Uit Actief Sonnetten vol melancholieke mijmeringen Sportshop Texel Kerstmarkt in Oosterend TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild TEXEL 44 Geen sponsoring Texelse' tv-serie Voorlichting over graanteelt Coopertest Juliana zoekt foto's vroeger Salsadansen in De Compagnie Katja Schuurman en Thijs Römer in Kapitein Rob Film Agenda Boscross Twister in Time Out teso Zwarte Pieten pletten winnende cakes fe VRIJDAG 30 NOVEMBER 2007 Vr. 30 12.26 en Za. 1 00.35 en 13.06 u. Zo. 2 01.25 en 13.37 u. Ma. 3 02.26 en 14.30 u. Di. 4 03.05 en 15.25 u. Wo. 5 04.26 en 16.50 u. Do. 6 05.20 en 17.57 u. Vr. 7 06.10 en 18.47u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 9 december op om 08.40 en gaat onder om 16.24 uur Zondag 9 december laatste kwartier Agenda 2 vrij. 30 Lucretia van der Vloot met "Altijd over Liefde" December zat. 1 Diner Cabaret 19.00 u. zat. 8 Diner Cabaret 19.00 u. vrij. 14 Klaas van der Eerden met "Wortels" Info/reserveren: tel. 319633 info@klifl2.nl www.klifl2.nl www.texel44.nl Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Vertrek ma. t/m za om 10 30 en 14.00 u en op zondag om 11.30 en om 14 00 ui voor een tocht van 2 uur Ook voor feesten en partijen bi Info en boeken: A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje Havenrestaurant Texel "Eten moet een feest zijn" Dagelijks verse vis Wisselend weekmenu Veerhaven 't Horntje, tel. 31 93 10 voor Texelaar en toerist De zomer van 1996 die maar geen zomer wilde worden, het dorp (Den Hoorn) dat in de sche mer wel wat aan een prent van Anton Pieck doet denken, de met oostenwind via de onder stromen aangevoerde kwallen op het strand en de uitgestrektheid van De Hors. Zomaar wat onder werpen uit het boekje Gekleurde schelpen, Texelse sonnetten, dat zondag wordt gepresenteerd in theater Klif 12 in Den Hoorn. Maker van de sonnetten is Arie Grendel, die meer dan een halve eeuw lang zijn vakantie in Den Hoorn vierde. Eerst op duinkampeerterrein Loodsmansduin en later, toen hij wat ouder werd, in hotel Opdiek. Hij koesterde een warme band met het eiland,, die hij beschreef in gedich ten die hij met kerst en op ver jaardagen naar vrienden en familie stuurde. Maandelijks ook werd een gedicht gepubliceerd in dorpsblad De Hoomder. De eerste zo'n vijftien jaar geleden, de laatste vlak na zijn dood op 3 mei van dit jaar. De op 12 mei 1916 geboren Grendel groeide op in Den Helder. Nader hand verhuisde hij naar Amsterdam en werd hij hoofd van de Prof. H. Burgerschool, voor dove en slecht horende kinderen. Daarnaast had hij vele passies. Zijn dochter Wanda Grendel noemt hem in het voor woord 'een begenadigd tekenaar, acteur en schrijven van toneelstuk ken, liedteksten en sonnetten'. Hij speelde tot op hoge leeftijd toneel, onder meer bij Toetsteen. Voor dit gezelschap schreef hij de musical Lorelei, over het leven van caba retfenomeen Eduard Jacobs. Zijn laatste liedtekst was Spookschip, geschreven voor het Amsterdams Kleinkunstfestival, op muziek gezet door zijn schoonzoon Martin van Dijk (bekend als de pianist van het tv-programma Met het mes op tafel en gezongen door Vera Mann. Net na Grendels dood werd het uitge kozen tot de beste Nederlandse liedtekst van 2007. De bundel is een gezamenlijk initia tief van de dichter en Daan Welboren van Nauta Boek, die elkaar al ken nen sinds Grendel vijftig jaar gele den neerstreek op Loodsmansduin, waar Welborens vader en moeder de beheerders waren. Nadat Gren del was overleden, bleek dat hij zelf al een selectie had gemaakt uit de gedichten die eerder in De Hoorn der waren verschenen. De bijpas sende illustraties, van Marco Bak ker, stonden er oorspronkelijk ook bij afgedrukt. Zoals de ondertitel al doet vermoe den, bestaat de bundel uit sonnet ten. Grendel heeft zichzelf echter enige vrijheden toegestaan, want hoewel ze wel uit veertien regels bestaan, zijn ze niet allemaal vol gens de regels (eerst twee strofen van vier regels, dan twee strofen van drie regels) opgebouwd. Ook het metrum is niet overal even strak, terwijl hij woorden soms wel erg gemakkelijk op elkaar laat rijmen. Zo rijmt 'bedorven' in Juni 1996 op 'uitgestorven', 'voorspelde' in Ochtendnevel op 'velden' en 'toe vertrouwd' in Winter op 'koud'. Daarnaast gebruikt hij nu en dan een stoplap, een woord dat niet van belang is voor het gedicht zelf, maar alleen voor het rijm. Maar het zou wel erg gemakkelijk zijn daar veel woorden aan vuil te maken, al was het maar omdat Grendel ook zijn eigen tekortkomingen kende. 'Ik zou graag fraaie regels willen dich ten,/ zoals een Kloos, een Perk of J.C. Bloem Ik noem,/ wat ik doe rijmerijen, ergo sum,/ voor echte dichters moet ik buigen, zwichten', dichtte hij vol zelfkritiek in Dom weg. Gekleurde schelpen is een gevari eerde bundel geworden. Het mooist zijn de mijmeringen, waarin zijn ver langen naar Texel, Den Hoorn of het verleden doorklinkt. Vol melancho lie is Zondagmorgen'Het is een mooie, stille zondagmorgen/ Ik zit opzij van het appartement/ en denk aan vroeger, toen we met de tent/ en met drie kinderen om voor te zorgen/ op Loodsmansduin, achter het bos verborgen,/ op dezelfde plek, van vorig jaar bekend,/ ons installeerden, Je werd weer her kend,/ Je was weer thuis en voelde je geborgen./ Dat hebben we toen jaar na jaar gedaan,/ maar je wordt ouder en de botten kraken./ Je moet voorzichtig zijn en er voor waken,/ dat alles wat nog kan ook door kan gaan./ Dat in je eigen wiel de dunne spaken/ niet doorroesten, maar stevig blijven staan.' De illustraties zijn van de hand van Marco Bakker. Deze hoort bij het gedicht 'Gepeins'. Leuk is dat Grendel niet alleen heeft gedicht over het landschap en het dorp, maar ook inwoners van Den Hoorn tot onderwerp heeft gemaakt. Zo wordt de entourage in Gerrit Coeverts proeflokaal beschreven, gaat De houtgraveur over het werk van Ton Waterman en herleeft Toon de Leeuw in Ome Toon, die tot op hoge leeftijd strandstoelen verhuur de bij paal 9. In Strandvissers denkt de dichter terug aan de vistochtjes die hij met de vlet van 'ome' Piet Vlaming maakte. 'Hoe vaak heb ik, met Theo aan het roer,/ gebruikt gemaakt van ome Piet z'n vletje./ Soms vingen we geen ene mal lemoer./ Maar vaker nog kwamen we trots en stoer/ terug met schol en bot en aal in 't netje,/ die dan gebakken werd door tante Tetje.' Gekleurde schelpen is een gebon den boekje van 90 pagina's, stijl vol vormgegeven en gedrukt door Langeveld de Rooy. Het wordt zondag in Klif 12 gepresenteerd tij dens een feestelijk programma met voordrachten en muziek van onder anderen Wanda Grendel en Martin van Dijk. Bij de presentatie, die om 16.00 uur begint, geldt een intro ductieprijs van €10,-, in de winkel kost de bundel €12,95. Joop Rommets Er is geen sprake van sponsoring bij de nieuwe televisieserie We gaan nog niet naar huis van AVRO. De serie die zich afspeelt op Texel zou financieel worden gesteund door de VW, de gemeente, TESO en De Krim. Een woordvoerder van de AVRO spreekt dit tegen. Wouter de Waal, directeur Ruud Timmer van het praktijkon derzoek akkerbouw en groenteteelt in Lelystad, spreekt maandag in De Pelikaan voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting over het opti maliseren van de graanteelt. De agrarische ondernemers spelen op VW: 'In eerste instantie was er spra ke van sponsoring, maar de AVRO heeft dat teruggedraaid omdat ze bang waren voor conflicten met het Commissariaat voor de Media. Wel hebben we suggesties gedaan voor mooie locaties om te filmen. Ik hoop dat ze dat meenemen.' Ook wordt één van de hoofdrollen niet gespeeld door Johanna ter Steege, maar door Mary-Lou van Stenis. De serie is vanaf zondag 20 januari wekelijks om 21.20 uur te zien op Nederland 1 de vraag in en hebben inmiddels een grotere oppervlakte wintergraan ingezaaid dan voorheen. Verwacht wordt dat in het voorjaar ook meer zomergraan wordt gezaaid. Om de opbrengst zo optimaal mogelijk te krijgen, is het aan te bevelen gebruik te maken van de in de praktijk opgedane kennis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor de laatste keer dit jaar kunnen sportievelingen dinsdag 4 december hun uithoudingsvermogen testen in een coopertest, georganiseerd door Atletiekvereniging Texel en Sport service Texel, ledereen mag mee doen, lid van een sportvereniging of niet. Bij een coopertest proberen de deelnemers in 'twaalf minuten ren nend een zo groot mogelijke afstand af te leggen. Het aantal meters geeft Appartementencomplex Juliana in De Koog is op zoek naar foto's en souvenirs van het complex door de jaren heen. Juliana bestaat op 12 april 2008 honderd jaar en de beheerders willen dat vieren met een expositie in dorpshuis De Hof. Naast de historie van het badhotel willen ze daarbij de ontwikkeling van De Koog als badplaats aan de orde laten komen. Mensen die tijde lijk goederen willen uitlenen, kunnen contact opnemen met Hans Bakker, tel. 317486. Salsa Texel houdt zaterdag 15 december een salsa-avond in De Compagnie, nabij de jachthaven van Oudeschild. Deelnemers hoeven geen danspartner mee te nemen en danservaring is niet nodig. De avond begint om 21.00 uur. De entree is vrij. Echtelieden Katja Schuurman en Thijs Römer spelen de hoofdrollen in Kapitein Rob en het Geheim van professor Lupardi. Deze nieuwe Nederlandse film, die deze week in première ging, is gebaseerd op de bekende strip, die tussen 1945 en 1966 in 73 afleveringen in Het Parool verscheen. De makers waren ook verantwoordelijk voorde verfilming van Kruimeltje en Pietje Bell. Het verhaal gaat over een waanzinnige professor (een rol van Arjan Ederveen), die een machine heeft ontwikkeld waarmee hij het klimaat op de hele wereld naar zijn hand kan zetten. Wanneer hij de wereld lijkt te vernietigen, komen kapitein Rob (Römer) en de mooie Paula (Schuurman) in actie. Zullen zij de wereld kunnen behoeden voor een ramp? In de serie De Volkskrant-spe- cials draait dinsdag en woensdag Venus, over drie gepensioneerde mannen - Maurice, Ian en Donald - die dagelijks in hun favoriete pub bij elkaar komen om het glas te heffen, medelijden te hebben met de huidige staat van de wereld en elkaar goed geplaatste steken onder water te geven. De tand des tijds mag hun lichaam dan tra ger hebben gemaakt, hun hersens werken nog uitstekend. Wanneer de tienerdochter van een nicht voor lan komt zorgen, verandert er een hoop. lan staat in vuur en vlam en hoopt haar voor zich te winnen met muziek van Bach, maar het meisje verkiest toch MTV. Tot wan hoop van lan, maar Maurice blijkt het al gauw uitstekend met haar te kunnen vinden. Hij neemt haar mee naar theater, zij introduceert hem in de discotheek. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Iedere maandag is er een sneakpreview, een vertoning van een film die officieel nog niet uit is en waarvan de naam tot het laatste moment onbekend wordt gehouden. Ook in De Kiekendief op vakantiepark De Krim worden op gezette tijden films vertoond. In de avonturenfilm Stardust zijn de hoofdrollen voor Michelle Pfeiffer - als gemene heks - en Robert de Niro, als kapitein van een vliegend schip. Het volledige programma staat in de agenda elders op deze pagina en op de website www.texelse- courant.nl. naar ons unieke Diner/BOB- arranecmcnl Restaurant Prins Hendrik - .ZZ'\ Reserveren gcwcnsL Stuifweg IJ. Ooslercnd T 0222 J6J020 I mviv prins-hendrik.nl www.sportshoptexel.nl De Koog Koopzondag een beeld van de fysieke conditie. Trainers van de atletiekvereniging zorgen voor begeleiding. De deel nemers worden om 19.00 uur ver wacht op de atletiekbaan aan de Haffelderweg in Den Burg. Er wordt eerst een gezamenlijke warming-up gehouden. Deelname is gratis. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Sportservice Texel, tel. 322815 en Jan Zijm, tel. 314205. Bij de Fonteinsnol aan de Rozen- dijk in de Dennen wordt zondag de vierde boscross van Atletiekver eniging Texel gehouden. Er is een parcours uitgezet van 2,9 kilometer dat één, twee of drie keer kan wor den gelopen. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De jeugd, die een ronde van 1.000 meter loopt, gaat om 11.00 uur van start, de senioren om 11.15 uur. Voor meer informatie: Rita Dogger, tel. 313387. Jongerencentrum Time Out in Den Burg biedt vrijdag 30 november onderdak aan het kampioenschap twister, ledereen tussen de 12 en 18 jaar oud kan meedoen. Het toernooi begint om 20.30 uur. Ook op andere dagen is er in het jongerencentrum van alles te doen, zoals poolen, darten, internetten, playstation spelen, tafelvoetbal, chillen en televisiekijken. Time Out is op woensdag en donderdag open van 19.30 tot 22.00 uur en op vrij dag van 20.00 tot 24.00 uur. Workshop stemwerk 'Vertel je verhaalJ Klarina Combé van Udjat uit Ooste rend verzorgt vanaf 8 december een cyclus 'vertel je verhaal', stemwerk voor kinderen en volwassenen. Gedurende drie zaterdagen gaan de deelnemers op zoek naar het verhaal in zichzelf en leren ze luiste ren naar de ander. Op 29 en 30 december wordt een workshop 'dans het jaar' gegeven. Opgeven kan voor één of twee dagen. Voor aanmeldingen en meer informatie: tel. 06-1276 5670 of www.udjattexel.nl. Musicalvoorstelling in De Kampanje De Helderse musicalvereniging Showboat verzorgt de volgende week diverse voorstellingen in schouwburg De Kampanje. Die van vrijdag 7 en zaterdag 8 december beginnen om 20.15 uur, maar zon dag 9 december is er een matinee (aanvang 14.30 uur), die ook Texe laars in de gelegenheid moet stellen de musical te zien. Op het pro gramma staat Humbug, een eigen tijdse bewerking van het bekende boek A Christmas Carol (met de hoofdpersoon Scrooge) van Charles Dickens. De regie is in handen van Bert Schuiling. Reserveren kan via tel. 06-10910481. Voor de matinee zijn waarschijnlijk ook nog kaarten aan de deur verkrijgbaar. Vrijdag 30 november: In de Buureton aan de Beatrixlaan worden van 14.00 tot 15.00 uur kaar ten verkocht voor de kerstviering van de afdeling Den Burg van de ANBO, die zaterdag 22 december in De Bol der wordt gehouden. Kaarten kosten €4.- (contant en liefst gepast beta len). In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Lucretia van der Vloot. Entree €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserve ren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. Jongerencentrum Time Out in Den Burg biedt onderdak aan het kam pioenschap twister, ledereen tussen de 12 en 18 jaar oud kan meedoen. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Kapitein Rob en het geheim van prof. Lupardi (19.00 uur); De scheeps jongens van Bontekoe (16.00, 18.45 uur); Beowulf (21.30 uur); The Heart break Kid (21.45 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (16.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Stardust (20.30 uur). Zaterdag 1 december: Bij Ambachtscentrum Texel staan de activiteiten in het teken van Sinter klaas. Met passende workshops en demonstraties en een bezoek van Zwarte Pieten. Er gelden aangepaste entreeprijzen. Het centrum is open van 10.00 tot 17.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Model Racing Texel. In Cinema Texel draaien de volgende films: Kapitein Rob en het geheim van prof. Lupardi (14.00, 19.00 uur); De scheepsjongens van Bontekoe (16.00, 18.45 uur); Beowulf (21.30 uur); The Heartbreak Kid (21.45 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (13.45, 16.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Timboektoe (15.00 uur) en Stardust (20.30 uur) Zondag 2 december: Om 11.00 uur gaat bij de Fontein snol aan de Rozendijk een crossloop van Atletiekvereniging Texel van start. Inschrijven vanaf 10 15 uur bij appar tementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. In de Slufter begint om 11.00 uur een excursie, verzorgd door een bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. -317741. Gymnastiekvereniging Texel houdt in de Burgemeester De Koninghal van 13.30 tot 15.00 uur een Sinterklaas feest voor jeugdleden. In theater Klif 12 in Den Hoorn wordt de feestelijke presentatie gehouden van het boekje 'Gekleurde schelpen, Texelse sonnetten' van Arie Gren del. Met muziek en voordrachten van onder anderen Wanda Grendel en pianist Martin van Dijk. Aanvang 16.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Kapitein Rob en het geheim van prof. Lupardi (14.00, 19.00 uur). De scheepsjongens van Bontekoe (16.00, 18.45 uur); Beowulf (21.30 uur); The Heartbreak Kid (21.45 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (13.45, 16.15 uur). Maandag 3 december: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Ruud Timmer van de akkerbouwproefboerdenj PPO uit Lelystad praat over optimalisering van de graanteelt. In Cinema Texel draaien de volgende films: Kapitein Rob en het geheim van prof. Lupardi (19.00 uur): Beowulf (21.30 uur); sneak preview (21.45 uur). Dinsdag 4 december: In Den Burg wordt een extra koop avond gehouden. Sporters, lid van een vereniging of niet, kunnen hun uithoudingsvermo gen testen in een coopertest. Deze wordt gehouden op de atletiekbaan aan de Haffelderweg in Den Burg. De gezamenlijke warming-up begint om 19.00 uur. Deelname is gratis. Meer informatie bij Sportservice Texel, tel. 322815, en Jan Zijm, tel. 314205. In hotel De Pelikaan nabij De Koog spreekt Ruud Timmer uit Lelystad voor de vereniging voor bedrijfsvoor lichting over het optimaliseren van graanteelt. In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50 per kop pel. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Kapitein Rob en het geheim van prof. Lupardi (19.00 uur); Beowulf (21.30 uur); The Heartbreak Kid (21.45 uur); Venus (19.30 uur). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Cinema Texel Voor info en reserveringen: 0222-313545 of 06-51528174. j. Hutjes privé: 06 2074 0665, boot: 06 4620 1456 www.zeestertx35.nl WINTERPROGRAMMA v.a. 3 november Afvaart zaterdag, zondag en woensdag vanuit haven Oudeschild om 12.00 uur. Plaatskaarten: verkrijgbaar aan boord inzendin- t tentoo" mmic- fs In de straatjes rond de Maartens kerk van Oosterend wordt zater dag 9 december van 16.00 tot 20.00 uur kerstmarkt gehouden. Verenigingen, scholen en particu lieren bieden zelfgemaakte kerst spullen en spijs en drank te koop aan. Een kleine veertig kramen met een grote verscheidenheid aan kerstarti kelen staan in de sfeervolle straatjes opgesteld, waar met kerstbomen en vuurpotten voldoende plekjes zijn gecreëerd om bij te praten. Er wor den kerstbomen en -stukjes aange boden, kerstkaarten, versiering en cadeauartikelen. In de kerk brengen koren en musici kerstmuziek ten gehore. Om 16.00 uur bijt organist Nel Koorn de spits af, gevolgd door Excelsior mei organist Jur Tuinema (16.30 uur), de Maartenscantorij (17.30 uuri het Texels Christelijk Mannenkoor (18.30 uur) en het duo Gerhard Smeenk en Jan Beijert op viool er gitaar (19.30 uur). De toegang de kerk is gratis, de muziek is luidsprekers overal op de markt horen. Daarnaast wordt een gehouden om de mooiste kaart. De kaart (minimaal centimeter) wordt door een dige jury beoordeeld, de gen worden op de markt gesteld. Meer informatie over wedstrijd is te verkrijgen bij Rentenaar, tel. 318000. :fz Vorige week vermaakten vijf Pieten zich in de tuin van de familie Leijstra aan de Boogerd met een stoelen dans. In plaats van stoelen werden emmers pepernoten gebruikt. De muziek werd verzorgd door zin gende buurtkinderen. Na een paar ronden mochten Jarno en Ivan Leijstra met de Pieten meedoen. Op verzoek van de twee broers was het daarna de bedoeling een ander spel te spelen. De emmers met peper noten werden weggehaald, maar twee prijswinnende cakes van Bak kerij Timmer bleven in het midden staan. Een van de Pieten had cakes gekregen om te proeven. Pieten vergaten echter dat er ander spel gespeeld werd en het zingen stopte, gingen er bovenop de cakes zitten. Dit tö n'e groot verdriet van Ivan Leijstra d;c de cakes van zijn vader geplet worden. Sinterklaas heeft de Pieten inmiG-^sj dels bestraffend toegesproken de ontroostbare Ivan beloofd goed te maken voor hij weer Spanje vertrekt. _fc55

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2