r 7 Hoenderfokker grossiert in prijzen 'Ml wL Certificering voor muziekschool TEXELSE 2 COURANT Agenda Geslaagd teso texelse'^courant oPIENie Sinterklaas begaat vreemde vergissing i DINSDAG 27 NOVEMBER 2007 vruchteloos gezocht. De Cocksdor- per is ervan overtuigd dat het om een groeistoornis gaat, veroorzaakt door een verkeerd soort voeding. Sinds bij de fabricage geen dier meel meer mag worden gebruikt, bevat het voer te weinig eiwitten, aldus Van der Gracht. Bovendien zou het te gemakkelijk te verteren zijn, waardoor de inhoud van de maag steeds kleiner is geworden. 'Ik Warmoesstraat 45, 1791 CN in Den heb nu een fabrikant bereid gevon- Burg. Winterse foto's Kerstvakantiekrant Voor het samenstellen van een foto pagina voor de Kerstvakantiekrant die vrijdag 21 december verschijnt roept de redactie lezers op foto's in te sturen die een winters beeld teven van Texel. De mooiste worden afge drukt in de special. De foto's kunnen per e-mail worden opgestuurd naar redactie@texelsecourant.nl, maar kunnen ook worden afgegeven in of gestuurd naar het redactiekantoor, Fokker Peter van der Gracht laat burgemeester Geldorp zijn winnende Australorp zien Hoenderfokker Peter van der Gracht mag een jaar lang de Gemeenteprijs in zijn prijzenkast ten toon stellen. Het ereblijk werd hem vrijdagavond uitgereikt door burgemeester Joke Geldorp. Dat gebeurde bij de opening van de jaarlijkse tentoonstelling van kleindiersportvereniging Kotex, die haar 65ste verjaardag vierde. Kotex heeft al jaren te maken met vergrijzing. Prominenten als Toon van Haastrecht en Stendert Tjep- kema, steevast goed voor een kar renvracht aan prijzen, zijn de afgelo pen jaren overleden. Nieuwe fokkers dienen zich maar zelden aan. Toch hadden de leden veel energie in het jubileum gestoken. Zo was een nieuw logo voor de vereniging ont worpen, dat bij de opening door burgemeester Geldorp werd ont huld. Een bijzonderheid was ook de deelname van de zustervereniging uit Den Helder, die voor een flinke inbreng zorgde. In totaal werden den een proef met ander voer te nemen. Het is vooral grover, zodat het darmstelsel harder aan het werk moet om het stuk te krijgen. En dat is goed voor de kip.' Ook in andere opzichten was de tentoonstelling van Kotex de moeite waard. Zoals gebruikelijk was er een grote 'knuffelbak' met jonge konijntjes. Een traditie is ook de medewerking van vogelvereniging Op Eigen Wieken, die diverse soor ten tropische vogels liet zien. Aqua riumvereniging In Aqua Vita hield open huis. Vol trots, want de vereni ging heeft er de laatste tijd veel aan gedaan de energiekosten omlaag te brengen. De leden hebben daar voor eenvoudig maar doeltreffend (FotojoopRommes/Betubank Texm, systeem bedacht, waarbij TL-bui- zen zowel bakken planten verlichten hij al als jochie in de fokkerij gein- als bakken vissen verwarmen. 'En teresseerd was. Dat was mede als er niemand is, gaan er gordijnen te danken aan een oom, die boer voor de aquariums. Dat helpt, want op Catharinahoeve was en kip- de gasrekening is flink gedaald. Een pen hield. Als medewerker van een gedwongen maatregel, omdat de zo'n vijftig kippen, twintig eenden en twintig konijnen ter keuring aan geboden. De dieren werden vóór de tentoonstelling, op vrijdagoch tend, op hun kwaliteiten beoordeeld door erkende keurmeesters van de fokbedrijf in Soest leerde Van der kosten te hoog werden"voor'een Gracht de kneepjes van het vak. Sindsdien heeft hij bij zoveel keurin gen gewonnen, dat sommige con currenten zich bij voorbaat gewon nen geven. Vorige week won Van der Gracht nog een grote tentoon- bond. De meeste prijzen werden gewon nen door Peter van der Gracht, fokker van grote hoenders, en Finka van der Kraan, fokker van water vogels. Omdat de Gemeenteprijs. een wisselprijs die ieder jaar naar stelling in Duitsland, met deelne- een andere categorie gaat, dit jaar voor een hoenderfokker was, mocht Van der Gracht dit ereblijk in ont vangst nemen. Een grote verrassing was dat niet, want de Cocksdorper, gespecialiseerd in het fokken van het soort Australorp, grossiert in prijzen. Zijn winnende hen kreeg een U, het hoogst mogelijke pre- dicaat. Drie van zijn andere dieren werden beloond met een F, het één- na-hoogste predicaat. Tijdens de rondleiding die hij de burgemeester gaf, vertelde hij dat lorp. Naar de oorzaken is jaren vereniging met maar vijfendertig, veertig leden. Maar het leuke is dat we ook onze bijdrage leveren aan het tegengaan van de opwarming van de aarde', vertelde bestuurslid Bob van den Berg. Lisette Bonne (18) uit De Cock- sdorp is aan de Noordhollandse Academie in Alkmaar geslaagd voor de opleiding tot schoonheidsspe cialiste. Ecomare eert Jan Wolkers In de filmzaal van Ecomare zijn tot het eind van het jaar afleverin gen te zien van het televisiepro gramma De achtertuin van Jan Wolkers. Het museum wil hiermee een ode brengen aan de kunste naar. mers uit Nederland, Duitsland, Bel gië, Denemarken en Oostenrijk, die alleen al 700 Australorps inzonden. 'Ik ben wel serieus, maar niet fana tiek. Het gaat mij om de waardering voor mijn dieren. Als een ander betere dieren heeft en wint, dan heb ik daar vrede mee', vertelde hij de burgemeester. jeugd - LRemco Hooijberg. Een nieuwe uitdaging heeft Van der Wisselprijs Kotex Maxi - p. v/d Gracht; Gracht gevonden in het bestrijden -P.v/a Gracht; Van Haastrecht- wisselbeker konijnen jeugd - Remco Hooij- van een veel optredende beschadl- berg; Tiepkema-wisselprijs konijnen - P ging aan de veren van een Austra- Marsman. In 2002 en 2003 is Jan Wolkers met programmamaakster Machteld van Gelder op ontdekkingstocht geweest in zijn achtertuin. De serie werd uitgezonden in Villa Achter werk en won op het Cinekid Festival 2002 de Kinderkastprijs voor het ze nu ook laten zien dat de kwaliteit aan de eisen voldoet.' De school verzette de afgelopen maanden veel werk, zodat de aanvraag nog onder het regime van oud-direc teur Maaike Deckers de deur uit kon. 'We hebben er bewust voor gekozen dat dat op die manier zou verlopen.' De school wist onder haar leiding weer organisatorisch en financieel gezond te worden. Dec kers, sinds vorige maand directeur van het Centrum voor de Kunsten in Alkmaar, was vrijdag aanwezig bij de uitreiking. het NHD en heeft een Noordhollands De certificering moet de MDT verder tintje. Het dictee wordt voorgelezen Uitslagen: Grote hoenders - 1.P. v/d Gracht; 2.P. v/d Gracht. NHDB-prijs: P. v/d Gracht. Dwerg hoenders - 1.F. Venema; 2.F. de Jong; 3.P. Koopman. Konijnen grote en middenrassen - 1 .J. Adema; 2.P. v/d Laan. Konijnen kleine en rn de categorie 2.F. v/d Kraan; 3.F. v/d Kraan; NHDB-prijs: F HOn-flCtie. v/d Kraan Konijnen kleine en dwergrassen Alle afleveringen zijn op DVD en in boekvorm te verkrijgen. Folder webwinkel Abonnees die afgelopen vrijdag de folder over digitale dienstverlening van de gemeente Texel niet heb ben ontvangen kunnen deze alsnog afhalen bij Langeveld en De Rooy aan de Spinbaan of bij de publieks- balie in het gemeentehuis. In De Koog is de folder door omstan digheden vandaag bij de krant bezorgd. Actie ZOA Bij de kruidnotenactie van ZOA Regionaal Dictee in bibliotheek In de openbare bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg kunnen taalliefhebbers zondag 16 decem ber tussen 13.30 en 17.00 uur meedoen aan het Groot Regionaal Dictee, een initiatief van drie regi onale bibliotheken en het Noord- Vluchtelingenwerk, die dit jaar ook Hollands Dagblad. op Texel werd gehouden, werden 650 zakken kruidnoten verkocht. De Het dictee wordt gelijktijdig afgeno- opbrengst per zak werd door twee men op Texel, in Schagen en in Den instellingen verdubbeld. Op Texel Helder. Tevens wordt het live uitge- werd €1950.- opgehaald, wat ten zonden via Radio Texel. De tekst is goede komt aan boeren in Cam- geschreven door journalisten van bodja. Dinsdag 27 november: Het Alzheimer Café staat in het teken van de dagactiviteit voor demente renden. Gea van der Slikke en Heidi Veenbaas van de afdeling psychoge- riatrie van De Gollards vertellen wat deze voorziening precies inhoudt. De bijeenkomst wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. De zaal is open vanaf 19.15 uur. Voor informatie of vervoer kan contact worden opgenomen met de SWOT, tel. 312696. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de FNV Vrouwen. Eén van de apothekers geeft uitleg over uiteenlopende zaken. In Rebecca in De Waal begint om 20.00 uur de algemene ledenvergade ring van de afdeling Texel van Horeca Nederland. In het zaaltje bij de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Buig spreken dominee Der Nederlanden en dominee Van Helden over bevrijdingstheologie. Aanvang 20.00 uur, entree €3,-. De afdeling dialect van de Historische Vereniging heeft een bijeenkomst in Tusse de Banke in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: De scheepsjongens van Bon tekoe (19.00 uur); Death at a funeral (19.30 uur); Beowulf (21.45 uur); The Heartbreak Kid (21.30 uur). Woensdag 28 november: Bij het Ambachtscentrum op het Wezenland in Den Burg gaan om 10.45, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distilleerderij van start. Een boswachter verzorgt een excursie over vogels, planten en het beheer van een bijzonder gebied. Aanvang 11.00 uur. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur de jaarvergadenng van de afdeling Den Burg van de ANBO. Met onder meer bestuursverkiezingen en uitleg van apotheker Jan Klok over medicijnge bruik. Bewoners van Oudeschild van 55 jaar en ouder houden een gezamenlijke maaltijd in dorpshuis 't Skiltje. 's Mid dags zijn ze al welkom bij' de Soos. Opgave bij Thea Eijking, De Hout manstraat 24. In Cinema Texel draaien de volgende films: De scheepsjongens van Bon tekoe (13.30, 16.15; 19.00 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (13.45,1 16.00 uur); Beowulf (18.45, 21.45 uur), I The Heartbreak Kid (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Timboektoe (15.00 uur). Donderdag 29 november: Bij het Ambachtscentrum op het Wezenland in Den Burg gaan om 10.45, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distilleerderij van start. Volkssterrenwacht De Jager houdt een sterrenkijkavond. Vanaf 19.00 uur kan met een telescoop gekeken worden, met speciale aandacht voor sterhopen, nevels en de planeten Uranus en Mars. De kijkavond gaat alleen door bij hel der weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur contact worden opgenomen met tel 06-45552708. Deelname kost €2,-. Vrijdag 30 november: In de Buureton aan de Beatrixlaan worden van 14.00 tot 15.00 uur kaarten verkocht voor de kerstviering van de afdeling Den Burg van de ANBO, die zaterdag 22 december in De Bolder wordt gehouden. Kaarten kosten €4,- (contant en liefst gepast betalen). In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Lucretia van der Vloot. Entree €15,- Diner vooraf is mogelijk. Reserve ren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. Om de drukte de baas te kunnen zet TESO vnjdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Er worden geen wachttijden verwacht Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Wethouder Manan Merkelbach schroeft onder toeziend oog van voorzitter Peter Bakker het certificeringplakkaat tegen de muur bij de Muziek- en Dansschool. De Muziek- en Dansschool Texel vierde vrijdag een klein feestje. De MDT is gecertificeerd voor de wijze waarop aan cultuuronder wijs wordt gedaan. werkers en gebruikers sprak en de papieren onderzocht, heeft de MDT de zaken goed op de rails. Proces sen zijn goed beschreven en als dat met het geval is, weten medewer- op weg helpen een Centrum voor de Kunsten te worden, zoals in de Structuurnota 2020 is beschreven. In zo'n centrum moet het mogelijk zijn meer dan alleen muziek en dans aan te bieden. Bakker: 'We doen bijvoorbeeld al veel aan theater en cursussen beeldend, maar daar krij gen we nog geen subsidie voor. Dat moeten we nu nog op andere manieren bekostigen.' De MDT kan in de toekomst herha- door Noortje de Bruijn-Roll. Deel nemers strijden om prijzen, maar voorop staat het genieten van tekst en taal. De fouten van de kandidaten worden niet breed voor publiek uitge- van de gemeente beheerd. Dat 'Toeristisch Fonds geen taak gemeente' Het meerjarig Toeristisch Inves- terings Fonds wordt op afstand Hoogwater te Oudeschild Di. 27 10.25 en 22.24 u. Wo. 28 11.16 en 23.10 u. Do. 29. 11.35 en 23.50 u. Vr. 30 12.26 u. Za. 1 00.35 en 13.06 u. Zo. 2 01.25 en 13.37 u. Ma. 3 02.26 en 14.30 u. Di. 4 03.05 en 15.25 u. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Stiana Sibon Telefoon 06 - 22 21 16 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 2 december op om 08.31 en gaat onder om 16.28 uur. Zaterdag 1 december laatste kwartier. Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34.85 Per jaar €71,10 €68.95 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor 'P van de abonnementsperiode. Wethouder Marian Merkelbach (cultuur) schroefde 's middags een bordje naast de voordeur waarop de certificering is aangegeven. Het predikaat is uitgereikt door advies bureau Hobéon in Den Haag Mede werkers van het bureau onderzoch ten de afgelopen tijd of de MDT voldoet aan de eisen van de Stich ting Certificering Kunsteducatie en Amateurkunst. Volgens het bureau, dat met mede kers ook welke afspraken en regels lingsbezoeken verwachten, waarbij zij moeten volgen. Ook de wijze wordt bekeken of de kwaliteit aan waarop met andere instellingen op de eisen blijft voldoen, het eiland wordt samengewerkt, wordt geprezen. Het systematisch bijhouden van de tevredenheid van gebruikers is het enige puntje dat volgens de onderzoekers voor ver betering vatbaar is. De school heeft daar al een plan voor klaarliggen. Voorzitter Peter Bakker zei erg blij te zijn met de certificering. 'Als mensen vragen hebben, kunnen we meten. Het dictee wordt nagekeken door een groep correctoren onder leiding van Albert Hoven. Deze zal na afloop de spelling verklaren. De volgende dag staat de tekst in de juiste spelling in het NHD. De finalis ten van deze voorronde kunnen op wilde donderdag een meerder heid van de commissie middelen. De Fractie Weijers, D66, Groen- Links, CDA en PvdA vonden het geen gemeentelijke taak. houden en het door een organisatie op Texel laten beheren. De Lieuw is een voorbeeld van een particuliere organisatie die goed kan omgaan Frans Visman (D66) bepleitte dat er met geld.' Volgens wethouder Bak- 24 februari deelnemen aan de finale meer draagvlak onder ondernemers ker is het noodzaak dat de gemeen- in Den Helder. Opgeven kan tot 1 december in de bibliotheek, tel. 312743. botten. We moeten op zoek naar nieuw geld.' Ben Zegeren (CDA) wees erop dat veel bedrijven ook al een bijdrage leveren aan WV Texel Promotie. Bakker: 'Toch zie je dat het wel goed komt als er voor heel zou zijn als Texelse ondernemers en te het beheer uit handen geeft. 'Er concrete zaken, zoals de Zeepro- organisaties het voortouw nemen, is geen geld voor in de begroting menade, geld wordt gevraagd.' 'We moeten dit buiten de politiek want er zit geen vet meer op de Mooie leeftijd Daar sta je dan. 'Hoe oud is je opa, je vader, je moeder gewor den? Zesentachtig? Nou, dat is toch een prachtige leeftijd?' Aan het vraagteken achter de zin hoor je al dat je niet moet zeuren. Een prachtige leeftijd is een prachtige leeftijd en je mag blij zijn dat je dierbare zo oud is geworden. Er zijn er bosjes die het niet halen. 'Hoe oud' en die 'mooie leeftijd' zijn een bijna automatisch gewor den reactie van veel omstanders. Een reactie die de door het ver lies op scherp staande gevoe lens onbedoeld behoorlijk kunnen kwetsen. Immers, de dierbare is voor jou met zesentachtig of wat voor leeftijd dan ook, maar Jan, Wouter of Mane. Je broer, zus, valt me soms niet mee daarmee in de pas te lopen. Stel je niet aan ouwe, kleed je naar je leeftijd ouwe, accepteer dat je sommige dingen niet meer kunt ouwe, dat past toch niet meer bij je leeftijd ouwe. Maar van binnen voel ik me zo anders.' Een schrijnend dilemma. Het overlijden van een dierbare is een gemis dat een plaats moet krijgen. Daarom vind ik de als troost bedoelde opmer king 'toch een mooie leeftijd' een snertopmerking. Ik bepaal zelf wel of ik het een mooie leeftijd vind. Dat hoeft een ander mij niet op te dringen. Ik wil gewoon even zeg gen dat ik verdriet heb, gewoon even tegen iemand aanleunen en je vader of je moeder. Zonder echte troost ervaren. Zeg niks, leeftijd. In gesprek met ouderen hoor ik wel eens: 'Van buiten ben ik oud, mijn lijf wil met meer zoals ik wil, maar mijn geest voelt het zelfde als toen ik jong was. Het maar wees er even voor mij en luister als ik nog een keer vertellen wil dat ik hem, haar zo mis. Pien Verberg Vreemde taferelen zaterdagmiddag de terugweg naar Spanje was. Een boot naar het strand bij De Koog in De Koog. waar Sinterklaas zijn merkwaardige vergissing, mogelijk te te brengen. Van daar werd hij in de opwachting zou maken in De Hof. verklaren door zijn ouderdom en de reddingboot achterop de truck van Toen hij wel erg lang op zich liet hoogspanning waaronder hij dezer de KNRM door een escorte kinderen wachten, besloten de dorpshuisbe- dagen verkeert. Gelukkig toonde naar het dorpshuis gebracht, waar heerders er maar eens een tele- de bemanning van reddingboot De wat later dan gepland toch nog een foontje aan te wagen, waarna bleek Zalm zich bereid hem op te halen en feestje kon worden gebouwd, dat de Goedheiligman al weer op in een hoog tempo van de stoom- Grijze zeehond met witte vacht aangespoeld In Ecomare is een jonge zeehond opgenomen die zondag op het strand bij Petten werd gevonden. Hoewel het dier al flink uit de klui ten was gewassen, heeft het nog zijn witte geboortevacht. Het zeehondensteunpunt in Petten heeft de jonge zeehond van het strand gehaald en overgedragen aan dierverzorgers van Ecomare. In de opvang bleek hij problemen te hebben met de ademhaling. De dierenarts heeft longontsteking geconstateerd en antibiotica voor geschreven. Het dier, dat Mitchel is genoemd, is waarschijnlijk drie tot vier weken oud. Grijze zeehonden werpen hun jongen in de winter. Zij worden met een pluizige witte vacht gebo ren en blijven de eerste maand op het droge. Na een zoogperiode van ongeveer vier weken valt de geboortevacht uit. Mitchel is waar schijnlijk tijdens een storm van een zandplaat gespoeld en afgedreven naar Nederland. Zeehonden van het formaat van Mitchel kunnen, als ze niet ziek zijn, zichzelf redden.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2