Cjrocn 2rwarLrJexeh in het hartL, Helderse kritiek op TESO en gemeente George van Overbeeke directeur TexelEnergie Presentatie Waddenhaven op Duitse watersportbeurs Ezelvereniging waardeert vrijwilligers Alzheimer Café WELLNESSBEURS KONSUM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12243 DINSDAG 22 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg George van Overbeeke (51) uit Almere wordt de eerste direc teur van TexelEnergie. De raad van commissarissen heeft hem unaniem gekozen uit vijftien kan didaten. Van Overbeeke, getrouwd met de Texelse Jonna Bakker en al bijna veertig jaar trouw bezoeker van het eiland, is een deskundige op het gebied van duurzame energie. Hij gaf college en deed onderzoek aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De afgelopen jaren werkte hij als seniorconsulent bij het IMSA in Amsterdam, een adviesbureau op het gebied van duurzame energie en innovatie. In die functie adviseerde George van Overbeeke is benoemd tot directeur van TexelEnergie. Rijbewijs kwijt Een 42-jarige man uit Oppenhuizen moest donderdagavond zijn rijbe wijs inleveren, nadat hij was aan gehouden in de Dorpsstraat in De Koog. De man blies 590 ug/l, bijna drie keer de toegestane hoeveel heid van 220 ug/l. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. De grens hiervoor ligt bij 570 ug/l. hij bedrijven hoe ze hun bedrijfsvoe ring kunnen verduurzamen. In het verleden was Van Overbeeke voor studie aan het NIOZ verbonden, hij is bekend met het nationaal en internationaal Waddenzeebeleid en heeft door zijn werk veel contacten in politiek Den Haag. De nieuwe directeur gaat vier dagen in de week bij TexelEnergie aan de slag. 'De bedoeling is dat ik het draagvlak van TexelEnergie verder uitbreid, en/oor zorg dat er elektrici teit aan Texelaars wordt geleverd en dat er leden bijkomen en aandelen worden verkocht." De coöperatie heeft tot nu toe 785 leden ingeschre ven en 1925 aandelen verkocht. Van Overbeeke wordt eveneens het aanspreekpunt van TexelEnergie en moet de ontwikkeling van duur zame projecten als zonnenenergie en biovergisting op het eiland sti muleren. Naar verwachting wordt binnenkort bekend waar het onder komen van TexelEnergie komt. De coöperatie heeft de levering van de eerste Texelse stroom opge schoven naar circa half maart. De onderneming is verplicht de tarie ven eerst te laten toetsen door de Directie Toezicht Energie (DTe) van de Nederlandse Mededingingsau toriteit. (NMa). Dat duurt maximaal vier weken. De termijn is vrijdag ingegaan. Als de DTe geen bezwa ren heeft, kan TexelEnergie begin nen met de verkoop. De coöpera tie betrekt haar groene stroom uit Texels afval dat bij de Huisvuilcen- trale in Alkmaar wordt verwerkt. Volgens Kieft kan de extra tijd tot half maart goed worden gebruikt om mogelijk een dorpenronde met TexelEnergie te maken. De coöperatie is nog in onderhan deling met de partij die een optie op zesduizend aandelen heeft geno men. Kieft wil daar de naam nog niet van bekendmaken. Volgens hem houdt TexelEnergie bij de gesprek ken vast aan het criterium dat elke aandeelhouder één stem heeft, ongeacht het aantal aandelen. Dat is vastgelegd in de statuten. Lees verder op pagina 7 Duurzaamheid is het thema van de presentatie die voorzitter Jook Nauta van .Waddenhaven Texel deze week verzorgt op Boot Düsseldorf, de grootste water sportbeurs ter wereld. Net als in Nederland wordt in Duitsland gediscussieerd over de bescher ming van de waarden van de Waddenzee in relatie tot de recre atievaart. Nauta houdt zijn voordracht op uit nodiging van de provincie Noord- Holland, die samen met het Toeristen Bureau Noord-Holland een stand op de beurs heeft. De presentatie Auf dem Weg zu einem nachthaltigen Sportboothafen am Wattenmeer (op weg naar een duurzame jachthaven aan de Waddenzee) maakt deel uit van een groter geheel, waarbij ook wordt gesproken over het conve nant Vaarrecreatie en het streven naar duurzame Waddenhavens, het project Willemsdok in Den Helder Theun de Winter feliciteert Henk Snijders en Liesbeth Rijk van het Project Dementie Texel, die zojuist de titel Ezel van het Jaar hebben ontvangen. (Foto Grt Lubertischool Lessen over Afrika moeten de komende jaren op de Lubertischool ongetwijfeld zeer aansprekend, boeiend en levensecht worden. De nieuwe directeur Ike van Houselt (50), opvolger van Theo Habraken, woonde en werkte de afgelopen twaalf jaar in verschillende Afrikaan se landen. Zijn laatste standplaats was Angola waar hij leiding gaf aan een Nederlandse school. Pagina 5 Darttoernooi Het Texels Open 501-darttoernooi in Ons Genoegen mag zich ook aan de overkant in een groeiende belangstelling verheugen. Van de 96 deelnemende heren kwamen er zaterdag 45 van de overkant. Zij combineerden het toernooi met een gezellig weekend op het eiland. En namen de bekers mee naar huis. Bij de dames won Pauline Beuving uit De Goorn. bij de heren prolon geerde René Otter uit Avenhorn zijn vorig jaar behaalde titel. Pagina 7 Molengat verkocht De verkoop van TESO-schip Molengat aan Halani International in Mumbai in India is definitief. De officiële overdracht vond gistermid dag plaats bij de notaris, laat TESO- directeur Rob Wortel in een persbe richt weten. Het schip wordt tussen nu en eind maart naar zijn nieuwe bestemming gesleept. Liesbeth Rijk en Henk Snijders van het Alzheimer Café Texel zijn zaterdagavond tot Ezel van het Jaar uitgeroepen. Hun inspannin gen voor het Project Dementie Texel werden door de organisatie van de Nacht van de Ezelgedachte beloond met een grote bokaal en een geldbedrag van €1.500,-. 'Het Alzheimer Café is een heel belangrijk project. We krijgen er allemaal mee te maken. Zelf of via familie of de kennissenkring' roemde Theun de Winter, voorzitter van de Ezelvereniging, de inspanningen van het tweetal. Rijk benadrukte dat het vooral aan de inzet van de vele vrij willigers is te danken. 'Zonder hen zou er geen Alzheimer Cafe zijn.' Ze omschreef dementie als een gecom pliceerde ziekte. 'Maar weinig mensen begrijpen de impact. Dementerenden belanden vaak in een sociaal isole ment, terwijl zij net als wij behoefte hebben aan gezelligheid.' Refererend aan de leeftijd van het gemiddeld met meer zo jonge publiek op het Ezel- feest. zei ze dat het Alzheimer Café voor hen een troostende gedachte moet zijn. 'Mochten we te maken knjgen met dementie, dan staan er vrijwilligers naast je die zich met hart en ziel inzetten. Dit is een stimulans om verder te gaan en het geld goed te benutten voor de Texelse groep Het Alzheimer Café in De Buureton is elke laatste dinsdag van de maand geopend, waarbij steeds een ander onderwerp of thema wordt behan deld. Snijders vertelde dat naast het Alzheimer Café informatiemarkten over dementie zijn gehouden, het boekje De Geest Verwaait is uit gegeven, een fototentoonstelling is gehouden en andere initiatieven zijn genomen. Het Tesselhuus en het Brooke Hos pitaal for Animals kregen beide €7.500,-. Meer over de Nacht van de Ezelgedachte verderop in deze krant. TIJDENS 8 WEKEN UITGAANSVERBOD. Minstens 9 weken( Roes Uitslapen en de Tall Ship Race 2008. Zijn betoog is volgens Nauta de bewerking van een algemene pre sentatie, die hij in diverse bewerkin gen, afhankelijk van het gezelschap, al veel vaker heeft gehouden. 'De voorbeeldfunctie die wij als duur zame jachthaven in de Wadden zee hebben verworven, trekt steeds meer belangstelling van vakgenoten en beleidsmakers. Na de Texelse ondernemersprijs voor duurzaam ondernemen, de nominatie voor de NET-trofee (Nationale Energie Toe komst-trofee) en het bezoek en de waardering van premier Balkenende ontvangen wij geregeld gezelschap pen ambtenaren, beleidsfunctio narissen en politici. Aan de hand van een PowerPoint-presentatie en een rondleiding worden ze dan geïnformeerd over onze aanpak en bedrijfsformule', aldus Nauta. Ook van buiten Nederland groeit de belangstelling. Zo kwam uit Enge land onlangs bezoek van de Royal Yachting Association (het Britse watersportverbond) en de British Marine Industry (Hiswa). Dokter Wagemaker langer uit de vaart De Dokter Wagemaker blijft lan ger uit de vaart dan gepland. Tij dens de grote onderhoudsbeurt ontdekte de firma Bakker uit Slie- drecht bij een routine-inspectie defecten aan de generatoren. Daarop werd besloten deze alle vier aan de wal te laten repare ren. Gevolg is dat TESO vrijdag 25 januari geen extra afvaarten verzorgt. De reparatie neemt naar verwach ting twee weken in beslag. Eerst moeten de generatoren, die van Duits fabricaat zijn, van Texel naar Sliedrecht worden getransporteerd. Daarna worden de spieën vervan- De fracties van PvdA en Christen- Unie in Den Helder hebben kritiek geuit op de gemeente Texel en TESO. De partijen vinden dat de gemeente en de veerbootmaat schappij te weinig doen aan de verkeersproblemen in Den Hel der, veroorzaakt door het vakan tieverkeer van en naar Texel. De klachten kwamen naar aanlei ding van een raadsbrief waarin het college van b en w van Den Helder de oplossingen op korte termijn uit de doeken deed. Willem Koning (Christenunie): 'Dat waren allemaal oplossingen ten nadele van de eco nomie in Den Helder. TESO en de gemeente Texel hebben de finan ciële voordelen van de toeristen, wij hebben alleen de overlast. Dat klopt niet. Ook de gemeente Texel en TESO hebben verplichtingen er iets aan te doen.' De verplaatsing van de veerhaven naar Balgzand lost op lange termijn alle problemen op, maar op korte termijn moet er naar een andere oplossing worden gezocht. 'Er zou bijvoorbeeld een tol van €1,- kunnen worden geheven zodat de overlast wordt vergoed Nog beter zou zijn om het systeem van de veerdienst naar Terschel ling over te nemen. Daar moet je van te voren een plaats op de boot reserveren. Dan weten de reizigers hoe laat ze er moeten zijn. Nu is het zo dat de boot op een gegeven moment vol is en het verkeer in Den Helder blijft staan. Er staan soms files tot aan het Kooypunt.' Onzinnig Een onzinnig idee volgens Rob Wor tel, directeur van de TESO. 'Er gaan veel meer reizigers naar Texel dan naar Terschelling. Bovendien, is der tig procent van de reizigers Texe laar. Die gaan echt niet van te voren reserveren.' De veerbootmaat- schappij denkt wel degelijk mee over de problemen. 'We hebben regelmatig overleg met Den Helder. Op de lange termijn willen we, net als de gemeente Den Helder, dat de haven wordt verplaatst. Aan de problemen die nu spelen, kunnen we weinig doen. Het gaat om een betere afstelling van de stoplichten in Den Helder en dat is zaak van de provincie. Spreiding Raadslid Andries Pruiksma (PvdA) ervaart de problematiek als een roep in de woestijn. 'Het lijkt erop alsof TESO en de gemeente Texel niets met onze klachten doen.' De problemen kunnen volgens hem grotendeels worden opgelost als er meer spreiding komt in de aan komst- en vertrektijden van gas ten op vakantieparken. 'Nu is het zo dat toeristen voor tien uur hun accommodatie moeten verlaten en ze er na twee uur in kunnen. Als de ondernemers met elkaar afspreken die tijden te verruimen, spreidt het verkeer zich. Toeristen zouden bij voorbeeld tussen negen en elf uur terecht kunnen in hun vakantieon derkomen en die tussen één uur en drie uur moeten verlaten.' Pruiksma gaat het vervolg van het verhaal kritisch volgen. 'We hebben het aan onze wethouder voorgelegd. Hij heeft toegezegd het in het overleg met Texel mee te nemen.' Overleg Volgens Iwan Groothuis, directeur van vakantiepark De Krim en pen ningmeester van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL). is er in de praktijk al spreiding van aankomst van toeristen. 'Mensen vertrekken op vrijdag na hun werk en komen tussen 18.00 en 22.00 uur op Texel aan. Veel Duitsers kiezen ervoor pas op zaterdag te komen. Bij De Krim is het buiten het hoogseizoen mogelijk op andere dagen te arriveren. Dat zie je steeds meer.' Het verkeersprobleem in Den Helder staat niet op de agenda van TVL. Bij de gemeente Texel waren de klachten nog niet bekend. Woord voerder Sanne Brügemann: 'De politieke partijen in Den Helder heb ben hierover nog geen contact met ons gezocht, dus wij willen hier niet op reageren.' Wel wist ze te vertellen dat er regelmatig over leg is tussen de provincie en de gemeenten Texel en Den Helder. 'In dat overleg worden onder meer de verkeers- en parkeerproblemen in Den Helder besproken. Het is niet aan de gemeente Texel om dat op te lossen. Die bal ligt bij Den Helder. Zij hebben genoeg capaciteit om ideeën aan te dragen.' Koger animo voor dorpssteunpunt De Koog krijgt definitief een dorp steunpunt. Woensdag 20 februari wordt het geopend in dorpshuis De Hof. Tijdens de informatieavond die Pha ros vrijdag in De Koog had belegd, bleek dat er voldoende animo voor een dorpssteunpunt is. Vol gens coördinator Fia Joustra is het bedoeling dat het Koger steunpunt elke woensdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur geopend is. De wel- zijnsstichting gaat op zoek naar een begeleider. Tijdens de avond, die door zo'n dertig mensen werd bezocht, meldden vijf Kogers zich al aan als vrijwilliger. 'En een paar denken er nog over na.' Veel commentaar op comedy AVRO 'Totaal ongeloofwaardig en bij het belachelijke af.' Aldus één van de vele negatieve reacties op de eer ste aflevering van de comedy En we gaan nog niet naar huis, die zondagavond werd uitgezonden. Veel Texelaars zijn er niet over te spreken en vinden het slechte promotie voor het eiland. 'Dat het een comedy is, daar ben ik nog niet achter want ik heb er geen moment om kunnen lachen... zelfs niet glimlachen!', aldus een reactie op onze website. Mobiele telefoons die geen bereik hebben, stroomuitval, slaapkamers waar het tocht, installatiewerk dat door buurtbewoners zou worden verricht en Texel als inteelteiland. Al met al geen positief beeld van Texel, waarbij veel gefilmde buitenloca ties wel de indruk moesten wek ken dat het Texel betrof, maar dat overduidelijk ergens anders gefilmd was. Verder hoefde je geen kenner te zijn om te zien dat de makers weinig financiële armslag hadden. Veel commentaar dus op de eerste aflevering van de comedy, waar toch nog ruim twee miljoen mensen naar hebben gekeken, al heeft dat ongetwijfeld ook te maken met de programmering na de kijkcijfertop per Boer Zoekt Vrouw. Volgens de AVRO is het met de bedoeling om Texel en de Texelaars voor het hoofd te stoten of in een negatief daglicht te zetten en zal Texel er uiteindelijk goed vanaf komen. Meer hierover in de rubriek Van Alle Kanten elders in deze krant. gen die de windingen in het vaste gedeelte van de generator fixeren, legt TESO in een persbericht uit. De normale dienstregeling wordt ondertussen onderhouden door de Schulpengat. Maar de extra boot die volgens de dienstregeling vrij dag zou worden ingezet voor het transport van gevaarlijke stoffen kan dus niet varen. Deze transporten worden de komende week wel uit gevoerd, maar dan op basis van reservering. Betrokken bedrijven hebben een brief ontvangen met het verzoek een afvaart te bespre ken. Mogelijk ontstaat vrijdagmid dag voor de afvaarten van 14.30 en 15.30 uur uit Den Helder voor een kleine groep passagiers één uur wachttijd, verwacht TESO. Verslag gesprek Dorrestijn inzien Gerbrand Poster (WD) wil dat het college van b en w het verslag van het gesprek tussen Jan Dorrestijn en wethouder Nico Kikkert naar hem opstuurt. De partij had hier om gevraagd, maar kreeg nul op het rekest. Het antwoord van het col lege was dat het gesprek onderdeel is van de heroverweging over de manege en daarom mag de WD het verslag pas bekijken nadat het college een besluit heeft genomen. Volgens Poster is dit in strijd met de Gemeentewet waarin staat dat het college inlichtingen geeft die de raad voor het uitoefenen van zijn taak nodig heeft. 'J - Ij weenie Texel Locatie publieksbijeenhomst Vitale Samenleving gewijzigd Door de grote belangstelling voor de bijeenkomst Vitale Samenleving op 22 januari is de locatie gewijzigd. In plaats van de Buureton, vindt deze nu plaats in Stayokay. Ook de locaties voor de andere publieksbijeenkomsten zijn bekend. 22 januari, Stayokay, Haffelderweg 29, Den Burg, thema Vitale Samenleving 29 januari, Klif 12, Klif 12, Den Hoorn, thema Ruimte. Milieu en Economie 31 januari, Het Eierlandsche Huis, Klimpstraat 33, De Cocksdorp, thema Ruimte, Milieu en Economie Deze bijeenkomsten beginnen ook om 19.30 uur en duren tot ongeveer 2230 uur TEXELSE- COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: verkeersschool Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1