Kinderen uit Den Hoorn lijden schipbreuk Herinnering aan iepen Molenlaan TEXELSE 2 COURANT oPIENie Lezing Stella Braam druk bezocht Nieuw circuit voor modelracers Geknipt? Agenda E oud Papier teso texhisf-Touranï Geknipjcr DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 FEBRUARI 2008 Schipbreuk, dat leden de kinde ren die zaterdag meededen aan de Kunstbus van de muziek- en dansschool. Dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn was de laat ste locatie die de bus aandeed. De kinderen trokken eerst hun lichaam om op een vel papier die ze vervolgens met verf inkleur den. Ook voerden ze een toneel stuk op. De kinderen zaten op een schip naar Engeland en speelden allerlei typetjes zoals een clown, een maf fioso en koningin Beatrix. Het schip verging in een storm en de kinderen spoelden aan op een eiland. Eén van de passagiers was een engel. De engel tegen een clown: 'Ik ben uit de hemel gevallen en wil weer terug. Maar ik kan niet hoog genoeg springen.' De clown had andere sores. 'Ik ga zoeken naar eten, mis schien zijn er wel kokosnoten.' Zo was ieder typetje op zoek naar iets. De meesten naar eten, maar ook naar een baasje (de poes) of naar een schip (de deftige dame). Dan verschijnt er een schip, maar komt er opnieuw storm. Daar eindigt het verhaal. Als het aan docenten Paulien Valk en Anneke Berghuis ligt, krijgt het toneelstuk zeker een vervolg. Berghuis: 'We moeten nu met de muziek- en dansschool gaan eva- Libre DVO Gosse Kruger voert nog steeds de ranglijst aan van de maandag competitie van biljartclub DVO. In de donderdagcompetitie staat Wim van de Wetering eerste. Met nog twee maanden te gaan, begint het spannend te worden. Kruger wordt op de voet-gevolgd door de zeer sterk spelende Theo Hoogenraad blijft winnen Jaap Hoogenraad heeft nogmaals de maandwedstrijd van de golf club op zijn naam geschreven. De jeugdige golfer is de laatste tijd veel rustiger gaan spelen, wat resulteert in overwinningen. Martin Bödicker was met 30 punten een goede tweede. Bödicker speelde tevens de neary. Margreet de Graaff werd derde. Ook in -categorie 2 lijkt te toekomst aan de jonge spelers. Hier werd Laurens Groothuis eerste, gevolgd door Hans van Maldegem Alles nog open bij bandstoten DVO Bij het bandstoten van biljartclub DVO heeft Wim Vendel de leiding overgenomen van Dick Raate land, terwijl Ries Balk ook weer kanshebber is. Cees Kuip klom op naar de vierde plaats, met vlak achter hem Cees Bonne en Henk Roeper. De gemiddelden, die per maand worden bepaald, zijn echter zeer wisselend, zodat de eindstand nog lang niet bereikt is. De hoogste serie staat met 17 caramboles op naam van Frans Bik. Wim Vendel, die als hoogste serie 14 heeft, sluit wel meer partijen winnend af dan Bik. Vendel speelt niet mee in het Texels kampioenschap bandstoten, dat deze week in dorpshuis de Hof wordt gehouden. In verband met die kampioenschappen - waaraan zestig biljarters deelnemen -, wor den de volgende competitieavon den gespeeld op 19 en 26 februari. Appeltaart Afgelopen woensdag werd de eerste Texelse appeltaartproeve- rij gehouden. Droevig dat ik dat uit de krant moest lezen. Door mij met uit te nodigen, hebben de organisatoren toch echt een steekje laten vallen, want als er iemand verstand van appeltaart heeft, ben ik het wel. Ik keur me wezenloos. Terrassen en restau rants waar geen appeltaart op de kaart staat, worden door mij systematisch gemeden. Ik ga voor eigengebakken, want dat fabneksspul smaakt nergens naar. Het vult alleen, maar daarvoor eet je geen taart. Taart eet je voor de gezelligheid of om iets te vieren Dat je leeft bijvoor beeld. Als je van taart houdt, is een reden gauw gevonden. Het belangrijkste vind ik een krokante korst, liefst met een heel licht vleugje van een verdwaalde korrel citroensuiker. En dan zo'n stevige. frisse appel en een paar stukjes walnoot hier en daar. Bescheiden en verrassend. Rozijnen mogen, maar liever heb ik de taart zonder. En dan slagroom, opgeklopt met vanillesuiker, liefst een grote klod der. Ernaast, zodat ieder prikje fris blijft. Ik was dus verdrietig dat ik niet in de jury ben gekozen, voelde me ook ietwat miskend, maar toen de eerste teleurstelling voorbij was, verheugde ik mij wel over het grote aantal bakkers dat zich uitslooft op de appeltaarten. Die zich het komende jaar ver der gaan bekwamen om een nog voortreffelijker appeltaart te pro duceren. Ik zal de deelnemende bedrijven dit jaar met aandacht volgen, want inderdaader gaat niets boven een verse appeltaart. En zo af en toe voor de variatie eens iets anders. Pien Verberg lueren, maar als het aan mij ligt, gaan we door met dit experiment. Dit project is erg laagdrempelig. Kinderen komen met kunst in aan raking en hoeven daarvoor niet naar de muziek- en dansschool te komen. Het is gewoon in hun eigen dorp.' Het stel zag veel talent voor bij komen. Berghuis: 'Vandaag was het niveau hoog, maar ook in de andere dorpen deden de kinderen het goed.' De kinderen waren enthousiast. Zo deed een meisje in Den Hoorn mee, dat ook al in Oosterend had deel genomen. Gijs Boon (10) oogstte als clown veel lachsalvo's vanuit het publiek. 'Ik zou eerst kapitein zijn, maar toen zag ik de clownspruik en heb ik gevraagd of ik clown mag zijn. Ik kan dat stemmetje goed nadoen.' Hij had het naar zijn zin gehad. 'Het is leerzaam en leuk om met de andere kinderen iets te doen.' Acteur wil hij niet worden, maar wel cabaretier. 'Ik vind Najib Amhali erg goed.' Zo'n 180 belangstellenden waren vorige week te gast in het Alz heimer Café, dat voor de gele genheid in Queastion Plaza werd gehouden. De avond werd gevuld met een lezing van journalist Stel la Braam, die vertelde over haar boek Ik heb Alzheimer. In het boek legt Braam vast hoe haar vader steeds dieper wegzakt in zijn eigen wereld en komt ze met regels voor de omgang met dementerenden. Het werk geldt als aanklacht tegen de huidige zorgin stellingen. Het onderwerp leeft erg op Texel, getuige ook het feit dat de vrijwilligers van het Alzheimer Café door de Ezelvereniging werden uit geroepen tot Ezel van het Jaar. Sta tistisch krijgt een op de drie mensen in zijn omgeving met dementie te maken. Elke laatste dinsdag van de maand wordt in de Buureton aan de Beatrix- laan een Alzheimer Café gehouden, waar informatie wordt gegeven en ervaring worden uitgewisseld. De bijeenkomst duurt steeds van 19.15 tot 21 30 uur. Op 26 februari spreekt Angelica Koot over het vakantiepro ject Toch uit van Alzheimer Neder land, op 25 maart geeft notaris Marjon Hoogerheide informatie over rechtsbescherming en op 29 april spreekt neuropsycholoog Bart Plooy over zijn promotieonderzoek over pijnbeleving bij dementie. Meer informatie is te krijgen bij de SWOT, tel. 312696. Roest. Harry Schrama en Arie de Vey staan derde en vierde. Ook Ries Balk is nog niet kansloos. Roel Terpstra staat tweede in de donderdagcompetitie, gevolg door Wilfred Vendel en Wim Leydekkers. Deze hebben beiden aanmerkelijk minder partijen gespeeld, dus kun nen nog inlopen. De gemiddelden van de meeste spelers wijzigen niet spectaculair meer. Gratis de boot in Vroegboekkorting hoeft niet al tijd de vorm van klinkende munt te krijgen, bewijst Vakantiepark De Krim op Texel. De Krim biedt de bootreis naar het eiland gratis aan als je vóór maart boekt Een voltreffer, zegt woordvoerder Jo- landa Kamphuis. „Die boot was vaak een psychologische drempel. Mensen denken bij een veerboot automatisch aan de overtocht naar Terschelling. Wachttijden, het kost tijd en geld, reserveren. Maar hier gaat hij elke twintig mi nuten, je rijdt er zo op en de over tocht duurt kort. Deze aanbieding werkt goed, beter dan een korting in euro's. Mensen vergeten dat ze destijds bij het boeken wat min der hoefden te betalen." Het AD besteedde zaterdag aan dacht aan een speciale actie van De Krim. De deelnemers aan de zeven de competitieavond van Model Racing Texel kregen zaterdag een nieuw en groter circuit voor geschoteld. Sommige coureurs moesten hier erg aan wennen, waardoor de kanshebbers door wat mindere rijders op de hie len werden gezeten. De wed strijden werden gewonnen door Jeroen Schouwstra en Wouter van Strien. In de 1:10-klasse konden Ed Witte en Carlos Huisman hun draai niet vinden en voelden de hete adem van Edo Pool en Dennis Saai in hun nek. De nieuwe rijders Sandor Pool en Jacco Vermeulen lieten zien dat ze over goed materiaal en rijvaar digheid beschikken. Zij reden vlak achter Saai naar een goede klas sering. Ook aan de kop werd hevig strijd gevoerd. Na drie manches leek Adri van Rossum onbedreigd op de winst af te stevenen, maar Jeroen Schouwstra wist in de laatste man che een ronde voorsprong te beha len. Raymond Witte pakte met een solide rijstijl de derde plaats. In de 1:12-klasse reed Ed Vermeulen zijn tweede 'wedstrijd. Na een wat aarzelend begin kreeg hij zijn wagen steeds beter onder controle. Door een ongelukkige aanrijding kreeg hij geen kans een goede klassering te rijden. Ronald Kramer, Jos Smit en Gerrit van Strien waren in hevige strijd om de derde plaats gewikkeld. Kramer begon slecht, maar ging naarmate de avond vorderde steeds beter rijden en eindigde als tweede. Smit en Van Strien hielden elkaar tot halverwege de avond in even wicht, waarna Smit afstand nam en derde werd. De overwinning in deze klasse ging naar Wouter van Strien, die daarmee liet zien dat hij zijn zin nen dit jaar op de eindoverwinning heeft gezet. Zaterdag wordt het clubkampioen schap gereden. De wedstrijden worden gehouden in de burge meester De Koninghal en beginnen om 19.30 uur. Zijde schilderen Klarina Combé van Udjat in Ooste rend verzorgt op dinsdag 12 en don derdag 28 februari een workshop zijdeschilderen. Daarnaast worden deze maand workshops stemwerk en communicatie, dansen en beeld houwen in zand- of speksteen gege ven. Meer informatie is te vinden via www.udjattexel.nl. en Ton Hendriks, die de tweede plaats moesten delen. In categorie 3 bleef Irene van der Beesen Albert van der Beesen voor. Maricus van de Wetering was een goede derde. De longest drives (met harde wind in de rug) waren voor Jos van der Werf en Hélène van Wijhe. Use van Zuile- kom speelde de neary bij de dames. Kano's in zwembad De afdeling zeekanovaren van Watersportvereniging Texel oefent in februari en maart drie avonden in het zwembad van De Krim. Dit om mensen die nog geen erva ring met brandingkanoën heb ben in de gelegenheid te stellen in een overzichtelijke omgeving met relatief warm water kennis te maken met deze tak van sport. De oefenavonden vinden plaats op 5 en 12 februari en 4 maart, steeds vanaf 19.30 uur. Er wordt geoefend in onder meer het omslaan en onder water uitstappen. Ook worden ver schillende reddingmethoden geoe fend en manieren om omslaan te voorkomen. Speciale aandacht is er voor het eskimoteren (omslaan en zonder uitstappen weer overeind komen). De instructies worden door ervaren kanovaarders gegeven. Aanmelden kan bij Jannie Wierda, tel. 316657. Henk Pepping in De Kombuis In café De Kombuis op de haven van Oudeschild treden zaterdag vanaf 21.00 uur pianist Henk Pep ping en saxofonist Dick Remelink op. De toegang is gratis. Opbrenqst bazaar Provinciaal archief digitaal toegankelijk un« t:ri:_. De bazaar die vrijdag in de gere formeerde kerk van Den Burg werd gehouden, heeft €2000,- opge bracht. Vele prijzen van de verlo ting zijn blijven liggen. Deze kunnen woensdag tussen'19.00 en 20.00 uur worden afgehaald. De nummers zijn te vinden op koopplein.nl. Met het overhandigen van de pro vinciale archieven van 1943 tot 1989 is het laatste deel van de archieven van Noord-Holland nu digitaal beschikbaar en kosteloos in te zien via www.npord-hol- landsarchief.nl.. Gedeputeerde Rinske Kruisinga droeg vrijdag het laatste gedeel te van het provinciaal archief over aan het Noord-Hollands Archief. Dit betekent dat ook dit gedeelte van het archief openbaar is en gratis en makkelijk toegankelijk voor het publiek. Belangstellenden kunnen op de website bijvoorbeeld infor matie opzoeken over de voormalige Provinciale Planologische Dienst, de Economische Technische Dienst en het directiearchief van het voorma lig Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch in Castricum. Het gemeen tearchief van Texel is niet via de site in te zien, de Texelse raad besloot vorig jaar het archief op het eiland te houden. In de publieksruimte van het Noord- Hollands Archief in Haarlem is tot en met 29 maart de expositie 'Op weg in Noord-Holland - Provinci ale wegen tussen 1575 en 2008' te zien. Dinsdag 5 februari: In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50 per kop pel. Inschrijven kan vanaf 19.30 uur. In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad. Woensdag 6 februari: In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt door Soos en SOSA een geza menlijke maaltijd verzorgd. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 19.30 uur een informatieavond over woningbouw op 't Zouteland In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur een informatie avond over de mogelijke overkapping van zwembad Molenkoog. De dorpscommissie Oosterend houdt vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Bij enkorf een bijeenkomst voor inwoners die de afgelopen twee jaar in Oos terend zijn komen wonen. Er wordt verteld over de dorpscommissie en andere activiteiten en verenigingen in het dorp. Donderdag 7 februari: Volkssterrenwacht De Jager bij Eco- mare houdt een sterrenkijkavond; met speciale aandacht voor sterhopen. nevels, melkwegstelsels en de plane ten Mars en Saturnus. Deelname kost €2.-. De kijkavond gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur gebeld worden met 06-45552708. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 5 06.50 en 19.24 u. Wo 6 07.45 en 20.15 u. Do. 7 08.55 en 20.54 u. Vr. 8 09 34 en 21.34 u. Za. 9 10.10 en 22.20 u. Zo. 10 10.40 en 22.55 u. Ma. 11 10.40 en 23.24 u. Di. 12 10.54 en 23.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog w ter. Do. 7 februari nieuwe In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klaver jasdrive. Vrijdag 8 februari: ROC Kop van Noord-Holland houdt van 17.00 tot 21.00 uur een informa tiemarkt in het gebouw aan de Kievit straat in Den Helder In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg houdt het Texelse schnjverscollectief van 19.00 tot 20.30 uur een presentatie van het in de kerstvakantie verschenen 'Tes- selse Vertelsels'. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Jan Rot en Marjolein Meijers. Entree €15.-. Diner vooraf is mogelijk. Reser veren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur twee boten in en verzorgt dan ieder een half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Er wor den geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl de Regelen voor hot Advertentleweren wc Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36.25 (e Per jaar €74.10 €71.75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. De Cocksdorp heeft een nieuwe herinnering aan de iepen die tot vorig jaar aan de Molenlaan ston den. Wethouder Peter Bakker overhandigde de dorpscommis sie donderdagavond een schilderij van Lenie van 't Noordende met daarop de voormalige karakteris tieke entree van het dorp. Het werk, omhuld door een lijst van het hout van één van de gekapte iepen, heeft een plek gekregen in het Eierland- sche Huis. De overhandiging had plaats voorafgaand aan de laat ste publieksavond over het project Ruimte voor Ontwikkeling. Het was zaterdag precies een jaar geleden dat de eerste nieuwe koningslin den langs de Molenlaan werden geplant. Turnster naar regiowedstrijden Willemijn van Rossum du Chattel van Gymnastiekvereniging Texel is zaterdag bij turnwedstrijden in De Goorn op de veertiende plaats geëindigd. Ze viel buiten de prijzen, maar haar prestatie was goed genoeg om zich te kwalificeren voor de regionale kampioenschappen, die later dit jaar worden gehouden. Van Rossum was de enige Texelse deelnemer in De Goorn. Ook Eva van der Velde had zich geplaatst, maar zij was geveld door de griep en moest afzeggen. In totaal deden 34 turners mee in de 4de Divisie Instapgroep Noord-Holland. Begeleid door trainer/coach Abdou Bahrim begon Van Rossum op de brug. Zonder succes, want bij de koprol belandde ze naast de balk. Dat was voor de jury reden haar weinig punten toe te kennen. In het vervolg revancheerde ze zich uitstekend. Haar andere oefeningen - sprong, vloer en ongelijke brug - leverden prima scores op. Ondanks het hoge niveau van de concur renten steeg Van Rossum daardoor naar de veertiende plaats. Schelpenexcursie De Strandwerkgroep van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (N JN) verzorgt zater dag vanaf 11.45 uur een schelpen excursie. Deelname staat open voor iedereen in de leeftijd van 12 tot 25 jaar, deelname is gratis. de NJN langs de hele Nederlandse kust houdt Om 11.45 uur wordt verzameld op de veerhaven (aan de westelijke kant), waarna per fiets naar het strand wordt gere den. Deelnemers dienen voor een fiets en voor eten en drinken te zorgen. Ook de excursieleiders zijn niet ouder dan 25 jaar. Opgeven kan via www.njn/nl/schelpengolf of bij Vibeke Brugge, tel. 314336. De schelpenexcursie is een onder deel van het strandweekend dat www: texe Is e a u topa q ina.nl Gerrit Konm. voorzitter van de Durper dorpscommissie, en wethouder Marian Merkelbach (cultuur) bekijken het schilderij van Lenie van 't Noordende. (Foto Jemen van Hattum/BeeUbanx Texel) Steffen en Vos clubkampioenen Peter Steffen en Nico Vos zijn kampioen geworden bij jeu de boulesclub Den Burg. De prij zen werden hen zaterdag uitge reikt tijdens de jaarvergadering in clubhuis Le Carreau aan de Slingerweg. De Krim wint derby De biljartvereniging van De Krim heeft donderdag met 16-6 de derby tegen De Doorstoot gewonnen. De Doorstoot begon goed door de eer ste twee partijen te winnen, maar hierna nam De Krim het initiatief en speelde veel beter dan de spelers van De Rog. Steffen speelde in de dinsdagcom petitie een gemiddelde van 11,94 (waar maximaal 13 punten zijn te behalen). Tweede werd Nico Vos (11,65), derde Kees de Weerd (11,42). Nico Vos werd met een gemiddelde van 11,54 eerste in de zaterdagcompetitie, gevolgd door Rob Blok (11,36) en Louis van der Vis (11,27). Voorlezen in bibliotheek In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg houdt het Texelse Schrijverscollectief vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur een presen tatie van het in de kerstvakantie ver schenen boekje Tesselse Vertelsels Diet Verschoor, onder wier leiding het collectief schrijft, houdt een inlei ding over de bundel, waarna de auteurs voorlezen uit eigen werk. De toegang is gratis. Tesselse Vertelsels bevat zeventien verhalen van Nisheetha Barnard, Brendie Lugtmeijer, Marijke van Heeswijk. Margnet de Graaff en Ali Stoer-Jippmg. Naar aanleiding van alle commotie rond het programma roept 'Mar jolein' uit de televisieserie En we gaan nog niet naar huis op haar weblog alle plattelandsbewoners op een video te maken waaruit blijkt waarom het op het platteland leuker is dan in de stad. De oproep is te vinden op http:// texelssexy.web-log.nl, YouTube en http://marjoleincitygirl.hyves.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2