'Het ontbreekt hier aan stukje integrale visie' Ondernemer biedt een breed pakket Advocaat over kwestie manege: TEXELSE J COURANT Jozefschool moet brandmelders betalen Leraren op excursie naar duurzame school Chocolademelk Groeskamp leidt Texels Belang AM700N GOES 0 «-OI-200Ö Zonder op alle juridische vragen rond de manege antwoord ren niet ter 2ake doen of minder te hebben gegeven, ging wethouder Nico Kikkert onderhan- zwaar zullen we9en* want dat druist delingen aan met Jan Dorrestijn. En zonder alle juridische 'n te9en d® algemene beginselen "am, de raad/eHn m?ie DaHi69ewn j'eSegaïïzaTievfrtJSdatï; megamanege en de dienstwoning. En dienden PvdA en WD vrijstellingen er eerst een integrale tenslotte een motie waarin ze zeiden dat de wethouder moest belangenafweging moet plaatsvin opstappen. Was dat allemaal wel zo slim? We vroegen het den en dat er dan pas een besluit aan advocaat Maurice Frantzen, gespecialiseerd in ruimtelijke kan worden genomen. Ais er in die ordening. volgorde wordt gewerkt, hoeft de gemeente niet bang te zijn voor een Weigeren van de dienstwoning voor maak je de fout dat je een recre- schadeclaim, want dat is precies de manege zou een daad van onbe- atieve bestemming gelijkstelt met wat de Algemene wet bestuursrecht hoorlijk bestuur zijn, zei wethouder een agrarische bestemming. Dat is voorschrijft. Het dreigement dat als Nico Kikkert dinsdagavond. Klopt appels met peren vergelijken. Het is het college de dienstwoning wei- dat? ook maar afhankelijk van de plaats gert, de indiener het oude plan weer Frantzen: 'Ik kan me niet voorstellen waar je zit. Dezelfde argumenten van stal kan halen, is dus absoluut dat het college van b en w glas- kunnen elders anders uitpakken. Het met overtuigend want ook dan geldt harde toezeggingen heeft gedaan kan ook de andere kant op werken, weer en zelfs nog zwaarder de ver- aan Jan Dorrestijn. Want dan zijn Als je in dit geval een dienstwoning plichting om integraal alle belangen ze niet slim bezig geweest. Ook als toestaat, hoeveel andere onderne- af te wegen.' mers met een manege hebben dan op basis van het gelijkheidsbeginsel ook recht om een woning bij hun manege te bouwen? Volgens mij staan daar nog een paar maneges. Dat is de keerzijde van de medaille. Waar het hier volgens mij aan ont- VRIJDAG 11 JANUARI 2008 Dorrestijn het college heeft weten te overtuigen van de noodzaak van zo'n woning, dan nog kunnen b en w tijdens de bezwarenprocedure op basis van feiten en omstandigheden tot een ander oordeel komen. Je kunt aan een principeverzoek geen rechten ontlenen, want je kunt en mag niet vooraf een bezwaarpro cedure om zeep helpen. Dan kun je dus ook niet spreken van onbehoor lijk bestuur.' breekt is een integrale visie, de zaak van twee kanten bekijken. Dat is wat het bestuursrecht en de wetge ver heeft beoogd met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur.' Heeft Jan Dorrestijn volgens u recht Mogen er op grond van de bestem op een dienstwoning bij de mane- ming Dagrecreatie s nachts wel of ge? Frantzen: 'In de praktijk wordt redelijk snel aangenomen dat bij het houden van levende have een dienstwoning nodig is en bij een geen paarden in die manege ver blijven? Frantzen: 'Paarden recreëren niet, mensen wel. En dat doen men sen hier overdag. Dat verklaart de agrarisch bedrijf met drachtige bestemming dagrecreatie. Het zou dieren is dat doorgaans ook zo. Maar bij het stallen van paarden voor recreatieve doeleinden ligt het anders en kan het best zo zijn dat het niet nodig is om bij het bedrijf te wonen. Je kunt wellicht net zo goed in Den Burg wonen. Beveiliging van het bedrijf is geen steekhoudend of doorslaggevend argument. Daar voor kun je ook camera's ophangen. Het hangt ook af van de situatie ter plekke. Misschien staan er in de buurt wel geschikte woningen. Het is niet vanzelfsprekend dat wat voor een veehouder geldt, ook voor een manege geldt.' Uit het antwoord van wethouder anders zijn als er ook 's nachts mensen zouden verblijven. Er mogen dus best 's nachts paarden verblijven.' Kan Dorrestijn er rechten aan ontle nen dat het college het voornemen had om mee te werken aan de manege en dienstwoning? Frantzen: 'Je kunt als college toe zeggen dat je er je best voor zult doen, maar daarbij geldt altijd het voorbehoud dat b en w in de ver dere procedure tot een integrale belangenafweging moeten komen. Als er dan allerlei protesten komen, dan kun je op basis van feiten, natuur- of landschapsbelangen en Kikkert valt op te maken dat hij bezwaren uit de buurt tot een vol hang is dat als in dit geval een dienstwoning wordt geweigerd, dat bij toekomstige aanvragen ook zou moeten. Hoe kijkt u daar tegenaan? Frantzen: 'Precedentwerking? Dan ledige heroverweging komen. Dat is het kenmerk van een bezwarenpro cedure. Je kunt als college vooraf geen medewerking beloven en zeg gen dat andere belangen of bezwa- Moest de wethouder zich houden aan de raadsbrede motie van 11 december, waarin de raad het col lege onder meer opdroeg geen vrij stellingen en geen dienstwoning toe te staan? Frantzen: 'We hebben het bij een binnenplanse vrijstelling wettelijk over de exclusieve bevoegdheid van b en w. Dan mag de gemeen teraad wel politiek een standpunt innemen, maar het college moet op basis van de feiten en een integrale belangenafweging zelfstandig tot een zorgvuldig en gemotiveerd oor deel komen en mag niet blind het standpunt van de gemeenteraad opvolgen. De Raad kan b en w in dit geval niet de wet voorschrijven en dus heeft wethouder Kikkert in dat opzicht de vrije hand. Het is dus bestuurlijk onjuist om te stellen dat de wethouder puur wegens het niet uitvoeren van de motie weg zou moeten. Dat druist ook in tegen ons dualistische stelsel.' Hoe zou volgens u het verdere ver loop van de procedure eruit kunnen zien? Frantzen: 'De aanvrager kan deze aanvraag intrekken. Dan ligt de weg open voor een nieuwe aan vraag. Dat betekent ook dat er weer opnieuw legeskosten moeten wor den betaald. Ik ben benieuwd of dit college zich in bepaalde bochten gaat wringen om dat te voorkomen. Bijvoorbeeld door de oude aan vraag te veranderen.' Gerard Timmerman Sunsondergang Het verzoek van de Jozefschool aan de gemeente om de kosten van de brandpreventie te betalen, is door het college afgewezen. Alle scholen zijn in 2006 en 2007 geïnspecteerd op veiligheid. Om een gebruiksvergunning te krij gen, moest de Jozefschool voor ongeveer €20.000,- aanpassingen verrichten. In de school werd onder meer een brandmeld- en ontruimingsinstal latie aangebracht. De school vindt dat de kosten voor de aanpassin gen door de gemeente zijn opge drongen. Uit landelijke wet- en regelgeving blijkt echter dat het om aanpassingen gaat die het school bestuur moet betalen. Voor André De Ruyter, directeur van de Jozef school. komt het besluit niet als een verrassing. De school komt niet in de financiële problemen. 'We halen dit bedrag uit onze reser ves, maar hadden het liever aan onderwijskundige aanpassingen en vernieuwingen besteed. We moeten het geld nu uitgeven aan middelen die we hopelijk nooit gebruiken. Je ziet een landelijke trend dat er in de maatschappij zaken worden gesignaleerd die vervolgens in het onderwijs en de zorg worden inge voerd, maar waarvoor geen geld beschikbaar wordt gesteld. Dat is jammer.' Veel animo baan directeur van TexelEnergie TexelEnergie maakt op zeer korte termijn bekend wie de directeur wordt. 'We hebben veel respons gehad. Na de eerste ronde van vijf kandidaten is er eentje over gebleven met wie we volgende week praten', aldus president commissaris Rikus Kieft. Het bericht dat de Texelse ener giecoöperatie een optie op 6000 aandelen (met een totaalwaarde van €300.000.-) aan een niet-commerci- ele organisatie heeft verleend, heeft tot speculaties geleid. De naam van TESO is gevallen, maar directeur Rob Wortel spreekt dit tegen. Er gaan ook geruchten dat een grote energiemaatschappij in de markt zou zijn Kieft zegt er vooralsnog niets over. Maar in de statuten van TexelEnergie staat dat per persoon maximaal 500 aandelen kunnen worden gekocht. Hoe kan één orga nisatie dan een. optie krijgen op 6000 aandelen? Kieft: 'De statuten bieden het bestuur de mogelijkheid aparte afspraken te maken met par tijen die er meer dan 500 willen. Als het iemand is die de koers van het bedrijf wil bepalen, dan doen we het niet. Maar tegen iemand is die het een goed initiatief vindt en die zich niet in het beleid van de coöpera tie mengt, hebben wij in principe geen bezwaar. Bovendien hebben we afgesproken dat, ongeacht het aantal aandelen, elke aandeelhou der één stem heeft.' Het nieuws heeft er toe geleid dat er op Texel een verhoogde belangstel ling voor het aandeel is ontstaan. 'Gisteren hadden kregen we vijftig aanmeldingen binnen.' De formu lieren zijn in elk dorp op meerdere plekken af te halen. Twintig leerkrachten en schoollei ders van basisscholen De Akker, De Fontein, de Drijver- en de Thijsseschool gingen woensdag middag op excursie naar De Sok- kerwei, een duurzaam gebouwde school in Castricum. Deze excur sie werd georganiseerd door Stichting Duurzaam Texel. De deelnemers kregen een presen tatie over De Sokkerwei en een rond leiding door het gebouw, waarin ook het bestuur van de school en buiten- Geleidelicht niet zichtbaar' 'Dit betreft wel de veiligheid in het Marsdiep', drong raadslid Rob Heij- man (GL) er dinsdagavond op aan dat het geleidelicht nabij Den Hoorn wordt verhoogd. Doordat de dui nen in de loop van de jaren wat hoger zijn geworden, zijn de lichten waarop de schepen zich kunnen oriënteren volgens hem niet goed te zien. Aan de hoogte van het licht op het Hoornder kerkje is weinig te veranderen, maar dat op grondge bied van Staatsbosbeheer kan wel een paar meter omhoog. Volgens woordvoerder Erik van der Spek is SBB bereid daar aan mee te wer ken. 'We kijken hoe, wat, waar en wanneer. Mogelijk dat de mast moet worden verplaatst. De warme chocolademelk die maan dag werd uitgedeeld op de markt werd niet alleen door groente- en fruithandel Jan Swier aangeboden, maar door alle marktkooplieden. kerwei computers aan. Na afloop van de excursie wilden de Texelse scholen graag meer weten over het duurzame profiel van De Sokkerwei. Dit ligt ter inzage bij de stichting. Uit eerdere gesprekken tussen de stichting en de basisscholen bleek dat deze met duurzaamheid aan de slag willen, het liefst geïntegreerd binnen het onderwijs en niet als los project. Scholen worden voor al in het begin van het schooljaar overladen met projecten. Duurzame activiteiten die scholen nu al doen schoolse opvang zitten. Daken van- zijn: het verzamelen van batterijen scholen vergen onderhoud en zijn en cartridges, het hergebruik van een flinke kostenpost. Daarom zijn papier, het scheiden van afval en VERVOLG VAN PAGINA 1 Musea De bezoekers van Ecomare kon den in 2007 onder meer een tijde lijke tentoonstelling bekijken over echte en vermeende zeemonsters: Spoken in Zee. In februari 2008 wordt een nieuwe tijdelijke expo sitie geopend: Texel Hot Cool, gericht op kinderen van ongeveer twaalf jaar. Er is te zien dat Texel vroeger warmere en koudere peri odes heeft gekend. Er kwamen daardoor andere dieren voor dan nu. In de tentoonstelling wordt ook naar de toekomst gekeken. Ecomare haalde negen procent meer donateurs binnen. Er zijn er nu meer dan achtduizend. Het museum startte daarnaast met de fondsenwerving voor de groot schalige vernieuwing van haar achterterrein met de zeehonden bassins. Er is onder andere een subsidieverzoek ingediend bij het Waddenfonds Ook worden sponsors gezocht. Ecomare hoopt eind 2008 de schop in de grond te kunnen ste ken. Op het vernieuwde achterter rein zal het verhaal over" de kli maatontwikkelingen en de invloed daarvan op de zee worden verteld. Ook wordt de accommodatie voor de zeehonden verbeterd, zodat zij bijvoorbeeld in elk bassin een strandje krijgen om overdag te kunnen rusten bovenop De Sokkerwei senioren appartementen gebouwd, zodat de school deze kostenpost niet heeft. De school bespaart zo ook stook kosten en kan dit geld besteden aan leermiddelen. Zo schafte De Sok- het onderhouden van schooltuinen. De stichting organiseert om het jaar voor de groepen 7 en 8 de Energie bus. Ook hebben alle groepen 8 een duurzame-energie-leskist van Lego gekregen. VERVOLG VAN PAGINA 1 heeft laten uitvoeren. Aanleiding was de discussie over de 'dubbele pet' die het college draagt door zowel het schoolbestuur als het gemeentebe stuur te vormen. nu nog via de gemeente lopen, beter Om daadwerkelijk tot een zelfstan- De kennis en ervaring deed hij op bij KPN, waar hij ruim elf jaar als techni cus werkzaam was. Nu heeft Jan-Nico van der Ploeg besloten dat zijn droom maar eens uit moet komen en is hij een eigen telecombedrijf begonnen: LiMa Telecom. 'KPN trekt zich steeds meer terug uit die markt, dus er moet een boterham in te verdienen zijn', ver wacht de inwoner van Oudeschild. Van der Ploeg is monteur in hart en nieren. Begonnen bij de VF.M werkte hij van I991 tot 2002 met veel plezier bij KPN. Toen daar een zoveelste grote reorganisatie werd aangekondigd en hij kon kiezen uit ontslag of iedere dag op en neer reizen naar Amsterdam, besloot hij zich te laten omscholen. Een paar jaar lang verkocht hij verzekeringen. 'Ook leuk, maar toch niet helemaal wat ik Telecombedrijf in Oudeschild wilde', kijkt hij nu terug. Toen het bloed kroop waar het niet gaan kon, besloot hij afgelopen zomer als elektricien bij Installatiebedrijf De Wit in Den Hoorn aan de slag te gaan. Tegelijkertijd rijpte ik eventuele storingen.' Hij is dealer van dat dat in de rustige uren gebeurt. het plan voor zichzelf te beginnen.'Een c:- 1 r- lang gekoesterde droom. Nu moest het er maar eens van komen.' Jan Nico van tier Ploeg demonstreert de werking van een telefa heeft om zijn van dat merk te De kersverse ondernemer biedt met LiMa Telecom een breed pakket. Een belangrijk deel van zijn werk zal bestaan uit het aanleggen van telefooncentra les in bedrijven. 'Of het om twee of twintig toestellen gaat, maakt mij niet uit. De techniek is hetzelfde. Ook voor particulieren kan ik de aansluiting of een verplaatsing binnenshuis verzorgen. Verder doe ik het onderhoud en verhelp Siemens-apparatuur en kennis van de producten vergroten een speciale ei De verkoop en verhuur van porto foons, semafoons en omroepinstal laties vormt een andere tak van zijn bedrijf. Van der Ploeg richt zich niet alleen op Texelse markt. 'Het program meren van zulke apparatuur kan ik thuis doen. Dat valt voorlopig goed te combineren met mijn werk bij De Wit. Dat geldt ook voor de aanleg van tele fooncentrales. Bedrijven willen toch Tot slot nog een wetenswaardigheidje: LiMa is afgeleid van de namen van zijn dochters. De oudste heet Lisanne, de jongste Marit. 'Daarbij loopt de naam ook lekker. Hij is kort en makkelijk te onthouden.' Van der Ploeg is overdag en 's avonds bereikbaar via tel. 06-55132133. Zijn e-mailadres is: info@limatelecom.nl. Meer informatie, ook over zijn brede pakket aan producten, staat op de web site www.limatelecom.nl. Bestuur onderwijs Ze hopen dan ook de financiën, die te kunnen beheren. Verzelfstandiging moet ook tot schaalvergroting leiden. Het Texels openbaar primair onder wijs bestaat nu uit de Drijverschool (Den Hoorn), De Bruinvis (Oudeschild), Daalderschool (Oosterend), Durper- honk (De Cocksdorp) en Thijsseschool dig schoolbestuur te komen, moet de gemeenteraad zijn goedkeuring uitspreken. Ook de medezeggen schapsraden hebben instemmings recht. De gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad van de scholen heeft inmiddels zijn voorkeur voor ver- (Den Burg), maar er wordt bekeken of zelfstandiging uitgesproken. Als alle de Lubertischool in De Koog er ook bij kan worden aangesloten. Die school valt nu bestuurlijk onder de Stichting Algemeen Bijzonder Primair Onderwijs Noord-Oost Nederland in Meppel. Dat is nog een gevolg van een besluit van ouders in 1986 om de Lubertischool een bijzondere in plaats van een open bare basisschool te laten worden. De Kompasschool valt ook nog onder het openbaar onderwijs, maar wordt dit jaar bestuurlijk bij de Stichting Samen werkingsschool voor Speciaal Onder wijs in Den Helder ondergebracht- De verzelfstandiging komt voort uit een onderzoek dat de gemeente vorig jaar neuzen dezelfde kant opstaan, kan het college met het managementteam van de scholen een overdrachtsdos sier opstellen en kunnen de scholen op zoek gaan naar eigen bestuurders. Het college kan zich overigens niet echt vinden in de argumenten van de scholen. Alleen de voorkeur voor schaalvergroting wordt gedeeld. De OSG wil burgemeester en wethouders als schoolbestuur behouden, onder meer in verband met de naderende verbouwing en omdat het college zich aan de overkant politiek sterk kan maken voor het voortgezet onderwijs op het eiland. Joop Groeskamp volgt Piet Stan daart op als fractievoorzitter van Texels Belang. De Hoornder kreeg unanieme steun van bestuur en fractie. Groeskamp zit sinds 2002 in de gemeenteraad. Bij de verkiezingen van vorig jaar stond hij tweede op de lijst van Texels grootste politieke partij. De nieuwe fractievoorzitter wil met de fractie op dezelfde voet verder gaan als voorheen. 'We heb ben een collegeprogramma met de coalitie en daar gaan we mee ver der.' Roelie Bakker is dinsdag geïnstal leerd als nieuw raadslid voor Texels Belang. Ze zei als raadslid graag de opening van de nieuwe OSG mee te maken, mede omdat een aantal van haar kleinkinderen inmiddels op het voortgezet onderwijs zit. Bakker neemt samen met Henk Jan Klok de rest van de raadsperiode de commissie Welzijn onder haar hoe de. Klok gaat zich daarnaast meer richten op de commissie Grondge bied waar nu Groeskamp nog actief is. De nieuwe fractievoorzitter stelt zich beschikbaar om het voorzitter schap daarvan over te nemen. Dat was eerder in handen van Standaart en wordt nu tijdelijk door Willem Vlas waargenomen. De kans bestaat dat er door het vacante voorzitterschap op Grond gebied een algehele wisseling van de wacht optreedt in de voorzit terschappen van de commissies. Alle partijen hebben de gelegenheid gekregen kandidaten voor te dra gen. In februari worden besluiten over de nominaties genomen Vlas wordt voorgedragen als kandidaat om het lidmaatschap van Standaart in de Eilander Raad over te nemen. VERVOLG VAN PAGINA 1 gelegenheid voor begeleiders is gegarandeerd. Meer samenwerken moet het volgens hem eveneens mogelijk maken aan alle wettelijke maatre gelen te blijven voldoen. 'Ik geloof in kleinschaligheid, maar je zult moeten samenwerken om dat te kunnen handhaven. En dat moet dan met vrijblijvend zijn. Je moet kijken wat je voor elkaar kunt betekenen, zodat je je overhead kosten (directie en administratie) kunt beperken.' Maartenhuis Eelman verwacht dat het afzien van een fusie samenwerking met de Novalishoeve (het voormalige Donatus dat sinds vorig jaar onder de Raphaëlstichting valt) met in de weg staat 'De stichting vond het niet leuk dat we voor de tweede keer fusiebesprekingen hebben afgebroken, maar de relatie is ver der goed.' Volgens hem moet verdere samen- Het zoeken van verdere samen- I werking met andere zorgaanbie- werkingsverbanden moet één van ders op het eiland de komende de taken worden voor de nieuwe tijd een belangrijk thema voor het directeur die het Maartenhuis aan w - 'J Maartenhuis zijn. Daardoor kan het zoeken is, nu de fusie van de het aantal werkplekken voor ver- baan is. Het bestuur, dat uit drie VvjraBSfe/ standelijk gehandicapten toene- personen bestaat, wil uitbreiden Sfnnw^™ ZZL r"Ze °T naar e" Werk' te9e"ikertiid aan OM**»* 1oor Joop Cto-bnv, ««tf dn*, opo/.ow pfc MU kan worden gedraaid en de werk- verjonging. voor Texels Belang geïnstalleerd.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5