a Bezwaar tegen nieuwe Koger appartementen Antecedentenonderzoek vertraagt horecavergunning Opduin en Compagnie al eerder rookvrij 'Het gaat gewoon goed' Natte Koger horeca wil proef voortzetten Procedure manege gaat gewoon door 'Gezicht horeca TESO' zwaait af TEXELSE J COURANT eo} fx □r D - Geen vrees voor planschade m VRIJDAG 30 NOVEMBER 2007 De meeste Texelse horecaonder nemers voelen er mets voor om al per 1 januari het roken in hun zaken te verbieden. Vanaf 1 juli is dit verplicht, maar horecavoorzitter Rein Stam deed dinsdagavond een oproep aan de leden om dit een half jaar eerder te laten ingaan. 'Dat zal Texel veel publiciteit opleveren.' Grand Hotel Opduin in De Koog en De Compagnie in Oudeschild zijn bedrijven waar rokers na de jaarwis seling hun sigaretje niet meer mogen opsteken. Voorbeelden die volgens Stam navolging verdienen. Uit prak tisch oogpunt. 'Want als je er in het hoogseizoen mee begint, dan kun nen zich veel praktische problemen voordoen. De gemiddelde onder nemer heeft dan geen tijd om dan maatregelen te nemen. Als je er al op 1 januari mee begint, heb je nog maanden de tijd om aanvullende maatregelen te nemen.' Maar hij vond geen gehoor bij het beschei den groepje leden dat naar de jaar vergadering van Horeca Nederland, afdeling Texel was gekomen. 'De klanten rekenen op 1 juli. Als de problemen dan toch komen, laat dat dan maar per 1 juli zijn', verwoordde Ko Vermuë de heersende mening. Zo'n probleem is onder meer wie er opdraait voor de boete als er toch wordt gerookt. Mimstgr Klink staat momenteel op het standpunt dat de horecaondernemer de bekeu ring krijgt, net zoals dat gebeurt als in zijn of haar zaak iemand van beneden de 16 met alcohol wordt betrapt. Horeca Nederland voert een lobby om dit anders te regelen. De belangenorganisatie dringt bij de Tweede Kamer ook aan op een algeheel alcoholverbod voor jonge ren onder de 16 jaar, dit om aan de huidige onduidelijkheid een einde te maken. De bewering van horeca Texel dat de proef met het sluitingsuur wegens het uitblijven van een verbetering in feite is mislukt, is verkeerd gevallen bij exploitan ten van cafés en disco's in De Koog. 'Waar baseren ze het op. De politie is laaiend enthousiast. Het gaat gewoon goed', reageert ondernemer Paul van Dijk. Van Dijk: 'Het probleem is geen uur verschoven. Ik loop elke nacht op straat. Het publiek gaat gespreid naar huis. Je merkt dat de run op de taxi's om half drie duidelijk is afgenomen.. Het positieve van deze openingtijden is ook dat de brood jeszaken gelijk met de uitgaansza- ken sluiten. In combinatie met de grotere spreiding heeft dat tot veel minder opstootjes geleid. Dat het weer dit jaar een stuk minder was, klopt. Maar ik weet zeker dat deze proef ook in een mooie zomer goed uitpakt. Wij hebben onze verant woordelijkheid genomen. Als jon gens over de schreef gaan, gaan we met ze in gesprek. Dat werkt heel goed.' Dat er toch weerstand bestaat tegen de verlenging van de proef, bleek onlangs uit de toespraak van TESO-directeur Rob Wortel, die aangaf dat de paar uur tussen slui tingstijd en de eerste boot, ertoe leidt dat overkantse stappers dit gat in de auto overbruggen. Ook het Toeristisch Kennisinstituut gaf een soortelijk signaal af. Van Dijk: 'Ik vind dat Wortel zijn afscheids woord heeft misbruikt. Bovendien: hij zetelt ook in het kennisinsti tuut, net als Cees den Ouden. Twee handen op één buik en mannen die meerdere petten op hebben. Ik word daar een beetje ziek van. En als wordt gezegd dat er in wijken auto's staan waarin uitgaanders sla pen, dan vraag ik op welke feiten men zich baseert. Ik lees daar in de politierapporten namelijk niets over. Wat deze mannen doen is pure stemmingmakerij. Want feit is dat wij als natte horeca een héél goed contact hebben met de gemeente en de politie. Als er wat is, dan pak ken we dat meteen bij de wortel aan. Dat werkt. Ik mocht laatst in Gelderland een lezing houden voor vijftien burgemeesters. Dat zegt wel genoeg dacht ik.' Het was Van Dijk die eerder dit jaar met succes een lobby voerde voor de proef. Maar bij het vergadering van de horeca dinsdag was hij de grote afwezige. Wegens gezond heidsredenen, naar eigen zeggen het gevolg van een te volle agenda, is hij per direct uit het bestuur gestapt. 'Eigenlijk vind ik dat er teveel van dit soort clubjes zijn.' uer markt niet oir of Her/ IU 5L0ITEN OF OPENEN IS 1 BLWEN mreN sturn' JH eENTEVRÊDÊM Roker isgeeh onrust STOKER \Ut LEUKE 1 f hHTOOH Q36S Q SO-II-10O-) Rookpauze Maaltijd Oudeschild In een sfeervol dorpshuis 't Skiltje genoten 49 Oudeschilder senioren woensdag van een gezamenlijke maaltijd. Het was voor het eerst dat dit festijn werd gehouden en de organisatie, leden van de Soos en de SOSA, was verrast door de grote opkomst. Op het menu stonden een Stoofpotje met sperziebonen en aad- appelpuree en een sinterklaaspud dinkje met kaneel en strooigoed. Het is de bedoeling in januari weer een gezamenlijke maaltijd te houden. Balie open voor parkeerkaarten Om wachttijden bij het verstrekken De procedure voor de bouw van de megamanege en dienstwoning aan de Bosrandweg gaat gewoon door. Volgens het college van b en w blijkt uit een extra toetsing dat de aanvraag en procedure vol doen aan de gestelde voorwaar den. Bovendien wordt planschade niet gevreesd. Aanleiding tot de toets was kritiek van TB-fractievoorzitter Piet Stan- schrijft de gemeente in een persbe richt. De vrijstellingsprocedure die nu wordt gevoerd, houdt verband met toen verstrekte, stonden dan ook geen gegevens over de omvang van het gebouw. Tijdens de vergadering van burgemeester en wethouders en de dorpscommissie van Den Hoorn, die maandag werd gehou den, ontstond enige beroering over het fenomeen planschade. Dorps bewoner Arie Lap vertelde dat hij had gehoord dat de initiatiefnemer voor de manege niet zelf voor de kosten opdraait wanneer omwo nenden claimen dat hun bezit aan de afwijkende dakhelling (17 graden waarde verliest. Oneerlijk, betoog- in plaats van de voorgeschreven 30) de Lap, omdat bij het indienen en de bedrijfswoning die niet volledig van het plan voor het Hoornder van de parkeerkaarten voor 2008 daart dat de megamanege niet vol- zoveel mogelijk te vermijden, is de publiek.sbalie van het gemeentehuis komende weken vaker open dan anders. Dat is van 4 tot en met 21 december het geval op dinsdag, «oensdag en vrijdag van 14.00 tot 16.30 uur. Bezoekers kunnen dan uitsluitend terecht voor een parkeer- kaart (voor particulieren, bedrijven en bewoners) en een ontheffing op het inrijverbod. Voor andere produc- len en diensten is het gemeentehuis »an maandag tot en met donderdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur en vrijdag van 15.00 tot 19.00 uur. Overigens is de parkeerkaart voor particulieren sinds deze week ook verkrijgbaar in de webwinkel van de gemeente: www.texel.nl. doet aan de bepalingen van het bestemmingsplan buitengebied Hij beweerde onder meer dat het plan geen overdekte manege toestond. Wethouder Nico Kikkert zegde daar op toe de door Standaart genoem de punten te toetsen en als daar aanleiding toe was de procedure te onderbreken. In een persbericht schrijft de gemeente nu dat aan het bestemmingsvlak 'dagrecreatief opvanggebied, categorie paarden sport' geen maximum aan opper vlakte bebouwing is verbonden. 'De bestemming biedt mogelijkheden voor het plaatsen van de manege. Dit past binnen de uitgangspun ten. Ook het realiseren van paarden- boxen past binnen de bestemming', binnen het bouwblok past. Opmerkelijk is dat andere Texelaars die met een afwijkende dakhelling wilden bouwen in het verleden nul op het rekest kregen. Dat de gemeente nu wel meewerkt, komt doordat het gebouw dermate groot is dat de nok bij de vereiste dakhelling veel hoger dan de toegestane hoogte van acht meter zou uitkomen. Tenminste één bezwaarmaker voert aan dat de dak helling van 30 graden juist is gekozen om te voorkomen dat er zulke grote gebouwen worden neergezet. Maar het vorige college heeft daarin geen reden gezien het bouwplan af te wijzen, waarna de ambtelijke organi satie onder verantwoording van het nieuwe college de procedure heeft voortgezet. Gezien de commotie die nu is ont staan, is het opmerkelijk dat het principeverzoek dat in januari 2006 naar buiten is gebracht géén publici teit en verzet heeft opgeleverd. Maar in de informatie die de gemeente Het gezicht van de horeca op de boot, een keurige gastheer, gezel- ig en altijd in voor een geintje. Rei zigers van TESO hoeven niet lang ia te denken als de verslaggever on deze krant hun mening vraagt )ver Marius Witte, de markante nedewerker van Rebotex die na Jen dienstverband van 27 jaar van- daag zijn laatste werkdag heeft. Js er 2o'n stilte valt als je de lege >pjes ophaalt, dat vind ik maar As. Een kwinkslag breekt gauw de Banning. Voor een echt praatje was ital geen tijd, wat dat betreft jn we een beetje van de losse con- "=cten. Maar als het met een goede «kende zo uitkwam, dan schoof ik an met een kopje koffie.' De aima- »le Texelaar wilde ook wel eens emand voor de gek houden. 'Op dit oderne schip schenken we allerlei soorten koffie, van espresso tot cap puccino. Maar toen we weer eens op de Molengat voeren, was het assortiment beperkt tot één soort: 'Alleen gewone koffie', zei ik tegen een vrouw die iets speciaals wilde. Achter haar liep mijn neef Jos Witte, die wel in is voor een geintje. Ik vroeg hardop: "Wat wil je Jos: koffie, cap puccino, espresso, zeg het maar. Die vrouw wist niet waar ze moest kijken.' Bij een laatste rondje langs de tafel met de gastheer, beginnen de ogen van veel Texelse reizigers te glimmen. Een vrouw pakt spontaan zijn handen. 'Altijd een praatje, in voor een gekkigheidje en vriendelijk. Dat is Marius.' Verderop zit de familie Slaman en Tinus de Graaf: 'Marius is onze neef. Als tantje Naadje aan boord was, keek ze altijd of Marius dienst had. Als hij met voorbij kwam, ging ze hem zoeken.' Toeval of niet, toen er in 2005 in deze krant een groot interview verscheen over Witte, ging hij met tantje Naadje op de foto. 'En nu komt mijn ome Willem voorbij. Is dat nou niet wonderlijk?' Het wer ken aan boord deed Witte al die jaren 'nauwelijks met tegenzin', zijn mooi ste tijd noemt hij die aan boord van de kleinere Marsdiep en Texelstroom. Op die kleine bootjes was het wel keihard werken en ze konden flink schommelen. Vooral net vóór ze de haven binnenliepen. Dan zorgden we dat we de kopjes van tafel hadden. Op deze schepen was het contact met de mensen wat intenser. Nu pak ken mensen hun natje en hun droogje zelf van het buffet, dat is toch anders. Maar de Dokter Wagemaker heeft als voordeel dat het assortiment enorm is uitgebreid. Of ik het werk zal missen? Ach, ik leef er al twee jaar naar toe en ben al aardig aan het idee gewend.' Witte schenkt de Dokter Wagemaker koffie wrmanlBeelbonk Texel) dorpscafé wél van de betreffende ondernemers was geëist dat ze eventuele planschade zélf betalen. Gingen ze daarmee met akkoord, dan werd de procedure gestaakt en was het café van de baan. Toen enig gemor ontstond, bezwoer Nico Kikkert dat deze voorstelling van zaken niet klopte. Ook in De Koog draait de ondernemer voor het risi co op, aldus de wethouder. Lap was echter niet overtuigd. 'Ik heb het op het gemeentehuis gehoord', hield hij vol. Bij navraag blijkt de wethouder niet helemaal juist geïnformeerd. 'Plan schade kan zich alleen voordoen als een bouwwerk in strijd is met het bestemmingsplan. Dat is hier niet het geval, omdat de manege al toegestaan was. In zulke gevallen is een overeenkomst niet nodig. We gaan geen papier verspillen', aldus een woordvoerder van de gemeente. Door de ondernemer geen over eenkomst te laten tekenen, ligt het risico dus bij de gemeente. Ook al wordt er op details wél van het bestemmingsplan afgeweken, toch vreest het college geen claims. 'Voor de dakhelling is vrijstelling verleend. Maar hoe moet iemand op basis daarvan schade lijden? Het pand van een buurman wordt toch niet minder waard doordat de dakhelling groter wordt? Nee, een claim maakt geen kans.' Mimi Eelman in de race voor ambtenarenprijs Mimi Eelman, afdelingshoofd Ruimte van de gemeente Texel is genomineerd voor de Award Jonge Ambtenaar van het Jaar. Samen met drie andere overheidsfunctio narissen is zij geselecteerd voor de laatste ronde. FUTUR, een landelijk netwerk voor jonge ambtenaren organiseert deze Award voor de zesde keer. Vrijdag 30 november bestrijden de genomineerden elkaar tijdens een eerste debat, dat wordt gehouden op de Carrièrebeurs Overheid. De finale volgt op 24 januan, wanneer de fina listen voer het oog van jury en publiek opdrachten moeten uitvoeren en een slotbetoog houden. Vervolgens wordt de winnaar bekendgemaakt. Doel van de wedstrijd is het werk van jon ge ambtenaren op een aantrekkelijke manier onder de aandacht te brengen en hiermee een positieve bijdrage te leveren aan hun imago en dat van de overheid. Ondernemers vergaderen Het Texels Verbond van Ondernemers houdt dinsdag 18 december de jaarlijk se ledenvergadenng. Naast financiële zaken staat onder meer het beleidsplan van het bestuur op de agenda Ook zijn er lezingen van Ronald Bleeker van de Rabobank en TESO-directeur Rob Wortel. De vergadering wordt gehou den in hotel Greenside in De Koog en begint om 16.00 uur. Zakenman Piet van Riel uit Ooste rend voelt zich zwaar gedupeerd als gevolg van het uitblijven van de gemeentelijke drank- en hore cavergunning die hij nodig heeft voor het exploiteren van een eet café in het pand Warmoesstraat 2 in Den Burg. Hij vroeg de vergun ning aan op 4 juni van dit jaar, maar de behandeling liep zoveel vertraging op, dat het begeerde papier er nog steeds niet is. Een van de oorzaken is het onder zoek naar de antecedenten van de aanvrager. Dat onderzoek zal pas medio januari zijn afgerond, omdat de betreffende justitiële instelling in Den Haag overbelast Van Riel werd twee jaar geleden eigenaar van het pand, maar heeft er nog weinig plezier van gehad. Nadat verpachting gedurende een jaar op een kostbare mislukking uitdraaide, besloot de zakenman de exploitatie zelf ter hand te nemen. De exploitatievergunning die hij daarvoor nodig had. was geen pro bleem, maar de vergunning krach tens de drank- en horecawet komt niet los. Voor een deel komt dat door traagheid bij de gemeente in de afgelopen maanden, maar op dit moment is het antecedentenonder zoek struikelblok. Onderzoek Bij het verlenen van een drank- en horecavergunning onderzoeken b en w of de betreffende exploitant voldoende integer is. Daartoe wor den gegevens ingewonnen bij de politie, justitie, belastingdienst en Kamer van Koophandel. Als dat onvoldoende duidelijkheid of vra gen oproept of als een verdenking wordt gekoesterd, kan sinds 2003 om nader onderzoek van hogerhand worden gevraagd zoals geregeld in de wet Bevordering Integriteits- beoordelingen door het openbaar Bestuur (BIBOB). De wet is bedoeld als bescherming tegen het risico dat criminele activiteiten worden gefaci- liteerd, bijvoorbeeld door het geven van vergunningen en subsidies. Bij het uitvoeren van het BIBOB- onderzoek maakt justitie gebruik van gegevens waarover b en w niet kunnen beschikken. De gemeente stuitte bij het bekij ken van de aanvraag van Van Riel op ontbrekende gegevens, een ondoorzichtig woud van BV's en had ook twijfels over de manier van exploiteren. Men vond het alle maal maar vreemd, wat reden was Riel reden om bij b en w schrif telijk bezwaar te maken Woens dag werd dat openbaar behandeld door de bezwaarschriftencommis sie. Namens de gemeente werd daar excuus aangeboden omdat de afhandeling van de aanvraag inder daad te traag is geweest. Op het nu lopende BIBOB-onderzoek heeft de gemeente echter geen invloed. De zeer boze Van Riel liet woensdag overduidelijk blijken dat hij over de gang van zaken slecht is te spreken en greep de gelegenheid om zijn gram ook te uiten over beleid en werkwijze van de gemeente in het algemeen. Door het volgens hem volkomen overbodige anteceden tenonderzoek voelde hij zich in de verdachtenbank gezet. Het werd nog grimmiger toen commissielid Arthur Oosterbaan tot Van Riel zei dat hij zich inderdaad als verdachte kan beschouwen. Zolang er geen vergunning is, heeft om naast het eigen onderzoek ook Van Riel geen exploitatie-mkom- een BIBOB-onderzoek aan te vra gen. In het kader daarvan moet een enorme lijst van gegevens worden aangeleverd. Daarbij ging wat mis doordat gegevens ontbraken. Toen alles wel compleet was, werd de lijst pas naar Den Haag gestuurd nadat de aanvrager had ontdekt dat de gemeente dat nog niet had gedaan. Op dit moment is het uitblijven van de beslissing te wijten aan vertra ging bij justitie. Verdachte... Het met krijgen van een tijdige beslis sing op zijn verzoek om een drank en horecavergunning was voor Van sten. Hij schat dat het verlies intus sen is opgelopen tot ongeveer 50.000,-. De discussie leverde in ieder geval het algemene gevoel op dat hij nu zo gauw mogelijk moet weten waaraan hij toe is. B en w zouden kunnen besluiten de uitslag van het BIBOB-onderzoek niet af te wach ten en de drank- en horecavergun ning op korte termijn te verlenen. De commissie adviseert binnen zes weken over het bezwaar van Van Riel. Direct daarop verklaren b en w het gegrond of ongegrond. Een bewoner van de Parnassias- traat in De Koog heeft moeite met de komst van zes appartementen in die straat. De buurman vreest overlast van een galerij die aan de achterzijde is gepland. De appartementen, een project van René Geurtsen, zijn gepland op de plek waar nu nog een oude verval len bungalow staat. Bedoeling is dat er een gebouw verrijst dat uit twee lagen bestaat, een goothoogte heeft van 6,10 meter en een nokhoogte van 8,5 meter. De buurman, die bezwaar heeft aangetekend tegen de bouwvergunning (eerste fase) en het verlenen van vrijstellingen vreest dat zijn uitzicht en lichtinval worden beperkt en dat er overlast ontstaat als in de zomer mensen op de galerij zitten. Hij zegt ook een waar devermindering van zijn woning te voorzien, evenals problemen met parkeren in de buurt. Een woordvoerder van het college betoogde woensdag bij de commis sie Bezwaarschriften dat het per ceel volgens het bestemmingsplan volledig mag worden bebouwd. 'Dat er nu een gebouw van geringe omvang staat, geeft geen garantie dat dat in de toekomst zo moet blijven.' Volgens burgemeester en wethouders voldoet de achterzijde van het gebouw aan de bouwvoor schriften, doordat muren en ramen meer dan twee meter bij de per ceelgrens vandaan blijven. Het is de enige zijde van het gebouw waar voor het college geen vrijstellingen voor hoefde te geven. De buurman merkte op dat de galerij dichter op de erfgrens komt. Geurtzen bood tijdens de zitting aan bureau Van Montfoort te laten onderzoeken in hoeverre er sprake is van waardevermindering. Hij was bereid dat onderzoek te betalen, mits de uitslag als bindend wordt beschouwd. Hij zei in dat geval ook bij voorbaat bereid te zijn eventuele planschade voor zijn rekening te nemen. Volgens Geurtzen is er juist sprake van waardevermeerdering omdat de buurt erop vooruit gaat. Hij zat er mee dat de buurman pas in een laat stadium met bezwaren is gekomen. Geurtzen verkeerde in de veron derstelling dat de buren, bij wie hij tekeningen in de bus had gedaan voordat zijn aanvragen in de krant stonden, geen problemen hadden. Dat bleek een misverstand, er was na het afleveren van de tekeningen geen contact meer tussen beide partijen tot stand gekomen. In de gedachte dat alles snor zat. was Geurtzen al begonnen afspraken met aannemers te maken. Vanuit de bezwarencommissie werd ook opgemerkt dat de bezwaren eigen lijk al eerder aan de orde hadden moeten komen. Burgemeester en wethouders, aan wie de bezwaren commissie advies doet, doen over een paar weken uitspraak. Onafhankelijk lid bezwarencommissie Burgemeester en wethouders heb ben mevrouw mr. E.G. (Lara) van Roest uit Alkmaar benoemd als lid van de commissie Bezwaarschrif ten. De 38-jarige juriste wordt een van de twee onafhankelijke leden van deze commissie. Tot voor kort bestond de bezwaar schriftencommissie uit raadsleden met een onafhankelijke voorzitter. Het afgelopen voorjaar besloot de gemeenteraad de samenstelling te wijzigen, zodat deze zou bestaan uit een onafhankelijke voorzitter, twee raadsleden en twee onafhankelijke leden. De commissie heeft de taak bezwaarschnften te behandelen die worden ingediend tegen besluiten van de raad. het college of de bur gemeester. Het nieuwe lid was één van de tien personen die reageerden op de advertentie, waarin werd gevraagd om een commissielid, tevens plaats vervangend voorzitter dat onafhan kelijk is en geen binding of relatie heeft met de gemeente Texel en ken nis heeft van het algemeen bestuurs recht en het functioneren van het lokaal bestuur. Ook werd gevraagd om goede com municatieve vaardigheden en een oplossingsgerichte instelling. De selectiecommissie vond dat Van Roest het beste voldoet aan dit profiel. Zij is als senior-medewer ker bezwaar en beroep werkzaam bij het UWV. Tevens is ze lid van de bezwaarschriftencommissie van Heerhugowaard.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5