Utt Ir Actief www.texQlwereldwijd.nl TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild Blijspel met dodelijke humor en melancholie 'Kinderen moeten zich in verhaal herkennen' Belangeto om£ Agenda teso Sterren hier nog mooier dan op Texel' Cinema Texel na zondag gesloten Film Sportshop Texel B \TikbJ VRIJDAG 18 JANUARI 2008 Nieuwe loterij Meisjesstad Kinderen van de Jozefschool in Den Burg gaan begin februari langs de deur om lootjes voor de Loterij Meisjesstad van de zusters Augus- tinessen van Sint Monica in Utrecht te verkopen. De zusters bieden onderdak aan vrouwen met of zonder kinderen die dakloos zijn geraakt. Jaarlijks worden zo'n vijfhonderd mensen opgevangen. Ook geven ze dage lijks tientallen mensen die in de pro blemen zijn geraakt te eten. De naam Meisjesstad is inmiddels omgezet in de Stichting Cordaad, maar het werk is volgens de zusters hetzelfde gebleven. De hoofdprijs van de loterij is een weekend Parijs. De trekking heeft plaats in april. Swingtij met swing en jazz De Texelse band Swingtij geeft zon dag een optreden in het Proeflokaal van Texel in de Dorpsstraat in De Koog. De zes leden van deze groep hebben zich gespecialiseerd in jazz- standards en swing. Het concert begint om 16.00 uur, de entree is gratis. Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu komt maandag vanaf 20 00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg voor de jaarvergadering. Na de pauze geeft Maria de Bruyn Ouboter-Kist een lezing over het leven van Henriëtte Anne Stuart (1644-1670). Vr. 18 Za. 19 Zo. 20 Ma. 21 Dl. 22 Wo. 23 Do. 24 Vr. 25 02.40 en 04 .17 en 05.55 en 07.16 en 08.26 en 09.20 en 10.16 en 10.51 en 14.20U 16.1 Ou. 18.14u. 19.35U. 20.35U. 21.25U. 22.16u. 22.50u. Aan het strand is het ongeveer een uur der hoog water. Di 15 januan eerste kwartier. Do. 17 januari doodtij. Zo 13 januan zo 8.43, zon onder 16.55 uur ©IM IH)@®(§NI Agenda i9-it/mi6-2-2oo8 zat. 19 Diner Cabaret -19.00 u vrij. 25 Diner Cabaret -19.00 u zat. 26 Jeroen van Merwijk uitverkocht zat. 2 Diner Cabaret -19.00 u vrij. 8 Jan Rot en Marjolein Meijers uitverkocht zat. 9 Diner Cabaret -19.00 u zat. 16 Diner Cabaret -19.00 u Info/reserveren: tel. 319633 info@klifl2.nl www.klifl2.nl Cinerna Texel -V wegens verbouwing W 9 gesloten 9 21 -01 -200® Tot 1503-2008 Dit weekend zijn de volgende films dus voor het laatst te zien: National Treasure; Book of Secrets m I Am Legend Alles is Liefde The Golden Compass Bee Movie (nl) Enchanted (nl) V.CINEMATEXEL.NL voor Texelaar en toerist 'Een origineel blijspel met een bij na dodelijke dosis humor, melan cholie en spanning', promoot de uitgever het blijspel Rust, vrede en Flinterman van Ton Davids, dat de Oudeschilder toneelvereniging Nieuw Leven zaterdag 19 en 26 januari in dorpshuis 't Skiltje op de planken brengt. Het stuk speelt zich af in de show room van een uitvaartbedrijf, waar Esmé Flinterman niet alleen de zorg over de firma, maar ook over haar dementerende moeder heeft. Terwijl de oude mevrouw 's nachts loopt te spoken en lange gesprekken met haar overleden echtgenoot voert, is haar kleindochter Colette niet van plan ook maar een poot uit te steken. De enige hulp komt van medewerker Samuel, die echter zelf worstelt met zijn onbeantwoorde gevoelens voor Colette. Dan dient een lang uit het oog verdwenen familielid met snode plannen zich aan en lopen de spanningen hoog op. De leden van Nieuw Leven heb ben het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt. Alleen al de inrichting van het kleine toneel zorgde voor heel wat hoofdbrekens. Maar ook het stuk zelf was bepaald geen eenvou dige klus. 'De schrijver werpt in zijn inleiding ook de vraag op of je mag lachen om de dood en een demen terende oma. Hij concludeert dat dat inderdaad mag, als je maar res pect toont', vertelt Emmy Zijerveld, die de rol van de dementerende Maria Flinterman voor haar rekening neemt. Van de ervaring zal het welslagen niet afhangen, want Nieuw Leven is de uitdaging met een geroutineerd gezelschap aangegaan. Naast Zij erveld wordt meegewerkt door Ria Boeijen, Colette Zijerveld, Ed Witte, Robin van Sambeek, José Witte, Martien de Vries, Mia Groenhof en Kees Hin. De regie is in handen van Karin Somers, Dirk Roeper staat de spelers bij vanuit het souffleurshok en Henk Barhorst is volgens goed gebruik de man van de techniek. Ria Buisman en Karin Somers zor gen voor de grimering. Voor beide voorstellingen, die om 20.00 uur beginnen, zijn nog kaar ten verkrijgbaar. Reserveren kan bij Tineke van Beek, tel. 310008. Kunstbus naar Oosterend en Den Hoorn Het bezoek stond aanvankelijk gepland voor aanstaande zater dag, maar 'door omstandigheden' rijdt de Kunstbus van de Muziek- en Dansschool twee weken later, op 2 februari, naar Den Hoorn. In dorpshuis De Waldhoorn verzorgen docenten 'spetterende activiteiten' voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Ook niet-Hoornders zijn vanaf 14.00 uur welkom. Deelname kost €5,-. Zaterdag 26 januari doet de Kunst bus Oosterend aan. In basisschool De Akker zetten leerlingen van groep 5 tot en met 8 met muziek en theater een 'swingend stuk' in elkaar. Ook deze workshop begint om 14.00 uur. Het begin zou aan vankelijk om 11.00 uur zijn, maar in verband met het pupillenvoetbal is het tijdstip aangepast. Voor verdere informatie en aan melding kunnen belangstellenden terecht bij de Muziek- en Dans school, tel. 313493 en website www.mdt-texel.nl. Puberruil Texelse pubers die wel eens een weekje in het leven van andere gezinnen willen kijken, kunnen zich aanmelden voor het TV-programma Puberruil van de KRO. Dat is op zoek naar jongeren tussen de 15 en 19 jaar die bereid zijn vijf dagen lang in het leven van een andere puber te stappen. Belangstellen den kunnen contact opnemen met een jongen die in zijn broek poept in de auto omdat zijn vader niet wil stoppen. Dat soort onderwerpen spreekt aan.' Ze vindt het belangnjk dat kinderen worden voorgelezen. 'Ik werd door mijn vader voorgelezen en ik las op mijn beurt mijn twee dochters weer voor. Ik denk dat kinderen eer der gaan lezen als ze zijn voorgele zen.' De voorleeshalfuurtjes moeten Vrijwilligers zijn er in alle soorten en maten. Sommigen zijn dag en nacht in touw, anderen zijn hoog uit een half uur per week kwijt aan hun vrijwilligerstaak. Wat ze met elkaar gemeen hebben, is dat ze zich allemaal belangeloos inzet ten. De Texelse Courant ging in gesprek met hen. Deze week Noor Steen, voorleesoma op basis school De Bruinvis in Oudeschild. 'Kinderen moeten zich in een verhaal kunnen herkennen. Daar let ik op als ik een boek uitkies.' Steen is sinds twee jaar voorleesoma. Iedere vrij dagochtend gaat ze met vijf kinde ren uit groep 3 apart zitten en leest ze de kinderen een half uur voor. Jarenlang werkte ze als maatschap pelijk werkster met drugsverslaaf den. 'Toen ik met pensioen ging, wilde ik graag iets nuttigs doen, maar niet in de zorg. Dat had ik al zo lang gedaan. Bij de bibliotheek werd ik hiervoor gevraagd.' Er zitten in totaal zo'n 25 kinderen in groep 3. Na vijf weken zijn alle kinderen aan de beurt geweest en begint er een nieuwe serie met een ander verhaal. Momenteel leest Steen het boek De reus en het reuzenrad voor. 'Een reus woont op een eiland, maar dat zinkt in een storm. Hij vaart naar vaste wal en gaat bij een visser wonen. Omdat de reus alle gevangen vis opeet, moeten ze meer geld verdienen. Ze bouwen een reuzenrad voor een jongen die dichtbij de sterren wil zijn en besluiten om in het hele land reu zenraderen te bouwen.' Het eiland maakt het verhaal herkenbaar voor kinderen. 'Bij leerlingen uit groep 3 kun je bijvoorbeeld ook denken aan Noor Steen is voorleesoma op De Bruinvis. (Foto stiana sibon/Booidbank Texel) vooral leuk zijn voor de leerlingen. 'Ik ben niet heel belerend en ga niet met mijn vinger wijzen. Dat is mijn stijl niet. Onrustige kinderen laat ik eerst even uitrazen, hun verhaal doen. Op een gegeven moment leg jongerenwerkster Esther Duinker ik mijn hand op hun arm en zeg ik van Pharos, tel. 06-12657263 of dat we nu even gaan lezen.' Dat de kinderen haar waarderen bleek vlak voor kerst. 'De kinderen uit groep 3 kwamen in optocht voor mijn huis aan de Barentszstraat en zongen O denneboom. Ook kreeg ik een plak kaat waarop ze me bedankten. Toen kreeg ik wel een brok in mijn keel.' Kent u iemand die geschikt is om voor deze rubriek te interviewen of bent u zelf een vrijwilliger? Bel dan met de redactie: tel. 362621 of stuur een e- mail naar: redactie@texelsecourant. nl. eduinker@pharostexel.nl. Zangers gezocht voor oratorium Het koor Voices uit Kampen komt zaterdag 29 maart naar Texel om samen met gemengd koor The Singers of the Lord het Schep pingsoratorium van Johan Brede- wout ten gehore te brengen. Hierbij wordt het scheppingsverhaal niet alleen met zang verteld, maar ook met het gesproken woord en licht beelden. Voices bestaat uit zo'n tachtig zangers, die onder leiding staan van Jan Quintus, bekend van het televisieprogramma Nederland zingt. The Singers of the Lord wordt geleid door Nelleke Schreur. Er is nog plaats voor Texelaars die wil len meezingen. Niet alleen koorle den, ook individuele zangers zijn welkom. The Singers of the Lord repeteert iedere donderdag vanaf 19.45 uur in De Poort, achter de gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg. Extra informatie kan worden ingewonnen via tel. 318397 en 322671 Vrijdag 18 januari: Muziek- en Dansschool Texel aan het Schilderend in Den Burg verzorgt een open les van de cursus jeugdtheater Kinderen van 6 tot 9 jaar zijn welkom om een kijkje te nemen en mee te doen. Aanvang 16.00 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 20.00 uur een bijeenkomst waar bewoners hun mening kunnen geven en ideeën kunnen uitwisselen over het vitaal houden van het dorp. Ook wordt gesproken over de oprichting van een dorpssteunpunt. In Cinema Texel draaien de volgende films: The Golden Compass (16.00 uur); National Treasure 2 (16.15,19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (18.45 uur); I am Legend (21.30 uur). Zaterdag 19 januari: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt het Texels Open 501 dartskam pioenschap gehouden. Het toernooi bij de heren begint om 18.00 uur, bij de dames om 19.00 uur. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Model Racing Texel. Toneelvereniging Nieuw Leven speelt in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild het blijspel 'Rust, vrede en Flinterman' van Ton Davids. Aanvang 20.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 20.30 uur de Nacht van de Ezelge dachte. Met onder meer een optreden van de groep Ekseption. Leden van de Ezelvereniging hebben gratis toe gang, anderen betalen €10,-. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (13.45 uur); Bee Movie (14.00 uur); The Golden Com pass (16.00 uur); National Treasure 2 (16.15, 19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (18.45 uur); I am Legend (21.30 uur). Zondag 20 januari: In de gereformeerde kerk van Den Burg, de Maartenskerk in Oosterend en de kerk van De Waal worden gebedsdiensten gehouden voor de eenheid van christenen. De diensten beginnen om 10.00 uur. Bospaviljoen Het Turfveld in de Den nen vormt het vertrekpunt voor een wandeling in de winterserie van wan delsportvereniging Het Gouden Boltje. Er zijn tochten van 5 en 10 kilometer. Deze voeren door de duinen, het bos en over het strand. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur. De Texelse band Swingtij geeft een optreden in het Proeflokaal van Texel in de Dorpsstraat in De Koog. Het repertoire bestaat uit jazz en swing. Aanvang 16.00 uur, entree gratis. In het kader van de Week van Gebed begint om 20.00 uur een bijeenkomst in de kerkekamer van De Waal. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Enchanted (13.45 uur); Bee Movie (14.00 uur); The Golden Com pass (16.00 uur); National Treasure 2 (16.15, 19.00, 21.45 uur); Alles is liefde (18.45 uur); I am Legend (21.30 uur). Maandag 21 januari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst over dia betes melitus, ook wel suikerziekte genoemd. Diëtiste Martine Dogger en verpleegkundige Marieke Kooiman verzorgen een presentatie. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. In het kader van de Week van Gebed begint om 20.00 uur een bijeenkomst bij de familie Prins, Postweg 169. Ook in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehouden. Dinsdag 22 januari: De gemeente houdt de eerste publiekbijeenkomst in het kader van het gemeentelijk project 'Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst'. In verband met de grote toeloop wordt uitgeweken van de Buureton naar Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. Aanvang 19.30 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging komt vanaf 20.00 uur bij een in Tusse de Banke op de Groene- In het kader van de Week van Gebed begint om 20.00 uur een bijeenkomst in de kerkekamer van de doopsge zinde kerk in Oosterend. Ook in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehou den. TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Gebedsdiensten De Texelse Raad van Kerken houdt zondag drie gebedsdien sten. Alle diensten beginnen om tien uur. Er wordt oppas voor de kinderen geregeld en de aanwe zigen worden na afloop genodigd voor een kopje koffie. In de gereformeerde kerk in Den Burg gaat dominee Van Helden voor, in de Maartenskerk in Ooste rend leidt pastor Moltzer de dienst (met medewerking van The Sin- gers of the Lord) en in de kerk in De Waal preekt dominee Glazema (met medewerking van The Mes sengers). De diensten worden gehouden aan het begin van de Week van Gebed voor de Eenheid van de Christenen. Het is dit jaar precies honderd jaar geleden dat de episcopale pries ter Paul Wattson in de Verenigde Staten het initiatief nam tot deze gebedsoctaaf. In 1968 werd de week voor het eerst georganiseerd door de Wereldraad van Kerken en de Pauselijke Raad ter bevordering van de eenheid van de christe nen. Sindsdien wordt het materiaal wereldwijd verspreid. Het thema is dit jaar 'Bid onophou delijk'. Het organiserend Ecumani- cal Interreligious Institute in New York baseerde zich daarbij op de brief van Paulus aan de Tessaloni- censen (1 Tess. 5:17). Cinema Texel is dit weekeinde voor het laatst open, alvorens voor twee maanden dicht te gaan voor een ingrijpende verbouwing. Op het programma nog zes films, waarvan National Treasure 2: The Book of secrets afgelopen week op Texel in voorpremière ging. In deze avon turenfilm, in de stijl van Indiana Jones, ziet de kijker Nicolas Cage terug als schatzoeker Ben Gates. Hij moet een boek zien te vinden waarin alle Amerikaanse staatsge heimen staan. De film is gemaakt onder regie van Jon Turteltaub en heeft een cast met naast Nicolas Cage onder anderen Harvey Keitel, Ed Harris en Helen Mirren. I am legend is een spannende mengeling van actie, spektakel en science fiction. Het verhaal gaat over een mysterieus virus dat de aarde in z'n greep houdt en vrij wel iedereen in een bloeddorstige vampier heeft veranderd. Om de mensheid te redden, gaat de enige nog gezonde mens (een rol van Will Smith) de strijd met de mutanten aan. Carice van Houten, Paul de Leeuw, Wendy van Dijk, Thomas Acda, Michiel Romein, Chantal Janzen, Daan Schuurmans, Viggo Waas en andere beroemdheden vormen samen de cast van de romantische komedie Alles is liefde. Zoals de naam al doet vermoeden, gaat de film over de liefde, in alle denkbare combinaties. Verder draaien Bee Movie, Enchan ted en The Golden Compass. Het volledige programma staat in de agenda elders op deze pagina en op de website www.texelsecou- rant.nl. Tussen 15 en 20 maart wordt Cinema Texel heropend met de voorvertoning van de film Zomerhitte. Vraag naar ons unieke Dlner/BOB- arrangemem Restaurant Prins Hendrik x Reserveren gewenst. Stuifweg IJ. Ooslerend T 0222 363020 I www.sportshoptexel.nl De Koog Koopzondag Veel Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Courant bekeek het weblog van Kristien Schraag. Zij vertrok 14 oktober naar Venezuela en komt half februari thuis. Schraag begon haar avontuur met Spaanse les. Ze kon het gelijk in haar tweede week in de praktijk oefenen toen ze maagtabletten moest ophalen bij de apotheek. Dat was nog geen succes. 'Ik wist het woord niet in het Engels en natuurlijk ook niet in het Spaans. Er was een vrouw die Engels en Spaans sprak. Ik met handen en voeten proberen uit te leggen dat ik mijn darmen bedoelde, riep ze opeens: Oh, i know what you mean, you mean worms! Niet dus. Deze week ga ik het weer proberen, maar nu in het Spaans.' Naast de lessen Spaans kreeg ze dansles. 'Ik kan nu de merengue dansen, een erg leuke dans! En de muziek is ook zo lek ker. ledereen kan hier dansen, met uitgaan is het dus niet aan de bar hangen en kletsen.' Voordat ze aan het vrijwilligerswerk begon, reisde ze door het land. 'Ik ben nu net 10 dagen in de jungle van de Orinocco Delta geweest en gezeur was het gevolg. Ze kunnen echt tekeer gaan hier en ze schel den veel, maar dat verstaan wij natuurlijk niet. We proberen ze nu bij te brengen dat dat echt niet nodig is.' De volgende dag hadden ze wat anders bedacht voor de oude re jongens. 'Uiteindelijk heeft Sara een introductieles karate gegeven, wat ze allemaal heel geïnteresseerd stonden mee te doen.' Het internetadres van de weblog van Schraag is: http://jufkristien. waarbenjij.nu. Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met het was echt super. Een paar nach ten zijn we midden in de nacht (2.00 uur) opgestaan om te kayakken en beesten te spotten. Wat ook heel mooi was, waren de sterren. Op Texel zie je er vaak veel, maar hier was het nog veel beter!' Het vrijwil ligerswerk bestond uit het opruimen van het strand, opknappen van een oud schoolgebouw en het opzetten van een kinderclub. Dat laatste was met een opkomst van 88 kinderen de eerste dag al een succes. Door het leeftijdsverschil ontstonden er wel wat problemen. 'De grote jon gens zouden basketballen maar ze de redactie: tel. 362621 of stuur een wilden alleen maar voetballen, veel e-mail: redactie@texelsecourant.nl. J_L_ ulkrishen Havenrestaurant Texel "Eten moet een feest zijn" Dagelijks verse vis Wisselend weekmenu Veerhaven 't Horntje, tel. 31 93 10 www.partyservicetexel.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2