Daalder: 'Er moet als de bliksem wat gebeuren' Vissers willen snel nieuw prototype sumwing Waddenfonds open voor bedrijfsleven For a lovely night stop-over Open dag Ecomare Meedenken over toekomst 1 EXELSE J COURANT Voetreflexologie Airport Hotel houdt open huis Ecomare ruimt dode zeehond op DINSDAG 8 JANUARI 2008 Texelse kotters bleven buiten schot bij de saneringsgolf, waarbij de landelijke vloot krimpt met 23 kotters. Op de foto die afgelopen vrijdag is genomen wordt hard gewerkt om een mankement aan de boomkor van de TX29 te herstellen. ifjio G«a-j Tmmerman/Booidban* temn 'Alle rekeningen zijn betaald en de opvarenden hebben een goe de boterham verdiend.' Aldus typeert visserijvoorman Ben Daalder 2007. Een jaar waarin de Texelse kottervloot na jaren van krimp en ondanks een landelijke saneringsgolf stabiel bleef. Maar ook een jaar waarin de torenhoge gasolieprijzen een zware wissel op de reders trokken. 'Bedrijfs economisch gaat het niet zo best, er wordt ingeteerd.' Maar aan doemdenken heeft Daal der die nimmer om ferme uitspraken verlegen zit geen boodschap. Er zijn volgens hem meerdere redenen die zorgen dat er perspectief is voor de visserij. Zoals de sumwing. Dat deze zwevende variant van de boomkor al maanden geknakt en ongebruikt op de kade ligt, wil niet zeggen dat hij definitief naar de schroothoop wordt verwezen. Daal der: 'Integendeel. De sumwing van onze Texelse Willie Wortels Jaap van der Vis, Jac Betsema en Albert Schagen is een veelbelovend alter natief voor de boomkor waarmee we veel brandstof en dus kosten kunnen besparen. Er is de nodi ge ervaring mee opgedaan. Daar moeten we mee verder, en wel zo snel mogelijk. Er komt een nieuw prototype, dat wordt verzwaard of op een andere manier aangepast en waarmee de TX36 en TX38 een paar maanden proef gaan vissen. Dan kan er naar alle waarschijnlijk heid prima mee worden gevist en kan hij worden geïntegreerd met de pulskor, nog zo'n innovatieve ontwikkeling. Met de huidige brand stofprijzen, waarvan wordt verwacht dat ze nog verder zullen stijgen, en de toenemende roep om duurzaam te vissen, mogen we geen minuut meer verliezen. Er moet vol gas wor den gegeven richting Brussel om de benodigde ontwikkelingsubsidie los te krijgen. Daarom is het zo jam mer dat de Nederlandse overheid zo lauw reageert. Het is onverant woord om te wachten. Werken met een gasolieprijs van gemiddeld 40 eurocent per liter en prijzen die als we de deskundigen mogen geloven nog verder stijgen, kunnen we niet volhouden. Er wordt ingeteerd, er moet als de bliksem wat gebeuren.' Nieuwenhuizen beste ondernemer Cinemagnus, de bioscoop van Irma en Frits Nieuwenhuizen in Schagen, is donderdag door de lezers van het Noordhollands Dagblad uitgeroepen tot beste bedrijf van 2007. Het echtpaar Nieuwenhuizen werd bovendien gekozen tot Schager onderne mers van het jaar. Joep Fransen, directeur bij de Rabo bank, zette bij de prijsuitreiking zijn Positief is volgens Daalder de stand van de platvis in de Noordzee. 'Met name het eerste halfjaar van 2007 waren er goede besommingen. De inbreng van het bedrijfsleven bij de bestandsopnames heeft een gunsti ge uitwerking. De scholstand blijkt ten opzichte van het vorig jaar niet tien tot vijftien procent, maar slechts twee procent naar beneden te zijn gegaan. Nagenoeg gelijk dus.' Con form de afspraken in het meerjaren- beheersplan zijn de vangstmogelijk heden voor schol gedaald met 2,5 procent. Het tongquotum daalde met 15 procent. Dit plan is geba seerd op het principe van Maximale Duurzame Oogst. Positief noemt Daalder dat de sector voldoende visdagen krijgt om het quotum op te vissen. Mocht het gaan knellen, dan kan het aantal dagen tussentijds worden verhoogd. 'Doordat we het quotum kunnen opvissen kan Texel, dat in het recente verleden veel geld in de aankoop van vangstrechten heeft gestoken, hiervan de vruchten plukken.' 'De stand van de platvis is niet onze grootste zorg. Wel het feit dat de markt en het volume van de hoe veelheid aangevoerde platvis in de loop van de jaren zijn teruggelopen, waardoor het aandeel van de geïm porteerde platvis uit Azië navenant is toegenomen. Dat is een regelrechte concurrent voor onze platvis.' Het is Daalder een doorn in het oog dat schol en tong op de Viswijzer van stichting De Noordzee (die zichzelf als onafhankelijke natuur- en milieu organisatie presenteert) in het rode vakje staat. Met als toelichting: 'De soort is zwaar bevist. Er zijn boven dien grote bijvangsten van te kleine schol in de visserij op tong. Laat van december tot maart verse schol liggen: de vis heeft weinig vlees omdat hij aan het kuit schieten is.' Daalder: 'Schol en tong staan ten onrechte in dat rode vak. We vis sen op een duurzame wijze. Dat wil visie op ondernemen uiteen. Van tevoren had hij alle vijf genomi neerde bezocht, waarbij hem was opgevallen dat ze allemaal evenveel bezieling aan de dag legden. 'Nie mand praatte over geld of targets. Ik kwam ondernemers tegen die lol hebben in hun werk en pas sie uitstralen. En vooral niet strak denken in budgetten en doelstellin gen. Die eigenschap onderscheidt ze van velen, ook van vele grote bedrijven. De lol, de passie, daar gaat het om.' advertorial zeggen dat we niet meer vis vangen dan waarvoor we rechten hebben. We hebben juist afgesproken in die periode de vangst flink te beper ken. De boomkor mag niet overal de schuld van krijgen. Want als de bodemberoering zo desastreus zou zijn, hoe kan het dan dat na veertig jaar gebruik van de boomkor de platvisbestanden het nog zo goed doen. Als er geen perspectief voor de boomkor zou zijn, dan is dat wegens de hoge energieprijzen en niet vanwege de bodemberoering. De zeebodem wordt bewerkt en dat is weer goed voor de voedsel voor ziening.' De sector steekt er volgens Daalder veel energie in vis van een Veel animo voor Winterkeuring Hoewel het zorgelijke tijden zijn voor de schapenfokkers, is de animo voor de jaarlijkse Winter keuring onverminderd groot. Om alle wedstrijden op één middag in één ring te kunnen houden, zagen de organisatoren zich zelfs gedwongen de deelnemers te vragen met niet teveel inzendin gen te komen. Uiteindelijk hebben achttien fokkers duurzaamheidlabel te voorzien, een eis die afnemers in binnen- en bui tenland steeds vaker stellen. Bemanning Zorgelijk is dat er dit jaar weer enke le Texelse vissers, onder wie machi nisten, afscheid hebben genomen van de vloot. 'Aan de inkomsten kan het niet liggen, in 2007 heb ben de opvarenden gemiddeld een goede boterham verdiend. En ook met de visstanden is het niet slecht gesteld. Wat wel meespeelt is denk ik de onzekerheid en de vermin derde bereidheid om vier etmalen op en af te gaan en van huis te zijn. We doen onze uiterste best om het hun deelname toegezegd. Onder hen alle fokkers van naam. Zij nemen in totaal 91 rammen en ooien mee. De dieren worden allemaal gewogen en vervolgens op diverse kwalitei ten beoordeeld door keurmeesters Jakko Bregman en Jacob Wijnker. Een speciale attractie vormen de jeugdrubrieken, waarbij kinderen in twee leeftijdscategorieën (tot 10 jaar en 10 jaar en ouder) de beste dieren van hun vader, opa of buurman aan de jury presenteren. De Winterkeuring wordt gehouden in manege Akenburg en begint om 13.00 uur. Rond 15.00 uur is er een pauze van ongeveer een kwartier, waarna de kampioenskeuring op het programma staat. Ook wordt dan de uitslag van de verloting bekendgemaakt. De hoofdprijs is een anderhalfjarige ooi uit de stal van Jaap Eelman. Inschrijving biljarten De inschrijving voor het Texel kam pioenschap biljarten, dat van 9 tot en met 17 februari wordt gehouden in dorpshuis De Hof in De Koog, is gesloten. De indelingen zijn nog niet gemaakt, dus mensen die zich door omstandigheden nog met hebben ingeschreven, kunnen dit nog per direct doen door hun inschrijffor mulier in te leveren bij Cees Bonne, Haffelderweg 1 in Den Burg. De School voor Voetreflexologie van Manda Bergsma begint op 25 janu ari met een nieuwe opleiding. Het eerste jaar bestaat uit zes week enden op Texel en vier vrijdagen in Alkmaar, het tweede jaar bestaat uit vier weekenden op Texel. Voor men sen zonder medische vooropleiding zijn nog elf extra lessen op maandag in Alkmaar. Vrijdag 11 januari wordt in Zenit (centrum voor bewustzijn) aan de Spoorstraat 62 in Alkmaar een informatiebijeenkomst over de opleiding gehouden. Voor inlichtin gen: tel. 319708. Rosse grutto's Bernard Spaans van Vogelwerk groep Texel geeft donderdag in hotel Den Burg aan de Emmalaan een lezing over het onderzoek naar rosse grutto's. Hij zal met name spreken over de vogels die deze winter in Mauritanië zijn gezien. Daarnaast vertelt Giel Witte over de laatste ontwikkelingen aangaande agrarisch natuurbeheer. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. onze bemanningen zo veel mogelijk naar de zin te maken, maar mis schien moeten we het nog harder proberen.' Minder Texelaars op de vloot wil niet zeggen dat de kotters onderbezet zijn. 'Door de nieuwe saneringsgolf waarbij de landelijke vloot met 23 kotters krimpt, waarbij de Texelse vloot overigens buiten schot blijft, zijn er bemanningsleden die graag op een andere kotter aan de slag willen. En we hebben ook Poolse visserlui aan boord.' Gelukkig ziet de Texelse jeugd de visserij nog wel zitten. Goed voor beeld daarvan zijn de gebroeders Cor en Thijs Vonk, die in augustus 2007 voltrots hun vernieuwde TX 1 Klasina-J in gebruik namen. 'Wij hebben gekozen voor de visserij. Het is een mooi vak, waarin een goede boterham is te verdienen', zeiden de broers bij die gelegen heid. Daalder: 'Dat soort enthou siasme over de visserij ontmoet ik gelukkig veel bij de jeugd.' Paul van Dijk nog vijf jaar in De Toekomst Paul van Dijk blijft zo goed als zeker de eerstkomende vijf jaar uitbater van discotheek De Toe komst in De Koog. 'We zijn er op een paar puntjes uit', doelt hij op de onderhandelingen met eigenaar Gerard de Vries uit Nij megen. Het huurcontract dat Van Dijk vijf jaar geleden aanging, wordt dit jaar vernieuwd. Er deden de laatste tijd allerlei spe culaties over De Toekomst de ron de, maar volgens Van Dijk blijft alles Kledingbonnen De Stichting Broodnodig op Texel wil bonnen voor kleding uitdelen aan Texelaars die gebruik maken van de voedselbank. De stichting is op zoek naar mensen die kledingbeurzen hou den, zodat afnemers van de voedsel bank daar naartoe kunnen worden verwezen. De cadeaubonnen worden betaald door de stichting. Organi satoren van kledingbeurzen kunnen contact opnemen met tel. 320231 of stichtingbroodnodig@texel.com. Vernieuwde cursus zwangerschap De cursus zwangerschapsbegelei ding van de Omring in samenwerking met Hennette Timmermans (zwan gerschapsdocent) en Marielle Glorie (zwangerschaps- en yogadocent) is vernieuwd. De grootste verandering in de cursus die 9 januari van start gaat, is dat praktijk en theorie meer worden gecombineerd. Beide onder delen komen om de week aan bod Hierdoor is het mogelijk een avond te oefenen zonder theorie. Andere verschillen zijn dat het een doorlo pende cursus is, deelname langer mogelijk is (vanaf de 15de week) en er zijn meerdere docenten. Ook is de cursus langer, namelijk vijftien weken waarvan zes praktijklessen, zes the orielessen en drie gastsprekers. De gastsprekers zijn verloskundigen, lactatiekundigen en de jeugdgezond heidszorg. Voor meer informatie: tel. 310204. Onderhoud Wagemaker Veerboot Schulpengat wordt sinds vnjdag een paar weken als dienst- boot worden ingezet. Dit in verband met onderhoud aan de Dokter Wage maker De werkzaamheden vanëren van schoonmaken tot schilderen en ook wordt een complete roerpro peller opgetakeld. De onderhouds beurt duurt tot eind januari. De Dokter Wagemaker zal in deze periode wel als reserveboot varen en de afvaarten voor gevaarlijke stoffen verzorgen. De gemeente nodigt Texelaars uit mee te denken over de toekomst van het eiland. Op maandag 22 januari wordt de eerste publieks- bijeenkomst over het thema Vita le Samenleving gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Een week later, op 29 en 31 januari zijn de gesprekson derwerpen ruimte, milieu en eco nomie. De locaties worden nog bekend gemaakt. De bijeenkom sten beginnen om 19.30 uur en duren tot hooguit 22.30 uur. De bijeenkomsten vallen onder het project Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst. Doel van dit project is het opstellen van een nieuw bestemmingsplan Buitengebied en een beeldkwali- Landbouw, visserij en andere ondernemingen op het eiland kunnen dit jaar ook een beroep doen op subsidies uit het Wad denfonds. Dat heeft burgemeester Joke Geldorp bekendgemaakt. Het Waddenfonds stond vorig jaar nog niet open voor het bedrijfsleven in verband met een onderzoek in Brussel. De Europese Unie onder zocht of met subsidiering aan het bedrijfsleven geen sprake was van 'verboden staatssteun'. Dat blijkt niet het geval. Ondernemingen kunnen geld krij gen voor projecten als daarbij spra ke is van 'duurzame economische ontwikkelingen' of verbetering van de 'kennisinfrastructuur'. Het Wad denfonds subsidieert economische projecten tot maximaal 40 procent, de rest moeten aanvragers elders verwerven. Geldorp verwacht dat in het najaar de tweede zogeheten tenderperi ode aanbreekt waarin verzoeken bij de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV kunnen worden ingediend. In het Waddenfonds is tot en met 2028 jaarlijks 34 miljoen euro beschikbaar voor de gehele voorlopig bij het oude. 'Wat betreft de huur zijn we op marktconforme afspraken uitgekomen. We draaien gewoon door, het programma voor 2008 is klaar.' Wat niet wil zeggen dat het runnen van de spraakma kende disco een makkie is. 'Het is twee maanden afzien, maar wel machtig mooi. Zoveel respons als we krijgen. Van mensen zoals ik, die vroeger naar De Toekomst kwamen en nu met hun mond open van ver bazing staan. En straks gebeurt bij hun kinderen hetzelfde. Ik heb een waanzinnige liefde voor muziek en bij mijn zoon Robby van zestien is dat met anders. Vrijdag draaide hij nog in De Blauwe Piste. Machtig mooi.' Van Dijk is ook uitbater van De Blauwe Piste en SamSam. De drankenlijn (mixjes) die hij exploi teert brengt hij deze week op de Horecava onder de aandacht. Ecomare houdt zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur open dag. De toe gang is gratis en er worden ver schillende activiteiten georgani seerd. De rondleidingen achter de scher men van de opvang beginnen om 11.30 uur, 13.00 uur en 14.00 uur. De groepsgrootte voor deze rondleidin gen is beperkt. Inschrijflijsten liggen bij de receptie. Om 12.00 uur en om 14.00 uur wordt er in de filmzaal een theatervoorstelling gegeven waarbij een lepelaar over zijn leven vertelt. Tussendoor wordt er natuurtheater gespeeld voor de jongste kinde ren. Conservator Arthur Oosterbaan geeft een aantal malen een botten- show. In het restaurant wordt een teitsplan voor heel Texel. Daarnaast wil de gemeente in samenspraak met de burgers randvoorwaarden voor ontwikkelingsgerichte bestem mingsplannen voor de dorpen opstellen. Alle ideeën worden ver zameld in een ideeënboek. Mensen kunnen zich tot en met 15 januari opgeven via de bon in de fol der Toekomst van Texel? Die vanaf 8 januari te vinden is in de bibliotheek en op het gemeentehuis. Ook wordt de folder verspreid met de Texelse Courant van 8 januari, ledereen die een ingevulde bon inlevert op het gemeentehuis ontvangt het boekje Beeld van Texel en ander informa tiemateriaal. Ook kunnen mensen zich via de website www.texel.nl of het emailadres ruimtevoorontwikkeli ng@texel.nl opgeven. Waddenregio. In mei maakt minis ter Jacqueline Cramer van VROM bekend welke van de vong jaar september en oktober ingediende projecten (iets meer dan 100) geld krijgen. Texelse organisaties heb ben in totaal 18 projecten ingediend waarmee een gezamenlijke investe ring van 25 miljoen euro is gemoeid. 'Ik ben benieuwd wat dat gaat ople veren en wat voor effecten het heeft op de werkgelegenheid', aldus Gel dorp. De ingediende projecten heb ben allemaal betrekking op natuur- herstel en natuurontwikkelingen. Er is onder meer geld aangevraagd voor herstel van tuinwallen, Uto pia, de Bol, publieksinformatie over klimaatveranderingen bij Ecomare en de ontwikkeling van de Gouden Driehoek bij Oudeschild. Van de jaarlijkse 34 miljoen euro is een 'kleine pot' van één miljoen euro specifiek bestemd voor kleine projecten. Die hoeven niet te vol doen aan de eis dat een project minstens twee ton moet kosten. De 'kleine pot' is ingesteld op verzoek van het samenwerkingsverband De Waddeneilanden, zodat kleinere projecten op de eilanden meer kans maken. SWOT verkoopt ongebruikt spul De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) is op zoek naar ongebruik te spulletjes, ooit aangeschaft of gekregen, maar nu nutteloos in de kast beland. De stichting wil deze 'verborgen schatten' uitstallen en verkopen op de open dag, die zater dag 2 februari wordt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de Stich ting Kerk en Minima, die noodlijden de Texelaars hulp biedt in gevallen waarin andere hulp niet mogelijk of ontoereikend is. De SWOT is gevestigd op het adres Beatrixlaan 43 in Den Burg en bereikbaar via tel. 312696 of e-mail swot@texel com. knutselhoek ingericht. Daar kunnen kinderen pindasnoeren rijgen, kaar ten maken, zich laten schminken en kleuren. Een flessenpostspeurtocht leidt de kinderen over het hele ter rein. Ook worden om 11.00 uur en om 15.00 uur de zeehonden gevoerd. Op de open dag wordt de jaarkaart van Stichting Texels Museum voor een gereduceerde prijs aangebo den. Volwassenen kunnen de kaart voor €15,- kopen, voor kinderen is dat €9,- (normale prijs €19,- res pectievelijk €11,-). De eigenaar van deze kaart heeft twaalf maanden toegang tot Ecomare, de Oudheid kamer en het Maritiem Jutters Museum. Wie een kijkje wil nemen in het Air- port Hotel op Vliegveld Texel is er zondag 13 januari van harte wel kom. De beheerders Walter en Ria Schrijn houden van 12.00 tot 17.00 uur open huis met een klein hapje en een drankje, met de bedoeling hun bedrijf positief in de aandacht te brengen. Schrijn: 'We vinden dat nodig omdat het vliegveld door de conflicten die zich daar afspeelden en dc uitgebreide aandacht die de media daaraan heb ben gegeven een ongunstige uitstra ling heeft gekregen. Hoewel wij met die problemen niets te maken had den, is die negatieve beeldvorming ook voor ons slecht geweest. Nu er weer rust in de tent is, willen we er alles aan doen om het imago te her stellen.' Het in 2004 gebouwde hotel en res taurant zijn bezit van de vereniging van eigenaren. Bedrijfsvoering van hotel en restaurant staan los van elkaar, met twee verschillende exploi tanten. Het restaurant wordt gepacht en geëxploiteerd door Ulteam BV uit Schoorl, het hotel wordt inclu sief het bijbeho rende complex beheerd en geëxploi teerd door Viaticum. Airport Hotel Texel mag zich met zijn vier sterren+ 'klein maar fijn' noemen. De tien stijl- i r Gregory Berotlze bezig zijn tentoonstelling in ten kijken niet alleen op het meest goede restaurants en strandpaviljoens uitgestrekte landschap dat Texel kent, en alle andere attracties die Texel te maar ook op de vliegtuigen die letter- bieden heeft, inclusief onze kleurrijke lijk voor de deur staan. Het ligt voor jutter Maarten Boon die steike ver- de hand dat zich onder de gasten naar halen komt vertellen. Hoe dat wordt verhouding veel piloten bevinden, die gewaardeerd weet Schrijn achteraf met hun toestel voor een kort of lan ger verblijf naar Texel zijn gekomen, mogelijk gelokt door het motto For a precies, want alle gasten worden geën quêteerd. Opvallend was dat Airport Hotel Texel het afgelopen jaar veel bekende Neder landers mocht verwelkomen. lovely night stop-over, dat Schrijn in zijn promotie bezigt. Een hoogwaar dig ontbijt dat aan de suite wordt bezorgd door Grootmoeders Catering vol ontworpen en ingerichte suites past bij de individuele benadering zijn uitgesproken luxe. Bijzonde dat ze zijn voorzien van Multi Clean Air-apparatuur, waarmee de lucht op milieu- en energievriendelijke wijze niet alleen voortdurend wordt gecon ditioneerd, maar ook wordt ontdaan van alles wat maar schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Schrijn is er trots op dat het hotel mede dank zij die voorziening is genomineerd voor de titel 'schoonste hotel van Nederland'. Het uitzicht is ook bijzonder. De gas- die de gast in het vooruitzicht wordt gesteld. Die gasten moeten niet het gevoel krijgen dat ze in the middle of now here zijn terecht gekomen. Ze kunnen gebruik maken van vervoer en mee doen aan arrangementen die afge stemd zijn op de weersomstandighe den: sportieve, culturele en culinaire activiteiten, zoals paardrijen, varen en vissen. Museumbezoek, Ecomare, Ter gelegenheid van de open dag worden in het hotel twee schilderkunstexposities gehou den. De Georgische schilder Gregory Berodze toont surrealistische schilde rijen in het restaurant en in het hotel laat Marieke Zeeman abstract werk zien, dat zich kenmerkt door kleurrii- ke lijnen, vlakken en 'uitspattingen'. Schrijn is in 1953 geboren en opge groeid in het voormalige Nederlands Nieuw-Gumea. Hij trekt zich het hui dige lot aan van de Papoea's behoorlijk aan en heeft collectebussen opgesteld waarin de bezoekers van de open dag een gift kunnen doen ten bate van de actie Help een Papoea naar school. Medewerkers van Ecomare heb ben donderdag een dode zeehond van het strand bij de vuurtoren gehaald. Het betrof een volwassen grijze zeehond, waarvan alleen de achterkant met het bekkenbot nog over was. Het dode dier zorgde nog voor enige opschudding, omdat een toerist dacht dat het om mense lijke overblijfselen ging en de politie alarmeerde. Ecomare was al eerder getipt, maar kon de zeehond toen met vinden.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5