Jan Wolkers: bijna een leven lang een relatie met het eiland Cjrocn ZwartsJexeh in het harL, 'Ik stelde me Texel voor als het paradijs Mken trekken bizar vroeg naar zuiden Schaatsen bij Krim in alle jaargetijden Hout voor nieuwbouw museum 1PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12219 DINSDAG 23 OKTOBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg odig Mkatk Ambassadeur van Texel', werd hij de afgelopen dagen in Iverse media genoemd. Een wat hoogdravende benaming, uilen sommigen zeggen, maar het valt niet te ontkennen dat lan Wolkers de schoonheid van het eiland ontelbare malen in roord en geschrift heeft bezongen en daarmee hartstochte- jk heeft bijgedragen aan de promotie ervan. De schrijvende leeldhouwer, die in de nacht van donderdag op vrijdag op Hjna 82-jarige leeftijd overleed, deed dat al sinds hij hier meer lan een halve eeuw geleden een paar keer vakantie vierde. fólkers had bijna zijn leven lang =n relatie met Texel. Hij leerde het id kennen dankzij de Verkade- jlbums van Jac. P. Thijsse. De door rofessor Wenkenbach getekende aatjes maakten grote indruk op inwoner van Oegstgeest, die oen nog tien moest worden. 'Ik ie me Texel voor als het para- Met een vriendje ben ik eens de fiets op weg gegaan. Maar t waren net buiten Oegstgeest Uitvaart jan Wolkers wordt woensdag om 15.30 uur gecremeerd op begraafplaats De Nieuwe Oos- ter aan de Kruislaan in Amster dam. De bijeenkomst is open- r, maar na afloop is er geen jelegenheid tot condoleren. De itvaartplechtigheid wordt op rlevisie rechtstreeks uitgezon den via Nederland 1De Texelse ereburgers Kees de Jager en Harry de Graaf en burgemeester Geldorp maken deel uit van de rouwstoet, die om 12.00 uur vanaf Texel vertrekt. toen de koeken op waren. Toen zijn we maar teruggegaan', ver telde Wolkers de Texelse Courant in een interview dat op 3 november 2000 vlak na zijn 75ste verjaardag verscheen en waarin hij uitvoerig over zijn band met het eiland sprak. Misschien dat die band zelfs erfelijk was bepaald, want Wolkers' vader zat in zijn diensttijd, in de Eerste Wereldoorlog, op de Mok, dat toen nog een marinevliegkamp was. Een foto van Wolkers senior in militair uniform op het Texelse strand staat afgebeeld in Werkkleding, over het persoonlijk leven van de kunste naar. In de-jaren vijftig vierde Wolkers een paar keer vakantie op Texel. Hij verkeerde daarbij in gezelschap van de vrouw die model zou staan voor Olga, de vrouwelijke hoofdpersoon in zijn bestseller Turks Fruit. Texel moest met Ameland wedijveren, maar werd zijn favoriete Waddenei land omdat het zo goed bereikbaar is. 'Met de jongens gingen wij later op zondag vaak met de boot van negen uur over en om elf uur ston den we in het Rijksmuseum.' Vanaf 1969 werd Texel naast een Een foto uit het archief van de Texelse Courant, gemaakt op 26 juli 1971, toen Jan Wolkers samen mt moederloos had aangetroffen op Rottumerplaat, waar hij net als collega-schrijver Godfried Bomans Museum liefdevol opgevangen door het echtpaar De Haan (links op de foto). echtgenote Karina het zeehondje kwam opzoeken dat hij eerder die zomer n week lang in eenzaamheid had vertoefd. Het zeehondje werd in het Texels vakantiebestemming ook het eiland die bekendheid genoot als oud-ver- zo mooi is' - in september. 'Al mijn waar hij rustig kon werken. Vaste zetsstrijder en 'moeder der Geor- werk ging dan mee, ook beeld verblijfplaats was een vakantie- giërs'. Hij keerde er jaarlijks terug, houwwerk, en met de kat bovenop, huisje nabij De Cocksdorp, eigen- Eerst alleen een maand lang in mei, Die had binnen een paar dagen dom van mevrouw Boon-Verberg, later ook - 'omdat de Texelse herfst roze teentjes. Van het schone Texel se zand. In Amsterdam waren ze zwart. Op Texel heb ik heel wat van mijn boeken afgeschreven. Ik kon er heerlijk ongestoord werken.' In 1981 vestigde de kunstenaar zich permanent op het eiland, in de voor malige woning van burgemeester Sprenger aan de rand van de Den nen, nadat zijn (derde) vrouw Karina zwanger bleek van een tweeling. 'Niet dat ik een hekel had aan de stad hoor, maar we wilden onze kinderen in een rustige omgeving laten opgroeien.' Zijn komst was een tijd lang het gesprek van de dag op het eiland. En ook daarbuiten trok de verhui zing de nodige aandacht. Elke Texe laar heeft wel eens de vraag van een belangstellende overkanter moe ten beantwoorden waar 'die Wol kers' toch woonde. Feit was echter dat de als zo flamboyant bekend staande kunstenaar een betrekkelijk geïsoleerd bestaan leidde. Hij had een paar goede vrienden op Texel, maar het sociale leven ging voor een groot deel aan hem voorbij. 'Ik krijg wel eens commentaar van mensen dat ik zo'n prachtig uitzicht heb maar dat ik het helemaal dicht heb laten groeien. Dat is een soort bescherming. Maar ik moet zeggen dat ik hier vrij anoniem kan leven. Texelaars laten je in je waarde. Ze kijken niet zo gauw ergens vreemd van op. Dat stamt nog uit de tijd van de VOC, denk ik. Ze hadden alles al gezien voor het in de stad kwam.' Ook zei hij Texelaars 'heel prettig' te vinden. 'Ze bemoeien zich niet met je.' Wolkers bestreed mensenschuw te zijn. 'Ik doe gewoon mijn bood schappen en ik vind het leuk om met Texelaars te praten. Over hun werk bijvoorbeeld. Met een kweker die van alles over zijn planten weet te vertellen. Ik zoek het alleen niet op Hoewel hij zichzelf geen café bezoeker noemde, hield hij ervan samen met vrienden en familieleden uit eten te gaan op het eiland. Jelle Pekel van Het Vierspan noemde hij 'fantastisch' en 'een topkok'. Lees verder op pagina 3 or de kust worden momenteel redelijke hoeveelheden alken nargenomen, terwijl die normali- pas in november naar het zui- ïn afzakken. De vogels hebben ttmoedelijk problemen voldoen- geschikt voedsel te vinden in Au leefgebieden in het zuiden bi Noorwegen en Zweden (het iagerak). -pzee bij Westerslag werden begin maand volgens de website en de Vogelwerkgroep Texel op si dag liefst honderd alken geteld, kk vertoeft er al een paar dagen si in de haven van Oudeschild en 'zat er een in de NlOZ-haven. Vol eis onderzoeker Mardik Leopold m Wageningen IMARES op Texel 'ken wel vaker alken op in de sven, maar hij noemt het 'bizar' dat vogels er een maand vroeger dan touikelijk zijn. vermoedt dat de dieren naar de todzee zijn uitgeweken, omdat ze ar wel volop jonge haring en sprot ■wen vinden. 'Het zijn waarschijn- de dieren die in het Skagerak tël in de gaten kregen dat er iets is was en nog niet in de rui waren, aardoor ze nog snel naar elders tien trekken.' Bij het Skagerak wtr-g toontfe ZEG HEB yj WEL EEN' Een bom van wouaRsj SHADjgs" MRHR IK I IgeIooftotiKeenI jfcy®Gft PROBEREN ACKTERTON AhTOOri GOtS 0 2ï-|Q-7oo> doet zich door de voedselproblemen momenteel een verhoogde sterfte voor. Alken die al in de rui zijn, kun nen tijdelijk niet vliegen, waardoor ze niet kunnen uitwijken. Volgens Leopold zijn de dieren van nature conservatief, waardoor ze niet zomaar naar elders trekken. Dat ze al voor de Nederlande kust zijn, komt volgens hem mogelijk ook door ver- andenngen in het Friese Front (de overgangszone tussen helder Noord zeewater en troebel kustwater boven de Waddeneilanden). 'Daar blijven ze ook vaak hangen, maar daar zijn ze nu toch al overheen gewaaid.' Leopold verwacht dat de alken door hun gewoontegetrouwe gedrag vol gend jaar, na de geboorte van hun jongen op de Schotse kust, weer gewoon naar het Skagerak trekken. De haring en sprot die ze momenteel uit de Noordzee halen, is volgens hem nauwelijks iets in verhouding tot de totale hoeveelheid. 'Een alk eet ongeveer twee tot drie ons per dag.' Extern conflict legt belverkeer Kabeltex lam Texelaars met een telefoonabon nement bij Kabeltex worden sinds vorige week geteisterd door pro blemen. Die zijn het gevolg van een conflict tussen en provider Dis Telecom en KPN-dochter Enertel, waardoor KPN de stek ker er heeft uitgetrokken. Jaap Drijver van Kabeltex laat weten er alles aan te doen om de proble men zo snel mogelijk te verhel pen. 'Maar deze actie heeft ons overrompeld.' Kabeltex liet onder meer de tele foongesprekken verzorgen door DIS-Europa. Dis Telecom bleek een schuld bij Enertel te hebben, waar over onderlinge afspraken waren gemaakt. Maar KPN. dat Enertel had overgenomen, wilde niet mee werken aan deze afspraken, trok de stekker eruit, waardoor ook abon nees van Kabeltex niet meer kon den bellen. Donderdag probeerde het Maritiem en Jutters Museum Hout speelt een belangrijke rol in het gewijzigde schetsontwerp timpressie Mecanoo Ar Hout moet voor een belangrijk deel de uitstraling van de nieuw bouw van het Maritiem en Jut ters Museum in Oudeschild gaan bepalen. Dat blijkt uit een aange past schetsontwerp van Mecanoo Architecten uit Delft. Het hout moet in de plaats komen van het vele glas dat in het vorig schetsonderwerp zat verwerkt en waartegen in Oudeschild veel Kabeltex. dat al een paar jaar pro beert minder afhankelijk van de pro vider te zijn, via een andere provider (BBned) een nieuwe verbinding tot stand te brengen Omdat het over zetten (porteren) van de nummers handwerk is, neemt dit veel tijd in beslag. Vrijdag kon weer in beperk te mate worden gebeld, maar klan ten konden niet zelf worden gebeld. 'Het duurt allemaal wat langer dan ik had gehoopt en dat is vervelend', laat Drijver weten. 'We zijn afhanke lijk van de inzet van Bbned en de medewerking van KPN.' bezwaar was gerezen. In de gewij zigde schets zit nog steeds glas, maar dan achter het hout en alleen te zien als mensen recht voor de nieuwbouw staan. Het nieuwe ont werp kan rekenen op goedkeuring van de klankbordgroep met daann diverse vertegenwoordigers uit het dorp en politici. Het hout moet volgens wethou der Rikus Kieft het beeld oproepen van masten van schepen die in de haven liggen. Wat voor soort hout er wordt gebruikt, moet nog nader worden uitgewerkt. De gemeente presenteerde het nieuwe schets ontwerp gisteren samen met de klankbordgroep. Hans Eelman, één van de leden, vond het tijd om ver der te gaan met ontwerpen zodat tegen het eind van het jaar als nog een beroep op een provinci ale subsidie van €1.200.000,- kan worden gedaan. De voortgang van het project is volgens hem mede van belang voor de werkgelegen heid in Oudeschild. Jan Jacob Rab stelde dat de klankbordgroep zich voornamelijk met het uiterlijk van de nieuwbouw heeft beziggehou den. Wat er allemaal in het gebouw komt, is een verantwoordelijkheid van het museum. De nieuwbouw, die aan de Heems kerkstraat komt, krijgt drie bouwla gen. Op de begane grond komt de entree, een museumcafé en een plek voor de maquette. Op de bovenste verdieping komt ruimte voor expo sities, presentaties, workshops, vergaderingen, groepactiviteiten en filmvertoningen. In de onderste bouwlaag wordt ruimte voor onder- waterarcheologie geschapen. Van uit het museum wordt er momenteel aan gewerkt om bij Texel opgedoken bodemschatten, die de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten in Lelystad heeft opgeslagen, naar de nieuwbouw te halen. Texel heeft daarbij de steun van de provincie die vindt dat ojsgedo- ken stukken zich goed lenen voor publieksvoorlichting over maritieme historie. Texel is wat dat betreft bij de provincie in beeld als een 'pilot- project' om die historie beter over Of het vriest of niet, op De Krim kunnen binnenkort de schaat sen worden ondergebonden. Het vakantiepark bij De Cocksdorp gaat een kunstijsbaan aanleg gen. De baan, die 34 meter bij 13 meter groot wordt, komt op één van de tennisbanen in het centrum van het park. Hij wordt opgebouwd uit kunststofplaten van een paar cen timeter dik die nauwelijks voor een echte ijsvloer onderdoen. Bedoeling is dat hij er vóór de kerstdagen ligt. Omdat er geen ijs koud hoeft te worden gehouden, wordt de kunst ijsbaan volgens De Krim een zeer energiezuinig alternatief voor een reguliere ijsbaan. Volgens directeur Iwan Groothuis moet de ijsbaan een kwalitatieve aanvulling worden op de voorzie ningen van De Krim. Zowel gasten als de rest van het eiland kunnen er gratis gebruik van maken. De baan kan worden bereden met kunst en ijshockeyschaatsen die door De Krim worden verhuurd. Rijden met noren is niet de bedoeling. 'Dat is in verband met de veiligheid', aldus Groothuis. Rond de baan komt ver lichting. het voetlicht te brengen. Als het aan Eelman (fervent duiker en voor stander van het op Texel houden van opgedoken goederen) ligt. komt ook een deel van het VOC-schip de Rob naar-de nieuwbouw. Volgens Eelman is het VOC-schip op de bodem van de Waddenzee geen lang leven meer beschoren. Bedoeling is dat de gemeente eind dit jaar met zowel een definitief ontwerp als een financieringsplan naar de provincie kan stappen om in aanmerking voor subsidie te komen. Als het subsidieverwervend bureau Het Grote Oost in Hoorn de komende tijd ook lukt voldoende fondsen te vinden, kan de bouw mogelijk in 2008 van start gaan en de nieuwbouw in 2009 in gebruik worden genomen. Lees verder op pagina 4 De directeur van De Knm over weegt de Texelse scholen op een of andere manier bij de kunstijsbaan te betrekkeri. 'Er zijn steeds minder kinderen die met ijs in de sloot groot zijn geworden.' De Krim wil de baan in beginsel het hele jaar laten liggen. Volgens Groothuis is het ook een optie hem in de zomer in een sport hal te leggen, zodat er aan ijshoc key kan worden gedaan. Voor de winter wil De Krim de kunstijsbaan aankleden met een Koek- en Zopie- tent, zodat er een 'winterwonder- land' ontstaat. Groothuis verwacht dat het een goed bezochte baan gaat worden. Snorfietser met slok op Een 37-jarige inwoner van De Waal is zondag even na middernacht op de haven van Oudeschild betrapt op rijden onder invloed. De man. die op een snorfiets reed, blies 730 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht, ruim driemaal het toegestane maximum. Hij kreeg een proces-verbaal en omdat hij zelfs boven de grens van 570 ug/l zat, moest hij bovendien zijn rijbewijs inleveren. TL X E LS n^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1