'Het is hier de hemeop 132 'Bewoners komen voor een praatje' 21 jaar vrijwilligster 'Ik moet niet denken aan bed in woonkamer' Excelsior verhuurt Zijm aan Dordrecht Brand in De Waddel Eiji TEXELSE j COURANT locatie Gjzslacigd \r§ Af 'ijk. jr HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! F amilieberichten Kristien VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 Dory Broekman is gastvrouw in restaurant De Casterij in de Gollards. (Foto stam Van serveerster in eetcafé Op de Steenenplaats naar gastvrouw in de Gollards. Dory Broekman (44) uit Den Burg maakte ander half jaar geleden de overstap. Ze werkt zestien uur per week in De Gasterij, het vernieuwde restau rant in het zorgcentrum. Broekman vindt het verschil met haar vorige baan niet heel groot. 'Ik ben nog steeds met mensen bezig. Bovendien komen hier niet alleen ouderen, maar ook kinderen en kleinkinderen van de bewoners.' Ze serveert de warme maaltijd, deelt koffie uit en tijdens verjaardagen zorgt ze voor koffie met gebak, een borrel en hapjes. Ze haalt veel voldoening uit haar werk. 'Ik vind de gezelligheid erg leuk. Bewoners komen vaak even naar je toe voor een praatje. Dan vertellen ze dat ze visite krijgen of dat ze naar het ziekenhuis zijn geweest.' Ze vindt het vernieuwde restaurant mooi. 'Alle bewoners zijn er blij mee. Wat ook leuk is, is dat het hele per soneel hier pauze houdt. Hiervoor zaten ze in een aparte kamer en zag ik niet iedereen omdat ik vaak op een ander moment pauze houd. Nu zie ik iedereen voorbij lopen.' Bij de Gollards werken zo'n acht gastvrouwen. 'De sfeer is goed. Niet alleen onder de gastvrouwen, maar met alle collega's. We hebben twee keer per jaar een personeelsfeest. Met kerst hadden we een borrel en dat was erg gezellig.' Een verzorgingshuis, het is voor mij op dit moment een ver-van mijn-bedshow. Ik ben 25 jaar en het zal nog tientallen jaren duren voordat het wellicht ook mijn nieuwe woonomgeving zal zijn. Toch kan het geen kwaad om alvast wat rond te snuffelen. Zou het iets voor mij zijn om in de Gol lards te wonen? Bij binnenkomst valt gelijk de bedrij vigheid op. Overal zijn mensen in de weer. Gezellig, want ik hou er wel van als er wat leven in de brouwerij is. Het restaurant ziet er gezellig uit met moderne kleuren. Er staat een televisie, er is een leestafel en zelfs een computer. Hier kan ik me wel vermaken. Langzaam stromen de mensen binnen voor de koffie. Wat opvalt is dat de mannen bij elkaar aan een tafel gaan zitten en de vrouwen ook. Dat vind ik jam mer en ik vraag me af of het iets is van de huidige generatie bewoners van verzorgingshuizen. Ik denk het Sieme Zijm voetbalt de rest van het seizoen op huurbasis bij FC Dordrecht. De vorige week der tig jaar geworden oud-Texelaar kreeg dinsdag van werkgever Excelsior te horen dat hij bij de Rotterdamse eredivisievereniging niet meer op speeltijd hoefde te rekenen. Een dag later werd zijn transfer bekendgemaakt. De verhuur van Zijm aan de midden moter uit de eerste divisie komt als een verrassing. De linkerverdediger speelde de eerste paar maanden van dit seizoen weinig, maar kreeg twee dagen voor de kerst plotse ling een basisplaats tegen Ajax. Tot ieders verrassing wonnen de Rot terdammers, waarna Zijm zijn plaats behield en aan een goede periode begon. In de wedstrijd tegen Fey- enoord, die eveneens in een zege eindigde, trok hij de aandacht door een bijna zeker doelpunt van Roy Makaay op de doellijn nog te voor komen. Vier dagen later beging de oud-Texelaar een fout tegen Hera cles, met een tegendoelpunt als gevolg. Nog voor het verstrijken van de eerste helft werd hij gewisseld. Een paar dagen later volgde het bericht dat Excelsior een concurrent voor zijn positie had aangetrokken. Ard van Peppen, afkomstig van De Graafschap, is net als Zijm een linksbenige verdediger. FC Dordrecht is geen hoogvlieger. De club van trainer Gert Kruys staat dertiende in de eerste divisie. Zijm was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. In het Algemeen Dag blad vertelde hij echter tevreden te: zijn met zijn nieuwe club. 'Het Koffie drinken is altijd een goed moment om met iedereen bij te praten. Het is een sociaal gebruik waarbij het over koetjes en kalfjes gaat, maar ook over de belang rijke zaken in het leven. Oud wor den bijvoorbeeld. Is dat nou wel of niet leuk? De Texelse Courant vroeg het aan bewoners van De Gollards. 'Of oud worden leuk is? Ach, je hebt er eigenlijk geen erg in. Maar ik zit hier en ik blijf hier', zegt Annie Moonen-Witte (86), die na het bre ken van haar heup in De Gollards belandde. 'Oud? Je bent het nu eenmaal. Maar er zijn hier voldoen de verzetjes', zegt Piet Bas, die binnenkort 80 wordt. 'Het hoeft niet beter', zegt Sepke Vlaming (89), die sinds 2006 in De Gollards woont. Afkomstig uit Den Oever verhuisde hij met zijn echtgenote naar Texel, het eiland waar zijn dochter al lan ger woont. 'De mensen zijn hier ongelofelijk hartelijk en meelevend.' De oud-waterstaatsman heeft een kamer bij de vijver en waakt als een soort onbezoldigd ambtenaar over de waterpartij. Bertus Eelman (84): 'Ik voel me gezond, gelukkig en ik zing af en toe. En met mijn booster ben ik nog mobiel ook. Oud zijn op Texel vind ik wel leuk. Ook 'meester' Laan (95) geniet nog volop van het leven. 'Je maakt hier makkelijk con tact. Ik heb les gegeven op de land bouwschool en de huishoudschool. Veel bewoners spreken me aan dat hun zoon of dochter nog les van me heeft gehad. Ik doe mee aan aller lei leuke dingen, zoals gymnastiek. Alleen creadoe is niets voor mij. Vrouwen kunnen nu eenmaal beter handwerken.' Koningin 'Het is hier de hemel op aarde. Ik heb het reuze naar mijn zin. Op deze manier is oud worden leuk', vertelt mevrouw Roeper (86), door haar tafelgenoten aangeduid als 'de koningin van de Gollards'. 'Het is hier helemaal mijn thuis. Ik woonde vroeger in de Prins Hendrikpolder en toen kwam ik nergens. Nu kom ik overal. Als hier wat te doen is, dan ben ik er bij.' Ze zit gezellig aan tafel te keuvelen bij haar vaste groepje dat verder bestaat uit de dames Vereijzer (83), Kuik (80), Haarsma (83) en Goe man (78). 'Wij zijn de jonkies. Want weet je wel dat hier in de Gollards 40 mensen wonen van over de 90. Volgende maand wordt er zelfs iemand 102', vertelt mevrouw Goe man. Mevrouw Roeper: 'Je hoeft je hier nooit te vervelen, want er is haar mevrouw Goeman, rechts de dames Roeper, Verijzer, Kulk de Gollards maakt een praatje. Links De Texelse Courant klapte woensdagochtend de redac tietafel uit in De Gasterij, het vernieuwde restaurant van ver zorgingshuis De Gollards. Ver- slaggevers Gerard Timmerman en Stiana Sibon kwamen bin nen tijdens het koffie drinken, een goed moment om bij te praten. wel. Vroeger was de scheiding tus sen mannen en vrouwen strikter. De meeste vrouwen werkten thuis terwijl hun mannen elders aan het werk gingen. Als vrouwen onder ling en als mannen onderling heb je dan meer dezelfde geschiedenis en zoek je elkaar in het verzorgings tehuis op. Ik ben erg benieuwd of dat over vijftig jaar nog zo zal zijn en hoop het eigenlijk niet. Aan het eind van de ochtend krijg ik nog één van de kamers te zien. Dat valt me enigszins tegen. Het is kleiner dan mijn eerste studentenkamer en een bed in je woonkamer is iets waar ik nu niet meer aan moet denken. Als het eenmaal zo ver is dat ik in een verzorgingshuis ga wonen, zal ik er mee moeten leren leven. Maar voor lopig nog maar even niet. Stiana Sibon de winkel, rekent af met Mevrouw Van der Slikke (links), vrijwilligster 'Bedankt voor de mooie jaren, Sieme' verbaasde mij dat er een linksback werd aangetrokken, we hadden er al twee in de selectie. Het gebeurde twee dagen voor het sluiten van de transferperiode, dus uitgebreid de tijd om naar een andere club te zoe ken had ik niet. Maar ik ben niet het type om thuis uit mijn neus te gaan zitten eten, dus ben ik blij dat ik het komende half jaar bij FC Dordrecht aan de slag kan.' De winkel in de Gollards is de vaste stek van mevrouw Van der Slikke. Ze doet al 21 jaar vrijwilligerswerk voor de Gollards. 'Ik heb zaaldienst gedaan, koffie geschonken en aller lei ander vrijwilligerswerk gedaan. En natuurlijk het winkeltje. Helemaal vrijwilligerswerk. We doen dat met zes vrijwilligers, allemaal bij toer beurt. Ik zit hier een keer of twee per week.' Met de verbouwing heeft ook de winkel een nieuwe plek gekre gen en is de presentatie een stuk opgefrist. Het assortiment bestaat uit koekjes, sap, bonbons, toilet artikelen, felicitatiekaarten en zelfs voorverpakte cadeautjes. 'Erg han dig en nuttig, want hierdoor hoeven de bewoners voor deze alledaagse spulletjes niet meer Den Burg in.' ftCtu^eY ^TTTTTTTT DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Bij de supporters van Excelsior is wisselend op het nieuws gerea geerd. 'Sympathieke speler, maar komt net iets te kort voor de eredi visie. Bedankt voor de mooie jaren Sieme (waaronder het kampioen schap en de handhaving vorig jaar), en succes bij Dordrecht!', schrijft ene Jasper op de supporterssite www.erfc.nl. 'Soms scholden we op je, maar meestal juichten we voor je! Veel succes daaro, mochten we degraderen en tegen dordt spelen, dan komen we je toejuichen jongen! Enne nog bedankt dat je op de lijn stond tegen zuid!', verwijst Hil- bert naar Zijms redding tegen Fey- enoord. Een andere fan maakt zich vrolijk dat 'dat schaap' nu terecht komt bij de Schapenkoppen, de bijnaam van de spelers van FC Dordrecht. Opmerkelijk is ook de reactie van iemand die zich Florian Ramos noemt en zich zorgen maakt of Excelsior nu wel weer opnieuw op trainingskamp naar Texel gaat. 'Wat krijgen we nou. dit is niet de bedoeling. Sieme laat ik niet merken dat dordrecht straks de show gaat stelen op texel. Hier is het laatste woord nog niet over gesproken. Ik ga maatregelen nemen.' De brandweer rukte donderdag avond met drie auto's uit voor een brand in schapenboerderij De Waddel aan de Westergeest. Een stof in de kachel was door het chemische proces pyrolyse in brand gevlogen. Dat betekent dat een stof steeds brandbaarder wordt als het op een temperatuur van zo'n zeven tig graden blijft. Door de harde wind trok de kachel heel erg en raakte de zóveel te doen. Vandaag is er rum- micubben en sjoelen en wie dat wil kan vanavond stamppot eten. En morgen is er creadoe, met hand werk maken. Vrijdagochtend is er zingen en het spel Vragenderwijs.' Mevrouw Goeman: 'Laatst vroegen ze mij wat een scharrelkip was. Wat een vraag, we hebben er vroeger wel duizend gehad.' Mevrouw Haar sma: 'We hebben hier elke dag wat anders.' Mevrouw Roeper: 'We heb ben hier een vijfdaagse werkweek, alleen in het weekend vrij.' Mevrouw Kulk, niet van Texel afkomstig: 'Ik doe er bijna nooit aan mee. Maar ik verveel me nooit. Ik puzzel en krijg veel kinderen op bezoek.' Haar buurvrouw: 'Soms mogen we eten in Het Proefkonijn.' Een ander: 'Met aan eike arm een man zeker.' Er wordt geglimlacht. Op een enkele uitzondering na zitten de mannen en de vrouwen bij de koffie aan aparte tafels. 'We houden wel eens een praatje met de mannen, maar daar blijft het bij. Er wordt op Texel zo snel geroddeld.' Behalve pra ten kunnen de dames ook luiste ren, vooral tijdens het Verteltheater waar medebewoner 'meester' Laan regelmatig zijn opwachting maakt. 'Met z.ijn verhalen houdt hij ons alle maal jong.' Honderd Frans Haarsma (88) hoopt honderd jaar te worden. 'Ik vind het hier hart stikke gezellig. Iedere donderdag ga ik naar de Buureton om te sjoe len.' Haarsma was voorzitter van de Hollebol, de voorganger van De Buureton. 'Ongeveer 25 jaar gele den hebben we de sjoel-, koersbal-, en stijldansclub opgericht. Ik sjoel alleen nog. Dat gaat wel goed.' Naast het sjoelen mag hij graag tekenen en schilderen. 'Ik schilder van alles. Veel bloemen, maar ook stillevens.' Hij zou de schilderijen wel willen verkopen. 'Wat moet ik ermee? Misschien zet ik ze in de zomer in de hervormde kerk Dan gaat de opbrengst naar de stichting Wilde Ganzen.' 'Je moet de muziek enn houden.' Gré Bakker is negentig jaar, maar haar streken is ze nog niet verleerd. Ze verhuisde veertig jaar geleden naar De Koog. 'Ik heb de opbouw van het zangkoor in de katholieke kerk vanaf het begin meegemaakt. Samen met Jan Zoetelief. Hij is ver ongelukt. Dat was heel erg.' Zingen zit er al van jongs af aan in 'Als mijn broers vroeger thuiskwamen van het werk zongen we altijd Hollandse liedjes. Die hoor je nu nog op tele visie. Eerst was ik sopraan, maar als je ouder wordt, zakt je stem. Nu ben ik alt.' Ze heeft het goed in de Gollards. 'Alles wordt hier voor je verzorgd. Ik ben hier een paar jaar geleden komen wonen omdat je niet weet wat je te wachten staat. Misschien krijg je iets waardoor je hier niet meer terecht kunt.' Wilhelmina Zijm-Witte (85) vindt het leuk om op Texel oud te worden. 'Als je gezond bent tenminste wel.' Haar man ziet niets meer en daarom besloten ze naar de Gollards te ver huizen. Daarvoor woonden ze op boerderij Sir Robert Peel. 'Dat staat nu helemaal leeg.' Ze mist de boer derij wel. 'Het melken van de koeien en het lammeren van de schapen, maar ja. dat kan niet meer We heb ben het goed hier.' Kinderwagen Albertiene Verberne-Bakker (87) en Wil Kikkert (78) kennen elkaar nog van vroeger. Verberne-Bakker: 'We zijn allebei in Den Hoorn opge groeid. Ik heb haar nog in de kin derwagen geduwd.' Kikkert woont sinds zestien dagen in De Gollards. 'Het is wel wennen, maar tot nu toe vind ik het leuk.' De dames drinken iedere ochtend koffie. Ver. berne-Bakker: 'We zitten altijd met ongeveer hetzelfde groepje aan een tafel.' Diek Langeveld-Boon (91) kent De Texelse Courant bijzonder goed. Toen ze nog op school zat. bezorg de ze de krant in Oudeschild. 'Dat heb ik verscheidene jaren gedaan.' Ze woont sinds vier dagen in De Gollards. 'Ik ga naar jeu de boules en op vrijdagmiddag naar Vragen derwijs. Dan stellen ze een vraag over geschiedenis of politiek.' Ze is blij dat ze in de Gollards woont. 'Ik word overal mee geholpen en heb alles wat mijn hartje begeert.' Polderveteranen weer bij elkaar Een bed in je woonkamer. Erg? Mijn vader van 87, naar wiens kamer ik mijn collega Stiana meenam, kan er niet mee zitten. Op die leeftijd is elke meter er een en gezien zijn wat beperkte mobiliteit hoeft het allemaal niet veel groter te zijn. Alles binnen handbereik en uitzicht op het parkje waar hij met Fokkie, zijn trouwe viervoeter, een ommetje kan maken. Ik zit er regelmatig en wat me opvalt, is de tevredenheid die van hem afstraalt. Hoe kan het ook anders met zoveel zorgzame dames om hem heen. Het ene moment komt er iemand met koffie, het andere eentje met zijn medicijnen en kort daarop wordt zijn eten geserveerd. En dat alleen al in de paar uurtjes dat ik er aan tafel zit. Aan zorg ont breekt het niet en aandacht komt pa ook niet te kort. Tevredenheid kenmerkte ook zijn huisgenoten die ik op deze morgen aan de koffietafel sprak. Geen van hen zou het Texel se zorgcentrum willen verruilen voor wat anders en al helemaal niet van het eiland af willen. 'De hemel op aarde', zei mevrouw Roeper, Vroe ger woonde ze net als pa in de PH- polder, nu aan de andere kant van de gang. En boven hem huist sinds kort mevrouw Meeldijk. Ik had nooit gedacht dat deze bevlogen boerin hoeve Katwijk aan de Pontweg ooit levend zou verlaten, maar op haar 95ste heeft ze dan toch de over steek naar de Gollards gemaakt. Zo komen al die polderveteranen op hun oude dag weer bij elkaar. Gerard Timmerman stof in brand. De houtkachel in De Waddel is speciaal omdat hij maar een uur hoeft te worden gestookt om de rest van de dag warm te blijven. Het stoken gebeurt in de keuken en de rook gaat via een pijp onder een stenen zitgedeelte in de woonkamer naar buiten. De brand bare stof zat onder het zitgedeelte. De brandweer haalde een stuk uit de vloer en bluste de brand. Daarna is de rook weggezogen. mmJ tei In schapenboerderij De Waddel was donderdagavond brand, i Isabel van der Star (24) uit Oos terend is aan Wageningen Univer siteit afgestudeerd als ingenieur in de richting dierwetenschappen. Van der Star studeerde af op de effec ten van voedercompositie op orga nen en lichaamsontwikkeling en de ontwikkeling van thermoregulatie van eendagskuikens. Dat gebeurde in opdracht van veevoederbedrijf Nutreco. Ze werkt nu als junior projectmanager bij Fort Dodge in Weesp, een bedrijf dat medicijnen en vaccins voor dieren ontwikkelt Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 IN MEMORIAM 2005 31 januari 2008 Eke Vrieswijk-Hiemstra Wij kunnen je alleen steeds weer vertellen hoe wij je altijd hebben liefgehad. Kees, Greta en Marieke Francien en Oscar Isabella en Susanna WELKOM WONDER! We zijn heel gelukkig met de geboorte van Annemieke geboren op 27 januari 2008 dochter van Mariken van der Laan Wil Landman zusje van Heieen Buytengors 33 1791 WL Den Burg tel. 0222-310331

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3