KNRM 45 keer in actie voor hulp Biologen en vissers samen zee op Brand legt keuken pizzeria in as Cjroüi "ZwarL- Jexeh in het hartL, Vijf Texelse kotters blijven week thuis HEMA Onvrede over lage visprijzen 'Mimi is het behbeh best', vinden haar supporters TWSRKTl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12245 DINSDAG 29 JANUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De KNRM is in 2007 45 keer uitge rukt om hulp te verlenen. De red ders van station De Koog gingen 40 keer op pad, die van station De Cocksdorp 5 keer. Dat heeft burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de reddingmaat schappij, bekendgemaakt tijdens een vrijwilligersbijeenkomst van de KNRM. De in Oudeschild gelegen Francine Kroesen voer 22 keer uit, De Zalm uit De Koog 10 keer. De wippertruck werd 5 keer ingezet en de Maria Paula, die in verband met groot onderhoud de Francine Kroesen een tijdje verving, voer ook meer dere keren uit. Een groot deel van de actie bestond vorig jaar uit het helpen van boten die vast waren gelopen of motor problemen hadden. 'We zijn ook meermalen op pad geweest om de reddingboot uit Den Helder bij te staan', aldus secretaris Willem Gisnigt. Met behulp van de Francine Kroese of De Zalm werden sleep- verbindingen tussen vastgelopen schepen en de Helderse redding boot tot stand gebracht. Twee keer verleende de KNRM assistentie aan de brandweer en twee keer moest de redders op pad voor hondeneigenaren. Die waren in de problemen gekomen, nadat hun honden achter zeehonden aan waren gegaan. De eigenaren gin gen daarna zelf ook de zee in. Veel indruk maakte volgens Geldorp het ongeluk op het strand bij paal 19 in juli. Daarbij kwam 55-jarige man uit Amstelveen om het leven kwam en raakten twee andere wandelaars ernstig gewond. De KNRM en ook de strandwachten verleenden daar bij hulp. Hoeveel mensen in 2007 zijn gered, wordt bekend als de KNRM eind deze week de jaarcijfers bekendmaakt. Het aantal hulpverleningen ligt voor de Koog in het verlengde van 2006. De Beursplein uit De Cocksdorp voer minder vaak uit dan in 2006 (toen 12 keer). De afname werd echter gecompenseerd met veel oefentochten (49), omdat station De Cocksdorp vorig jaar vijf nieuwe vrijwilligers heeft gekregen. De reddingmaatschappij wierf meer dan honderd nieuwe donateurs; 64 tijdens de open dag en 41 tijdens de TESO-feestweek. Er werd €5096,- aan giften ontvangen, waarvan bijna de helft van oud-vrijwilliger Henk van Wijk die vorig jaar bij zijn afscheid als directeur van Lan geveld de Rooij als cadeau om giften voor de reddingmaatschappij had gevraagd. Dirk Kruk wist met behulp van de zogeheten offerbootjes, die op toonbanken geplaatst kunnen wor den, vierduizend euro aan kleingeld op te halen. 'We gaan Texel op de kaart zet ten en Mimi in het bijzonder!' In de bus spoorde gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden afgelopen donderdag de meegereisde suppor ters nog even aan. De reis voerde naar Utrecht, waar Mimi Eelman - hoofd afdeling Ruimte van de gemeente Texel - meestreed in de verkiezing 'Jonge Ambtenaar van het jaar' Halverwege de heenreis kwamen toeters, feestbrillen en fel oranje shirts tevoorschijn met de tekst 'Trots op Texel'. 'Neem jij maar maatje S, Nico!', grapte iemand tegen de boomlange wethouder Kikkert, die ook meereisde. De maf fe brillen waren niet toevallig geko zen. 'Het scherp op de bril hebben' en 'Zet eens 'n andere bril op', zijn uitdrukkingen waarmee Mimi haar mensen pleegt te motiveren. De steun mocht niet baten: in een boei ende finale met drie andere geno mineerden zou de Texelse favoriete naast de begeerde eretitel grijpen. Een gedetailleerd verslag van de verkiezing staat op pagina 4. Ontevreden met de prijzen die voor hun vis worden betaald, heb ben vijf Texelse visserijbedrijven besloten deze week niet uit te varen. Ook een onbekend aan tal collega's elders in het land besloot in de haven te blijven. De eigenaren namen hun beslissin gen na een turbulent weekje, waarin een deel van de Nederlandse vis sers donderdag eerder terugkwam van zee. Tijdens een actiebijeen komst eisten ze een vaste prijs voor hun vis, zodat ze gegarandeerd zijn van hun inkomsten. In verband met de feestdagen was er in december veel vraag naar vis, waardoor de prijs omhoog ging. Maar een maand iater brengt schol en tong tussen de tien en dertig procent minder op, waardoor in sommige gevallen de opbrengst lager is dan de kosten voor brandstof en personeel. De prijs die voor tong wordt betaald, is al ongeveer tien jaar hetzelfde. Ongeveer veertig procent van alle vis die op de Nederlandse visafsla- gen wordt verhandeld, is platvis. Van vaste prijzen kon geen sprake zijn, bleek tijdens een bijeenkomst tussen vissers en handelaren. De handelaren hielden vast aan het spel van vraag en aanbod. Veel vis sers reageerden door hun vis in de koeling op te slaan en niet meer naar de veiling te brengen. Tot enthousi asme van Daalder. 'Met overtuiging heb ik het advies uitgedragen het gaspedaal maar eens wat minder diep in te drukken. Er wordt goed gevangen de laatste weken, met als gevolg dat de prijzen omlaag gaan. Het is daarom verstandig een weekje langs de kant te gaan of een tijdje drie in plaats van vijf dagen per week te vissen. Als er minder wordt gevangen, gaat de prijs van zelf weer omhoog.' Daalders voorstel om deze week de ene helft van de kotters binnen te houden en volgende week de andere, haalde het niet. Tijdens een zaterdag gehouden bijeenkomst met de Texelse vissers bleek er evenmin draagkracht voor een gezamenlijke actie. Lees verder op pagina 4 Ze heten van oudsher eikaars tegenpolen te zijn, maar vissers en biologen gaan wel degelijk goed samen. Texelse onderzoe kers van Imares zijn zelfs op pad geweest met een Texeise kotter om op de Noordzee vogels te tellen. Het was even anders dan gebruike lijk voor de bemanning van de TX33. Wel op zee, maar de netten konden overdag gewoon boven water blij ven zonder dat iemand zich zorgen hoefde te maken over een verlies aan inkomsten. Die stonden immers in de vorm van drie medewerkers van Wageningen Imares en een medewerker van een onderzoeks bureau uit Culemborg op het dak van het stuurhuis. Een week lang voeren Mardik Leo pold, Kees Camphuijsen en Hans Verdaat van het onderzoeksinstituut op 't Horntje mee op de kotter, die voor de gelegenheid door Imares was gehuurd. Overdag stonden de biologen in houten kisten op het stuurhuis om vogels te tellen, 's nachts kwamen de vissers in actie en gingen de netten alsnog te water. Over en weer werd ondertussen bij elkaar gebuurd. 'Ik zag 's nachts aan de band vissen voorbij komen die ik helemaal niet kende', aldus Leopold. 'Wij waren verbaasd over hoeveel vogels en bruinvissen zij wel niet zagen', aldus Maarten Drij ver van de TX33. Het samenzijn Stand aart vliegt Op koolzaad... ALS ENERGIE Voor Koolmees Brand in de keuken van pizzeria Venezia in de Kogerstraat in Den Burg heeft vrijdagavond voor veel schade gezorgd. Het restaurant was op dat moment gesloten. Een medewerkster van de aan grenzende bloemenzaak rook onraad en alarmeerde haar man. Toen hij rook uit de pizzeria zag komen, belde hij 112. Een gezin dat in de woning boven de keu ken woonde, kon zich bijtijds in veiligheid stellen. Over de oorzaak kon de brandweer gisteren nog geen uitsluitsel geven. Maar het gevolg was wel dat de keuken volledig is uitgebrand en dat rook en stank veel schade in het restaurant hebben aangericht. Ook in de woning boven de keuken, die naar verluidt niet was voorzien van een brandwerend plafond, kan voor lopig niet meer worden gewoond. Het gezin, met twee kinderen, is voorlopig ondergebracht in De Peli kaan. Rookschade ontstond ook in de koelcel van het aangrenzende HapHum, waardoor onder meer het aanwezige fruit de afvalcontainer in kon. Schoonmakers van Cleaning Texel waren maandag in de weer om de boel op te knappen en er is inmiddels een nieuwe, brandwe rende tussenmuur geplaatst. Volgens de brandweer had het maar weinig gescheeld of de binnenbrand, die werd opgeschaald tot een mid- delbrand, zou een uitslaande brand zijn geworden. Brandweerlieden die voor de eerste aanvalsgolf naar bin nen gingen, zagen hoe zich na het openen van de deur door de plot selinge overdaad aan zuurstof een zogeheten flash over ontwikkelde, een steekvlam die zich uitstrekte tot over de hoofden van de gehurkte brandweerlieden. De met brandwe rende pakken en zuurstofmaskers uitgeruste manschappen hadden het risico van zo'n explosieve ver branding van rookgassen tevoren ingecalculeerd. De tactiek om de explosieve rookgassen af te koelen Een brandweerman met persluchtmasker rent door de Kogerstraat op één kotter beviel beide partijen goed. Dat biologen met kotters meeva ren is met nieuw, maar op Texel kwam het dusver nauwelijks voor. De samenwerking kwam tot stand in Oosterend waar zowel Leopold. Camphuijsen als Drijver wonen. Op school kwam het meevaren een keer ter sprake, waarna het snel was geregeld. Vorig jaar gingen de biologen al een paar keer met de SC41 van Drijver op pad, deze maand was de TX33 aan de beurt voor onderzoek naar de effecten van het windmolenpark bij Egmond op zeevogels. Volgens Leopold was het leerzaam het werk van de kottervissers in de praktijk mee te maken. 'Ik heb 's nachts zoveel mogelijk aan de band gestaan. De vissers waren vooral gespitst op de grote platvis sen, maar ik vond alles wat daar tussen zat veel leuker. De beman ning had daar schik in en gooide steeds meer bijzondere vissen mijn kant uit.' Dat leverde onder meer een gevlekte lipvis, een Franse tong en een gehoornde slijmvis op. De laatste was sinds 1940 al niet meer in Nederland waargenomen. Volgens Drijver konden de biologen nu ook zien hoe het in de praktijk gaat met de onbenutte bijvangsten. Lees verder op pagina 4 Rechtsafvak komt niet terug Het rechtsafvak op de kruising van de Pontweg en de Redoute keert na de wegwerkzaamheden niet terug. De ruimte die vrijkomt, wordt gebruikt voor het naastgelegen fietspad, zodat dat meer op gelijke hoogte met de Pontweg komt te liggen. Sommige Texelaars verkeer den nog in de veronderstelling dat het stukje extra baan naast de Pont weg voor verkeer naar de Redoute zou blijven. Het is echter beleid van de provincie rechtsafvakken te verwijderen. Dat moet de verkeers veiligheid verbeteren. Medaille KNRM Martin Betsema uit Den Burg en Cees Witte uit De Koog zijn vrij dag onderscheiden met de Vnjwil- ligersmedaille Openbare Orde en Veiligheid. De twee zijn respectieve lijk vijftien en tien jaar actief voor de KNRM. Pagina 2 Texel duurder? Is het leven op Texel duurder of goedkoper dan in een gemeente aan de overkant? Een jaar geleden verhuisde verslaggeefster Stiana Sibon van Coevorden naar Texel. Ze vergeleek de prijzen. Pagina 3 Socialisten Volgens de SP is er in sociaal opzicht nog veel te verbeteren op Texel. 'De huidige politieke partijen laten het in dat opzicht afweten, de SP kan waarde toevoegen.' De Texelse afdeling van de SP (in oprichting) is een feit. Pagina 4 Suppletie tussen paal 26 en 29 Rijkswaterstaat laat dit jaar een onderwatersuppletie uitvoeren tussen paal 26 en paal 28,8. In totaal wordt 1,3 miljoen kuub zand voor de kust in zee gespoten. Dat blijkt uit het suppletieprogram ma voor 2008. Volgens Rijkswater staat is de kust tussen de Slufter en Paal 28 structureel aan erosie onderhevig geweest, waardoor het niet meer voldoet aan de criteria van de in 1990 vastgestelde basis- kustlijn. Het zand moet onderwater een grote zandbank vormen, zodat daar al veel energie uit de golven wordt gehaald voordat die de kust bereiken. Op langere termijn moet het zand de kust bereiken. De kust bij de Slufter is een gevoelig stukje, in 2004 werd een deel van het nu aangewezen gebied ook al gesuppleerd. Toen werd tussen de paal 25,2 (bij de monding van de slufter) en paal 27,8 een hoeveel heid zand van 2,4 miljoen kuub in zee aangebracht. Wanneer de nieuwe suppletie van start gaat, is ïiog met bekend. 'Het werk wordt op het moment aanbe steed en de aannemer stelt daarna een planning op', aldus een woord voerder. Het suppletieprogramma ligt tot en met 7 maart nog ter inza ge bij Rijkswaterstaat in Haarlem. TX33 verkocht aan bedrijf Urk De TX33 van de firma Drijver is definitief verkocht aan K. Post BV op Urk. De Texelse kotter gaat daar verder onder de naam UK237. Het in 1992 gebouwde schip was sinds 2002 in handen van de familie Drij ver. Die nam het destijds over van de gebroeders Van der Vis (toen nog de TX37). De firma Drijver kijkt uit naar een opvolger voor de TX33. w.w,w:texelseautopagiria.nl| TEXELSE-!COUR4NT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?J Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Mimi Eelman (voorgrond rechts) met haar uitbundige aanhang.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1