1 Kinderen praten ruzies uit op stoel V Vrije schilders inspireren elkaar TEXELSE 2 COURANT oPIENie Qjeslacigd Proeven op bockbierfestival Agenda oud Papier teso texelseScouraki - DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u7U7U7.texelsecourant.nl ji DINSDAG 23 OKTOBER 2007 n Jessica Groenendaal in de Rijdende Ruziestoel. IFolo Stiana Een stoel als plek om je uit de boze buitenwereld terug te trek ken, dat is de Ruziestoel. Vrijwel alle Texelse basisscholen doen mee aan deze reizende en educa tieve tentoonstelling. Rode draad is een multifunctionele Ruziestoel op wieltjes waar het les- en spel materiaal in verborgen zit. Deze week staat de tentoonstelling in de Jac. P. Thijsseschool. leder jaar organiseert de culturele commissie van de Texelse basis scholen in samenwerking met Tri ade, centrum voor kunsteducatie in Den Helder, een kunstproject. Dit jaar ontstond het idee voor de Ruziestoel door het gelijknamige boek van Imme Dros. Zes kun stenaars werden uitgenodigd een stoel te ontwerpen. Zo staat er een in de vorm van een skelet en een van staaldraad en namaakbont. Petra Hartman en Ruud-Jan Kokke maakten een Rijdende Ruziestoel. Deze stoel dient vooral als rijdende leskoffer. Het is van de zeven stoe len de favoriet van Jasmijn Baptist en Jessica Groenendaal uit groep 3. Jasmijn: 'Het is mooi want het is kleurig. Én er zitten leuke dingen op. Als je ermee rijdt, komt er muziek uit de stoel.' De kinderen uit groep 1, 2 en 3 hebben gezamenlijk een ruziebank gemaakt en versierd. In de boven bouw vervaardigde iedere klas zelf een stoel. Volgens Rianne Mal- schaert, docent in groep 3 en voor zitter van de culturèle commissie, worden er nog geen ruzies op de zelfontworpen stoelen uitgepraat. 'Het project is pas voor de herfst vakantie begonnen. De kinderen vinden het leuk en gezellig erop te zitten, maar verder nog niet. Ik heb wel gehoord dat op andere basis scholen kinderen zich wel even op zo'n stoel terugtrekken als ze ruzie hebben.' Voor de vakantie bezocht kunste naar Carola Rombouts, schrijfster van het boek Eiland op zicht, de school. Zij leerde de kinderen gra- fiekdrukken. Zo maakte groep 5 zelf stempels en groep 3 fantasiedie ren. Jessica: 'Ik heb een zwijn met een vogelbek gemaakt.' Malschaert vindt het een erg leuk project. 'Alles komt hierin samen. De kinderen leren hoe ze naar een kunstwerk moeten kijken, maar doen ook zelf iets.' Texels Belang in vergadering De leden van Texels Belang komen donderdag 25 oktober voor een bijzondere vergadering bijeen. Op de agenda staat de gemeentelijke Meerjarenbegroting 2008-2011. Doel is de meningen te peilen en standpunten in te nemen voor de op 6 november te houden begrotings vergadering van de gemeenteraad. De bijeenkomst van Texels Belang vindt plaats in de Raadskelder en begint om 20.00 uur. Naast de leden zijn ook andere geïnteresseerden welkom. j.w. 'Over de doden niets dan goeds. Texels' bekendste inwoner is vori ge week overleden. Gelukkig is iedereen weer vol lof, in de ken nis, over de vloer geweest of heeft hem onlangs nog persoonlijk en intiem gesproken. Ik vraag me wel eens af waarom het toch zo belangrijk is om na het overlijden van een BN'ner te willen pronken met een persoonlijke band, een gesprek datje ooit met die persoon had en dat bij nader inzien alleen bestond uit het goeiedag zeggen bij het tegelijk betreden van een winkel of zoiets. Beetje meedelen in de roem nu die BN'ner toch niet meer kan vertellen dat hij je bi] zijn weten nooit heeft ont moet? Wat is roem waard? Het lijkt me erg jammer wanneer je zo bekend bent dat niemand meer echt durft te zeggen wat hij van je werken vindt. Is schilderslin nen besmeurd met koelenstront oooh..., aaah.kunst of shit? Een doek vol blauwe stippeltjes nu een Schuimende zee of een linoleumontwerp? In een vierkant geschikte roze stippeltjes Man hattan in de sneeuw of een idee voor fhvole trottoirtegels? Waar blijft het onbevangen kijken? Wil de echte vriend van Jan Wolkers opstaan? glassculpturen, waar het zonlicht zo prachtig doorheen sprankelt, en heb ik respect voor zijn schrijf talent, doordat hij vaak zo goor uit de hoek kwam, was ik absoluut geen fan van zijn boeken. Na er twee gelezen te hebben, vond ik het halverwege nummer drie zonde van mijn tijd om me nog langer bezig te houden met de immer aanwezige of opkomende erectie van de schrijver. Heb me zodoende een berg literatuur ont zegd, zeggen de kenners. Het zij zo, maar ik lijd tot nog toe nog niet aantoonbaar aan het gemis. Beet je hypocriet is natuurlijk wel dat ik dit voorjaar, zwaaiend met zijn boekenweekgeschenk op de trein ben gestapt om gratis Nederland te doorkruisen. Au! Maar zoals Wolkers zich nooit heeft kunnen of willen ontworstelen aan zijn, door de media kort door de bocht meestal als benepen aangeduide gereformeerde achtergrond, heeft ondergetekende last van zuunig- heid. Soms ten koste van een paar principes. Het overlijden van J.W. is onge twijfeld een verlies voor zijn fami lie en echte vrienden, maar naar mijn mening niet voor de Neder landse literatuur. Ben ik nu jaloers niet tot zijn kring van intimi te hebben behoord? Nee, want al bewonder ik zijn Pien Verberg Presentatieavond over Texelfonds Het Texelfonds houdt woensdag 31 oktober een bijeenkomst in Cinema Texel in Den Burg om zichzelf te presenteren. De stich ting wil Texelaars meer duidelijk heid verschaffen over het begrip lokale gemeenschapsfondsen. Het fonds, opgericht in novem ber 2004, zorgt ervoor dat geld uit vermogen of nalatenschap in de Texelse maatschappij kan worden geïnvesteerd. Bedoeling daarvan is de kwaliteit van de samenleving te versterken of te vernieuwen. Jan Beijert en Andrew Albers, bestuurslid van het Texelfonds, houden beiden een lezing. Tegelijkertijd wordt een overeen komst getekend tussen het fonds en TESO die heeft toegezegd jaarlijks €50.000,- te storten. De veerdienst wil op die manier een concrete invul ling geven aan het begrip 'Texels Eigen' dat tijdens de viering van het 100-jarig bestaan veelvuldig naar voren kwam. TESO wil met de bijdrage ook structureel investe- Frank Herzen was vriend van Texel In zijn woonplaats Hellevoetsluis is vorige week schrijver Frank Her zen (pseudoniem van Frans Wil lem van Emmerik) overleden. Her zen kreeg vooral bekendheid als schrijver van jeugdboeken. De zoon van de woordbouwer werd in 1970 bekroond. Daarnaast schreef hij proza voor volwassenen, poezie, stripboeken en leesboeken voor het onderwijs. Op initiatief van uitgeverij Het Open Boek verscheen in 1979 Texel, een vriendschap een liefde, met miniaturen van Niek Welboren. Van dit werk verscheen in 1985 een Duits-Nederlandse editie. Herzen werd 73 jaar. Voeding bij kanker In het Gemini Ziekenhuis wordt donderdag 1 november een the maochtend gehouden over ver moeidheid en voeding bij kanker. De bijeenkomst, de tweede in een serie van vijf en georganiseerd in samenwerking met de Omring, wordt gehouden in De Koploper, Prins Hendriklaan 2 te Den Helder en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Er is een minimumaantal deelnemers van acht personen vereist. Aan melden kan bij de maatschappelijk werkers van het Gemini Ziekenhuis tel. 0223-696429 en 696506. Voor meer informatie: Patiëntenservice bureau, tel. 0223-696346, email: psb@gemini-ziekenhuis.nl. Uitstap Ecomare Het Astmafonds en MEE Noordwest Holland hebben voor woensdag 14 november een uitstapje naar Eco mare georganiseerd voor Texelaars met een chronische luchtwegaan doening. De deelnemers mogen gratis naar binnen, krijgen een rond leiding over zeeleven en natuur en er staat een lunch klaar. Het uit stapje, dat van 11.00 tot 14.30 uur duurt, is onderdeel van de Week van de Chronisch Zieken. Belang stellenden kunnen zich tot don derdag 25 oktober aanmelden bij Fred Wassenborg, op 313983, 06- 4485846 of fjwassenborg@hetnet. nl. Er is een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. ren in de Texelse samenleving. Het Texelfonds bestaat uit een bestuur en een raad van advies met Texe laars uit verschillende lagen van de maatschappij. De presentatieavond begint vanaf 19.30 uur. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via c.groen@kpnplanet.nl of 315532. Sterren kijken Volkssterrenwacht De Jager is tij dens de Nacht van de Nacht (zaterdag) van 19.00 tot 23.00 uur geopend. Met een telescoop en met binoculairs kan gekeken wor den naar de bijna volle maan, de ondergaande planeet Jupiter en de opkomende planeet Mars. Daar naast bestaat de mogelijkheid dat ook Uranus in beeld wordt gekre gen. De sterrenwacht is gevestigd bij Ecomare, de toegang is gratis. Bij bewolkt weer wordt als alterna tief in De Slinger in Ecomare een powerpoint-presentatie gehouden over Saturnus en zijn manen. Deze begint dan om 21.00 uur. Workshops Dogger in Zelfpluktuin Kunstenares Door Dogger verzorgt deze week twee workshops in de Zelfpluktuin van de familie Boer- sen aan de Middellandseweg nabij Oudeschild. Vrijdag werkt ze samen met beginners en gevorderden van 9.45 tot 12.30 uur met speksteen, in verschillende formaten en kleuren. Zaterdag van 10.30.tot 12.30 uur is het schilderen van aquarellen van bloemen en planten het onderwerp. Deelname kost in beide gevallen Cees Joustra behaalde aan de Theo Tijssen Academie in Utrecht het diploma Bachelor of Educa tion (leraar basisonderwijs) met de aantekening voor bewegingsonder wijs en Daltononderwijs. Hij is sinds januari werkzaam aan OBS De Brug in Houten. Cirkel van Liefde Sanne Brügemann verzorgt met haar Cirkel van Liefde vier avon den waar bezoekers kunnen kennis maken met verschillende technie ken en methodes. Op 31 spreekt ze over Spirituele Psychologie, op 1 november over Tibetaans Lichtwerk en over de cursus channelen. Op 2 november wordt de aqua detox nader toegelicht en op 20 novem ber wordt een introductieavond meditatie gehouden. Alle avonden beginnen om 20.00 uur en zijn gra tis toegankelijk. De bijeenkomsten worden gehouden op het adres Warmoesstraat 2a. Voor aanmeldin gen en meer informatie: tel. 313102 of www.cirkelvanliefde.com. €17,50. Voor informatie en opgave: tel. 321351 of 06-36128327. Is Beemster Bock lekkerder dan Trappistenbock of is Ezelenbock favoriet? Liefhebbers konden op het Texels Bockbierfestival dat zaterdag en zondag in De Koog werd gehouden proeven van zeven tien verschillende soorten bock- Rianne Schuijl tapt een glas bockbier in café Sjans. Elkaar inspireren. Wat de één vandaag kan, kan de ander mis schien overmorgen. Zo was het in 1985, toen Texelse Eerste Vrije Academie werd opgericht, en zo is het nog steeds. Was getekend Antoon Goes, die vrijdagmiddag de tentoonstelling van TEEVA in Tusse de Banke opende. De ten toonstelling is tot en met woens dag 24 oktober te zien. Goes behoorde tot het groepje dat destijds betrokken was bij de oprichting van de vrije academie. 'Vrij staat voor niet hoogdravend, dat er geen docent aan verbonden is. We kwamen destijds bijeen in het gebouwtje waar nu Scouting Texel zit. We waren met verschillende Texelaars die graag wilden schilde ren. ledereen wist wel wat, we leer den van elkaar. Als jij een afbeelding maakte, dan kon je buurman kijken hoe je dat deed. Als groepje kun je ook makkelijker experimenteren, bijvoorbeeld met kleuren. We had den eens een vrouwelijk model, die zo'n Texelse kap op had, die ze van de folklore had geleend. Maas de Hoog nam wel eens een fles vlierbessenwijn mee. Dan namen we een glaasje in plaats van koffie. De dame zat met haar wijntje zó gezellig aan tafel, dat ze er steeds meer van kleurde. Met als gevolg dat ik steeds meer rode verf moest gebruiken. De volgende keer dat ze kwam, had ik alvast een extra pot rode verf aangemaakt. Maar bier. Een bescheiden evenement, maar wel vol sfeer en gezelligheid. Deelnemers kregen een speciale kaart waarop een cijfer kon worden gegeven voor geur, kleur en smaak. Texels Bockbier, landelijk als derde geëindigd, viel goed in de smaak. Dinsdag 23 oktober: In het gebouw van de Bewonersver eniging aan de Thijsselaan in Den Burg wordt van 13.30 tot 15.30 uur een Mantelzorgsalon gehouden. De toegang is gratis. De afdeling dialect van de Historische Vereniging heeft een bijeenkomst in Tusse de Banke in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In het raadhuis aan de Groeneplaats in Den Burg vergadert de commissie Grondgebied over de nieuwe Strand- nota. Aanvang 20.00 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Speelman Speelman. Entree €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserve ren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. In Cinema Texel draaien Copying Beethoven (20.00 uur) en Alles is Lief de (20.15 uur). Woensdag 24 oktober: Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp voor de jaar lijkse dorpenronde Duiker en maritiem onderzoeker Hans Eelman spreekt in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg over onderwaterarcheologie. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,50 In Cinema Texel draaien Waar is het Paard van Sinterklaas? (13.45, 16.15 uur), Plop en de Pinguïn (14.00 uur), Ratatouille (15.00 uur), Timboektoe (16.00 uur), Hairspray (19.00 uur), Copying Beethoven (20.00 uur). Alles is Liefde (20.15 uur) en 1408 (21.45 uur). Donderdag 25 oktober: Het Hoornder kerkje is van 14.00 tot 16.00 uur geopend voor publiek. Ken ners van de historie geven uitleg. In De Kiekendief op vakantiepark De Krim begint om 20.00 uur de leden vergadering van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt •verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Hoogwater te Oudeschild Di. 23 06.15 en 19.06 u. Wo. 24 07.26 en 20.16 u. Do. 25 08.15 en 21.05 u. Vr. 26 09.15 en 22.06 u. Za. 27 10.05 en 22.40 u. Zo. 28 09.44 en 22.15 u. Ma. 29 10.46 en 22.46 u. Di. 30 11.05 en 22.57 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 28 oktober op om 07 29 en gaat onder om 17.19 uur. Vrijdag 26 oktober eerste kwartier. De leden van Texels Belang vergade- ren over de gemeentelijke Meerjareo begroting 2008-2011De vergadering terd wordt gehouden in de Raadskelder (r zon het gemeentehuis) en begint om 20 OG IC uur. Ook andere belangstellenden af welkom. jgfi tver In het Eierlandsche Huis aan dt Klimpstraat in De Cocksdorp begint om 20.30 uur de ledenvergadering var sportvereniging SVC. In Cinema Texel draaien Alles is lielfl; (19.00 en 21.30 uur). Knocked n (19.15 uur) en Rush Hour 3 (21.45 uur). Vrijdag 26 oktober: Kunstenares Door Dogger verzorg! van 9.45 tot 12.30 uur een workshop over speksteen. Voor beginners er gevorderden. Locatie is de Zelfpluk tuin nabij Oudeschild. Deelname kos €17,50 Voor informatie en opgave tel. 321351 of 06-36128327. In het Keukencentrum aan de Manco- weg in Den Burg worden van 11.00tol 16.00 uur kookdemonstraties gege ven. In Cinema Texel draaien Timboekte (16.00 uur). Waar is het paard va- Sinterklaas? (16.15 uur), Alles is liefs (19.00 en 21.30 uur), Hairspray (19.00 uur), Knocked up (19.15 uur), The Bourne Ultimatum (21.45 uur) en Hour 3 (21.45 uur). Om de drukte de baas te kunner zet TESO soms een extra boot in. Ce veerdienst verzorgt dan ieder half een afvaart, zowel vanuit Den Hel als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zonda: van 14.30 tot 20.00 uur. Toch moe ten automobilisten vrijdag reken.r< houden met wachttijden van een ha' uur. Die kunnen op Texel ontsta? tussen 9.00 en 11.00 uur en in De: Helder tussen 12.00 en 14.00 uut Meer informatie over de veerdienst» te verkrijgen via tel. 369600 of websilt www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbuf Telefoon Telefax E-mail 1790 AA Den Bura 0222 - 36 26 20 0222 - 32 30 00 redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 01 - 20 31 59 8S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl C>p a! onze advertentiecomracten en aanbiedingen au» van de Stichting ROTA, gevestigd lo Amslerdi Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar €36.45 €34,85(3010 Per jaar €71,10 68.95 (auto Bij verzending naar het buitenland zijn pc tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. toen was er geen wijntje...Vanuit het waterverfconcours zijn we toen 's zomers het eiland opgegaan om te schilderen, zoals rond de Hoge- berg. Daardoor kwamen we weer met nieuwe technieken in aanra king. Iemand werkte met sepia. Je zag de zon er doorheen stralen. Zó mooi. En dan krijg je inspiratie.' Zo is het eigenlijk nog steeds bij TEEVA, waarvan tien schilders por tretten en ander werk exposeer den. In uiteenlopende technieken in stijlen, zoals was te zien aan de verschillende portretten van één model. Een verdieping hoger stil levens, landschappen en andere schilderijen. De tentoonstelling is geopend van 11.00 tot 16.30 uur. Operï huis bij De Gollards Verzorgingshuis Gollards aan De Zes in Den Burg houdt zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur open huis. Tijdens de dag wordt de nieuwe naam van het restaurant bekend gemaakt. Daarnaast is de zorgho- telkamer te bezichtigen en worden er allerlei activiteiten ontplooid. De afgelopen maanden is de voor malige Irenezaal in de Gollards omge bouwd tot een modern, sfeervol res taurant voor senioren. De zaal biedt gelegenheid voor allerlei activiteiten en is een ontmoetingsplaats voor zowel de bewoners als anderen. Om de heropening van het nieuwe res- Open dag kraamafdeling De kraamafdeling van het Gemi ni Ziekenhuis in Den Helder houdt zaterdag 3 november open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur kunnen de verlos kamers en couveuseafdeling worden bekeken en de hele dag worden gra tis hartfilmpjes en echo's gemaakt. Verloskundigen vertelen over hun werk en er worden demonstraties babymassage gegeven. Daarnaast taurant een feestelijk tintje te ge.?- wordt open huis gehouden. Beis? stellenden kunnen kennismaken de verschillende afdelingen in m Gollards. De open dag begint 10.00 uur met koffie. Om 10.15 u opent Geertje van Lingen het r< rant, waarbij de nieuwe naam bekert wordt gemaakt. Van 10.00 tot 153 uur zijn de verschillende afdelingen! bezichtigen en kunnen kinderen zd vermaken in een kinderspeelhcd Van 15.00 tot 18.00 uur wordt ee"9e hapje en een drankje geserveerd. Boogienight In Question Plaza in Den Burg wt zaterdag een boogienight gera den. DJ Marco van Sambeek dra vanaf 22.00 uur swingende muzri rj De toegang is gratis. wordt advies over borstvoed' gegeven en is een van de vertosM mers ingericht als kraammusef Aan tal van kraampjes worden bat» artikelen verkocht. De kraamafde* is te vinden op de afdeling 5-Noff de kraampjes staan in de central hal en in de Zr. Kueterzaal op begane grond. De toegang is gra® er is kinderopvang aanwezig. Voor meer informatie: Patiëntens* vicebureau, tel. 0223-696346. ti

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2