Veenstra krijgt extra taxikilometers 'Als je kunt lopen, maak je geen kans' ^at i] c zeggen wou... TEXELSE J COURANT Wat ik zeggen wou... Trouwfoto's voor expositie Rick VRIJDAG 11 JANUARI 2008 Na vier jaar bakkeleien is het Truus Veenstra gelukt om een hoog kilometerbudget bij Valys taxivervoer te krijgen. Door epi lepsie kan ze niet meer lopen en is ze aan een rolstoel gebonden. In eerste instantie onvoldoende reden voor Argonaut Advies om haar extra kilometers toe te ken nen. Veenstra liet het er niet bij zitten en toog maandag met suc ces naar Alkmaar voor een hoor zitting. Met het hoge kilometerbudget heeft ze jaarlijks recht op 2200 kilometer met de Valystaxi. Voorheen kreeg ze 750 kilometer. "Valys rijdt niet op Texel. Het is voor als ik aan de vaste wal moet zijn. Mijn dochter woont in Zeeland, ik ga graag naar musicals en op vakantie naar Groot Stokkert, een vakantiecentrum op de Veluwe voor mensen met een mobiele beperking. Dan ben je zo door je 750 kilometer heen.' Argonaut Advies, een sociaal-medi sche adviesorganisatie, hanteert de regel dat als mensen met de trein kunnen, ze geen recht hebben op een hoog kilometerbudget. 'Als je ook maar een beetje kunt lopen, krijg je het niet want dan kun je met de trein. Zelfs als je in een scoot- mobiel zit.' Voor Veenstra was het onmogelijk met de trein te gaan. 'Mijn knieën zijn erg zwak. Daar zak ik zo doorheen. Daarnaast ben ik incontinent. Er moet altijd een aangepast toilet in de buurt zijn.' Desondanks kende Argonaut haar, na vele verzoeken, niet het budget toe. Dick van Barneveld van de Stich ting Integratie Gehandicapten Texel adviseerde haar een bezwaarschrift in te dienen. Samen stelden ze een brief op en Veenstra ontving een uitnodiging voor een hoorzitting in Alkmaar. Een vriendin begeleidde haar. 'We werden heel vriendelijk ontvangen door de dokter. Eigenlijk wist hij alles al, maar volgens Dick was het belangrijk dat hij me zag.' Na een kwartier stonden de twee weer buiten. 'Het ging zo snel dat ik op het einde niet goed doorhad dat het was gelukt. Ik moest vragen of ik nou die kilometers had.' Veenstra waarschuwt dat mensen er niet vanuit moeten gaan dat ze het hoge kilometerbudget krijgen als ze naar Alkmaar gaan. 'Er waren nog drie andere vrouwen en die kregen het allemaal niet. Als je nog enigszins kunt lopen, maak je geen kans.' Eén van die drie vrouwen moest huilen na de hoorzitting. 'Ze woonde zelf in het midden van het land en had geen kinderen. Wel woonde er familie in Friesland die ze graag wilde bezoeken. Ze had die 2200 kilometer daarom echt nodig. Maar omdat ze nog een beetje kon lopen, werd haar verteld dat ze met de trein kon.' Over het taxivervoer aan de over kant heeft ze overigens geen goed woord over. 'Na de hoorzitting wil den we graag nog even Alkmaar in. Ik heb speciale schoenen, maar die zijn al drie jaar oud. Ik wilde graag nieuwe.' Ze belde Connexxion voor een taxi. 'Ik heb een apparaat waar mee ik kan oproepen hoe lang het nog duurt voordat de taxi er is. Die gaf eerst aan dat de taxi er over een kwartier zou zijn, daarna tien minuten en dat bleef zo.' Uitein delijk zaten ze om 15.00 uur nog in het gebouw van de hoorzitting. 'Het was er steenkoud. Toen is Taxi 312000, die ons naar Texel zou brengen, daar maar heen gekomen. Ik hoor van andere mensen met een lichamelijke beperking veel klach ten over taxi's aan de overkant. Op Texel is het trouwens uitstekend geregeld met Taxi 312000.' Nu ze extra kilometers heeft gekre gen, heeft ze haar eerste uitstapje al gepland. 'Op 26 februari ga ik naar de musical Ciske de Rat in Carré. Die plaatsen had ik trouwens al voor de hoorzitting gereserveerd. Maar ik wil ook nog graag naar Evita en ik ga in de zomer weer naar Groot Stokkert.' Dinsdagavond Dit stukje is voor rekening van ondergetekende en heeft niets van doen met de vereniging 10 voor Texel. Dinsdagavond was ik in de raads zaal getuige van het gekonkel van raadsleden met als hoofdthema de Megamanege. Wat ben ik blij dat ik nooit de politiek in gegaan ben, het is een verschrikking. En aan het eind van de vergadering zegt een van hen met droge ogen dat poli tiek zo leuk is. Ik heb de halve nacht wakker gelegen en me suf geprak kiseerd om er achter te komen wat er dan zo leuk is. Ik zou totaal onge schikt zijn voor dit vak. Ik was op tijd naar dit spektakel vertrokken. De meeste raadsleden zaten reeds in de arena en er waren ook al een paar wethouders aanwe zig. Dan komt er een vrouw binnen met een enorme ketting om, een grote ijzeren driehoek. Die denkt zeker dat ze nog met de Kruistoch ten bezig zijn, dacht ik in een flits en vroeg aan mijn buurman: 'Wie is dat?' 'Dat zie je toch', zegt hij, 'dat is de burgemeester.' Ik herkende haar niet, maar dat was achteraf niet vreemd, want ik had mijn lees bril nog op. In de haast had ik ver geten mijn andere bril op te zetten. Nadat de vergadering was geopend, kreeg Gerbrand Poster gelegen heid namens de WD zijn stand punten uit te leggen. Dat deed hij in mijn ogen zeer goed en toen hij klaar was begon ik onmiddellijk te applaudisseren. Dat was hartstikke fout. Dat mocht helemaal niet en ik werd meteen door de burgemees ter teruggefloten. Ze dreigde met een houten hamer, ik bukte, want ik dacht: ze gooit hem zo tegen mijn hersens aan En ik had ner gens bordjes zien hangen waarop stond dat je hier niet applaudis seren mocht. Maar je mag daar als toeschouwer helemaal niets, alles moet binnensmonds blijven. Eén keer deed ik mijn mond nog een keer ver open en meteen vloog die Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Kompasschool 'Ja, dus ook op Texel', leg ik uit aan familie en vrienden uit de Randstad. Aan ons de twijfelachtige eer om bij de 22 basisscholen in Nederland te horen die niet veel plezier hebben beleefd aan Oud en Nieuw. Als ik op 1 januari de balans opmaak, vind ik een stinkende en met roet besmeurde school, kapotte schom mels, uit de speelheuvel getrapte bielzen, kruit en brandvlekken op alle ramen en op het plein, het speelveld en in de bosjes een enorme hoe veelheid afgestoken vuurwerk, kapot glas, zelfgemaakt vuurwerk en in de brand gestoken onderdelen van iets. Gelukkig Nieuwjaar! Nu, een week later, is alles schoon, geschilderd en opgeruimd. En zijn er ook veel positieve dingen te melden. Ten eerste natuurlijk de oplettendheid van de buren en de snelle reactie van de heer Van Dongen. Het geluk dat hij brandweerman in Den Helder is en daardoor wist wat hij moest doen. Hierdoor is de schade uiteindelijk beperkt gebleven tot één lokaal en is er geen werk van de kinderen en het team verloren gegaan. Mijn inzet was dat de school op maandag weer 'gewoon' kon draaien. Gelukkig was Willem van'Dujn, verantwoordelijke vanuit de gemeente, dit met mij eens. Wat een geruststelling toen ik van Texel Cleaning te horen kreeg: 'Mevrouw, geen enkel probleem, dat gaan we redden.' En inderdaad is er met man en macht gewerkt door schoonmaakbedrijf, schilders, tim merlieden en gemeentepersoneel om dat voor elkaar te krijgen. De totale kosten van deze hele ope ratie bedragen €12.000,-. En dat dus voor een relatief kleine brand. Daarin zijn de uren van de politie en de brandweervoor die nacht niet meegeteld. Alleen als de schuldigen worden achterhaald, kunnen deze kosten worden verhaald. Als dat met gebeurt, draaien wij er als gemeen schap voor op. Ik heb aangifte gedaan van brandstichting. Het kan zijn dat de daders de school expres in de brand wilden steken, het kan ook zijn dat het baldadigheid was en dat de daders niet hebben gewild dat er brand zou ontstaan. In beide gevallen hoop ik dat ze gevonden worden, door politieonderzoek of tips. Dat ze zich zelf melden, lijkt me niet erg waarschijnlijk. De vernielingen zijn wel met opzet gepleegd en dat de enorme hoe veelheid troep gewoon werd achter gelaten. vind ik niet normaal. Ik kan niet accepteren dat onze leerlingen tussen glas en vuurwerkresten moe ten spelen. Maar dat geldt net zo goed voor de kinderen uit de buurt. Want de mensen die op 1 januari met hun kinderen kwamen helpen vegen, waren nota bene 'overkan- ters'. Familieleden van de buren. Kinderen moeten spelen en jonge ren moeten hangen. En vuurwerk afsteken hoort daar nu eenmaal bij. Daar heb ik allemaal geen bezwaar tegen. Ik vind dat het schoolplein voor iedereen toegankelijk moet zijn en blijven. Wij zijn een openbare school en na schooltijd wordt er veel gebruik gemaakt van het veld en het plein. Maar de prijs die de school en uiteindelijk de hele gemeenschap daarvoor moeten betalen, is wel hoog. Misschien wel te hoog. Marion Steyger, directeur van de Kompasschool, De Koog. Parkeerbeleid (Open brief aan de gemeente) Hoewel ik de boete inmiddels heb betaald, kan ik niet nalaten toch nog even een woord van bewondering uit te spreken voor het efficiënte parkeer beleid van de gemeente Texel. Zoals bekend zijn er 's winters aanzienlijk minder toeristen op het eiland, dus ook minder inkomsten bij het bureau belastingen en vastgoed. Scherpe controle en een stipte naleving van de regels zijn dan ook hard nodig om de gemeente-inkomsten op peil te hou den. Complimenten derhalve voor de parkeerwachter die op 19 november toch nog een klant wist te vangen omdat deze op een koude maan dagmorgen, na anderhalf uur betaald parkeren op een nagenoeg lege par keerplaats in Den Burg. tien minuten over tijd was. Weer zo'n toerist die voor vertrek naar het vasteland nog even wat souvenirs moet kopen en de middenstand spekt. Logisch dat de gemeente daar een graantje van wil meepikken. Er zijn gemeenten in Nederland, veel kustgemeenten in EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Sluitingstijden In het begin van het nieuwe jaar gaan je gedachten wel eens terug naar wat in het jaar daarvoor is voorgevallen. In dorpskrant De Kaap stond een programma voor de kerstvakantie. Een wintertent en allerlei activiteiten op het dorps- en Toekomstplein. Geweldig, al die mensen die zich zo inzetten voor bewoners en gasten, Trouwens, gedurende het hele 'brede' seizoen werden heel veel leuke dingen geor ganiseerd. Dit hebben we te dan ken aan een actieve horeca, die onderschat belangrijk is voor het eiland. Zowel economisch (perso neelsfuncties, verbouwingen, toele- venngsbedrijven) als sociaal. Leuk als er iets te vieren is en een luisterend oor voor mensen die dat nodig hebben, gastvrij en flexibel. Erger dan het aanstaande rookver bod, dat vooral voor de 'natte' hore ca lastig zal zijn, is het vervroegen van de sluitingstijd. Je kunt hoog of laag springen, maar mensen gaan met eerder van huis. Al jaren gaat men steeds later uit. Dat begon al in het begin van de zeventigerjaren. De schuld werd gezocht bij de tele visie, waarop de avondfilms pas om tien uur begonnen. Toen er video recorders kwamen, dachten we dat dat zou helpen. Dan zouden immers de programma's kunnen worden opgenomen. Maar niets daarvan. En vooral de 'natte' horeca, die zich overal zo voor inzet, moet het van de steeds latere uurtjes hebben. En als die inkomsten er met zijn, kan er logischerwijs ook minder of niet worden georganiseerd of geïnves teerd. Opmerkingen als 'de nacht is voor ongedierte', zijn behalve arrogant ook heel dom. Bezwaren over gasten die 's morgens vroeg met de boot meegaan, ach, met een kwartiertje zijn ze weer weg. En dat een zaak 's morgens dronken gas ten aan het ontbijt heeft zitten (eten ze dan nog wel?), zegt misschien wel iets over het management zelf. Wat te denken van al die duizenden gasten die je niet opmerkt en die zich ook met een drankje weten te gedragen, die genieten van hun vakantie, telt dat niet zwaarder? We zijn een vakantie-eiland, een natuureiland, maar ook een uit- gaanseiland. Geef je gasten de ruimte op diverse vlakken, maar laat de sluitingstijden wat ze waren en draai geen zaken de nek om. N. Aubertijn-Dik, oud-horecaondernemer. De Koog. Ambtenarenstage Burgemeester Geldorp is bereid amb tenaren van Bonaire op Texel stage te laten lopen, lazen we in de Texelse Courant van 28 december. Dat is heel mooi, want beide eilanden hebben veel met elkaar gemeen. Als geboren Texelaar en frequent bezoeker van Bonaire zijn de overeenkomsten ook mij al vele malen opgevallen. Als lief hebber van beide eilanden verheugt me het zeer dat er meer contact ontstaat. Dan lees ik dat onze bur gemeester meent dat de Antilliaanse stagiaires naast kennis over toerisme ook kennis op kunnen doen over het beheer van nationale parken. Ze weet niet of men zich ook op dat punt moet aanpassen aan de Nederlandse manier, maar mocht dat zo zijn, kun- Ruilbeurs Historische Vereniging De Historische Vereniging houdt de nominatie om van eigenaar te donderdag 17 januari de eerste ruil- verwisselen. De bijeenkomst wordt beurs van het nieuwe jaar. Allerlei gehouden in Tusse de Banke op de ruilmateriaal - zoals misschien ook Groeneplaats in Den Burg en begint deze bijna honderd jaar oude foto om 20.00 uur. van de Steenenplaats - staat op nen we ze helpen. Aan het slot van het artikel kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat het 'contact' op voorhand vanuit Texel wordt ingevuld als eennchtingsverkeer. waarbij het uitgangspunt is dat wij de Bonaire- anen een hoop kunnen bijbrengen. Graag wil ik even ingaan op de twee voorbeelden van de burgemeester: het beheer van nationale parken en het toerisme. Op Texel hebben we een aantal schitterende natuurgebie den. Het beheer is ongetwijfeld goed geregeld (wij mogen ons er op keurig aangelegde paden en via bordjes met aanwijzingen in begeven), maar ook op Texel valt en staat natuurbehoud met mensen die dit een belangrijk thema vinden. Daarnaast speelt de discussie over het toenemende mas- satoensme versus het behoud van het authentieke Texel nog wel, maar de vraag is of we al met veel te ver zijn gegaan in de keuze voor econo mische winst. Dan Bonaire. De twee natuurparken (de zee rondom het eiland en park Washington Slagbaai) worden beheerd door de (profes sionele) Stichting STINAPA, die staat voor behoud en beheer van Bonai- res oorspronkelijke natuur. Zij doet dit met behulp van professionals en vrijwilligers, de gelden komen van donaties, subsidies en het heffen van entreegelden. Dit betekent echter met dat de natuur niet vrij toegankelijk is. Integendeel, het mooie van de zee op Bonaire is, dat je er op elke plek zo in kunt wandelen, en de stranden zijn 'publiek bezit'. Aan de bezoekers van het eiland die gaan duiken en snorke len, wordt een bijdrage voor de stich ting gevraagd. Dit bewijs is tevens geldig als toegang voor Washington Slagbaai. Daarnaast is de vraag of je je aan een paar heel simpele regels houdt, zoals het verzoek om van het koraal af te blijven. Bij Washmg- hamer omhoog. Ja, ik moest gapen, ik kon er niks aan doen, ik verrekte van de slaap bij sommige verha lenvertellers. Zodra de WD een time-out vroeg en de arena verliet, schoten de wethouders de zaal in om de andere raadsleden te advise ren om natuurlijk niet in te stemmen met de standpunten van de WD. Het was een en al gekonkel. Het ergste van alles vond ik, dat als een raadslid iets te berde bracht wat de voorzitter niet aanstond, deze meteen met scherpe bewoordingen te kakken werd gezet. Maar zei je iets wat haar wel aanstond, werd je de hemel in geprezen. En als je daar gevoelig voor bent, dan... Het moet niet mogen dat een voorzitter zich zo uitlaat, die hoort onpartijdig te zijn. Bijna een maand terug zeggen der tien raadsleden dat ze geen woon huis willen bij de megamanege aan de Bosrandweg. Wethouder Kikkert beantwoordt zwaar onvoldoende de gestelde vragen en ondertussen heeft hij wel een gesprek gehad met Dorrestijn. Die heeft gezegd dat hij kan volstaan met een veel kleiner paardenpension als het woonhuis er maar komt. Desnoods binnen het bouwblok. Het college gaat akkoord, de meeste raadsleden ook en Kikkert zal de vragen later wel beantwoorden. Je gelooft je oren met en dan zegt een van de raads leden nog: 'hartelijk gefeliciteerd'. Dan denk je: hij zal wel jarig zijn. Maar nee, 'met het behaalde resul taat' kwam er achteraan. De hamer ging al omhoog voor mijn mond open viel van verbazing. Oh, wat is politiek toch leuk. Van daag zeg ik dat iets blauw is en morgen zeg ik dat het rood is. Ik kan mij heel goed voorstellen dat zowel de WD als de PvdA een motie van wantrouwen indient tegen de wet houder. Ondanks het goede betoog van Eric Hercules, was dit middel misschien even te hoog gegrepen. Er zal hoop ik nog heel wat water door het Marsdiep stromen voor er iets gebouwd gaat worden Menno Stam, Den Burg. Noord- en Zuid-Holland bijvoorbeeld, waar men de toeristen 's winters vrij spel geeft door de parkeermeters af te sluiten. Zonde van het geld, natuurlijk. Dat doen ze in Texel een stuk beter en slimmer. Marktgericht denken en dus pakken wat je pakken kan. Klantonvriendelijk? Welnee, de toerist moet blij zijn dat hij daar mag parkeren. Wat zeg ik, blij zijn dat hij überhaupt op het eiland mag komen. En daarbij past een strikte regelge ving en oppassende dienders die, ijs en weder dienende, de wet weten te handhaven. Het leek mij gepast om dit anonieme gilde gezagsdragers bij deze alsnog een compliment te geven voor de oplettendheid. In de hoop dat mijn bijdrage van €49,30, te weten €48,- naheffingsaanslag en €1,30 'parkeerbelasting, goed besteed mag worden. Bijvoorbeeld aan nieuwe par keermeters. Trouwens, ik heb weer een heerlijke midweek op een eiland geboekt: maar wel naar Ameland. Henk Maurits, Haarlem. Voor een expositie die in maart in Tusse de Banke te zien zal zijn, is de Historische Vereniging op zoek naar trouwfoto's. Recente en oude foto's, van mensen die op Texel wonen of gewoond hebben, alles is welkom, liefst met vermelding van de namen, trouwdatum en trouwlo catie. Ook is de vereniging geïnte resseerd in namen van mensen die met de handschoen getrouwd zijn. Wie foto's of verder informatie heeft, kan contact opnemen met Mary Bakker-Zijm (tel. 312113) en Maarten Stoepker (tel. 312940) of een mailtje sturen naar historische- veremging@texel.com. Foto's kunnen ook op maandag tussen 15.00 en 17.00 uur bij Tus se de Banke worden bezorgd. Ter plekke kan ook een kopie worden gemaakt, ledereen krijgt alle mate- ,fr Oe Historische Vereniging is op zoek naar naai na de tentoonstelling retour muwtao;. vooanerJacquet O,jt qalhe, goede voorbeeld door een plaatje van zijn eigen huwelijk beschikbaar te stellen. Zijn bruid was Anneke Rus. ton Slagbaai, moet je inderdaad bij de ingang betalen. Ook kun je het historische landhuis huren om in te overnachten, dan heb je het hele park voor jezelf. Op deze manier hoeven alleen de gebruikers te betalen, wat heel fair is op Bonaire waar een groot deel van de bevolking het (zacht uit gedrukt) met breed heeft. De stichting zet natuurbehoud op de agenda van de politiek en besteedt veel aandacht aan educatie en ze houdt een klein deel van de zee vrij voor wetenschap pelijk onderzoek Het gevolg is dat zich op Bonaire nog veel ongerept, historisch natuurschoon bevindt, en de zee rondom het eiland behoort tot de mooiste duik- en snorkelplekken van de wereld. Kinderen wordt res pect voor de natuur bijgebracht en studenten en wetenschappers krijgen de mogelijkheid nog meer te leren en hun kennis te verspreiden. Op Bonaire groeit het bewustzijn over de unieke schoonheid van het eiland. Dit draagt er onder andere toe bij dat het milieubewustzijn groeit en dat men op Bonaire heel bewust bezig is met de discussie over het toenemend toeris me. Natuurlijk, ook hier wil men graag economische vooruitgang, maar bijna als vanzelfsprekend hoor je het geluid dat men toch het liefst wil mikken op een bepaald slag bezoekers, de toe risten die komen voor het authentieke Bonaire en de natuur. Deze discus sie houdt bijna iedereen bezig, dus niet alleen ambtenaren en politici. Nu zegt burgemeester Geldorp ook dat Texelse ambtenaren graag van collega's van elders leren. Ik zou zeg gen: nu we toch wat meer naar elkaar toe groeien, gooi de gedachte 'meer is beter' overboord en ga ook eens op stage naar Bonaire. Daar is veel te leren Nancy Eelman, Amsterdam Stukje bij beetje glipte hij ons uit handen. Nu heeft hij dan ook voorgoed alles achter zich gelaten en moeten wij afscheid nemen van onze broer en zwager Thijs Bakker Texel, 21 juli 1922 t Texel, 10 januari 2008 Familie Bakker Thijs is overgebracht naar „de Vlinder", Holle- wal 42 te Den Burg, waar zondag 13 januari van 15.00 tot 17.00 uur gelegenheid is om afscheid van Thijs te nemen. Maandag 14 januan vindt om 15.15 uur de crematieplechtigheid plaats in Crematorium Schagerkogge. Haringhuizerweg 3 te Schagen Na afloop komen we samen in de koffiekamer van het crematorium. Correspondentieadres: Mw. R. Harkema-Bakker Beatnxlaan 62.1791 GD Den Burg. Wij hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van onze moeder, oma en overgroot oma AFINA VAN LEEUWEN-BREMER Hartelijk dank daarvoor. Het heeft ons goed gedaan Texel - januari 2008 Familie Van Leeuwen Sarah reeds gepasseerd, met 60 jaar nog altijd even jong! Van harte, de kinderen. Gei>oren on^e geweldige ioon en mijn broertje 4480 gram S3 cm y -1 -2008 om 07.38 uur 3ac°b-?iefer, Anifa en Sil Duy^er Wij rusfen van 12-30 uur tof 15-30 uur. Golfslag 3 1791 IfC- Den Burg fel. 0222-318004 Truus Veenstra met de brieven kilometerbudget. dat ze recht heeft op een hoog (Foto Stiana Slbon/Beeldbank Texel)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3