1 H 1 sas TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild TEXEL 44 Tweede nummer 'Het Eiland' heeft hoog Oosterend-gehalte Zon luistert markt in De Cocksdorp op oPIENie Verstilde voorstelling in katholieke kerk Den Burg Een boek met alle Amerikaanse staatsgeheimen Film Sfeervol dineren Sportshop Texel Aëenda DONDERDAG 3 JANUARI 2008 Do 3 03.00 en 15.30 u. Vr. 4 04.05 en 16.27 u. Za. 5 05.00 en 17.47 u. Zo. 6 05.57 en 19.00 u. Ma. 7 06.55 en 19.45 u. Di. 8 08.05 en 20.35 u. Wo. 9 08.35 en 21.05 u. Do. 10 09.20 en 21.55 u. Agenda 3-it/mi2-i-2oo8 Januari 2008 do. 3 KinderTheater Kerstfeest Restaurant 17.00 u. vrij. 4 Vincent Bijlo met "Mijn laatste sigaret" zat. 5 Kerst Diner Winter Cabaret -19.00 u. do. 10,11 en 12 Amsterdams Kleinkunst Festival, uitverkocht zat. 19 Diner Cabaret -19.00 u vrij. 25 Diner Cabaret -19.00 u Info/reserveren: tel. 319633 info@klifl2.nl www.klifl2.nl KART1NG1ÏXEI 2 circuits Circuitbaan (vanaf 8 jaar) (525 meier lang, 7 meter breed) Elektrokartbaan (3 t/m 8 jaar) Kantine terras Midgetgolf speeltuin Akertbuur! 14 Tel. 313921 www.texel44.nl Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Vaartijden kerstvakantie: 's middags om 14.00 uur Daarna: op zaterdag en zondag Reserveren: 06 -51105775 3 - 10 jaar 6 - H Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken: A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop brj souvenirshop 't Haventje Uit Ir Actief voor Texelaar en toerist Aan het strand is het ongeveer een uur eerdei hoogwater Donderdag 10 januari springtij Dinsdag 8 januari nieuwe maan. Zo'n dertig middenstanders en verenigingen stalden zaterdag hun waren uit op de wintermarkt in De Cocksdorp. Van loempia's tot kaas, er was van alles te zien en te proeven. Koud was het niet, een zonnetje luisterde de winter markt op. Het winkelwagenschieten trok veel publiek. Kinderen moesten een bal in een winkelwagen schieten en als ze dit goed deden, plaatsten ze zich voor de finale. De Plusmarkt had hiervoor medewerkers van Sci- andri Sportmanagement ingehuurd. Martin Kuitert, één van de mede werkers: 'We hebben al twee finales gehad. We zijn nu bezig met de voorronden van de derde finale en dit is een hartstikke goede ronde. De kinderen nemen de punten die ze nu scoren mee naar de finale.' IJs in de winter, voor menigeen geen logische combinatie, maar toch verkocht Colinda Rodenburg van IJsboerderij Labora goed. 'Wat opvalt is dat vooral Duitsers een ijsje komen halen. Schijnbaar hoort ijs bij hun cultuur zoals kaas bij die van ons hoort. Ook bestellen veel mensen ijs met warme kersen.' De markt is voor Rodenburg een goed moment om te netwerken. 'Je ziet en spreekt alle horecaondernemers. Het is sowieso belangrijk dat je je laat zien. Ondernemers die hier alleen maar staan om geld te ver dienen. kunnen beter thuis blijven.' Bij de kraam van SV De Cocksdorp konden kinderen voor een euro een vogelslinger maken met onder meer brood en pinda's. Oda de Vries, bestuurslid: 'We hebben twee Het tweede nummer van Het Eiland, literair tijdschrift voor Texel, heefteen hoog 'Ooster-end- gehalte'. Door de medewerking van bekende en minder bekende schrijvers, die op enige manier een band met Texel hebben, is de inhoud zeer afwisselend. Dat niet alle bijdragen even aan sprekend zijn, kan met een derge lijke afwisselende inhoud haast met anders. Maar het is duidelijk dat de redactie gestreefd heeft naar een hoog niveau, leder zal iets van zijn gading in het blad vinden. Opvallend is het hoge 'Oosterend-gehalte'. Lodewijk Dros en Gerbrand Fenijn schreven verhalen die zijn voorzien van sfeervolle foto's van het dorp. Daarnaast zijn twee monologen van de Oosterender Aris Bremer opge nomen, een gedicht over schaatsen op de Putten van Aart van den Brink en een verhaal van Corrie Timmer uit Oost. Een bijzondere bijdrage jaar geleden ook al op deze markt gestaan. We proberen zo wat geld binnen te halen voor de vereniging.' Niet alleen vogels kwamen aan hun trekken, ook voor de inwendige mens was het goed toeven op de markt. De oliebollen van Lange Ben gingen als warme broodjes over de toonbank. 'Vooral de krentenbol len verkopen goed.' Judith Brouwer uit Malden werkte er net één naar binnen. 'Hij is lekker hoor. Wel een beetje vet. maar dat hoort zo.' is een verhaal uit de nalatenschap van Neeltje Klumper, geïllustreerd door Sytske Dijksen. Ook wordt aandacht besteed aan het overlij den van Jan Wolkers. Jack Jacobs uit Elsloo leverde Requiem voor Jan Wolkers en de Texelse Karin Beum- kes schreef het ontroerende I.M. De overige bijdragen zijn geleverd door Frits Beutick, Willem Broens, Wannes Fey (in de vorm van een portret van columnist Jan van Tunen), Dimitiri Gazan, Liet Kom brink en Ericka Voortman. Het Eiland is verkrijgbaar bij de boekhandels, telt 48 pagina's en kost €7,95. Nieuwjaar in Bethel In buurthuis Bethel aan de Muy- weg in Zuid-Eierland wordt vrijdag 4 januari vanaf 20.00 uur een nieuw jaarsbegroeting gehouden voor de bewoners van Eierland en dona teurs van de buurtvereniging. Ook wordt een pauze ingelast voor de jaarvergadering. Mandalatekenen Bij yogapraktijk Matsyendra gaat donderdagavond 10 januari een cur sus mandalatekenen van start. Deze is bedoeld voor jong en oud. Cursis ten hoeven niet per se goed te kun nen tekenen. Voor meer informatie en aanmeldingen: tel. 322009. Veel geluk Ooit vertelde iemand mij het vol gende verhaal, dat ik nu uit mijn geheugen opdiep. Ergens midden in diep water zat een eenzame inktvis. Hij verveelde zich een ongeluk. Zou ik eens een feestje geven, bedacht hij ten slotte. Hoe langer hij erover nadacht, hoe aantrekkelijker het idee werd. Hij prikte zichzelf en schreef met zijn mooie zwarte inkt een hele stapel hartelijke uitnodigingen, die hij per flessenpost aan de omringende golven meegaf. Vol verwachting keek hij ze na en toen de laatste uit het zicht verdwenen was, ging hij druk aan het werk. Versierde het midden van de zee met elegante zeewierslingers, een oude kapi teinspet en een verroest anker. Haalde uit een oud scheepswrak een paar bussen scheepsbeschuit en een hele krat met blikjes cola. Het feest kon beginnen. Verlan gend keek hij uit naar zijn gas ten, maar de dagen gingen en er kwam niemand. Misschien is de post niet aangekomen, misschien kunnen ze het midden van de zee niet vinden, dacht hij ongerust. Misschien houden ze wel niet van cola. Hij prikte een briefje op een bus beschuit: 'Ben zo terug, niet weggaan, neem alvast maar een beschuit', en ging op zoek naar dwalende feestgangers. Toen hij uren later onverrichter zake weer thuiskwam, riep hij al van verre: 'Hallóóó, is er al iemand?' Tot zijn grote vreugde zag hij een kwal en een zee-egel op het anker zitten. 'Zijn we nog op tijd?', vroegen ze, nog nahijgend van de lange zwemtocht. 'We zijn al een week onderwèg. Het was zo ver! Wan neer begint je feestje?' 'Eh... pre cies nu', zei de inktvis blij. 'En we feesten net zolang door als we willen.' Het werd een geweldig feest en toen iedereen op het punt stond om weer te vertrekken, vroeg de zee-egel: 'Wat vierde je nou eigenlijk?' 'Dat ik besta', antwoordde de inktvis. 'Dat is een prachtig iets om te vieren, inkt vis', zei de zee-egel. 'Dankjewel.' Graag gedaan, zee-egel,zei de inktvis. 'En goede reis terug. Met de inktvis wens ik iedereen voor 2008 voldoende kracht en moed toe om het leven, iedere dag opnieuw, te vieren. Pien Verberg Het tweetal Rachel Vroom en Ericka Voortman bewees met de voorstelling Stil dat Texel naast de vele amateurs ook professi onele kunstenaars blijkt te her bergen. Waar het bij de amateur kunst nog gaat om de kunde van de uitvoerenden, zetten Vroom en Voortman hun techniek totaal in dienst van hun voorstelling. Stil van pianiste/organiste Rachel Vroom en danseres Ericka Voortman Een dag voordat de film officieel in première gaat, beleeft Cinema Texel woensdag 9 januari de zoge heten voorpremière van National Treasure 2: The Book of secrets. In deze avonturenfilm, in de stijl van Indiana Jones, ziet de kijker Nicolas Cage terug als schatzoe ker Ben Gates. Hij moet een boek zien te vinden waarin alle Amen- kaanse staatsgeheimen staan. De film is gemaakt onder regie van Jon Turteltaub en heeft een cast met naast Nicolas Cage onder anderen Harvey Keitel, Ed Harris en Helen Mirren. Veel van de andere films zijn gepro longeerd. Dat geldt onder meer voor I am legend, een spannende mengeling van actie, spektakel en science fiction. Het verhaal gaat over een mysterieus virus dat de aarde in z'n greep houdt en vrij wel iedereen in een bloeddorsti ge vampier heeft veranderd. Om de mensheid te redden, gaat de enige nog gezonde mens (een rol van Will Smith) de strijd met de mutanten aan. Carice van Houten, Paul de Leeuw, Wendy van Dijk, Thomas Acda, Michiel Romein, Chantal Janzen, Daan Schuur- mans, Viggo Waas en andere beroemdheden vormen samen de cast van de romantische komedie Alles is liefde. Zoals de naam al doet vermoeden, gaat de film over de liefde, in alle denkbare combi naties. Verder draaien Bee Movie, Enchanted, The Golden Compass en K3 en de Kattenprins. Iedere maandag is er sneak preview, een voorpremière van een film die tot het laatste moment geheim wordt gehouden. Ook De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont geregeld films. Dat zijn de komende week American Gangster, De scheeps jongens van Bontekoe en De won derwinkel van Mr. Magorium. Het volledige programma van bei de bioscopen staat in de agenda elders op deze pagina en op de website www.texelsecourant.nl. Vraag, naar ons I unieke Diner/BOB- ...rmopmenl op een LUHóek stukje Texel! Restaurant Prins Hendrik Reserveren gewenst. Stuifweg 13. Oostctend T 0222 363020 I www.prlns-hendrlk.nl www.sportshoptexel.nl De Koog Koopzondag werd zesmaal voor een klem, maar enthousiast publiek uitgevoerd in de rooms-katholieke kerk van Den Burg. Naar aanleiding van het suc ces van de voorstellingen zouden de uitvoerenden zich in de toekomst toch moeten kunnen verheugen op een groter aantal belangstellenden. Vorig jaar was Zucht het eerste samenwerkingsverband van het tweetal, dat elkaar niet geheel toe vallig heeft leren kennen. Zoals Vroom zegt: 'Toeval is misschien het pseudoniem van God als Hij anoniem wil blijven', waarmee ze zowel het samenwerkingsverband benadrukt als de toon zet voor de inspiratie van het duo. Zowel Vroom als Voortman werken vanuit een technische benadering. Nergens een gespeeld dramatisch gebaar, geen 'fratsen', zoals Voort man het uitdrukt. Zij staat in het stuk letterlijk en figuurlijk op haar tenen en danst, om dit kracht bij te zet ten, op klassieke spitzen. Met deze schoenen dwingt ze aandacht af bij haar tegenspeler en het publiek, door hard te stampen. Het onvoorspelbare stuk zet het publiek dikwijls op het verkeerde been. Danseres en pianiste gebrui ken de hele kerk, als ware het 'een poppenhuis van God' zoals Vroom het uitdrukt, waarbij zij slaat met deuren en op een niet mis te ver stane wijze een stuk van Messiaen uit de piano knalt. Later blijkt dat de blauwe plekken op haar handen staan. Stil is zo uitgewerkt dat het niet eindigde met een groots applaus, maar met een verstilling waarin dit onnodig en zelfs storend zou zijn. Het beschouwende karakter van de voorstelling laat het publiek achter in een staat van stilte en verwonde ring die alweer doet hunkeren naar volgend jaar, wanneer de voorstel ling Licht op het programma staat, als laatste van het drieluik. Tekst en foto Severin Candei Donderdag 3 januari: Bij Ecomare worden vanaf 10.00 uur vogels bekeken en geschilderd. Reserveren via tel. 317741 Bij het Ambachtscentrum (Wezenland in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14.45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distilleerderij van start. Bij Ecomare begint om 12.00 en 14.00 uur een poppenkastvoorstelling voor kinderen vanaf 3 jaar. Gratis voor bezoekers van Ecomare. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt van 14.00 tot 16.00 uur een gyminstuif voor 55-plussers gehouden. Gezinnen gaan op het strand met Ecomare op zoek naar 'aanspoelsels'. Reserveren via tel. 317741 Bij de Texelse Bierbrouwerij (Schil- derweg 214b. tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 14.00, 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Opgave 20 minuten van te voren in het proeflokaal. Volkssterrenwacht De Jager bij Eco mare houdt een sterrenkijkavond; met speciale aandacht voor sterhopen, nevels, melkwegstelsels en de plane ten Mars en Satumus. Deelname kost €2,-. De kijkavond gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur gebeld worden met 06-45552708. Bij bewolkt weer is een alternatief programma. De Muziek- en Dansschool verzorgt van 20.00 tot 23.00 uur een inloop avond stijldansen. Docenten Glenn en Linda geven aanwijzingen. Deelname kost €5.-. In Cinema Texel draaien de volgende films Bee movie (11.30, 14.00, 16.15 uur); K3 en de kattenprins (11 45 uur); Enchanted (13.45 uur); The golden compass (16.00, 18.45 uur); I am legend (19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Knm draaien. De wonderwinkel van Mr Magorium (14.00 uur); De scheeps jongens van Bontekoe (16.00, 19.00 uur); American gangster (21.45 uur). Vrijdag 4 januari: Leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen spelen vanaf 13.30 uur unihockey in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Opgave tot 1 januari via www.sportservicetexel.nl. Klaas Post geeft in veldwerkcentrum De Slinger bij Ecomare een lezing over zeezoogdieren die in de laatste ijstijd in het Noordzeegebied voorkwamen. Aanvang 20.00 uur. Entree €2,50. In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt vanaf 20.00 uur een nieuwjaarsbegroeting gehouden voor bewoners van Eierland en dona teurs van de buurtvereniging. Ook wordt een pauze ingelast voor de jaarvergadering. In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50 per kop pel. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Vin cent Bijlo. Entree €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. In Cinema Texel draaien de volgende films: Bee movie (11.30. 14.00, 16.15 in Den Burg) gaan om 10.30, 12.30 en 14 45 uur rondleidingen door de bierbrouwerij en de distilleerderij van start. Texel'94 speelt op het eigen terrein aan de Haffelderweg in Den Burg een oefenwedstnjd tegen het tweede elftal van Feyenoord. Aanvang 14.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Model Racing Texel. De Texelse band Wad zou't treedt vanaf 22.30 uur op in café De Kuip in De Koog. De toegang is gratis In Cinema Texel draaien de volgende films: Bee movie (11.30, 14.00, 1615 uur); K3 en de kattenprins (11.45 uur); Enchanted (13.45 uur); The golden compass (16.00, 18.45 uur), I am legend (19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: De wonderwinkel van Mr. Magonum (14.00 uur); De scheeps jongens van Bontekoe (16.00, 19.00 uur); American gangster (21.45 uur). Zondag 6 januari: In eetcafé Sjans in De Koog begint om 13.00 uur een Ranking 501 darttoernooi. Aanmelden via bestuur@texeldarts.nl. Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen vórmt het vertrekpunt voor de tweede van in totaal vier wandelingen van de winterserie van wandelsport vereniging Het Gouden Boltje. Er zijn tochten van 5 en 10 kilometer. Deze voeren door de duinen, het bos en over het strand. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur. In Samsam in De Koog begint om 14.00 uur een popquiz, waarbij aan de hand van videofragmenten nummers en artiesten moeten worden herkend. Er wordt alleen muziek uit de jaren zestig en zeventig gebruikt. Opgeven kan zowel individueel als per team, deelname Is gratis. In Cinema Texel draaien de volgende films: Bee movie (11.30, 14.00. 16.15 uur); K3 en de kattenprins (11.45 uur); Enchanted (13.45 uur); The golden compass (16.00, 18.45 uur): I am legend (19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien: De wonderwinkel van Mr. Magorium (14.00 uur); De scheeps jongens van Bontekoe (16.00, 19.00 uur); American gangster (21.45 uur). Maandag 7 januari: In Cinema Texel draaien de volgende films: The golden compass (18.45 uur); I am legend (19.00, 21.45 uur); sneak preview (21 30 uur). Dinsdag 8 januari: De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de Vrouwen van Nu houdt van 14.00 tot 16.00 uur een nieuwjaars bijeenkomst in Bos en Duin aan de Bakkenweg. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Klaverjasclub De Waal houdt een open dnve in dorpshuis De Wielewaal. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Deel name kost €3,50 per koppel. In Cinema Texel draaien de volgende films: Alles is liefde (20.15 uur); I am legend (20.30 uur). Wandeltocht Appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen is zondag tussen 13.00 en 14.00 uur startlokaal van de tweede wan deltocht uit de winterserie van Het Gouden Boltje van start. Deelne mers kunnen kiezen uit de afstan den vijf ten tien kilometer, deelname kost €3,60 mét en €2,30 zónder herinnering. Inschrijven voor de hele serie (er resten nog twee wedstrij den) kost €8,- of €5,-. Leden genie ten korting. Voor meer informatie: tel. 313087 of www.hetgoudenbol- tje.nl. Vincent Bijlo wil vrolijk Nederland 'Een swingend, vrolijk Nederland, waar mensen zichzelf minder serieus nemen.' Daarvoor pleit cabaretier Vincent Bijlo in zijn programma Mijn laatste sigaret, waarmee hij vrijdag 4 januari optreedt in theater Klif 12 in Den Hoorn. 'Weg met dat eeuwige zware pol- dergedoe, weg met die lage luchten, weg met die grijze pakken', meent Bijlo, die bovendien licht, lucht en ruimte wil en waarschuwt voor trut tigheid en oprukkende spruitjes. 'Ze komen terug, hele legers zijn onder aanvoering van de Christenleiders onderweg.' Op een rookverbod zit Bijlo niet te wachten. 'Mijn laatste sigaret rook ik pas tijdens mijn eigen crematie. Muziek in De Kuip De Texelse band Wad zou 't speelt zaterdag vanaf 22.30 uur in De Kuip in De Koog. De band brengt Neder lands- en Engelstalige covers. De toegang is gratis. Vincent Bijlo. Maar ik zal het niet zijn, die daarna de asbak leegt.' De voorstelling is volgens hem een ode aan de vrij heid. 'Als je echt vrij wilt zijn, dan ben je vrij. Vrijheid zit in je hoofd.' Meer informatie staat op de website www.vincentbijlo.com. De voorstelling begint om 20.30 uur. De entree bedraagt €15,-. Een diner vooraf is mogelijk; reserveren is in dat geval gewenst. §$Havenresfauranf Texel "Eten moet een feest zijn" Dagelijks verse vis Wisselend weekmenu Veerhaven 't Hornlje, tel. 31 93 10 www.partyservicetexel.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2