storm houdt huis langs kust bij paal 9 m (jrocn Ttmrts jexeh in het harL, I {ekenkamer bekijkt rerk weg De Koog St. Maarten: 'Geef wat van jezelf' HEMA Diversionist <S) •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12225 DINSDAG 13 NOVEMBER 2007 30 ferschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 i Dirigent pjal 9 is door de storm \ie meter lager geworden. meter duin afgeslagen. Het strand is ongeveer et Bij paal 15 is een hap verdwenen op het plateau waar tot strandpaviljoen Westerslag stond. paar weken het Op de kruising Slufterweg/Postweg ging door de storm e n lichtmast tegen de vlakte. roen van HattumlBoalöbank Texet) kust bij paal 9 heeft flink te jen gehad onder de storm van afgelopen dagen. Volgens het logheemraadschap Hollands jorderkwartier is er drie tot zes eter duin afgeslagen. Het strand ongeveer een halve meter lager orden. I t pad dat van de parkeerplaats paal 9 door de duinen naar het and voert, is deels weggesla- Wandelaars stuitten van het ;end op een afgrond van een meter diep in plaats van een loiende helling. Rijkswaterstaat Igt er volgens woordvoerder Pie- Zoon voor dat het tegen het van de week is hersteld. 'Het belangrijk dat het pad veilig en egankelijk is.' Rijkswaterstaat en iheemraadschap moesten gis- even kortsluiten wie voor het herstel verantwoordelijk is, omdat de schade bij de duinvoet is en daar loopt ook een scheiding tussen bei de organisaties. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor het strand, Hollands Noorderkwartier voor de duinen. Het strand aanvullen met een extra suppletie is voor Rijkswaterstaat vooralsnog geen optie. Dat gebeurt volgens Zoon als er sprake is van structurele afslag of als de basis kustlijn in het geding komt. 'We zit ten ook pas aan het begin van het stormseizoen.' Het hoogheemraad schap overweegt volgens woord voerder Martijn Brabander bij paal 9 windschermen te plaatsen, zodat met het vangen van zand de duinen kunnen aangroeien. Of de rieten en rijshouten schermen er daadwer kelijk komen, is afhankelijk van de beschikbare mankracht. 'We heb ben niet zomaar de mensen om ze te plaatsen.' Elders langs de Noordzeekust had eveneens afslag plaats. Die vari eerde tussen de drie en de vier meter. Bij paal 12 en paal 15 was te zien dat zee had geknabbeld aan de hogere plekken waar tot een paar weken de strandpaviljoens hadden gestaan. Bij paal 15 was een gat geslagen en bij paal 12 was een deel van het hout, waar de paviljoens op staan, bloot komen te liggen. Hetzelfde gold voor. de palen van de kiosk bij paal 9. Bij de gemeente waren gisteren nog niet veel meldingen van stormschade binnen. Op de kruising van de Sluf- terweg en de Postweg was een lichtmast omgegaan. Haven Waddenhaven Texel ontdekte vrij dag door het extreem hoge water dat de palen waar de steigers aan vastzitten een meter te diep in de bodem zitten. Het water kwam tot 2,93 meter boven NAP (goed voor een notering in de top vijf van hoog ste waterstanden sinds 1953) waar door slechts 25 cm paal overbleef. 'We kregen vorig jaar bij een vorige hoge waterstand al een vermoeden dat de palen te diep zaten en nu zagen we het weer', aldus voorzit ter Jook Nauta. 'Als het water nog hoger komt, drijven de steigers van de palen en dan is de schade niet te overzien.' Dat gebeurde ook al eens in het voorjaar van 1993 (voor de reconstructie van de passanten haven) toen het water tot 2,96 meter boven NAP kwam. De Waddenhaven onderzoekt op welke manier de bevestiging kan worden verbeterd. Een optie is vol gens Nauta de palen een meter optrekken (ze zitten nu ruim vijf meter diep in de bodem). Een ande re optie is de beugels die steigers nu tegen de palen houden dieper onder water vast te maken. 'Daar gaat wel de voorkeur naar uit, maar we zijn het nog aan het onderzoe ken.' Het model van de Dokter Wagema- ker, dat bij het houten speelschip lag, is door het hoge water naar de jeu de boulesbaan zo'n 75 meter verderop gedreven. Nauta verwacht dat de replica daar nog wel even blijft liggen. 'Het is geen model dat je zomaar even oppakt en terug legt.' Radio Texel Sinds de storm en de hevige regen is ook Radio Texel uit de ether ver dwenen. De lokale omroep kampt met lekkage in de opstal voor de zender, waardoor de uitzendin gen sinds donderdagavond met meer via de frequentie 106.1 FM te beluisteren zijn. Er wordt nog wel uitgezonden op de kabel (98,5) en via de website (www.radiojexel. nl). Volgens bestuurslid Wies van Beek is bij de technische appara tuur door de lekkage een limiter kapot gegaan. 'Die moet eerst wor den vervangen, voordat we weer via de ether kunnen uitzenden. We weten nog niet wanneer dat is, maar hopelijk zo snel mogelijk.' De omroep bekijkt of het dak van het hokje waar de apparatuur staat, eventueel kan worden vervangen. 'Dat bestaat uit glaswol, maar dat is helemaal verzadigd met water.' Lees verder op pagina 3 Het elfde Fanfarefestival, dat zater dagavond in de Burgemeester de Koninghal werd gehouden, kreeg een bijzonder tintje doordat het laatste keer was dat Ed de Boer de dirigent van DEK was. Tijdens het laatste stuk van de Hoornder muziekvereniging, met de symboli sche titel Reich mir zum Abschied werd het dirigeerstokje overgeno men door zijn opvolger, Michiel Drij ver. Pagina 2 m Eenakterfestival Toneel, dans, cabaret, het zat zon dag allemaal in het Texels Eenakter Festival in Theater Restaurant Klif 12 in Den Hoorn. De organisatie had dit jaar voor een nieuwe stijl geko zen. Niet alleen toneel, ook ande re theatervormen moesten in het festival voorkomen. Het resultaat is een zeer gevarieerd programma waarvan bezoekers ook aanstaande zondag nog kunnen genieten als de vier uur durende voorstelling een tweede keer wordt gegeven Pagina 3 Evenementen De Texel halve marathon, Ouwe Sunderklaas, het Texel Blues Fes tival, Texel Culinair, zo maar een greep uit de evenementen die op Texel worden georganiseerd. Som mige, zoals Ouwe Sunderklaas, kennen een lange traditie, ande re, zoals de Texel halve marathon, moeten dat nog zien op te bouwen. Texelaars staan er vaak niet bij stil wat voor impact die evenementen hebben op Texel Daarom ging de Texelse Courant in gesprek met Anne van der Velde, Wouter de Waal en Rein Stam, allen werkzaam in het toerisme. Pagina 5 lokale rekenkamercommis- heeft een onderzoek opge- naar wegwerkzaamheden die dit jaar in De Koog zijn •voerd. Toen werd nabij de ising van de Nikadel, Brink, lerstraat en Dorpsstraat een straatstenen vervangen (bij it oude WV-kantoor). ka ïs Langeveld had de rekenkamer I waagd na te gaan waarom alleen I aatstenen zijn vervangen en niet 3 -een een reconstructie van de j| uising is uitgevoerd. Volgens het stemmingsplan De Koog zou de J uising daarvoor ooit nog in aan- I erking komen. Langeveld: 'Met I ïi reconstructie zouden voor rela- I i beperkte hogere uitgaven met- I n veel hindernissen en verkeers- I oblemen zijn opgelost.' I shuidige uitgave kan volgens Lan- I meld als 'weggegooid geld' wor- I Ki beschouwd omdat er nu alleen I enen in een ander patroon zijn I üegd. 'Voor de rest is alles precies I feelfde gebleven.' Hij vreest dat I n reconstructie op de lange baan I geschoven. Het verzoek aan de I fcenkamer is volgens hem niet ver- li ijtend bedoeld. 'Ik was alleen zeer il Kbaasd over de gang van zaken.' r I 6n woordvoerder van de gemeen- dirigent zwRmrnF RNTOONGOE^ 13-U-Zöol- te laat desgevraagd weten dat de werkzaamheden zijn uitgevoerd, omdat het gedeelte bij het oude WV-kantoor (tegenwoordig TM Vastgoed) volgens de reguliere onderhoudsplanning aan de beurt was. Dat er een reconstructie in het bestemmingsplan is opgeno men, is volgens de woordvoerder bekend, maar die plannen hebben geen hoge prioriteit. 'We hebben de dorpscommissie er niet over gehoord en er is ook geen geld voor op de begroting opgenomen.' Het onderhoud kostte rond de tiendui zend euro. De rekenkamercommissie is een onafhankelijk orgaan waarop de gemeenteraad een beroep kan doen om de doelmatigheid van uitgevoerd beleid te onderzoeken. Andere Texelaars kunnen eveneens onderzoeksideeën bij de commissie aandragen. Rode neuzen Jozefschool Volop rode neuzen afgelopen vrij dag op het schoolplein van de Jozefschool in Den Burg. 106 kin deren uit zes groepen hadden hun neus rood gemaakt voor een lan delijke actie van de CliniClowns. De leerlingen deden een poging met zoveel mogelijke rode neuzen tege lijk in het Guinness Book of Records te komen. Of die poging geslaagd is, moet de school nog horen. De kinderen waren bij elkaar getrom meld door Axel Garritsen, Mitchel Winder, Mirte Spilker en Mascha van Wieren uit groep 8. Zij mochten van hun meester Remco van Rijn de actie regelen, nadat hij een pakketje van de CliniClowns had gehad. 'We hebben bij alle groepen een briefje in het postvak gedaan om te vragen of ze mee wilden doen', vertellen Axel en Mitchel, 'en daarna hebben we met de stickers de neu zen rood gemaakt.' Hoewel met alle kinderen konden meedoen, is de actie volgens de vier leerlingen zeer Busverbindingen niet geschrapt Connexxion schrapt voorlopig geen busverbindingen op het eiland. In de nieuwe dienstrege ling, die op 9 december ingaat, verandert er niets voor Texel. Het gerucht ging dat busverbin dingen vanuit Den Burg naar onder meer Oudeschild en De Cocks- dorp zouden verdwijnen, maar dat blijkt dus niet het geval. De nieuwe dienstregeling is een jaar geldig. Daarna wordt kan er alsnog iets veranderen. Ook loopt de concessie die Connexxion heeft gekregen voor het openbaar vervoer in Noord- Holland Noord in december 2008 af waardoor verbindingen kunnen veranderen. Burgemeester Joke Geldorp zei tijdens de dorpenronde in De Cocksdorp dat de gemeente gaat proberen een eigen concessie te verkrijgen bij de provincie. Het gesprek met de provincie is don derdag. Tentoonstelling Texelse kunstenaars Een groot aantal Texelse kunste naars doet ook dit jaar weer meer aan .de gezamenlijke tentoon stelling in Tusse de Banke. Deze wordt gehouden van 7 december tot 3 januari en gaat voor het eerst sinds lange tijd weer gepaard met een atelierroute. De beeldend kunstenaars van het eiland zien de jaarlijkse gezamenlijke tentoonstelling als een belangrijke bindende factor. Daarnaast bieden zij het publiek graag de gelegenheid Op het plein voor de rooms-katho- lieke kerk van Den Burg diende zich zondag een fiere ruiter met gevolg aan. Het was Sint Maarten, oftewel Sint Martinus, die op zijn feestdag (de elfde van de elfde) was geko men om luister bij te zetten aan de jaarlijkse oecumenische kerkdienst voor kinderen. In de dienst werd de kinderen op speelse en aanschou welijke wijze duidelijk gemaakt hoe belangrijk het is om welvaart te delen: geef wat van jezelf op de elf de van de elf. Ze zagen hoe de rijke Romeinse soldaat Martinus zich het lot aantrekt van een arme vrouw die huivert van de kou. Hij schenkt haar de helft van zijn mantel en geld om eten te kopen. De volgende nacht ontmoet hij in een droom Jezus die hem prijst voor deze daad, wat voor hem aanleiding is met meer te vech ten, maar mensen te helpen. Het bekende verhaal werd uitgebeeld door de theatergroep Hidden Tre asures als onderdeel van de dienst die werd geleid door dominee Jan Glazema. Ook werd meegewerkt door kinderkoor De Dominootjes. De dienst was tevens de afsluiting van de actie Schoenmaatjes van de ontwikkelingsorganisatie Edukans. Kinderen waren opgeroepen een schoenendoos te vullen met school spullen, speelgoed, toiletartikelen en dergelijke, bestemd voor arme leeftijdsgenoten in een ontwikke lingsland. Blijkens de vele gevulde dozen die in de kerk werden afgele verd was deze oproep niet vergeefs geweest. met hun werk kennis te maken. De jaarlijkse expositie werd in het voortbestaan bedreigd toen de gemeente vorig jaar te kennen gaf niet langer de organisatie voor haar rekening te willen nemen. Dank zij een door enkele kunstenaars op persoonlijke titel aangevraagde subsidie kon de expositie dit jaar toch doorgang vinden. Nu de kun stenaars inmiddels de wens hebben uitgesproken zich te willen vereni gen, blijkt ook de belangstelling voor een gezamenlijke expositie groter dan ooit. Ruim dertig Texelse kun stenaars zullen in de laatste weken van het jaar hun werk tonen in de gemeentelijke expositieruimte. Om de tentoonstelling extra onder de aandacht te brengen, houdt ruim de helft van de exposanten in het laatste weekend van het jaar open huis in eigen atelier. In de expo sitieruimte en in de deelnemende ateliers zullen een overzicht en een routebeschrijving te krijgen zijn. De expositie wordt op vrijdag 7 december geopend door wethou der Merkelbach. Wielervereniging Wielervereniging Texel houdt vrijdag najaarsvergadering in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. Na het officiële gedeelte toont Nick Wehnes een foto-overzicht van de hoogtepunten van het voorbije jaar. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Jan Prins derde in Naarden Vesting Boogschutter Jan Prins heeft vorige week de derde plaats behaald bij de Vestingronde van handboogschut terij Hilversum. De wedstrijd werd gehouden op het terrein en in de gebouwen van het Nederlands Ves tingmuseum in het bastion Turfpoort in Naarden. Er werd over wisselende afstanden geschoten op 35 doelen. Daarbij moesten zowel blazoenen als twee- en driedimensionale doe len worden getroffen. Naast Jan Prins, die 512 punten behaalde, had ook Kees Bakker zich voor de wedstrijd ingeschre ven Hij viel met 480 punten net buiten de prijzen. Duitser dronken achter het stuur De Texelse politie heeft zondag ochtend om 4.00 uur een 39-jarige Duitser aangehouden die veel te veel had gedronken. De automobi list werd gepakt in de Dorpsstraat in De Koog. Bij een ademanalyse bleek hij liefst 845 microgram alco hol per liter uitgeademde lucht (ug/l) te blazen. Dat is vier keer de maxi maal toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. De politie vorderde zijn rijbewijs in, omdat hij ook boven de grens van 570 ug/l zat. Texelse gewond bij autobotsing Een 22-jarige automobiliste uit Oudeschild is zaterdagochtend gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van het Schilderend met de Reijer Keijserstraat in Den Burg. De vrouw werd aangereden door een 42-jarige automobiliste uit Den Hoorn die verzuimde voorrang te verlenen. De vrouw uit Oudeschild moest met nekklachten naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Ze kon dezelfde dag weer naar huis. TEXELSE-JCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1