Storm veroorzaakt enige overlast geredde mensen Texelse SP trots op eigen afdeling Duurzame adviezen voor vakantiehuisje Kaalslag iepen bij Zevenhuizen Beleid openbare orde wordt voortgezet Camera op Razende Bol voor onderzoek 'Onze antennes staan wijd open' TEXELSE j COURANT Fietser gevallen - ssa- --- yfe/nwELnEM Partijen praten over CPO op inbreidlocaties VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 Medewerkers van Gemeentewerken inspecteren de omgewaaide boom bij Den Hoorn. (Foto Joroan van Hattum/Beeldbank Temt) Den Burg een buitenmolen met 120 horloges omwoei. 'Ik ben geluk kig verzekerd, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Zo'n molen is Juwelier Martin Tromp liep een paar rond, dus die moet stabiel staan.' duizend euro schade op toen bij De gemeente staakte voortijdig het zijn winkel in de Weverstraat in vlaggen in verband met de 70ste De zuidwesterstorm heeft giste ren enige overlast op het eiland veroorzaakt. Bij Martin Tromp woei een buitenmolen met horloges o verjaardag van koningin Beatrix, der losgewaaide takken opruimen, nadat de vlaggen op kerktorens in De omgewaaide boom kwam op het Den Burg, De Waal en Oosterend land naast Diek terecht, waardoor stuk waren gewaaid. Tegenover verkeer er geen last van had. De Martha's Hoeve in Den Hoorn ging Schulpengat hoefde niet uit de vaart een boom om en medewerkers van te worden gehaald. Gemeentewerken moesten her en De KNRM heeft vorig jaar 77 men sen in veiligheid gebracht, 15 meer dan in 2006. Dat blijkt uit de jaar cijfers die de reddingmaatschappij gisteren heeft gepubliceerd. De Francine Kroesen bracht 45 men sen in veiligheid, De Zalm 21 en de Beursplein haalde 5 mensen van het water. Met de Maria Paula, die tijdelijk de Francine Kroesen verving, werden 2 personen gered. De wip pertruck haalde 4 mensen van het strand. De Texelse redders kenden gezamenlijk 45 reddingsacties, één minder dan in 2006. Landelijk bracht de KNRM tijdens 1795 acties in totaal 3419 mensen in veiligheid. 310 meer dan in 2006. Een vrouw uit Bunschoten is woens dagmiddag van haar fiets gevallen op het fietspad tussen vakantiepark De Sluftervallei en de Slufter. Ze raakte met haar fiets in de berm waardoor ze viel en met haar hoofd op de grond terechtkwam. Ze is met hoofdletsel naar het ziekenhuis gebracht. Stijlvolle uitbreiding Uitvaartcentrum Uitvaartcentrum Texel gaat ver bouwen en uitbreiden. Er komt een gebouw bij en er wordt een grote luifel gemaakt die beschut ting biedt aan de rouwauto en een groot gezelschap van mensen die een condoléance of afscheids- plechtigheid bezoeken. Op de luifel zal een klokkestoel worden geplaatst met een bronzen klok die wordt geluid als een rouw stoet op weg gaat naar een van de begraafplaatsen. Eigenaar-exploi tant Mark Pijper beoogt hiermee op stijvolle wijze bij te dragen aan het afscheid, zoals ook gebeurt bij een uitvaart vanuit een kerk. Op het terrein komt een nieuwe showroom en een opslagplaats voor grafmonu menten en dergelijke. De nieuwbouw zal in dezelfde architectuur worden uitgevoerd als het uit 1990 date rende hoofdgebouw waardoor een geheel ontstaat. De bedoeling is de werkzaamhe den komend najaar uit te voeren. Het terrein waarop de nieuwbouw is gepland is al vanaf de oprichting bij het centrum in gebruik, maar is nog eigendom van de gemeente. Pijper zal het overnemen en heeft daarover intussen overeenstemming bereikt met b en w. De oprichting van het centrum lag destijds financieel moeilijk. De gemeente beschouwde het echter als een algemeen belang en was daarom coulant bij het beschikbaar stellen van de grond. Op gemeente lijke grond en ook op kosten van de gemeente werd een parkeerterrein met veertien parkeerplaatsen gere aliseerd. Feitelijk ontstond zo een openbare parkeerplaats, maar in de praktijk was die uitsluitend ten dien ste van bezoekers van het centrum. Door de nu op handen zijnde grond- transactie komt alles in eigendom van het uitvaartcentrum. Pijper heeft nog meer plannen. Onder andere zal de monumententuin worden uit gebreid en in de aula komt een beeldscherm waarop foto's en films kunnen worden vertoond die betrek king hebben op de overledene. De Stichting Duurzaam Texel heeft een lijst met adviezen voor duur zame renovatie van vakantiehuizen opgesteld. Volgens de stichting zijn dergelijke adviezen voor reguliere huizen al volop aanwezig, maar ontbraken ze nog voor recreatie woningen. De lijst, die op de website van Duur zaam Texel staat, bevat adviezen op het gebied van energie, isolatie, watergebruik, bouwmateriaal, verlich ting en ontwerp van huizen. De stich ting wil ermee inspelen op de renova tie en vervanging die een aanzienlijk deel van de circa 3600 recreatiewo ningen op Texel de komende tien jaar te wachten staat. 'Het is mooi als huisjeseigenaren of aannemers te zijner tijd iets van de adviezen kunnen gebruiken', aldus coördinator Nienke Bloksma. Met een folder zijn zij de afgelopen dagen op het bestaan van de lijst geattendeerd. Daarin is de nadruk gelegd op de terugverdientijd van de duurza me maatregelen. Investeringen in waterbesparende douchekoppen en waterkranen, isolatie van warm waterleidingen en de aanschaf van spaarlampen kunnen binnen een jaar worden terugverdiend. Dakisolatie, HR-ketels, waterbesparende toilet ten en standby-killers op elektrische apparaten verdienen zich binnen vijf jaar terug. Bloksma: 'In de onder nemerswereld geldt de regel dat investeringen die zich binnen vijf jaar terugverdienen de moeite waard zijn aan te gaan.' Bij de adviezen worden eveneens voordelen en afzonderlijke besparin gen van de maatregelen opgesomd. Dat varieert van de kleine beetjes tot bedragen die in de honderden euro's lopen. Zo kan kierdichting jaarlijks tegen de €44,- (80 kuub gas) per vakantiehuisje besparen en leveren standby-killers zo'n €40,- op (250 kilowatt). Een HR-ketel is goed voor €180,- per jaar. Met warmteterug- winning uit geventileerde lucht en douchewater kan meer dan driehon derd euro worden bespaard, maar voor dergelijke installaties wordt een terugverdientijd van 6 tot 10 jaar aan gehouden. Duurzaam Texel had de maatregelen in de praktijk willen toepassen in een vakantiehuisje op Uterste Cooghe, maar dat is er niet van gekomen. Volgens Bloksma zijn de adviezen wel door meerdere bureaus nage rekend, zodat ze op vakantiehuisjes zijn toegespitst in plaats van gewone woonhuizen. Het project, dat eind 2005 van start ging, kostte €38.000,-, bijeengebracht door Duurzaam Texel, het Europees stimuleringsprogramma Leader Plus en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Volgens Bloksma moet de lijst huis jeseigenaar helpen bij renovatie gerichter naar duurzame mogelijk heden te vragen. Als het tot vervan ging komt, is het volgens haar nog makkelijker duurzame maatregelen te nemen. 'Dan kun je bijvoorbeeld de leiding leggen zoals je zelf wil.' Ze wijst erop dat een juiste plaatsing van een huisje ook al tot besparingen kan leiden. 'Bijvoorbeeld als je de woon kamer met grote ramen op het zuiden plaatst en aan de noordkant kleine raampjes inbouwt, zodat je minder last van de kou hebt.' De lijst is te vinden op www.duurzaamtexel.nl. De gekapte bomen bij Zevenhui Bij de handhaving van de open bare orde in De Koog zullen de komende zomer ongeveer dezelf de maatregelen worden toege past als in het afgelopen seizoen. Wel zal - voor zover de financiële middelen dat toelaten - de dorps wacht ook in voor- en naseizoen worden ingezet. Aldus is besloten na evaluatie van het afgelopen seizoen, dat in zover re van vorige seizoenen verschilde dat het niet erg fraai zomerweer was en dat voor het eerst werd gewerkt met langere openstellingstrijden van de horeca. Dat laatste was een proef, waarvan nog niet kan wor den gezegd dat deze is geslaagd. De proef wordt daarom dit seizoen voortgezet, waarna men definitieve conclusies hoopt te kunnen trek ken. In elk geval is het vertrek van het uitgaanspubliek meer gespreid geweest, waardoor de taxi's de vraag beter aan konden. Het hoogseizoen verliep rustiger dan voorgaande jaren, maar in voor- en naseizoen deden zich diverse incidenten voor. Een groep notoire Texelse overlastveroorzakers was daaraan debet. De samenwerking tussen politie, dorpswacht en por tiers wordt door de gemeente uit stekend genoemd. De verscherpte maatregelen bij het optreden tegen herrieschoppers hebben goed gewerkt. Dus zullen ook het komen de seizoen gele en rode kaarten, lokaal- en straatverboden en zoge heten HALT-straffen (snel op te leg gen taakstraffen voor kleine vergrij pen) als stok achter de deur worden gehouden. Het straatverbod zal zelfs twee keer zo lang kunnen gel den als in het afgelopen jaar. Nieuwe maatregelen zijn te ver wachten in de strijd tegen excessief alcoholgebruik onder de jongeren. Texel wordt pilotgemeente in het kader van toezicht op naleving van de Drank- en Horecawet. De con trole op naleving van de leeftijds grenzen wordt beter en intensiever. Het is niet gelukt om de toegezegde urinoirs tijdig te plaatsen. Nog voor het aanstaande hoogseizoen zal dat alsnog gebeuren In financieel opzicht is het ordebe- leid in elk geval een succes gewor den. Omdat geen extra inzet van dorpswachten nodig was, is van het beschikbare budget €15.000,- overgebleven. De iepen bij Zevenhuizen zijn gekapt. Medewerkers van Gemeentewerken hebben de 25 karakteristieke bomen dinsdag ochtend omgezaagd. De iepen moesten om, omdat er minstens 14 aantoonbaar de iepziekte te pakken hadden. Bedoeling is dat er later dit jaar nieuwe bomen worden terugge- plant. 'We zijn daarover nog aan het dubben', aldus een woordvoer der van de gemeente. Bewoners van Zevenhuizen hebben gevraagd Subsidieprogramma Leader+ vervangen Leader+ verdwijnt. In het kerkje van Kolhorn komt maandag 4 februari een officieel einde aan dit Europees subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling, dat echter wordt opgevolgd door een nieuw programma: Leader De Kop Vooruit. Tot 2013 richt dit zich op projecten die de identi teit en economie van de Kop van Noord-Holland versterken. Net als bij Leader+ gaat het om kleinschalige projecten, zowel wat betreft de uitvoeringstijd als de kos ten. Europa en de provincie hebben de afgelopen zeven jaar €5 miljoen geïnvesteerd. Effect was een totale investering van €25 miljoen. Daar bij werd Texel relatief rijk bedeeld. Van alle 70 projecten die in de Kop van Noord-Holland werden onder steund, waren er 27 afkomstig van het eiland. 'Op Texel werd opvallend vaak een project ingediend waarin ook interregionale en internationale samenwerkingsverbanden opge nomen waren, iets wat in Europa hoge ogen gooit. Texel is als eiland nu eenmaal onderscheidend van de Kop en maakt deel uit van het Waddengebied, dat zich over drie landen uitstrekt', stelt Leader in een persbericht. Uitgangspunt van de subsidiepro gramma's van Leader is dat pro jecten door bedrijven, verenigingen en andere organisaties worden ingediend bij het projectbureau. Na goedkeuring van de zogeheten Plaatselijke Groep wordt een subsi die in Brussel aangevraagd. eiken aan hun kant van de weg te planten. Ze hebben de gemeente eveneens verzocht snelheidsrem- mende maatregelen te nemen en de vraag voorgelegd of er een wan delpad en tuinwal voorlangs kun nen komen. Daar moet volgens de woordvoerder nader over worden gesproken. 'Daar zijn meer partijen bij betrokken, maar de wensen zijn bekend.' Gemeentewerken is momenteel vol op in de weer met iepen. Woensdag werden er twee op de Groeneplaats omgezaagd en ook langs de Haf- felderweg staan er circa vijftien op het punt om geveld te worden. Over HIES TRqRT VCW DE FlRWt SMIKKEL' Nou ftftr TREFT DRTO UËBlk) KAN MET WOORD TAART NIET MEER H0RE TÊ ScHlU-t de APPElTFiesr>3RY 1008 PBPP SIlTOOfy GO£S (öol-oüwB Juryleed Verricht onderzoek op de Razende Bol, maar loop er zelf niet rond. Die opdracht kreeg Wageningen Imares van Defensie. De oplos sing: een camera op de zandplaat tussen Texel en Den Helder. Het onderzoeksinstituut op 't Horntje heeft bij de gemeente een bouwaan- vraag ingediend om een paal van circa vijf meter hoog met daarop een ronddraaiende camera te plaatsen. Die moet voor Imares in beeld bren gen welke effecten de schietoefe ningen vanaf Fort Erfprins op vogels en zeehonden op de Razende Bol hebben. Zelf aanwezig zijn op de zandplaat tijdens de oefeningen is er voor de onderzoekers niet bij. Bij het schieten (met mitrailleurs) wordt weliswaar op een boei een paar mijl ten zuiden van de zandplaat gemikt, maar door de slagkracht kunnen kogels die op het water ketsen alsnog op de Razen de Bol terecht komen. 'We hadden aanvankelijk bedacht dat we schut tersputjes konden maken', vertelt Cor Smit van Imares. 'maar er zit na het ketsen op het water nog zoveel kracht in die kogels dat je bijna een bunker zou moeten bouwen Het onderzoek moeten uitwijzen of de oefeningen aantoonbare effecten op de vogels en zeehonden hebben. Dat gebeurt onder druk van natuur organisaties die tegen het schieten vanaf Erfprins zijn. Bedoeling is dat de camera, die waarschijnlijk in het voorjaar wordt geïnstalleerd, om de 5 tot 10 seconden beelden naar het onderzoeksinstituut zendt. Imares wil hem een jaar laten staan, zodat minimaal twee broedseizoenen in beeld kunnen worden gebracht. De apparatuur wordt met een zon nepaneel van energie voorzien en is 'selfsupporting'. Smit: 'Er komt bijvoorbeeld een ruitenwisser voor de lens zodat die zo nu en dan auto matisch schoongemaakt wordt.' De kans dat de camera vanaf Erfprins wordt geraakt, is volgens hem te verwaarlozen. een paar weken worden de iepen langs de Emmalaan tussen Ons Genoegen en de VW geveld. Die zijn eveneens ziek. Een aannemer van de overkant is deze dagen met een stobbefrees in de weer om de stronken en wortels van de omgezaagde bomen te verwijderen. Gisteren was hij bezig langs de Stolp weg in Den Hoorn. Volgens de woordvoerder zijn ook uit boomsingels in Oudeschild en De Koog zieke iepen verwijderd. In De Koog komen tussen het oude WV-gebouw en garage Kikkert langs de Nikadel een paar duintjes in de plaats van de bomen. Het gesprek tussen wethouder Marian Merkelbach, de dorps commissies van Oudeschild en Oosterend en initiatiefnemers van het plan Collectief Particu lier Opdrachtgeverschap (ook wel Bouwen voor Texelaars genoemd) heeft woensdagavond niets con creets opgeleverd. Merkelbach: 'We hebben wel afgesproken met elkaar in gesprek te gaan over het toepassen van CPO op de inbreid locaties.' Merkelbach bestrijdt de beschul diging van Hans Eelman van de dorpscommissie Oudeschild dat zij en wethouder Nico Kikkert het plan vanaf het begin niet zagen zitten. 'Ik vind CPO een mooi idee. In Almere werkt het goed. Ik heb me alleen wel te houden aan randvoorwaarden die vanuit de gemeenteraad zijn gesteld, namelijk bouwen naar eigen behoefte en het benutten van inbreidlocaties zodat het landschap open blijft.' Eel man ziet het doorgaan van het plan Bouwen voor Texelaars ook na het gesprek met Merkelbach nog altijd somber in. 'Zoals het nu lijkt, zijn er geen woningen meer over voor ons. Het bouwen op inbreidlocaties was niet ons doel.' Hij is met tegen het vrij komen van inbreidlocaties voor woningbouw. 'Dat moeten mensen niet denken. Het is het goed recht van de ondernemers en er komen meer woningen in Oudeschild. Daar gaat het ons om, maar het zijn er niet genoeg.' De dorpscommissie Oudeschild deed in 2005 onderzoek naar de woningbehoefte in het dorp Daaruit bleek dat er behoefte was aan zo'n zestig .woningen. Bijna de helft meer dan in het onderzoek van Companen naar voren kwam. Oorzaak zou volgens Eelman zijn dat Companen geen rekening heeft gehouden met toekomstige ontwik kelingen in Oudeschild, zoals het nieuwe museum en het nieuwe indu strieterrein. Wethouder Nico Kikkert: 'Het zijn plannen. Er is nog niets uitgevoerd. Dat moeten we eerst afwachten voor we woningen gaan bouwen.' Het CDA en de PvdA heb ben aan het college van b en w vragen over het plan gesteld. Deze worden wellicht in de raadsvergade ring van dinsdag behandeld. Texelse aanhangers van de Soci alistische Partij (SP) vierden vrij dagavond de oprichting van een eigen afdeling. Weliswaar staat er nog een half jaar 'io' achter de naam, maar als leden en bestuur binnen een halfjaar aantonen een SP-waardige afdeling te zijn, is de afdeling officieel een feit. In 1998 10 leden op Texel en nu 80. 'We zijn in tien jaar van iets naar niets gegroeid', zei voorzitter Erik Vermeulen vrijdagavond in de Witte Burcht, waar de oprichting van de Texelse afdeling werd gevierd. Als derde partij in Nederland kon het niet uitblijven dat de SP ook hier vaste voet aan de grond kreeg. Maar zoals Texel anders is, zo is dat ook met de lokale afdeling van de SP. 'Texel is een geval apart', doelde Ake de Vries, regiobestuur der van de SP in Noord-Holland, op de wat geïsoleerde ligging. Hij prees zijn Texelse partijgenoten, die zich actief toonden en zich op politiek en bestuurlijk gebied hadden laten bijscholen, conform de landelijke structuur van de SP. Daarin is vrij heid blijheid niet in alle opzichten het credo. 'De structuur schept ver plichtingen, jullie moeten het nu waarmaken", aldus Vermeulen Dat het met vanzelfsprekend is dat elke gemeente een eigen afdeling heeft, blijkt uit het feit dat de socia listen landelijk nu ruim 140 afdelin gen hebben, terwijl dat er een kleine de Texelse afdeling van de SP bijeen in De Witte Burcht. 500 zouden kunnen zijn. De Vries Als voorbeelden werden genoemd noemde het signaleren en aanpak- de ontevredenheid over de aanslui- ken van problemen een belangrijke taak. Door in te spelen op landelijke items, zoals problemen die de Wet Maatschappelijke Ondersteuning met zich meebrengt, maar ook door lokale knelpunten aan te kaarten. ting van de veerboot op de trein, maar ook de in de ogen van de SP inefficiënte en milieuonvriendelijke wijze waarop pakketdiensten op het eiland opereren. 'Op een eiland dat duurzaamheid hoog in het vaandel heeft, moet dit toch echt anders worden georganiseerd Drie keer op één ochtend een andere bezorger die iets in een brievenbus in het buitengebied stopt, dat is toch te gek.' De SP lanceerde de suggestie voor één pakketdienst voor het hele eiland. Het werd een lokaal knelpunt genoemd, waarmee Texel binnen de SP landelijk het voortouw zou kun nen nemen. Of de SP op Texel zal deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen over ruim twee jaar staat nog niet vast. Vermeulen: 'Het is wel onze ambitie, maar we doen pas mee als we voldoende capabele mensen hebben om Texel mede te besturen.' Maar ook buiten de gemeenteraad kan de SP volgens de aanhang van grote betekenis zijn. 'Onze anten nes staan wijd open', doelde Kees Breeuwer op de signaalfunctie van zijn partij Volgens de SP is er in sociaal opzicht veel te verbeteren op Texel. Als voorbeeld werden zogeheten 4-uren contracten in de horeca genoemd. 'Bij ziekte hebben deze medewerkers nauwelijks rechten. Dat past niet meer in deze tijd. De huidige politieke partijen laten het in dat opzicht afweten, de SP kan waarde toevoegen Jongeren ontbraken bij de presen tatie. maar volgens Vermeulen wor den binnen de afdeling wel initiatie ven ontplooid om de jeugd meer bij de politiek te betrekken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5