Groen licht houdt trekvogels op koers Felle lampen ontregelen miljoenen kompassen Sneeuwklokje verdrijft zachte winter TEXELSE COURANT Jgdzrg. Ruiter en mensport Martha Hoeve Texel 'Kwaliteit voor betaalbare prijs' Geknip|<? DINSDAG 12 FEBRUARI 2008 Kunstlicht verstoort het vlieggedrag van trekvogels. Dat valt op te maken uit het rapport Groen licht voor vogels, de titel van een onderzoek naar het effect van een vogelvriendelijke kleur van verlichting. Tijdens een proef waarbij een boorplat- form overwegend met groene verlichting werd uitgerust, bleek dat de verstoring aanzienlijk daalde. Reden voor Stich ting Jachthavens Waddeneilanden een proef te nemen met vogelvriendelijke verlichting en ook bij Rijkswaterstaat en TESO worden de mogelijkheden bekeken. In opdracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is de afgelopen vijftien jaar met regel maat onderzoek uitgevoerd naar reacties van vogels op installaties voor gaswinning. Dat onderzoek is zowel op land als op zee uit gevoerd. Daaruit bleek dat vogels op verschillende manieren reage ren op deze installaties. Op zee is de invloed voor sommige soorten positief. Bijvoorbeeld het verschaf steltlopers en eendachtigen vliegen gedurende de najaarstrek rondom de installaties. Dit gedrag vindt vooral 's nachts plaats. De oorzaak van dit rondcirkelen is in het najaar van 2000 op NAM platform L5-FA- 1 vastgesteld. Hier werd vrijwel al het licht aan de buitenkant van de installatie uit gedaan. Na het doven van de verlichting bleken alle rond cirkelende vogels (enkele duizen den) binnen enkele minuten te zangvogels veel gevaarlijker dan 's nachts: de kans door meeuwen gedood te worden is overdag bij voorbeeld veel groter. Bovendien is het weer 's nachts vaak gunstiger voor trek, doordat dan stabieler en rustiger is. Geschat wordt dat de invloed van verlichting van off shore-installaties drie tot vijf kilo meter ver reikt. Het is daardoor voor vogels onmogelijk de Noord zee over te steken zonder door een platform beïnvloed te worden. De tijd die vogels rondom een platform vliegen, is vaak moeilijk met zeker heid vast te stellen, maar zeker is dat die varieert van enkele minuten tot enkele uren. Dit vergt veel van de krachten van de dieren. Bij een tekort aan energie zullen ze de oversteek van de Noordzee niet halen. Bij aankomst boven land heeft de vogel minder energie over, is dus zwakker, moet langer bijtan- fen van een rust- en verzamelplek voor meeuwen, eidereenden en zee-eenden. Ook is er veel voedsel rondom zo'n installatie te vinden, waardoor er zowel overdag als 's nachts met regelmaat vissende meeuwen, alk-achtigen, aalschol vers en ook zeehonden aanwezig zijn. Maar er zijn ook negatieve invloeden. Vooral zangvogels. zijn vertokken en was verder geen invloed op de vogels meer vast te stellen. Hiermee werd bewezen dat het kunstlicht de oorzaak is. Tijdens de voor- en najaarstrek passeren vele miljoenen vogels de Noordzee. De trek vindt zowel overdag als 's nachts plaats. Over dag vliegen is echter vooral voor v i Groene lampen en toch goed zicht, zo blijkt op de haven ken of komt later aan op de plaats van voortplanting. Een deel van de vogels vliegt zich dood tegen het platform of landt en blijft lang aan dek. Ook deze dieren gaan meestal dood doordat er geen drinkbaar water of voedsel te vinden is. Kompas De mate waarin vogels op kunst verlichting reageren is afhankelijk van de weersomstandigheden en van de hoeveelheid en de sterkte van het licht. Bij heldere hemel en goed zicht zullen vrijwel geen vogels reageren, bij een gesloten bewolking en een tot enkele kilo meters beperkt zicht is de reactie maximaal. Aangezien vogels ver schillend reageren op verschillende lichtkleuren, is ook onderzocht of bepaalde primaire kleuren het aan tal rondcirkelende vogels verminde ren. Daarbij is vast komen te staan dat het aardmagnetisch kompas van vogels verstoord raakt door het rode deel van het spectrum. Met de uitkomst van dit onderzoek heeft de NAM lampenfabrikant Phi lips bij het vraagstuk betrokken. De bedrijven hebben samen een nieuwe verlichting ontwikkeld met slechts een beperkte hoeveelheid rood in het spectrum. Na twee jaar testen op Ameland is in mei 2007 is op NAM locatie L15-FA-1 (circa 20 kilometer ten westen van Vlieland) VERVOLG VAN PAGINA 1 Dienstwoning manege Cruciaal is de vraag of de dienst woning al dan niet noodzakelijk is. B en w: 'Dit moet worden beant woord vanuit objectieve feiten en omstandigheden Jurisprudentie laat volgens de gemeente zien dat Dorrestijn moet kunnen aantonen dat hij een redelijk belang heeft om bij de manege te wonen. De criteria vermelden ook dat het moet passen binnen de "ontwikkelings lijn voor het betreffende gebied' en dat de belangen moeten worden afgezet tegen die van natuur en landschap en dat overige functies 'niet onevenredig mogen worden geschaad'. De uitkomst van de toets door een extern bureau zal worden gebruikt bij de heroverwe ging van het besluit over het nieuwe plan van Dorrestijn. Het toestaan van een bedrijfswoning betekent volgens b en w niet automatisch dat soortgelijke aanvragen ook moeten worden gehonoreerd (precedent werking). Een definitief besluit wordt niet vóór 15 maart verwacht. De reden dat de gemeente Dorrestijn geen bedrijfsplan heeft gevraagd, is dat deze verplichting niet in het bestemmingsplan is opgenomen en dat het een activiteit betreft die past binnen de bestemming. Nieuwe vragen De PvdA vindt de beantwoording in tegenspraak met de eerdere bewe- nng van b en w dat er 'ontzettend moeilijk onder de bedrijfswoning uit is te komen'. "Kan het college die tegenspraak verklaren?' Andere vragen zijn onder meer of het alter natieve plan opnieuw ter visie moet worden gelegd en of er ongelimi teerde wijzigingen mogen worden aangebracht in een eerder inge diend bouwplan. Ook informeert de PvdA naar de ontwikkelingslijn voor het gebied aan de Bosrand- weg. De partij reageert sceptisch op het besluit een bureau in te huren. 'Met andere woorden: er wordt een gespecialiseerd bureau ingehuurd om het plan mogelijk te maken?' De WD eist voor het eind van deze week inzage in de notulen van het gesprek tussen wethouder Kik kert en Jan Dorrestijn. Maar uit de beantwoording blijkt dat het verslag nog niet is gemaakt. proef met een met groene lampen uitgeruste offshore-installatie, bleek dat het aantal trekvogels dat rond het platform cirkelde met een factor van twee tot tien afnam. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gamalenkotter De afgelopen tijd heeft Richard van der Vis al meegevaren op de UK163 om ervaring op te doen in de gar nalenvisserij. Bedoeling is dat hij in de loop van maart, als het schip is opgeknapt, met twee andere Texe laars met de nieuwe TX21 aan het werk gaat. De UK163 kwam in 1991 in de vaart als de WR123 van de familie Hegeman op Wieringen. In 2004 werd het schip verkocht aan Bak ker. De eurokotter heeft een motor vermogen van 300 pk, waardoor het brandstofverbruik lager is dan op een reguliere kotter. Van der Vis: 'Dat staat in verhouding van één op tien. En dat heeft voor ons ook een rol gespeeld na het saneren van de TX21. We wilden eerst weten hoe de brandstofprijs zich zou ontwikkelen. Als je met dit schip op de Waddenzee bent, hoef je ook niet op vol vermogen te varen, dus dat scheelt nogal wat.' een groot deel van de verlichting die naar buiten straalt voorzien van lampen met een roodarm spec trum. Uit de proef bleek dat verge leken met de traditionele verlich ting tachtig tot negentig procent minder vogels rond het platform cirkelden. Ook het aantal vogels dat op de installatie landde, was duidelijk kleiner. De verstoring van vogels nam dus aanzienlijk af. Bij toepassing van groene verlichting op alle platforms op de Noordzee zou het aantal verstoorde vogels volgens de onderzoekers kunnen dalen van circa zes miljoen naar minder dan 600.000. Jachthaven Het zijn cijfers die de Stichting Jachthavens Waddeneilanden met onberoerd laten. Op Ameland is een proef genomen om de havens van groene verlichting te voorzien. 'Het past in het streven naar duur zame jachthavens', aldus Jook Nauta, adviseur van de stichting. 'Van een afstandje zie je bijna geen licht, maar als je er onder staat is er zeker voldoende verlichting. Op Texel kan op termijn wellicht de buitenverlichting van De Com pagnie met groene lampen worden uitgerust.' De onderzoeksresulta ten circuleren inmiddels ook bij Rijkswaterstaat. De dienst bekijkt momenteel de mogelijkheden, maar omdat groene verlichting zich nog in het experimentele stadium bevindt, zijn nog geen concrete besluiten genomen. Maar als groe ne verlichting een positieve uitstra ling heeft op de omgeving, is het niet ondenkbaar dat armaturen op plekken waar dat mogelijk is op termijn worden vervangen Nauta heeft de gegevens ook doorgegeven aan TESO, die de veerboot van groen licht zou kun nen voorzien. Het onderzoek stond onder leiding van ing. F.J.T. van de Laar. LANGE A TERMIJN /\genda Zaterdag 16 februari: Maar liefst zeventien koren doen in de hervormde kerk van Den Burg mee aan Texel Zingt. Aanvang 13.00 uur, de entree is gratis. Publiek kan eventueel tussendoor naar binnen in eén van de pauzes, die duren van 14.30 tot 14.45 uur en van 16.15 tot 16.30 uur. Radio Texel verzorgt een rechtstreekse uitzending. In de Burgemeester de Koninghal in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarlijkse Wmteruitvoenng van muziek vereniging DEK. Entree €3,- (inclusief koffie of thee). In café Le Berry in De Koog begint om 23.00 uur een groot dansfeest met drie DJ's, ter gelegenheid van Valentijns dag Valentine Dance Party genoemd. Entree gratis. Aangifte via MEE MEE Noordwest-Holland helpt mensen met een chronische ziek te met het invullen van hun belas tingaanslag. Bij de aangifte wordt speciaal aan dacht besteed aan de kosten die de ziekte of beperking met zich mee brengt. Daarbij valt te denken aan de kosten voor een bril, de bijdrage voor thuiszorg, reiskosten voor zie kenhuisbezoeken, batterijen voor een gehoorapparaat en dergelijk. Deze aangifte kan leiden tot terug gave of het verhogen van de huur-, zorg- en kindertoeslag De belas tingspreekuren gaan donderdag 21 februari van start. Een afspraak maken kan via het servicebureau van MEE, tel. 0223-688688. Van zadels tot rijlaarzen en van hoofdstellen tot medicijnen. Dat en nog veel meer spullen voor beoefe naars van de ruiter- en mensport zijn te koop bij Martha Hoeve Texel, de nieuwe winkel van Natasja Garritsen in Oudeschild, Schilderweg 251 G. Haar zaak aan de achterzijde van de sportschool in het voormalige groot handelscentrum houdt vrijdag van 10.00 uur en 22.00 uur een feestelijke opening Natasja is gek. op paarden en alles wat daarmee te maken heeft. 'Op mijn vierde reed ik al pony. nu met tuig- paarden, die ik ook zelf fok.' Niet onverdienstelijk, want twee van de Noordhollandse kampioenspaarden komen uit haar stal. 'Ik houd erg van het showelement en als ik bij zondere spullen zocht, ging ik vaak naar de overkant. Dat zette me aan het denken.' Met als resultaat dat ze de afdeling ruiter- en mensport van het Kampeercentrum Texel van Jan Keijser heeft overgenomen en in haar eigen winkel aanzienlijk heeft uitge breid. 'Kwaliteit en betaalbaarheid staan bij mij voorop.' Ze wordt onder andere bijgestaan door oud-klasgenoot jan Hopmans, vertegenwoordiger van het gerenom meerde merk Idealtuigen. 'Het passen van zadels is een vak apart. Jan zorgt ervoor dat elk zadel dat hier de deur uitgaat precies past. Dat voorkomt druk- en schaafplekken. Binnen drie dagen is het zadel klaar.' Het was sen, drogen en waterafstotend maken van paardendekens is een andere ser vice die Natasja biedt. In haar winkel volop keus uit tuig, dekens, zwepen, rijlaarzen en andere accessoires. En rekken vol wedstrijdkleding en vrije- Natasja Garritsen in haar tijdstenues. 'Niet gedateerd, ik volg de trends. Ook met weslernkleding. Ik zit daar nog niet zo in en sta open voor suggesties.' Ze verkoopt ook de lon- geersingels van Lammerd Haanstra. 'Met zijn singels kun je bij de lon- geersport gericht oefenen. Haanstra geeft op uitnodiging van menvereni ging Tussen Wad en Duin zaterdag 23 februari een clinic in de manege. Voor ruiters en menners die het verve lend vi nden dat hun dieren hun behoef ten op de weg achterlaten, verkoopt ze een poepzak die de uitwerpselen op een even handige als elegante manier opvangt. Tot het assortiment behoren ook cadeau-artikelen, bekers, linten, vaantjes, medailles en andere prij zen, voor paarden- en andere sporten. lensporl Martha Hoeve Texel. Martha Hoeve Texel beschikt over een groot assortiment medicijnen en voc- dingssuplementen voor paarden. Bij zonder zijn een zwangerschapstest en geboortemelders, waarbij de eigenaar via een sms'je wordt gealarmeerd als het veulen zich aandient. 'Ik verkoop ook vitaminerijk paardenvoer (Pavol. Echt supergoed en we bezorgen het desgewenst aan huis. Dat geldt ook voor hooi en stro.' Net als bij het kampeercentrum kunnen klanten meedoen aan de spaaractie en blijven de cadeaubon nen na de overname geldig. Speci ale (openings)aanbiedingen zijn vanaf vrijdag te vinden op Koop plein.nl. Voor wie met de opening een naam op een zadeldek, deken of jas wil laten aanbrengen, kan dat laten doen door Simon Koopman, die hiervoor een borduurmachine heeft. Natasja is telefonisch bereikbaar via nummer 06-13317703 of06-53385287. Officieel heet het de komende zes weken nog gewoon winter te zijn, maar de lente lijkt zich inmiddels als een koekoeksjong in andermans seizoen te nestelen zonder zich iets aan te trekken van het traditioneel klimatologisch ritme der vier jaar getijden. Zacht lenteweer hing dit weekend boven het eiland, mensen zaten op het terras of genoten volop van de zon tijdens lange wandelin gen langs het strand. De sneeuw klokjes, voorbodes van de lente, zijn ook al op diverse plekken boven de grond gekomen. Het herinnerde Lenie Kikkert aan een ruim honderd jaar oud gedicht van W. Mets Tz. In zijn tijd stond het sneeuwklokje nog symbool voor een bloem die het waagde de winter te tarten, maar uiteindelijk het vertrek van de kou inluidde en een einde maakte aan dorre landschappen die werden gegeseld door sneeuw en ijzel. Het Sneeuwklokje Als nog de winteradem loeit, Door 't blaèrloos Bosch en over 't veld, Waar nog geen enk'Ie grasscheut groeit, Geen stem de komst der lente meldt, Dan boort een spruitje onvervaard Voor 's winters macht, zich reeds uit de aard. En aan die spruit, hoe klein ze zij, Prijkt dra een bloempje, lief en blij. Het bloempje, nog zoo jong en teer. Als klokje heen en weer gewiegd, Meldt ons: "Dra komt de lente weer, Straks als het winterkleed ver vliegt. Hoop mensch dan dien schoonen tijd, Die u met bloesemgeur verblijdt! Dan baadt ge weer in zonnegloed; Dan woont weer vreugd in uw gemoed! Wanneer de Sneeuwklok dit ver kondt, Dan luistert alles hoopvol toe. Maar dor en kaal is 't nog in 't rond, Als zijn de planten sluimrensmoe. Toch trilt de tijding, straks gehoord, Reeds door het schijnbaar doode voort, En klinkt het levenslied ook luid Zondag 17 februari: Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie. Deze staat onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Eco- mare, tel. 317741. In de kerk van De Waal begint om 16.00 uur een concert van CvA Brss. Op het programma staan werken van Gabrieli, Brahms. Dvorak, Koetsier, Parry en Rice. De toegang bedraagt €7,-. Maandag 18 februari: In de schuren van Axel Lap aan de Wit- teweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehou den. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoomder kerkje. In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 19.00 uur een presentatie van leerlingen piano, gitaar, koper, blokfluit en zang. Belangstellen den zijn welkom. Entree gratis. Drie keer goud Sverre Eschweiler De sprintkampioenschappen die zon dag in Purmerend werden gehouden, zijn voor zwemmer Sverre Eschwei ler bijzonder succesvol verlopen. De 15-jarige Texelaar won in zijn eigen leeftijdscategorie (geboren in 1992) alledrie de afstanden waaraan hij meedeed. Zijn tijd op de 50 meter rugslag, 0.28.36 minuten, was zelfs goed voor de tweede plaats bij de volwassenen. De 50 meter vlinder slag zwom Eschweiler in 0.28.27, de 50 meter vrije slag in 0.25.20. In alledrie de gevallen vestigde hij een nieuW persoonlijk record. Deelname aan de sprintkampioenschappen stond alleen open voor zwemmers die aan vooraf gestelde limieten had den voldaan. Een van de eerste sneeuwklokjes langs de Pelikaanweg. Elders op het eiland komen ook al boven de grond. (Foto Jeroen van Hattum/BctMDank Te. Reeds boven ijs- en sneeuwveld roem, uit. Maar spreekt zoo innig tot het hart Gij Sneeuwklok, kleine voorjaars- O, doen wij, menschen, zooals gij, bloem, Hoe koud en somber 't om ons zij. Die sneeuw en ijzel moedig tart, Waar wij verschijnen, wijke 't wee, Gij vraagt naar eer, noch dorst naar En brenge ons komen zegen mee! 8e<jldhouwan Ik zirop beeldhouwen samen met mijn broer Daniül cn Illés bij Klarlna In Oostcrend. H icr zie je onze beel den, van mij en van mijn broer. Deze zün al af. Ze zijn gemaakr van zand steen. Beeldhouwkunst vanjochem van der Hoek, 7jaar, uit Den Burg (Texel) In het NRC Handelsblad van zater dag 9 februari aandacht voor werk stukken van twee jeugdige Texe-

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6