'Volgend jaar Wampex als minstens vier graden vriest' TEXELSE J coURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 2007 Succes jn Cal- steeds uit de film Herfsthitte. rol.' zeven uur was het zover en de teams de opdrachten uit- Her en der bogen groepen de cryptische omschrijvin- na een paar minuten zaten al op de fiets. Met een repel op een stukje topografi- kaarten kwamen de groepen familie Zoer op het Oude Erwin Zoer: 'André van der was hier een maand geleden ontstond het plan hier iets te Hij heeft nog nooit meege- 'Mijn zwager doet wel mee. benieuwd hoe hij het ervan Dirk Witte stond als post 'Ik heb twintig jaar meege- dat kan niet meer in ver- knieproblemen. Dan maar Het wordt een lange sta, de eerste twee blokken zijn Het eerste team Zoer verscheen was Van Uit de vijver moest water gehaald. Daarna moesten het water in plastic over het hoofd in de plastic van een teamgenoot gieten. niet goed. Die stok zit los', klonk het vanaf de kant. De dames werkten ondertussen hard door, maar had den moeite de onderste stokken eronder te zetten, zonder dat de tent in elkaar stortte. Huisman gaf een tip. 'Je moet eerst met z'n allen de ene kant opzetten en daarna de andere kant.' Het kwartet nam deze tip ter harte en had de tent daar na snel omhoog. Voor Huisman en Eschweiler was het weer wachten op de volgende groep. 'Het is wel een leuke opdracht. Net alsof je op de camping zit.' Door een bierviltje van Bavaria waarin de middelste a was veran- gen door kwamen de Wampexers bij het internetcafé in De Koog. Daar moesten ze op een computer een artikel voor de Texelse Cou rant schrijven over een verzonnen calamiteit. Texel kan haar borst nat maken want afgelopen weekend is Alterra door een brand van de kaart geveegd, een F16 met grote snelheid op het gemeentehuis neergestort, het eiland getroffen door orkaan Wil lie en als klap op de vuurpijl is er een dels dat het om het buurthuis ging, maar in verband met de afstand wil den de Wampexers absolute zeker heid hebben. Het internetcafé bood uitkomst. Daar werd gegoogled naar de betekenis van Bethel en zo kwa men ze erachter dat de volgende bestemming Zuid-Eierland was. Op de fiets maar weer. Een tinnetje room en een stukje Turks fruit verwezen de ploegen naar de oude ingang van de Turkse Tent, nu Kustpark Texel. Een penetrante zeeplucht kwam de deelnemers tegemoet. Met een mes moesten ze iets in de zeep kerven dat te maken had met TESO. De groep Steegeluk liep net naar binnen en ging gelijk aan het werk. Mary Wetenkamp was al snel klaar. 'Ik heb er niet te diep over nagedacht en geprobeerd het logo van TESO na te maken.' De jury beloonde de creatie met zes punten. In buurthuis Bethel konden de teams zich weer in het zweet werken want er moest gejumped worden. Emiel de Vreugt en Eldin Honingh deden de pasjes voor. Daarna was het aan tean felgend jaar is de Wampex op 1 >raclï 2 december, wanneer het min- 3e'°- ,ns vier graden vriest', vertelde mas idré van der Vliet zaterdag na bop van de Wampex. De 27ste Itie kenmerkte zich, afgezien 13 m de motregen vrijdagnacht, tor zacht weer. Desondanks kaa' aren de opdrachten dermate a^l0(¥ vaar dat iedereen moe, maar Waan bij de prijsuitreiking zat. 3t ha :'r°° heerste een half uur voor de "le'öö ut een ontspannen stemming in ;om de kantine van W Texel '94. ■tassen met slaapspullen werden de vrachtwagen geladen en de wsting werd voor de laatste keer lisclli (sntroleerd. Chrstine Veeger en 3n9 fda van Vliet testten hun tandem Vise"'We zijn de zadelhoogte aan 2rkir31 instellen.' Ze hadden nog met T1mu' -der meegedaan. 'Het gaat ons I eve oral om de gezelligheid.' De kan- inraflc e zelf was bomvol Wampexers 1 b» i stonden te popelen van start te 'strai an. Opvallend was dat de verjon- te ig zich voortzette en dat veertig jcent van de deelnemers van het uwelijke geslacht was. Voor Ellis k grcher was het de eerste keer. 'We )°rte-i .jn gewoon even de eerste prijs 1 ,aw nen en doen dan volgend jaar ■tweer mee', vertelde ze lachend, sterke punt van haar team, )te vis, was dat iedereen elkaar fcd aanvulde. 'Maria en ik zijn van Ml (denken en de jongens van de J V iet. Zij zitten voorop de tandem.' de mannen zaten al aan het bier. ehaas i is tegen de stress en om ons :oon® jmte houden.' Jos van Schie van sttoe Moshuis verkoos koffie boven lonnejHij keek uit naar de wedstrijd, ■echa komt op plekken waar ik nog we'c- o1 ben geweest. Ik weet niet 9en4 er ik me over een uur bevindt, sscta -maakt het leuk.' Menno Goënga n de race al twee keer. Zijn team s herkenbaar aan de zwart/gele venj istenues van Bouwcenter RAB. S" snnis is erg belangrijk. Ik lees alle iarms riten. Daarnaast fietsen we veel n oe afstanden. Geluk speelt ook Zonder communicatie gaat dat niet en dat bleek ook toen een beker werd leeggegoten terwijl er geen beker was om het water op te van gen. Gevolg was een natte broek en dat na nog geen half uur Wam pex. Toch raakte de emmer vol en mocht het team snel door naar de volgende opdracht. Partytent Een kilometer verder bij de mini- camping van de familie Uitgeest sorteerden Bert Huisman en Cock Eschweiler stokken van een par tytent die door de deelnemers in elkaar moest worden gezet. 'Deze tent is nog nooit gebruikt en we waren dan ook nog niet helemaal klaar toen de eerste twee groe pen kwamen. Toch hadden ze de tent binnen een kwartier staan. Nu zijn we de stokken een beetje aan het uitzoeken', aldus Eschweiler. De caravan die ze hadden mee gebracht was van alle gemakken voorzien en bood beschutting tegen de regen. Als vrijwilliger moest hij thuis oppassen met wat hij zei, want zijn zoon deed voor het eerst mee. 'Ik heb het antwoordenboekje ver stopt want hij probeerde via mij aan informatie te komen. Dat is uiteraard niet gelukt, hij moet het zelf uitzoe ken.' Een paginavolle beschrijving van de vakantie op Texel van een gezin, moest de teams naar de mini- camping Uitgeest leiden. Na een kwartier in de caravan te hebben gebivakkeerd, verscheen de groep Kuip. Voor Ingrid Uitgeest was het een thuiswedstrijd. Ze had al een vermoeden. 'Gisteravond belde Cock. Hij moest mijn man hebben. Dat vond ik vreemd want ik wist dat hij van de Wampex was. Ook werd er tussen de middag een karretje gebracht.' Het opzetten van de tent verliep moeizaam in "de regen. De beste stuurlui staan aan wal, zo ook bij de Wampex. Jongens die ston den toe te kijken, zagen de vrouwen worstelen met de stokken. 'Dat gaat terroristische aanslag op de veer boot Dokter Wagemaker gepleegd. Ook de groep Maartenshuis had wat in petto voor Texel: de Razende Bol was door nog onbekende oorzaak vast komen te zitten in het Mars diep. Het eiland raakte hierdoor met de vaste wal verbonden. Directeur Rob Wortel van TESO meldde dat het personeel van de veerdienst inmiddels is ingelicht en dat ontsla gen niet zijn uit te sluiten. Geluk bij een ongeluk was volgens hem dat wachttijden voortaan verleden tijd zijn. Het team kreeg acht punten van vrijwilliger Victor Zuidweg. 'De artikelen moeten over een calamiteit gaan en het moet eruit zien als een echt krantenbericht. Ook moet het origineel zijn en moeten de teamle den inzet tonen.' Alle artikelen staan inmiddels op de website van de Wampex. Salsa In café Bilder gingen de heupen los. Daar kregen alle groepen salsales en moesten daarna laten zien wat ze konden. De teams Beach Boys en Four Brothers arriveerden tege lijk en kregen gezamenlijk les van Robert Blok en Hetty Westerbrink. Acht manner? op een dansvloer, dat geeft problemen. 'Pas op m'n tenen!' Toch kregen een aantal de smaak te pakken. 'We moeten ook draaien mannen, denk aan de pun ten! Draaien met die heupen!' Het publiek raakte in extase. Na het optreden werd er luid gejoeld en geapplaudisseerd. De jury gaf vijf punten aan de Four Brothers en zeven aan de Beach Boys. Volgende doel voor de Beach Boys was buurthuis Bethel in Zuid-Eierland. Een bijbeltekst moest ze op dat spoor brengen, maar dat was nog niet zo makkelijk. 'Er is hier dichtbij een kerk. Laten we daar gewoon heengaan.' Een ander teamlid pakte het liever anders aan en ging naar hotel Cooghen om een bijbel te halen. Het vermoeden was er inmid- de groep Jac P om te laten zien of ze hadden opgelet. Belangrijk was dat de groepen hun creativiteit lieten zien door ook zelf pasjes te ver zinnen. De mannen begonnen wat voorzichtig, maar kwamen snel los. In het buurthuis stonden inmiddels zo'n vijftien personen aan te moe digen. 'Kom op mannen!' Het team zou uiteindelijk acht punten krijgen. Voor hen zat het jumpen erop, maar Emiel en Eldin moesten nog door tot kwart voor vier. Emiel: 'Je bent de hele tijd in beweging dus ik denk dat het niet moeilijk is om wakker te blijven.' Pauze gefietst. Het was wel een goede manier om Texel te leren kennen.' Klaas van der Duim en Adri Wes- terlaken stonden te posten bij de touwbrug. Ze staken de deelnemers een hart onder de riem met opmer kingen als 'Er zit stroom op hoor!' En op de vraag of er al mensen van de brug af waren gevallen 'Gemid deld één op drie.' Het draaide vol gens Westerlaken om teamwerk. 'Sommigen gaan als een gek over de touwbrug en komen rennend weer terug terwijl de laatste nog over de brug moet. Beter is om het touw strak te trekken zodat iedereen er makkelijk overheen kan.' Een foto van een oldtimer met daar op Rentevreugd bracht de teams naar de pauzelocatie: de schuur van de dit jaar overleden Cor Dros aan de Spinbaan. Daar moesten de fietsen in de vrachtwagen worden geladen, want in het vierde blok werd alleen maar gelopen. Vermoeid zaten enkele teams op de grond. De Do-meiden hadden een slecht derde blok. 'Na de eerste twee blokken stonden we tweede, maar in het derde blok zijn we een paar keer verkeerd gefietst. We dachten dat op de twee schilderijen die naar het surfstrandje leidden, Rembrandt en De Ruyter stonden. Toen zijn we naar de trap bij de haven van Oude- schild gefietst. Achteraf bleek dat niet De Ruyter, maar Van Ruysdael op het schilderij stond.' Dat pro bleem hadden meer teams, zoals De Wilde Buffels. Ook zij waren naar de haven gefietst. De Wampex ver liep goed voor hen, maar het beste moest nog komen. 'In het vijfde blok verslaan we iedereen.' De Four Brothers stonden na de eerste drie blokken op een vijfde plek. Klaas Kikkert: 'We mogen niet klagen. De eerste plek redden we nooit meer, maar we gaan voor de top tien.' Ze doen al jaren mee, maar tot nu toe slechts één keer met alle broers, 'ledereen heeft het hartstikke druk.' Volgens Klaas vullen ze elkaar goed aan, maar botst het ook weieens. 'Twee van ons, waaronder ik, zijn meer van het overleg. Terwijl de anderen al op de fiets zitten als ze de opdracht nog bijna niet gelezen hebben. Daardoor hebben we al voor niets dertig kilometer extra gefietst.' Loopmat Het laatste blok speelde zich in Den Burg af. Een foto van een hol met Toch op Texel stuurde de deelnemers naar het Vossenhol aan de Waalderweg. Daar moesten de Wampexers via een loopmat naar de overkant van de sloot, waar ze knoopjes aan een overhemd moes ten naaien. Het eerste deel van de opdracht ging bij het team Goënga beter dan het tweede. Al dan niet met een nat pak haalden ze in een razend tempo de overkant, maar het naaien was een ander verhaal. Het team Mosk had daarentegen meer moeite met de loopmat dan met het handwerkklusje. Eerst wer den alle rugtassen naar de overkant gegooid, toen de schoenen. Vervol gens werd bepaald met welke tac tiek men het beste zo droog moge lijk de overkant kon halen Gewoon rennen of op handen en knieën over de mat. De laatste bleek de beste methode omdat de kans bij de eer ste methode groter was om te vallen en dan finaal doorweekt te raken. Het publiek stond het vanaf de kant gade te slaan en hoopte natuurlijk dat er iemand in het water zou val len. Toen dat met gebeurde: 'Dit is eigenlijk een anti-climax.' André van der Vliet had zijn strand huisje beschikbaar gesteld. Die moest volgens de eisen van de strandnota worden geschilderd met zelf meegebrachte verf. Het ultieme Om kwart voor elf moesten alle teams op één van de twee pau zelocaties zijn. Alleen dan streken ze tien punten extra op. Een foto van 44 doedelzakspelers op een dijk verwees naar de schuur van Rikkenberg aan de Pijpersdijk 44 en een collage van B&W in Eier- land bracht de groepen bij Bruin en Weijers. Daar wachtte koffie met koek. TESO 1 was op tijd binnen. Wilfred Vendel: 'Onze route is tot nu toe redelijk gunstig. Eén keer moes ten we van De Koog naar Eierland en weer terug.' Beterlaatdannooit vond de opdracht bij paal 22, waar met een lege kabelhaspel een par cours moest worden afgelegd, het zwaarste tot nu toe. De salsaop dracht was erg leuk. 'We zaten er zo lekker in. ik had nog wel een cha cha cha willen dansen.' Hij vond dat ze al veel hadden gefietst. 'Ik heb al 39 kilometer op mijn teller staan. Dat vind ik veel als je bedenkt dat de hele Wampex zo'n 120 kilometer is.' Na de pauze gingen de teams de nacht in. Om kwart voor vier moesten de teams binnen zijn op camping Kogerstrand waarn in de kantine werd gegeten en in tenten werd overnacht. Om zeven uur werden de teams gewekt voor het ontbijt waarna de race om half acht hervat werd. De De deelnemers moesten via een loopmat de overkant van de sloot bereiken bij De Vossenhol. teams hadden het brood net ach ter de kiezen toen er in de haven van Oudeschild met broodjes moest worden gegooid. Twee teamleden zaten in een rubberen roeiboot. Zij kregen twintig broodjes die twee andere teamleden die op een hoog werker stonden, moesten vangen. Voor ieder gevangen broodje kre gen de teams een halve punt. Het team Bremer lukte dat twaalf keer. Volgens de post was veertien het gemiddelde. Het record stond op achttien broodjes. Cobie Bremer vond de opdrachten tot nu toe erg leuk. 'We waren net bij fruitbedrijf De Veen waar we de film Herfsthitte moesten opnemen. We hebben ont zettend gelachen.' De cryptische omschrijving voor de nieuwe loca tie voor dit team bestond uit een reeks cijfers. Sandra Bremer: 'We denken dat het om voetbaluitslagen van Oosterend gaat, maar weten het niet zeker. Daarom bel ik mijn moeder even. Zij kan in het Strender Nieuws kijken.' Het bleek inderdaad om de voetbaluitslagen te gaan. Bremer wilde nog aan haar moeder vertellen hoe de race tot dan toe verliep, maar kreeg daar niet veel tijd voor van haar teamgenoten. 'Kom, we moeten door.' Vurige romances bij fruitbedrijf De Veen. De deelnemers kregen een filmcamera en moesten een zelfbe dachte film opnemen met als titel Herfsthitte. De menners zochten een rustig plekje rond de boerderij op want pottenkijkers konden ze niet gebruiken. Het script was snel bedacht. Manlief vertrekt naar het werk. Zijn vrouw ligt in de tuin te zonnebaden als de tuinman langs komt om het gras te maaien. Door de herfsthitte trekt hij zijn T-shirt uit. Dat trekt de aandacht van de vrouw en ze hebben seks op de tuintafel, maar dan komt de man des huizes terug omdat hij iets is vergeten. Hij treft zijn vrouw met de tuinman aan en besluit zelf ook maar mee te doen. Eind goed al goed. De acteurs beleefden er veel lol aan en lagen meer dubbel van het lachen dan dat ze toonden brandende ver langens te hebben. Aan Aris van Zeijlen de zware taak het filmpje te beoordelen. 'Ze hebben een origi nele locatie gevonden, maar het is geen afgerond verhaal. Het stopt bij die vrijpartij. Daarom krijgen ze zeven punten.' Hij was tevreden over het niveau van de films die hij tot dan toe had gezien. 'De film van de groep Bremer was tot nu toe het beste. Die heb ik beloond met een negen, ledereen doet vreselijk zijn best. Het zijn ook verschillende films. De één gaat over drugs, de ander over seks, ook een enkele over beestjes. Ik moet wel zeggen dat er in de film van dit team erg veel seks voorkomt.' Alle filmpjes zijn op de website van de Wampex te zien. Goed nadenken U komt er als u goed nadenkt. Maar ja, het was inmiddels halverwege de ochtend, iedereen had er hooguit twee uur slaap op zitten, probeer dan nog maar eens goed na te den ken. De cryptische omschrijving die de teams naar hoeve Welbedacht moesten brengen, was voor velen een echte hersenkraker. Zo waren De menners al naar het doolhof bij Oudeschild gefietst en de Beach Boys naar De Oplossing aan de Nesweg. Het team Groote vis had het in één keer gevonden. Zij moes ten een hoepel om doen waaraan met een touw een kegel zat beves tigd. Daarmee konden ze een bal door poortjes slaan. Eric Bakker en Theo Hin letten op of ze door alle poortjes gingen. 'Echt iedere man van rond de vijftig jaar maakt het grapje laat mij maar. ik kan dat.' Toch bleek het in de praktijk tegen te vallen en dat ondervond ook Groote vis. 'Wat een flauwekul zeg', klonk toen de bal weer een paar meter verder van het poortje kwam te liggen. Hin en Bakker hielpen ook niet echt. 'Dat poortje heb je al gehad'.' 's Nachts postte het duo bij het Oorlogsschip in De Nederlan den. Daar moest met een dienblad met een kom warme snert een par cours worden afgelegd, onder meer door een sloot. Hin: 'De meiden van Zootje ongeregeld hadden geen bikini bij zich en gingen gewoon in de blote kont. Ik wilde ze helpen door een beetje licht bij te schijnen. Zegt er opeens één niet te veel licht, want ik heb me niet geschoren. Nou, die opmerking hoort abso luut thuis in de top 5 van leukste opmerkingen van de Wampex.' Het viel Hin op dat veel groepen gelijk wisten waar ze heen moesten bij het zien van de omschrijving. 'Dat hebben ze dan van andere groepen gehoord. Ik snap niet dat er groepen zijn die dat verklappen. Je snijdt jezelf in de vingers.' Groote vis boog zich ondertussen over de afscheids speech van ex-deelnemer Dirk Eel- man. Vanaf zijn huis moesten de groepen een route dwars door De Waal afleggen waarin zij cryptisch afgebeelde klokken en bellen moes ten herkennen. Het team had echter nog niet eerder meegedaan aan de Wampex en zag gelijk in dat ze dit niet wisten. Onmiddellijk werd er actie ondernomen en bij de hoeve Welbedacht aangebeld om te vra gen of ze iemand mochten bellen. Bakker: 'Dat doen ze heel goed. Vroeger schuwde men niet ergens aan te bellen om te vragen of er getelefoneerd mocht worden, maar ik merk dat deelnemers daar steeds meer problemen mee hebben. Dom, want het kost tijd.' Het telefoontje leverde Groote vis in ieder geval de juiste locatie op. Bewondering Veel bewondering oogstte de con structie die de scouting 's nachts bij minicamping De vnje vogel had gebouwd. Deelnemers moesten schuin omhoog over een brug van houten palen lopen, die halverwege kantelde zodat de overkant van de sloot werd bereikt. Het zag er enger uit dan het was, maar enkele deel nemers durfden het toch niet aan waardoor ze drie punten aftrek kre gen. Tryntsje Postma stond bij de touwbrug te kijken. 'Toen ik twintig jaar geleden op Texel kwam wonen, werk ik door collega's gevraagd aan de Wampex mee te doen. Ik had geen kennis en heb daarom ter compensatie zo hard mogelijk strandgevoel moest uitgebeeld wor den. Het team Hogerheijde schil derde de vuurtoren, een fles rosé, een zeehond en een zeilboot. San dra Rouwenhorst gaf negen punten. 'Ze hebben het hele vlak gebruikt en alle kleuren gebruikt.' Ze deed samen met haar partner Cees Daal der jarenlang mee, maar had dit jaar geen tijd. 'Het begint wel te kriebe len als ik iedereen zo zie. Volgend jaar doe ik zeker weer mee.' De ver moeidheid sloeg bij de deelnemers ondertussen om in meligheid. Een team dat net klaar was: 'Hee man, wat sta jij daar nou te gapen? Naar de zonsondergang? En een team dat nog moest beginnen: 'Cees, als jij nou in je zwembroek gaat staan, teken ik je na.' Dat de vermoeidheid echt zijn tol begon te eisen, bleek bij één van de simpelste opdrachten van de hele Wampex: met touw tjes en blikken een telefoonlijn aan leggen tussen twee woontorens van Jan Dirksoord. Blikjes werden omhoog gegooid, maar kwamen met aan. deelnemers liepen naar de verkeerde toren, het touwtje werd te kort afgeknipt. Bert Huisman en Cock Eschweiler hadden de nacht doorstaan en vermaakten zich kos telijk als post bij dit onderdeel. 'Als deze opdracht aan het begin van de Wampex was geweest, had ieder een hem zonder moeite binnen vijf minuten volbracht. Nu doen ze er soms wel twintig minuten over', ver telde Eschweiler. Medelijden kenden ze echter niet. Ze zeiden tegen ieder team dat de blikjes mee moesten worden genomen. 'Dat hoeft niet, maar dan zijn wij ze tenminste kwijt', vertelt Eschweiler lachend. Bewoon ster Nel Huisman kwam even pols hoogte nemen. Je maakt het ook met iedere dag mee dat mensen door blikjes naar elkaar lopen te schreeuwen voor je woning. 'Het leek net of er een stel halve zatten beneden stond.' Prijsuitreiking Om vier uur sioot het laatste blok en ging iedereen moe maar vol daan naar manege Akenburg voor de prijsuitreiking. Gemengd dub bel kwam als tweede binnen. Het samenvoegen van de eerste twee blokken was volgens Didy Boer- horst een succes. 'Je fietst nu met zo achter elkaar aan. Mensen met een bril hadden het deze Wampex zwaar door de regen. 'Je bril beslaat en je ziet niets meer. Zo ben ik met mijn fiets in het prikkeldraad geval len. Ik zag de bocht niet.' Pech was er ook voor Zootje ongeregeld. Susan Schiphorst: 'In het eerste blok viel onze fiets uit elkaar. Die hebben we bij iemand gestald en snel een nieuwe geregeld, maar daardoor verloren we tijd en konden we niet alle opdrachten doen.' Een uur later waren alle scores bin nen en werd de einduitslag bepaald. TESO 1 won met 613 punten, twee de werd Beterlaatdannooit (601 punten) en derde Goënga (600 pun ten). Rieuwert Pol van TESO 7 sprak het publiek toe. 'De afgelopen tien jaar had ik een briefje in mijn bin nenzak, maar dit jaar niet dus ik doe het maar uit mijn hoofd. Ik ben erg blij en trots dat we hier staan. Het was een enerverende Wampex die moeilijker was dan doet ver moeden. Desondanks hebben we geen noodenvelop hoeven open te maken.' Het verschil werd volgens hem in het derde blok gemaakt. 'Na de eerste twee blokken zat het nog dicht bij elkaar. Het derde blok ging bij ons erg goed en daar liepen we uit.' Als winnaar ben je het in 2008 min of meer verplicht je titel te ver dedigen en dat zijn de mannen dan ook van plan. 'Jongens, tot volgend jaar.' Stiana Stibon

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7