Jaren veertig centraal bij Oosterend Present TEXELSE 2 COURANT A§enda teso texelse'^courant oPIËNie Koperblazers in kerk De Waal jeslaagd $5; fft DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 FEBRUARI 2008 Dinsdag 12 februari: Kianna Combé van Udjat in Oosterend verzorgt en cursus zi|deschilderen. Meer informatie is te vinden op udjat- texel.nl. De Stichting Woontij houdt van 16.00 tot 18.00 uur een speciaal spreekuur over veranderingen in de toewijzing van woningen. Dat gebeurt op het kantoor aan de Thijsselaan in Den Burg. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur het maandelijks diner van de SWOT. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Woensdag 13 februari: Om 11.00 uur begint onder leiding van een boswachter een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul. Reser veren bij Ecomare, tel. 317741. In café SamSam in De Koog wordt de derde speelavond van de compe titie 'Raad een lied of niet' gehouden. Publiek is welkom om mee te spelen. Bij Rachel Kruk in Oudeschild wordt een avond gehouden van de Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk. Aanmel den via tel. 322734. Aanvang 20.00 Donderdag 14 februari: In het EO-programma 'Helpende Hol lander' op Nederland 2 wordt vanaf 17.09 uur aandacht besteed aan het Kondanani-project in Malawi, waaraan ook Texelse fondsen bijdragen. Vissenjbioloog Adriaan Rijnsdorp van Wageningen IMARES uit IJmuiden verzorgt de derde in een serie win- terlezingen, georganiseerd door Eco mare. Hij spreekt over veranderingen in de natuur in de Noordzee. De lezing Hoogwater te Oudeschild Di. 12 10.54 en 23.54 u. Wo. 13 11.20 u. Do. 14 00.24 en 11.44 u. Vr. 15 01.04 en 12.30 u. Za. 16 02.10 en 14.20 u. Zo. 17 04.14 en 16.10 u. Ma. 18 05.44 en 17.57 u. Di. 19 07.15 en 19.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Donderdag 14 februan eer ste kwartier. Zaterdag 9 februari spnngtij. Zondag 10 februan zon op 8.05, zon onder 17.44 uur. vindt plaats in Ecomare en begint om 20.00 uur. Toegang €2,50. inclusief een kopje koffie of thee. Vrijdag 15 februari: Natasja Garritsen houdt van 10.00 tot 22.00 uur open dag in haar nieuwe winkel in paardensportartikelen aan de Schilderweg in Oudeschild. Bij de Jacob Daalderschool in Oos terend wordt van 17.30 tot 20.00 uur fancy fair gehouden. Op uitnodiging van volkssterrenwacht De Jager verzorgt professor Kees de Jager een lezing met de titel 'De geëx plodeerde komeet'. De lezing vindt plaats in De Slinger bij Ecomare en begint om 20.00 uur. Entree €5,-; donateurs mogen gratis naar binnen. TESO zet vrijdag 15 februari van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wacht tijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenrnl Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. 'From a fairy tale' nieuw stuk De Boer Op de orkestendag die de geza menlijke Centra voor de Kunsten Noord-Holland op 23 februari hou den, gaat een nieuw stuk van de Texelse componist Ed de Boer in première. De orkestendag wordt gehouden in de Philharmonie in Haarlem, het stuk heet From a Fairy Tale. Aan de Orkestendag wordt meege daan door orkesten, samenspelgroe- pen en individuele musici van 12 t/m 18 jaar. De dag staat onder leiding van hoornist en dirigent Jacob Slag ter. Er vinden de hele dag repetities plaats, waarna 's avonds het inge studeerde voor publiek ten gehore wordt gebracht. Dit concert eindigt met een gezamenlijk optreden van Alphacursus Wie zich wil verdiepen in het geloof en daarover wil praten, kan terecht bij de Alphacursus, die dinsdag 19 februari van start gaat. Gedurende tien bijeenkomsten proberen de deelnemers aan de hand van vra gen en gesprekken zich 'te vernieu wen in denken en doen'. Plaats en tijd van samenkomst wordt in over leg met de deelnemers vastgesteld. Opgeven kan bij A. Zegers (tel. 313355), J. de Graaf (tel. 319535) en P. Brouwer (tel. 320114). Valentine Dance in café Le Berry Café Le Berry in De Koog biedt zaterdag 16 februari onderdak aan een groot dansfeest, ter gelegenheid van Valentijnsdag Valentine Dance Party genoemd. Daarbij brengen drie DJ's volgens een persbericht 'de swingendste en groovy house sounds ten gehore om iedereen met z'n geliefde (of zonder) uit z'n dak te laten gaan'. Onder de danslustigen wordt een weekend Parijs voor twee personen verloot, aangeboden door Reisbureau Texel. Het feest begint om 23.00 uur, de toegang is gratis. alle deelnemers. Speciaal voor dit concert schreef De Boer zijn From a Fairy Tale, voor muziekschoolorkest en harmonieorkest. De compositie bestaat uit vijf delen: Once Upon a Time, Sorrow, Fight, Happy End en They lived happily ever after. Het bijzondere is dat het stuk niet geschreven is voor een typische bezetting, maar dat alle instrumenten waarop aan muziekscholen wordt les gegeven, kunnen meespelen. Het concert begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt €13,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Philharmonie, tel. 0900-5111 222 en vanaf een uur voor aanvang. Bestellen kan ook via www. philharmonie.nu. Kledingmarkt In De Schakel naast de hervormde kerk van Den Burg wordt vrijdag 7 en zaterdag 8 maart de jaarlijkse kle- dingverkoop gehouden voor Ineus de Oris in Roemenië. Dit dorp is mede door Texels geld een ontmoe tingsplaats ingericht voor mensen die in armoede leven. Wie voor dit doel schone, nog te dragen kleding wil afstaan, kan terecht op maandag 18 februari van 9.00 tot 12.00 uur en op donderdag 6 maart van 10.00 tot 16.00 uur. Ook speelgoed voor kinderen is welkom. De verkoping wordt gehouden op vrijdag 7 maart van 10.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 8 maart is De Schakel geopend van 10.30 tot 13.30 uur. De kleding die niet wordt verkocht, wordt naar Roe menië gebracht. Mensen die niet in staat zijn hun kleding zelf naar De Schakel te brengen, kunnen contact opnemen met Nannie de Haas (tel. 312298), Joop Kramer (tel. 312464) of Rensche Rienstra (tel. 313878). Meer informatie over het project is te verkrijgen bij Ria van der Vis (tel. 314850), die vorig jaar in Roemenië is geweest. Salsa-avond Salsa Texel houdt zaterdag 16 febru ari een salsa-avond in De Compag nie in Oudeschild. De avond begint om 21.30 uur, de toegang is gratis. Verkracht Opgestuwd in de vaart der volke ren. Een loffelijk streven? Soms wel. soms niet. Neem nu Oost. Voorheen een lieflijke nederzet ting, loom liggend in de kromming van de Waddendijk. Oost had nog iets authentieks, was nauwelijks aangetast door de gehaaste tijd. Een toeristische trekpleister voor de rustzoeker. En nu? Wie schetst mijn afgrijzen toen ik er dit zonnig weekend de fiets doorheen stuur de. Tot de zwarte schuur op de hoek van de Zwinweg is het brede fietspad langs de Oosterweg nog te pruimen, maar dan begint de zichtbedervende ellende. Brede witgekalkte biggenruggen, die een betegelde fietsheirbaan scheiden van de normale weg, waarin een achterlijke, onverwachte versmal ling is aangelegd. 'Veiligheid' zal wel het excuuswoord in deze wezen. Tegen de skyline van Oost een woud van overbodige borden, grootsteeds aandoend, aanblik en landelijk gevoel verpestend. Ik begrijp het beleid hierachter niet. Waar aan de ene kant enorm gesteggeld wordt om ons eilan- delijk leven te stollen in de tijd van Thijsse, wordt aan de andere kant, onder het al genoemde mom van veiligheid, een stuk van het eiland bruut verkracht. En is het door het fietspad veiliger geworden? Zolang je er op rijdt wel, maar de punten waar je moet oversteken zijn dat zeker niet. Ik daag de wegplanners uit eens achter dat bureau vandaan te komen en per fiets de diverse paden op ons eiland te bekijken op stroomlijn en oversteekpunten. Per fiets is dat een heel andere ervaring dan er per auto langs rijden. Ik heb het idee dat zodra het heilige woord 'veiligheid' valt als uitvoerings- c.q. aanbestedingsargument er ineens met meer goed hoeft te worden nagedacht. Terwijl het juist dan een zaak is van goed opletten. Pien Verberg Vroeg voorjaar Het zonnige weer van afgelopen weekend lokte vreemde gasten naar het eiland. Zo kiekte Martin Maat zondag deze flamingo in de natuur gebieden aan de oostkant van het eiland. Het betreft een zeldzaam heid, want dergelijke vogels komen in Nederland met voor. Wellicht is het een uit gevangenschap ont snapte flamingo. Het feest begint officieel op don derdag om 10.00 uur in de feesttent die deze keer door Texel Events van Hermann Boks wordt geëxploiteerd. Tussen de middag is de gezamen lijke maaltijd en na de opvoering van het historisch spel is er feest in de feesttent. Er werd een oproep gedaan aan Oosterenders geen vrienden en familie van buiten het dorp mee te nemen naar de geza menlijke maaltijd. Dat moet voorko men dat er, zoals vijf jaar geleden, voor inwoners van Oosterend geen plek meer is. Vrijdag staat in het teken van straat theater, zaterdag wordt er een grote markt gehouden en 's avonds is er opnieuw feest in de feesttent. Woensdagavond wordt daar vol gens traditie een reünie voor oud- Oosterenders gehouden. Zondag ochtend is er nog een kerkdienst in de tent, maar dat valt buiten de verantwoordelijkheid van de Stich ting Oosterend Present. Het bestuur daarvan wordt gevormd door Corina Bakker, Frans Visman, Ankie de Klerk, Esther van der Vis, Marijke Stark, Arjan Trap, Hans Daalder en Witse van Sijp. De laat ste is nieuw in de stichting, de rest was al eerder bij Oosterend Present betrokken. (Fofo Jeroen van HallumlBeeldbank Texel) kels kijken. 'Let wel goed op dat geen kleding uit de jaren vijftig of zestig wordt gepakt, want dat kan niet.' Mannen hoeven deze keer geen baard te laten groeien zoals vijf jaar geleden. 'Maar het wordt wel op prijs gesteld als de vrouwen tegen die tijd permanent of watergolf in het haar hebben.' De presentatie werd opgeluisterd met een gele genheidskoor dat onder leiding van accordeonist Jan Bakker enkele verzetsliederen zong die ook tijdens het historisch spel te horen zijn. Het programma wijkt niet veel af van de vorige editie in 2003. 'Nieuw is een kindermarkt en een kinderdis co', aldus Hans Daalder, voorzitter van de Stichting Oosterend Present. Visserijbioloog verzorgt lezing Visserijbioloog Adriaan Rijns dorp van Wageningen IMARES uit IJmuiden verzorgt donderdag 14 februari de derde in een serie winterlezingen, georganiseerd door Ecomare. Rijnsdorp spreekt over veranderin gen in de natuur in de Noordzee en Willem Barendsz In verband met een reünie van zee vaartschool Willem Barendsz op Terschelling op 29 maart is H.H. van Kampen uit Tessenderlo op zoek naar oud-leerlingen. Mensen die in de jaren 1957-1961 de school heb ben bezocht - zowel stuurlieden als machinisten - kunnen contact met hem opnemen. Het contactadres is H.H. van Kampen, Zavelberg 11B 3980 Tessenderlo, tel. 0032- 13663870, e-mail markam@caiway. nl. Voor nieuwe Oosterenders werd op verzoek van de zaal een algemene uiteenzetting gegeven over het eve nement dat sinds 1959 bestaat en voor de elfde keer wordt gehouden. Daalder: 'Als je ermee in aanraking komt, is er grote kans op besmet ting. En dan is er maar één medicijn: gewoon meedoen.' Fancy fair In en bij de Jacob Daalderschool in Oosterend wordt vrijdag de jaarlijk se fancy fair gehouden. Het thema dit jaar is China, waar het het jaar van de rat is. Geheel in het kader van het thema zijn er een rad van avontuur en een Chinees restaurant. Voor de kinderen zijn er spelletjes en ze kunnen zich laten schminken. In verband met de modernisering van de school zijn er ook oude wandkaarten te koop. De fancy fair, bedoeld om fondsen te werven voor de aanschaf van schoolboeken, duurt van 17.30 tot 20.00 uur. de oorzaken daarvan. Hij gaat daar bij in op uiteenlopende vragen: Waar is de kabeljauw gebleven? Gaan de schol en de tong ook verdwijnen of juist niet? Gaan de mul en de zeebaars vooruit? Is er invloed van de klimaatverandering te bespeuren of van de visserij? Zijn er nog meer oorzaken van veranderingen? Hoe zal de natuur van de Noordzee er in de toekomst uitzien? De lezing vindt plaats in Ecomare en begint om 20.00 uur. Toegang 2,50, inclusief een kopje koffie of thee. Reserveren is niet nodig. Voorspeelavonden op muziekschool Leerlingen van de Muziek- en Dans school laten komende week hun vorderingen horen op twee voor speelavonden. Maandag 18 febru ari presenteren leerlingen op piano, gitaar, koper en blokfluit zich en zal er een optreden zijn van enkele aan komende zangers. Woensdag 20 februari komen leerlingen op saxo foon, dwarsfluit en gitaar aan bod. Belangstellenden zijn welkom in de voorspeelruimte aan de Wilhelmina- laan in Den Burg. De presentaties beginnen om 19.00 uur. Oosterenders tonen kleding uit de jaren veertig die tijdens Oosterend Present moet worden gedragen. De jaren veertig staan centraal bij Oosterend Present. Dat is bekend gemaakt tijdens een drukbezoch te presentatieavond zaterdag in dorpshuis De Bijenkorf. Thema van het evenement, dat wordt gehpuden van donderdag 31 juli tot en met zaterdag 2 augustus, is Vrijheid. Het historisch spel, net als vijf jaar geleden geschreven door Ina Schra- ma en Arjan Trap, speelt zich af in Oosterend en omgeving tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog. Een opa verhaalt aan de hand van foto's die zijn kleinkinderen op zol der vinden over zijn familie. Zijn vader is kastelein van Het Wapen van Amsterdam, een café midden in het dorp. Zijn zus zit in het verzet en zijn broer is aanhanger van de NSB. Schrama: 'Aan de orde komt hoe Oosterend zich staande houdt in de moeilijke tijd, hoe een Engelse bommenwerper wordt neergescho ten, de piloot wordt gered en hoe onderduikers worden geholpen.' De tewerkstelling van alle Texelse mannen tussen de 18 en 35 jaar in Assen en de Russenoorlog pas seren eveneens de revu. Volgens Schrama wordt het een verhaal waarbij alle partijen goede en kwade kanten hebben. 'Evenals moed en overtuigingen van waaruit keuzes worden gemaakt. Die overtuigingen zorgen in de familie voor verdriet en blijdschap.' Hèt historisch spel biedt plaats aan maximaal 250 spelers. Tijdens de presentatieavond stonden Ooste renders in de nj om zich aan te melden. Het wordt gespeeld op het feestterrein op woensdagavond 30 juli en donderdagmiddag 31 juli. Het is niet waar gebeurd. 'Maar het had zich wel zo kunnen voordoen', aldus Schrama. Kleding Oosterenders werd verzocht zich tijdens Oosterend Present te kleden in kleding uit de jaren veertig. Als voorbeeld werd op het podium een familie getoond in passende kledij. Volgens Schrama kunnen Strènders al een eind komen als ze een rondje door kledingkasten maken of even tueel bij tweedehands kledingwin- Het koperenserrible van het Con servatorium van Amsterdam (CvA Brass) verzorgt zondag het derde concert in de serie Waalder Kof fieconcerten. Op het program ma staan werken van Gabrieli, Brahms, Dvorak, Koetsier, Parry en Rice. Het concert begint om 16.00 uur. CvA Brass staat onder leiding van Raymond Munnecom en is opge richt om de koperafdeling van het conservatonum te promoten en stu denten de kans te bieden op hoog Tusse de Banke nog beschikbaar Tusse de Banke is tot 1 mei nog geregeld beschikbaar om te expo seren. De gemeentelijke ruimte kan voor minimaal één en maximaal drie weken (van donderdag tot en met woensdag) worden gehuurd. Het gaat om de volgende periodes: 21 t/m 27 februari, 28 februari t/m 5 maart; 20 t/m 26 maart; 27 maart t/m 2 april; 3 t/m 9 april; 10 t/m 16 april; 17 t/m 23 april. Voor informatie en aanmelding kan contact worden opgenomen met Elly Rutten. tel. 362261 (of 36 21 30); schriftelijk via gemeente Texel, t.a.v. mevrouw E. Rutten, Postbus 200, 1790 AE Den Burg of e-mail erutten@texel.nl. niveau samen te spelen. Het ensem ble bestaat uit twaalf koperblazers en twee slagwerkers, die worden begeleid door de verschillende hoofdvakdocenten. Zij spelen klas siek en moderner werk. CvA Brass heeft contact met buitenlandse conservatoria, zoals het Koninklijk Conservatorium van Kopenhagen en de Northwestern University in Chicago. In november 2005 reisde het ensemble naar Kopenhagen en in februari 2008 volgt een studiereis naar Chicago. De studenten knjgen daar les en zullen enkele concer ten verzorgen. Als voorbereiding op deze reis geeft het ensemble veel concerten, waaronder op Texel en op het Sauerland Herbst Festival in Duitsland. 'Texels' project op EO-televisie Kerken, scholen en kerken op Texel halen sinds enige tijd geld op voor het Kondanani-project in Malawi. De EO besteedt in het program ma Helpende Hollander donder dag aandacht aan dit project en oprichter Annie Chikhwaza. De als Annie Terpstra in Nederland gebo ren oprichter zal in mei het eiland bezoeken om uitgebreid over het project en haar leven te vertellen. Helpende Hollander wordt vanaf 17.09 uur uitgezonden op Neder land 2. Marian Trap (23) uit Oosterend is afgestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam en mag zich nu Master of Science in de klinische ontwikkelingspsychologie noemen. Zij is als psychologisch assistent en diagnosticus werkzaam bij het OPL in Utrecht. Winterconcert Excelsior Toegangsbewijzen voor het jubi leumconcert van Excelsior zijn te verkrijgen bij slagerij Maas in Oos terend en bij Marten Classics in Den Burg. De toegang kost €2,50. Het concert wordt tweemaal gegeven, op vrijdag 7 en op zaterdag 8 maart, in de grote zaal van dorpshuis De Bijenkorf (ingang Bijenkorfweg). Aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2