Themaweek laat inzet zien vrijkaartjesvoor van werkers in jeugdzorg Abdij van Egmond volgend jaar volop in de aandacht TEXELSE g COURANT 01 Noord- olland oktober 2007 www.noord-holland.nl Nieuwe regeling moet landschap mooier maken Provinciale Staten Hier maak ik me druk om... Basketbalweek DINSDAG 30 OKTOBER 2007 Noord-Holland NU PROVINCIE Jaarlijks krijgen 150.000 kinderen hulp van jeugdzorg. Ongeveer 1 op de 40 kinderen tot 18 jaar krijgt ermee te maken. De jeugdzorg is de laatste tijd nogal negatief in het nieuws geweest. Toch maakt de hulp die wordt gegeven voor veel kinderen een groot verschil. Door jeugd zorg krijgen ze zicht op een betere toekomst. Om ook eens te laten zien hoeveel goeds er gebeurt en met hoeveel toe wijding en enthousiasme er wordt gewerkt, wordt de Week van de Jeugdzorg gehouden. Het is de tweede keer dat zo'n week op touw wordt gezet, ditmaal van 17 tot en met 24 november. In heel Nederland vinden activiteiten plaats. Ook Noord-Holland doet dit jaar weer mee. Provinciale politici gaan stage lopen bij een van de jeugdzorginstellingen. Op die manier maken zij kennis met de dagelijkse praktijk. Voor de jongeren zelf worden in het hele land activiteiten gehouden. In Noord-Holland organiseert de pro vincie een sportief programma in de Westergasfabriek in Amsterdam. Nooit saai Voor de werkers in de jeugdzorg is de week heel belangrijk. "Het is jam mer dat er maar één zo'n week in het jaar is. We zouden veel vaker posi tief in het nieuws willen komen", zegt Hanneke van Velde. Zij heeft op verschillende manieren te maken met de jeugdzorg. Ze werkt als leiding gevende in het Centrum voor Dagbehandeling in Alkmaar, begeleidt in Den Helder jongeren in een woongroep en verzorgt gezinstherapie. Het is leuk werk, vindt ze, hoewel het zwaar kan zijn en altijd draait om problemen. "Mijn werk is nooit saai. Geen kind, geen ouder is hetzelfde. Je moet creatief zijn bij het vinden van oplossingen. Als je een succes boekt, al is het maar kléin, maakt datje werk leuk." "Op het moment dat mensen bij ons aankloppen, is er vaak al heel lang iets aan de hand. Niemand kiest ervoor om vast te lopen met zijn gezin. Soms gaat het om een moeilijk kind, soms om problemen die eigenlijk voortkomen uit de jeugd van de ouders. In beide gevallen is hulp nodig. Zo kunnen we er ook voor zorgen dat de kinderen van de volgende gene ratie niet weer met dezelfde problemen zitten." Kijk voor meer informatie en het volledige programma op www.noord-holland.nl of op www.weekvandejeugdzorg.nl Cabretière Sara Kroos (links) is dit jaar het boegbeeld van de Week voor de Jeugdzorg Lelijke loodsen middenin een prachtig land schap. Vervallen kassen die het uitzicht belem meren. Haveloze fabrieksgebouwen die worden beklad en vernield. De provincie Noord-Holland werkt aan een plan om die storende zaken op het platteland op te ruimen. Er bestaan strenge regels voor bouwen op het plat teland. Zo zorgen de provincie en de gemeenten ervoor dat het open gebied rond de steden niet verder 'versteent'. Maar het is moeilijk om verval len gebouwen weg te krijgen die jaren geleden zijn neergezet. Vaak hebben de eigenaren niet het geld om de boel te laten slopen. Bovendien kunnen ze weinig beginnen met de grond, waar ze alleen onder strenge voorwaarden op mogen bouwen. Zo kan het gebeuren dat kassen die niet meer worden gebruikt voor de tuinbouw, dienst gaan doen als caravanstalling. Het maakt het landschap er niet mooier op. Het verrommelt. Proefprojecten Daarom komt de provincie nu voor de gebieden buiten de bebouwde kom met de regeling 'Ruimte voor ruimte'. Eigenaren die storende gebouwen opruimen, mogen op een andere locatie - ook buiten de bebouwde kom - een huis laten bou wen. Soms zelfs meer, als ze veel grond en gebou wen 'inleveren'. De oude gebouwen worden gesloopt en de grond krijgt een andere bestemming. Voorwaarde voor de nieuwe huizen is dat die mooi zijn, zodat het land schap er voor iedereen op vooruit gaat. De bouwer kan zelf in het nieuwe huis gaan wonen, maar het ook verkopen. Het is ook voor te stellen dat bewo ners gezamenlijk een loods opkopen die hun uit zicht bederft, zodat ze die kunnen laten slopen.De regeling wordt nog dit jaar van kracht. In de komen de tijd gaat de provincie samen met gemeenten alvast een aantal proefprojecten uitvoeren. Hiervoor zijn al aanvragen binnengekomen. Het is één van de belangrijkste plekken in de vroege geschiedenis van Noord-Holland: de abdij van Egmond. De eerste machthebbers van West-Nederland woonden in Egmond en in de Middeleeuwen was de abdij het intellec tuele en spirituele centrum van deze regio. Omdat 2008 het Jaar van het Religieus Erfgoed is, wil de provincie graag iets doen voor de abdij, waar ook tegenwoordig nog monniken wonen. Zo wordt het gebied rondom de abdij beschermd. Ook is er een plan om de eerste graven van Holland, die bij de abdij werden begraven, een nieuwe plek te geven in de abdijkerk. In het gebied rond de abdij komen borden met infor matie te staan en in de abdijwinkel, de zoge naamde kaarsenmakerij, wordt een tentoonstel ling ingericht. Verder worden er boeken uitgege ven over de historie van de abdij en komt er een gedenkteken. Ontwerpwedstrijd Om de herkenbaarheid van de abdij te vergroten wil de provincie een gedenkteken laten maken dat bij de ingang van de abdij wordt geplaatst. Een blikvanger voor voorbijgangers, die de sacrale en mysterieuze sfeer van het gebied sym boliseert. Voor het vervaardigen van het gedenk teken organiseert de provincie een ontwerpwed strijd. Omdat het gedenkteken eind april geplaatst moet worden, zal het definitieve ont werp eind 2007 goedgekeurd moeten worden. Rent u de kunstenaar die snel tot een goed ont werp kan komen, het tot uitvoer kan brengen én binnen het budget van 40.000 kan blijven? Stuur dan vóór 30 november 2007 een ontwerpschels aan: Provincie Noord-Holland, Directie Beleid, Wing Che Wong, Sector Cultuur en Cultuur historie, Postbus 3007,2001 DA Haarlem. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met [Ving Cite Wong telefoon 06 18 300 399 of e-mail: ivongufonoon1-holland.nl Net als vorig jaar sponsort de provincie Noord- Holland de Basketbalweek. Tijdens dit evene ment, dat tijdens de kerstvakantie plaatsvindt in de Kennemer Sportcenter in Haarlem, strij den Nederlandse en buitenlandse topteams in twee poules. Daarnaast kan iedereen ook terecht in de Basketball Experience, een interactief speelpark. Kortom, een sportief en gezellig familie-uitje. U kunt daarbij zijn! Als u antwoord geeft op de prijsvraag, maakt u kans op een vrijkaart. Waar vindt de basketbalweek volgend jaar plaats? a) Amsterdam b) Haarlem c) Rotterdam Onder de inzenders van het juiste antwoord verlo ten wij 10 keer twee kaartjes voor de halve finales en 10 keer twee kaartjes voor de finaledag. Mail uw antwoord voor 15 november naar nhnu(a) noord-holland.nl of stuur het naar Redactie Noord- Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Winnaars krijgen medio december bericht. Het juiste antwoord op de vorige prijsvraag was 'Mohammed'. Prijswinnaars waren Renske Bastiaans (Amsterdam), Carry Burgering (Amsterdam), Theo Derriks (Duivendrecht), Cerard Smit (Hilversum), Jan Sprangers (Beverwijk). De 55 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina komt steeds een van de Statenleden aan het woord over een onderwerp dat hem of haar bijzonder aan het hart gaat. Van 17 tot en met 24 november wordt de Week van de Jeugdzorg gehouden. Louise Smits (SP) is goed thuis in dit onderwerp. Smits heeft vooral als bestuurslid in verschillende organisaties ervaring met de zorgsector. Ze is altijd werkzaam geweest als personeelsmanager, onder meer bij gemeenten. Waarom is jeugdzorg belangrijk? Kinderen zijn de toekomst. Als in het begin van het leven van een kind dingen mis gaan, dan komen die later uitvergroot terug. Wat is de rol van de provincie als het gaat om jeugdzorg? De rollen zijn verdeeld. De gemeenten zorgen voor de voorzieningen. Zij hebben ook de taak om te voorkomen dat het mis gaat. De uitvoering van de zorg is meer de taak van de provincie. En natuurlijk moeten gemeenten en provincie goed samenwerken en zorgen dat ze elkaar aanvullen. Doet de provincie dat goed? De provincie probeert dat zo goed mogelijk te doen, maar ze is er nog niet zo lang mee bezig. De jeugdzorg viel eerst onder de rijksoverheid en is in 2005 overgegaan naar de provincies. Om erach ter te komen wat er allemaal speelt heeft de provincie een beldriedaagse gehouden voor alle men sen die met de jeugdzorg te maken hebben. Om te horen waar nu de knelpunten zitten. Welk beeld heeft u van de jeugdzorg overgehouden na de beldriedaagse? Iedereen bedoelt het zo goed, maar er wordt veel langs elkaar heen gewerkt. Eind september heb ben we een rondetafelgesprek gehad met mensen die hadden meegedaan aan de beldriedaagse. Daarbij kwamen drie punten duidelijk naar voren: ten eerste moet de samenwerking tussen alle partijen beter. Ten tweede moet er meer personeel komen. Er moet geld maar vooral ook tijd beschikbaar komen om het personeel goed op te leiden. Ten derde moeten er minder starre regels komen. Mensen moeten meer vrijheid van handelen krijgen op de werkvloer. Wat doet u om de jeugdzorg vooruit te helpen? Ik ben voorzitter van de commissie Sociale Infrastructuur, dat is één van de commissies die Provinciale Staten adviseert. Iemand die afhankelijk is van de jeugdzorg zou kunnen zeggen: wat schiet ik ermee op dat u voorzitter bent? Als iemand dat werkelijk tegen me zou zeggen, zou mijn eerste tegenvraag zijn: vertel eens wat je probleem is. Ik ben nieuwsgierig hoe jouw situatie is en hoe jij die beleeft. En als jij het voor het zeggen zou hebben, hoe zou je het dan willen? Daar kan ik weer iets van leren. Tijdens de Week van de Jeugdzorg gaat een aantal mensen van de provincie stage lopen in de jeugdzorg. Ik doe dat ook. Dan ga ik dat soort vragen dus zeker stellen. Ik zal heel goed luisteren en alles doen wat ik kan om dingen te veranderen als dat nodig is. Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: provincie Noord-Holland, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 31 95, e-mail: nhnu@noord-holland.nl Jeugd?- www.weekvandejeuodzorg.nl Ontsierende kassen als deze komen in aanmerking voor de Ruimte voor ruimte-regeling

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8