Megamanege kleiner, dienstwoning blijft Cjrotn ThwartsJexeU in het hart Maartenhuis gaat zelfstandig verder Voorstel zelfstandig bestuur onderwijs Wethouder overleeft motie van wantrouwen Kwaliteit Vrije School weer op niveau Musea trekken meer dan 380.000 bezoekers <8> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12240 VRIJDAG 11 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Schapenhouderij Tegenstanders van de manege volgden de raadsvergadering vanaf de tribune. De uitkomst was voor hen een teleurstelling. (Folot Gerard TimmetmaniBeeldDank Texel) De manege aan de Bosrandweg wordt meer dan de helft kleiner dan oorspronkelijk de bedoeling was, maar er komt wel een bedrijfswoning. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen wethouder Nico Kikkert en eigenaar Jan Dorrestijn uit Baarn. Tijdens de speciale raadsvergade ring over de manege die dinsdagavond op initiatief van de WD werd gehouden, legde een meerderheid van de raad zich neer bij dit resultaat. Een motie van wantrouwen, ingediend door WD en PvdA, werd met negen tegen vijf stemmen verworpen. Burgemeester Geldorp noemde de extra raadsvergadering uniek. Joop Groeskamp (TB) betitelde het als een publiciteitsstunt van de WD. Maar voor de meeste politici kwam hij te vroeg, omdat ze van wethouder Kik kert nog geen antwoord hadden gekregen op prangende vragen over de jundische en financiële consequen ties. Desondanks zat Kikkert maandag al met Dorrestijn om tafel om de pro blemen te bespreken. De weerstand vanuit Texel tegen de manege van bijna 67 bij 34 meter en de ruim 1400 handtekeningen tegen het plan had den de ondernemer niet onberoerd gelaten. Kikkert: 'Ik feliciteer de actie groep en de gemeenteraad met het behaalde succes, Dorrestijn is bereid het plan aan te passen. Hierdoor komt er geen megamanege. Hij gaat in samenwerking met de gemeente een plan ontwikkelen waarin de mane ge tot acceptabele proporties wordt teruggebracht.' Volgens Kikkert wordt de manege ruim de helft kleiner dan in het oorspronkelijke plan. Heikel punt in dat nieuwe plan is de bedrijfswoning. Weliswaar komt die niet buiten het bebouwingsvlak, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, maar wordt het huis nu binnen de lijnen getekend. Kikkert: 'We hebben geen juridische instrumenten om dit tegen te hou den.' De wethouder verwees er daarbij onder meer naar dat het beleid is van de gemeente, dat volgens hem inhoudt dat een dienstwoning wordt toegestaan als er levende have aan wezig is. Dorrestijn heeft volgens Kik kert in een principevezoek voldoende aangetoond dat die bedrijfswoning nodig is. 'Als wij die weigeren, is hij bereid dat aan te vechten. Wij achten de kans klein dat we in de rechtszaal winnen.' Alsnog weigeren omschreef de wethouder als een daad van 'onbe hoorlijk bestuur'. Kikkert: 'Het zou de gemeente ook veel geld kosten en in dat geval komt het oorspronkelijke plan voor de grote manege er toch.' Andere reden voor Kikkert om de motie die de raad op 11 december had aangenomen naast zich neer te leggen, was dat de' gemeente in het verleden ook had meegewerkt aan soortgelijke dienst woningen. 'Wat in het verleden is toe gepast, willen we ook in de toekomst toepassen', doelde hij op een moge lijke precedentwerking. Wat betreft de juridische aspecten hield Kikkert een slag om de arm, omdat er nog niet voldoende gelegenhad was geweest alle vragen van de gemeenteraad over deze kwestie volledig te beantwoor den. WD en PvdA venweten de wet houder dat de wethouder voorbijging aan de motie. Eric Hercules (PvdA): 'Er zijn lijnen waar je niet overheen moet gaan. We moeten ons als raad niet laten schofferen. Dit is een kwestie van respect voor de raad of niet.' Pos ter: 'Het college blijft maar zemelen over belangenafwegingen en juridi sche consequenties. U neemt het niet zo nauw met de waarheid.' De twee criticasters kregen geen steun, Henny Festen (GL): 'Soms moet een wethou der buigen voor de raad. De motie is een lijn waar je niet overheen mag. Maar ook in het bestemmingsplan staat een lijn waar je met overheen mag. De raad kan hoog of laag sprin gen, maar als er regels zijn dan moe ten de raad en de wethouder zich daar aan houden.' Gerard Weijers (eigen fractie): 'Een wethouder moet zich aan de wet houden.' Frans Visman: 'Wat wij willen is onmogelijk. Deze wethou der verdient het niet om hem daarvoor naar huis te sturen.' Ook de motie van de PvdA, waarin werd gepleit om via een voorberei- dingsbesluit een stokje voor de mane ge te steken, kreeg geen steun. De burgemeester betitelde deze motie zelfs als ontwettig. De besluitvorming werd door de vele tegenstanders die zich in protestshirt op de tribune hadden geposteerd als een teleurstelling ervaren. Mariet Roe per 'De raad heeft het hoofd in de schoot gelegd. Er komt evengoed een grote manege in dit kwetsbare gebied en die woning zou er natuurlijk nooit mogen komen.' Ze vond het verbijsterend dat de raad ook de twee moties, bedoeld om het landschap in stand te houden, niet had benut. De schrik zit er goed in, want Marijke Eet- man repte over een ander stuk grond waar volgens het bestemmingsplan een gebouw van enkele duizenden meters mag worden gebouwd. 'Als het nieuwe bestemmingsplan straks klaar is, moeten we met constateren dat we weer de fout in zijn gegaan.' Haar pleidooi voor een mventansatie van mogelijk ongewenste ontwikke ling. werd doorgeschoven naar de eerstvolgende commissievergadering. Een paar uur praten met de vier kenners levert geen vrolijk beeld op. Voor allemaal is het sappelen om rond te komen. Hoe ziet de toekomst eruit?, vroegen we aan vier kenners: Kees Kikkert, Koos Tjepkema, Arjen Boerhorst en Jan- Willem Bakker. Pagina 4 'Bestuurlijk onjuist' 'Het is bestuurlijk onjuist om te stel len dat de wethouder puur wegens het niet uitvoeren van de motie weg zou moeten. Dat druist ook in tegen ons dualistische stelsel.' Dat zegt advocaat Maunce Frant- zen naar aanleiding van de motie van wantrouwen dinsdagavond. De schermutselingen in de raad waren voor de redactie aanleiding deze raadsman op het gebied van ruim telijke ordening een serie vragen over de manege voor te leggen. Pagina 5 Klachten over quads en jeeps Quads, kleine vierwielige voertuigen, en kleine jeeps veroorzaken in toe nemende mate schade aan de dui nen. Volgens Staatsbosbeheer wordt er met name vanaf het strand bij paal 9 over de duinen gecrosst. Er zijn bekeunngen uitgedeeld, maar Texelse bestuurders weten de dans tot dusver te ontspringen. Vierwielaangedreven terreinwagen tjes worden steeds populairder en het gebruik blijft niet beperkt tot de openbare weg. Strandvonders zagen ze vong jaar op de kust van het noor delijk deel van het eiland en medewer kers van SBB bekeurden er eentje in de Slufter, 'in die gevallen betrof het overkanters. We hebben het sterke vermoeden dat er ook Texelaars mee in de natuur rondrijden, maar bewijzen kunnen we dat nog met. We krijgen ook klachten over crossmotoren die over ruiter- en wandelpaden rijden. Ze scheuren behoorlijk, richten schade aan en verstoren de boel Helaas zit er weinig regelmaat in het gedrag, zodat posten nog weinig heeft opgeleverd. We adviseren getuigen direct de politie te bellen.' Henny Festen (GL) kaartte het probleem dinsdagavond aan tij dens de extra raadsvergadering. Het Maartenhuis bij De Koog ziet af van een fusie met de Raphaëlstich- ting iri Schoorl. Het bestuur wil de leefgemeenschap voor verstande lijk gehandicapten als zelfstandige organisatie behouden. Het Maartenhuis onderzocht vorig jaar de mogelijkheden om zich aan te sluiten bij de zorginstelling die verspreid over Noord-Holland meer dan twintig locaties voor kleinscha lig begeleid wonen en dagbesteding beheert. Volgens bestuurslid Wim Eelman zorgden de fusieplannen bij De politieke partijen krijgen woens dag tijdens de commissievergade ring Welzijn de vraag voorgelegd of de openbare basisscholen op het eiland moeten verzelfstandigen. De scholen zijn warm voorstander. Verzelfstandiging betekent dat bur gemeester en wethouders niet meer Aanvraag museum op tijd de deur uit Het is de gemeente en het Mari tiem en Jutters Museum gelukt op tijd een subsidieaanvraag van 1,2 miljoen euro voor de nieuwbouw bij de provincie in te dienen. Het museum en de gemeente moes ten moesten vorig jaar gas op de plank geven om op tijd een definitief het personeel echter voor onrust. 'We kregen daardoor het gevoel dat we voor de troepen uit aan het lopen waren.' Op het Maartenhuis leeft een voor keur voor behoud van kleinschalig heid, omdat daardoor meer aandacht aan de bewoners en de deelnemers van de dagbesteding kan worden besteed. Een vergelijking met andere zorginstellingen leerde dat zij door de kleinschaligheid meer dan gemiddeld tevreden zijn. Lees verder op pagina 5 het schoolbestuur vormen, maar dat de openbare scholen zelf een bestuur samenstellen. Ze verwachten dat op die manier een bestuur ontstaat dat zich volledig op de belangen van het pnmair openbaar onderwijs kan rich ten en niet politiek gebonden is. Lees verder op pagina 5 ontwerp klaar te hebben. Anders zou den ze niet meer kunnen meedingen naar de provinciale subsidie. Volgens een woordvoerder van de gemeente is een concept van het definitief ont werp naar de provincie opgestuurd. Het Grote Oost, een subsidieverwer- vend bureau in Hoorn, heeft vol gens directeur Esther Banki van het Mantiem en Jutters Museum inmid dels fondsen bereid gevonden in de nieuwbouw te investeren. Lees verder op pagina 7 De Vrije School in Den Burg is afgevoerd van de landelijke lijst van 'zeer zwakke scholen'. Volgens de onderwijsinspectie verdient het onderwijs op enkele punten nog extra aandacht, maar is het over het algemeen dusdanig verbeterd dat het predikaat niet meer van toepassing is. De Vrije School heeft vijf jaar op de lijst gestaan. Volgens de onderwijsin spectie, die de afgelopen jaren inten sief toezicht hield, is het afgelopen jaar met name de kwaliteitszorg sterk verbeterd. Het onderwijs is terug op een voldoende niveau en de vor- denngen van de leerlingen worden beter gevolgd. De school heeft een stabiel docententeam opgebouwd, waardoor er niet telkens personeels wisselingen meer zijn en het bestuur is ook al een paar jaar stabiel en op sterkte. De inspectie wijst erop dat de school 'van ver moest komen' om de kwaliteit weer op niveau te brengen. Volgens directeur Keympe van der Gronde, sinds 2004 aan de Vrije School verbonden, is een klein feest je gevierd toen dat bekend werd. 'We zijn er blij mee dat de inspectie hier toch wat geduwd en getrokken heeft.' De problemen zijn volgens hem en bestuurslid Peter Koster grotendeels terug te voeren op het iederwijs-onderwjs dat zo'n zeven jaar geleden de school was binnen geslopen Die onderwijsvorm gaat er vanuit dat kinderen zelf weten wat ze nodig hebben en daardoor uit zichzelf aangeven wat ze willen leren Volgens Van der Gronde staat dat haaks op de uitgangspunten van een Vnje School. De school besteedt naast rekenen en taal veel aandacht aan de creatieve, kunstzinnige en sociale ontwikkeling van kinderen, maar de regie is in handen van de leerkrachten. 'Wij bieden de kinderen de dingen aan op de momenten dat wij denken dat ze eraan toe zijn om het te leren. Die momenten staan vast, zijn ontwikkeld vanuit onze menskundige visie en zijn vastgelegd in ons leerplan.' Volgens Van der Gronde hebben veel verbeteringen het afgelopen jaar in het teken gestaan van planbeschrij- vingen. 'Het is voor de onderwijs inspectie belangrijk dat je zoveel mogelijk op papier hebt staan. Pas dan bestaat het voor hen.' Volgens de inspectie is het daardoor voor docenten helder welke koers gevaren moet worden. Een van de naweeën van de afgelopen periode is dat de Vrije School in de hogere klassen nog met relatief veel zittenblijvers kampt. Volgens Van der Gronde moet dat euvel 'de school uitgroeien'. De school heeft inmiddels beleid opge steld om kinderen minder snel een klas over te laten doen of na de kleu terschool nog een jaar extra te laten kleuteren. Volgens de inspectie valt er voor de school nog terrein te winnen bij het volgen van de prestaties en de zelfstandigheid van kinderen in hun eigen leerproces. Aan dat laatste wordt inmiddels gewerkt via het lan delijke vernieuwingsonderwijsproject De opbrengst, dat ben ik, waarbij kinderen leren hun eigen inzet en resultaten in groepsverband of indivi dueel te beoordelen. Van der Gronde: 'De kinderen wor den op deze manier intensiever bij hun eigen werk betrokken, wat ten goede komt aan hun motivatie. Daar naast spreekt het de motivatie van de leerkrachten aan, want hoe doe je het. Bij een kind van 6 kijk je bijvoor beeld anders dan bij een kind van 12. De uiteindelijke beoordeling vindt natuurlijk door een leerkracht plaats.' Het aantal leerlingen is dit jaar toe genomen van 51 naar 58. Van der Gronde: 'In de hoogtijdagen hebben hier 120 leerlingen gehad. We heb ben nu het streven om in 2010 tussen de 70 en de 90 kinderen te hebben.' Het gebouw aan de Gasthuisstraat biedt daar voldoende ruimte voor. Zaterdag 2 februari houdt de school van 11.00 tot 16.00 uur een open dag. De Stichting Texels Museum haalde in 2007 meer dan 380.000 bezoekers. Ecomare werd door 312.027 mensen bezocht, een stijging van 8750 ten opzichte van 2006. De jaren daarvoor schom melde het bezoekersaantal rond de 295.000. Het Maritiem Jut ters Museum trok 65.000 bezoe kers (5000 meer dan in 2006). De Oudheidkamer kwam uit op 4500 Meer betalen voor hulpverlening OSG De gemeente gaat meer betalen voor extra begeleiding van leer lingen met gedrags- en leerpro blemen. Althans als het aan het college van b en w ligt. De jongeren worden begeleid door medewerkers van Parian, een organisatie voor jeugdhulpverlening. De bijdrage van het rijk voor deze ondersteuning wordt minder, waardoor er in 2007 een tekort ontstaat van €4163,- en in 2008 en 2009 van €7288,-. Het college wil deze bedragen beschikbaar stellen omdat de school tevreden is over de hulpverlening. Volgens hulpverleningsinstanties is de jeugdproblematiek op Texel complex en zwaar en is onderwijs hulpverlening een belangrijk mid del om de jongeren op school te houden. Molengat Veerboot Molengat wordt tussen 20 en 25 januari overgedragen aan de nieuwe eigenaar, een rederij uit India. Afhankelijk van de technische staat van het schip en de weersom standigheden zal het schip uiterlijk eind maart naar de nieuwe bestem ming vertrekken. bezoekers (1000 meer). In het Maritiem Jutters Museum waren er het afgelopen jaar naast de vaste opstelling drie tentoon stellingen de walvisvaart, het Ver kade Album Texel en de vernieuwde TESO expositie. Lees verder op pagina 5 Noodlokalen OSG Het college van b en w gedoogt tien noodlokalen op het terrein van de OSG. Gedurende de verbouwing van de school wordt hier les gege ven. De lokalen hebben een tijde lijke vrijstelling, waarvan er één al is verlopen en één in de loop van 2008 eindigt. Gedogen kan tot uiterlijk 1 maart 2010. (Advertentie) TEXELSE-JcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wethouder Nico Kikkert overlegt met de fractie van Texels Belang. De Vnje School in Den Burg is

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1