Cjroen c/imrtsjexels in het harL, Aanpak Waldhoorn blijft heet hangijzer Openbare scholen worden zelfstandig Veel animo voor 'vitale samenleving' Pharos kan rekenen op verhoogd budget Antennemast levert veel zienswijzen op Natuurgebied Ottersaat klaar voor broedseizoen ^Texelse Media lUuoonHucs OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12242 VRIJDAG 18 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De financiering van de renovatie van De Waldhoorn in Den Hoorn blijft een heet hangijzer. De poli tieke partijen en wethouder Mari an Merkelbach (welzijn) werden het gisteravond tijdens de raads commissie Middelen niet eens over de dekking. Hetzelfde gold voor de vraag of de dorpscom missie een lening moet afsluiten om een deel van de nog ontbre kende financiering te betalen. Alle politieke partijen hadden moei te met de dekking van het col lege voor een extra bijdrage van €243.000,- bovenop een subsidie van €150.000,- die vorig jaar al in de begroting van de gemeente is opgenomen. Het voorstel om het gehele budget voor investerings subsidies in 2008 (€33.000,-) aan het dorpshuis te besteden, werd unaniem verworpen. De partijen vonden het niet kun nen dat andere organisaties op het eiland daardoor een jaar lang van investeringssubsidies versto ken zouden blijven. Op een ander voorstel om €152.000,- uit een egalisatiefonds van de voormalige Wet Voorziening Gehandicapten te halen, werd wisselend gereageerd. De Stichting Integratie Gehandicap ten Texel sprak zich tegen dat plan uit. Zij vonden dat dat geld aan gehandicapten en chronisch zieken moet worden besteed. Merkelbach reageerde wat ver bolgen, nadat de partijen hadden gezegd dat de dorpscommissie er zelf ook meer aan moet trekken om nog op andere manieren aan geld voor het 9,5 ton kostende project te komen. De PvdA opperde het idee om, net als in het verleden bij 't Skiltje is gebeurd, vierkante meters Waldhoorn symbolisch aan Texelaars te verkopen. De wethou der stelde dat de politieke par tijen terugkeerden op hun vorige maand genomen raadsbesluit om €393.000,- in De Waldhoorn te investeren. 'U heeft een investe ringssubsidie toegezegd, maar nu bent u niet bereid geld beschikbaar te stellen.' Dat was tegen het zere been van Willem Vlas (Texels Belang) en Frans Visman (D66). Zij wezen de wethou der erop dat volgens het raadsbe sluit, dat beiden hebben gesteund, niet automatisch €393.000,- aan De Waldhoorn wordt overgemaakt, maar dat eerst bekeken moet wor den in hoeverre de dorpscommis sie een lening kan aangaan. Het gat dat dan nog overblijft, moet de gemeente overbruggen. Aan een verhaal van Merkelbach dat er volgens de jongste exploitatiebe groting van De Waldhoorn weinig ruimte voor een lening is, hadden Vlas en Visman weinig boodschap. Volgens hen kan de dorpscommis sie de opbouw van reserves en afschrijvingen achterwege laten, zodat meer geld overblijft om een lening af te betalen. Merkelbach merkte op dat het ont breken van reserves ook tot tekor ten op de exploitatie kan leiden en dan moet de gemeente even eens bijspringen. Volgens Vlas hoeft een dorpscommissie echter geen vermogen te vormen. Visman liet weten dat de rente momenteel niet zo hoog is. 'Het is wel makkelijk als Den Hoorn zegt dat ze niet kunnen lenen. De dorpshuizen in Oudeschild, De Cocksdorp en Oosterend moeten ook de eindjes aan elkaar knopen. De leencapaciteit is er en daar mag best wat druk op worden gezet.' Uiteindelijk werd besloten tijdens de raadsvergadering begin februari verder te praten. Dick Remelink 'Een van de betere muzikanten van Nederland', zegt Frans Pieterse over Dick Remelink. De saxofonist die zaterdag tijdens de Nacht van de Ezelgedachte een ode brengt aan zijn oude band Eksepsion, toerde over de hele wereld, maar speelde vaker op Texel dan in zijn geboorte plaats. Pagina 3 Weeën en persen 'Het is belangnjk dat je tussen de weeën door ontspant, zodat je tij dens de weeën kracht kunt zetten en efficiënt perst.' Aldus luidt een advies tijdens de zwangerschaps begeleiding die deze krant bijwoon de Pagina 5 i Stijldansen Vrijwilligers van Natuurmonumen- pen op de eilandjes aan te brengen, ten hebben op de eilandjes in de blijft het voor vele steltlopers en natuurgebieden langs de wadden- sternsoorten een ideale plek om te kust voorbereidingen getroffen voor broeden, het aankomende broedseizoen. Door de vegetatie jaarlijks te maaien Donderdag brachten veertien vrij en eens in de vier of vijf jaar schel- willigers zestig kubieke meter schelpen aan in het natuurgebied voor deze broedplaats naar Texel Ottersaat nabij Oudeschild. Hier Naast de Ottersaat is inmiddels broeden jaarlijks enkele honderden ook De Petten voorzien van nieuwe kokmeeuwen, visdieven, noordse schelpen en worden binnenkort ook sterns, kluten, bontbekplevieren en in De Zandkes schelpen aange- dwergsterns. Vogelliefhebbers van bracht. ^roEctoaeooo over de hele wereld komen speciaal Gemeente wijkt uit naar Stayokay Zo'n 140 Texelaars hebben zich opgegeven voor de eerste bij eenkomst van het project Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst. De animo is veel groter dan verwacht. Om alle belangstellenden te kunnen bergen, wijkt de gemeente uit van de Buureton naar de grotere Stayokay aan de Haffelderweg. De avond wordt dinsdag 22 janu ari gehouden en begint om 19.30 uur. De gespreksonderwerpen rond het thema Vitale Samenleving komen voort uit de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en uit de Structuurvisie 2020. De WMO schrijft voor dat gemeenten eens per vier jaar één of meerdere beleidsplannen opstellen op het gebied van maat schappelijke ondersteuning. Het wordt daarbij van belang geacht dat betrokkenen in een vroeg stadium om hun mening wordt gevraagd. Op Texel is een concept-beleidsplan gemaakt waarin een beeld wordt geschetst van het huidige beleid van de gemeente en waarin de aan dachtspunten voor de komende vier jaar worden genoemd. Lees verder op pagina De openbare basisscholen kun nen aan de slag met het opzetten van een eigen bestuur. De politie ke partijen hebben woensdag tij dens de raadscommissie Welzijn hun goedkeuring uitgesproken voor een verzelfstandiging. Directeur Kor Postumus van Dur- perhonk liet namens het manage mentteam van de zes basisscholen weten dat ze per 1 januari 2009 in een zelfstandige stichting wil len opgaan. Dat wordt formeel een stichting voor openbaar en alge meen toegankelijk onderwijs, zodat voor de Lubertischool in De Koog ook de weg wordt vrijgemaakt zich aan te sluiten. Die school valt bestuurlijk nu nog onder een stich ting voor algemeen bijzonder pri mair onderwijs in Meppel. Volgens Posthumus is ook met de christelijke basisscholen over de nieuwe stichting gesproken, maar die geven er de voorkeur aan onder hun huidige besturen te blijven. Dan gaat het om De Fontein (Den Burg) en De Akker (Oosterend) die onderdeel uitmaken van de Stich ting Kopwerk in Den Helder en de Jozefschool (Den Burg) die onder de Bisschop Möller Stichting in Sneek valt. Door de verzelfstandiging ontstaat een stichting met vijf- tot zeshon derd kinderen. Dat is volgens Post humus voldoende om goed te kun nen functioneren. De OSG kiest ervoor burgemeester en wethouders als schoolbestuur te behouden. Gerard Weijers (Fractie Weijers) vroeg zich af waarom het college (het huidige schoolbestuur van het openbaar onderwijs) het eens is met de verzelfstandiging, terwijl ze daar eerder moeite mee had. Vol gens wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) is er niet echt sprake van een omslag zoals Weijers stel de. 'Als bestuur staan we hierin neutraal. Het managementteam en de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad zijn beiden groot voorstander van een verzelfstan diging. Dan moeten wij ze als bestuur niet vast blijven houden in een omgeving die voor hen beknel lend voelt.' De wethouder zei het vertrouwen te hebben dat de scholen goed op eigen benen kunnen staan. 'Maar we zullen met argusogen volgen hoe ze het er vanaf brengen.' Weijers zei veel belang" te hechten aan continuï teit in het bestuur. Merkelbach wees erop dat de scholen terugkeren bij de gemeente als de verzelfstandi ging toch geen succes zou worden. 'Maar daar ga ik niet vanuit.' Volgens Posthumus kan het ook een optie zijn aansluiting te zoe ken bij schoolbesturen in de Kop van Noord-Holland als de nieuwe stichting toch te klein zou zijn. Hij wees erop dat echter bewust voor verzelfstandiging op Texelse schaal is gekozen. Volgens Eric Hercules (PvdA) is het goed als het college straks wat verder van het openbaar onderwijs komt te staan, zodat ze er beter op kunnen letten. De politieke partijen gaven tegelij kertijd hun zegen aan het vertrek van de Kompasschool (Den Burg) uit het Texelse openbaar onderwijs. De school voor speciaal onderwijs wordt ondergebracht bij de Stich ting Samenwerkingsschool voor Speciaal Onderwijs in Den Helder. Die stichting neemt ook de kosten van de Kompasschool voor haar rekening, waardoor de gemeente er geen extra geld meer voor beschik baar hoeft te stellen. Dat was de afgelopen jaren een paar keer nodig om de Kompasschool in de benen te houden. Pharos kan rekenen op een verhoging van de subsidie met €60.000,-. Op de WD na hadden de politieke partijen er woensdag tijdens de raadscommissie Wel zijn geen moeite mee het budget voor het peuterspeelzaalwerk, dorpssteunpunten en jeugd- en jongerenwerk aan te passen. Bushaltes Ik vermoed dat het potje nog niet op was. En dat daarom Texel wordt opgezadeld met een aantal fraaie maar overbodige bushaltes, met dank aan de provinciale bestuur ders. Wat hadden deze met het belastinggeld, dat nu bijna letter lijk in de sloten langs de Pontweg is gegooid, beter kunnen doen? Fietspaden en rotondes hebben we al veel, maar nog eentje erbij was gauw een betere bestemming geweest. Het geld is provinciaal, dus laten we ook kijken naar de overkant. Een paar vakantiehuisjes minder op de nep-schorren langs het aan te leggen Wieringerrand- meer? Een extra piramide tegen de geluidsoverlast op Schiphol? In dat fonds voor de N9 stoppen, zodat er niet nog eens bij de gemeente Texel gebedeld hoeft te worden? Om in de sfeer te blijven, pleit ik voor het voortbestaan van een paar stille buslijnen in de kop van de provincie. Daar hebben de mensen die in zo'n leuk dorpje wonen echt wat aan. Wat kun je toch een boel bedenken met weggegooid geld. Woelmuis Warme deken voor trouwe supporters Twee bezoekers van de wedstrijd tussen Texel'94 en Petten zaten er ondanks het gure weer warmpjes bij. Het waren Jan Heethuis en Jan Daan Koning, beiden trouwe sup porters van de formatie van trai ner Martin Koorn en coach Ralph Koning. Heethuis verzorgt als cor respondent bovendien sinds jaar en dag de wedstrijdverslagen voor de Texelse Courant. Uit waardering voor hun clubliefde gaf verzorger Ben Jas de heren een warme deken te leen. Een presentje was er ook van de spelers, die de aanhang trakteerden op knap spel en een mooie overwinning (3-1). De gemeente heeft 159 ziens wijzen ontvangen op de plannen voor een antennemast van KPN aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp. Ook is de gemeen te 96 keer aansprakelijk gesteld voor gezondheidsschade. Burgemeester en wethouder zijn bereid een binnenplanse wijziging in het bestemmingsplan van De Cocksdorp toe te passen, zodat een bijna veertig meter hoge mast geplaatst kan worden. KPN wil er drie UMTS-antennes in hangen met elk een 'uitgezonden vermogen' van 20 tot 40 Watt. De mast komt op vrijwel dezelfde plek waar vah 2001 tot 2004 ook al wisselend legaal en illegaal een mast heeft gestaan. Volgens de gemeente wordt aan de hand van de zienswijzen bepaald of er een hoorzitting moet worden gehouden. Daarna wordt een defi nitief besluit genomen over het wel of met toestaan van de mast. Tegen dat besluit kan bezwaar worden aangetekend. Na het verlenen van de bouwvergunning en het 'verknj- gen van rechtskracht' (zes weken na publicatie van de verlening) staan geen bezwaar- en beroepsmoge lijkheden meer open. Volgens de gemeente is een groot deel van de aansprakelijkheidsstellingen afkom stig van meerdere personen op één adres, waardoor het aantal huishou dens dat ze heeft ingediend, lager is dan 96. Er zijn veel zienswijzen ingediend doordat de families Zillen en Steen voorden in actie zijn gekomen tegen de mast. Zij zijn onder meer bezorgd over stralingseffecten van de UMTS- antennes en zoemende geluiden bij harde wind. Volgens hen klopt het ook niet een mast aan de Lange veldstraat toe te staan, omdat die alleen als alternatieve locatie dienst zou doen zolang er geen C2000- mast bij de vuurtoren stond. Volgens KPN worden de UMTS- antennes met in de C2000-mast gehangen, omdat dat niet meer Pharos had de gemeente vorig jaar een extra bijdrage gevraagd, omdat ze het niet redde met de €338.000,- die voor alle activiteiten beschik baar was gesteld. Daardoor was het korte tijd onzeker in hoeverre alle peuterspeelzalen, waarop ver lies werd geleden, open konden blijven. Ook het openen van een nieuw dorpssteunpunt in De Koog en behoud van het bouwdorp en de vakantiekaart stonden even ter discussie. Meerdere partijen complimenteer den Pharos voor de wijze waarop sinds de opnehting in april 2005 aan de speelzalen, steunpunten en het jeugd- en jongerenwerk is gewerkt. Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) zei dat het college even eens tevreden is. Ze meldde dat de volgende begroting van Pharos met meer apart wordt behandeld zoals nu het geval was. maar tegelijk met de begroting van de gemeente. Dat was eigenlijk vorig jaar al de bedoe ling geweest, maar de subsidieaan vraag was op het raadhuis ergens op een bureau blijven liggen. De extra €60.000,- wordt dit jaar gedekt met behulp van een zogehe ten egalisatiefonds dat de gemeente wordt toegestaan. Plaatsing van de antennes op de vuurtoren, waar al GSM-apparatuur van KPN staat, is evenmin mogelijk omdat daar door Rijkswaterstaat een stokje voor wordt gestoken. De telefoonaanbie der wil de UMTS-dekking in en rond De Cocksdorp verbeteren. Volgens KPN kunnen ook andere aanbieders van mobiele telefonie van de mast gebruik maken. Overdag loopt Glenn van Ginkel (26) uit Den Burg rond in werkkle ding van Staatsbosbeheer. Als hij met zijn danspartner Linda Plaude (16) uit Den Helder op de dansvloer staat, heeft hij een metamorfose ondergaan. Pagina 7 Verdubbeling duur straatverboden Burgemeester Joke Geldorp overweegt de duur van straat verboden te verdubbelen van vier naar acht weken. Ze hoopt dat dat meer indruk maakt op Texe laars die geregeld voor overlast zorgen. Geldorp maakte dat gisteravond bekend tijdens de raadscommissie Middelen. Volgens haar zijn er Texe laars op wie een straatverbod van vier weken kennelijk weinig indruk meer maakt. 'Dan doen we het maar zo.' De burgemeester legde vorig jaar diverse straatverboden op aan Texelaars die tijdens het uitgaan voor problemen zorgden. Dit jaar heeft ze het eerste verbod ook alweer uitgedeeld 'Dat was aan een jongvolwassen Texelaar die het zo bont had gemaakt, dat hij niet eens meer een voornemen tot een straatverbod heeft gekregen, maar meteen in de pnjzen is gevallen.' Dat verbod geldt voor ffe Dorpsstraat en omgeving. Een andere Texelaar hangt inmiddels een straatverbod boven het hoofd. De vele straatverboden zijn onder werp van gesprek geweest tus sen de burgemeester en de poli tie, omdat het aantal misdragingen begon op te vallen. Geldorp kreeg het verzoek de veroorzakers van problemen harder aan te pakken. De politieke partijen reageerden instemmend op de voorgenomen verdubbeling. nog voor de voormalige Wet Voor ziening Gehandicapten had staan, In dat fonds zit €350.000.-. maar volgens het college is €150.000,- ook voldoende. Bedoeling is dat de subsidie daarna uit de budget ten van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning komt. De subsidie verhoging moet formeel nog worden bekrachtigd in de raadsvergadering van 5 februari. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1