'Traan wegpinken bij start' Overleden in 2007 Herintreden was einde zware periode' Plannen voor herstel monument Wolkers 'Mini-blis voor herhaling vatbaar' Volmolen voelt als stukje Den Burg TEXELSE CouraNT K -- Probleem scootmobiel niet serieus genomen Nog nooit bracht de dood van een Texelaar zo veel publiciteit teweeg als het overlijden van Jan Wolkers op 19 oktober. Het eiland werd overspoeld door de media. Een paar maanden later is de rust wedergekeerd, maar helemaal roer loos is het nog niet. In stilte worden plannen gesmeed het monument Tot hiertoe en niet verder op de dijk van de Prins Hendrikpolder te herstellen. Iets waar Bart Robbers, ifoorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL), een week na het overlijden van Wolkers een hartstochtelijk pleidooi voor hield tijdens de ledenvergadering. Robbers schreef in november een brief naar Karina, de vrouw van Wol- dijk VRIJDAG 28 DECEMBER 2007 kers. 'We willen niets buiten haar om doen. Van boekhandelaar Theo Timmer heb ik begrepen dat dit een gevoelig punt is omdat het monu ment in 2002 voor de tweede keer is vermeld en de dader nog altijd niet is opgepakt. Jan wilde het zelf niet herstellen omdat hij bang was dat het opnieuw kapot zou worden gemaakt. Daarom wil ik graag weten hoe Karina erover denkt.' Hij schreef haar dat ze rustig de tijd moet nemen om erover na te den ken en dat hij in het voorjaar contact met haar opneemt. 'We willen niets overhaasten.' De financiering van het monument moet uit de Texelse gemeenschap komen. 'We willen geen rare acties. We hopen op een paar grote sponsors.' C.-:* - - - i de plaats Zaterdag 26 mei werd op het land van Flip Breman de miniblis van De Waal gehouden. Het vreugdevuur kwam wegens brandgevaar afgelastte echte meierblis. Onrustig werd hij er niet van op Gemeentewerken zette de blis af hadden gevraagd of er toch nog Boeren werden in augustus en september geteisterd door brandstichting in hooi- en stroklampen, waardoor zij duizenden euro's schade opliepen. Onrustig werd hij er niet van op 30 april toen zijn boerderij pal in de wind van de meierblis van De Waal bleek te liggen. 'We zijn de leeftijd voorbij om daarover met emoties rond te lopen', zegt Flip Breman, terugblikkend op de afgelasting van het vreugdevuur. Door de stevige noordoostenwind moest Texels kleinste dorp het op Koninginnedag zonder meierblis stellen. Burgemeester Joke Geldorp gelastte het af, omdat de veilig heid van Bremans boerderij aan de Spangerweg in het geding was. De brandweer had overdag het rie ten dak nog natgespoten, maar het bleef toch onverantwoord de meier blis aan te steken. Gemeentewerken met lint en leden van de dorpscom missie hielden 's avonds de wacht. Breman: 'Je moest toch voorkomen dat iemand hem toch zou aanste ken. Maar de mensen waren mee gaand, er heeft ook niemand moei lijk gedaan over de afgelasting.' Met Werner Dros, die de stapel 's nachts weghaalde, had hij het er later nog over. Als ze twee shovels hadden gehad en de stapel vijftig meter hadden verlegd, had het mis schien door kunnen gaan. 'Maar dat is allemaal achteraf, daar heb je niet zoveel meer aan.' De afgelasting kreeg een opmerke lijk staartje, nadat Merel Tjepkema en Yvette van der Haas Geldorp gevraagd of er toch nog een blis kon worden gehouden. Dat kon niet zomaar, omdat justitie in Alkmaar alleen vrijstelling voor 30 april had verleend. De burgemeester nam contact op met Pieter Groenhuis, milieuofficier van justitie, die vervolgens voor de vroege ochtend van 26 mei (Luilak) met zijn hand over het hart streek. Op hetzelfde stuk land van Breman mocht een mini-blis van maximaal 10 kuub komen. 'Dat was een heel mooie mini-blis', zegt Breman. 'Het voordeel was dat de kinderen er meer tot hun recht kwamen. Je kon ook kon zien waar ze waren, omdat je de dag tegemoet ging. Het was voor herhaling vatbaar.' Kees Alkema (76 jaar), 6 januari. Architect Alkema drukte met een keur aan gebouwen zijn stempel op Texel. Hij ontwierp onder meer het TESO-gebouw op 't Horntje. Begin jaren tachtig was hij betrokken bij de oprichting van het Tesselhuus. Joop Koning (59 jaar), 10 januari. Koning was jarenlang actief bij SVO in Oosterend (waarvan hij erelid werd) en SV Texel (later Texel'94) in Den Burg. Hij zette zich ook in voor Tevoko en speelde jarenlang een rol bij het Buitentoernooi van de vol leybalvereniging. Jan Visser (62), 13 maart. Visser was sinds 1968 architect op Texel en ontwierp diverse gebouwen als Jan Dirksoord in Den Burg, de Nieuwe Toekomst in De Koog en de nieuwe Potvis op 't Horntje. Hij was fervent voorstander van het verbeteren van het centrum van Den Burg. Henny Kok (72), 6 mei. Een begena digd muzikant, kenner van genees krachtige kruiden en auteur van een boek over klaverjassen. Kok was een veelzijdig en vooral bijzonder mens. Volgens sommigen had hij 'wereldberoemd' kunnen worden in de muziek als hij zich commerciëler en harder zou hebben opgesteld. Piet Verberne (81), 19 juni. Ver- berne stond zo'n dertig jaar lang zowel in binnen- als buitenland aan de top van de schapenfokkerij. Hij zorgde daarmee aan de overkant jarenlang voor promotie van het Texels schaap en het eiland. Piet van Heerwaarden (88), 23 juni. Van Heerwaarden was van 1946 tot 1949 gemeenteraadslid voor de CPN. Hij was de drijvende kracht achter de totstandkoming van de Verenigde Schilders, waarbij Texelse schilders zich in een coöpe ratie verenigden en streed zijn leven lang tegen onrechtvaardigheid. Jaap Boon (82), 13 juli. De als Krokel bekend staande Boon was de prominentste bewoner van Het Noorden. Hij werd bekend van een veelvuldig gepubliceerde foto waar op te zien is hoe koningin Juliana haar medeleven toont na de waters noodramp van 1953. Aangenomen werd dat de foto in Zeeland werd gemaakt, maar het was op Texel. Henk van Heerwaarden (78), 27 juli. Van Heerwaarden bracht, samen met zijn broer Peter, liefst 43 jaar de Texelse Courant rond in Den Burg. Ton Schipper (72), 29 augustus. Schipper was van 1986 tot 1993 burgemeester van Texel. Hij was sterk maatschappelijk betrokke nen en maakte zich hard voor de leefbaarheid op het eiland. Hoewel voorstander van het instandhouden van een eigen Texelse cultuur, was hij ook voorstander van samenwer king met andere gemeenten. Toon van Haastrecht (82), 1 okto ber. Van Haastrecht was jarenlang hét gezicht van kleindiersportverem- ging Kotex. Sinds 1983 beheerde hij de kinderboerderij bij de Kotex aan de Abbewaal in Den Burg. Jan Wolkers (81), 19 oktober. De schrijver, beeldend kunstenaar en ereburger gold aan de overkant als 'de ambassadeur van Texel. Wol kers woonde sinds 1981 op Texel. Vanaf 1969 had hij al een vaste verblijfplaats in een vakantiehuisje van mevrouw Boon-Verberg in De Cocksdorp, waar hij toen al diverse boeken voltooide, omdat het 'zo lekker rustig was op Texel'. Door van Sambeek-Schrama (87), 8 november. 'Tante Doortje' was één van de drijvende krachten ach ter de folkloremarkt. Begin jaren zestig stond ze aan de wieg van het toeristische evenement in Den Burg. In 2003 werd ze voor haar inzet voor de folklore door de Ezelvereniging als Ezelin van het jaar onderschei den. Joop van der Meer (73), 2 decem ber. Van der Meer was van 1982 tot 1986 raadslid voor de WD. Hij was één van de oprichters van de Jonge Ondernemers en in het dagelijks leven runde Van der Meer twee grote supermarkten in De Koog en Schoorl. Kippenvel. Dat had organisator Erik van der Velden toen hij 30 septem ber vlak na de start van de halve marathon voor de renners uitreed om het parcours te inspecteren. 'Ik bad het wel even moeilijk en moest sen traantje wegpinken.' ten der Velden kwam op het idee om op Texel een halve marathon te organiseren doordat er naast de twee jaarlijkse Zestig van Texel geen ander groot hardloopevenement op Texel werd gehouden. Hij deed zelf als fana tiek hardloper mee aan de Berenloop op Terschelling en aan de halve mara thon van Vlieland. 'Het viel me op dat het lopen op deze Waddeneilanden steeds populairder werd, De tiende editie van de Berenloop zat na twee uur vol. Toen dacht ik dat moet ook op Texel mogelijk zijn.' Hij verzamelde een groep mensen om zich heen en in juni 2006 werd een eerste verga dering gepland. Samen met Dick van der Weide was Van der Velden ver antwoordelijk voor het parcours. 'We hebben veel rondjes gefietst om de route te bepalen. Sommige dingen stonden van te voren vast. We wilden starten op de veerboot, finishen op de Groeneplaats en alle Texelse ele menten moesten terugkomen in de race. We kregen na afloop veel com plimenten. De renners vonden het een afwisselend parcours.' Gedurende de halve marathon zat Van der Velden in de auto om de route te inspecteren. 'Ik moest con troleren of alle borden en dranghek ken goed stonden. De eerste loper mocht natuurlijk met verkeerd lopen.' Ondanks dat hij zelf niet meedeed, genoot hij onderweg. 'Deelnemers die schreeuwend en vol adrenaline van de boot kwamen, werden onthaald door een grote menigte. In Den Hoorn splitsten de 10 en 21 kilometer en daar was het erg gezellig.' Bij Hotel Bos en Duin en De Worsteltent was het zo druk dat het verkeer vast liep. 'Automobilisten die tegen wer den gehouden, hadden gelukkig geen moeite om te wachten.' De eigenaar van De Worsteltent had tafels en stoe len langs de Smitsweg gezet en er was muziek. 'Met slingers erbij zag dit er erg vrolijk uit.' Ook op de Groene plaats was Van der Velden onder de indruk van de vele toeschouwers. 'Doordat er ruim 120 Texelaars mee liepen, kwamen er leuke reacties van uit het publiek. Er waren Texelaars bij die al jaren niet meer hadden gelopen, maar met behulp van het trainings schema van German Da Silva aan de start verschenen en de race uitliepen.' Tijd om na te genieten, had Van der Velden niet. 'Ik heb met Klaas van der Duim het hele parcours nagereden om hekken en borden te verwijde ren. We wilden het netjes achterlaten. Gelukkig hadden alle vnjwilligers hun plek goed opgeruimd.' Toen hij tegen acht uur thuiskwam, zette hij de com puter aan. 'Op de website van Texel- plaza was al een filmpje te zien. Toen kon ik pas echt genieten.' Zo'n eerste jaar is vooral aftasten. Ondanks een goede voorbereiding had de organi satie sommige zaken niet voorzien. Zo worden volgend jaar de wegen eerder afgesloten. 'Vooral in het bos en op het strand stonden al vroeg toeschouwers. Daar hadden we niet op gerekend.' Ook wil Van der Velden volgend jaar meer Texelaars bij het evenement betrekken. 'Op Terschel ling is het echt een evenement van de eilandbewoners. Alles staat in het teken van de Berenloop. In zo'n eer ste jaar wil je ervan verzekerd zijn dat alles goed loopt en doe je het liefste alles zelf. Maar we zijn er wel achter gekomen dat we vooral in het laat ste weekend meer hulp nodig heb ben. Achteraf hoorden we van veel Texelaars dat ze best wilden helpen.' Desalniettemin kijkt Van der Velden met een tevreden gevoel terug op de eerste editie van de Texel halve mara thon. Volgend jaar zal het evenement op 28 september worden gehouden. 'We gaan de deelnemerslimiet ver hogen. Dit jaar konden 1350 lopers zich inschrijven, waarvan uiteindelijk 1200 aan de start verschenen. Vol gend jaar gaat de limiet omhoog naar 1700 atleten en ven/vachten we zo'n 1600 daadwerkelijk op Texel. Dat is ook echt het maximum. Het moet niet zo massaal als de Dam tot Damloop worden.' Hij zit alweer vol met plan nen. 'Ik wil graag op de Groeneplaats een groot scherm waarop de Kids Run en de halve marathon te vol gens zijn en waarop sponsors kunnen adverteren. Ook willen we gaan kijken of er een brug over de Pontweg kan komen zodat we deze weg niet meer af te hoeven sluiten voor verkeer. Mis schien dat de Joost Dourleinkazeme ons daarbij kan helpen, maar dat moet ik nog overleggen.' Van der Vel den ziet mogelijkheden om samen te werken met andere Waddeneilanden. 'Vier eilanden hebben nu hun eigen halve marathon. Het zou prachtig zijn wanneer de deelnemers in een tijds bestek van vier maanden alle halve marathons kunnen lopen Dat zouden we gezamenlijk kunnen en moeten promoten. We hebben in ieder geval met de organisatie van Terschelling afgesproken dat zij in 2008 bij ons komen kijken.' Midden op een kruising stil val len of op onverwachte momenten juist voluit vooruit of achteruit schieten. Karoline Bol uit Den Burg maakte het meerdere keren mee met haar scootmobiel. Haar klachten over het onwillige voer tuig werden echter pas serieus genomen, nadat problemen met haar type scootmobiel (Trophy 6) landelijk in het nieuws waren geweest. Bol zocht in juni publiciteit om de wijze waarop zij was behandeld aan de orde te stellen. Nadat ze in oktober 2004 wegens een licha melijke aandoening haar Trophy 6 had gekregen, had ze doorlopend problemen met het voertuig. Het leidde tot een serie telefoontjes met de Thuiszorg in Den Helder, diver se bezoeken van monteurs, maar geen oplossingen. Verzoeken om een ander exemplaar hadden geen zin. Ondertussen merkte Bol dat ze haar in Den Helder als een zeurpiet beschouwden. De maat was vol toen het scootmo biel in december 2006 bij het post kantoor plotseling met een bloed gang achteruit was gereden, terwijl Bol de sleutel in haar handen had. Ze besloot nooit meer-in Tiet voerr tuig te stappen. Na een hoop vijven en zessen met de Helderse Thuis zorg en de gemeente (verantwoor delijk voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning waar scootmobielen onder vallen) kreeg ze in febru ari 2007 een ander exemplaar. Het schoot daarna verkeerd bij Bol toen ze de gewraakte Trophy 6 toch weer bij het Zorgcentrum zag staan. Wet houder Marian Merkelbach (welzijn) verklaarde in juni desgevraagd dat het voertuig als showmodel stond opgesteld. Volgens Bol is hij nog wel in gebruik. 'Het is jammer dat die uitspraak is gedaan, maar op een gegeven moment laat je het maar gaan. Je bereikt er niets mee.' Met de Trophy 6 waar ze nu mee rijdt, zijn problemen uitgebleven. 'En ik hoop dat dat ook nooit meer gebeurt. Een scootmobiel vervangt je benen, dus je moet er wel op kun nen vertrouwen dat alles goed gaat. Wat destijds bij het postkantoor gebeurde was echt eng.' Volgens Bol heeft het geholpen de zaak via de publiciteit hard te spelen. Ze blijft het echter jammer vinden dat haar problemen in de twee jaar daarvoor niet serieus werden genomen. 'Het is jammer dat het zo moest lopen en er wel heel veel kan als er publi citeit is geweest. Maar ja, zaken zijn soms zo krom dat je gewoon ziet dat het niet klopt.' Dat geluk en verdriet soms dicht bij elkaar liggen, ondervond wet houder Peter Bakker het afgelopen jaar. In september zat hij 25 jaar in de gemeentelijke politiek. Ironisch genoeg vierde hij dat niet op het gemeentehuis, maar thuis. Daar revalideerde hij na een hersenin farct. 4 april 2007 is een datum die Bakker de rest van zijn leven zal achtervolgen. Het is de dag dat hij een herseninfarct kreeg. 'Ik reed in de auto en voelde me niet lekker. Ik dacht aan griep want dat ging op dat moment rond en ook in mijn gezin waren zieken.' Eenmaal in bed ging het niet goed. 'Mijn vrouw kwam kijken en zag dat mijn mondhoek scheef hing. Ook kon ik niet meer staan en praten.' De dokter besloot er onmiddellijk een ambulance bij te roepen. 'Ik was bij bewustzijn en weet nog precies hoe alles ging.' In het ziekenhuis werd geconstateerd dat Bakker volledig halfzijdig verlamd was. De eerste penode zat hij in een rolstoel en na twee weken ziekenhuis werd hij overgeplaatst naar Heliomare in Wijk aan Zee waar hij drie en een halve maand revalideerde. 'Dat was een moeilijke periode. Je bent continu met jezelf bezig. Gelukkig was ik van acht uur tot vijf uur in therapie. Dat bood afleiding. En het was prettig dat ik in het weekend naar huis mocht.' Bang dat hij niet meer zou terugkeren als wethouder is hij nooit geweest. 'Met mijn verstand was niets mis. Ik kon lezen, me concentreren, dingen onthouden. Typische vaardigheden voor een wethouder.' Op 6 november keerde hij terug in de Texelse politiek. Dat is snel na een beroerte. 'Er waren patiënten in Heliomare die hetzelfde hadden als ik, maar zes tot negen maanden aan het revalideren waren. Ik heb constant mijn doel voor ogen gehad, weer aan het werk, en ik denk dat ik daardoor zo snel kon terugkeren.' Zijn herintreden was voor hem een bijzon der moment. 'Je sluit toch een zware periode af, Het doel was bereikt.' Rikus Kieft had tijdelijk de functie van Bakker overgenomen. De twee hadden veel contact. 'Ik heb mezelf twee maanden de tijd gegeven om weer van alles op de hoogte te raken. In 2008 wil ik weer fris van start Helemaal hersteld is hij nog niet. Hij kan zijn evenwicht nog niet bewaren en zijn rechterhand niet gebruiken. 'Ik heb met links moeten leren schrijven.' Hij krijgt iedere dag een uur fysiothe rapie. 'Mijn levenspatroon is veran derd. Ik sport iedere dag bij de fysio therapeut. Ook heb ik mijn functie bij de provincie, waar ik twee dagen per week werkte, nog niet opgepakt. Eerst het wethouderschap.' Hij moet iedere dag een uur rusten. 'Als ik een hele dag heb gewerkt en 's avonds ook nog naar een raads- of commis- sievergadenng moet, is dat zwaar. Van de artsen mag het eigenlijk niet, maar ik doe het toch.' Hetzelfde doorzettingsvermogen waarmee hij de gevolgen van het infarct te lijf ging, heeft er wellicht voor gezorgd dat hij al 25 jaar in de Texelse politiek zit. Net als in zijn vori ge wethoudersperiode (1998-2002) heeft hij onder meer de portefeuille openbare werken. Een onderwerp dat hem na aan het hart ligt. 'Ik denk dat het genetisch is bepaald. Mijn vader werkte zijn hele leven bij de bui tendienst en ik ging als kleine jongen wel eens mee. Zo was ik in 1976 op de dijk toen het water erg hpog stond. Je voelde de dijk heen en weer gaan. Dan wordt er een beroep gedaan op de buitendienst.' Hij komt nog steeds graag bij gemeentewerken. 'Ik ben er erg trots op dat er tijdens mijn wethouderschap een nieuwe accommodatie voor de buitendienst is gekomen. De dienst was hard toe aan iets nieuws want je duwde de muren zo om.' Een groot verschil met 25 jaar geleden is dat burgers veel meer bij het beleid worden betrokken. 'Toen ik begon, was de bestuurder een autoriteit. Dit is veel beter omdat het belangrijk is te weten hoe de burger over bepaalde zaken denkt. Je zit er immers voor hen.' Een goed voorbeeld is het Masterplan Water. 'Zout water hebben we genoeg op Texel, maar zoet water komt alleen uit de hemel. Ik heb geprobeerd boeren en natuurorganisaties bij elkaar te brengen om samen een oplossing te zoeken. Dat is gelukt. De natuurwaar de is toegenomen, maar er is ook extra waterberging.' Het samenbren gen van partijen met tegengestelde belangen is een eigenschap die hem kenmerkt als wethouder 'We zitten met elkaar op een eiland en zijn tot elkaar veroordeeld. We moeten het met elkaar doen.' In polder Waalenburg werd in maart een sloot verbreed om meer water i voormalige Masterplan Water. De polder kwam ook diverse keren in het nie over een grootschalige ruilverkaveling. kunnen bergen. Het project maakte deel uit van het jws door alle, nog niet afgeronddem onderhandelingen Op sommige plekken is de omge ving nog een zandbak, maar voor de rest is het perfect wonen in De Volmolen. Dat vertelt Richard Segers die samen met zijn part ner Claudia in maart officieel als eerste bewoner van de nieuw bouwwijk bij Den Burg werd aan gewezen. Wethouder Nico Kikkert overhan digde het stel woensdag 7 maart de sleutels van hun nieuwe woning aan de Distelvlinder, In totaal zijn aan die straat sindsdien 34 huizen betrokken (22 koop- en 12 huurwo ningen. Ook aan de Luzernevlinder zijn inmiddels de eerste vrijstaande huizen gebouwd en bewoond. Het wachten is nu op de oplevering van de 30 koopappartementen die in de drie woonblokken aan de Distelvlin der worden gerealiseerd. Volgens Segers voelt de nieuwe wijk aan als een stukje Den Burg. 'Je bent met tien minuten lopen in het centrum, mede door de brug die tussen de Volmolen en de Mars is gelegd. En er wonen hier ook diver se Texelaars die we al kenden voor wie hier kwamen.' Doordat er meer dere jonge gezinnen wonen, is het eveneens levendig in de buurt. 'Je ziet de kinderen met elkaar spelen en er trekt er nog wel eens een op een skelter voorbij. Met Sint Maar ten hadden we ook al klandizie aan de deur.' Zelf kreeg het stel afge lopen jaar ook een kind, maar dat was met de eerste in De Volmolen. 'Buren kregen anderhalve maand nadat ze hier woonden al een baby. Wij wisten nog niet dat er een onder weg was toen we hier kwamen.'De Volmolen is de eerste wijk op het eiland waar geen gnjze en groene containers meer staan. Wethouder Rikus Kieft nam donderdag 7 juni een afvalsysteem met ondergrond se containers in gebruik. Een prettig systeem volgens Segers. 'Je hebt minder rotzooi omdat je telkens meteen even meeneemt en je hoeft ook niet meer op vaste tijden met die gnjze container naar de weg te sjouwen.' Of de inzamelpunten nog tot stankoverlast leiden (volgens de leverancier niet mogelijk) kan hij niet zeggen. 'Ze staan niet direct bij mijn huis, maar ik heb er ook nog geen klachten over gehoord.' Er wordt in De Volmolen ook nog volop gewerkt aan twee complexen met respectievelijk 24 en 10 huur- appartementen aan de Vuurvlinder. In juli startten aan dezelfde straat de eerste werkzaamheden voor 10 van de 18 twee-onder-éénkapwo- ningen. In november werd bekend dat de OSG in 2008 en 2009 tijde lijk haar intrek neemt in het com plex met 24 appartementen als het schoolgebouw aan de Haffelderweg wordt verbouwd. De politieke par tijen waren er niet gelukkig mee dat die huizen, bestemd voor jongeren, daardoor later beschikbaar komen. Volgens de Stichting Wonen Texel is dat echter geen probleem, omdat daardoor een betere spreiding ont staat. Tekst en samenstelling Stiana Sibon, Jeroen van Hat- tum en Jesper Kragt.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 13