TEXELSE j COURANT Texelaar betrokken bij omgeving' 'We zijn op zoek naar een nieuwe caravan' Belang sloos Wat ik zeggen Lastige huurders naar opslagterrein Pontweg Voorend naar nationale bakkerswedstrijd Familieberichten VRIJDAG 8 FEBRUARI 2008 der Kooi zijn vrijwilligers de Stichting Samen Vrijwilligers zijn er in alle soorten en maten. Sommigen zijn dag en nacht in touw, anderen zijn hoog uit een half uur per week kwijt aan hun vrijwilligerstaak. Wat ze met elkaar gemeen hebben, is dat ze zich allemaal belangeloos inzetten. De Texelse Courant ging met hen in gesprek. Deze week Kees Breeuwer en Gerard van der Kooi, respectievelijk oprich ter en penningmeester van de Stichting Samen Lappen. Mensen met een minimuminko men een geheel verzorgde vakan tie aanbieden. Dat is het doel van de Stichting Samen Lappen. De vakantiegangers worden in overleg met de sociale dienst en met pre dikanten van doopsgezinde kerken in Nederland geselecteerd. Breeu wer: 'Sommige gasten zijn zelfs nog nooit op vakantie geweest. Er staan soms reacties in het gasten boek waar je tranen van in je ogen krijgt. Zo kreeg ik bijvoorbeeld eens een brief van een moeder die met haar gezin een week in de caravan had gezeten. Haar kinde ren konden na de zomervakantie eindelijk op school vertellen dat ze ook weg waren geweest. Dat vond ze zo belangrijk.' De stichting heeft op camping Kogerstrand een vaste standplaats met caravan. De standplaats wordt betaald door Recreatie Stichting Texel (RST). De vakantiegangers worden van huis gehaald en gebracht door vrijwil ligers van Samen Lappen, hebben gratis toegang tot alle musea en zwembaden, ze krijgen huurfietsen aangeboden en mogen meevaren op de TX10. Zo zijn er nog tal van bedrijven die sponsoren. Breeuwer: Als je mensen iets aanbiedt, kun je niet van ze vragen dat ze ergens voor moeten betalen waar ze eigen lijk geen geld voor hebben. Ik vind het heel mooi dat dit allemaal kan op Texel.' Breeuwer is lekenpreker bij de doopsgezinde kerk en vindt dat hij vanuit die functie de ver plichting heeft iets te doen voor mensen die het financieel moeilijk hebben. 'Je kunt in de kerk wel ver tellen hoe het moet. maar je moet het in de praktijk waarmaken. Dat doe ik op deze manier.' Breeuwer schafte de caravan in 2005 aan. Een jaar later startte hij de stichting en verzamelde mensen om zich heen, waaronder Van der Kooi. 'Kees vroeg of ik hem wilde helpen met de financiën. Ik kom uit de zakenwereld en wilde hem graag bijstaan.' Inmiddels is de caravan aan vervanging toe. Breeuwer: 'We kunnen er dit seizoen nog mee draaien, maar daarna is het echt over. We zoeken een tweedehands caravan voor minstens vijf perso nen.' De stichting is al druk op zoek naar sponsors. Zo zijn er onder meer contacten met CampoWorld. 'Dat bedrijf heeft al eens de helft van het bedrag van een nieuwe voortent geschonken en nieuwe raamuitzetters gegeven. De direc teur zei dat ik altijd bij hem terecht kan. Wie weet wat dat oplevert.' De caravan staat het komende jaar vanaf Pasen tot de herfstvakantie op Kogerstrand. De gasten moe ten nog worden geselecteerd. 'Dat geeft altijd spanning. Er moeten wel mensen inzitten, anders staat het leeg en dat is met leuk voor de RST. Het komt ieder jaar wel goed, maar toch maak ik me daar altijd zorgen over.' Kent u iemand die geschikt is om voor deze rubriek te interviewen of bent u zelf een vrijwilliger? Bel dan met de redac tie: tel. 362621 of stuur een e-mail naar: redactie@texelsecourant.nl. Subsidie voor energiebesparing Wie voor 1 april energiebespa rende voorzieningen aanlegt en deze ook voor die datum betaalt, kan een beroep doen op de subsi- diepot van de provincie. Er is nog €40.000,- beschikbaar. Het formulier waarmee de subsi die kan worden aangevraagd, is te downloaden via www.texel.nl. For mulieren kunnen ook in het raadhuis worden afgehaald. De regeling vervalt per 1 april of eer der, als het geld op is. Voorbeelden van te subsidiëren voorzieningen zijn zonneboilers, warmtepompen, lagetemperatuurvloerverwarming, dak- en spouwmuurisolatie, isolatie van massieve muur, doe-het-zelf isolatie en HR++-glas. Jongeren moeten steeg schrobben Vier jongens uit Den Burg hebben van de week de doorgang tus sen de Hema en Treffers moeten schoon schrobben, nadat ze daar een rookbom tot ontploffing had den gebracht. Doordat daar veel plastic inzat, onstond veel rookontwikkeling, ging het brandalarm van de Hema af en raakte de doorgang vervuild. Omstanders moesten het branden de object uittrappen. De jongens, 13 en 14 jaar oud, meldden zich later bij de politie. Een van hen was herkend en er was daarna over leg geweest met de ouders. Op het bureau kregen de jongens een reprimande, waarna ze onder toe zicht van de politie de steeg moest poetsen. In de Hema en Treffers, die beide moesten worden gelucht, was verder geen schade. Ruimteveer Het heeft lang geduurd, maar ach, we krijgen er wel wat voor. Het moet ook met een uiterste precisie gebeu ren. Zeker niet overhaast en liefst op meerdere plaatsen tegelijk, zodat de kennis niet vervliegt. Neen, ze zul len u niet ontgaan zijn, die prachtig aangelegde architectonisch correcte ruimteveerhaltes aan de Pontweg. Voor als de Challenger of de Disco very na een lange reis terugkeert uit de ruimte. Op een eenvoudige manier kan de piloot aan één van de haltes aanleggen waarna de ruimtereiziger na een vermoeiende vlucht makkelijk, zonder trap, kan uitstijgen op de op hoogte gebrachte fantastische mooie uitstaprand. En dat bankje daar, in de open lucht, zie ik u denken, wat moet dat daar? Nou, dat lijkt mij logisch, even de benen strekken en op adem komen. Dat het gebit eruit waait of de toupet van het hoofd suist, zal men voor genoegen moeten nemen. Een kniesoor alleen zal hier enige vragen bij stellen. Tuurlijk, de benen niet teveel strekken anders worden deze er door een passerende brom mer of fiets ter hoogte van de knie afgereten, maar ach. Is het dan niet gevaarlijk, die rand zeg maar, voor die passanten op ijzeren rossen? Nou, 'Dit zijn onze Lego-blokken', zegt Jan Jacob Rab lachend terwijl hij een muur van betonblokken toorrt De blokken zijn stuk voor stuk vervaardigd uit res ten beton uit de betonwagens. "Vroe ger ging dat naar de afvalverwerking, tegenwoordig doen we er wat nuttigs mee.' De blokken zijn een praktisch voor beeld van het begrip maatschappelijk verantwoord ondernemen. Dat is één van de thema's van de Dag van de Texelse Ondernemer die woensdag 19 maart in Den Burg wordt gehou den. Die dag reikt de Stichting Duur zaam Texel voor de derde keer de Texelse Ondernemersprijs uit aan een Texelse bedrijf dat zich maatschap pelijk verantwoord weet te profileren. De term staat voor het zoveel mogelijk hergebruiken van afvalmateriaal, zui nig omgaan met energie en rekening houden met de omgeving. Volgens Rab, binnen Duurzaam Texel één van de stimulators van maatschappelijk verantwoord ondernemen, is Texel al enige tijd op de goede weg. Zowel kleine als grote-ondernemingen hou den zich ermee bezig en het thema bevindt zich ook allang niet meer in een door ondernemers nog wel eens sceptisch bekeken 'groene hoek'. Hij geeft toe, er moet soms tijd en ruimte zijn om toe te komen aan maatschap pelijk verantwoord ondernemen. 'Bij veel Texelse bedrijven werkt de direc teur overdag even hard mee met de rest en 's avonds zit hij de facturen te schrijven, dus dan komt het er niet altijd van ook daar nog tijd in te ste ken.' Desalniettemin heeft Texel een goede voedingsbodem. 'Veel Texe laars zijn leergieng en betrokken bij hun omgeving. En we zoeken elkaar ook eerder op, omdat we toch vaak op elkaar zijn aangewezen Dat zie je ook bij de Stichting Duurzaam Texel. Aan de overkant wordt regelmatig verbaasd gereageerd als ze merken dat er mensen uit het bednjfsleven in het bestuur zitten.' Maatschappelijk verantwoord ondernemen, hoeft vol gens Rab niet altijd groot van aard te zijn. Het gebruik van spaarlampen en hoogfrequente tl-buizen om energie te sparen, is ook al een vorm van. 'Het gaat vaak om de beleving. En het moet realistisch en haalbaar zijn. Je doet bijvoorbeeld niet van de ene op de andere dag de gaskachel de deur uit als je geen alternatief hebt.' In eigen huis vindt Rab de beleving terug in een bak met een inhoud van 35.000 liter onder het opslagterrein, waarin al het regenwater wordt opgevangen dat op het terrein en de gebouwen van RAB aan de Heemskerckstraat valt. 'Dat wordt gebruikt voor het maken van beton en om machines te spoelen. Voor het geld hoef je zo'n opvang niet aan te leggen, maar het zorgt er wel voor dat de omgeving minder wordt belast en dat het water nuttig wordt gebruikt.' In de bak wordt jaarlijks tussen de 800 en 1000 kuub regenwater opgevangen. Dat is, op droge perioden na, voldoende voor al het beton. Met verantwoord maat schappelijk ondernemen kan ook het nodige geld worden bespaard. Twee Duurzaam Bouwenbeurzen die de afgelopen jaren werden gehouden, hebben volgens Rab eveneens een steentje bijgedragen aan de verdere ontwikkeling van maatschappelijk verantwoord ondernemen. 'Daarbij zijn ook veel contacten gelegd tus sen bednjven die eigenlijk eikaars concurrent zijn, maar tijdens de beurs in eén stand stonden. Zoiets zie je terug in de Volmolen, waar ook heel veel Texelse bedrijven samenwerken.' De Dag van de Texelse Ondernemer is eveneens bedoeld om contacten tussen ondernemers tot stand te brengen. Tijdens de bijeenkomst in Stayokay zijn diverse organisaties en diensten als de Kamer van Koophan del, accountants, TexelEnergie en het CWI aanwezig om over ondernemen te praten. Rab: 'Dat is soms jammer met ondernemers, ze gunnen zich vaak de tijd niet ook eens over het vak zelf te praten.' de betonmixers achterblijven Jan Jacob Rab bij de 'Lego-blokken' die gemaakt worden van de resten beton alleen als het sneeuwt of als het don ker is zou het kunnen voorkomen dat de bestuurder van zo'n ros zonder ruimteschip gelanceerd wordt en tus sen de wachtende ruimtepassagiers beland. Daar staat tegenover dat dui zenden, misschien wel honderddui zenden, van deze ruimteveeropstap plaatsen gebruik zullen maken. Een pluim op de hoed van het HTS'ertje dat dit allemaal heeft uitgedacht. Wat zal het kosten? Paar miljoen? Daar staat wel het buitengemene plezier van de burger tegenover. Een ruim teveer heeft ook geen uitvoegstrook nodig, die vliegt gewoon over de fiet sende en brommende menigte heen op zijn weg naar Oudeschild. Heel, heel verkeersveilig. Nogmaals een pluim voor de bedenkers. En een paar ongelukjes tijdens deze, zeg maar, postmoderne aanpak van de wegafzetting nemen we op de koop toe. Zoveel moois weer op het (ons) eiland, chapeau! Of hadden we mis schien beter het geld over de duinen kunnen mieteren? Het zal toch niet? Het gemeentelijk opslagterrein aan de Pontweg wordt de plek waar huurders die extreem veel overlast veroorzaken en niet in een 'normale' woonwijk te handhaven zijn, tijdelijk worden onderge bracht. Op het stuk grond tussen de Westerweg en de Hoornder- weg worden binnenkort enkele containerwoningen geplaatst. De stichting Woontij (de voormalige Stichting Wonen Texel) zorgt voor beheer en toezicht. Aan de keuze voor het gemeentelijk opslagterrein is 'uitvoerig onder zoek' van de gemeente en Woontij voorafgegaan, meldt de gemeen te in een persbericht. Belangrijk ste argument is dat de grond niet direct aan een woonwijk grenst. De omwonenden en onder meer ook de vertegenwoordigers van de naburige volkstuindersverenigingen zijn woensdagavond tijdens een informatiebijeenkomst met burge meester Joke Geldorp en wethou der Marjan Merkelbach op de hoog te gebracht. Om op voorhand geen commotie te veroorzaken, werden de belanghebbenden kort van te voren geïnformeerd. Een van de aanwezigen vertelde de uitnodiging 's middags pas per post te hebben ontvangen. De initiatiefnemers deden hun uiterste best de belanghebbenden gerust te stellen. Zo werd verteld dat de nieuwe bewoners - veelal met een psychische stoornis en verslaafd aan drugs en/of alcohol - intensief worden begeleid door de GGZ. Er komt een portier en ook de politie werkt mee. Skeve Huze. zoals het project naar Deens voor beeld wordt genoemd, is geen eind station. De bewoners hebben het vooruitzicht terug te kunnen keren in een reguliere woning. Overigens blijft het doel de gegadigden zolang mogelijk in hun huidige situatie te begeleiden. Het gaat in eerste instantie om één woonumt. Mocht het nodig zijn, dan kunnen er ten hoogste zes contai ners worden geplaatst. Woontij heeft een bouwaanvraag ingediend voor maximaal zes units. Deze bouwaan vraag wordt vandaag in de Texelse Courant gepubliceerd. Daarna volgt een technische en welstandelijke beoordeling en gaat een artikel 17- procedure van start, waarmee een zogenoemde 'beperkte termijn vrij stelling' (voor vijf jaar) kan worden verleend. Hiertegen kan men bin nen een periode van zes weken een zienswijze indienen. Na een besluit van het college kan hierna eventu eel bezwaar worden gemaakt. Marcel Wernand, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 Waldhoorn Henny Festen (GroenLinks) opperde het te besteden aan het aanpakken van knelpunten op de openbare weg die het SIGT vorig jaar heeft beschre ven. Na schorsing werd besloten die ton in het WMO-fonds te laten en Den Hoorn op te dragen zelf naar dat geld te zoeken. Joop Groeskamp (Texels Belang) wist te melden dat inmid dels al nieuwe fondsen zijn aange schreven. Opgemerkt werd dat Den Hoorn opnieuw bij de gemeente kan aankloppen als het niet lukt eigen handig die ton te vinden, omdat de raad in december besloten heeft met extra geld over de brug te komen. Gerbrand Poster opperde nog de ton via de Voorjaarsnota te dekken ('er wordt daar zoveel heen geschoven dat dit er ook nog wel bij kan'), maar dat werd niet aangenomen. Martijn Eelman (CDA) vroeg zich nog af of het met mogelijk is de renovatie wat goedkoper uit te voeren. Visman en Vlas gaan binnenkort met de dorps commissie om tafel om de stand van zaken te bespreken. Hun cijferwerk was voortgekomen uit een dekkings plan dat het college begin dit jaar op tafel had gelegd Daarin had het dekking gezocht voor een totaal van €243.000,- (bovenop een subsidie van €150.000,- die al gereserveerd was), maar dat was volgens Vlas en Visman niet de bedoeling. Volgens hen moest de gemeente garant staan voor wat Den Hoorn uiteindelijk nog tekort zou komen. Met aftrek van de lening en de genoemde ton trekt de gemeente nu €50.000,- extra uit voor De Waldhoorn (uit de algemene reserve) en wordt de dorpscommissie opgedragen een bij elkaar gespaard bedrag van €6.089,- in het dorpshuis te steken. Het voorstel om het volledige budget voor investeringssubsidies aan het dorpshuis te besteden (€32.000,-) is definitief van de baan. de nationale jeugdvakwedstnjd Brood Cissy Voorend uit Den Hoorn zit pas in het eerste jaar van de oplei ding brood en banket van ROC Horizon College in Heerhugo- waard, maar mag nu al meedoen aan de landelijke jeugdvakwed- strijd Brood- en Banketbakker. Ze won op 30 januari de wed strijd voor de regio noord-west en mag op 23 april meedoen aan het Nederlands kampioenschap. Voor de wedstrijd moest ze zes krentenbollen en zes gevulde koe ken bakken. Vooral de krentenbol len scoorden hoge ogen. 'Ze waren goed van kleur en hadden een mooie vorm. Ik had nog nooit krentenbol len gebakken.' De gevulde koeken bakte ze bij bakkerij Timmer, waar ze stage loopt. 'Normaal gesproken krijgen bakkers het deeg ingevroren aangeleverd, maar ik heb het zelf gemaakt.' Ze leverde de krentenbol len en de koeken op school in en de school verzond het naar Amster dam. 'Het was een verrassing toen ik door school werd gebeld dat ik had gewonnen. Helaas had ik met meer genoeg tijd om naar de prijs uitreiking te komen Het Horizon College was blij met de goede prestatie van Voorend. De school had het goed gedaan want ook de derde prijs ging naar een leerling van het Horizon Col lege. Voorend won een beker en een oorkonde en plaatste zich voor de landelijke wedstrijd. Daar gaat het er anders aan toe dan in de regionale wedstrijd. 'We krijgen dan op de dag zelf te horen wat we moeten bakken.' Als ze Nederlands kampioen wordt, mag ze naar de internationale wedstrijd in Zwitser land. 'Ik heb geen idee of ik dat red. Het ligt eraan hoe goed de andere deelnemers zijn. KLV presenteert computersysteem De Vereniging van Kleine Logies Verstrekkers (KLV) verzorgt twee informatieavonden voor haar leden. De eerste, op maandag 18 februari, is bedoeld voor de leden die kam peren bij de boer verzorgen. De tweede, op dinsdag 19 februari, is voor hen die logies en ontbijt aan bieden. Op beide avonden wordt de mogelijkheden gepresenteerd van het computersysteem KLV+, dat zowel voor logiesverstrekker als toerist handig in gebruik is. Zo krijgt de toerist na het invoeren van enkele gegevens op de site www. mooitexel.nl een overzicht van de beschikbare accommodatie. Namens de aangesloten logiesver- strekkers wordt een paar dagen voor aankomst van hun gasten een professionele welkomstmail verstuurd, evenals de agenda van Texeltoerist, een routebeschrijving en informatie van TESO. KLV intro duceert volgende week een CD ROM, met uitgebreide instructie voor de leden. Beide bijeenkomsten worden gehouden bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg en beginnen om 20.00 uur. Vrouw bestolen van portemonnee Een vrouw uit Den Burg is van de week in het TESO-gebouw in Den Helder bestolen van haar porte monnee en autosleutels. Ze had die laten liggen op het toilet. Toen ze daarachter kwam, waren de goederen al gevlogen. Een getuige had volgens de politie echter gezien dat een 39-jarige 'bekende drugs gebruiker' uit Den Burg naar het zelfde toilet was geweest. De man werd op het eiland opge wacht door de politie en op het bureau bekende hij de portemonnee en sleutels te hebben meegenomen. Hij had de portefeuille leeggehaald en daarna met de autosleutels over boord gegooid. Met name dat laatste was volgens de politie erg vervelend voor de vrouw, omdat zij geen reservesleu tels meer had. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. De poli tie nam ook nog een kleine hoeveel heid heroine in beslag die hij voor eigen gebruik bij zich had. Na alle fijne jaren die we met haar mochten be leven, hebben wij geheel onverwachts afscheid moeten nemen van onze lieve moeder, schoon moeder, oma en overgrootmoeder Sabina de Jong-Janasik weduwe van Ritske dé Jong Richtje en Rien Maria en Willy Klaas, in herinnering Gauke Antje en Rens Adam en Cindey Christina en Han Gerne en Simon Klein- en achterkleinkinderen „Gollards" De Zes 12. 1791 EX Den Burg Mam is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel". Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 8 februari van 19.30 tot 20.30 uur en na afloop van de begrafenis in het uitvaartcentrum. Een kort samenzijn zal worden gehouden op zaterdag 9 februari om 13.30 uur in het uitvaart centrum. Aansluitend zuilen wij mam begelei den naar haar laatste rustplaats bij vader op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Correspondentieadres: Fam. Bakker, De Wittstraat 22, 1792 BP Oudeschild. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen Stefan Yvonne en Sjoerd Vivian Monique en Patrick Tara voor de blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van onze allerliefste moeder, oma en overgrootmoeder FEM LEGIERSE-SLIK Familie Legierse Den Burg, februari 2008

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3