Commotie over grote manege aan Bosrandweg taad negeert brief Scherpschutters Minder geld voor sociale woningen Jgdzrg. Cjrotn c/^wartsjexeh in het hart ill JH Herverkaveling dringend nodig Landbouw: geen grond meer voor natuurland Oude vete laait weer op SWT in knel door het rijk Grote delegatie naar Samsö LuoonHuvs 1PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12222 VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg en plan van Jan Dorrestijn uit Baarn voor de bouw van en manege met bedrijfswoning aan de Bosrandweg bij Ie Koog heeft voor veel commotie gezorgd. Bedoeling is ■at er in het open gebied tussen de maneges Elzenhof en Kikkert en Hotel Tatenhove een gebouw van circa 67 bij 34 meter wordt gebouwd, met een nokhoogte van 8 meter. )e gemeente is voornemens om er aan mee te werken. 10 voor Texel' noemt het een blamage, buren vinden het «begrijpelijk en Piet Blom van paardenpension Vrij en ilij spreekt van een kwalititeitsverbetering. De aanvraag igt zes weken ter inzage. brrestijn, die momenteel een rond- paarden en heb er liefhebberij in. k maakt door Thailand, laat tele-' In eerste instantie wilde ik met mijn nsch weten al vier jaar met de dochter aan de slag, nu heb ik een Ismen bezig te zijn. 'Ik heb zelf Texelse partner op het oog met wie ik mogelijk ga samenwerken.' Bedoeling is volgens Dorrestijn dat de manege voor een deel de functie van paardenpension krijgt. Op de tekening staan een stuk of 30 paar- denboxen, evenals een buitenbak van 20 bij 60 meter. Voor de mogelijke bouw van het voor Texelse begrippen en zeker in die landelijke omgeving grote gebouw en de woning, maakt het college gebruik van de vrijstelling, op grond van artikel 19, lid 2. De beslissingsbevoegdheid ligt bij b en w, raad en provincie hoeven geen goedkeuring te verlenen. 'Uit oog punt van planologie, stedenbouw, dorps- en landschappelijke waar- Zijaanzicht van de manege die een lengte van ongeveer circa 67 meter krijgt. manege Kikkert. Achter de ruiters het beoogde bouwterrein, met alzijdig, stabiel en flexibel. Tref- sorden voor de Texelse land- die het zeker landelijk uien helemaal niet slecht blijkt doen. Ondernemers hebben ïtrouwen in de toekomst. 90 jcent denkt er voorlopig niet ai om te stoppen en tweederde Ihet bedrijf verder ontwikkelen, sar er zijn ook knelpunten. Er srst krapte op de grondmarkt de omvorming van Waalen- ag verhoogt de spanning op grondmarkt. 'Er moet op het iand geen landbouwgrond meer or natuurdoeleinden meer wor- n onttrokken.' Jus word geconcludeerd in het ?ort 'Land- en tuinbouw op «el, resultaat van een agrarisch uctuuronderzoek' van Stivas ord-Holland. Voorzitter Hans Wer overhandigde het rapport leravond uit aan Albert Moens, vanaf het terrein Gerard Timmerman!Beeldbank Texel) den, verkeerstechnische aspecten stuit het plan niet op bezwaren', aldus het college. Het plan is vol gens de gemeente ook met strijdig met de Vogel- en habitatrichtlijnen. Bouwblok Volgens b en w is in het bestem mingsplan de mogelijkheid voor een dergelijk plan opgenomen. 'Er ligt op die locatie een groot bouw blok en als daarbinnen een groot gebouw (manege) komt en het past binnen dit bouwblok en de regels van het bestemmingsplan, dan is er geen argument meer om hier niet aan mee te werken. Het bestem mingsplan is vastgesteld door de gemeenteraad en goedgekeurd door de provincie', aldus woord voerder Sanne Brügemann. Op grond van deze bestemming is een dakhelling van minimaal 30 procent vereist, maar vanwege de grootte is 17 procent het maximale. De welstandcommissie heeft op 15 oktober positief geadviseerd. Op basis van de voorschriften is een dienstwoning niet toegestaan, maar er kan een uitzondering worden gemaakt als de noodzaak is aan getoond. 'De constante zorg die paarden vereisen en de gevraagde bewoning maken het noodzakelijk dat de beheerder ter plekke aanwe zig moet zijn', motiveert het college. Opmerkelijk is dat een deel van het Poll over manege Moet de gemeente meewerken aan de bouw van een manege van 67 bij 34 meter in het open gebied langs de Bosrandweg bij De Koog? Wie daarover z'n mening wil gevert kan dat doen op de website van de Texelse Courant (www.texelsecourant. nl). Met de stelling Het monu ment tot hiertoe en niet verder van Jan Wolkers op de dijk moet worden hersteld was 89 procent van de deelnemers aan de poll het eens. bebouwingsvlak op grond ligt die niet in eigendom is van Dorrestijn. De schuur wordt volgens de teke ning opgetrokken uit baksteen, met op het dak golfplaten van etermet. Blamage 'Een blamage. Onbegrijpelijk dat het college zoiets er tussen from melt', reageert Menno Stam van '10 voor Texel' op het plan. 'Ik kan me niet voorstellen dat iemand hier op zit te wachten. We hebben het hier over een prachtig stukje open land schap temidden van het bos, met een mooie doorkijk. Als je daar zo'n grote schuur neerzet blijft er niets van over. Wij gaan beslist bezwaar aantekenen en ik hoop dat heel veel Texelaars dat ook zullen doen, zodat het college zich bedenkt. Hebben ze zich trouwens wel afgevraagd of bestaande paardenpensions hun stallen vol krijgen? Dat zal er straks niet makkelijker op worden.' Verderop in deze krant meer over de manege. Bedonderd 'Hogere overheden zijn niet te ver trouwen'. tierde Gerbrand Poster (WD) en 'We worden bedonderd', waarschuwde Gerard Weijers. Het bericht dat LNV veertien gebie den in de Waddenzee wil afsluiten heeft dinsdagavond in de gemeen teraad tot heftige reacties geleid. Pagina 5 m Geslacht Terpstra De geschiedenis van de familie Terpstra staat opgetekend in het vorige week verschenen boek Hij droeg ons voorgeslacht, geschre ven door Gerie de Leeuw, één van de 73 kleinkinderen van Dirk en Akke Terpstra. Pagina 7 i Wampex Noord-Hollands gedeputeerde voor natuur en milieu. Dit gebeurde op een bijeenkomst met agrariërs, bestuurders en vertegenwoordigers van landbouw- en natuurorganisa ties in het Eierlandsche Huis. Voor het onderzoek werkten 82 procent van de 293 Texelse grondeigena ren (boven de vijf hectare), een representatief aantal, mee aan de enquête. Er kwamen een aantal opmerkelijk cijfers uit de database. Zo bleken er onder de grondeige naars, naast boeren, particulieren en kerken, bijvoorbeeld twaalf stich tingen te zijn. Ook bleek veel grond op het eiland eigendom te zijn van niet-Texelaars. Belemmeringen Het aantal kavels per bedrijf blijkt met vijf vrij hoog te zijn voor een efficiënte bedrijfsvoering, waarbij het aantal per boer varieert tus sen de één en tien. Toch ervaren gemeente moet de subsidie- rordening eens goed tegen het to houden. Aanleiding hiervoor te toekenning van een waarde- gssubsidie van €2.100,- aan de Wildschutters. Gebleken is dat 'criteria voor het boordelen van 'subsidie hiaten vertonen. 'Eilandschutters, huurder van de 'iiethal, kampen met een tekort op begroting. Ze moeten namelijk Sr huur betalen doordat het art- '■aboratorium uit de hal vertrekt. is extra geld nodig voor de "sg van een buitenbaan. De sub- teaanvraag deed vooraf al veel s opwaaien. De Texelse Scherp- wtters, die zich na een ruzie Plitsten van de bestaande schiet vereniging, zeiden namelijk dat ^bsidie niet nodig zou zijn als zij i avond per week mogen schie- legen een volgens hen 'markt- norme' prijs van €2.800,- per De stichting die het gebouw teert vroeg echter het drievou- met als argument dat dit de ^Pnjs is van de schiettunnel. De Scherpschutters menen dat daarbij geen rekening wordt gehouden met de inspanningen van de vrijwilligers bij de bouw, maar de stichting stelt dat verenigingen die niet zijn aan gesloten bij de stichting daar geen aanspraak op kunnen maken, maar 'het tarief voor derden' betalen. De rechter stelde de stichting in het gelijk. Maar de Scherpschutters, die nu aan de vastewal schieten, voer den aan dat de stichting hierdoor in drie jaar tijd wel €8.400,- aan huur zijn misgelopen. 'Wij verzoeken dan ook geen structureel gemeen schapsgeld aan de boogschutters te geven.' Vergeefs. 'We gaan niet in op brieven met mogelijke sugges ties waar ik eigenlijk niets van wil weten', reageerde Hennie Festen (GL). Volgens Gerard Weijers was het simpel: 'De subsidieverordening zegt dat we het moeten geven.' De raad stemde unaniem in met de bij drage. De kwestie wierp wel vragen op over de subsidieverordening, die daarom tegen het licht zal worden gehouden. de meeste landbouwers dat met als een probleem. 'Je went aan je belemmeringen', stelde onderzoe ker Jan Buijs. Wel vindt men dat er op termijn verbetering in deze situatie moet komen. Herverkave ling was een woord dat gisteravond regelmatig in de mond werd geno men. Volgens Buijs moet op termijn nagenoeg de totale oppervlakte aan landbouwgrond op het'eiland worden herverkaveld Zo'n groot schalige verkaveling heeft de voor keur boven kleinschalige vrijwillige kavelruilen. Ook moet er volgens de onderzoekers geen landbouw grond meer worden onttrokken voor natuurdoeleinden. Reeds begrensde maar nog niet aangelegde natuur gebieden moeten zelfs weer aan de landbouw worden teruggegeven. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de slechte verkavelingssituatie op Texel te verbeteren, de oplo pende grondprijzen af te remmen en de afkalving van het agrocomplex (landbouw, toeleverings- en verwer kingsbedrijven) op Texel tegen te gaan. Het rapport somt een reeks economische en landschappelijke hindernissen op die de agrarische bedrijfsvoering op Texel steeds las tiger maken. Te veel kleinere kavels, met name in het zuidwesten- en middengebied van Texel. Er heerst een grote krapte op de grondmarkt. De omzetting van de agrarische pol der Waaenburg naar natuurgebied zal die ontwikkeling alleen maar ver sterken, wat tot gevolg heeft dat de grondprijzen op Texel extra zullen stijgen. Daarbij komt dat de kosten voor productie en agrarische dien sten door de geïsoleerde ligging van Texel hoog zijn. Dit is zorgwekkend voor de kracht van de totale agrari sche sector, aldus de opstellers van het rapport. Grondbank Eindconclusie van gisteravond was dat provincie, gemeente, LTO en andere organisatie snel aan de slag moeten om de problemen aan te pakken. 'De koe bij de horens vat ten', zei Schipper. 'Met dit rapport in de hand kunnen stappen voor waarts worden gemaakt.' Moens liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat aan de doelstelling van 1340 hectare natuurgebied op Texel te vormen, niet valt te tornen. 'Het ontwikkelen van nieuwe natuur gebeurt altijd op boerenland.' Maar hij beloofde wel dat de 250 hectare die in Waalenburg voor natuur gaat, elders uit de begrenzing zal worden gehaald. Een verkaveling heeft vol gens Moens alleen kans van slagen als boeren hun land niet op de vrije markt verkopen, maar dit via de grond(ruil)bank doen. Uit onderzoek maakte hij op dat er door boeren die stoppen met hun bedrijf op termijn 850 hectare boerenland vrij zal komen. 'Dat is een goede basis voor de ruilbank.' Wethouder Nico Kikkert: 'We zitten qua oppervlakte aan de kritische ondergrens. Het is tijd om de sector te bescher men. Maar de bedreigingen van de hogere overheden liegen er niet om. Terwijl we lokaal in staat zijn om goede afwegingen temaken. We hebben elke vierkante meter vrucht bare rond in de toekomst nodig.' De Stichting Wonen Texel ziet op termijn investeringen in soci ale woningbouw in het geding komen. De woningstichting moet vanaf volgend jaar geld afdragen aan het rijk voor de veertig lande lijke probleemwijken en ze moet waarschijnlijk ook over alle acti viteiten (waaronder het verhuren van woningen) vennootschapsbe lasting gaan betalen. Directeur Jan van Andel kan nog met zeggen hoeveel de SWT vanaf 2008 minder te investeren heeft, maar het loopt waarschijnlijk in de tonnen. De afdracht van vennootschapsbelas ting is vooralsnog een voorstel van minister Bos (Financiën), maar staat op de nominatie volgend jaar te worden ingevoerd. Vanuit Aedes, de landelijke belangenorganisatie van woningcoöperaties, wordt fel tegen het plan geprotesteerd. De SWT is weinig gelukkig met de landelijke ontwikkelingen, omdat die een obstakel vormen in haar beleid veel te investeren in betaal bare woningbouw (met name de Volmolen), waarbij bewust rekening wordt gehouden met exploitatie tekorten. Die ontstaan doordat de huuropbrengsten alleen onvoldoen de zijn de kosten van een nieuw bouwwoning te dekken. De SWT wil de huur echter bewust laag houden. De exploitatietekorten worden gedekt door de verkoop van andere huurwoningen. Door de vele investeringen heeft de stichting niet zomaar het geld achter de hand om op dezelfde voet door te gaan en ook nog voor de probleemwijken en de vennootschapsbelasting te betalen. 'Wat het rijk allemaal van plan is, brengt onzekerheid', aldus Van Andel 'Het betekent dat je voor zichtiger moet worden met nieuwe sociale woningbouw.' Op het eiland heerst, tegen een landelijke trend in, nog altijd het beleid bij nieuwbouw zeventig procent in de sociale huur- en koopsector te laten vallen, onder meer omdat veel Texelaars een laag inkomen hebben. Het is aan de SWT als enige wonmgcooperatie op het eiland om die sociale woning bouw te realiseren. Lopende projecten als de Volmolen zijn niet onderhevig aan de lande lijke ontwikkelingen, maar bij klei nere projecten maakt de SWT al wat meer pas op de plaats. De realisatie van de zeven nieuwe huizen in de Peperstraat in Oosterend is voorals nog niet gestart. Lees verder op pagina Een bus met rond 35 mensen vertrok gisterochtend naar het Deense waddeneiland Samsö. De driedaagse studiereis is geor ganiseerd door de in oprichting zijnde coöperatie Texel Energie. Samsö is in tien jaar tijd overge schakeld op duurzame energie en is daarbij nagenoeg zelfvoorzie nend geworden, een ambitie die ook op Texel leeft. Samsö heeft in dat opzicht een voortrekkersrol en geniet interna tionale faam als energie-eiland. Het wil zijn ervaringen graag met anderen delen. De Texelse dele gatie bezoekt onder andere de op het eiland gevestigde energieaca demie om een indruk te krijgen van de diverse lokale projecten waarbij energie uit zon, wind en biomassa wordt toegepast. Vervolgens zul len deze projecten worden bezocht met de bedoeling een reëel beeld te krijgen van de mogelijkheden en moeilijkheden die zich aandienen bij de overstap naar duurzame ener giebronnen. De Texelse delegatie is een bont gezelschap van direct betrokkenen en geïnteresseerden. Naast de ini tiatiefnemers van Texel Energie is er een gemeentelijke afvaardiging, bestaande uit wethouder Rikus Kieft. Peter Bakker, enkele raadsle den en betrokken ambtenaren. Voor de rest zijn het merendeels belang stellende particulieren. In het gezel schap ook verslaggever Jeroen van Hatturn, zodat onze lezers een ver slag van de studiereis tegemoet kunnen zien. Rectificatie In onze editie van 28 augustus 2007 hebben wij onder de kop Zegsman vliegveld omstreden en Bennink heeft voor- en tegenstanders Met een mondharmonica en twee ovenhandschoenen in hun bagage gaan vijfendertig viertallen vanavond (vnjdag) om 19.00 van start voor de 27ste expeditie van de Week end Amphibische Expeditie, beter bekend als Wampex. Pagina 9 Muilkorfplicht roept vragen op Texelaars hoeven niet bang te zijn dat ze hun hond moeten muilkor ven, nu één hondenbezitster daartoe is verplicht. De honden in kwestie zijn volgens burgemeester Geldorp betrokken bij diverse incidenten, de eigenaresse was daar door de politie al diverse keren vergeefs op aangesproken, waarna maatrege len zijn getroffen. De dieren zou den mensen in de omgeving schrik aan hebben gejaagd. Geldorp zei dit dinsdagavond in de raad, naar aanleiding van vragen van Frans Visman (D66), die zich afvroeg wat voor soort honden moeten worden gemuilkorfd. Raad wil behoud twee ambulances Het is van levensbelang om twee ambulances op het eiland te hou den. Dat heeft de gemeenteraad dinsdagavond unaniem uitge sproken. Een motie van CDA, GL en de PvdA van dezelfde strek king wordt naar de Eerste Kamer opgestuurd. 'Inzet mag nooit afhankelijk zijn van verschillen in vergoedingssystematieken van Zorgverzekeraars.' De Inspectie Gezondheidszorg wil twee ambulances handhaven, ech ter zonder dat daar extra budget voor komt. De belangrijkste zorg verzekeraar in de provincie is niet van plan tekorten aan te zuiveren die op Texel zijn ontstaan doordat het totaal aantal ritten de kosten niet dekken Uit cijfers blijkt dat het percentage ritten waarbij de ambu lance langer onderweg was dan een kwartier, op Texel (12,9) een stuk hoger is dan het landelijk gemiddel de (9). In de eerste helft van dit jaar was het aantal kwartieroverschrij dingen zelfs 16,1 procent. De motie stelt dat het essentieel is dat in de nieuwe Ambulancewet geregeld wordt dat alle zorgverzekeraars het zelfde moeten bieden. 'Regionale verschillen zijn onacceptabel.' I I.Xhi.Sl -COURANT een artikel geplaatst waarin Kees van Roon negatieve uitlatingen deed over de heer Willem Bennink, op dat moment woordvoerder en lid van de Raad van Bestuur van NV Luchtvaartterrein Texel. Omdat de uitlatingen van de heer Van Roon, die in een conflict was verwikkeld met de heer Bennink, door ons onvoldoende op juistheid zijn geverifieerd en de heer Bennink, die de juistheid van de bewuste uit latingen betwist, voorafgaand aan het publiceren van die uitlatingen niet in de gelegenheid is gesteld om weerwoord te bieden, hebben wij niet in overeenstemming met de Leidraad van de Raad voor de Journalistiek gehandeld en hadden wij het artikel in zijn huidige vorm met mogen publiceren. Dit te meer omdat ons is geble ken dat de heer Willem Bennink gegronde redenen heeft om de juistheid van de beweringen van de heer Van Roon te betwisten. Wij betreuren de gang van zaken en bieden de heer Bennink daarvoor onze verontschuldiging aan. De hoofdredactie Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1