Texels Vrouwenkoor werkt serieus aan hoog niveau Gerrit Gerrits: nette liedjes en smerige verhalen 'Naadloos van de ene stijl in de andere' Texelaars EN DE muze ft J^erkdiensten Medische zorg Hulpverlening oud Papier Radio Texel jQfi.l TEXELSE g COURANT VRIJDAG 8 FEBRUARI 2008 Bij het 25-jarig bestaan van 'zijn' koortje zwaait dirigent Gerrit Ger rits af. Vanaf 22 februari neemt hij als lid-zanger plaats 'op de achterbank'. Voor die tijd is hij nog volop in functie tijdens Texel Zingt. Een goed moment om de schijnwerpers te richten op de oud-onderwijzer en dirigent van het Koortje van Gerrit. Na de kweekschool in Den Helder, afgesloten met een 3 voor muziek theorie en een 9 voor zingen en militaire dienst, werd Gerrits onder wijzer op de Thijsseschool in Den Burg, waar hij zo'n 23 jaar met veel plezier les gaf. 'De school is belang rijk geweest voor het koor', vertelt hij. 'Op kamp gingen altijd moe ders mee en werd er veel gezon gen. Mieke Rietveld kwam toen op het idee van een koortje. De eerste avond kwamen er vijf mensen, de tweede avond tien. Zo groeide het snel en inmiddels hebben we dertig leden, zowel mannen als vrouwen. Het koortje werd 'De Blijde Galmers' gedoopt. Ik geloof niet dat we ooit daarmee naar buiten zijn getreden, en dat is maar goed ook. Later werd het 'Het koortje van Gerrit', dat heb ik uiteraard niet zelf bedacht.' Aan vankelijk repeteerde het koortje in Het Houten Paleis, een houten keet, maar met de komst van dominee Wisman als lid werden de repetities verplaatst naar de hervormde kerk. 'We mogen de kerk gebruiken, maar niet de verwarming. We hebben daar wel staan zingen met vijf graden onder nul.' Als kind was Gerrit een van de aller eerste leerlingen van de muziek school. In die tijd was de directeur, 'mijnheer' Rijf, de enige leraar. 'We hebben heel veel bij hem gezongen, dat vond ik geweldig. Met handge baren (het zogeheten handzingen) leerde hij ons tweestemmig zingen, prachtig. Ik heb veel aan hem te danken, maar vond het toch geen leuke tijd. de sfeer was niet prettig.' In de loop van de tijd kwamen er meer leraren en leerde Gerrit blokfluit spelen. Van Jan Visser. 'Dat vond ik fantastisch, ik gebruik nog steeds de blokfluit bij het instuderen van de liedjes. Ik loop de hele dag te zingen en te fluiten, maar echt goed zingen kan ik niet meer. Na een zware burn out ben ik lang ziek geweest. Door stress en fout stemgebruik heb ik mijn stem in die periode in de ver nieling geholpen. Nu kan ik niet alles meer goed meezingen, maar speel ik op de blokfluit iets voor of begeleid ik het koor als dat nodig is. De blok fluit heb ik altijd bij me in de tas.' Het Koortje van Gerrit kan putten uit een breed repertoire, dat inmid dels uit zo'n 120 nummers bestaat. 'Je kunt het zo gek niet bedenken of wij zingen het. We hebben Bach en Schubert in onze map zitten, maar ook liedjes als Ketelbinkie, Klein vogelem. De klok van Amemui- den, socialistische strijdliederen en 'rechtse' liedjes. Zelf ben ik onge lovig, maar christelijke liederen vind ik mooi: hoe gedragener hoe beter. We zingen veel canons. Nederlands, Frans, Engels, Oekraïens, we doen het allemaal. Alle leden kunnen iets inbrengen en zo krijg je de meest verschillende en soms gekste din gen. Ons succesnummer is De Grote Sultan heeft gefuifd, dat zingen we ook op Texel Zingt. 'We treden drie of vier keer per jaar op', meldt Gemts. 'Onze beste klan ten zijn de Gollards en het Verpleeg huis. Het is leuk om daar te zingen. De mensen kennen de liedjes die wij uit ons boek zingen vaak uit het hoofd. Er is een vrouw voor wie we altijd De veldmuis moeten zingen, ledereen zingt dat dan uit volle borst mee. Behalve in de zorgcentra zin gen we in kerkdiensten, bij begrafe nissen, bij leden die vijftig worden en op mijn verjaardag. Voor feestelijke geledenheden maken we altijd spe ciaal een lied. Voor Texel Zingt doen we dat ook.' De belangrijkste drijf veer in het koor is de gezelligheid. Wekelijks verdwijnt een groot aantal leden na de repetitie naar de 12 Balcken. Jaarlijks hoogtepunt is het gezamenlijk etentje rond 22 febru ari, de datum van oprichting. Die datum zal dit jaar dus in het teken staan van het 25-jang bestaan en het afscheid van Gerrits als dirigent. Op de vraag of dit hem droevig stemt, klinkt het resoluut: 'Nee, helemaal niet. Ik stop ermee omdat het me te zwaar wordt. Ik heb de neiging alles naar mij toe te trekken, kan moeilijk iets afstoten. Na 25 jaar vind ik het mooi geweest. Ik hoor in het koor weieens wat gemompel, het koor is geloof ik onderhand wel aan iemand anders toe. En ik stop natuurlijk niet helemaal, ik blijf nog gewoon lid. Wc hebben straks dne nieuwe dingen- ten. Drie leden uit het koor, Gonnie Groot, Mark Fonds en Hans Witte, volgen mij op en ik heb er alle ver trouwen in dat zij dat goed kunnen.' Naast het hanteren van de dirigeer stok en de blokfluit speelt Gerrit Gerrits zijn rol in het Maritiem- en Juttersmuseum. Hij is aangesteld als collectiebeheerder, maar staat vooral bekend om zijn bijzondere juttersver- halen. Hoe komt hij daar aan? 'Ach, iemand vindt wat, bijvoorbeeld fles senpost, en komt met z'n verhaal. Ik dik dat wat aan en dan heb je iets aardigs. Zo is er het beroemde ver haal van de badeendjes: ooit sloeg er ergens op de oceaan een lading badeendjes overboord. Die badeendjes worden nu nog steeds ingezet bij wetenschappelijk onderzoek. Af en toe spoelt er weer eens zo'n eendje ergens in de wereld aan en dan hoop je dat ze de gege vens opsturen. Verder is er een oud Texels verhaal De laarzen van het lijk dat erg populair is. De mensen willen graag smerige verhalen horen, dus die krijgen ze van mij ook. Eén keer was er een groep artsen op bezoek. Toen ik het verhaal van de laarzen begon te vertellen, kwamen zij met nog veel viezere verhalen. Ik leid dus eigenlijk een dubbelleven: op het koor zingen we nette liedjes, maar in het museum vertel ik smerige verhalen.' Lida Wels Zondag 10 februari 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst, ds. PA. den Braanker, afscheid en bevestiging ambtsdragers. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst, ds P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. C.F Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend 9 30 u. ds. PC. Barnard: 19.00 u. mw K.M. Dijkerman De Cocksdorp: 11.00 u. ds. PC Bar nard Oudeschild: geen dienst ivm reparatie kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 u. zr H Wouwenaar. extra collecte doopsge zinde broederschappen op Java. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds H.A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10 45 u. herenkoor. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing. 10.30 u. Hoe kunnen jongeren het hoofd bieden aan de huidige cn- sie? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Geen enkel wapen zal iets tegen ons kunnen uitnchten. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086; 314727; 314669: 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53ADen Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223- 650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisservice, Schoonoordsin gel 44, Den Burg, tel. 321461. - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voe ding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel. 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen- 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp. tel. 311477. www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantoor uren 319413 (De Nieuwe Skuul). Ano nieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@bnjder.nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y Olthof. Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Werk aan de weg Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat De papierwagen komt in de volgende straten 4. Thijs- selaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. Van 11 tot 17 februari zijn de vol gende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden. Den Burg: Emmalaan tussen Haffelderweg en Schilderend (OSG bereikbaar via Reijer Keijserstraat. Slingerweg en parkeerplaats): Gasthuisstraat tussen Beatrixlaan en Lijnbaan. Oudeschild: De Vang tussen Laagwaalderweg en ingang van De Hamster (De Ham ster en andere bedrijven bereikbaar via IJsdijk). Eierland: Postweg tussen Muyweg en Oorsprongweg (benzine pomp bereikbaar via Muyweg): een richtingverkeer op Slufterweg tussen Hoofdweg en Zanddijk (rijnchting naar de Zanddijk) Den Hoorn: Klif (Klif 12 en 23 bereikbaar via Naalrand). TEXELSE JcOURANI LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Der, Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advartonUecontracten en Aanbiedingen daartoe zl|n van toepassing de Regelen voor hot Advertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 i Per jaar €74,10 €71,75. Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement; Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit baptisten gemeente Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00 u Natuurwijzer 13 00 u. Noud draait deur (Neder landstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u.Frans gaat het doen (muziek) 16 00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.30 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u, Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Vandaag: Het jubileum van het Texels Vrouwenkoor 20.00 u Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden Andere samenstelling cultuurcommissie De gemeentelijke adviescommis sie die zich bezig houdt met kunst en cultuur verandert wat betreft samenstelling en bevoegdheden. Dat is het gevolg van een nieuwe opzet van het cultuurbeleid, volgens de nota die in september werd vast gesteld. De leden van de adviescommissie nieuwe stijl worden benoemd door b en w op basis van hun ervaring en deskundigheid op de diverse beleids- teneinen. Het zijn dus met meer de vertegenwoordigers van bepaalde geledingen. De commissie zal zich gevraagd en ongevraagd uitspreken over kunst, monumenten, archeolo gie, cultuurlandschap, musea, historie, festivals, evenementen, cultuureduca tie en de besteding van het fonds dat voor kunst en cultuur beschikbaar is. De nieuwe regeling gaat per 1 mei in. Het college werft dan nieuwe commis sieleden. Tot die datum blijft de oude commissie actief, zodat de afhande ling van aanvragen voor bijdragen uit het fonds voor kunst en cultuur niet wordt vertraagd. Het samenwerken met professionele musici en solisten vormt een extra stimulans voor het Texels Vrouwenkoor. foro Beekibar* Te,en Het brengen van kwaliteit staat voorop bij het Texels Vrouwen koor, dat dit jaar het 25-jarig jubi leum viert. Zowel in muzikaal als organisatorisch opzicht is het inmiddels uitgegroeid tot een koor van naam. De weliswaar kleine vereniging timmert al sinds de oprichting stevig aan de weg om op een naar Texelse maatstaven hoog niveau naar buiten te tre den. Daarbij horen een flinke dosis zelfkri tiek, serieuze repetities en voor elk lid eens per twee jaar een stemtest. 'We streven kwaliteit na. Daar zijn we heel eerlijk in. Dat wil niet zeggen dat het bij ons niet gezellig is. We hebben het erg leuk met z'n allen. Maar we zijn geen gezelligheidsver eniging. In onze statuten staat dat we de zangbeoefening willen bevor deren en ontwikkelen. Dat klinkt wat hoogdravend, maar het is wel zo en we proberen het waar maken', vertelt voorzitter Ina Platte. 'Zo organiseren we onder meer de inmiddels wel bekende zomerconcerten. Er wordt ieder jaar hard naar deze concerten toegewerkt. Een extra stimulans is het samenwerken met de veelal pro fessionele musici of solisten die we hiervoor uitnodigen.' Het streven het 'zo goed mogelijk te doen' wordt algemeen gedragen bin nen het koor, vertelt secretaris Mari anne Waverijn. 'Het is niet verplicht thuis te studeren, maar de meesten doen dat wel. We zijn erg kritisch op onszelf. Het gebeurt wel dat onze dirigent zegt dat hij iets goed vindt klinken, -terwijl wij dat zelf helemaal niet vinden. Dan zingen we hetzelfde stuk nog een keer en desnoods nog een keer en nog een keer. Er wordt goed geluisterd. Met de jaren is het niveau gestegen. Ik ben zelf nog niet zo lang lid, maar nu we voor de jubi leummatinee een programma met oude succesnummers instuderen, zegt de dirigent soms: Weten jullie nog hoeveel moeite het kostte toen we dit voor het eerst deden?' Platte: 'Ik heb altijd aan muziek gedaan, maar ontdek bij mijzelf nog steeds vooruitgang. Een kwestie van inzicht en ervaring.' De gedrevenheid van veel leden blijkt ook uit de extra oefeningen die buiten de repetities om worden gehouden. Bestuurs lid Marja Witte: 'Mensen komen in groepjes bij elkaar om thuis te oefe nen. Je ziet ook vaak dat nieuwe leden onder leiding van een ervaren iemand proberen zich het repertoire snel eigen te maken, ledereen wil zo goed mogelijk voor de dag komen.' Het Texels Vrouwenkoor staat ai 22 jaar onder leiding van dirigent Arie Groen. Annemiek Jasper is de vaste pianiste. Zij begeleidt het koor tijdens de concerten en in de laatste repeti ties die daaraan voorafgaan. Platte: 'Het ledental schommelt tussen de vijfenveertig en vijftig. De afgelopen paar jaar hebben we gelukkig een paar nieuwe zangeressen mogen verwelkomen. Slechts een enkeling heeft moeten afhaken. Actief leden werven doen we niet of nauwelijks. Na de zomervakantie vermelden we altijd in de Texelse Courant dat nieu we leden welkom zijn.' Daarnaast vormden de zomerconcerten soms aanleiding eens nader kennis te maken en een repetitie bij te wonen. ledereen kan in principe lid worden. Wél moeten kandidaat-leden een kleine stemtest doen. Bedoeling is een idee te krijgen van het bereik - de hoogste en laagste noot - van de zangeres in kwestie en van de zuiverheid. Om de kwaliteit van het koor te bewaken, moet ieder koorlid deze test eens in de twee jaar doen. In het uiterste geval kan iemand worden gevraagd te stoppen, maar in de praktijk gebeurt dat eigenlijk nooit. Het repertoire dat het koor beoefent, is erg breed. Platte: 'Van Renais sance tot eigentijdse close harmony, van opera tot klassieke liederen en van Byzantijnse kerkmuziek tot The Beatles. En een enkele keer doen we ook iets uit een musical. Vooral close harmony is een uitdaging door de mooie, maar lastige harmonieën. Onze dirigent maakt speciaal voor ons bewerkingen van bestaande stukken. Met Texel Zingt zingen we opera, close harmony en ook bar bershop. Voor het zomerconcert zijn we bezig met moderne stukken van Hendrik Andriessen, maar ook met Tantum Ergo van Faurè. Die vari atie is leuk voor het publiek én voor jezelf. Dat je in één concert naadloos van de ene in de andere stijl over gaat en die met evenveel verve ten gehore brengt. Dat is toch wel type rend voor het Texels Vrouwenkoor.' Om het jubileum luister bij te zetten, organiseert het gezelschap dne bij zondere evenementen. Het eerste is Texel Zingt op zaterdag 16 februari, waarbij zeventien koren samenko men in de hervormde kerk van Den Burg (zie ook het artikel elders in deze krant). Het traditionele zomer concert op vrijdag 20 juni belooft extra attractief te worden dankzij een speciaal voor de gelegenheid samengesteld koor, met overwe gend Texelse zangers en zangeres sen die op basis van hun kwaliteiten zijn gevraagd. De organisatie meldt trots dat zij werken ten gehore zullen brengen 'van een gehalte dat voor Texel uniek genoemd kan worden'. Het jubileumjaar wordt afgesloten met een matinee op zaterdag 23 november. Op het programma staan 'muzikale hoogtepunten uit een memorabele concertgeschiedenis'. Om alle activiteiten te bekostigen, zijn de leden op pad gegaan om sponsors te werven. Bedrijven (en eventueel ook particulieren) kon den voor een bedrag van €25,- per concert een bijdrage leveren aan het welslagen van het jubileumjaar. Platte: 'Daar werd heel positief op gereageerd. Dat is erg fijn, want dat betekent dat ons koor breed wordt gedragen op Texel.' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9