Roemrucht Koger strandhotel bestaat 100 jaar voordeel Prinses Juliana bleef in volksmond altijd Badhotel Nieuwbouwproject in De Koog Plan start' Cu -,J Eelman Van Heerwaarden TEXELSE COURANT Noordzeebad mi jfp|l Festiviteiten rond 100 jaar Badhotel v, M.URIOT FORTIS Zaterdag 26 januari en 2 februari zijn wij geopend wonen op Texel: www.detexelsemakelaars.nl DINSDAG 22 JANUARI 2008 Bovenop de duinen in De Koog staat appartementenhotel Prinses Juliana. Op dezelfde plek liet Jan Pieterszoon Flens honderd jaar geleden het Badhotel bouwen. Die naam heeft het amper twee jaar gehad, maar in de volksmond heeft het die altijd gehouden. Met de komst van het Badhotel veranderde De Koog van een arm boerendorp naar een welvarende badplaats. Van zaterdag 12 tot zondag 20 april wordt het eeuwfeest groots gevierd. Portret van de familie Flens, de oprichters van het Badhotel, gemaakt in 1910. Met vlnr. Therese Corneliea (Trees '1893), Pieter Johannes (Pieter '1892, tweelingbroer van Sijbrand Jan; hij overleed twee maanden na deze opname), Elisabeth Marie (Lies '1901), moeder Trijntje, Johannes Reijer (Jo '1898), Jan Willem (Jan '1904), Cornelia Dieuwertje (Corof Corrie '1895), vader Jan en Sijbrand Jan (Sijb '1892). De foto is gemaakt bij Atelier broken. De herbouw na de oorlog Prins in de Kalverstraat te Amsterdam. P Kikkert Zn, Automobielen en Rij tuigen. Stamvader Johan Kikkert had vier zonen en de aandelen werden verdeeld over de familie. Die geeft architect Wieger Bruin opdracht een ontwerp te maken voor een verbou wing en vergroting van het hotel, die in 1928 wordt uitgevoerd. Een aan vraag voor een tweede bouwlaag boven op de bestaande keuken van het hotel te bouwen werd goedge keurd. De moderne stijl hiervan stak behoorlijk af tegen da klassieke vorm van het voormalige hotel, waardoor het witte gebouw zo mogelijk nog markanter werd. Officieel heette het toen al geen Badhotel meer, want na de geboorte van prinses Juliana op 30 april 1908 was het hotel omge doopt. Er konden na de verbouwing negentig gasten in worden onder gebracht. Herbouwd In de Tweede Wereldoorlog werden de duinen waarin het hotel stond tot verboden gebied verklaard. Toen de bezetter ontdekte dat het witte gebouw een oriëntatiepunt was voor geallieerde vliegers op weg naar Duitsland, werd het Badhotel afge- te Koog op Texel. OPENING 15 APRIL Dit Höld staat op 15 minuten fietsen van het Hoofddorp Den Burg. Schoonste uitlicht over :r nabij de mooie vogetstreek en :lvu!digste plantengroei, omringd doorschoo- n aanleg van jonge denncboonicn, biedt aangenaam verblijf. - - PENSION BILLIJK. Aanbevelend, Jn. FLENS, Directeur. verder afbeelding achterzijde omslag. Advertentie uit het boekje van de VW. van TESO, die veel gasten uit wel gestelde kringen aan zich wist te binden. "Op en top een gastheer, er is op Texel nooit meer zo'n horeca- man opgestaan', zei Aris van Zeijlen bij zijn afscheid uit de horeca in deze krant. Van Zeijlen was als jochie in Hotel Texel aan de slag gegaan en nadien met Kikkert meegegaan naar het Badhotel, voor Texelse begrip pen destijds het hoogst haalbare. De familie Kikkert stelde hoge eisen aan het personeel. De nagels wer den gekeurd, de schoenen moesten gepoetst, de vouw in de broek en het witte jasje van de ober moesten smetteloos zijn. 'Eén vlekje was al icobecbe: int tan Hoge. uetndocrner nn jan oons Pz i kende veel haken en ogen. Het was teveel.' Van Zeijlen maakte mee hoe Honderd jaar geleden wisten toe risten De Koog al geruimte tijd te vinden. Hoog op het duin was in 1896 een paviljoen gebouwd, een voorziening die zijn tijd al ver vooruit was, want gasten konden er een schapenmelkkuur nemen. Het was de tijd dat steeds meer feugeltjes- mensen het eiland aandeden en welgestelden naar De Koog kwa men om een bad in de Noordzee te nemen. Foto's en ansichtkaarten met mensen in wollen badpakken van de nek tot knie, grote rieten stoelen op het strand en rijdende badhokjes waarin men zich kon omkleden herinneren aan die tijd. Jan Pieterszoon Flens (1861-1915) was zich bewust van de mogelijk heden. Hij was getrouwd met Trijntje Sijbrands Keijser, die bij hun huwe lijk twee boerderijen inbracht. Madu ra en Sir Robert Peel. Flens zag meer in het toerisme en verkocht de boerderijen. In Den Burg liet hij in 1896 Hotel Texel bouwen (nu De Lindeboom), met een concertzaal. Daar bleef het niet bij, want in 1907 gaf hij opdracht tot de bouw van een hotel op de duinen bij De Koog, dat nog datzelfde jaar werd geopend. De bouw van het hotel nabij het paviljoen kostte destijds ƒ9.000,-. Het Badhotel was voor die tijd een luxueuze accommodatie, die plaats bood aan zestig gasten. Maar al snel viel het hotel zó in de smaak, dat Flens zijn bezoek elders in De Koog onderbracht. Hij deed dat in Hotel Dependance, dat later werd omge doopt tot 't Witte Huis. De zaken gingen goed, want in 1912 werd aan de noordzijde een halfronde serre aan het Badhotel gebouwd. Nadat Flens in 1915 was overleden, kwam het hotel in 1919 handen van een schrale tijd en geld ontbrak. Om voor middelen uit de Marshallhulp in aanmerking te komen, moest bij voorbeeld worden aangetoond dat voor de oorlog tien procent van de bezoekers uit Amerika kwam, een voorwaarde waar met geen moge lijkheid aan kon worden voldaan. Uiteindelijk werd in 1949 op de oude fundamenten een nieuw maar sober badhotel gebouwd. Nadien werd het uitgebreid en keerde met de komst van een nieuwe vleugei, een kelder, een grote lounge en ruimere en luxere kamers de oude grandeur steeds meer terug. Joop Kikkert Een nieuwe episode brak aan toen Joop Kikkert, zoon van Ruud Kik kert, vanuit Hotel Texel de overstap naar De Koog maakte. Een cha rismatisch ondernemer, lid van de het hotel voor een kapitaal was ver bouwd en er in het eerste seizoen bergen werk moesten worden verzet om het tijdig klaar te krijgen. 'Kikkert kreeg toen een bus vol meiden uit Friesland. Die konden hard werken. Ik weet nog dat we erbij stonden toen de bus leeg stroomde en hij ze als het ware stond te keuren. Dat is een blijvertje, dat niet, wees hij ze aan. Meestal kreeg hij gelijk.' Artsen Ook oud-medewerker Hans Bakker, die er van 1975 tot 1980 onder- houdsman was, weet zich het Bad hotel het nog goed te herinneren. 'Baron van Tuyl tot Serooskerke. die in Eierland grote landerijen had, behoorde tot de vaste gasten. Hij kwam met een dikke Volvo en had ook een chauffeur. Als hij met zijn gezelschap ging jagen, zette de chauffeur het meegebrachte krukje neer, zodat de baron tijdens de jacht kon zitten.' Bakker weet zich ook te herinneren dat in het Badhotel regelmatig dokterscongressen wer den gehouden. 'Ze werden hier niet door telefoontjes gestoord. Dat was ideaal. Toen hier op een keer een schip strandde stonden er in mum van tijd veertig artsen klaar voor de drenkelingen', vertelt de voormalige redder van de KNRM. 'En dan had den we hier natuurlijk nog mevrouw Loos van kamer 41Die verbleef hier negen maanden per jaar en dacht echt dat ze Onze Lieve Heer was.' Bakker werkte er in de tijd dat Reim Reimers, in het TV-programma Hotel op Stelten, de rechterhand van Her- TEXEL dhifol on BodpnllloorL Koog Het Badhotel, op de achtergrond het Badpaviljoen op de duinen van De Koog. in het Badhotel. Dat was in de tijd dat Kikkert als bestuurder van TESO veel tijd in de bootdienst stak en in het hotel vaak verstek moest laten gaan. Van Zeijlen verhaalde over de wat onzakelijke eigenschappen van Kikkert. 'Zijn hele leven heeft hij het ene gat met het andere moeten dichten. Maar ik ben nooit ook maar een dubbeltje bij hem tekort geko men.' Jubileumboek Spraakmakend is de anekdote, die stamt uit de tijd dat de familie Fei- kema er tijdelijk de scepter zwaaide. 'Hij ontdekte dat een bepaalde kamer TEXEL Otiicht op 0» Koog man den Blijker, bedrijfsleider was enkele maanden uit de verhuur werd genomen. Toen bleek dat één gast er drie keer per jaar een maand alleen voor zijn hond had gereserveerd. Daar heeft Feikema een eind aan gemaakt', vertelt Simon Dros. Hij werkt al enige tijd aan een jubileum boek over het Badhotel, dat rijk zal worden geïllustreerd. Dros: 'Van de verbouwingen zijn bouwtekeningen bewaard gebleven en in combinatie met de foto's op ansichtkaarten is goed te dateren wanneer de foto's zijn genomen.' Appartementen Met het overlijden van Joop Kikkert kwam een eind aan een kleurrijke periode van het roemruchte hotel. Inmiddels is het al weer tiental len jaren een appartementenhotel dat wordt gerund door Rob van der Werff en Mare Schuijl. Maar ondanks dat de naam Prinses Juli ana al bijna honderd jaar niet meer op de gevel staat, komen er nog steeds telefoontjes binnen van men sen die een kamer in het Badhotel willen reserveren. Gerard Timmerman De Koog staat in april een week lang in het teken van het 100-jarig bestaan van het Badhotel (appar tementencomplex Prinses Juliana). De festiviteiten spelen zich af in en rond dorpshuis De Hof in De Koog. Het voorlopige programma vermeldt dan het fotoboek gepresenteerd. Elke dag staan er activiteiten op het programma, zoals een gezellige middag in De Hof voor inwoners en oud-inwoners. En komt een reünie van oud-medewerkers van het Bad hotel. De organisatie en inrichting n de twintigste eeuw, met links achter de kerk het Badhotel. dat er bij de officiële opening in de van de expositie over het Badhotel RK kerk onder meer een expositie is in handen van onder meer Hans over het Badhotel en het Koger Bakker, tel. 317486. Hij houdt zich toerisme wordt onthuld. De expo- aanbevolen voor zaken of wetens- sitie zal dagelijks te zien zijn van waardigheden die van belang kun- 13.30 tot 17.30 uur. Tevens wordt nen zijn. Een appartementencomplex voor starters, gelegen aan de Parnassiastraat nabij het centrum van De Koog. Wonen vanaf ca. €450,- netto per maand! (excl. servicekosten) Dit complex bestaat uit zes appartementen voor permanente bewoning, met elk twee slaapkamers. Er bevinden zich drie appartementen op de begane grond en drie op de eerste verdieping (deze drie appartementen hebben tevens een vliering). De appartementen hebben een oppervlakte van circa 60 m2. Appartement op de begane grond van het complex. v Appartement op de verdieping met vliering. verdieping beganegrond Indeling: Entree in hal met meterkast, woonkamer met open keuken, slaapkamer, badkamer (voorzien van douche, toilet, wastafel en wasmachineaansluiting), slaapkamer met openslaande deuren Deze appartementen beschikken over een tuin aan de achterzijde. Indeling: Entree in hal met meterkast, woonkamer met open keuken en bij nr. 4 en 6 openslaande deuren met Frans balkon, slaapkamer, badkamer (voorzien van douche, toilet, wastafel en wasmachineaansluiting), slaapkamer. Zolder: De appartementen op de eerste verdieping beschikken tevens over een vliering (21 m2). Evt mogelijkheid voor slaapkamer. -n„J, FORT S Ontwikkelaar: Architect Projectfinanciering Grondwerk Installateur PT Vastgoed Marcel Uriot Fortis Bank Texel De Tijd IGT Prijs. Start bouw: Oplevering: Types Kavels Status 155.000 vrij op n: Begin 2008 In overleg m ,A -I t k-lI :t'l 4 :l 4 1 kl 1 jjS NVM MAKELAAR Vismarkt 7 1791 CD Den Burg telefoon (0222) 313 555 fax (0222) 313 946 telefoon in het weekend: 06-53 16 71 56 Getting you there. Kom langs en profiteer van ons speciale actie aanbod voor sparen en beleggen. U bent welkom tussen 10.00 en 16.00 uur bij één van onderstaande kantoren: Texel, Den Burg, Bmnenburg 9, (0222) 36 20 00 Den Helder, Spoorstraat 2, (0223) 54 09 54 info@detexeisemakelaars.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6