r 'Suikerbietenteelt zal niet van het eiland verdwijnen' Eisen busvervoer JAsbest PHH-terrein snel opgeruimd 'Beplanting staat op tekening' Opkoopregeling maakt tongen los Dunnen: een lang vergeten techniek TEXELSE j COURANT >t zijn roerige tijden voor de telers van suikerbieten. Nergens in lederland is het suikergehalte zo hoog als op Texel en ook de win baarheid daarvan is ongeëvenaard hoog. Maar de keerzijde is de nieu- ne marktordening. Die zorgt dat de prijs daalt, de productie omlaag moet en de vooruitzichten minder rooskleurig zijn. Om de sector te saneren, biedt verwerker Cosun telers die met de teelt willen stoppen sen forse premie. Met name voor Texelse akkerbouwers met kleine oppervlakte is het nu interessant om uit te stappen. !e opkoopregeling heeft onder ikkerbouwers de tongen los gemaakt. Bij Dirk de Lugt, lid van Je Raad van Beheer van Cosun, rin kelde vaker dan normaal te telefoon, cmdat veel telers hem als vraagbaak beschouwen. De Lugt: 'Cosun levert 13,5 procent van het landelijke quo- Brussel. Om dit te realiseren is esloten tot een vrijwillige opkoopre- gling waarbij kleinschalige telers en elers die verder van een fabriek zit ten een hogere premie krijgen als ze uitstappen. Daarmee hoopt Cosun structuur binnen de sector te erbeteren.' te marktverordening van de EU, edoeld om de productie van suiker te stemmen op de consumptie, Beft de teelt de laatste jaren niet lantrekkelijker gemaakt. Landbou wers beuren minder geld voor hun j suiker en er moeten hectares worden rgeleverd. Overigens wordt dit deels Ecompenseerd door een inkomen- aeslag. Tot dusver is de krimp op èxel meegevallen. Sinds het bieten- it! VRIJDAG 23 NOVEMBER 2007 quotum in 2002 verhandelbaar werd, hebben Texelse telers namelijk veel quotum bijgekocht. Met als gevolg dat de oppervlakte suikerbieten op Texel in verhouding tot vijf jaar gele den zelfs flink is gegroeid. Gevolg van de prijsdaling is wel dat met name voor telers met een hogere kostprijs het rendement minimaal is. Doordat de kosten voor het zaaien, oogsten en andere werkzaamheden die door een loonwerker worden uit gevoerd voor een kleinschalige teelt relatief hoog zijn, hebben enkele telers met een kleine oppervlakte de laatste jaren al een punt achter de teelt gezet of het quotum onderge bracht bij grotere telers. Door de opkoopregeling wordt het voor deze categorie interessanter om uit te stappen. Bijvoorbeeld voor gemengde bedrijven met vee, die 70 procent van hun grond in het gras moeten houden. Maar De Lugt ver wacht niet dat de bietenteelt ineens van het eiland zal verdwijnen. 'Abso luut niet, er wordt vanaf de overkant zelfs jaloers naar de Texelse bieten telers gekeken. We hebben hier het hoogste suikergehalte, de winbaar heid is hoog, we hebben gemiddeld genomen een flinke schaalgrootte en tevens passen bieten op Texel prima in de vruchtwisseling. En ondanks dat we ver bij de fabriek vandaan zitten, kunnen we wat betreft de transportkosten aardig concurreren. Doordat we weer per schip zijn gaan vervoeren, zijn de kosten 20 procent gedaald. Daarmee zitten we op een vergelijkbaar niveau dan telers in Noord-Holland. Texel blijft ook in dat opzicht een interessante partij voor de Suikerunie.' Dat telers in de verleiding kunnen komen eenmalig een hoge premie te incasseren, kan De Lugt wel begrijpen. 'Het telen van graan lijkt door de dit jaar extreem hoog opgelopen prijzen weer inte ressanter. Door de toegenomen vraag zal die hogere prijs voor een deel waarschijnlijk structureel zijn, maar die enorme stijging van de afgelopen periode komt ook doordat speculanten er op zijn gedoken. Nu die wiqst hebben genomen, zie je de prijs weer dalen.' Landbouworga nisatie LTO raadt de telers aan niet 'achter de markt aan te boeren'. Op dit moment zijn er ook Texelse bie tentelers die quotum bij willen kopen van collega's. fervoerbedrijven die een gooi wil- n doen naar de concessie voor «t busvervoer in Noord-Holland ioord moeten in ieder geval de uslijn De Cocksdorp-Oosterend- le Waal-Oudeschild-Den Burg in 'sbrede spits (tussen 7.00-9.00 uur i tussen 14.30-18.30 uur) rijden, tet is één van de wijzigingen in het rogramma van eisen voor de aan- esteding van het openbaar vervoer Noord-Holland Noord naar aan- iding van reacties van overheden, ilangengroepen en vervoerbedrij- sn. Het programma van eisen staat srmee vast. Vervoerbedrijven moeten minimaal aan deze eisen voldoen en daarnaast wordt de keuze onder meer bepaald op basis van de extra's die vervoerbedrijven in hun offerte bieden (onder andere aantal busverbindingen en frequen ties). De huidige concessie loopt af per december 2008. Eind maart zal bekend worden welke vervoerder het openbaar vervoer in de con cessie Noord-Holland Noord gaat rijden. De gemeente wil graag een aparte concessie voor Texel en had daarover donderdag een gesprek met de gemeente, maar kan daar nog niets over zeggen. Wrevel over grondverkoop Ie gemeente verkoopt een lap ond aan de Grensweg mogelijk wr een te laag bedrag. Die zorg tte de raadscommissie Grondge- ed maandag bij wethouder Nico ftkert. fet gaat om een stuk grond van 8840 erkante meter dat het college in '83 voor vijfduizend gulden per jaar erfpacht aan een bungalowpark irensweg Recreatie BV) uitgaf. Het efc had destijds niet voldoende geld 8 stuk, waarop sindsdien spelvoor- eningen en een sporthal staan, te apen. Het college is bereid de grond »r twee ton aan het park over te lagen. Dat riep vraagtekens op bij i partijen, met name omdat er geen aatierapport is. De pijn zat hem in at het park in de toekomst met de and kan doen. 'Als het voor kwa- eitsverbetering is net prima, maar s het voor bungalows is, wordt het fn ander verhaal', verwoordde Jur Jfüiringa (WD) de zorg van de poli partijen. fckert liet weten dat het park niet eer dan twee ton wil betalen. 'Die ;s lijkt niet hoog, maar de rente aarvan brengt nog altijd meer op dan de verhuur nu.' Volgens de wet houder vloeit de verkoop ook voort uit beleid van de gemeente om grond die ze zelf niet gebruikt van de hand te doen. Hij beaamde dat het park na de overdracht zelf kan bepalen wat ze met het perceel doet. 'Dat roept de vraag op wat de grond straks waard is', vond Gerard Weijers (Frac tie Weijers). 'Ze kunnen schuiven naar eigen goeddunken.' Joop Groeskamp (Texels Belang) her haalde de teleurstelling dat er geen taxatierapport is opgesteld. 'Dat moet je altijd hebben om afwegingen te maken. Nu is er het gevoel of het allemaal wel klopt.' Of het een over dracht komt, is nog onduidelijk. Het college heeft daarvoor de goedkeu ring van de raad nodig. Texel op tv De natuur van zoet en zout water is onderwerp van het televisiepro gramma NOT Biotbits VMBO, dat donderdag 23 november wordt uitgezonden via Nederland 2. De makers hebben opnamen gemaakt op de Waddenzee en op Texel. In de uitzending onder meer leerlin gen van OSG De Hogeberg die bij Ecomare naar een film kijken. Het programma duurt van 9.45 tot 10.00 uur. Gedeputeerde verlaat Texel Gedeputeerde Sascha Bagger man van de provincie Noord- Holland heeft Texel verlaten. Ze heeft haar intrek genomen in een woning in Haarlem. Baggerman, die sinds april in het provinciebestuur zit, vertoefde doordeweeks al grotendeels aan de overkant,maar woonde tot nu toe nog steeds in Den Burg. Sinds deze maand heeft ze een huis in de buurt van het provinciehuis. 'Ik heb me met pijn in het hart bij de gemeente Texel laten uitschrijven', zegt Baggerman desgevraagd, 'maar dit is toch praktischer. Ik heb nu al mijn spullen bij elkaar in Haarlem, dus ik hoef me niet elk weekend meer af te vragen wat ik allemaal mee moet nemen.' De band tussen de gedeputeerde en Texel blijft onveranderd. 'Mijn zusje heeft mijn oude huis overge nomen en de logeerkamer is voor mij, dus ik kan noh altijd op Texel verblijven.' Baggerman, de jong ste provinciebestuurder van Noord- Holland ooit, is de eerste Texelse in Gedeputeerde Staten. Onderzoek naar bodem centrum Bureau Vestigia uit Amersfoort gaat archeologisch onderzoek doen naar de bodem onder de Groeneplaats in Den Burg. Dat moet nadere informatie opleveren over historische overblijfselen in de grond, zodat daar tijdens de herinrichting rekening mee kan worden gehouden. Op de WD na hebben de politieke partijen €12.800, - voor het onder zoek beschikbaar gesteld. Er wordt daarvoor onder meer een rapport opgesteld en een booronderzoek gehouden. Het centrum is voor een groot deel een archeologisch rijksmo nument. De Rijksdienst voor Arche ologie, Cultuurlandschap en Monu menten (RACM) vindt dat 'geen tot zo weinig mogelijk' nieuwe verstoringen mogen plaatsvinden. Het onderzoek van Vestigia moet een beschrijving van de bodemopbouw opleveren, een overzicht van het grondgebruik door de eeuwen heen en een overzicht van plekken waar in het verleden al in de bodem is gegraven. Het moet ook in beeld brengen hoe diep nieuwe bebouwing de grond ingaat, wat voor soort fundering daarvoor nodig is en hoe diep benodigde bouwput ten moeten zijn. Het RACM heeft bij voorbaat aangegeven dat, als ver volg op het onderzoek, proefboringen moeten worden gehouden om de archeologische lagen in kaart te bren gen. Dat gebeurt zo dicht mogelijk bij plekken waar nieuwbouw is gepland en verstoringen in de bodem zijn te verwachten. Het centrum van Den Burg kent meerdere grachten die in de Middeleeuwen werden aangelegd. In de Late Bronstijd en de Vroege Ijzertijd (omstreeks 1000 jaar voor Christus) woonden er voor het eerst mensen. Online kleding voor Ouwe Sunderklaas Een kostuum voor Ouwe Sunder klaas online kunnen bestellen. Dat is het idee achter de webwinkel van Bob en Nick Ran. Via hun baantje in De Wijsneus en Bilder in De Koog kwamen de broers Ran in aanraking met éen van de grootste importeurs van feestartike len in Nederland. Bij een bezoek aan de groothandel viel hun oog op de grote collectie kostuums en kregen ze het idee hier iets mee te doen. Ais vorm werd gekozen voor een web winkel, waarin inmiddels meer dan driehonderd artikelen zijn te vinden, gesorteerd op categorie. De bestel ling worden twee keer per week afge leverd door de groothandel en door samenwerking met Musicstore kan voorkomen worden dat verzendkos ten in rekening worden gebracht. Na het plaatsen van de bestelling op www.ouwesundershop.nl en betaling via de bank krijgt de klant een e-mail met een bevestiging en de datum waarop het bestelde is af te halen. (PE OVEKTOCUT t>0üRT HO u/El lQK6£f?H&( jR DOT Kftn VÉRWflCWFÈW f-IEr H«?uipoüe! '"H «KTOOK GOfcS 0 li-(t- zoo} TESO stapt over op andere brandstof VERVOLG VAN PAGINA 1 Uiteindelijk komen de bomen relatief ver van elkaar te staan, waardoor er meer licht op de grond komt, wat ook goed is voor de jonge begroeiing op de grond. De dunning, die in de winter van 2008 op 2009 z'n beslag krijgt, is waarschijnlijk de laatste grote die in de bosrand zal worden uitgevoerd. Bedoeling is dat in de toekomst jaar lijks - en alleen als het nodig is - een enkele boom zal worden omgezaagd en dat deze blijft liggen om als voedsel te dienen voor andere bomen, planten en dieren. Van der Spek: 'Maar dat is de visie die we nu hebben. Boswach ter Min had honderd jaar geleden ook niet kunnen verwachten dat het pro- ductiebos dat hij aanlegde nog eens een natuurbos zou worden.' Overigens is het dunnen een oude beheerstechniek. die lange tijd niet werd gebruikt. 'Zo'n vijfentwintig jaar geleden ontstond bij Staatsbosbeheer het idee dat dit een goede manier was om bomen ruimte te geven en het bos gezond te houden. Sinds die tijd wordt er geregeld gedund. Maar in een boek ontdekte ik laatst dat het in de jaren dertig al gebeurde.' Hoewel ook wel eens een spar wordt gemarkeerd en incidenteel een eik of beuk, zijn veruit de meeste bomen die weg moeten Corsicaanse en Oostenrijkse dennen. Het zijn de bomen die er van oudsher staan, de pioniers, die het best tierden op de arme zandgrond en in de zoute zeewind. De aanplant van het bos begon in 1898 en eindigde in 1940. Nadien werden alleen nog af en toe een braak liggend stukken opgevuld. Houtproductie was het doel, de recre atie begon pas vlak voor de oorlog een kleine rol te spelen. In die tijd werd op de Fonteinsnol de eerste uit kijktoren gebouwd. De speelweiden en ruiterpaden dateren uit de jaren zestig en zeventig, toen ook het besef doordrong dat de Dennen een bijzon der natuurgebied vormde. Pas rond 1990 kwam een einde aan de hout productie. Van der Spek: 'Het winnen van hout op zo'n klein oppervlakte is vrij duur. Daar komen de bootkosten nog bij. Dat wil natuurlijk met zeg gen dat zo'n dunning geen geld mag opbrengen. Het hout wordt verkocht. Maar het is niet het doel.' Deze week lopen Borsboom en Lam- mers de bosrand langs de Boodtlaan in De Koog af. Hun werk blijft niet onopgemerkt. Een aanwonende infor meerde bezorgd of een door kinderen veel gebruikte •klimboom' wel bleef staan, 'Ik heb gezegd dat ze er maar een touwtje om moest doen. Als het even kan, laat ik hem staan.' Soms ook stuiten ze op onbegrip. 'De eer ste reactie van mensen is vaak dat ze het zonde vinden dat die bomen weg moeten. Maar als je ze dan uitlegt dat dit gedeelte van het bos in 1912 is aangelegd en dat het toen al de bedoeling was dat de dennen er later weer uit gingen en er uiteindelijk loof hout zou overblijven, klinkt het vaak: Oooooh. Als je het maar goed uitlegt, dan wordt het wel begrepen.' Ondanks de opmerkingen die de blesser en zijn assistent soms krij gen, verwacht Staatsbosbeheer geen storm van kritiek. Van der Spek: 'Op de vorige grote dunning. tien jaar geleden, kwam veel commentaar. Maar van veel criticasters van toen heb ik later te horen gekregen dat ze het toch achteraf allemaal wel vonden meevallen. We geven mensen nu de mogelijkheid mee te lopen met de blesser, om zo te ervaren hoe de keuzes worden gemaakt. Bovendien willen we straks een excursie houden, met aansluitend een discussiebijeen komst. Maar het is maar een handje vol dat belangstelling heeft.' Joop Rommets Verteltheater in Gollards Bewoners van de Gollards bren gen onder leiding van Anneke Berghuis maandag de voorstel ling Handenvol. De voorstelling vindt plaats in de Caroussel van het verzorgingstehuis aan De Zes en begint om 10.30 uur. Bij het maken van Handenvol wer den herinneringen van de bewoners als basis gebruikt. Als thema werd daarbij gekozen voor 'handen'. Vijf heren en drie dames delen tijdens de voorstelling hun herinneringen met het publiek. Daarnaast is er ruimte voor gedich ten, zang en muziek. De voorstel ling is onderdeel van het project Kunst in de Zorg van de Muziek- en Dansschool, dat al enige jaren met succes wordt uitgevoerd. Bewoners van de Gollards en bezoekers van de dagopvang krijgen hierbij les in schilderen, muziek, dans en thea ter. De toegang tot de vertelvoorstel ling is gratis. In verband met de beschikbare ruimte wordt belang stellenden verzocht hun komst van te voren aan te melden. Dat kan bij activiteitenbegeleider Conny Bak ker, tel. 363200. Vrijstelling voor detailhandel buitengebied De gemeente stelt orde op zaken wat betreft detailhandel in het bui tengebied. Tal van agrariërs hebben op hun erf een stalletje van waaruit ze producten van het eigen bedrijf aan particulieren verkopen, maar lang niet allemaal beschikken ze over de benodigde vrijstelling. Die krijgen ze alsnog als ze voldoen aan beperkende voorschriften, bedoeld om deze vorm van com mercie kleinschalig en onopvallend te houden. Tegen degenen die niet aan de voorschriften voldoen, zal worden opgetreden. Zo'n winkeltje bij de boerderij mag niet groter zijn dan 50 vierkante meter en moet ondergebracht zijn in bestaande bebouwing. Onderscheid wordt gemaakt tussen detailhandel in bedrijfsgerelateerde producten en verdergaande inrichtingen met een breder assortiment producten, rond leidingen en serveren van zelfge maakte spijzen en dranken. Verkoop van alcohol is verboden. De verkoopactiviteit moet naar aard en omvang ondergeschikt zijn aan het hoofdbedrijf, maar er wel een rechtstreekse relatie mee hebben. Verkeer dat door de verkooppunten wordt aangetrokken, moet op eigen erf terecht kunnen en er mag geen onevenredige afbreuk aan de omge ving worden gedaan. Eventueel kun nen b en w nadere eisen stellen, zoals het aanbrengen beplanting. Om de vrijstellingen te kunnen afge ven moet voor elk van de verkoop punten een voorbereidingsbesluit worden genomen. Dit omdat het bestemmingsplan meer dan tien jaar oud is. w.bccldbankicxel.nl Laatste subsidie Duurzaam Texel De Stichting Duurzaam Texel krijgt nog één keer gemeentelijke sub sidie: €70.000,- over het jaar 2008. Datzelfde jaar krijgt de stichting ook voor het laatst subsidie van de provincie. Beide subsidiestromen liepen gelijk op. Omdat de provinciale subsidie later rond kwam, eindigde deze eind 2008, terwijl de gemeentelijke bij drage een jaar eerder zou stoppen. Omdat dit een probleem voor de stichting betekende, besloot de raad om nog een jaar met de subsidie door te gaan. Het geld komt uit de reserve. Om na 2008 met de activiteiten door te kunnen gaan, zal Duurzaam Texel andere geldbronnen moeten aanbo ren. De hoop is gevestigd op het Waddenfonds en het Investerings fonds Landelijk Gebied (de zogehe ten ILG-gelden). 'maanpak' geklede uitvoerder werd de put met asbestinhoud met een kraan verwijderd. De omringende grond waarin ten tijde van de ont dekking ook scherven terecht waren gekomen, werd afgeschraapt. De operatie voltrok zich achter een afzettingslint met waarschuwings teksten. Er werd ongeveer 20 kubie ke meter asbesthoudende grond afgegraven en met containers, die van plastic zakken waren voorzien, afgevoerd. Omdat het asbest zich op een klein stukje bevond, kon den de werkzaamheden, op de rest van het terrein gewoon doorgaan, zodat de bouwstop weinig vertra ging heeft veroorzaakt. 'me( scherven gevulde put. Het materiaal is asbestboard, een watervast en krimpvrij Wmateriaal dat in de jaren na de oorlog op grote schaal werd gebruikt voor het Zinmeren van vooral vochtige ruimten. s bouwstop op het terrein aan de ontweg waar het PHH-gebouw loet komen, kan worden opge ien. De asbestresten die op 13 ktober op een klein stuk van het frein werden ontdekt zijn verwij fd en afgevoerd. Het ging om derven asbestboard die werden 5ngetroffen in een oude gemet- flde regenput. Ook werd een tok leiding van asbestcement bonden. Het betreffende ter- 'ingedeelte werd daarop afgezet in afwachting van opruiming. Het bedrijf De Geus BV uit Broek op Langedijk was er gisterochtend snel mee klaar, want de verontreini ging stelde weinig voor. Omdat de asbestscherven en de omringen de grond vochtig waren, zodat de asbestvezels niet konden verstui ven, was van gevaar geen sprake. Toch werd de opruiming volgens de hedendaagse strenge voorschriften uitgevoerd. Onder leiding van de in Onder toezicht van de in beschermend pak gestoken en van adembescherming voorziene uitvoerder wordt de met asbest gevulde regenput door de kraan weg gegraven. (Polo's Harry de Graal/Beeldbank Texel) 'Bomen plant je niet in de zomer, dan weet je zeker dat het land schap kaal blijft.' Dat zegt Jan Keij- ser van Keijbouw in een reactie op kritiek dat rond de nieuwe cha lets van camping De Driehoek van de familie Middelbos nog weinig beplanting staat. Menno Stam van Tien voor Texel deed tijdens de raadscommissie Grondge bied zijn beklag dat de chalets aan de Limietweg in het open landschap staan. Dat was volgens hem in tegen spraak met uitlatingen van wethouder Nico Kikkert (grondgebied) dat er wel beplanting is, maar dat die nog moet groeien. Hij had foto's meegenomen om de commissieleden de huidige situatie te laten zien. Wethouder Kik kert zegde toe de situatie nader te kij ken, nadat meerdere commissieleden hun verbazing hadden geuit. Keijser, betrokken bij de uitbreiding, is geïrriteerd door de opmerkingen. 'Kijk eens naar de Mars en de Volmolen, staan daar nu boomsingels tussen de huizen en het landschap? We werken bij De Driehoek precies vol gens planning. Op de vergunnings tekening staat hoge en lage beplan ting ingetekend, maar de beste tijd om te planten is tussen nu en eind februari, anders heeft het weinig zin Bedoeling is dat er onder meer elzen, lijsterbes, liguster en krenteboom komen rond het terrein, waar sinds een paar maanden nieuwe chalets verrijzen. De lage beplanting komt bij de ramen, zodat de gebruikers uit zicht op het landschap behouden. De hoge beplanting is bedoeld het zicht op de chalets vanaf de Postweg te ontnemen. 'Het resultaat zijn echter qua beeld nog even duren, in één jaar tijd groeit er geen bos.' De nieuwe stacaravans staan op een perceel van één hectare waarvoor de gemeente en de provincie De Dnehoek een paar jaar geleden toe stemming verleende met 50 slaap plaatsen uit te breiden (volgens de 25-procentsregeling kwaliteitsverbe tering). Dat zijn 12 chalets. Er komen 25 nieuwe exemplaren te staan. Keijser, die even waarneemt voor de familie Middelbos: 'Er vervallen 13 stacaravans op het al bestaande gedeelte, zodat de camping binnen de 62 caravans blijft waar het in totaal recht op heeft. Óp het bestaande gedeelte ontstaat na de herinrichting meer ruimte tussen de stacaravans, zodat ook dat deel weer voldoet aan de huidige kwaliteitseisen.' Er staan op het moment een stuk of tien cha lets op het nieuwe gedeelte. 'Regel matig komen er nieuwe bij.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5