De forumleden stellen zich voor Eerste Texelse appeltaartenproeverij 'Het is echt een kunst om het zo te maken' Rozijnen doen het altijd goed in taart' 'Er gaat niets boven een verse appeltaart' Stichting Kerken en Minima Texel TIME OUT TEXELSE 7 COURANT Cees de Graaf van Klif 23: Vader en zoon houden wel van competitie Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Darttoernooi In café De Kuip in De Koog wordt zondag 3 februari vanaf 13.00 uur een dartoernooi gehouden. Inschrij ven is mogelijk tot en met zaterdag via bestuur@texeldarts.nl en tot een uur voor aanvang op de speello- catie. jongeren centrum Naast hoofdredacteur Gerard Timmerman en redacteur Stiana Sibon deden de volgende personen mee aan de proeverij: Simon Appel, Han Dros, Kees Keyser, Ina Koorn en Marleen van der Vis. Het belangrijkste ingrediënt van appeltaarten zijn appels en daar weet Kees Keyser (50), eigenaar van fruitbedrijf Molenbuurt, alles van. 'De lekkerste appels voor taar ten is het merk Karmijn de Son- neville. Die heb ik een tijdje gehad.' Hij levert niet zo veel appels aan Texelse eetgelegenheden. 'Dat komt omdat appels herfstproduc- ten zijn. In het hoogseizoen heb ik geen appels.' De achternaam van Simon Appel (58) zegt al genoeg. Iemand met zo'n naam moet wel verstand heb ben van appeltaart. 'Ik fiets regel matig toertochten aan de overkant en dan nemen we onderweg altijd een stukje appeltaart. Daar ben je wel aan toe na dat klamme brood.' Hij prefereert zelfgebakken appeltaart boven appeltaart uit de fabriek. 'Je kunt het verschil echt proeven. Ik hou van frisse taarten. Met mijn vrouw heb ik altijd discus sie of een appeltaart warm of fris moet zijn. Zij heeft liever warm en ik liever fris.' Na 48 jaar een eigen bakkerij te hebben gehad, is Han Dros (69) de appeltaartenkenner bij uitstek. 'Een lekkere appeltaart is goed gevuld met een beetje een knapperige koek.' Hij leverde zijn taarten bij bedrijven in heel Noord-Holland. 'Ik zat een keer in de buurt van Alkmaar een appeltaart te eten. De eigenaar van het café beweerde dat hij hem zelf had gebakken. Ik nam een hap en dacht krijg nou wat, die is van mij.' Bijna twaalf jaar bakte Ina Koorn (60) taarten in het inmiddels geslo ten ontmoetingscentrum Burgwal 37. 'Ik heb duizenden appeltaarten gebakken. Ook met rabarber erdoor. Dat recept heb ik zelf bedacht. Klanten kwamen daar speciaal voor terug.' Ze vindt het leuk om appeltaarten te bakken. 'Op een gegeven moment wordt het rou tine. Aan de Burgwal bakte ik de taarten altijd 's ochtends zoda* ze vers waren.' Marleen van der Vis (18) staat nog aan het begin van haar bakkerscar rière. Ze is leerling-bakker bij Echte Bakker Timmer. Desondanks gooi de ze al hoge ogen met een cake die ze samen met een andere bak ker van Timmer bakte. Deze werd bekroond tot beste van Noord- Holland. 'Normaal gesproken gaat er fabrieksei in, maar wij kozen ervoor om eieren van mijn vader te gebruiken Haar werkgever deed ook mee aan de appeltaartenproe- verij. 'De andere juryleden vonden de taart van Timmer te zoet. Ik hou daar wel van. maar ik zal het doorgeven.' Rob en Robin Koenen van restaurant-brasserie Bos en Duin houden wel van competitie en hadden voor de proeverij beiden een appeltaart ingezonden. r m Own Timmerman/ VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 'Rozijnen doen het altijd goed in een appeltaart.' Dat is de mening van Peter Kreeft, bakker bij Bak kerij Timmer, één van de deel nemers aan de proeverij. Kreeft werkt al 23 jaar bij Timmer en er zijn heel veel appeltaarten door zijn handen gegaan. Het bakken van een appeltaart is volgens Kreeft niet moeilijk. 'Het deeg wordt door een machine uit gerold. De vulling doen we er met de hand in. Daarna komt het raster erop, gaat de taart de oven in en is het al klaar. Bij andere taarten wordt alleen de bodem gebakken en moet je daarna eigenlijk nog beginnen.' Gemiddeld worden er bij Timmer zo'n vijftig appeltaarten per week gebakken. Die worden alleen maar verkocht in de winkels. Een kenmerk van de taarten van Tim mer is het raster. 'Persoonlijk vind ik kruimels in plaats van een raster ook wel aardig. Daar hebben we wel eens mee geëxperimenteerd op kleinere taarten, maar uiteindelijk gingen de meeste stemmen uit naar een raster.' Het belangrijkste is volgens Kreeft dat appeltaarten goed gevuld en stevig zijn. 'Er moeten uiteraard appels inzitten en koekkruimels. Die nemen het vocht op.' Wat absoluut niet kan, is dat het klokhuis niet uit de appel is gehaald. 'Dat is heel slordig.' Hij bakt het liefst appel taart. 'Andere taarten zijn wat fij ner. Dat is niet zo mijn liefhebberij.' Ook om te eten heeft hij het liefste appeltaarten. 'Ze zijn lekker fris. Ik doe er altijd slagroom op, heerlijk.' Toch bakt hij ze thuis niet. 'Andere bakkers gaan geregeld thuis aan de slag, maar ik doe dat niet. Wel bak ik koekjes met de kinderen.' Steeds meer horecabedrijven bakken zelf hun appeltaart. Reden voor de Texelse Courant om een proeverij te houden. Winnaar werd Texel Banket van Ruud Boom Catering. Met een gemid deld cijfer van 7,6 was hij veruit de beste. Tweede werd Klif 23 (6,8) en derde Paal 9 (6,7). In totaal werden woensdag vijftien zelfgebakken appeltaarten van horecaondernemers en bakkers geproefd. Het water liep bij de zeven juryle den in de mond toen de 45 appel- punten in het proeflokaal van Ruud Boom naar binnen werden gere den. Iedere deelnemer moest drie appelpunten ter beschikking stel len. De punten werden met een cij fer tussen één en tien beoordeeld op uiterlijk, gevoel, koek en vulling. Op iedere punt lag een nummer dat correspondeerde met een bakker, zodat de jury niet wist met welk bedrijf ze te maken hadden. Vooraf was de vraag of er slagroom op de punten moest. Geen slagroom besloot het forum. Simon Appel: 'Een goed stuk appeltaart heeft geen slagroom nodig.' Het uiterlijk van een appeltaart werd erg belangrijk gevonden. Dat begon al bij de vorm van de taart. Sommige deelnemers had den hun taart niet in punten, maar in rechthoeken gesneden. Marleen van der Vis over één van deze inzendingen: 'Ik krijg hier geen goed gevoel bij. Ik heb het lie ver in een punt.' Ook de kleur is belangrijk. Han Dros: 'Dit ziet er jammer genoeg niet goed uit. De taart heeft een zwarte rand en is verbrand, ook aan de onderkant.' Eén deelnemer had zelf slagroom op zijn punt gespoten en daarop appelschijfjes gelegd. Ina Koorn kon dit wel waarderen 'Het ziet er leuk uit.' Desondanks werden de sobere uitvoeringen meer gewaar deerd. Kees Keyser over een punt met rastervorm zonder het glan zend makende abrikozenmousse: 'Dit is prachtig. Bijna te mooi om waar te zijn. Het is echt een kunst om het zo te maken.' Binnenkant Nadat de taarten van alle kanten waren bekeken door de jury wer den de vorkjes erbij gepakt om de binnenkant te beoordelen. Voor het echte gevoel gingen stukjes taart zelfs door de vingers. Keyser: Cees de Graaf (75) is het brein achter de zelfgebakken appeltaart van restaurant Klif 23. (Foto Gerara TmmermanlBee*3bv* Teren 'Er gaat niets boven een verse appeltaart', zegt Cees de Graaf (75), die al jaren appeltaart bakt voor restaurant Klif 23 in Den Hoorn. 'Ik ben altijd bakker geweest, het gaat me makkelijk af', vertelt de Oosterender, die ruim na zijn pensionering nog wekelijks met veel plezier appel taarten bakt. Niet onverdienstelijk. Zijn taart eindigde als tweede. 'Ik ben ermee begonnen toen mijn dochter Annemiek en Sieme-Jan restaurant Klif 23 overnamen. Iemand moest die appeltaarten bakken, dus ze kwamen al snel bij mij terecht. Nou, met plezier hoor, maar voor een ander zou ik het met doen.' Aan ervaring geen gebrek. 'Ik ben veertig jaar bakker geweest. Uit Alphen aan den Rijn ben ik in 1959 met Freek Blom naar Texel geko men. Toen hij samen met Bremer en Dros bakkerij 't Gouwe Boltje in Oosterend begon, ben ik daar aan de slag gegaan. Als banketbak ker heb ik allerlei taarten gemaakt, ook veel appeltaarten. Eerst met de hand, daarna steeds meer machi naal. Maar voor Klif 23 doe ik het weer helemaal handmatig. Waarbij ik wel moet zeggen dat de jongens uit de keuken het deeg zetten en de appels schillen en snijden. Dat scheelt mij al veel werk. De appels, jonagold, haal ik het liefst bij Kees Keijser. Vers, want uit blik is lang niet zo lekker. Gestoomd zijn ze altijd wat kleffer.'Dan rozijnen erdoor, sui ker en kaneel en dat over het deeg uitrollen. In een paar uur tijd kan ik er heel wat bakken. Ik doe dat twee ochtenden in de week. Vóór elf uur 's morgens, want dan komen de jongens van de keuken en maak ik me uit de voeten.' Het werk van De Graaf wordt in hoge mate gewaar deerd. Door de medewerkers van het restaurant, maar zeker door de bezoekers. 'Als ik tegen de gasten zeg dat we zelfgebakken appeltaart hebben, beginnen ze meteen te glimmen', vertelt ober Josh van den Berg. 'Mensen zijn er gek op.' De deelnemende bedrijven zijn allemaal benaderd door de Texelse Coufant. Daardoor deden met alle ondernemingen mee die zelf een taart bakken. Ook waren er eet gelegenheden die gesloten waren en daardoor geen taart konden bakken. De deelnemende bedrij ven waren: Banketbakkerij Bos, Bos en Duin (twee inzendingen), De Worsteltent, Echte Bakker Tim mer, Eetcafé Vincent, Herberg De Aanleg, Hotel Boschrand, Hotel Brasserie Rebecca, Klif 23, Pavl- joen Paal 9, Prins Hendrik, Texel Banket, Strandhotel Noordzee en 't Pakhuus. Op de vraag of hotel-restaurant Bos en Duin ook een appeltaart wilde inzenden voor de proeverij, reageerde uitbater Rob Koenen enthousiast. Toen we woensdag langs gingen om de taart op te halen, bleken er zelfs twee klaar te staan. Eentje van Koenen zelf en Een goede appeltaart moet stevig zijn volgens Peter Kreeft, bakker bij bakkerij Timmer, eentje Van zijn ZOOn Robin, Chef- ifcio stimastbon/Beeiatonh Texel/ kok in het restaurant. 'We houden wel van een beetje competitie.' Rob gebruikte voor zijn Goudraket goudreinetten. Texelse Boeren jongens, Texelse honing, kaneel, bruine suiker en duindoorn. Robin gebruikte voor zijn Ovaaltje fan- gipane in harde Wenerdeeg, een vleugje sherry en goudreinetten. 'Het is meer een desserttaart.' Het puntenverschil was klein, waarbij de voorkeur van de jury in het voordeel uitviel van Rob. gebruikt in haar taarten altijd het ras jonagold. 'Met goudreinet ten wordt het een slappe taart. Het is een meelachtige appel. Ik geef de voorkeur aan jonagold.' In sommige taarten van de proe verij waren de appels tot moes gebakken. Van der Vis: 'Het is 'Deze taart blijft aan mijn gehe melte plakken. Dat is met lekker.' Niet alleen aan de buitenkant, maar ook aan de binnenkant werd eenvoud gewaardeerd. De juryle den gaven de voorkeur aan taar ten waar alleen appel in zat. Zo had één deelnemer noten aan zijn een andere mening. 'Ik vind het niet verkeerd dat er amandelen op zitten.' Ook de koek is bepalend voor de smaak. Dat komt nauw kijken. Dros: 'De vulling van deze taart is heerlijk, maar de koek is veel te flauw. Dat is zonde want nou krijgt de vulling van mij een 8 en de koek een 4.' 'Deze taart voelt lekker stevig.' Het allerbelangrijkste in een appel taart is natuurlijk de appel. Keyser, appelkenner bij uitstek: 'Karmijn de Sonneville is de beste appel voor taart. De appel heeft bijna een kruidachtige smaak.' Koorn jammer dat in deze taart geen stukjes appel zitten, maar dat het moes is.' Bij sommigen was het wel heel gortig. Dros: 'Het lijkt meer op appelmoes dan op appel taart.' Gevolg was dat deze taar ten wat kleffer smaakten. Appel: taart toegevoegd. Koorn: 'Hier zit ten hele noten in. Wat noten in de appeltaart is best lekker, maar dit is te veel.' Een ander had aman delen bovenop de taart gedaan. Keyser: 'Het ziet er daardoor met uit als een appeltaart.' Dros had Punten Na vijftien stukken appeltaart kon de jury geen taart meer zien. Het was tijd om de punten op te tel len. Texel Banket rolde als winnaar uit de bus. Ruud Boom: 'Ik hoop niet dat mensen denken dat we gewonnen hebben omdat de proe verij hier was. Dan ben ik liever een goede tweede dan eerste.' Gerard Timmerman, één van de juryleden 'Ik wist niet eens dat je meedeed.' Ondanks de goede score kreeg Boom tips van de juryleden. Dros: 'De vulling is een beetje bruin. Dat komt omdat er kapselkruimels in zitten om het vocht te absorbe ren. Je kunt beter kapselpoeder gebruiken.' Volgens Koorn hielp custardpoeder ook goed. Boom was blij met de tips. 'We kun nen de perfecte appeltaart nog verder perfectioneren', vertelde hij lachend. De winnende taart was gebakken door Roderick Kamp stra, maar het recept kwam van chef-banket John Koopman. Die heeft nog onder Han Dros gewerkt. Koopman: 'Ik had niet verwacht dat we zouden winnen. Iedere bak ker heeft zijn best gedaan en het is ook afhankelijk van de smaak van de jury.' De goede score schrijft hij toe aan de verse producten die hij gebruikt. 'Er zijn zo veel goedkope spullen op de markt, maar dat komt de kwaliteit van de taart niet ten goede.' Het recept wilde hij niet prijs geven. 'Dat is een beet je heilig.' Hoofdredacteur Gerard Timmerman kijkt met een goed gevoel terug op de proeverij. 'De juryleden hebben hun taak serieus en kritisch volbracht. Volgend jaar houden we weer een appeltaarten proeverij, maar dan in april zodat bedrijven die nu gesloten waren ook mee kunnen doen. Ik hoop dat deze proeverij eraan bijdraagt dat de kwaliteit van Texelse appeltaar ten nog beter wordt.'

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7