Voortgang 'Waalenburg' verloopt nog moeizaam Eilanden willen status bijzondere gemeente krijgen Aanpassing bushaltes roept vragen op Munitie gedumpt Cjrocn 'wartsjexeh in het hart Hele week oefeningen op Dokter Wagemaker Mishandeling na belediging 'Makkelijke' aankopen gerealiseerd Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg pE KRti We.L2l6NDflI I [PIET "BOLIER EEN EHBol 1 CU RSUSHEEFTGEDRRrtl 'V/OCWT EN ZUURSTOF VOOR' |t>E bOfVtX R^roon GOES0 TEXELSE''^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Waddeneilanden willen bij laatssecretaris Ank Bijleveld van ïnnenlandse Zaken de positie an 'bijzondere gemeente' voor Ie vijf eilandgemeenten beplei- Dat zei burgemeester Joke Seldorp vrijdag tijdens een bij lenkomst van de Eilander Raad. laadsleden van de vijf Waddenei nden gingen op Vlieland, na jaren gn soms moeizaam overleg, una- lem akkoord met een intensievere arm van samenwerking. Die moet Voor zorgen dat de eilanden in de lekomst hun bestuurlijke zelfstan- igheid behouden. Volgens Geldorp «door de overeenstemming de tijd geworden als Waddeneilanden =er als eenheid naar buiten te eden. ioor als 'bijzondere gemeente' te lorden erkend, hopen de eilandge- jeenten het voor elkaar te krijgen het rijk bij het maken van lan- k beleid vóóraf rekening met ze idt. Dan hoeven de eilanden niet telkens om uitzonderingen te ien als beleid al is vastgesteld. willen bij de staatssecretaris ikaarten dat de uitvoering van il landelijke wetgeving hier door de fysieke en geografische omstan digheden voor specifieke problemen zorgt', aldus Geldorp. voorzitter van het Eilander College en de Eilan der Raad. Als voorbeeld noemde ze wetgeving op het gebied van volkshuisvesting, sociale zaken, onderwijs of de aanbesteding van openbaar vervoer. Nederland kent nog geen bijzon dere gemeenten. Wel hebben de vier grote steden (Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht) spe ciale aandacht van het rijk door hun gezamenlijke problemen. De Antil liaanse eilanden Bonaire, Saba en St-Eustatius worden volgend jaar de eerste bijzondere gemeenten van Nederland als ze uit de Nederlandse Antillen stappen. Volgens Geldorp kunnen de Waddeneilanden niet met die eilanden worden vergele ken. 'Zij vallen als gemeente straks rechtstreeks onder het rijk en bij ons zitten de provincies Friesland en Noord-Holland ertussen.' De Wad deneilanden stappen met hun ver zoek eveneens naar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de belangenbehartiger van gemeenten bij het rijk. Medewerkers van Tatenhove, die werkzaamheden aan de bushaltes uitvoert v een duiker, zodat er ruimte ontstaat om het fietspad te verleggen. >r hoofdaannemer Ballast Nedam, brengen in de greppel langs de Pontweg ter hoogte van Zuidhaffel In opdracht van de provincie ver vangt Ballast Nedam de acht bus haltes langs de Pontweg tussen 't Horntje en Den Burg. Een ingrij pend en kostbaar karwei, want plaatselijk wordt het fietspad ver legd en zelfs een sloot wordt vergraven. De aanpassing heeft onder aanwonenden en buschauf feurs tot onbegrip geleid. De bushaltes worden volgens een woordvoerder van de provincie vei liger en toegankelijker gemaakt voor mindervaliden en mensen met bij voorbeeld een kinderwagen. 'Dat doen we omdat het beleid van de provincie is om de openbare ruimte toegankelijker te maken. Dat bete kent ook dat langs wegen zoals de Pontweg, waar 80 km/uur mag worden gereden, meer ruimte nodig is voor het insteken van de bus.' Met als gevolg dat de van klinkers gemaakte bushalte- en parkeerstro- ken worden aangepast tot diepe uit- rijstroken van asfalt, die deels over het tracé van het fietspad lopen. Om het fietspad te kunnen verleg gen wordt de berm langs de Pont weg aangepast, waardoor er bij voorbeeld duikers in de bestaande greppel worden aangelegd of, in de PH-polder zelfs de sloot wordt ver graven. De werkzaamheden die naar verluidt €70.000,- per halte kosten (een bedrag dat niet wordt beves tigd door de provincie, maar ook niet wordt tegengesproken), wek ken onbegrip bij bewoners van de Pontweg. Want volgens hen wordt er maar weinig gebruik gemaakt van de haltes. Maar volgens de provincie zijn er op het traject tus sen 't Horntje en de boot gemiddeld 3000 'instappers', wat overigens niets zegt over de plaats waar de passagiers instappen. 'Maar los van het feit dat de bus altijd behoor lijk vol zit, vinden we dat de het openbaar vervoer goed toegankelijk moet zijn.' Chauffeur Arie Blom: 'Dit is een lachertje. Bij de halte Zuidhaffel stappen elke dag zeven mensen in, bij de Redoute eentje, net als bij zijweg 6. Om voor die paar mensen de boel zó op zijn kop te zetten... Door die stoplich ten en de maximumsnelheid van 50 km/uur rijden we er momenteel niet eens langs, omdat we anders de boot niet halen. Dit is niet in overleg gegaan met de chauffeurs. Waar we wel in zijn betrokken, is de aanpassing van de haltes in Den Burg en de buitendorpen. Daardoor kunnen kinderen, mindervaliden en mensen met een kinderwagen mak kelijker instappen. Dat is heel nut tig. Net als de aanpassing van de halte bij Tubantia, waar we nu nog op de Pontweg moeten stoppen.' Momenteel zijn de bushaltes aan de Waddenkant van Den Burg aan de beurt. Bedoeling is dat die tegen de kerst klaar zijn. Begin volgend jaar volgen de haltes aan de andere kant van de weg. Redoute Een andere aanpassing betreft die van het fietspad ter hoogte van de Redoute. Om de oversteek voor fietsers veiliger te maken komt er een zogeheten verkeersplateau en een afwateringssysteem. De uit- voegstrook die nu tijdelijk is ver dwenen, keert straks weer terug. getrokken. 'Ik ben benauwd. Dat is erger dan een botbreuk.' Toch bewaarde hij de rust en stelde hij prioriteiten. Eerst de botbreuken. Deze week worden verschillende incidenten nagespeeld Dat gebeurt één keer per jaar tijdens klein schalige afzonderlijke oefeningen, maar ook met grote, gezamenlijke incidenten. Aan de oefening wordt meegewerkt door verschillende dis ciplines zoals de Geneeskundige Hulp Ongevallen en Rampen, poli tie. kustwachtcentrum, Koninklijke Reddingsmaatschappij, manne en de gemeenten Texel en Den Helder. Volgens een woordvoerder van TESO is het van groot belang dat zowel medewerkers van TESO als de hulpverleningsdiensten in Noord- Holland Noord regelmatig trainen 'Per jaar worden zo'n 3.300.000 mensen vervoerd. Bij rampenbe strijding heeft iedere dienst zijn eigen schakel in het geheel. Het is belangrijk dat ze goed met elkaar communiceren.' Er worden deze week calami teitenoefeningen op de Dokter Wagemaker gehouden. De boot is daarom uit de reguliere dienst gehaald en vervangen door het Schulpengat. Niet alleen beman ningsleden gaan op oefening, ook de brandweer, het kustwachtcen trum en de meldkamer komen aan de beurt. 'Help, help!' Zo klonk het maandag avond toen de Dokter Wagemaker in 't Horntje aanmeerde. Een auto mobilist was op het benedendek op een auto gereden. Er ontstond brand en de autodekdeur kon niet meer open. Onder de vijftig opva renden brak paniek uit. De brand weer bevrijdde de automobilisten en alle slachtoffers werden in de salon opgevangen. Niet alles verliep vol gens wens, Eén van de passagiers: 'Bent u van de pers? Ze zeiden dat er over twee minuten een ambu lance zou arriveren. Het is nu al veel langer geleden. Dat kan niet.' Toen de ambulancebroeder verscheen, werd er van alle kanten aan hem Lees verder op pagina 3 Een automobilst wordt weggedragen door brandweerlieden. m Nieuwe molen Natuurmonumenten heeft zater dag bij de eendenkooi in Spangeen nieuwe molen in gebruik genomen. De oude was door weer en wind aangetast en werd in 2002 door een flinke storm omver geblazen. Paul Prins maakte een nieuwe. Pagina 2 m Schoolbestuur Het college staat voor een las tige klus; een onderzoek naar ver zelfstandiging van het bestuur van de openbare scholen heeft twee uitkomsten opgeleverd. De basis scholen willen graag een verzelf standigd bestuur, de OSG behoudt vooralsnog het liefst burgemeester en wethouders als bestuur Pagina 5 Zilte asperge Zeekool, ook wel zilte asperge genoemd, is een oude groente die hier en daar in het wild werd geoogst en op kleine schaal werd verbouwd. Een experiment om deze groente op commerciële basis te gaan telen, heeft de eerste resulta ten opgeleverd. Pagina 7 Protestwandeling tegen manege Actiecomité Mega MaNEEge NEE! houdt zaterdag 8 december om 10.30 uur een protestwandeling door het gebied aan de Bosrandweg waar de beoogde manege komt. Mariët Roeper en Jocelyn Kikkert doen een oproep aan alle Texelaars om b en w en de gemeenteraad te laten zien hoeveel weerstand het project oproept. Alle Texelse poli tieke partijen en natuurorganisaties zijn uitgenodigd. De actievoerders vragen iedereen die niet nog niet de oproep op www.manegekikkert. nl heeft ondertekend, dit alsnog te doen. Deze oproep aan b en w om het project te stoppen wordt met alle verzamelde handtekeningen na afloop van de protestwandeling aangeboden aan wethouder Nico Kikkert. Een 19-jarige man uit Utrecht is zaterdagnacht wegens mishande ling aangehouden in de Dorpstraat in De Koog. Hij had een 15-jarige jongen uit De Cocksdorp geslagen. Het slachtoffer had beledigende opmerkingen gemaakt tegen de 18- jange vriendin van de man Hij sloeg de jongen vervolgens op zijn neus. Het slachtoffer raakte gewond en moest zich medisch laten behande len. Zijn belager werd door getuigen aangewezen en aangehouden. Het slachtoffer doet aangifte van mis handeling en de vrouw van beledi ging. Ouwe Sunderklaas De redactie vraagt feestcommissies van de buitendorpen die nog geen programma van Ouwe Sunderklaas hebben ingeleverd, dit alsnog te doen, zodat die vrijdag in de aan kondiging in de krant kunnen wor den opgenomen en voorbijganger vond gevaarlijk afval bij paal 12. (Foto pome Noord-HoUond Noord) voorbijganger heeft donder- l gevaarlijk afval gevonden op parkeerplaats bij paal 12. Er bgen onder meer drie autobanden, pie lege jerrycans, een televisie, n speciekuip, twee viskisten met nitie .en een leeg vat, gebruikt ir benzine en lijnvast (kalk om lij nen te trekken op een voetbalveld). Het afval is inmiddels opgeruimd door gemeentewerken en de Duik en Demonteergroep van de marine. De politie vraagt getuigen zich te melden. Het uitplaatsen van boerenbe drijven uit Waalenburg verloopt weliswaar moeizaam, de eerste resultaten zijn gerealiseerd. Er is land ge- en verkocht en het eerste bedrijf is verplaatst. Maar volgens LTO-voorzitter Jaap Hin betreft het de 'makkelijke gevallen', en is er daar waar het moeilijker ligt, nog weinig vooruitgang geboekt. 'Ter wijl juist die bedrijven wel essen tieel zijn voor de invulling van het hele gebied.' Om van Waalenburg het aaneenge sloten natuurgebied te maken dat met name de provincie voor ogen heeft, zodat versnippering van natuur in landbouwgebieden wordt tegenge gaan, is het nodig dat de bestaande landbouwbedrijven in het beoogde gebied worden verplaatst. Bij enkele bedrijven waarover Hin vooraf de afhandeling als 'makkelijk' beoor deelde, is dat inmiddels gebeurd. Zo heeft de veehoudenj van de familie Rikkenberg aan de Staart een alter natief gevonden in het bedrijf van Jan Schraag aan de Schorrenweg. Ook is de verkoop van De Reiger van Annie Hin afgewikkeld, maar ook daarvan was vooraf bekend dat het weinig problemen zou opleveren. En de gesprekken met de familie Van Heer waarden bij De Waal zijn vergevor derd. Moeilijker ligt het met verplaat sing van de veehouderij van Jan Witte van de Voorzorg. 'Een groot bedrijf en dat maakt het geen eenvoudige klus.' Ook over De Arend van Henk Zoetelief en Daniëlle Kaczor weet Hin geen vooruitgang te melden. En Kilstee van Arno Kuip, waar ook veel land mee gemoeid is, is volgens Hin Lucht en voeding kastanjeboom De kastanjeboom op de Stenen plaats in Den Burg heeft een nieu we stoot zuurstof en voedings stoffen gekregen. Ook de notenboom bij Super de Boer en de vleugelnoot bij het Esperanto- monument aan de Kogerstraat zijn behandeld door de Bomendienst uit Apeldoorn. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn lucht en mine- zelfs 'geparkeerd'. Meest recent is het voornemen van de provincie tot aan koop van de boerdenj van Peter en Gea Smit op Noordhaffel, in het kader van de ecologische hoofdstructuur, waar Waalenburg deel van uit maakt. De provincie bevestigt deze voorge nomen aankoop. 'We zijn er heel blij mee als we dit soort aankopen ten behoeve van de natuur kunnen reali seren', aldus een woordvoerder. Lees verder op pagina 3 ralen onder druk zo'n 80 centi meter onder de grond geschoten. 'Daardoor hoefden we geen sleuven meer te graven zoals tien jaar gele den toen de bomen een soortgelijke behandeling hebben gehad. Door de plof zag je de straatstenen soms een beetje omhoog komen.' De bomen hadden de injectie nodig, omdat ze er een beetje pips uit begonnen te zien. Onderzoek van de Bomendienst leerde van de zomer dat de vitaliteit achteruit ging. De gemeente verwacht dat de bomen er nu weer vijf tot tien jaar tegen kunnen. Bouwstof leidt tot gedachte brand tonddwarrelend bouwstof heeft gis- sren even opschudding veroorzaakt «j een winkel in de Dorpsstraat in )e Koog. Het fijne stof hing in het agazijn. Toen personeel dat betrad, erkeerde het in de veronderstelling lat er iets in de brand stond en larmeerde de brandweer. Inspectie erde dat er geen sprake van brand as, maar dat het slijpsel waarschijn- k door de harde wind uit kieren en [aten vandaan was gewaaid.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1