 'Dat doen ze op Terschelling ook. Bij de haven staat een paal en daar is het altijd druk.' Burgemeester Geldorp gaat in het politieoverleg inbrengen om hondenbezitters meer op hun ver antwoordelijkheden te wijzen. 'Ik moet wel zeggen dat ik in deze tijd van het jaar meer waarde hecht aan zaken als verkeersveiligheid en dat fietsers met verlichting rijden.' Ook gaat het initiatief van Hoogerheide mee in de aanpassing van de APV. Volgens Hoogerheide bestaan er onder burgers ook irritaties over paardenpoep op fietspaden. 'Je kunt van ruiters met verwachten dat ze in de gaten hebben wat er onder hun paard hangt, maar het college van b en w zou je wel afspraken kunnen maken met de ruitervereni- ging over de plaatsen waar ruiters mogen rijden.' De partijen stemden hiermee in. Vlas (Texels Belang): 'Laten we het overleg tussen het college en de paardenvereniging afwachten.' De gemeente is er niet in geslaagd de twee vacatures voor de waar dering onroerende zaken (WOZ) te vervullen voor 1 augustus. Willem Vlas (Texels Belang) en Marijke Eel man (CDA) gaven donderdagavond in de commissie middelen aan een bureau te willen inhuren, waaraan kosten van €11.083,- per maand zijn verbonden, met een maximum van €55.415,-. Vlas: 'We hebben in april in de gemeenteraad afgespro ken deze bedragen aan een bureau te besteden als we nog niemand hadden gevonden. Dat is nu het geval. Wie a zegt, moet ook b zeg gen.' Volgens wethouder Kieft is er inmiddels één vacature vervult. Vanaf 1 december is er een WOZ- coördinator. Voor de vacature van taxateur is ook iemand in beeld. 'Die persoon heeft nog wel een opleiding nodig voor deze functie.' Gerbrand Poster (WD) was tegen het hele voorstel om twee nieuwe medewerkers aan te nemen. Later in de vergadering zou hij aangeven tegen iedere personeelsuitbreiding te stemmen totdat er een perso neelsbeleid is waar zijn partij ver trouwen in heeft. De burgemeester raadde hem dat af: 'U bent ontwet- tig bezig. De overheid verplicht ons deze taken uit te voeren.' Het Maartenhuis is op zoek naar vrijwilligers. In de woon- en werkge meenschap voor mensen met een verstandelijke beperking zijn vrij willigers volgens Mechteld Smits, vrijwilligerscoördinator onontbeer lijk. 'We zoeken mensen die het leuk vinden te helpen in de dag besteding, in het ouderenproject of in een van de woonhuizen. Het gaat om individuele begeleiding bij activiteiten zoals wandelen, fiet sen, spelletjes doen, tekenen, koffie drinken of helpen bij het uitvoeren van een hobby. Zo zoeken we op het moment bijvoorbeeld een vrij williger om met iemand aan nordic walking te doen. De cliënt heeft een cursus gedaan, maar we vinden het niet vertrouwd om haar alleen de duinen in te sturen.' Vrijwilligers werken onder verantwoordelijkheid van vaste medewerkers. Ze worden begeleid, zijn verzekerd en krijgen indien gewenst reiskostenvergoe ding. Ook worden ze uitgenodigd bij de viering van de jaarfeesten en op de jaarlijkse vrijwilligersdag. Het maakt Smits met uit hoeveel uur per week de vrijwilliger beschikbaar is. 'Het mag een hele dag zijn. maar een vast uurtje in de week is al heel fijn voor ons.' Woelmuis Onderfamilie van de hamsters, korte staart en korte poten. De snuit is stom(p). Bijzonder is het sterk wisselende aantal in voorkomen. Het ene moment vormen ze een ware PLAAG en het andere moment is het aantal weer zeer beperkt. Ook is de levensduur kort. Gelukkig maar, zo blijft de schade binnen de perken. Hielkebruimng@texel.com DINSDAG 16 OKTOBER 2007 Aanpassen Dageraad kost €26.000,- «gemeente geeft €26.000,- uit Ji het verbeteren van de infra- uctuur bij wooncomplex De Pot- s op 't Horntje. Althans, als het r de commissie middelen ligt. «partijen waren het hier donder- gavond unaniem over eens. Een «I van het wooncomplex ligt op meentegrond waardoor aanpas- ng nodig is. Het achterste gedeel- van de Dageraad is nu twee en n halve meter breed en moet fbreed worden naar vijf meter en ook moet daar openbare verlich ting worden aangelegd. Het bedrag wordt gedekt uit de algemene mid delen. Verkeersregelaars Sommige leden van Schietsportver eniging Texel kunnen ingezet wor den als verkeersregelaar bij TESO. Annemieke van Atteveld (PvdA) stelde hier donderdagavond een vraag over in de commissie mid delen. De burgemeester: 'Zij zijn gecertificeerd als verkeersregelaar en kunnen op drukke dagen de politie ontlasten. Ze begeleiden het verkeer op het fietspad.' De gemeente wil scheefgroei in exploitatie op het strand onge daan maken. Het vergelijken van de verschillende contracten tus sen gemeente en strandexploi- tanten met de huidige situatie moet duidelijk maken waar even tuele knelpunten zitten. Dat liet wethouder Nico Kikkert gis teren weten bij de presentatie van een nieuwe versie van de concept- strandnota. Die is een vervolg op een exemplaar dat in februari voor het laatst door de politieke partijen werd besproken en daarna door het college werd teruggenomen omdat er veel kritiek op was. Een van de knelpunten was dat er volgens het college nogal wat verschillen zitten tussen wat er in theorie op het strand zou mogen staan en wat er aan de praktijk aan paviljoens en verhuur- en verkoop punten (kiosken) aanwezig is. In februari bleken bij zes van de negen strandslagen de beschrijvingen niet met de praktijk overeen te komen. Het college heeft besloten dat onderdeel definitief uit de nieuwe concept-nota te halen en eerst eens grondig per strandslag te bekijken wat er aan paviljoens en kiosken mag zijn. Knelpunten wil de gemeente met exploitanten bespreken, zodat gezamenlijk naar oplossingen kan worden gezocht. Bestaande situa ties worden volgend jaar nog onge moeid gelaten, ook al is de nieuwe strandnota in 2008 van kracht. Kik kert: 'We willen eerst een nul-situ atie vastleggen.' Bedoeling is dat vanaf 2009 theorie en praktijk wel met elkaar overeenkomen. Het collége wil bij het onderzoek onder meer inzicht krijgen in bouw vergunningen, pachtovereenkom sten, meerjarige basisovereenkom sten tussen exploitanten en de wijze waarop bebouwing met het bestem mingsplan overeenkomt. Bedoeling is dat in het nieuwe bestemmings plan Buitengebied wordt beschre ven wat er per strandslag aan pavil joens en kiosken mag zijn. Bij het onderzoek wordt meegewogen of er eventueel sprake is van overgangs recht voor situaties waar praktijk en theorie nu van elkaar afwijken. Wel huur betalen Woning Rozendijk hoeft niet ontruimd Jaap Hoogenbosch kan voorlo pig in het huis aan de Rozendijk blijven wonen, mits hij de huur betaalt. Dat is de uitkomst van een kort geding in Alkmaar tus sen Hoogenbosch en eigenaar Werner Dros. Hoogenbosch moet de bedrijfspanden die eveneens eigendom zijn van Dros binnen drie dagen leeg opleveren. Na het faillissement van Hoogen bosch werd Dros in 2005 eige naar van woning, bedrijfspanden en ondergrond. Vooruitlopend hierop tekenden beiden inten tieverklaringen. onder meer over de terugkoop van het woonhuis door Hoogenbosch. Hij mocht in het huis blijven wonen en kon de bedrijfspanden blijven gebruiken. Over de geldigheid van de inten tieverklaringen, de terugkoop van de woning en financiële zaken ontstond naderhand onenigheid. Nadat huur, elektriciteit- en andere rekeningen met of onvoldoende werden betaald, eiste Dros ont ruiming. Wat betreft de woning is die eis nu niet ingewilligd. Wel moet Hoogenbosch van de rech ter maandelijks €500,- huur aan Dros betalen. Het laatste woord is er nog met over gezegd. Dros: 'Volgende week begint de bodem procedure. Dan wordt bepaald of Jaap al dan niet in het huis kan blijven zitten.' Hoogenbosch' advocaat M.K. Jairam van bureau Kis Corporate Finance vat de uitspraak positief op. 'Uit de woorden van de rechter kon je proeven dat hij de intentie verklaring erkent. Maar omdat hij in dit kort geding onvoldoende tijd had om over zich over zo'n inge wikkelde materie uit te spreken, heeft hij doorverwezen naar de bodemprocedure.' Die kan maan den, mogelijk jaren duren. Snellius wordt cruiseliner Het voormalige hydrografische opnemingsvaartuig Snellius wordt op een werf in Livorno aan de Middellandse Zee omgebouwd tot cruiseliner. Het in 1949 gebouw de schip, eigendom van Henk de Bloeme uit Zeeland, was in beheer De grond voor de aanleg van de rotonde Akenbuurt/Pontweg had gelijk afgewaardeerd moeten wor den. Dat gaf wethouder Kikkert don derdagavond in de commissie mid delen toe. 'Ik herstel de fout die toen is gemaakt.' Nu heeft de grond een boekwaarde van €89.345,80 terwijl de daadwerkelijke agrarische markt waarde €39.793,46 bedraagt. In een vrijwillige kavelruil voor de aanleg van een rotonde bij het Gerritslan- derdijkje/Pontweg wordt de grond ingebracht tegen de agrarische marktwaarde en leidt de gemeente een verlies van €49.552,34. Rob Heijman (GroenLinks): 'Het is jam mer dat gemeenschapsgelden op deze manier worden besteed.' Thuiszorgwinkels gecertificeerd Na toetsing door een certifice- ringbedrijf zijn de Thuiszorgwin kels van Omring voorzien van het ISO 9001:2000 certificaat. 'Er is hard gewerkt aan de certi ficering. Dankzij de inzet van de medewerkers zijn de winkels in Den Burg, Den Helder, Schagen en Wieringerwerf én de afdeling WMO in orde bevonden', vertelt Tosca Heus, bedrijfsleider van de vestigingen van Omring Thuiszorg winkels in de Kop van Noord-Hol land. De certificaten zijn onlangs in de winkels opgehangen. Met het behalen van het certificaat laten de Thuiszorgwinkels zien dat voldaan wordt aan de kwaliteitsei sen. Het keurmerk wordt jaarlijks bij de stichting Vrienden van de Koninklijke Marine. Deze had echter geen geschikte ligplaats meer en de beoogde restauratie werd, mede door de aanwezigheid van asbest, te kostbaar. Vrijdagmiddag werd het 71 meter de haven van Oudeschild binnen gesleept, waar in het droog dok de inlaten worden, dichtgelast. In de loop van de week wordt het schip zeeklaar gemaakt voor de (gesleepte) overtocht naar Italië. De nog geheel geklonken Snellius, in actieve dienst van 1952 tot 1977, zal door de nieuwe eigenaar, een Italiaanse miljonair, worden omge bouwd tot cruisechip voor de jetset Snel mogelijk plan verkeerscirculatie De gemeente heeft aan verschillen de bedrijven de opdracht gegeven een offerte uit te brengen voor het opstellen van een verkeerscircula tieplan voor Den Burg. Wethouder Kieft verwacht begin 2008 de resul taten van het plan te hebben. 'We willen graag een robuust plan dat minstens tien jaar meegaatCees Hoogerheide informeerde hier don derdagavond naar in de commissie middelen. 'Gezien de ingezonden brieven in de Texelse Courant over de parkeerproblemen in Den Burg vraag ik de gemeente om hier haast mee te maken Ik zou graag wil len dat het plan in samenspraak met belanghebbenden, bedrijven en vooral inwoners van Texel, op wordt gesteld.' De Francine Kroesen is terug van groot onderhoud. De reddingboot ligt weer operationeel in de haven van Oudeschild. De Francine Kroesen vertrok eind augustus naar IJmuiden waar ze volledig uit elkaar is gehaald. 'Ze is als nieuw afgeleverd, zodat het materiaal weer aan de hoogste eisen voldoet', aldus Jaap Groen van de KNRM. Normaliter heeft om de drie jaar groot onderhoud plaats, maar door problemen in de aanhechting tussen de tube die om de boot zit en het casco was het een jaar naar voren gehaald. Groen wijst erop dat de zeewaardigheid van de Francine Kroesen door het loslaten van de lijm niet in het geding is geweest. De reddingboot werd de afgelopen weken vervangen door de Maria Paula, een soortgelijke reddingboot als de Francine Kroesen. De Francine Kroesen werd vrijdag teruggebracht naar Oudeschild. jdens de Nacht van de Nacht «rzorgt Ecomare een avond- andeling. Deelnemers hebben Ie zintuigen nodig. Naarmate it donkerder wordt, wordt het cht minder en gaan gehoor en uk een belangrijker rol spelen, egids vertelt over de nacht en k aarom het donker donker moet I lijven. De gemeente werkt mee I inde Nacht van de Nacht door I ptal van plaatsen de straatver- j :hting te doven. De Nacht van «Nacht wordt gehouden op 27 rtober. Sis de derde keer dat de Nacht jrdt gehouden. Doel is aandacht vragen voor de schoonheid van de duisternis en de bedreiging ervan door de toenemende ver lichting. Duisternis en stilte zijn oerkwaliteiten en uit onderzoek blijkt dat verlichting negatieve effecten op mens en dier heeft. Bovendien wordt er op veel plaat sen licht en dus energie verspild. Ondanks dat het op Texel 's nachts al vrij .donker is, werkt de gemeen te mee door op enkele plaatsen de straatverlichting te doven. Zo brandt er in de nacht van 27 op 28 oktober geen licht bij de rotondes bij De Waal en de Rozendijk. Ook het fietspad langs het Stappeland is in het donker gehuld. Rijkswa terstaat heeft aangekondigd dat het ook op het terrein van TESO zo donker mogelijk is en dat alleen een mimimale hoeveelheid ver lichting aanblijft in verband met de veiligheid. Ook in Den Burg wor den in verband met de veiligheid geen lampen gedoofd. De excursie van Ecomare begint om 21.00 uur. Deelname kost €5,-, de minimumleeftijd is 8 jaar. Het is noodzakelijk vooraf te reserveren. Dat kan via tel. 317741. Bij Volks sterrenwacht De Jager kan vanaf zonsondergang naar de sterren worden gekeken en vanaf Wad denpark Avanti aan de Schorren- weg wordt een wandeling langs de waddendijk gehouden. De gemeente roept organisaties, particulieren en instanties op tijdens de Nacht van de Nacht zoveel mogelijk verlichting te doven. Meer informatie over het initiatief en de verschillende acti viteiten is te vinden op www.laat- hetdonkerdonker.nl. achtererf van fotograaf Simon it tussen Weverstraat en Achter in Den Burg was vrijdag streng jboden gebied toen daar grond srd afgegraven waarin onlangs rontreiniging door zink werd aan- jtoond. De aannemingsbedrijven ruin Weijers en Nico Roeper awijderden onder toeziend oog •n uitvoerder Joris Lamens 20 ubieke meter grond die vervolgens een speciale gesloten vrachtauto n een grondsaneringsbedrijf uit werd afgevoerd om te wor den opgeslagen in een depot in Den Helder. De operatie, die bijna de hele dag in beslag nam, was nodig om uitbreiding van het bedrijf van Smit mogelijk te maken en het gevolg van de verscherpte regel geving wat betreft de omgang met grond waarin verontreiniging is aan getroffen. Er zijn veel meer plekken in Den Burg en andere dorpen waar zink in de bodem zit. Hoewel van groot gevaar voor de volksgezondheid geen spra ke is, moet dit worden verwijderd voordat er wordt gebouwd. Te ver wachten is dus dat meer bedrijven met bouw- en uitbreidingsplannen in het centrum tegen dit probleem zullen aanlopen en met hoge kos ten voor sanering te maken zullen krijgen. De foto, gemaakt vanuit de woning van Smit, toont de kuil die na het afgraven van de bouwplaats is ontstaan. Hier verrijst binnenkort een aanbouw met onder andere studio- en expositieruimte. tFeto Hany de Gratf het Maartenhuis en zo kwam het gezin op het idee deze instelling voor mensen met een verstande lijke beperking te kiezen als goed doel. Jos van Schie, werkleider in de moestuin, maakte bekend dat het geld wordt besteed aan een bankje bij de boerderij. 'Dan hebben zo veel mogelijk mensen er profijt van.' Gia Vlas werkt in de moestuin en mocht het geld in ontvangst nemen. 'Ik vind het heel leuk. Nu kan ik tussen de middag lekker op het bankje zitten als het mooi weer is.' SMaartenhuis heeft een dona- van €120,- ontvangen van de Mars uit Barsingerhorn. «der Meriam Veldboer, Robert (14) en Camar Mars (12) "en maandag in De Koog om bedrag te overhandigen. Veld- f. 'leder jaar wordt er in ons fpeen rommelmarkt gehouden, ar staan we nu vier jaar op met 11 kraam en ieder jaar schen- we de helft van het geld aan goed doel.' De vader van het bn ontving een bierpakket van

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5