Ma 34 jaar stoppen met bezorging 'Prachtig om door de sneeuw te lopen' SS!!"" Taskforce treedt buiten de gebaande paden TEXELSE j COURANT Logeerhuis Texel lafondschildering leidt af van behandeling tandarts Microdermabrasie, dé oplossing voor huidproblemen Vergaande scenario's in Oosterend en Cocksdorp Bakker koopt bedrijven DINSDAG 27 NOVEMBER 2007 1 jaar lang voorzagen Rieki en filly Barhorst (beiden 78 jaar) ludeschild twee keer per week an de Texelse Courant. Willy :erd ziek en het echtpaar besloot stoppen met de bezorging. Vrij- ig gaan ze voor de laatste keer angs de deuren. Ie grootste verandering in de afge- ipen 34 jaar vindt Rieki dat er veel ■clamefolders bij zijn gekomen, fónge week had ik de helft van de anten in mijn tas. Toen kwam mijn j^Korwiel omhoog. Ik heb er maar ^Hat kranten uitgedaan. Maar dat is heel Nederland zo dat er steeds leer folders zijn.' Enkele jaren terug ag een jongen haar sjouwen met |i| le kranten. Hij bedacht een oplos- J ing voor haar. 'Hij vroeg hoe oud ik I tas. Ik vertelde mijn leeftijd en toen J ei hij a/s u heel oud bent dan maak voor u een fiets met een motor. heeft het nooit gedaan, maar ik nest er wel om lachen.' - 'oordat het echtpaar de kranten jndbracht, bezorgden ze al tijd schriften. Rieki: 'Dat deden we voor jan Lok. Op een gegeven moment a hij dat we het zó goed deden a we ook wel de kranten konden joen in Oudeschild.' Hun oudste oon Arjan (inmiddels 49 jaar) kreeg Ie krantenwijk op zijn naam. 'We amen de wijk over van Sieme Kui per. Hij werkte, net als mijn man, bij TESO.' De hele familie was erbij betrokken. Niet alleen Rieki en Willy, maar ook de ouders van Rieki hiel pen. 'Ik zie mijn vader nog aan deze tafel met zijn dikke duim de folders in de kranten vouwen.' Het vak van krantenbezorger bestond destijds niet alleen uit het verspreiden van de kranten, maar ook uit het opha len van het geld. 'Ik weet niet meer hoe vaak dat was. Misschien per kwartaal, maar het kan ook wel per op te houden, kwam het karwei helemaal op de schouders van Rieki en Willy. 'We gingen gewoon door. Het was voor ons een soort routine.' Het stel had nog steeds heel Oude schild onder hun hoede. 'Pas twee jaar geleden hebben we gevraagd of iemand anders de andere helft van Oudeschild kon doen. Normaal gesproken kon dat niet, maar omdat wij het al zo lang deden, werd voor ons een uitzondering gemaakt.' Er kwam een advertentie en daar rea- maand zijn geweest. Ik ging dan altijd met een tas over straat waar soms wel duizenden guldens inza ten. Op sommige adressen moest ik wel drie keer langs omdat ze geen centen hadden.' Toen Arjan het huis uitging, kwam de krantenwijk op naam van hun jongere zoon Edwin. Daarna ging het over naar hun dochter. Gemma. Zij ging in 1993 het huis uit en toen was de vraag of Rieki en Willy door zouden gaan met de bezorging. 'Dat wilde we graag doen. Mijn broer en schoonzus hielpen ook mee.' Toen ook zij besloten ermee geerde Simone Betsema op. Sinds dien werken beide families samen. 'Op dinsdag haalt zij de kranten en de folders bij de Spinbaan en op vrijdag doen wij dat. Nu mijn man ziek is, kan hij de kranten niet meer ophalen en doet zij dat vaak ook op vrijdag. Daarnaast krijgen we nu veel hulp van anderen.' Betsema neemt de wijk van het echtpaar er per 1 december bij. Buitenmens Het leuke aan het werk vindt Rieki dat ze veel buiten komt. 'Ik ben een echt buitenmens. Als het slecht weer is, is het minder leuk, maar ook dan doe ik het graag. Als het heeft gesneeuwd en mensen heb ben hun pad niet aangeveegd, vind ik het prachtig om door de sneeuw te lopen.' Ook het contact met men sen zorgt ervoor dat ze het zo lang heeft volgehouden. 'We wonen al vijftig jaar in Oudeschild. Ik ken iedereen en mag graag een praatje maken.' Eén keer leverde haar dat een klacht op. De enige in haar hele loopbaan. 'Ik stond met een vrien din te kletsen. Een man stond me op te wachten toen ik bij hem kwam bezorgen. Hij stond op zijn horloge te wijzen omdat ik tien minuten te laat was.' Rieki besloot hem voor te zijn en belde de uitgever om het voorval te melden. 'Daar zeiden ze dat ik me er niets van moest aan trekken en de volgende keer als allerlaatste bij hem de krant moest bezorgen.' In december krijgt ze soms cadeaus van de mensen waar ze de krant bezorgt. 'Ik heb wel eens een speculaaspop gehad of een bloemetje of douchespul.' Eén keer was ze onderwerp van Ouwe Sunderklaas. 'Bert Schagen deed precies na hoe ik op de fiets stapte. Met dat hupje. Hij bedoelde het positief hoor. Ik kreeg een pluim van hem. Mijn schoonzus zei dat ze dit jaar misschien wel weer iets met Rieki Barhorst en haar man Willy bezorgen vrijdag voor de laatste keer de Texelse Courant in Oudeschild. (Foto sutna soon/eee/aiun* Texeii me zouden doen omdat we ermee stoppen.' Iemand die de krant al 34 jaar bezorgt, zal hem van haver tot gort kennen. Maar dat blijkt niet het geval. Ze leest hem bijna nooit. 'Als ik de stapel heb, kijk ik de geboorte- en overlijdensadverten ties door. Dan moeten we eten en gaat de televisie aan en vergeet ik het.' Daarnaast heeft ze genoeg andere activiteiten. 'Ik maak kaarten en zit achter de computer. Ik heb veel hobby's.' Bang om zich straks te vervelen is ze dan ook niet. Toch zal ze het werk missen. 'Je hebt met de kranten een reden om buiten te komen. Doelloos rondlopen is niks voor mij.' 's Heerenloo Noord-Nederland, afdelinq Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Els van der Slikke in haar schoonheidssalon. Hoe kunt u starten met een behande ling? Allereerst analyseert Els van der Slikke de huid in haar schoonheids salon en adviseert een behandeling of behandelkuur. De behandclduur is afhankelijk van de conditie van de huid en dient persoonlijk te wor den vastgesteld. Ze heeft hiervoor een specifieke training gevolgd. Mocht u geen huidproblemen hebben maar het toch fijn vinden dat uw huid er weer glad en stralend uitziet, dan behoort één behandeling ook tot de mogelijkheden. Immers juist nu, na de zomerperiode, is het een ideale tijd om uw huid weer stralend te maken en voor te bereiden op de winter. Voor de behandeling wordt gebruik gemaakt van de allernieuwste appara tuur. Schoonheidssalon Els van der Slikke is de enige op Texel die deze techniek in huis heeft en de behan delingen zeer voordelig aanbiedt. Microdermabrasie biedt fantastische mogelijkheden voor huidverbetering voor een zeer interessante prijs. Een Microdermabrasiebehandeling kost €89,00. Dit is inclusief Ultrasound voor nog meer rendement en een beter eindresultaat en inclusief de speciale producten die tijdens de behandeling worden gebruikt. Een kuur bestaat uit zes behandelin gen, ter introductie betaalt u slechts vijf behandelingen. Bent u geïnteresseerd, bel dan voor een afspraak of voor gedetailleerde informatie of advies. Met de feestdagen in aantocht is het handig om tijdig een afspraak te maken, ook voor andere behandelin gen zoals gezichtsbehandeling, epi leren, wimpers en/of wenkbrauwen verven en harsen. Schoonheidssalon Els van der Slikke Noordwester 50 1791 HD Den Burg tel 0222-314287 mobiel 06-51292386. iet plafond van de praktijkruimte dering gemaakt boven de stoel. Dit ian tandarts Hans de Winter heeft om de tijdelijke patiënt wat meer sen bijzondere gedaantewisseling afleiding te geven tijdens de behan- :ndergaan. Op verzoek van de deling en de ruimte wat vriendelijker andarts heeft Rob Valkenburg een te laten ogen. lompe l'oeil ofwel een plafondschil- (FotoRob vtutnbmg) Bungalowpark De Verrassing dat naar het voetbalterrein van SV Oosterend verhuist en in De Cock- sdorp woningen en bedrijven langs de noordkant van de Lan- geveldstraat. Aldus enkele toe komstscenario's die zijn bedacht door de Task Force Ruimtewinst (TFR), de groep deskundigen en betrokkenen die zich op verzoek van de gemeente heeft verdiept in een efficiënte indeling van de beschikbare ruimte. Bewoners van De Cocksdorp en Oosterend maakten afgelopen zomer al kennis met ideeën van TFR, tijdens een avond waarop gedachten konden worden uitge wisseld. Verregaande aanbeveling in de jongste 'update' van de TFR is dat de scheiding van wonen en bedrijvigheid in buitendorpen beter kan worden opgeheven. De groep wil af van de 'harde' scheiding tus sen dorpen en platteland. Dit vooral door lijnen vanuit het dorp door te trekken in het omringende gebied. In Oosterend wordt de verlengde Cor Bremerstraat als voorbeeld geschetst. De Vliestraat moet zich juist op het centrum richten. De TFR heeft geen boodschap aan de gevestigde orde. Want nog maar kort geleden besloot de gemeente geen woningen meer toe te staan op nog te ontwikkelen bedrijventer reinen. De TFR stelt nu dat alleen grote bedrijven en bedrijven die als gevolg van stank, lawaai of verkeer hinder geven op die bedrijventerrei nen thuishoren. 'De hinderlijkheid van bedrijven is in veel gevallen kleiner geworden en scheiding is dan niet meer zo nodig.' Bedrijven van bescheiden omvang passen in de dorpen. Wonen en werken komen dan niet op hetzelfde kavel, zodat een bedrijf los van de woning kan worden verkocht of verhuurd. De Taskforce schetst hoe die struc tuur kan worden toegepast aan de Slotskolk in Oosterend en aan de noordkant van de Langeveldstraat in De Cocksdorp. Daar begeeft de TFR zich op gevoelig terrein, want plannen voor de voorgenomen aanleg van een bedrijventerrein op deze plek verdween na fel verzet van de bewoners in de pruiiemand. De Taskforce schetst de Lange veldstraat als de nieuwe 'Groene As' van het dorp. Er komen diepe tuinen van vijftig meter lengte met daarachter een mix van woningen en bedrijven, die los van elkaar komen te staan. Tussen dorp en vakantiepark De Krim wordt gespro ken over de aanleg van een vrije tijdszone, waar kermis, braderie en dorpsfeesten kunnen plaatsvinden. De groep keurt de gangbare manier van uitbreiding van dorpen, waar bij nieuwbouwwijken tegen de bestaande grenzen worden aange plakt, af. 'Dat levert geen kwaliteit. Groei en binnendorpse ontwikkelin gen kunnen beter op de klassieke bungalowpark De Verbeelding ver ward met De Verrassing en wordt in De Cocksdorp gesproken over de Kikkertweg, in plaats van de Kikkertstraat. Ander punt is dat de uitwerkingen nogal afwijken van het huidige beleid, waardoor ze weinig wijze, langs wegen plaatsvinden, als een lint waarin ook de meeste bedrijven een plaats kunnen vin den.' De TFR pleit voor het bou wen in kleine stappen, in plaats van de aanleg van grote nieuwe wijken. 'Individuele korrels maken het silhouet van het dorp.' De plan vorming moet niet van bovenaf worden opgelegd, maar er moet nadrukkelijk ruimte zijn voor ini tiatieven vanuit de dorpen. Deze aanbeveling is na het instemmen met het plan voor woningbouw door particulieren in Oosterend en Oudeschild al in de praktijk gebracht. Beperkingen vanuit de provincie, bijvoorbeeld in de vorm van uitsluitingsgebieden, moeten van tafel. Ook wordt gepleit voor de aanleg van voet- en fietspaden rond de dorpen. 'Voor toerisme en vrijetijdsbesteding is een 'traag' netwerk nodig. De bedoeling is om er lang over te doen, haast is uit den boze.' Onafhankelijk Het advies blinkt niet altijd uit in duidelijk- en correctheid. Kaartjes zijn klein afgedrukt, waardoor het moeite kost om er een beeld uit op te maken. De namen blijken niet overal te kloppen. Zo wordt oplossingen bieden voor de korte termijn. Wethouder Nico Kikkert: 'De winst is dat een onafhankelijke groep deskundigen er eens goed naar heeft gekeken en een advies heeft uitgebracht. Dit valt goed in de discussie die we gaan voeren over de te ontwikkelen visie voor ruimte en ontwikkeling, de wens voor uniciteit van Texel en hoe we in de toekomst om kunnen gaan met beperkte ruimte. Dat betekent dat je niet alleen naar deze gene ratie moet kijken, maar ook naar de volgende. Neem zo'n discussie over bouwen aan de Langeveld straat. De mensen die er nu wonen willen geen huizen tegenover zich, maar een volgende generatie kan dat prima vinden. Die discussie moet je met elkaar aan willen gaan. Met dit advies kunnen we met de dorpscommissies van Oosterend en De Cocksdorp aan tafel of te kijken wat we wel en niet ter dis cussie kunnen stellen. Kaartje van De Cocksdorp, waarbij aan de noordkant van de Langeveldstraat woningen en bedrijven komen. De Vries zegt desgevraagd dat sta ken een recht is van de leerlingen om voor hun belangen op te komen, maar dan moeten ze volgens hem wel een duidelijk doel voor ogen hebben, hun acties goed voorbe reiden en vooral kunnen uitleggen waarom ze staken. 'Dan is het een middel om toe te passen, zeker als je denkt dat je niet wordt gehoord.' De verplichte lesuren zijn op de OSG geen nijpend probleem. De meeste klassen zitten volgens de rector al dicht tegen de 1040 uur aan en sommige gaan er overheen. Het bijgestelde aantal van 1000 uur geldt alleen voor de onderbouw. Voor de bovenbouw geldt een mini mum van 960 lesuren per jaar en voor examenklassen 660 uur. Een maatschappelijke stage van maxi maal 72 uur is bij de uren inbegre pen. Volgens De Vries kan de OSG wel een probleem krijgen de uren te vullen als er ineens veel medewer kers tegelijk ziek zouden worden. Vrijwel iedereen krijgt vroeg of laat last van rimpeltjes, pigmcntvlekjes, littekens en verlies van vitaliteit. Dit als gevolg van levensstijl (stress, token, alcohol, voeding) en milieu- invloeden. Gelukkig kunnen deze problemen snel en effectief verhol pen worden met Microdermabrasie. Dit is de allernieuwste behandel methode voor huidvernieuwing bij Schoonheidssalon Els van der Slikke. Ultrasound versterkt deze methode. Dankzij deze behandeling krijgt uw huid haar frisse en jeugdige uitstra ling terug en voelt u zich weer mooi en vitaal. Gebouwen en ondergrond van het voormalige Kampeercentrum van Jan Keijser in Den Burg en de woning en schuur van wijlen Cor Dros zijn gekocht door Hamapi BV, de beheersmaatschappij van Bob Bakker. Beide percelen aan de Spinbaan grenzen aan elkaar. Het is niet bekend wat de bedoelingen van Bakker met het onroerend goed zijn. Hij vertoeft momenteel in het buitenland en de redactie kreeg hem niet te pakken. Geruchten dat de Gamma erheen zou verhuizen, worden door RAB-directeur Paul Krugers tegengesproken 'Het is nog steeds de bedoeling dat de Gamma naar het terrein verhuist van de voormalige VTB aan de Maricoweg.' Die grond is eigendom van een vastgoedbedrijf waarvan RAB Onroerend Goed voor de helft eigenaar is. Volgens Krugers is het de bedoeling dat in 2008 wordt gestart met de voorbereiding van de bouw. 'De formule van Gamma is doorgegroeid, maar op de hui dige oppervlakte van 1800 vierkante meter kunnen we het assortiment niet goed kwijt.' In het nieuwe pand komt 2500 m2 beschikbaar. Keijser zet het kampeer- en caravanscen trum op bescheiden schaal voort in Oudeschild Hij wil zijn bedrijf Keybouw in Oudeschild hiervoor uitbreiden met een kampeer- en caravanshop, waarbij de nadruk op service en onderhoud van caravans zal liggen. Wat is Microdermabrasie? Microder mabrasie is een zeer effectieve behan delmethode voor de huid met speci fieke problemen zoals vermoeide en matte huid, vlekkerige huid, oudere huid met rimpelvorming, rokershuid, ton beschadigde huid, futloze, droge en ruwe huid, verstopte poriën, acné cn acnélittckens. Microdermabrasie is een mechanische super peeling waarmee de bovenste huidlaag op een pijnloze manier wordt verwij derd en de huid wordt gestimuleerd tot aanmaak van nieuwe, jonge en elastische huidcellen. Met behulp van microkristallen worden dode huid cellen, oneffenheden en onreinheden op een veilige manier van de huid 'afgeslepen'. Ultrasound (geluidsgolven) bren gen de actieve werkstoffen dieper in de onderste lagen van de huid. De geluidsgolven verzachten en ontspan nen de vermoeide huid zichtbaar en vervagen huidonzuiverheden, coupe rose cn littekens. Na een Microder mabrasie met Ultrasound behande ling ziet u direct verbetering: de huid ziet er frisser, stralender en vitaler uit en er is een sterke vermindering van oneffenheden, vlekken en rimpeltjes. j wijlen Cor Dros a de andere kant de Taskforce. Het voetbalveld verhuist Toekomstbeeld van Oosterend, vanuit de visie vi achtergrond woningen aan de Cor Bremerstraat.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5