Molengat verkocht aan rederij in India Belofte minister erfgoed getekend Aziatische tuktuk komt naar Texel Cjroen ThwartsJexeh in het harL. HEKST EUREKA HEMA £lOm €500.000, o o Verschijnt 21 december 2007 Geen beperkende werking' 78-jarige Texelse wint half miljoen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12232 VRIJDAG 7 DECEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ouwe Sunderklaas Ouwe Sunderklaas is in aantocht en dat betekent dat in alle dorpen gordijnen sluiten en speulers aan het warmdraaien zijn om tijdens het jaarlijkse volksfeest zo goed mogelijk voor de dag te komen. De voorpret speelt ook een voorname rol. Pagina 2 en 3 i Steiger Een nieuwe meetsteiger voor het NIOZ. De oude steiger van waaraf het Marsdiep als overgangsgebied tussen Noordzee en Waddenzee al vele decennia in de gaten werd gehouden, werd slecht en liep bij hoogwater regelmatig onder. Pagina 5 Theo de Graaf Installatiebednjf De Graaf B.V uit Den Burg stopt met de verkoop van wasautomaten, centrifuges, koelkasten, gasfornuizen en andere huishoudelijke apparaten die onder de verzamelnaam 'witgoed' vallen. Pagina 7 Krantenbezorger ernstig gewond Bezorger Kees Koopman is dins dagmiddag bij het rondbrengen van de Texelse Courant ernstig gewond geraakt. Zijn auto kwam rond 16.30 uur op de kruising Wes- terboersweg-De Staart in botsing met een ander voertuig. Koopman reed over de Westerboersweg en zag de auto die hem over voor- rangsweg De Staart naderde niet aankomen. De andere bestuurder, een 45-jarige man uit Den Burg, kon een botsing niet voorkomen. Koopman (61) liep bij het ongeval een scheurtje in zijn bekken op en zijn borst werd ingedrukt door de airbag en de veiligheidsriem. Hij liep hierbij een inklapte long op. Inmiddels is daar een longontsteking bijgekomen. Koopman ligt op de intensive care. Door het ongeval heeft Koopman zijn krantenwijk niet kunnen voltooien. Het ziet ernaar uit dat hij voorlopig uit de running is. Uitgever Langeveld de Rooy zoekt hiervoor een oplossing. Jos Bergman is bereid gevonden in ieder geval vandaag de honneurs waar te nemen. Wie afgelopen dins dag geen krant heeft gehad, kan er bij het uitgiftepunt aan de Spinbaan eentje ophalen. Bestel uw parkeerkaart particulieren ONLINE! Reeds 160 TEXELAARS gingen u voor en bestelden hun parkeerkaart particulieren online via de webwin kel van de gemeente Texel (www. texel.nl). Beste! en betaal de kaart ook online, u knjgt deze met de post thuisgestuurd! U hoeft hiervoor dus niet naar het gemeentehuis toe. TEXELSE-'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TUINCENTRUM [Omring Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Sponsor .JpTERir Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 13 december 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Veerboot Molengat is verkocht. Het schip is overgenomen door een bedrijf in India, waarvan TESO de naam nog niet mag noemen. Bedoeling is waarschijnlijk dat de dubbeldekker wordt ingezet in Mumbai, het vroegere Bombay, de havenstad waar de rederij is gevestigd. Haar verwachting zal het schip tus sen half januari en eind maart 2008 uit de veerhaven op 't Horntje naar zijn nieuwe bestemming worden gesleept. Nadat TESO de Molen- at in de etalage zette, wilde de «rkoop aanvankelijk niet erg vlot ien. Een Italiaans bedrijf haakte af sn ook interesse uit onder meer Egypte, Indonesië en eigen land leverde niets op. Intussen moest TESO wel veel kosten maken aan het schip dat een groot deel van het jaar geen dienst meer heeft gedaan. De Molengat is volgens directeur Rob Wortel voor om en nabij een miljoen euro verkocht, aanzienlijk meer dan de restwaarde van 4,5 ton. De Texelse bootdienst heeft de eerste aanbetaling inmiddels ont vangen. Als er vóór het eind van het jaar geen koper zou zijn gevonden, wachtte de slopershamer. Wortel: 'We zijn blij dat het schip toch nog is verkocht en dat het nog ergens dienst kan doen.' De Molengat kwam in 1980 in de vaart. De ministeriële toezegging stond i\ een paar jaar op papier en •inds woensdag staan er hand- ekeningen onder. Het ministerie on LNV en bestuurders uit het Waddengebied hebben een con venant getekend waarin wordt jeloofd dat aanwijzing van de Waddenzee tot Werelderfgoed liet tot beperkingen leidt. )e ondertekening van het conve- "ant, opgesteld door oud-minister Dees Veerman, had plaats in Delfzijl. Burgemeester Joke Geldorp zette "amens de Waddeneilanden haar 'andtekening. De huidige minister .an LNV, Gerda Verburg, werd waar- jenomen door de directeur-gene- aal van haar ministerie. De minister noest in Den Haag blijven voor sn debat met de Tweede Kamer. De Waddenzeegemeenten en de irovincies Noord-Holland, Friesland ïi Groningen tekenden het stuk weneens. ■iet kabinet doet de toezegging dat it de Werelderfgoedstatus 'geen erdere juridische consequenties, agelgeving en beperkingen voort vloeien, anders dan die voortkomen vit het reguliere beleid ten aan- sen van de Waddenzee', Benadrukt vordt dat het predikaat een kwalita- sve erkenning is en geen juridisch "strument. 'Het maakt geen deel uit an het beleid om de Waddenzee te sschermen.' Volgens de minister de Waddenzee al op dusdanige «ijze beschermd dat de zee juist n aanmerking komt óm te worden snomineerd. De status geldt alleen oor de zee. De Waddeneilanden Kroegtijden !ou Cees den Ouden het om twee air sluiten van de bar in zijn eigen 'otel ook 'een interessante gedach- a' vinden? En zou hij ook wel eens Ironken gasten tussen het ontbijt- >olk hebben? Dat zou toch zonde sjn van het kostelijke aanbod, dat sn paar jaar geleden nog in de prij- sn viel. En wat zou Dirk Leegwater »en als het weer eens mis is aan de ontbijttafel? Zou hij dan in gesprek iaan met de dronkaards, zoals Paul 'an Dijk, naar eigen zeggen met succes, ook doet? Misschien kan lij Paul 's ochtends vroeg eens bel- &n om langs te komen als hij weer ast heeft van lallende, rotzooi trap- snde ontbijters. Die weet hoe je nik volk moet aanpakken, i constateer dat noch Horeca Nederland afdeling Texel, noch Paul [an Dijk en consorten, noch het oeristisch Kennisinstituut op een S'iginele gedachte zijn gekomen sver de kroegtijden. Dat is ook "oeilijk, want het onderwerp komt ft jaar terug, en we worden het 'er nooit over eens. Enkel en alleen ''gen Belang bepaalt wie waar staat ideze discussie. Woelmuis Prijswinnares Gre Zijm-Bartiorst, geflankeerd door Rik Brandsteder van de Sponsor Bingoloterij en burgemeester Joke Geldorp. (Foto Gerant rmmermWOeeUbenk Tear 'Ken dat zomaar?', vroeg Gré Zijm- Barhorst, nadat Rik Brandsteder en burgemeester Joke Geldorp de 78-jarige Texelse donderdagmorgen een cheque van €500.000.- overhan digde. De kersverse winnaar van de Sponsor Bingoloterij moest wel even nadenken over de vraag wat ze met het geld gaat doen. 'Eerst maar eens met de kinderen en kleinkinderen lek ker uit eten.' Het feestvarken wist zich bij de overhandiging omringd door een hele schare aan familieleden, die in gezelschap van Brandsteder en een cameraploeg met de huifkar van Piet Daalder voor haar woning in Starkenburgh werden afgezet 'Texel is een heel mooi, rustig eiland', constateerde Brandsteder, die een bevestigend antwoord kreeg op de vraag of de winnares een Texelaar in hart en nieren is. 'Ik denk dat u deze dag nooit zult vergeten', haalde hij de envelop tevoorschijn. De Texelse die al jaren meedoet,m aar niet eerder wat won in de loterij, was stomver baasd. 'Dit is gewoon onwerkelijk.' De presentator kreeg van de bur gemeester te horen dat hij vaker op Texel mag komen vallen er niet onder (met uitzonde ring van een klein stukje Terschei- ling). Frido Boom uit Oudeschild liet woensdagavond in het actualitei tenprogramma Nova weten er niet gerust op te zijn geworden. Hij is bezorgd dat bij het maken van nieuwe regels voor de Wadden zee straks toch een relatie met de Werelderfgoedstatus wordt gelegd. Lees verder op pagina 3 Nieuwe editie van Texelpop Een groep enthousiastelingen heeft in samenspraak met oud-organi sator Nils Lely het plan opgevat Texelpop nieuw leven in te blazen. Bij voldoende belangstelling wordt het festival op vrijdag 11 en zater dag 12 januari gehouden in Ques tion Plaza in Den Burg. Dat gebeurt onder auspiciën van de organisatie van Sommeltjespop. Er is ruimte voor twaalf bands. Deze kunnen zich opgeven via info@texelpop.nl. De laatste editie van Texelpop was in 2003. In de Texelse Courant van dinsdag méér over dit opmerkelijke initiatief. Vijf generabes vrouwen bij elkaar. Achterste rij: Wil Gaasbeek-Moor en Karin Gaasbeek. Voorste rij: Neeltje Moor-Bruin en Marleen Hoogenbosch met Lotte Kroon op schoot. (Advertentie) Vijf generaties vrouwen binnen één familie. Dat maak je niet iedere dag mee. Marleen Hoog enbosch beviel 26 november van Lotte Kroon en daarmee diende de vijfde generatie zich aan. Dins dag bezocht de oudste generatie, Trijntje Neeltje Moor-Bruin, haar achter- achterkleinkind voor het eerst. Trijntje Neeltje Moor-Bruin uit Den Burg is met 94 jaar de oudste van het stel. Zij beviel op 26-jarige leef tijd van Wil Gaasbeek-Moor (68) uit Den Burg. Gaasbeek schonk toen ze 18 jaar was het leven aan Karin Gaasbeek (50) uit De Waal. Zij werd op 24-jarige leeftijd moeder van Marleen Hoogebosch (26) uit Oude schild die onlangs beviel van Lotte Kroon. Karin vindt het bijzonder. 'Erg leuk dat er vijf meiden zijn. Er worden binnen onze familie altijd meer meisjes dan jongens geboren.' Marleen wist van te voren niet of het een jongen of meisje zou worden. 'Het maakte me eigenlijk ook niet zo veel uit. Wel hadden we allebei heel sterk het gevoel dat het een meisje werd.' De kersverse vader. Jan Jaap Kroon, hoopte stiekem wel op een meisje. 'Dat is toch leuk in verband met de vijf generaties.' Het geheim om vijf generaties bin nen één familie te bereiken, wilde Trijntje Neeltje niet verklappen. 'Dat bewaar ik voor mezelf.' Haar hoge leeftijd komt mogelijk door het vele lopen. 'Mijn moeder woonde in Den Burg en ik liep regelmatig naar haar was dan een tante, buurvrouw of toe vanuit Oosterend. Ik deed daar je moeder. Later werd dat een arts precies een uur over. Ik hield van lopen.' Ze zag in de afgelopen eeuw veel veranderen. Bijvoorbeeld de hulp bij bevallingen. 'Vroeger kwam er een baker als het zover was. Dat en nu bij Marleen was er een ver loskundige bij.' Ook de periode van kraamzorg is verkort. Lees verder op pagina 3 De tuktuk maakt zijn opwachting op Texel. Een onderneemster uit Amsterdam heeft plannen ontwik keld de driewielige motorrijtuigen vanaf Pasen over het eiland te laten rijden. De tuktuk (spreek uit: toektoek) is in Aziatische landen een bekend verschijnsel. Sinds een paar jaar is het ook bezig met een opmars in Nederland. Onder meer in Amster dam, Scheveningen, Den Haag en Zandvoort laten mensen zich ermee vervoeren. De plannen voor Texelse tuktuk's zijn afkomstig van de Tuk- Tuk Express van Anita Huisman. Haar bedrijf heeft in Italië tien exem plaren van het merk Ape Calessino gekocht. De blauwwitte voertuigen, die plaats bieden aan een chauffeur en drie passagiers, zijn voorzien van een ééncilindermotor en rijden niet harder dan 55 kilometer per uur. Lees verder op pagina 3

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1