Texel krijgt eigen energiecoöperatie Cjrocn ^warLrJexels in het harL, Paviljoens in winter op strand dichterbij Texels' scheepje boven praalgraf zeeheld Auto vliegt spontaan in brand IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12220 VRIJDAG 26 OKTOBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg fexel krijgt een eigen energieco- iperatie. De onderneming, met naam Texel Energie, wil op het eiland duurzame energie opwek en leveren aan Texelse huis- oudens, bedrijven en vakantie- sjes. fè onderneming is een initiatief van en groep Texelaars die sinds april rderzoek heeft gedaan naar de aalbaarheid van een eigen coöpe- itie. Op 7 november willen ze over- aan tot de oprichting. Bedoeling is Et Texelaars vanaf 2008 stroom via Energie kunnen afnemen. Ze innen lid worden van de coöperatie naandelen kopen. ölgens Brendan de Graaf en Gerard lakker (Jonkersbergen), twee van de litiatiefnemers, is het de bedoeling verschillende wijze energie op te wekken. Een van de eerste projecten is er een met zonnecollectoren die Texel Energie volgend jaar wil instal leren. Over andere vormen van duur zame energie (bijvoorbeeld wind, getijde, biovergisting, zonneboilers en aardwarmte) wordt nog kennis verzameld. 'We bekijken hoe we dat het beste op Texel kunnen toepas sen', aldus De Graaf. 'Belangrijk is we alleen energie willen opwekken waarvoor draagvlak op het eiland is. Anders doen we het niet.' Het Deense eiland Samso staat voor een deel model voor Texel Energie. Samso is al sinds de jaren negen tig bezig met de ontwikkeling van eigen duurzame energiecentrales. Basisgedachte is dat bewoners het meeste profijt van de energiebron nen in de eigen omgeving moeten hebben. Windmolens die voor de kust staan, zijn niet van grote ener giemaatschappijen, maar van bewo ners van Samso die er gezamenlijk in hebben geïnvesteerd. Eind deze maand reizen de initiatiefnemers en een stel geïnteresseerde Texelaars naar het Deense eiland om ter plekke de omgang met duurzame energie te bekijken. Volgens De Graaf hebben enkele Texelse bedrijven inmiddels toe gezegd op .Texel Energie over te stappen zodra de eerste duurzame energie wordt geleverd. Het zegt het 'prachtig' te vinden dat dat vertrou wen er al is. 'De coöperatie heeft nog niets laten zien.' Afnemers van Texel Energie blijven hun stroom van het lichtnet betrekken. De energie die Texel Energie opwekt, wordt ook aan het lichtnet geleverd. De kosten zijn naar verwachting vergelijkbaar met de kosten bij andere energiele veranciers. Volgens De Graaf moet daar nog duidelijkheid over komen. 'Maar hoe meer leden we hebben, hoe sterker we op de markt staan en een vuist kunnen maken', aldus Bakker. Texel Energie maakt gebruik van ervaringen die bij TESO zijn opge daan. De coöperatie heeft net als de veerdienst geen winstoogmerk, maar wil de opbrengsten ten goede laten komen aan een goede duurzame energievoorziening. Leden hebben één stem, ongeacht het aantal aan delen dat ze bezitten. De coöperatie krijgt een bestuur en een directie. De leden hebben het laatste woord. Bestuur en directie moeten nog wor den ingevuld, er wordt volgens Bak ker en De Graaf aan de profielschet sen gewerkt. De Graaf: 'We willen er een klein schalige coöperatie van maken, zon der allerlei helpdesken als bij grote bedrijven. Je moet gewoon één persoon hebben bij wie je terecht kunt voor vragen en adviezen.' Texel Energie wil zich ook richten op voor lichting over energie. 'Wat je niet verbruikt, hoef je ook niet op te wekken.' De initiatiefnemers zijn Bakker, De Graaf, Marion Barth, Petra Schut, Gert Jan Schoorl, Jan Heijne, Klaas Kikkert, Peter van Ree, Kees Groe- newoud, Rikus Kieft, Anton Hur- kens en Hans Roeper. Zij zitten op persoonlijke titel in de groep. Roe per, Kieft en Hurkens waren de eer sten die het initiatief oppakten. Met behulp van subsidies van het Euro pees programma Leader Plus, TESO en de gemeente zijn de afgelopen maanden de haalbaarheidsstudies uitgevoerd. De groep venvacht met de ener giecoöperatie bij te dragen aan de Texelse werkgelegenheid. 'Je hebt te maken met onderhoud aan je bron nen en administratie. Dat is meteen een vorm van werkgelegenheid die los van het toerisme staat.' De plannen moeten eveneens een bijdrage leveren aan het recent gepresenteerde ambitiemanifest van de Waddeneilanden om in 2020 zelf voorzienend te zijn in de eigen ener gie- en waterhuishouding. Studenten van de Haagse Hogeschool/Acade mie voor Engineering willen Texel Energie de komende tijd ondersteu nen. De coöperatie wil zichzelf kun nen bedruipen. De Graaf: 'We willen geen club worden die van subsidies afhankelijk is.' «deputeerde Staten zijn bereid oepeler om te gaan met het jaar- nnd exploitateren van strandpa- ïjoens op Texel. Dat blijkt uit een reactie op zienswijzen die ie gemeente en de Verenigde trandexploitanten Texel bij de rovincie hadden ingediend. olgens een gewijzigd voorstel wordt de herziening van het streek- «n Noord-Holland Noord voor alle exelse strandslagen een zogehe- sn 'ja, mits-regime' ingevoerd in iaats van een 'nee, tenzij-regime' Gedeputeerde Staten eerst van San was. Bij dat laatste regime »2ren de eisen strenger dan bij een mits-regime' Daardoor neemt de sis toe dat ook in de winter pavil- psns op het strand mogen staan, lan het 'ja, mits-regime' zijn ook cenodige voorwaarden verbonden; fe waterkerende werking van de duinen, natuurbelangen, dynamisch sstbeheer en de directe omgeving ragen met te lijden hebben. Voor at laatste doelen Gedeputeerde ïaten op geluidsoverlast. teer twijfel is over mogelijke effec- op de natuur, moet op basis de Natuurbeschermingswet een togeheten passende beoordeling wrden uitgevoerd. Er hoeft nog 'fit volgens Natura 2000 te worden poetst, zoals GS aanvankelijk ook plan was. Wordt er daadwer- felijk schade verwacht, dan kan s jaarropde exploitatie van een Kwaliteitsimpuls Oeps, ik ben te laat voor mijn ziens- 'ijze over het strand, en nou mis- ze mijn kwaliteitsimpuls. En ik 'eb nog wel een heel andere impuls de gemeente of Jur Schuiringa! kwil geen grotere, maar betaalba- paviljoens, met goed smakende ikke soep en geurige koffie. Ik snap ook niet waarom die pavil- '*ns groter zouden moeten. Bij een ketje drukte is het nu al een chaos de bediening. Ik wil een schoner strand, maar wel meer spannend sanspoelsel (walvissen, zeemeer minnen). En ik wil meer aantrek- kelijke badgasten. Ik wil gigolo's Wv), die je tegen betaling van sen euro vakkundig insmeren met ®nnebrandolie. Ik wil geen ver dwaalpalen, maar alleen de kilome- •srpalen van Rijkswaterstaat. Ik wil en toe een schip op het strand, r«t alle heisa er om heen. Ik wil °°k geen harde wind en striemend maar wel mooie hoge golven ■"et schuimkoppen en een aange- rame temperatuur. Ik wil strand jes uit een herkenbare Europese "^periode: stoer romaans, weel- kng rococo, Chippendale, gothic Bauhaus voor onze oosterburen, "aar ik ben te laat. Gerbrand, kan je "dg wat voor me doen? paviljoen alsnog worden verboden. Gedeputeerde Staten wil het 'ja, mits-regime' toestaan bij paal 9,12, 15, 17, tussen 18,5 en 21, bij paal 28, 31 en 33. Voor de rest van het strand geldt bij voorbaat een 'nee regime' Strandpaviljoenhouders moeten voor vergunningen bij de gemeente en het hoogheemraadschap zijn. Als de Natuurbeschermingswet om de hoek komt, moeten ze ook een aanvraag bij de provincie indienen. Bij toestemming gelden nog een paar voorwaarden. Een strandpavil joen mag geen permanent gebouw worden en mag tussen 1 november en 1 februari (de periode dat ze nu nog weg moeten zijn) niet gesloten zijn. Het mag in de winter ook niet voor opslag worden gebruikt. Het gewijzigd voorstel, dat volgde op een stroom aan zienswijzen van onder meer de gemeente en de Verenigde Strandexloitanten Texel, moet volgende maand nog door Provinciale Staten worden bespro ken. De wijziging moet ook formeel worden vastgelegd in het streekplan en het bestemmingsplan Buitenge bied. De gemeente heeft al eerder aangegeven een voorstander van jaarronde strandpaviljoens te zijn. Voor overige bouwwerken op het strand wil het college de mogelijk heden niet verruimen; die moeten in de wintermaanden weg zijn. Val verwondt bromfietsster Een 16-jarig meisje uit Den Burg is gistermorgen rond 7.00 uur akelig ten val gekomen met haar bromfiets. Dat gebeurde op het fietspad langs de Pontweg, vlakbij de veerhaven. Ze werd met onbekende verwondin gen per ambulance naar Den Helder gebracht. Volgens een politiewoord voerder had het meisje mogelijk een been gebroken. Een technisch manke ment was waarschijnlijk de oorzaak. Het nieuwste project: een zeventiende- Jacob van der Kooij werkt aan alweer zijn 24ste scheepsmodel en allemaal zijn ze volgens hem 'goed terechtgekomen'. Maar voor niet één ervan is er zo'n prominente plaats als zijn 22ste, dat woensdag 7 november in de Oude Kerk in Amsterdam wordt onthuld, boven het praalgraf van zeeheld Jacob van Heemskerck. Hoewel hij er nogal bescheiden onder blijft, is sprake van een eer volle opdracht. Die kwam tot stand nadat Herbert van Hasselt, directeur van de Stichting De Oude Kerk, drie jaar geleden voor werkzaamheden in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild was en die combi neerde met een bezoek aan het Zeemanskerkje. Van Hasselt raakte onder de indruk van de er hangende pinas, een 17de-eeuws jacht dat Van der Kooij jaren geleden bouw de. Hij zocht contact met de maker, waarna beiden overeenkwamen dat de Oudeschilder het admiraalschip van Jacob van Heemskerck zou bouwen. Saillant detail is niet alleen dat de scheepsbouwer en de admi raal dezelfde voornaam hebben, maar ook dat Van der Kooij in de Heemskerckstraat woont. De bouw van het admiraalschip past in een groter plan om de band tussen de kerk en de scheepvaart te benadrukken. Het 700 jaar oude godshuis, dat is gewijd aan Sint Nicolaas, de schutsheilige van zeevaarders, stond ooit aan open water. Zeelieden zochten de kerk op vóór vertrek om er te bidden voor een behouden vaart. Tijdens hun afwezigheid deden hun ouders, vrouwen en kinderen hetzelfde. Net als in veel andere kerken hingen er scheepsmodellen, ter herinnering aan een verre geliefde, uit dankbaar heid voor een veilige thuiskomst, als aandenken aan een gewonnen zeeslag of gewoon als versienng bij het altaar van een schippersgilde. Bovendien vormden de scheepjes een verwijzing naar 'het schip der kerk', geleid door God en bestuurd door Petrus, en naar de Ark van Noach. Tijdens de Beeldenstorm in 1566 werden ze hardhandig verwij derd en daarna verkocht, vernietigd of in de gracht gegooid. Op 7 november wordt een oude traditie in ere hersteld en worden in de Oude Kerk drie modellen ont huld. Eén ervan, een (middeleeuw se) zilveren kogge, behoorde tot de Beeldenstorm tot het interieur. Het negentiende-eeuwse stoom schip Rembrandt is een ode aan de beroemde schilder, wiens eer ste vrouw Saskia van Uylenburg er begraven ligt Lees verder op pagina 3 Een korte, hevige brand heeft dins- weg naar de boot. Hoewel de schrik dagochtend in de Oranjestraat in groot was, bleven ze ongedeerd. Oosterend een auto vrijwel volledig Volgens een woordvoerder van de in de as gelegd. Dat gebeurde vlak brandweer vatte de auto 'spon- nadat de inzittenden waren inge- taan' vlam en is de oorzaak is niet stapt en de motor hadden gestart, bekend. Woelmuis Het Oosterender echtpaar was op tFoiooun Koopman) Logiesverstrekkers: 'Herstel monument van Jan Wolkers' 'De Texelse gemeenschap moet onverwijld aan de slag met het herstel van het monument Tof hiertoe en niet verder van Jan Wolkers. Het beeld hoort voor altijd op de dijk te staan.' Een hartstochtelijk pleidooi dat TVL- voorzitter Bart Robbers gister avond hield tijdens de ledenverga dering van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Nu Wolkers er niet meer is, is bij velen het gevoel van schaamte dat het glazen kunstwerk op de dijk van de Pnns Hendrikpolder na de grondige vernieling in 2002 er nog steeds met staat, groter dan ooit Ook binnen TVL, waar pogingen in het verleden om het beeld opnieuw op te richten op mets zijn uitgelo- Overlast Texelaars hebben sinds het einde van het hoogseizoen voor veel overlast, vechtpartijen en ordeverstoringen op het eiland gezorgd. Liefst tien kregen in september een waarschuwing van de burgemeester en een lokaalver bod voor alle horecagelegenheden in De Koog. Pagina 3 Lekkerste cake 'Nu we voor de tweede keer gewon nen hebben, werden collega's wel erg nieuwsgierig naar het recept', vertelt Arnold Leijstra van Bakker Timmer, wiens cake voor de tweede keer op rij de lekkerste van Noord- Holland is geworden. Pagina 6 a Bedrijfsleider 'De ideeën zijn goed. alleen ben ik bang dat de ruimte op de Groene- plaats te beperkt wordt voor eve nementen. Die liggen mij na aan het hart, want door wat te organiseren breng je sfeer.' Dat zegt Heino Hui zing, die na zeven jaar bedrijfslei derschap bij De Lindeboom voor De Krim heeft gekozen. Pagina 7 Scheiding op naaktstranden Op het ene deel van het naakt strand sport en spel beoefenen en een strandhuisje hebben en een paar meter verderop op het zelfde strand absolute rust en stilte in acht nemen en niks geen strandhuisjes. Het klinkt opmer kelijk, maar is de praktijk in de nieuwe strandnota. De bekte naaktstranden bij paal 9 en paal 28 vallen zowel onder de recre atieve zones als de natuurzones die de gemeente op het strand wil invoe ren. Joop Groeskamp (Texels Belang) wilde daar dinsdagavond tijdens de raadscommissie Grondgebied toch het zijne van weten. Hij vond de splitsing toch maar een 'rare situatie'. Wethouder Nico Kikkert beaamde dat Groeskamp gelijk had, maar stelde dat het de enige manier is om Texel van de nodige meters naaktstrand te voorzien. De gemeente kan niet meer meters strand van het rijk pachten dan ze nu doet, waardoor het niet mogelijk is de recreatieve zones ver der op te rekken. Lees verder op pagina 7 Honden moeten muilkorf dragen Een vrouw uit Den Burg moet ver plicht haar twee honden muilkor ven en aanlijnen. De dieren zijn door het college als 'gevaarlijk' bestempeld, omdat ze het afge lopen jaar meermalen mensen en dieren hebben gebeten. Volgens gemeente en politie is de vrouw meermalen gewaarschuwd, maar heeft zij zelf onvoldoende actie ondernomen. Dat is voor burgemees ter en wethouders aanleiding geweest de dieren op basis van de Algemene Plaatselijke Verordening als gevaar lijk te betitelen. Naast het verplicht muilkorven en aanlijnen, moeten de honden verplicht een leesbare identi ficatie dragen, voor het geval ze toch loslopen. De vrouw, in februan en juli al eens gewaarschuwd, gaf bij de politie aan dat zij om gezondsheids- redenen niet van plan is de honden aan de lijn te doen. Volgens het col lege kan dat echter nooit een reden zijn honden niet onder controle te hebben. De gemeente kwam in actie, nadat zich in september opnieuw een incident had voorgedaan en de politie proces-verbaal opmaakte. pen. Hoeveel geld er precies voor nodig is, werd gisteravond niet dui delijk, maar omdat de tekeningen al zijn gemaakt, gaat het bestuur ervan uit dat het te overzien moet zijn. Het argument van destijds dat het risico dat het opnieuw ten prooi zal vallen aan vandalisme te groot is, mag vol gens TVL geen reden zijn om het te laten. Robbers: 'Desnoods leggen we de stukken glas klaar, zodat we binnen een week weer een nieuw monument hebben.' T EXE LS F. -"COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1