Droom komt uit door album Elsje Pauline Folkerts directeur muziekschool 'Kunst verbindt mensen met elkaar' 'We wilden spullen zelf uitdelen' Wat ik zeggen wou... 1 EXELSE S COURANT ■ekd Herinner mij, maar niet in sombere dagen. Herinner mij, in stralende zon, hoe ik was, toen ik alles nog kon. Voor de hartverwarmende bewijzen van medeleven die wij na het overlijden van mijn vrouw, onze moeder, schoonmoeder en oma JO THOLE-VAN DER WOENSEL mochten ontvangen zeg ik u, ook namens mijn kin deren en kleinkinderen, hartelijk dank. Het is voor ons een troost te ondervinden hoeveel medelevende vrienden wij hebben. Benny Natascha en Rolf Rezia en Marcel Max Kaya De Koog, november 2007 Onze dank voor uw steun tijdens het ziekbed en na het overlijden van TOON VAN HAASTRECHT Het voelt als een warme deken om ons heen. Lieve mensen, hartelijk dank. Aag van Haastrecht - Haring Kinderen Kleinkinderen en achterkleinkinderen Den Burg, november 2007 Hartelijk dank voor uw belangstelling na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, opa en opa Tessel GERARD VAN BOVEN Uw medeleven in de vorm van uw aanwezigheid, bloemen, telefoontjes, troostende woorden en de vele kaarten zijn ons tot grote steun geweest. J. van Boven-Eelman Kinderen Klein- en achterkleinkinderen Texel, november 2007 Hierbij willen wij iedereen bedanken voor het medeleven na het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoeder en oma JACOBA LOUS sinds 13 september 1994 weduwe van Adriaan Abraham Waverijn Uw warme belangstelling heeft ons gesteund in deze moeilijke tijd. Familie Wavenjn Den Burg, november 2007 Texelaartje INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,25 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,75 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12.50.- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. 24 november workshop DANSYOGA opgave en info via 315782 Fashion Store Texel. Cipo Baxx heren jeans Weverstr 45. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Fruitbedrijf Molenbuurt geopend: vrijdag- en za terdagmiddag van 13.30- 18.00 uur. Aanbieding van Protest en Salty Dog. nu 30% korting bij Mantje Lifestyle Stores. Auto Service Centrum Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Bodyfashion Djöki Den Burg. Bikini's helft van de helft. 50% korting lin gerie. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10. tel. 327707. Stofzuigerzakken van alle merken bij Voordeelland Oudeschild, tel. 322398. Haircare Californië Anja Zijm, tel. 06-22917603. Ook voor grote maten tv's naar Stiehl De Waal, 311 777. Voor€ 10 een kind een jaar naar school via St. Bou wen Aan Bangladesh. Den Hoorn, giro 4991126. De kapper die écht naar u luistert Astrid Haar Ate lier. tel. 310914. Sat1? RTL? Kein Bild? Kein Ton? Wir kommen schon! Service Center Texel. Einmal die Drei, zweimal die Eins, driemal die Sieben! De nieuwe Harry Potter vanaf zaterdag te koop in Het Open Boek (313657) Natuursteen Texel. Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Kinderschoenen van o.a. Pinoccio, Geox, Giga. Shoes Me en Jopper bij Mantje Lifestyle Stores. www.djembe-texel.com Bedrijfsuitje, familieuitje of vriendenfeest? Work shop afrikaans tromme len (Djembé) voor groepen www.djembe-texel.com Grote schuurverkoop! Zaterdag 17 november van 10.00 tot 13.00 uur bij Woonhuys Moerbeek, Ma ricoweg Den Burg. 24 november workshop DANSYOGA opgave en info via 315782 Verloren I.bruin teddy beertje. omgeving Su per de Boer Den Burg. Heel belangrijk.Tel. 06- 11157418 Falke-onderkleding voor koude en warme teperatu- ren. Mantje Lifestyle Sto- Veel leuke sint aanbiedin gen bij TCA, o.a. laptops, externe schijven en USB Sticks. Ice Breaker onderkleding van zuiver merinowol, prikt absoluut niet. Mantje Life style Stores Ingrid Uitgeest Bloem werk. Voor een creatief bedrijfsuitje, een leuk zussenuitje of zomaar! Bel voor info: tel. 06- 30687184. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier Tel 315001/06- 20073394 Holiday On Ice vanaf €35,00 p.p. incl. busver voer. Tel.0222-315555 of wtexeltours.nl Bonnie Doon, leuke mail lots, leggings en over- kme's bij Mantje Lifestyle Stores Voor al uw aftimmer- werk/interieurbouw Timmerman Piet Laan, tel 322100. Tegelzetbedrijf Tema- tex voor al uw tegels, tegelwerk en advies Pe ter Witte. 311242. www. tematex.nl Van oorlam tot lamsoor recepten tussen eb en vloed, voor 16,50 in Het Open Boek Fashion Store Texel. He ren en dames winterjas sen. Weverstr. 45 Te huur; Volkstuintjes na bij O'end (t'noorden). Tel 06-53348839. Ook voor een fraaie én de gelijke schuur, schutting of poort: Timmerman Piet Laan, tel. 322100 Altijd leuk: Oudhollandse spelletjes. Ook in combi natie met diner, barbecue of lunch. Restaurant Bos en Duin. tel. 315541 Liesbeth Roeper uit vaartverzorging. 310952. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler Tel. 315032. Nu ook dagelijks het laat ste nieuws op www.texel- secourant.nl Voor snelle en betrouw bare reparatie komt u naar TCA, Maricoweg 37a. Café De Kombuis alle da gen open vanaf 9 30 uur. Zondag 12.00 uur. Satellietservice - Stiehl De Waal - 311 777. Fashion Store Texel Dolce jeans. Wever str.45. VRIJDAG 16 NOVEMBER 2007 delste dochter bleek autistisch en na een paar jaar bij De Krim besloot Folkerts minder te gaan werken om haar kinderen meer aandacht te geven. 'Ik bleef wel twee dagen per week thuis aan het werk om de website van De Krim verder te ontwikkelen.' Het ging goed met haar dochter en toen ze vorig jaar de vraag kreeg om de organisatie Is dinsdag ligt het stripalbum van Elsje in de winkel. Pauline Folkerts-Nieuwenhuizen is vanaf 1 december directeur van de Muziek- en Dansschool Texel. Een piano, viool, gitaar, dwarsfluit, sambaballen, muziek heeft een belangrijke plek in het huis van 'auline Folkerts-Nieuwenhuizen n De Koog. Vanaf 1 december is ze directeur van de Muziek- en Dansschool Texel. Ze ziet kansen Ie marketing van de school. Muziek en Dansschool heeft ten heel stevige basis. Nu is het ijd om meer naar buiten te tre den en te kijken hoe we kunnen uitbreiden.' :olkerts groeide op in Voorschoten. Haar ouders stimuleerden haar om nuziek te maken. 'Er stonden bij ns thuis veel instrumenten en ik eerde ze allemaal te bespelen. De iwarsfluit lag me het beste.' Ze reeg les op een muziekschool en aar lerares hielp haar verder. 'Zij jng heel leuk met haar leerlingen Ze herkende kinderen die net at meer talent hadden. Als ze vrij uurtje had, belde ze me ip en dan kreeg ik extra les.' Via aar belandde Folkerts op 13-jarige illijd in het Haags Instrumentaal teugdorkest. 'Ik ben eigenlijk een braaf kind geweest en was rijd met muziek bezig. Met het ikest repeteerden we op zaterdag, aven op donderdag een concert n daarnaast kreeg ik nog muziek- is en oefende ik thuis. Met het irkest kwam ik onder andere ook in loorwegen in IJsland.' laar ouders raadden haar af om het conservatorium te gaan. lat leek hun beter als ze zich meer Dbbymatig en organisatorisch bezig zou houden met kunst. Daar- kriebelen en ze besloten ieder een om besloot ze Nederlands te stu- baan op het eiland te zoeken. Al deren aan de Rijksuniversiteit Gro- vrij snel kon Folkerts aan de slag ningen. Tegelijk begon ze met aan als hoofd marketing op Vakantie aantal andere studenten een band: park De Krim. Samen met hun drie Costa del soul. Ze werd zangeres, dochters verhuisden ze. Hun mid- 'We waren een soulband en gaven optredens op feesten. Francien van Tuinen was ook zangeres van onze groep. Zij won het Nederlands Jazz Vocalisten Concours in 1997.' Op een gegeven moment waren alle bandleden bijna afgestudeerd en werd het tijd het stokje over te geven. 'We wierven eerstejaars voor onze groep. Uiteindelijk is daar de band Is Ook Schitterend uit ont staan.' Ze werd als marketingmedewerker aangenomen bij de Dienst Kunst Cultuur in Groningen. Daar werkte ze onder meer voor de Muziekcentrum De Oosterpoort, de Stadsschouw burg en het Centrum voor Beelden de Kunst. 'Uiteindelijk kwam ik toch daar terecht waar mijn ouders het hadden voorspeld.' Daarna werkte ze nog als hoofd marketing bij de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht en aansluitend in dezelfde functie bij Muziekcentrum Vreden- burg. Haar ouders en broer woonden inmiddels al op Texel. Ook bij Folk erts en haar partner begon het te ric Hercules en Gerben Valkema Klachten de strip Elsje tijdens sn weekend in het Belgische lestelbergen. Nu staat ze dage- ks in de kranten van Wegener HDC Media. Alle strips van het jelopen jaar zijn verzameld en ids dinsdag ligt het album. Els- een gelukkig kind kan tegen- oordig nergens meer terecht in te betere boekhandels. deJ? teexacte leeftijd is onbekend, maar volgens Hercules in ieder geval tredefs "ger dan twaalf jaar. De lezer ziet alcircJ wereld door haar ogen. 'Voor 3 store jgende week staat er bijvoorbeeld nansr* n sene Qp stape| over fotomodel- shi w ndie extreem dun moeten zijn. Zij ipnieü' =agt zich ook af hoe ze dunner lie he? a, worden.' Hercules vindt het °a1ijk te bepalen hoeveel uur hij er 5er oï 'week mee bezig is. 'Ik bedenk het scenario en geef dat dan aan Gerben door. Hij maakt de tekening en is er drie volle werkdagen mee bezig om voor een hele week strips te maken. Ik ben er iedere dag even mee bezig.' Voor Hercules is het stripalbum een jongensdroom die uitkomt. 'De belangrijkste reden voor het album is dat ik het zelf graag in handen wil de hebben. Ik droomde er vroeger al van toen ik strips uitknipte.' Naast Elsje is Hercules ook nog druk met andere zaken. Hij schrijft een kin derserie voor de TROS, schrijft Jan, Jans en de kinderen, schrijft voor BOBO, Sesamstraat geeft adviezen voor programma's en is raadslid voor de PvdA. Het stripboek Elsje, een gelukkig kind kan tegenwoordig nergens meer terecht kost €8,95. Duurzaam De gemeenteraad vindt dat duur zame energie op Texel een kans moet krijgen. Prima, helemaal mee eens. Maar het wordt tijd eens goed te definiëren wat duurzame energie eigenlijk is. Is alle energie die niet door het verbranden van fossiele brandstof wordt opgewekt, duur zaam? Wij vinden van niet. Ons idee: duurzame energie is ener gie waarvan de opwekking niet ten koste gaat van milieu, natuur en landschap. Energie die tot in de krijg? gei nen G ieel v» lit W voord eest dl I uur.d rtjeszjl jebotf itraati aan d i en t gehosl an sta rdt tu arsierS en. Ai en de aonhu Texel e vice. 1 in 12.! en marketing te verzorgen voor een concert van een beroemd operage zelschap uit China, stemde ze in. 'Ze hadden het Lucent Danstheater in Den Haag afgehuurd. Een zaal met duizend stoelen. Die krijg je normaal niet snel vol met opera en zeker niet binnen een tijdsbestek van twee maanden. Ik heb allemaal acties bedacht en uiteindelijk was het toch uitverkocht.' Meer com merciële ervaring deed ze op bij De Krim. 'In voorgaande banen ging het er ook om zo veel mogelijk publiek op de been te brengen, maar dat waren gesubsidieerde instellingen. Bij De Krim moesten er zo veel mogelijk toeristen komen en was de omzet ontzettend belangrijk. Dat is toch een iets andere manier van werken.' Nu is ze toe aan haar volgende uitdaging. Ze heeft er zin in. 'De lessen op de school zijn van een goede kwaliteit. Er zijn dan ook veel leerlingen. De mensen die er werken zetten zich erg in en als ik binnen kom voelt het alsof ik een warme deken over me heengeslagen krijg.' Ze ziet veel mogelijkheden voor de Muziek- en Dansschool. 'De school is goed verankerd op Texel. De bedoeling is de school uit te breiden naar een Centrum voor de Kunsten. Het plaatje moet compleet worden. Er worden nu ook theaterlessen en workshops schilderen gegeven, bekeken moet worden of en hoe dat wordt uitgebreid.' Het muziek- project op de basisscholen wil ze graag bestuderen. 'Het is volgens mij begonnen om kinderen tijdens hun schooltijd in aanraking te bren gen met muziek. Ik zou graag wil len weten of er kinderen zijn met talent of die er gewoon aardig heid in hebben een instrument te bespelen, maar niet doorstromen naar de muziekschool. Omdat het bijvoorbeeld van huis uit niet wordt gestimuleerd. Het belangrijkste is natuurlijk wel dat kinderen er ple zier in hebben.' Folkerts vindt het belangrijk mensen te stimuleren met kunst bezig te zijn. 'Kunst is heel verrijkend. Bovendien verbindt het mensen met elkaar. Dat is heel mooi om te zien.' Kinderen op één van de scholen in Gambia die door de familie Van den Bogert uit Den Burg van n Zo'n anderhalve dag was ze in de weer om winkels in Den Burg langs te gaan, ouders op De Fon tein werden gemobiliseerd en ook haar werkgever TESO kwam over de brug. Met drie koffers vol Texelse goederen trokken Yvonne van den Bogert en haar familie recent naar afgelegen gebieden van Gambia om schoolkinderen te ondersteunen. Speelgoed, maar ook gebruiksvoor werpen als tandpasta, tandenbor stels. zeep kleding en kleurpotloden. Het ging allemaal mee in de bagage van Willem, Yvonne, Babs (7) en Bindy (5) van den Bogert uit Den Burg. 'We hadden één koffer voor ons vieren en de rest was allemaal gevuld met spullen die we hadden gekregen', vertelt Yvonne. Ze had den volop overgewicht, maar door een gelukje op Schiphol ('we had den iemand die niet op het gewicht lette') wisten ze alles zonder bijbe talen in het vliegtuig te krijgen. In het Afrikaanse land (ongeveer eenderde van Nederland met 1,7 miljoen inwoners) trok de familie met behulp van een lokale gids die ze via vrienden kenden naar de afgelegen gebieden. 'We wilden naar plekken waar nauwelijks men sen uit het Westen komen, omdat we wisten dat ze daar echt behoefte aan spullen hebben', aldus Yvonne. 'En we wilden de spullen ook zelf uitdelen, zodat we zeker wisten dat de kinderen het zouden krijgen. Er zijn ook verhalen over scholen waar docenten gegeven spullen later weer in beslag nemen.' De tocht in een jeep over moeilijk begaan bare wegen leidde tot een bezoek aan twee scholen waar in totaal 75 kinderen met de Texelse goederen werden verrast. 'We hebben gezien dat ze alles zelf hebben gekregen, dat geeft een goed gevoel.' De familie Van den Bogert kwam tot actie na eerdere bezoeken aan Gambia. Yvonne: 'Het is een vrucht baar land met zeer lieve mensen, maar allerlei goederen die hier heel normaal zijn, hebben ze daar niet. We wilden met deze reis ook onze kinderen, die voor het eerst in Gam bia waren, laten zien dat niet alles wat je hier hebt overal vanzelf sprekend is.' De goederen werden met beleid bijeengebracht. 'Je kunt wel kleurpotloden meenemen, maar dan is het ook handig als je daar meteen puntenslijpers bij doet.' De winkeliers in Den Burg stelden volop producten ter beschikking, sommigen bestelden zelfs spullen die Yvonne later kon ophalen. Op De Fontein zamelden ouders onder meer kleding in en de veerdienst gaf kleurplaten en pluche schaapjes. Voor Babs en Bindy was het vol gens Yvonne leerzaam en soms heftig de andere leefomstandighe den mee te maken. 'Op de tweede school reageerden de kinderen vrij fanatiek toen ze wat kregen en dat was voor hen wel heftig.' Een week geen televisie en computer bleek geen probleem. 'Op de plek waar we verbleven, werd het eten op een centrale plaats klaargemaakt en daar zaten ze 's avonds vaak of ze waren aan het spelen. Het heeft indruk gemaakt, want ze praten er nog over.' lengte van jaren kan worden opge wekt, zonder dat daarbij de huidige bestaande waarden aangetast wor den. Maar wat vindt de raad? 'Een eigen duurzame-energieproject mag niet stuklopen op allerlei regeltjes' en 'de PKB Waddenzee en het nieuwe Natura 2000 -regime mogen niet bij voorbaat obstakels zijn' (zie de Texelse Courant). Maar zijn de PKB en de natuurwetgeving niet juist bedoeld om milieu, natuur en land schap te beschermen tegen verdere aftakeling? Ons lijkt: het opwekken van ener gie is pas duurzaam als het ook past in natuur- en milieuwetgeving. Een goed idee: duurzame energie opwekken. Maar zo'n project moet geen eigen leven gaan leiden. Hou het eigenlijke doel in de gaten en laat dit doel nooit alle middelen heiligen. Landschapszorg Texel Kantoorvakhandel Kantoorvakhandel Langeveld en de Rooy in Den Burg heeft de techni sche dienst beëindigd. De kantoor vakhandel blijft computers verko pen, maar op kleinere schaal dan voorheen. Het werk is overgenomen door vaste medewerker Marcel de Geest uit Den Burg die voor zichzelf is begonnen. 'Kleine werkzaamhe den kunnen we nog zelf uitvoeren, maar het grotere werk besteden we voortaan uit', aldus Ben Zegeren. Magisch speelgoed Crossloop Wouter Weerman uit Den Burg is gestart met workshops voor kinde ren in het maken van magisch speel goed. Weerman, die op locatie zijn bijeenkomsten verzorgt, maakt het bijzondere speelgoed onder meer uit hout. Meer informatie: 312556. Bij de Fonteinsnol aan de Rozendijk gaat zondag de derde crossloop van het seizoen van start. De orga niserende Atletiek Vereniging Texel heeft een rondje uitgezet van 2,9 kilometer, dat één, twee of drie keer gelopen kan worden. Inschrijven kan bij vanaf 10.15 uur bij appar tementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Kinderen tot en met 12 jaar lopen een ronde van 1000 meter. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren om 11.15 uur. Deel name kost €1,25 voor de jeugd en €2,- voor volwassenen. Een gelukkig kind kan tegenwoordig nergent meer

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3