Verrassend blijspel over hectisch uitvaartbedrijf Jk Havanna's roken in Cubaanse Kuip TEXELSE 2 COURANT Agenda oud Papier - teso texelseScolrant j/eslaagd www.texelsecourant. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS BEFORE oPIENie Voorleesdagen in bibliotheek DINSDAG 22 JANUARI 2008 Terwijl de demente Maria Flinterman Emmy Zijerveld) nauwelijks onder de indruk lijkt, houdt haar kleindochter (Colette Zijerveld) e (Martien de Vries) onder schot. 'Ik weet toch al hoe het afloopt. Mannetje krijgt vrouwtje en vrouwtje krijgt mannetje', voor spelt één van de personages hal verwege de voorstelling. Hoewel hij gelijk zou krijgen, was het blij spel Rust, vrede en Flinterman, zaterdag ten tonele gevoerd door Nieuw Leven, een verrassing. Al was het maar omdat het helder ziende personage een goudvis was. Dat niet alle blijspelen voorspelbaar zijn en op elkaar lijken, werd in dorpshuis 't Skiltje wel bewezen. Alleen de setting al was ongebruike lijk: de showroom van een uitvaart- bednjf Ondanks het kleine toneel was het Nieuw Leven goed gelukt duidelijk te maken om wat voor instelling het ging. Fraai en promi nent in het zicht was de doodskist, sober beschilderd en voorzien van sierlijke handvatten. Een andere verrassing vormde op de voorgrond een aquarium met twee goudvis sen, die tussen de bedrijven door luidkeels commentaar leverden op het gebodene. Erg onder de indruk waren ze duidelijk met, want ze bleven de spot drijven met de evo lutie. Sinds hun eerste soortgenoot miljoenen jaren geleden op het land kroop, was er weinig meer gebeurd om trots op te zijn, concludeerden de vissen meermalen. De thuisbasis van Flinterman Uit vaarten doet in weinig denken aan een bedrijf waar iedereen zijn best doet de laatste wensen zo veel mogelijk in te willigen. Weliswaar zijn eigenaar Esmé Flinterman en haar medewerker Samuel vol toe wijding, de andere personages doen hun uiterste best de gewijde sfeer te verstoren. De vervelendste van allemaal is dochter Colette, die de klanten met een ongeïnteresseerd gezicht tegemoet treedt en liever ruzie maakt met haar dementerende oma, die 's nachts door het gebouw dwaalt, op zoek naar haar overleden echtgenoot. De plaatselijke dokter werpt zich op als de beschermheer van de oude mevrouw, maar blinkt verder uit in chagrijn, ontevreden met zijn lastige patiënten en jach tige bestaan. Een weinig positieve invloed heeft ook neef Leo. die uit het niets opduikt, op de vlucht voor schuldeisers en bereid tot rigou reuze maatregelen om hen van zich af te schudden. Dat hij inderdaad wordt gezocht, blijkt met de komst van een zonderling duo, dat zich in vreemde bochten wringt om hem te vinden. Een sympathieke uitstraling heeft wel Dulcinea Trattoria, een Ita liaanse met autopech, die op zoek naar hulp bij het uitvaartcentrum aanklopt. Omdat er komende zaterdag nóg een voorstelling is, moet de afloop hier geheim blijven. Maar de kij kers mogen zich alvast verheugen op onverwachte ontwikkelingen en hectische taferelen, waarin ook de liefde een belangrijke rol speelt. Dat het goed afloopt, wordt al ruim voor het einde door één van de goud vissen verklapt. Lang geheim blijft het evenmin dat er ondanks het zwaaien met pistolen aan het eind geen doden te betreuren zijn. 'Wat staat er nou in het programma? Het is een blijspel', voorspelt de man- netjesvis triomfantelijk. De spelers leverden een uitsteken de prestatie. Dat gold met name voor Emmy en Colette Zijerveld. Moeder en dochter stonden dit keer tegenover elkaar als de demente Maria Flinterman en haar hardvoch tige kleindochter. De scènes waarin Colette haar oma openlijk dood wenst, terwijl Maria even vriende lijk als warrig blijft, zorgden voor ongemakkelijk gelach. Dat was niet alleen het gevolg van de meedo genloze tekst, maar toch vooral van het overtuigende spel van beide hoofdrolspeelsters. Nauwelijks minder was Robin van Sambeek, als de toegewijde mede werker, verlangend naar de liefde van zijn werkgeefster. Knap waren de gesmoorde huilbuien waarmee hij uiting gaf aan zijn gevoelens. Een verrassing was de metamorfo se van Ria Boeijen van de serieuze, hardwerkende onderneemster tot de vrouw die haar driften de vrije loop laat. Goed werk leverde ook Ed Witte als Leo Flinterman, het zwarte schaap van de familie. De geroutineerde Witte is met zijn Texelse tongval bepaald niet het prototype van de doortrapte crimineel, dus toen hij zijn opwachting maakte in een wit pak met een flitsende zonnebril leek enige scepsis op zijn plaats. Maar al snel bleek dat Flinterman zich veel zelfverzekerder voordeed dan hij was en dat de rol van angstige twijfelaar een kolfje naar de hand van Witte was. Voor de anderen waren kleinere bijdragen weggelegd. Een feest om naar te kijken was desondanks Mia Groenhof als de Italiaanse Dulcinea Trattoria, die beurteling streng en swingend was en zich bediende van een aandoenlijk accent. José Witte en Martien de Vries kropen in de huid van het echtpaar Bea en Gerard de Roos. dat op een wat onhandige manier probeert Leo Flinterman op te sporen. Kees Hin was de wat kort aangebonden dokter. Geen groot probleem voor de nestor van het gezelschap, al was het jammer dat zijn tekstkennis hem een paar keer in de steek liet, waarna souffleur Dirk Roeper hem wel wat erg luid te hulp moest schieten. Karin Somers is de vaste regisseuse van Nieuw Leven. Als buitenstaan der is het moeilijk te beoordelen hoe groot de inbreng van de afzonder lijke medewerkers is, maar als eind verantwoordelijke komt haar in ieder geval de eer toe dat de Oudeschil ders veel aandacht aan de details besteden. Want zoals het hoorde, ontbraken bij Flinterman Uitvaarten de cake en de muziek van Mieke Telkamp niet. Ook technicus Henk Barhorst kwijt zich altijd uitstekend van zijn taak. Ria Buisman en Karin Somers zorgden voor de grime. Joop Rommets Dinsdag 22 januari: De gemeente houdt de eerste publiek- bijeenkomst in het kader van het gemeentelijk project 'Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst'. In verband met de grote toeloop wordt uitgeweken van de Buureton naar Stayokay aan de Haf- felderweg in Den Burg. Aanvang 19.30 De dialectgroep van de Historische Vereniging komt vanaf 20.00 uur bij een in Tusse de Banke op de Groene- plaats. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in de kerkekamer van de doopsge zinde kerk in Oosterend. Ook in Eben Haèzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehou den. Woensdag 23 januari: Onder leiding van een medewerker van het nationaal park maken ouderen een wandeling door de Slufter. Aan vang 10.00 uur. Deelname kost €7,50, inclusief een bord snert. Opgave, tot 19 januari, bij de SWOT, tel. 312696 en e-mail swot@texel.com. De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis. Kees Maas verzorgt een lezing over vlinders In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in 't Olijfblad aan de Weverstraat in Den Burg. Ook in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehouden. Donderdag 24 januari: In het kader van de Nationale Voor leesdagen wordt in de openbare bibli- Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Bur gerhoutstraat, Jan Reystraat, Wil- helminalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 22 08.26 en 20.35 u. Wo. 23 09.20 en 21.25 u. Do. 24 10.16 en 22.16 u. Vr. 25 10.51 en 22.50 u. Za. 26 11 05 en 23.14 u. Zo. 27 11.35 en 23.44 u. Ma. 28 11.40 en Di. 29 00.04 en 11.40 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Di. 22 januari volle maan Do. 24 januari springtij Zo. 20 januari zon op 8.36. zon onder 17.06 uur otheek aan de Drijverstraat in Den Burg vanaf 16 00 uur voorgelezen. Op de squashbanen van het Kartmg- centrum in De Koog begint om 19.00 uur een kennismakingsles squash, verzorgd door ClOS-studenten Baruch Coutinho en Ruben Duinker. Deel name kost €3,-. Opgave is mogelijk tot woensdag 23 januari 12.00 uur via e-mail sportservlcetexel@texel.com of tel. 322815. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst bij de familie Graaf aan de Naalrand in Den Hoorn. Ook in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehouden. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt een klaverjasdrive gehouden. Aanvang 20.00 uur. ledereen is wel kom. Vrijdag 25 januari: In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in De Schuilhut in De Koog. Ook in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt een bijeenkomt gehouden. TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht Mogelijk moe ten alleen kleine groepen vrijdag bij de afvaarten van 14.30 en 15.30 uur vanuit Den Helder een uur wachten. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl V3n de Slichiing ROTA.'gevestigd :e Amste'dam. zoals r van Koophandel en Fabneken 41198699 E«i exemplaar van ennewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half |aar 37.95 36.25 (automatisch) Per jaar €74,10 71,75 (automate**.) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Simon Kikkert (22) uit Oosterend is afgestudeerd aan de HTS Auto techniek te Arnhem. Zijn afstudeer project voerde hij uit bij Wynmalen Hausmann te Heteren, importeur van onder meer Liebherr grondver- zetmachines. Per februari gaat hij werken op de importafdeling van Wynmalen Hausmann Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt woensdag 23 januari vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in Het Eier landsche Huis. Kees Maas verzorgt een lezing over vlinders. Oud-leerlingen spelen klucht De Vereniging van Oud-leerlingen van de Landbouwschool verzorgt zaterdag haar jaarlijkse toneelvoor stelling. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt de klucht Dat rot- geld ook altijd! van Joh. E.G. Ruiter gespeeld. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij Marc van Heer waarden (tel. 322602) en Marco Vlaming (tel. 318252). Het doek gaat open om 20.00 uur. Gereformeerden houden bazaar Met als thema 'Er zit nog muziek in' houdt de gereformeerde kerk van Den Burg vrijdag 1 februari een bazaar. De opbrengst is bestemd voor het eigen werk en het eilan- delijk diaconaal project Indonesië. Vanaf 19.00 uur is er van alles te doen in De Poort, het gebouwtje bij de kerk aan de Elemert. Zo wordt er muziek gemaakt, is er een han deltje in tweedehands spullen en kunnen bezoekers darten, sjoelen en grabbelen. Ook kunnen zij een gokje wagen bij het rad van avon tuur of een lootje kopen. Er is een koek-en-zopie en vanaf 17.00 uur wordt gebakken vis verkocht. Wie tweedehands spullen heeft of een prijs beschikbaar wil stellen voor de verloting, kan tot 29 januari contact opnemen met de organisatie (tel. 314654 en 313866). Boek Excelsior 100 jaar Excelsior - Oosterend is de titel van het jubileumboek dat Karen Keijser en Jan Brouwer schrij ven over de jubilerende Strender muziekvereniging. Het bevat een grote collectie foto's, artikelen, notu len en andere wetenswaardigheden over Excelsior. Er is onder meer geput uit het archief van mevrouw Kuik, echtgenote van de voorma lige dirigent Ab Kuik. Het boek is te bestellen bij Keijser (tel. 316218) en Brouwer (318946) of via de web site www.100jaarexcelsior.nl. Tot 1 maart kost het boek €19,95, daarna €24,95. MUST SIGN Depri-dag Wordt er iemand deze week wak ker met een o-lievehelp-néé- gevoel, geen paniek, gooi open de gordijnen. Er is niks anders aan de hand dan dat het bijna zover is: de depressiefste dag van het jaar is aangebroken. Althans, dat heeft een Britse psycholoog uitgevogeld. Hij valt zo rond 23, 24 januari. Die dag, niet die psy choloog. Deze week, en wees gewaarschuwd. Als reden voor het zware verdnet wordt onder andere opgegeven dat de goede voornemens van de jaarwisseling na drie weken van ontberen zo ongeveer allemaal het loodje heb ben gelegd. Een bitter gelag. Iets om te onthouden voor als 1 januari 2009 in zicht komt. Dat de feestdagen achter de rug zijn en men voor de maand januari niets heeft om naar uit te kijken, is ook een reden, al zal die niet voor iedereen gelden. Een ander minpunt is het donkere, druilerige weer waar januari meestal voor tekent. En dan nog de nasleep van de kerstschuld, de kalkoen was te duur. Het is me wat. Ik ben blij dat deze depri-dag zo vroeg in het jaar valt. Het is even doorbijten, maar dan ben je er ook voor de rest van het jaar vanaf. Na 24 januari lacht het leven je weer toe. Hoeveel tegenslagen er ook komen, de druk valt te dragen. Hoe je deze depri-dag door moet komen, hangt een beetje van je karakter af. In tegenstelling tot mijn oproep aan het begin van dit verhaal, voel ik persoonlijk het meest voor gordijnen dicht en een doos chocolaatjes naast me. Maar een fikse wandeling over de Hors, kop in de wind, lijkt me ook niet verkeerd. En dan even om troost binnenwippen bij Paal 9, waar een heel leger collega-depri-lijders is samengeschoold. Eén in leed en depressie. Gedeeld leed is half leed en samen komen we er wel. Op naar the day after. Pien Verberg Cees Mets (links) en Rob Hopster nemen alvast een voorproefje op de Cubaanse avond. (Foto Gmd rmmtrmmntBernbark r».< Havanna's, rum, Fidel Castro en Che Guevara. Caribische taferelen in café De Kuip, dat vrijdagavond in Cubaanse sferen wordt omge toverd. Een verrassing van mede werker Rob Hopster voor uitbaters Marco Grooff en Yvette Nichols, die komend weekend terugkeren van twee weken vakantie naar Cuba. Hopster maakt er geen half werk van en een avondje brainstormen met Henk Jan Klok en Arnold Kaer- cher leverde veel bruikbare ideeën op. Ook de Koger middenstand doet een duit in het zakje. Iede re bezoeker krijgt bij binnenkomst een Cubaanse sigaar, bereidwil lig beschikbaar gesteld door Cees Mets van Primera. Hopster heeft er een wedstrijd aan gekoppeld. 'Win naar wordt degene met de langste askegel. Mets senior zit in de jury.' Volgens Hopster verruilt het Texelse sigarengenootschap voor één keer de thuisbasis Bruintje Beer voor De Kuip. Het glaasje rum van een gere nommeerd merk dat elke bezoeker bij aankomst krijgt, is een cadeautje van leverancier TX Kossen Horeca. Wie zich uitdost als de revolutio nairen Fidel Castro of Che Guevara maakt kans op een prijs in de look- a-like wedstrijd die Hopster heeft uitgeschreven. Het is nog maar een deel van de Cubaanse verrassingen op dit gratis toegankelijke feest die de organisator in petto heeft. Stella Braam vertelt over Alzheimer Journaliste Stella Braam vertelt dinsdag 29 januari in Question Plaza over haar boek Ik heb Alz heimer, waarin zij de lotgevallen van haar dementerende vader uit eenzet. Braam en haar vader, de gepensioneerde psycholoog René van Neer, rekenen gezamenlijk af met het vooroordeel dat demente renden niets meer beseffen. In het boek volgt de schrijfster de ontwikkelingen rond haar vader, die in 2003 te horen krijgt dat hij Alzhei mer heeft. Ze tekent een nauwkeung verslag van zijn veranderende wereld, waarover hij haar zo goed mogelijk probeert te informeren. Van Neer verhuist naar een zorgcentrum in Maastncht, waar hij de boel behoor lijk op stelten zet. Hij eist aandacht en inspraak en krijgt rustgevende medicatie toegediend, waar hij bijna aan ten onder gaat. Het boek is een aanklacht tegen de betutteling in de zorg. 'Het stempel dementie is een vrijbrief om je je bur gerrechten te ontnemen', tekende Braam uit haar vaders mond op. De journaliste reist het hele land door om haar protocollen voor de omgang met dementerenden voor te leggen aan zorginstellingen en particulieren. De avond in Question Plaza begint om 19.00 uur. Dankzij steun van TESO en de Steunstichting Sint Jan is de toegang gratis. Toegangsbe wijzen zijn verkrijgbaar bij de biblio theek, boekhandel Het Open Boek, De Buureton en aan de zaal. Geïn teresseerden die slecht ter been zijn, kunnen voor vervoer contact opne men met de SWOT, tel. 312696. Tangosalon in hotel Den Burg TexelTango houdt zondag van 17.00 tot 21.00 uur een tangosalon in hotel Den Burg aan de Emmalaan. De toegang tot deze typisch Argen tijnse salon bedraagt €5,-. Mensen zonder ervaring kunnen van 16.00 tot 17.00 uur een proefles volgen, die ook geschikt is voor mensen mét ervaring. Deelname hieraan kost eveneens €5,-. De muziek tij dens de salon wordt verzorgd door DJ El Ruido. Woensdag 6 februari begint Texel Tango met een nieuwe serie weke lijkse lessen. Opgeven kan via info@texeltango.nl of tel. 315140. Voor mensen zonder danspartner is de proefles op 27 januari een goede mogelijkheid er een te vinden. De openbare bibliotheek besteedt tijdens de Nationale Voorleesda gen, van woensdag 23 januari tot en met zaterdag 2 februari, extra aandacht aan voorlezen. Centraal daarbij staat het boek Kleine Muis zoekt een huis, van Petr Hora ek Het doel van de Voorleesdagen is het bevorderen van het voorlezen aan kinderen die zelf nog niet kun nen lezen. Zo brengen peuters met hun peuterspeelzaal of kinderdag verblijf een bezoek aan de speciale peuterbus. Deze ziet er van buiten uit als een bibliobus, maar is van binnen helemaal ingericht om het voorlezen op een bijzondere manier te beleven. De kleutergroepen van de basisscholen worden klassikaal in de bibliotheek ontvangen met een speciaal voorleesprogramma. Kinderen van 2 tot 6 jaar die van 23 januari t/m 2 februari met hun (groot)ouders naar de bibliotheek komen, kunnen samen een zoek tocht naar Kleine Muis maken. Hier bij kunnen zij boeken ontdekken, een spelletje doen, een tekening maken en rijmwoorden verzinnen. Kinderen krijgen een kleurplaat mee naar huis. Op de donderdagen 24 en 31 januari wordt vanaf 16.00 uur voorgelezen. Kinderen van 0 tot 6 Informatie over zieke paarden 'Menvereniging Tussen Wad en Duin en de Texelse dierenartsen verzor gen vrijdag 1 februari een informa tieavond over kwalen en ziektes bij paarden. Deze wordt gehouden in manege Akenburg en begint om 20.00 uur. jaar die tijdens de voorleesdagen lid worden, krijgen (zolang de voorraad strekt) een poppetje cadeau. Het jeugdabonnement is gratis, het een malig inschrijfgeld bedraagt €2,50.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2