'Je wordt lenig van kickboksen' (jvocn rwartsJexeU in het harLJ Schagen koopt schip voor handkokkelarij Ontwikkeling moet kleinschalig zijn Nieuwe structuurvisie provincie in de maak VVD: vertragingstactiek Initiatiefnemers café vragen raad om hulp Brandwerende isolatie redding hoeve Vianen Veel ideeën op publieksavonden Patrick, let goed op OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12247 DINSDAG 5 FEBRUARI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kokkelvisser Willem Anton Scha- en omgebouwd voor mosselhang- gen uit Oudeschild heeft met een collega uit Yerseke een kotter gekocht. Het schip, dat nog in Zweden ligt, komt naar verwach ting in april in de vaart. Ze willen het schip inzetten voor de handkokkelvisserij op de Wad denzee. Schagen bezit één van de 31 vergunningen die het rijk voor daarvoor heeft uitgegeven sinds de beëindiging van de mechanische kokkel visserij een paar jaar geleden. Met een paar overkantse collega's is hij al een paar maanden actief op de Waddenzee, maar daarvoor wordt tot nu toe een kotter uit Har- lingen (de HA 7) gehuurd. Het nieuwe vaartuig is 28 meter lang, 7,2 meter breed en heeft een diep gang van 65 centimeter. Er komen vier mensen op werken: Schagen, mede-eigenaar Jacco Hout, Gerard Dijkers uit Hippolytushoef en Jan Olree uit Bruinisse. De naam van het uit 1968 daterende schip is Provi dence. Schagen: 'Het is een jaar of tien geleden naar Zweden gegaan cultuurmaar dat project is mislukt en sindsdien lag het voor de kant.' Eerder voer het schip onder de vlag van Yerseke en Wieringen. Schagen en Hout vertrekken deze week naar Zweden om het op te halen. 'Het is ongeveer twee weken varen naar Nederland en daarna moet het nog een maand naar de werf om verder opgeknapt te wor den.' Welke becijfering het schip krijgt, is nog niet bekend. De handkokkelvissers zijn op het moment vooral actief bij Schier monnikoog. Volgens Schagen ligt het wad daar goed bezaaid met kokkels. Bij handkokkelvisserij wor den de kokkels met een net achter een beugel handmatig van het wad geraapt. Het nieuwe schip is vooralsnog alleen voor handkokkelvisserij bestemd. De vissers zouden ook graag Japanse oester van het wad rapen, maar daarvoor hebben ze van overheidswege nog geen toe stemming. Jongeren leerden gisteren bij de eerste kickboksles in Sportschool Texel onder Nieuwe ontwikkelingen in het Texels landschap moeten klein schalig zijn en passen bij de omge ving. Die wens kwam meermalen naar voren tijdens de laatste twee publieksavonden van het project Ruimte voor Ontwikkeling. Die hadden plaats in Den Hoorn en De Cocksdorp en werden door meer dan tweehonderd Texelaars bijgewoond. Hun ideeën en wensen moeten een rol spelen bij het ont wikkelen van diverse toekomstplan nen voor het eiland. Er werd beide avonden over onder meer landschap, natuur, de kust, duurzaamheid, wonen, water en de rol van de gemeente in toekomstige ontwikkelingen gesproken. Het laat ste onderwerp maakte de tongen los. Geregeld werd verzocht om minder tijdrovende procedures en een beetje meer meedenkendheid. Een Texelaar verzocht zelfs 'een gids op het raadhuis die de taal van de burgers spreekt'. Op het gebied van wonen, een ander in het oog springend onderwerp, werd gevraagd nieuwe huizen beter te laten passen bij de karakteristiek van een dorp of landschap. Ook werd gepleit voor goedkope wonin gen voor starters. Lees verder op pagina 3 Elkaar groeten op de mat, respect hebben voor de tegenstander en leren stevig op de benen staan. De lessen kickboksen voor jonge ren bij Sportschool Texel in Oude schild zijn allerminst alleen maar een partij trappen. Met een soepele heupzwaai legt docent Nico Waerts één van de leer lingen in een oogwenk op de mat. De jongen staat bewust even insta biel op zijn benen, zodat Waerts de anderen kan laten zien wat daar de gevolgen van zijn. 'Als hij stevig op zijn benen had gestaan, had ik hem niet zomaar omver gekregen', zegt hij, terwijl hij de jongen bedankt voor de medewerking. Het stevig 'op de benen staan, is één van de tips die zeven jonge Texe laars maandagmiddag krijgen bij de eerste van tien kickbokslessen voor jongeren van 11 tot 14 jaar. De les- Ruim twee jaar na hun eerste brief aan burgemeester en wet houders hebben Janien de Bruijn en Irene Penha nog altijd geen duidelijkheid op de vraag of ze een dorpscafé mogen beginnen in de voormalige Rabobank in Den Hoorn. Ten einde raad heb ben ze alle raadsleden een brief gestuurd met het verzoek in te grijpen en het college te vragen vóór het eind van de maand een besluit te nemen. 'Ik moet name lijk verder met mijn leven.' Het heeft iets van een klucht, de brief waarin De Bruijn schetst wat De provincie stelt dit jaar een nieuwe structuurvisie op. Dat is mede van belang voor Texel omdat daarin wordt beschreven welke ontwikkelingen de komende dertig jaar op provinciaal niveau mogelijk moeten zijn. Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten hebben een paar dagen gele den de aftrap gegeven. De structuur visie is eveneens interessant omdat de provincie halverwege drt jaar meer zeggenschap krijgt op het gebied van er sinds haar eerste schrijven van ruimtelijke ordening. Dat is het gevolg 12 november 2005 aan wethouder van de komst van een nieuwe Wet op Eelman is gebeurd. Het antwoord, de Ruimtelijke Ordening. belang'. Nu kan een provincie nog geen bestemmingsplannen maken, maar houdt ze zich vooral bezig met de toetsing van lokale bestemmings plannen aan streekplannen (die door de provincie zijn gemaakt) Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten willen in mei beginnen met een wachten. De provincie wil eveneens intensiever met gemeenten, andere overheden, maatschappelijke orga nisaties en het bedrijfsleven praten over ruimtelijke ordening. Volgens de woordvoerder knjgt de provincie straks formeel de mogelijk heid boven een lokaal bestemmings plan uit te gaan, maar het is vol gens hem niet de bedoeling tegen al lopende processen op lokaal niveau (bijvoorbeeld de ontwikkeling van het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied) in te druisen. tour door Noord-Holland waarbij de Gedeputeerde Ton Hooijmaijers lan- van 29 december 2005, was nog hoopvol: 'Als blijkt dat uw plan past binnen het grotere kader van het Loodsproject, kunnen wij daaraan in principe medewerking verlenen.' Lees verder op pagina 5 bevolking ideeën voor de structuurvi sie kan aandragen (vergelijkbaar met de publieksavonden van het project Ruimte voor Ontwikkeling). Volgens een woordvoerder moet nog nader over die avonden worden gespro ken, maar hij acht het waarschijnlijk dat Texel ook een bezoek kan ver- ceerde bij de aftrap ai enkele ruimte lijke ideeën waann de provincie een actieve rol kan spelen. Dan gaat het om de bouw van meer windmolen parken voor de kust en het idee om het racecircuit van Zandvoort naar Den Helder te verplaatsen. Die geeft provincies de bevoegd heid net als gemeenten en het rijk voortaan zelf bestemmingsplannen op te stellen. Die provincie mag dat doen als er sprake is van 'boven lokale vraagstukken van provinciaal Camera op 'Razende Bol' Voor onderzoek ETEH-H BANANENBOOTJES En gympen Hoeve Vianen aan de Slufterweg is vrijdagmiddag aan een ramp ont snapt. De boerderij stond in brand, maar dankzij een vorig jaar aange brachte brandwerende isolatie viel de schade mee. Bewoner Nanne Molenaar 'Zonder die isolatie was ons levenswerk verdwenen.' Bewoner Nanne Molenaar ontdekte het vuur doordat er een dakpan naar beneden viel. 'Ik ging buiten kijken en zag het vuur. Mijn vrouw belde 112. Daar adviseerden ze ons naar buiten te gaan, maar ik wilde weten waar het vuur vandaan kwam.' Simon van der Geest kwam toevallig langs fiet sen en zag het vuur. 'We hebben alle brandblussers gepakt die we hadden en zijn samen naar de zolder gegaan. Gelukkig stond daar een steiger voor de schoorsteenveger. Anders hadden we nooit bij het vuur kunnen komen. Bovendien had ik geluk dat Simon erbij was want nu konden we naar het vuur klimmen en de brandblussers aan elkaar doorge ven. Ik ben hem heel dankbaar.' Ondertussen arriveerde de brand weer die het blussen overnam. Brandweerlieden klommen op het dak om het vuur te doven. 'Die jon gens hebben goed werk verricht. Het was gevaarlijk want er stond een harde wind.' Nadat het vuur uit was, verwijderde de brandweer dakpan nen om te controleren of het onder liggende riet nergens nasmeulde. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door een vonk die door de wind naar binnen is gezogen. Molenaar had het dak vorig jaar voorzien van brand werend isolatiemateriaal. 'Onder de dakpannen zit riet en als de isolatie er niet had gezeten, was het één vlammenzee geweest.' Burgemees ter Geldorp kwam maandag een kijkje nemen. 'Ook zij vertelde dat we enorm geluk hadden gehad en dat het maar goed was dat de iso latielaag er zat. Anders was het heel anders afgelopen.' Naast de schade aan de dakpannen was er water schade. Hoeveel schade er precies is, moet nog door de verzekerings maatschappij worden opgenomen. i Kunstbus sen zijn voortgekomen uit een pro ject van Sportservice Texel. Er wordt onder meer aan de eigen weerbaar heid gewerkt, maar tegelijkertijd ook aan de conditie en de houding ten opzichte van elkaar. 'Heb respect voor elkaar', roept Waerts bij een oefening waar de jon geren elkaar moeten aanraken. Een jongen die een ander probeert te tac kelen, krijgt meteen beheerst, maar duidelijk een waarschuwing, waarna hij het verder achterwege laat. In een uur tijd worden met behulp van schuimrubberen standaards diver se traptechnieken geleerd. Waerts: 'Trap met je scheenbeen, met met je tenen.' Tegelijkertijd leert hij de jongeren na een trap meteen weer stevig op de benen te staan. De 11 -jarige Tamsha Wetsteen vertelt de eerste les leuk te hebben gevon den. De 13-jarige Max van Benthem noemt het 'wel boeiend'. Na een uur is de inspanning van de gezichten af te lezen. Waerts: 'Maar het is de bedoeling dat je ook lenig wordt van kickboksen.' TX45 en TX68 in nieuwe firma Cor Daalder en Pieter Aris van der Vis hebben besloten hun visse rijbedrijven samen te voegen. Ze gaan verder onder de naam VOF Vertrouwen. Reden van de nauwe samenwer king tussen beide zwagers is 'dat ze elkaar aanvullen en versterken', vertelt Ben Daalder, die tot voor kort samen met zijn zoon Cor een bedrijf Schipbreuk, dat leden de kinde ren die zaterdag meededen aan de Kunstbus van de muziek- en dans school. Dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn was de laatste locatie die de bus aandeed. .De kinderen trokken eerst hun lichaam om op een vel papier die ze vervolgens met verf inkleurden. Ook voerden ze een toneelstuk op. Pagina 2 m Dressuur Anky van Grunsven jureren. Dat is het ultieme doel van Bea Dekker en Marloes van der Vis. Vooralsnog blijft het bij dromen. Dat niveau heb ben ze nog niet, maar ze zijn wel geslaagd voor de jurycursus dres suur tot en met L2 (Dekker) en tot en met M2 (Van der Vis). Pagina 3 Halve marathon al nagenoeg vol De Texel Halve Marathon is in vier dagen tijd al nagenoeg vol geboekt. De organisatie had gis teravond nog een kleine honderd plekken over. De Stichting Atletiek Texel opende vrijdag 1 februari, klokslag 0.00 uur, de inschrijftermijn voor het evene ment waaraan 1600 lopers kunnen meedoen. 'Tussen 0.00 en 1.00 uur hadden we al 128 inschrijvingen te pakken', vertelt Kees Dros. Met name die vrijdag en maandagoch tend kwamen veel inschrijvingen binnen. 'Het is harder gegaan dan we hadden verwacht.' Onder de lopers bevinden zich zo'n 160 Texelaars, dat zijn er meer dan een jaar geleden. Er hebben zich ook 10 Duitsers, 3 Belgen, 3 Engel sen en 1 Amerikaan ingeschreven. Zo'n 80 procent wil de 21 km lopen, de rest geeft de voorkeur aan de 10 km. De inschrijvingen verliepen via www.texelhalvemarathon.com. De wedstrijd wordt zondag 28 septem ber gehouden. Motorrijdster valt Een 27-jarige motorrijdster uit Dei- num verloor zaterdagmiddag door onbekende oorzaak de macht over het stuur op de Krimweg. Ze raakte in de linkerberm en kwam tegen een hekwerk waarna ze viel. De vrouw had hoofdletsel en werd met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Na behandeling mocht ze naar huis. De motor was bescha digd. had. Meer wil hij er niet over kwijt. 'De details gaan niemand wat aan.' Hoewel er aanvankelijk sprake van was dat de TX45 (van Daalder) zou worden verkocht, hebben de fir manten besloten daar van af te zien. Wél gaat deze eurokotter voorlopig 'voor de kant'. Bedoeling is dat de TX45 weer in de vaart komt als de kustvisserij komend voor jaar aantrekt. Het andere schip van de nieuwe firma, de boomkorkotter TX68 (van Van der Vis), ondergaat in april groot onderhoud. Het week blad Vissenjnieuws meldt dat daar bij 'rekening wordt gehouden met de mogelijkheid om met de pulskor te vissen' www:texelseauto pa qiria.nll TEXF.I SE~'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van; Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Hoeve Vianen stond vrijdagmiddag Gemeente Texel Informatieavond 't Zouteland Datum woensdag 6 februan Tijdstip 19.30 uur Locatie, theater restaurant Klif 12 Meer informatie over deze avond staat in de officiële berichten van vnjdag 1 februari jl. Beste Texelaars, Bedankt voor uw actieve bijdrage tijdens de publieksbijeenkomsten op 22. 29 en 31 januari 2008 voor het project 'Ruimte voor Ontwik keling, samen zorgen voor de toe komst' Mede dankzij uw ideeën en suggesties zijn de avonden een succes geworden Wilt u nog iets kwijt, dan kunt u dit mailen naar: ruimtevoorontwikkeling@texel nl Het college van B en W

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1